PDA

View Full Version : Educatia musulmana oferita de o crestina



bekolina
07-23-2007, 01:56 PM
As dori sa deschid un subiect la care singura nu reusesc sa gasesc un raspuns prea clar si poate surioarele din acest forum cu parerile si cu experienta lor sa imi limpezeasca putin gandurile.Credeti ca o familie realizata dintre un musulman si o crestina aflati intr-o tara islamica pot reusi sa-si educe copii ca buni musulmani ? Convertirea mamei i-ar ajuta mai mult in credinta lor?

Va multumesc pentru atentia acordata postarii mele si astept raspunsurile voastre,

Rafa'
07-23-2007, 02:36 PM
As dori sa deschid un subiect la care singura nu reusesc sa gasesc un raspuns prea clar si poate surioarele din acest forum cu parerile si cu experienta lor sa imi limpezeasca putin gandurile.Credeti ca o familie realizata dintre un musulman si o crestina aflati intr-o tara islamica pot reusi sa-si educe copii ca buni musulmani ? Convertirea mamei i-ar ajuta mai mult in credinta lor?

Va multumesc pentru atentia acordata postarii mele si astept raspunsurile voastre,

Assalamu aleykum

Am sa incept cu a doua intrebare. Consider ca decizia unei convertiri trebuie sa se bazeze exclusiv pe vocea interioara a fiecarei persoane, care intr-adevar crede cu toata taria ca religia la care vrea sa se converteasca ii umple sufletul si ca urmeaza astfel calea dreapta. Ca sa schimbi religia pentru sot, pentru copii, pentru oricine altcineva mi se pare a fi o falsitate. Allah e atoatecunoscator! Allah nu poate fi pacalit. Singura pacalita ar fi persoana in cauza.
Referitor la a doua intrebare...raspunsul meu este, in principiu, da, in masura in care mama isi doreste acest lucru...ceea ce presupune ca si ea la randul ei trebuie sa cunoasca foarte multe lucruri despre Islam, ca sa poata explica copiilor sai ceea ce ei nu pot intelege.

sara
07-23-2007, 02:54 PM
As dori sa deschid un subiect la care singura nu reusesc sa gasesc un raspuns prea clar si poate surioarele din acest forum cu parerile si cu experienta lor sa imi limpezeasca putin gandurile.Credeti ca o familie realizata dintre un musulman si o crestina aflati intr-o tara islamica pot reusi sa-si educe copii ca buni musulmani ? Convertirea mamei i-ar ajuta mai mult in credinta lor?

Va multumesc pentru atentia acordata postarii mele si astept raspunsurile voastre,

Silirea la credinta nu este posibila . In islam este pacat sa te convertesti , prinsa in unele situatii , de ex ptr sot sau copiii . Conertirea trebuie sa vina din inima , sa simti tu asta .
Sigur ca ptr educatia islamica copiilor , ar fi mai bine ca ambii parinti sa fie musulmani .
Eu nu as putea sa-i cer copilului meu sa faca rugaciunea , cand eu nu o fac .
Cel mai bun exemplu dat copiilor esti cu insa ca mama , ei sa-ti urmeze exemplu . Daca tu le ceri sa faca rugaciunea , deci crezi in asta , atunci tu de ce nu o faci ?
Cunosc cazuri cand mama este crestina , iar copiii fac rugaciunea cand vor , ptr ca nu inteleg ca asta este obligatoriu .
Mai sunt si cazuri cand copiii inteleg religia , tatal le-o explica f bine , si devin buni musulmani .
Este mai usor ptr copiii sa vada parintii ca au aceasi religie . Cum putem sa le explicam lor ca este un singur Dumnezeu , iar noi ne rugam diferit .
Cred ca sunt putin in " ceata " copiii , cine greseste , mama sau tata ?
Noi pe cine urmam ? Care este intradevar religia adevarata ?
Cel ami trsit este ca mama sa stii ca islamul este Adevarul , dar sa nu-l accepte .


Allah sa va aiba-n paza .

ibadat
08-11-2007, 12:28 AM
Cunosc cazuri unde convietuirea dintre un musulman si o crestina se desfasoara normal, crestinii, unii dintre ei sunt foarte apropiati de noi din punct de vedere religios, dar pentru copii este mai bine ca sa aiba ambii parintii musulmani. adica le-ar fi mai usor sa stie cat mai multe despre islam daca mama ar fi muslimah, deoarece cu ea isi petrec mai mult timp copiii...iar daca ea ar fi crestina nu stiu cat de bine ar avea copiii implantat in suflet islamul. Cat despre convertirea unei femei la islam doar de dragul sotului...nu stiu ce sa zic..poate ajunge intr-un final sa iubeasca si sa inteleaga islamul dar cel mai bine ar fi sa isi deschida inima si ratiunea si va vedea ca ce scrie in Coran nu poate fi contrazis de nimeni si nu se gaseste in acesta carte sfanta nimic irational!! Allah akbar

iman99
08-11-2007, 01:05 AM
Asalamu aleikom w rahmatullah w barakatu
Draga surioara ibadat daca imi vezi 2 prietene de ale mele care au trecut la islam pentru sotii lor la inceput.Daca le vazi acum ma sha Allah pioase..si credincioase...Allah alege pe cine vrea si cum vrea

Ele au trecut la islam nestiind nimic despre aceasta religie dar au avut incredere in sotul lor.Asa cum Hamza a trecut la islam doar ca avea incredere in Mohammad *salat* (va rog sa ma avertizati daca nu e buna asemanarea)

ibadat
08-11-2007, 03:55 AM
da si eu am spus ca este posibil ca mai tarziu ele sa ajunga sa iubeasca si sa inteleaga islamul dar ca mama ar putea sa explice mai bine islamul daca este muslimah, copiilor ei.

maryam
08-11-2007, 04:47 AM
Asalamu aleikom w rahmatullah w barakatu
Draga surioara ibadat daca imi vezi 2 prietene de ale mele care au trecut la islam pentru sotii lor la inceput.Daca le vazi acum ma sha Allah pioase..si credincioase...Allah alege pe cine vrea si cum vrea

Ele au trecut la islam nestiind nimic despre aceasta religie dar au avut incredere in sotul lor.Asa cum Hamza a trecut la islam doar ca avea incredere in Mohammad *salat* (va rog sa ma avertizati daca nu e buna asemanarea)


Mashaa ALLAH,

stii chiar mai demult cineva imi spunea de o anume persoana ca...a trecut la islam asa, ptr el.
Atunci i-am spus acelei fete mai, nu stiu de ce lumea este asa, ce conteaza de ce a trecut la islam?
Spune alhamdulillah ca ALLAH a scos-o din intuneric la lumina, daca acum ea este buna...la ce mai foloseste sa va dati cu parerea despre ce a fost, sincer, gandindu-ma la mine si privind in urma la atatia ani pe care i-am pierdut mi-as fi dorit sa trec la islam de dragul lui...as fi castigat inca cativa ani de islam.
Ar fi bine sa invatam ca ceea ce conteaza este schimbarea in sine, nu neaparat modul in care s-a facut, asta neinsemnand ca as incuraja fereasca ALLAH o astfel de "teorie"...dar noi trebuie sa intelegem ca doar ALLAH calauzeste, fiecare musulman are obligatia sa arate, sa cheme la islam, insa calauzirea Ii revine doar lui ALLAH, caci asa cum scrie in Sfantul Coran..."Tu nu calauzesti pe cine iti place..."
Inshaa ALLAH sa ne rugam pentru toti ca Bunul ALLAH sa-i scoata din intuneric la lumina.

Alexyna
07-27-2010, 11:49 AM
indraznesc sa postesc si eu la acest subiect desi s-ar putea sa dau cu bata in balta . Educatia copiilor in religie musulmana cel putin in conceptia mea depinde foarte mult si de caracterul parintilor idiferent ca acestia sunt musulmani sau crestini . Am avut ocazia sa merg de cateva ori la moschee si am vazut si doamne musulmane cu copii si doamne crestine care erau casatorite cu musulmani dar care nu se convertisera . Si am avut ocazia sa vad de vreo doua ori o doamna musulmana cum incerca sa isi convinga fata de vreo 10 sa isi acopere capul la momentul rugaciunii si vroia sa o pregateasca practic sa mearga sa mearga la rugaciune dar fata nu si nu . Ceea ce ma impresionase insa in schimb a fost cand vineri o fetita care nu venise la moschee cu mama ei si si ea a avut vreo 7 ani si-a adus haine potrivite pentru moschee si s-a imbracat si-a acoperit capul s-a dus la rugaciune si toate astea fara ca mama sa fie acolo . Personal consider ca atata vreme cat persoana stie sa explice sau sotul stie sa explice religia si sa o faca inteleasa faptul ca mama e crestina nu are nimic de-a face . Si asa cum s-a spus convertirea ar trebui sa vina din suflet . Eu cel putin asa o vad

maryam
07-27-2010, 01:56 PM
:salam:

Am revazut acest subiect dupa asa de mult timp si imi vine in cap acum o intrebare la fel de "buna", dar o mama musulmana care habar n-are de isalm poate ea sa-si educe copiii islamic?
Raspunzand efectiv la intrebare cred ca educatia are la baza stiinta in primul rand. Am intalnit oameni extraordinari care stiu despre islam mai multe decat musulmanii insisi...insa poate ca teoria fara propria practica nu ofera cele mai bune solutii.