PDA

View Full Version : Site pt incepatori - limba araba



sasha81
08-03-2007, 06:33 AM
:scenic:
buna dimineata la toata lumea
sunt noua pe aici,deci incepatoare in toate ce tin de islam,dar am o dorinta imensa de a invata TOT ;)
in cautarile mele de azi am gasit un site pentru cei care sunt la inceput si vor sa invete lb araba......
(este foarte explicativ si are multe notiuni gramaticale si nu numai)
nu stiu sigur daca a fost postat pana acum,dar sper sa fie de ajutor.

Ma'a salama pt toata lumea
:o

P.S.: mi se scrie ca nu am voie sa public link-uri........cum fac?????
pt cei interesati de numele site-ului va astept oricand doriti p mess ;)

maryam
08-03-2007, 01:12 PM
:scenic:
buna dimineata la toata lumea
sunt noua pe aici,deci incepatoare in toate ce tin de islam,dar am o dorinta imensa de a invata TOT ;)
in cautarile mele de azi am gasit un site pentru cei care sunt la inceput si vor sa invete lb araba......
(este foarte explicativ si are multe notiuni gramaticale si nu numai)
nu stiu sigur daca a fost postat pana acum,dar sper sa fie de ajutor.

Ma'a salama pt toata lumea
:o

P.S.: mi se scrie ca nu am voie sa public link-uri........cum fac?????
pt cei interesati de numele site-ului va astept oricand doriti p mess ;)


Cred ca poti trimite catre suleiman un mesaj si sa-l intrebi pe el desi banuiesc ca din cauza faptului ca esti noua ai un anumit tip de acces pe acest site...
Sper sa intelegi ca este o chestiune pur formala, in trecut au existat multi nou veniti care au facut multe murdarii si este doar o masura de protectie.
Noi iti dorim bun venit si Inshaa ALLAH sa te ajute Bunul ALLAH in aflarea si intelegerea acestui TOT asa cum frumos spui.:give_rose:


PS dc vrei imi poti lasa mesaj pe PM ptr ca am si eu o lista de siteuri care ti-ar putea fi de folos.
Numai bine.

sasha81
08-03-2007, 01:32 PM
multumesc pentru urarile de bun venit ;)
da,sunt foarte interesata de acea lista de site-uri.
am incercat sa-i trimit PM lui Suleiman,dar nu mi se permite.e ok :)
va doresc o zi buna.

maryam
08-03-2007, 01:45 PM
multumesc pentru urarile de bun venit ;)
da,sunt foarte interesata de acea lista de site-uri.
am incercat sa-i trimit PM lui Suleiman,dar nu mi se permite.e ok :)
va doresc o zi buna.

Ti-am trimis pm.........................................sper sa-l poti deschide:D

sasha81
08-04-2007, 02:33 AM
asalamualykum maryam.....am primit PM-ul de la tine si am si accesat acele site-uri.....mi s-au parut foarte interesante.......insa nu am intrat in amamnunt pentru ca azi am inceput sa citesc Quran-ul.......
chiar doream sa intreb daca stie cineva vreoo varianta ok in limba romana.eu am o varianta de la Liga deocamdata......ce parere ai despre ea?
:give_rose:

maryam
08-04-2007, 06:49 AM
asalamualykum maryam.....am primit PM-ul de la tine si am si accesat acele site-uri.....mi s-au parut foarte interesante.......insa nu am intrat in amamnunt pentru ca azi am inceput sa citesc Quran-ul.......
chiar doream sa intreb daca stie cineva vreoo varianta ok in limba romana.eu am o varianta de la Liga deocamdata......ce parere ai despre ea?
:give_rose:



:D :D :D ALHAMDULILLAH!!!

Se poate si mai bine:p dar oricum dintre toate este indubitabil cea mai buna, iti recomand insa sa citesti dc ai ocazia editia I celelalte sunt acelasi lucru dar lipsesc explicatiile si s-ar putea ca acest lucru sa-ti afecteze atat cunoasterea cat si intelegerea.
Pentru ca stiu bine ce spun sunt foarte multe inca de facut si Inshaa ALLAH la urmatoarea editie va fi mai bine.
Doar ALLAH este perfect.

sasha81
08-04-2007, 07:58 PM
:give_rose:

multumesc,foarte mult pentru incurajare. cred ca am editia I a Quran-ului de la Liga (are si explicatii in josul fiecarei pagini), este in format pdf.
o zi cat mai buna.:36_1_21:

sasha81
08-04-2007, 09:23 PM
:give_rose:

multumesc,foarte mult pentru incurajare. cred ca am editia I a Quran-ului de la Liga (are si explicatii in josul fiecarei pagini), este in format pdf.
o zi cat mai buna.:36_1_21:



maryam,am o mare nelamurire legat de Quran-ul de la Liga si poate ma poti ajuta.in traducere mai sunt si cuvinte arabe.sunt cuvinte arabe sau persane?astept raspunsul tau. :give_rose:

maryam
08-04-2007, 11:46 PM
maryam,am o mare nelamurire legat de Quran-ul de la Liga si poate ma poti ajuta.in traducere mai sunt si cuvinte arabe.sunt cuvinte arabe sau persane?astept raspunsul tau. :give_rose:

Persane???
Se poate sa fie cuvinte cu anumite origini persane dc vrei...nu cunosc exact etimologia fiecarui cuvant din Quran, asadar nu ma pot pronunta cu privire la exactitatea acestei "teorii" din proprie stiinta.
Am citit cate ceva despre aceasta si uite aici ceva care s-ar putea sa-ti fie de folos.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Limba_arab%C4%83

sasha81
08-05-2007, 02:14 AM
Persane???
Se poate sa fie cuvinte cu anumite origini persane dc vrei...nu cunosc exact etimologia fiecarui cuvant din Quran, asadar nu ma pot pronunta cu privire la exactitatea acestei "teorii" din proprie stiinta.
Am citit cate ceva despre aceasta si uite aici ceva care s-ar putea sa-ti fie de folos.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Limba_arab%C4%83
buna seara maryam,
multumesc foarte mult. imi este de mare ajutor.
o seara buna tuturor :)