PDA

View Full Version : Invierea Domnului



imanikka
04-14-2006, 02:50 AM
Deoarece se apropie marea sarbatoare a crestinilor ( la catolici chiar duminica asta , daca nu ma insel) a; vrea sa discutam despre Invierea Domnului.
Eu am cateva intrebari?
Scrie in Biblie ca piatra de la marmantul lui Isus a fost mutata?
Multumesc .

amal
04-14-2006, 04:01 AM
:D draga iman, tu ca si musulmanca deshizi acest subiect?
inchallah o sa postez maine ce stiu, acum e cam tarziu...

munir
04-14-2006, 10:32 AM
Invierea lui Isus este unul din stilpii de baza ai crestinismului .Pentru a nu divaga pe tema adevarului sau falsitatii acestei teze voi posta cele scrise in Biblie referitor la intrebarea lui Iman_elsayed :

- Mat 28:2 Şi iatăcă s'a făcut un mare cutremur de pămīnt; căci un īnger al Domnului s'a pogorīt din cer, a venit şi a prăvălit piatra dela uşa mormīntului, şi a şezut pe ea.

- Mar 16:3 Femeile ziceau una către alta: „Cine ne va prăvăli piatra de la uşa mormīntului?”
Mar 16:4 Şi cīnd şi-au ridicat ochii, au văzut că piatra, care era foarte mare, fusese prăvălită.

- Luk 24:1 În ziua īntīi a săptămīnii, femeile acestea, şi altele īmpreună cu ele, au venit la mormīnt dis de dimineaţă, şi au adus miresmele, pe cari le pregătiseră.
Luk 24:2 Au găsit piatra răsturnată de pe mormīnt,

--Joh 20:1 În ziua dintīi a săptămīnii, Maria Magdalina s'a dus disdedimineaţă la mormīnt, pe cīnd era īncă īntunerec; şi a văzut că piatra fusese luată de pe mormīnt.

imanikka
04-14-2006, 05:08 PM
:D draga iman, tu ca si musulmanca deshizi acest subiect?
inchallah o sa postez maine ce stiu, acum e cam tarziu...

Draga Amal pai nu vad care e problema?:smile33: E ceva interzis?:smile19: Sa deschid un subiect e rau , dar daca postez despre crestinism nu e la fel? Am observat ca toti vor sa vorbeasca de Pasti dar nimeni nu are curajul :D sa deschida subiectul.:smile16:
Allah barik fikum

imanikka
04-14-2006, 05:12 PM
Invierea lui Isus este unul din stilpii de baza ai crestinismului .Pentru a nu divaga pe tema adevarului sau falsitatii acestei teze voi posta cele scrise in Biblie referitor la intrebarea lui Iman_elsayed :

- Mat 28:2 Şi iatăcă s'a făcut un mare cutremur de pămīnt; căci un īnger al Domnului s'a pogorīt din cer, a venit şi a prăvălit piatra dela uşa mormīntului, şi a şezut pe ea.

- Mar 16:3 Femeile ziceau una către alta: „Cine ne va prăvăli piatra de la uşa mormīntului?”
Mar 16:4 Şi cīnd şi-au ridicat ochii, au văzut că piatra, care era foarte mare, fusese prăvălită.

- Luk 24:1 În ziua īntīi a săptămīnii, femeile acestea, şi altele īmpreună cu ele, au venit la mormīnt dis de dimineaţă, şi au adus miresmele, pe cari le pregătiseră.
Luk 24:2 Au găsit piatra răsturnată de pe mormīnt,

--Joh 20:1 În ziua dintīi a săptămīnii, Maria Magdalina s'a dus disdedimineaţă la mormīnt, pe cīnd era īncă īntunerec; şi a văzut că piatra fusese luată de pe mormīnt.


Pai nu inteleg sunt doua versiuni?
1. Un inger
2. Nustiu cine

myryam
04-14-2006, 05:29 PM
Pai nu inteleg sunt doua versiuni?
1. Un inger
2. Nustiu cine

E o singura versiune,povestita de 4 persoane diferite.Ca exemplu,4 persoane vad acelasi eveniment,dar il vor povesti diferit,fiecare punand accent pe altceva.Asa e si cu Evangheliile,evenimentele sunt aceleasi,dar fiecare evanghelist pune accentul pe altceva cand povesteste.

imanikka
04-14-2006, 08:42 PM
E o singura versiune,povestita de 4 persoane diferite.Ca exemplu,4 persoane vad acelasi eveniment,dar il vor povesti diferit,fiecare punand accent pe altceva.Asa e si cu Evangheliile,evenimentele sunt aceleasi,dar fiecare evanghelist pune accentul pe altceva cand povesteste.

Myryam multumesc ptr raspuns , dar tot nu prea inteleg?:smile33: Cum poate fi o singura versiune , cand fiecare spune cate ceva diferit? Sau ce, nu toti au vazut unul si acelasi lucru? Pe ce a pus fiecare accent?

myryam
04-14-2006, 10:08 PM
Myryam multumesc ptr raspuns , dar tot nu prea inteleg?:smile33: Cum poate fi o singura versiune , cand fiecare spune cate ceva diferit? Sau ce, nu toti au vazut unul si acelasi lucru? Pe ce a pus fiecare accent?

Draga mea,pai daca eu,tu,x si y vedem un eveniment anume,o nunta,sa zicem,il povestim toti la fel,cu aceleasi cuvinte,accentuam exact aceleasi lucruri,etc.?Tu poate esti mai impresionata de tort,eu de rochia de mireasa,x de mire si y de soacra mare.Poate e fortata comparatia,dar ai inteles ce-am vrut sa spun?Asa e si cu cele 4 Evanghelii,citeste-le si ai sa intelegi.
In pasajul cu piatra de mormant e acelasi lucru,fiecare evanghelist povesteste acelasi lucru in moduri diferite.Ideea principala e ca piatra a fost data la o parte,asta reiese de la fiecare.Iar Matei specifica si ca acest lucru a fost facut de catre un inger.

ummraschid
04-15-2006, 12:55 AM
assalamualaikum wr wb

bun, draga myryam, dar daca aceste Evanghelii sint povestiri, istorisiri ale unor evenimente la care au fost toti cei 4 martori, atunci, care este Cuvintul lui Dumnezeu, eu asta nu inteleg!?...:confused:

:smile01:

amal
04-15-2006, 01:55 AM
draga iman, nu am zis ca ai facut ceva rau ca ai deschis subiectul, doar ca ma asteptam ca un crestin sa deschida acest subiect,din dorinta lor de a arata lumina, cu ocazia sarbatorilor de Paste.
dar sant convinsa ca postarile nu vor intarzia sa apara.
ummraschid, buna intrebare...foarte buna chiar.

imanikka
04-15-2006, 02:40 AM
--Joh 20:1 În ziua dintīi a săptămīnii, Maria Magdalina s'a dus disdedimineaţă la mormīnt, pe cīnd era īncă īntunerec; şi a văzut că piatra fusese luată de pe mormīnt.

De ce s-a dus Maria Magdalena la mormant?

De ce fusese piatra data la o parte , si de ce bucatile de panza erau rasucite?
Iar mahrama, care fusese pe capul Lui, nu era pusă īmpreună cu giulgiurile, ci īnfăşurată, la o parte, īntr-un loc. Ioan 20:7

Pentru un corp inviat, nu ar fi fost nevoie sa inlature piatra sau sa se debaraseze de acele bucati de panza ce-l inconjurau.

El se apropie de ea; si o gaseste plangand. O intreaba: “Femeie, de ce plangi? Pe cine cauti?” (Ioan 20:15)

De ce Isus ii pune o altfel de intrebare? Chiar nu stia de ce plange?

myryam
04-15-2006, 11:03 AM
assalamualaikum wr wb

bun, draga myryam, dar daca aceste Evanghelii sint povestiri, istorisiri ale unor evenimente la care au fost toti cei 4 martori, atunci, care este Cuvintul lui Dumnezeu, eu asta nu inteleg!?...:confused:

:smile01:

Nu sunt sigura ca inteleg intrebarea,dar raspund totusi:toata Sfanta Scriptura este Cuvantul lui Dumnezeu,fiind inspirata de El.
"Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos spre īnvăţătură, spre mustrare, spre īndreptare, spre īnţelepţirea cea īntru dreptate"(Timotei 3:16)
Dar nu vad contradictia intre faptul ca Scriptura e Cuvantul lui Dumnezeu si faptul ca Evangheliile sunt relatari(insuflate de catre Dumnezeu) ale unor evenimente.Presupun ca tu vezi o contradictie intre acestea doua,daca ai pus aceasta intrebare?:confused:
Oricum,suntem off-topic cu discutia asta,cred ca ar trebui un alt topic,"despre Scriptura",sau asa ceva.

ummraschid
04-15-2006, 05:46 PM
Nu sunt sigura ca inteleg intrebarea,dar raspund totusi:toata Sfanta Scriptura este Cuvantul lui Dumnezeu,fiind inspirata de El.
"Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos spre īnvăţătură, spre mustrare, spre īndreptare, spre īnţelepţirea cea īntru dreptate"(Timotei 3:16)
Dar nu vad contradictia intre faptul ca Scriptura e Cuvantul lui Dumnezeu si faptul ca Evangheliile sunt relatari(insuflate de catre Dumnezeu) ale unor evenimente.Presupun ca tu vezi o contradictie intre acestea doua,daca ai pus aceasta intrebare?:confused:
Oricum,suntem off-topic cu discutia asta,cred ca ar trebui un alt topic,"despre Scriptura",sau asa ceva.

draga myryam,
eu nu as zice ca sintem offtopic, pt ca discutam despre "invierea lui Isus", care este parte din Scriptura sau Evanghelii, sau nu?!...
astfel, nu m-a convins raspunsul tau, ba mai mult ,m-a dezorientat...:confused:
adica Scriptura si Evangheliile nu sint una si acelasi lucru?!...dupa cum ai spus tu, inteleg ca Scriptura este Cuvintul lui Dumnezeu iar Evangheliile sint relatari ale unor evenimente, fie ele si insuflate de Dumnezeu...daca este asa, atunci nu ar mai fi o contradictie...pt ca ar fi 2 lucruri diferite...
dar atunci, ce numiti voi Scriptura?!...deci , intrebarea mea, era "care este Cuvintul lui Dumnezeu"?...
iar , daca Evangheliile , sint Scriptura, si sint insuflate de Dumnezeu, atunci nu crezi ca ar trebui sa fie identice?...adica perfecte?...fara greseli si fara interpretari personale, asa cum singura ai recunoscut ceva mai sus?...
si , daca Scriptura, adica Cuvintul lui Dumnezeu, a fost initial perfecta...cum ne asteptam sa fie orice este inspirat de Dumnezeu, atunci, de unde vin greselile, mai mari sau mai mici, sau, ma rog, diferitele interpretari...?!...


:smile01:

myryam
04-15-2006, 08:43 PM
draga myryam,
eu nu as zice ca sintem offtopic, pt ca discutam despre "invierea lui Isus", care este parte din Scriptura sau Evanghelii, sau nu?!...
astfel, nu m-a convins raspunsul tau, ba mai mult ,m-a dezorientat...:confused:
adica Scriptura si Evangheliile nu sint una si acelasi lucru?!...dupa cum ai spus tu, inteleg ca Scriptura este Cuvintul lui Dumnezeu iar Evangheliile sint relatari ale unor evenimente, fie ele si insuflate de Dumnezeu...daca este asa, atunci nu ar mai fi o contradictie...pt ca ar fi 2 lucruri diferite...
dar atunci, ce numiti voi Scriptura?!...deci , intrebarea mea, era "care este Cuvintul lui Dumnezeu"?...
iar , daca Evangheliile , sint Scriptura, si sint insuflate de Dumnezeu, atunci nu crezi ca ar trebui sa fie identice?...adica perfecte?...fara greseli si fara interpretari personale, asa cum singura ai recunoscut ceva mai sus?...
si , daca Scriptura, adica Cuvintul lui Dumnezeu, a fost initial perfecta...cum ne asteptam sa fie orice este inspirat de Dumnezeu, atunci, de unde vin greselile, mai mari sau mai mici, sau, ma rog, diferitele interpretari...?!...


:smile01:

Sfanta Scriptura e compusa din Vechiul si Noul Testament.Iar Evangheliile sunt parte a Noului Testament.Evangheliile sunt perfecte,nu vad care e imperfectiunea lor.Si nu,nu trebuie sa fie identice,am explicat si mai sus de ce.
Mi se pare logic sa fi dezorientata,avand in vedere ignoranta ta totala referitoare la niste lucruri de baza din crestinism.Presupun ca esti musulmanca din familie,ca altfel nu-mi explic.:confused:

myryam
04-15-2006, 09:02 PM
De ce s-a dus Maria Magdalena la mormant?

Raspunsul il gasim in Evanghelii:"Şi după ce a trecut ziua sāmbetei, Maria Magdalena, Maria, mama lui Iacov, şi Salomeea au cumpărat miresme, ca să vină să-L ungă. "(Marcu16:1)


De ce fusese piatra data la o parte , si de ce bucatile de panza erau rasucite?
Iar mahrama, care fusese pe capul Lui, nu era pusă īmpreună cu giulgiurile, ci īnfăşurată, la o parte, īntr-un loc. Ioan 20:7

Pentru un corp inviat, nu ar fi fost nevoie sa inlature piatra sau sa se debaraseze de acele bucati de panza ce-l inconjurau.

N-am inteles intrebarea.Cum adica"Pentru un corp inviat, nu ar fi fost nevoie sa inlature piatra sau sa se debaraseze de acele bucati de panza ce-l inconjurau"?Daca piatra ar fi acoperit mormantul,cum ar fi intrat femeile inauntru?Ele nu stiau ca Iisus inviase,credeau ca e mort.




El se apropie de ea; si o gaseste plangand. O intreaba: “Femeie, de ce plangi? Pe cine cauti?” (Ioan 20:15)

De ce Isus ii pune o altfel de intrebare? Chiar nu stia de ce plange?

Probabil ca stia.Dar intrebarea e normala.Si tu cand vezi pe cineva suparat,chiar daca stii motivul intrebi"de ce plangi,de ce esti suparat?" ca sa-l ajuti pe celalalt sa-si verse sufletul inaintea ta si sa-l mangai.Asa si Iisus a intrebat de ce plangi,de ce esti suparata?Nu vad nimic iesit din comun in aceasta intrebare.

ummraschid
04-15-2006, 10:35 PM
Sfanta Scriptura e compusa din Vechiul si Noul Testament.Iar Evangheliile sunt parte a Noului Testament.Evangheliile sunt perfecte,nu vad care e imperfectiunea lor.Si nu,nu trebuie sa fie identice,am explicat si mai sus de ce.
Mi se pare logic sa fi dezorientata,avand in vedere ignoranta ta totala referitoare la niste lucruri de baza din crestinism.Presupun ca esti musulmanca din familie,ca altfel nu-mi explic.:confused:

draga myryam,

tocmai, ca nu sint musulmanca din familie....;)

argumentele tale , sint in general, subiective, adica, ...tu, nu vezi unde sint contradictiile...tu, nu vezi unde este imperfectiunea Evangheliilor...etc.

trecind peste acest lucru, ...as vrea sa te intreb,
oare la care scriptura se refera pavel in scrisoarea catre timotei, pe care ai citat-o? .....cumva la biblie?....el nu specifica...la vechiul testament...?!...sau la cel nou...?!..care, de fapt nici nu era in intregime scris la vremea acestuia...?!....


....de fapt, la intrebarea mea, daca evangheliile sint cuvintul lui Dumnezeu, tu mi-ai raspuns, prin afirmatia lui pavel...

"Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos spre īnvăţătură, spre mustrare, spre īndreptare, spre īnţelepţirea cea īntru dreptate"(Timotei 3:16)

....buuun,.... si daca eu te intreb mai departe, de unde stii tu ca pavel are dreptate, in afirmatia sa...
imi vei raspunde, poate.... pt ca afirmatia lui pavel se afla in evanghelie, si evanghelia este cuvintul lui Dumnezeu!??.....

ceea ce ar fi , in sine, un cerc vicios, iar nu o argumentare!....:(

imanikka
04-16-2006, 12:27 AM
Raspunsul il gasim in Evanghelii:"Şi după ce a trecut ziua sāmbetei, Maria Magdalena, Maria, mama lui Iacov, şi Salomeea au cumpărat miresme, ca să vină să-L ungă. "(Marcu16:1)
Am citit ca ebraicul pentru uns este “masaha”, care inseamna – a
sterge, a unge, a masa. Cuvantul ca si intelesurile sale sunt identice si in limba Araba. De la radacina cuvantului “masaha” avem cuvantul Arabic “MASEEH” iar in Ebraica “MESSIAH” amandoua avand acelasi inteles – “cel uns” care a fot tradus in Greaca cu “CHRISTOS” de unde deriva Christ.
Pai cum s-a dus sa-l unga daca nici evreii , nici musulmanii , nici crestinii nu maseaza un corp dupa 3 zile.La trei ore dupa moarte, rigor mortis–sedimentul celular al sangelui - se asaza in partile
declive ale corpului. Daca se maseaza un corp intr-o asemenea stare, acesta se va desface in bucati.

Maria a crezut ca este gradinarul.
“EA A CREZUT CA ESTE GRADINARUL” (Ioan 20:15)

De ce a crezut ca Isus era un gradinar? Corpurile reinviate seamana cu un gradinar?

Multumesc.
Allah sa te binecuvanteze

maryam
04-16-2006, 02:58 AM
In primul rand imi permit sa modific subiectul....Invierea lui Isus daca tineti neaparat,mi-se pare o blasfemie sa creada cineva ca Dumnezeu ,Slava Lui ar putea muri.
Sa va ierte Bunul ALLAH swt pentru o asemenea gandire ,cat de putin Il respectati pe Dumnezeu daca credeti ca EL,Marire Lui ar muri...cum sa moara cand El este Cel dintai si Cel de pe urma?Cel vesnic Viu ?Daca este Cel de pe urma inseamna ca in urma Lui nu mai este nimic,dar daca a murit,intr-o secunda,stiti cate creaturi mor pe pamant?
Istagfiru ALLAH !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mariyah
04-16-2006, 04:46 PM
assalamualaikum wr wb

bun, draga myryam, dar daca aceste Evanghelii sint povestiri, istorisiri ale unor evenimente la care au fost toti cei 4 martori, atunci, care este Cuvintul lui Dumnezeu, eu asta nu inteleg!?...:confused:

:smile01:


Cuvantul lui Dumnezeu este Iisus....

myryam
04-16-2006, 04:50 PM
draga myryam,


....buuun,.... si daca eu te intreb mai departe, de unde stii tu ca pavel are dreptate, in afirmatia sa...

(

:) De ce n-ar avea?Tu de unde stii ca Mohamad are dreptate in afirmatiile sale?:)

ummraschid
04-16-2006, 04:54 PM
Nu sunt sigura ca inteleg intrebarea,dar raspund totusi:toata Sfanta Scriptura este Cuvantul lui Dumnezeu,fiind inspirata de El.
"Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos spre īnvăţătură, spre mustrare, spre īndreptare, spre īnţelepţirea cea īntru dreptate"(Timotei 3:16)
Dar nu vad contradictia intre faptul ca Scriptura e Cuvantul lui Dumnezeu si faptul ca Evangheliile sunt relatari(insuflate de catre Dumnezeu) ale unor evenimente.Presupun ca tu vezi o contradictie intre acestea doua,daca ai pus aceasta intrebare?:confused:
Oricum,suntem off-topic cu discutia asta,cred ca ar trebui un alt topic,"despre Scriptura",sau asa ceva.


Cuvantul lui Dumnezeu este Iisus....


waw...sint.....din ce in ce mai confuza.....!:confused:

ummraschid
04-16-2006, 04:59 PM
:) De ce n-ar avea?Tu de unde stii ca Mohamad are dreptate in afirmatiile sale?:)

draga myryam,
asta nu este un raspuns, ci o .....intrebare , ..off topic, cum obisnuiesti tu sa zici.....admir, incercarea ta de a devia discutia.....:D

deschidem un alt subiect, la alta rubrica.....,......sau reusesti totusi ...sa-mi raspunzi!?????....

:smile01:

myryam
04-16-2006, 05:06 PM
Am citit ca ebraicul pentru uns este “masaha”, care inseamna – a
sterge, a unge, a masa. Cuvantul ca si intelesurile sale sunt identice si in limba Araba. De la radacina cuvantului “masaha” avem cuvantul Arabic “MASEEH” iar in Ebraica “MESSIAH” amandoua avand acelasi inteles – “cel uns” care a fot tradus in Greaca cu “CHRISTOS” de unde deriva Christ.
Pai cum s-a dus sa-l unga daca nici evreii , nici musulmanii , nici crestinii nu maseaza un corp dupa 3 zile.La trei ore dupa moarte, rigor mortis–sedimentul celular al sangelui - se asaza in partile
declive ale corpului. Daca se maseaza un corp intr-o asemenea stare, acesta se va desface in bucati.

Maria a crezut ca este gradinarul.
“EA A CREZUT CA ESTE GRADINARUL” (Ioan 20:15)

De ce a crezut ca Isus era un gradinar? Corpurile reinviate seamana cu un gradinar?

Multumesc.
Allah sa te binecuvanteze

Pai nu zice nimic de masaj,zice de uns.Nici n-aveau cum sa-L maseze,ca era infasurat in giulgiu.Probabil miresmele se turnau deasupra,nu stiu.Nu stiu care sunt(au erau) obiceiurile de inmormantare la evrei,de aceea nu pot spune cu siguranta decat ceea ce zice Evanghelia:femeile mironosite s-au dus sa unga trupul lui Hristos cu mir,dar El inviase.
Nu stiu cu ce seamana corpurile inviate :D ,deci nu pot zice daca seamana cu un gradinar :D .Dar asa e,Maria a crezut ca vorbeste cu gradinarul-suparata fiind,cu ochii impaienjeniti de lacrimi-dar L-a recunoscut imediat pe Hristos cand El i-a zis pe nume.

myryam
04-16-2006, 05:16 PM
draga myryam,
asta nu este un raspuns, ci o .....intrebare , ..off topic, cum obisnuiesti tu sa zici.....admir, incercarea ta de a devia discutia.....:D

deschidem un alt subiect, la alta rubrica.....,......sau reusesti totusi ...sa-mi raspunzi!?????....

:smile01:

Nu,n-am incercat sa deviez discutia.Ideea e ca eu il cred pe Sfantul Apostol Pavel,tu il crezi pe Mohamed,iar orice argumente se aduc in favoarea unuia sau a altuia,pot fi combatute de o "parte adversa".Am mai spus pe aici,logica si argumentatia merg pana la un punct,mai departe e credinta,si degeaba argumenteaza cineva contra credintei(oricare ar fi ea) ca nu va avea succes.Eu nu vreau sa conving pe nimerni de nimic,gasesc unele intrebari chiar interesante i incerc sa raspund la ele cat ma pricep si eu.
Deci e inutil sa intrebi "pe ce te bazezi cand...",fiindca orice ti-as raspunde,tu vii cu un contraargument,ajungem la polemici,dureri de cap,nervi.,etc.,fara nici un rezultat.Si se poate face si operatiunea inversa ,te intreb eu "pe ce te bazezi cand..." si ajungem la aceeasi poveste,de-a dreptul inutila.
Eu ti-am raspuns deja ce stiu si cat stiu,mai departe las pe altii mai invatati.:D

suleiman
04-16-2006, 05:19 PM
:) De ce n-ar avea?Tu de unde stii ca Mohamad are dreptate in afirmatiile sale?:)

Draga myryam , ce stii despre profetul Muhamad ?
Daca poti te rog sa fii sincera in raspunsul tau .

Muhamad pace asupra lui era analfabet , nu a citit in viata lui nici o carte , nu a scris in viata lui nici un cuvant .
Afirmatile lui ? Nu sunt ale lui ci ale Lui Dumnezeu.
In timp ce Biblia este scrisa de oameni dupa unele povesti amintite dupa zeci de ani dupa Isus pace asupra Lui .

suleiman
04-16-2006, 05:25 PM
Nu,n-am incercat sa deviez discutia.Ideea e ca eu il cred pe Sfantul Apostol Pavel,tu il crezi pe Mohamed,iar orice argumente se aduc in favoarea unuia sau a altuia,pot fi combatute de o "parte adversa".Am mai spus pe aici,logica si argumentatia merg pana la un punct,mai departe e credinta,si degeaba argumenteaza cineva contra credintei(oricare ar fi ea) ca nu va avea succes.Eu nu vreau sa conving pe nimerni de nimic,gasesc unele intrebari chiar interesante i incerc sa raspund la ele cat ma pricep si eu.
Deci e inutil sa intrebi "pe ce te bazezi cand...",fiindca orice ti-as raspunde,tu vii cu un contraargument,ajungem la polemici,dureri de cap,nervi.,etc.,fara nici un rezultat.Si se poate face si operatiunea inversa ,te intreb eu "pe ce te bazezi cand..." si ajungem la aceeasi poveste,de-a dreptul inutila.
Eu ti-am raspuns deja ce stiu si cat stiu,mai departe las pe altii mai invatati.:D

Crede ma, myryam, oricat de mult este invatat un crestin o sa se blocheze la cea mai logica intrebare.
Orice lucru fara logica nu este acceptat usor de oameni , si orice lucru neacceptat de oameni o sa fie lipit de "Credinta" fara cum si de ce .

Credinta vine cand simti , si simti cand traiesti evenimentele credintei , si le traiesti cand le intelegi , si le intelegi cand le cauti , si le cauti cand te atrag , si te atrag cand iti intra usor in minte , si iti intra usor in minte cand ele sunt bazate pe logica.

O credinta fara logica , este ca si cum il intrebi pe un orb cum arata un lucru .

myryam
04-16-2006, 05:25 PM
Draga myryam , ce stii despre profetul Muhamad ?
Daca poti te rog sa fii sincera in raspunsul tau .

Muhamad pace asupra lui era analfabet , nu a citit in viata lui nici o carte , nu a scris in viata lui nici un cuvant .
Afirmatile lui ? Nu sunt ale lui ci ale Lui Dumnezeu.
In timp ce Biblia este scrisa de oameni dupa unele povesti amintite dupa zeci de ani dupa Isus pace asupra Lui .


Si "afirmatiile lui Dumnezeu" rostite de Muhamad cine le-a scris?:)

ummraschid
04-16-2006, 06:32 PM
Si "afirmatiile lui Dumnezeu" rostite de Muhamad cine le-a scris?:)

draga myryam,
iar incerci sa intorci discutia in alta directie...nu inteleg de ce nu putem ramine la topicul acesta si sa discutam despre scriptura, fara sa incerci astfel de manevre....

poate ca vei afla lucruri pe care nu le stii, de la noi, sau, cel putin, vei reusi sa intelegi mai bine religia ta, pe care nu pot sa-mi imaginez, cum o poti practica ....cu trup si suflet, fara sa o intelegi!?......tu nu-ti doresti acest lucru?...

te-am rugat, daca poti, sa-mi raspunzi, la care scriptura se refera pavel in versetul citat de tine...din scrisoarea sa catre timotei....

imi permiti....

"15 din pruncie cunoşti Sfintele Scripturi, care pot să-ţi dea īnţelepciunea care duce la māntuire, prin credinţa īn Hristos Isus. 16 Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos ca să īnveţe, să mustre, să īndrepte, să dea īnţelepciune īn neprihănire"

la care scriptura se refera el?....ceea ce cunostea timotei din pruncie, era , posibil, vechiul testament...nu?....iar noul testament era, in curs de scriere...neterminat...deci, la care scriptura se refera pavel...in nici un caz, la biblie, nu?.....pavel nu precizeaza...nici nu avea cum!....

este doar o presupunere, nefondata, faptul ca biblia este scriptura la care el se refera, in acest verset, care este de cele mai multe ori, adus ca dovada in sprijinul afirmatiei ca biblia, vechiul si noul testament este Cuvintul lui Dumnezeu!.....

cu privire la vechiul testament, la care, cel mai probabil se referea pavel, ar fi interesant de stiut, poate ca munir , ne poate ajuta, daca pavel, cunostea vechiul testament in original, adica in ebraica, sau cunoastea doar traducerea lui, in greaca....pt ca intre original si traducere, erau diferente mari ......

deci, daca pavel ar fi cunoscut varianta originala, in ebraica, a vechiului testamnet, ar fi in ordine....sa afirme ca scriptura a fost insuflata de Dumnezeu....
dar daca , dimpotriva, el nu cunostea decit traducerea acesteia, in greaca.......care , repet, diferea mult de original...inseamna ca , in afirmatia sa, catre timotei, el face o mare greseala, pt ca el califica, o traducere, incluzind modificarile respective, ca fiind direct insuflata de catre Dumnezeu.....intelegi!?.....

in concluzie, daca nu exista decit acest verset care sa dovedeasca ca biblia este toata inspirata de Dumnezeu, si aceste verset, am -----strat, se refera doar la vechiul testament...insemna ca biblia nu este in totalitate inspirata de Dumnezeu.....logic!...

Spre deosebire, in Sfintul Qur'an, scrie, in Surat Al-'Imran, ca intreg Qur'anul este coborit de la Allah subhanahu wa ta'ala!

" 7. El este acela care Ti-a pogorit Cartea. In ea sunt versete deslusite-si ele sunt temeiurile Cartii- si altele nedeslusite. Cei cu inclinare cu inclinare [ catre ratacire] in inimi le urmaresc pe acelea in care este nedeslusire, in cautarea vrajbei si in cautarea tilcuirii lor. Dar nu cunoaste talcuirea lor decit Allah.Aceia care sint inradacinati in stiinta spun: "Noi credem in Ea; toate sint de la Domnul nostru!" Dar nu cugeta astfel decit cei daruiti cu judecata."

Fie ca Allah ta'ala sa te calauzeasca, in lumina Sa, inshAllah!....

munir
04-16-2006, 07:41 PM
Afirmatiile din scrierile lui Pavel trebui tratate cu rezerva necesara ,El nu a cunoscut si nici nu a auzit personal invataturile lui Isus .Isi atribuie cu de la sine putere calitatea de ,, apostol a lui Isus " fara ca aceasta sa-i fie recunoscuta si de ceilalti adevarati ucenici / apostoli ai lui Isus

.{Col 1:23 negreşit, dacă rămīneţi şi mai departe īntemeiaţi şi neclintiţi īn credinţă, fără să vă abateţi dela nădejdea Evangheliei, pe care aţi auzit-o, care a fost propovăduită oricărei făpturi de supt cer, şi al cărei slujitor am fost făcut eu, Pavel.} {Phi 1:16 Aceştia din urmă lucrează din dragoste, ca unii cari ştiu că eu sīnt īnsărcinat cu apărarea Evangheliei;}

Si iata pina unde merge dorinta lui de ,,preamarire"

{Gal 1:8 Dar chiar dacă noi īnşine sau un īnger din cer ar veni să vă propovăduiască o Evanghelie, deosebită de aceea pe care v'am propovăduit-o noi,(Pavel si Ioan) să fie anatema!}

Deci Pavel se aseaza pe sine si ,,Evanghelia" lui mai presus de spusele ingerilor


Biserica de la Ierusalim nu ii recunoste calitatea de ,,Apostol"

Phi 4:15 Ştiţi voi īnşivă, Filipenilor, că, la īnceputul Evangheliei, cīnd am plecat din Macedonia, nicio Biserică n'a avut legătură cu mine īn ce priveşte „darea” şi „primirea” afară de voi.

ummraschid
04-16-2006, 08:45 PM
MashAllah, mashAllah!....

desigur, mashAllah, de la postarile tale avem mereu de invatat!....

inshAllah, fiecare, atit cit stim, mai mult sau mai putin, sa raspindim , sa daruim din cunostintele noastre, cit putem de mult...
Allah ta'ala ne-a insarcinat cu aceasta, fiecare insa, dupa puteri....
le sintem datori tuturor semenilor nostri, ca , din dragoste pt ei, sa ne informam si sa citim cit mai mult......
sa invatam de la munir, si iti multumim de mii de ori, :smile01: , si de la cei care, ca si el, ne pun la dispozitie cunostinte dobindite in ani si ani, fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa fie multumit de eforturile tale si ale lor, inshAllah!...

maryam
04-17-2006, 02:05 AM
Si "afirmatiile lui Dumnezeu" rostite de Muhamad cine le-a scris?:)




Credeam ca de cand ne tot intersectam pe forumuri cu subiecte islamice,macar atata lucru sa fi stiut:D :smile01: ...companionii.
Sa stii ca studierea ,strangerea istoria si sensul Quranului sunt subiecte care ar putea sa-l faca si pe cel mai inversunat crestin sa isi deschida pieptul si mintea macar ca sa aplice primul cuvant revelat de catre ALLAH swt "Citeste!",poate ca Inshaa ALLAH,SWT il va calauzi apoi.
Din pacate tocmai din cauza acestui vid de ""Citeste!" multi se hazardeaza in a discuta despre lucruri pe care din nefericire nu le cunosc,asa cum este si cazul tau,caci din pacate nu stii ,uite ,multe despre Islam.
Dar poate ca prin mare Mila si Indurarea Sa,ALLAH swt te va ajuta ,caci faptele stau in intentii si fiecare va avea ceea ce a intentionat.

myryam
04-17-2006, 10:50 AM
Credeam ca de cand ne tot intersectam pe forumuri cu subiecte islamice,macar atata lucru sa fi stiut:D :smile01: ...companionii.
Sa stii ca studierea ,strangerea istoria si sensul Quranului sunt subiecte care ar putea sa-l faca si pe cel mai inversunat crestin sa isi deschida pieptul si mintea macar ca sa aplice primul cuvant revelat de catre ALLAH swt "Citeste!",poate ca Inshaa ALLAH,SWT il va calauzi apoi.
Din pacate tocmai din cauza acestui vid de ""Citeste!" multi se hazardeaza in a discuta despre lucruri pe care din nefericire nu le cunosc,asa cum este si cazul tau,caci din pacate nu stii ,uite ,multe despre Islam.
Dar poate ca prin mare Mila si Indurarea Sa,ALLAH swt te va ajuta ,caci faptele stau in intentii si fiecare va avea ceea ce a intentionat.


Ba da,Maryam,stiam toate astea,tocmai de aceea am si intrebat :) .Deci islamul acuza ca Evanghelia nu e adevarata,fiindca au scris-o discipolii lui Iisus si nu Iisus insusi.In schimb Coranul e adevarat,desi nu l-a scris Muhamad,fiind analfabet,ci discipolii lui.:) Nu comentez mai mult,nu vreau sa jignesc pe nimeni.Fiecare are credinta lui,pe care o crede adevarata,si care i se pare perfecta,unica mantuitoare,etc..

ummraschid
04-17-2006, 05:01 PM
Ba da,Maryam,stiam toate astea,tocmai de aceea am si intrebat :) .Deci islamul acuza ca Evanghelia nu e adevarata,fiindca au scris-o discipolii lui Iisus si nu Iisus insusi.In schimb Coranul e adevarat,desi nu l-a scris Muhamad,fiind analfabet,ci discipolii lui.:) Nu comentez mai mult,nu vreau sa jignesc pe nimeni.Fiecare are credinta lui,pe care o crede adevarata,si care i se pare perfecta,unica mantuitoare,etc..


draga myryam,
in argumentarea de mai sus, ti-am dovedit ca cel putin 1 % din biblie nu este insuflat de catre Dumnezeu....
....biblia contine in afara de vechiul testament care suferise pe parcursul timpului transformari facute de minti omenesti...si alte scrieri, ale lui pavel, care face afirmatii gresite nu numai cu privire la scriptura...si care, dupa cum am aflat de la munir, era un asa zis apostol...care avea eventual chiar pretentia de se pune pe sine mai presus de ingeri.....deci, existenta in biblie a scrierilor fara inspiratie divina este dovedita....tu degeaba te legi de alte aspecte...cert este ca ceea ce voi numiti carte sfinta , nu este 100% sfinta...
deci, este logic ca noi sa va atragem atentia asupra Qur'an-ului, in care nu vei gasi astfel de "fisuri".....

religia pe care o urmezi nu ar trebui sa ti se para perfecta , ci sa fie perfecta!...

fie ca Alah swt sa te calauzeasca, inshAllah!

:smile01:

munir
04-17-2006, 07:47 PM
Ba da,Maryam,stiam toate astea,tocmai de aceea am si intrebat :) .Deci islamul acuza ca Evanghelia nu e adevarata,fiindca au scris-o discipolii lui Iisus si nu Iisus insusi.In schimb Coranul e adevarat,desi nu l-a scris Muhamad,fiind analfabet,ci discipolii lui.:) Nu comentez mai mult,nu vreau sa jignesc pe nimeni.Fiecare are credinta lui,pe care o crede adevarata,si care i se pare perfecta,unica mantuitoare,etc..
Draga myryam nu islamul acuza ci chiar cercetatorii crestini au indoieli cu privire la apartenenta si corectitudinea acestor scrieri.Exista dubii serioase cu privire la faptul ca ele apartin in adevar celor carora le sunt atribuite.Muhamad ,pacea lui Allah sa fie asupra lui ,a dictat Sfintul Qur`an in viata fiind ori in cazul Evangheliilor ,acestea s-au scris dupa ce Isus s-a inaltat la cer(cea mai apropiata de perioada martorilor oculari fiind scrisa in ~80 A.D.) , si nu in prezenta lui.
Daca ,,Evanghelia lui Matei " a fost scrisa in ebraica iar a lui Marcu in aramaica si graca ,celelalte scrieri sunt scrise numai in graca.Daca facem o paralela, si comparam ,,Antichitatile iudaice "ale lui Fl.Iosefus (95 AD) ,cu scrierile Biblice ,vom observa ca aceste scrieri ale lui Iosefus ,sunt o parodie romanta a Bibliei , si scrise special pentru a ,,gidila"orgoliul romanilor (el fiind un filo roman) deci nu putem pune baza prea mare pe ele.Tot asa si cu apostolii care au scris in limba graca .Scrierile atribuite lor au fost facute astfel incit impactul asupra celor carora le erau adresate sa fie cit mai mare si ele sa se plieze cit mai bine pe credintele si datinile acestora.

myryam
04-18-2006, 11:32 AM
Draga myryam nu islamul acuza ci chiar cercetatorii crestini au indoieli cu privire la apartenenta si corectitudinea acestor scrieri.Exista dubii serioase cu privire la faptul ca ele apartin in adevar celor carora le sunt atribuite.Muhamad ,pacea lui Allah sa fie asupra lui ,a dictat Sfintul Qur`an in viata fiind ori in cazul Evangheliilor ,acestea s-au scris dupa ce Isus s-a inaltat la cer(cea mai apropiata de perioada martorilor oculari fiind scrisa in ~80 A.D.) , si nu in prezenta lui.
Daca ,,Evanghelia lui Matei " a fost scrisa in ebraica iar a lui Marcu in aramaica si graca ,celelalte scrieri sunt scrise numai in graca.Daca facem o paralela, si comparam ,,Antichitatile iudaice "ale lui Fl.Iosefus (95 AD) ,cu scrierile Biblice ,vom observa ca aceste scrieri ale lui Iosefus ,sunt o parodie romanta a Bibliei , si scrise special pentru a ,,gidila"orgoliul romanilor (el fiind un filo roman) deci nu putem pune baza prea mare pe ele.Tot asa si cu apostolii care au scris in limba graca .Scrierile atribuite lor au fost facute astfel incit impactul asupra celor carora le erau adresate sa fie cit mai mare si ele sa se plieze cit mai bine pe credintele si datinile acestora.


Munir,habar n-am despre ce cercetatori"crestini" vorbesti,dar eu stiu ca Evanghelia lui Hristos e adevarata si ca Hristos mantuieste.Degeaba "studiezi" tu Biblia de 27 de ani,daca n-o traiesti.Degeaba o sa "studiezi' si Coranul,si islamul,daca n-o sa pui ceva in practica.Religia e ca s-o traiesti si sa te mantuiesti,sau macar sa devii un om mai bun,nu ca s-o "studiezi' si sa nu aplici nimic.Macar fetele astea s-au hotarat pentru ceva(islam) si pun in practica,dar tu tot umbli de colo colo,exact ca cei despre care zice Scriptura,"niste nori fara apa,purtati de colo colo de orice vant de invatatura".

myryam
04-18-2006, 11:43 AM
draga myryam,
in argumentarea de mai sus, ti-am dovedit ca cel putin 1 % din biblie nu este insuflat de catre Dumnezeu....
....biblia contine in afara de vechiul testament care suferise pe parcursul timpului transformari facute de minti omenesti...si alte scrieri, ale lui pavel, care face afirmatii gresite nu numai cu privire la scriptura...si care, dupa cum am aflat de la munir, era un asa zis apostol...care avea eventual chiar pretentia de se pune pe sine mai presus de ingeri.....deci, existenta in biblie a scrierilor fara inspiratie divina este dovedita....tu degeaba te legi de alte aspecte...cert este ca ceea ce voi numiti carte sfinta , nu este 100% sfinta...
deci, este logic ca noi sa va atragem atentia asupra Qur'an-ului, in care nu vei gasi astfel de "fisuri".....

religia pe care o urmezi nu ar trebui sa ti se para perfecta , ci sa fie perfecta!...

fie ca Alah swt sa te calauzeasca, inshAllah!

:smile01:

Umm,orice religie e perfecta pentru cei care o practica,pentru cei dion exterior vor fi mereu imperfectiuni,neadevaruri si lucruri de comentat.
In argumentarea ta nu mi-ai dovedit nimic,fiindca noi stim ca Noul Testament este inspirat de Dumnezeu,fiindca Apostolii Il aveau pe Duhul Sfant.
Eu cred ca Sfanta Scriptura este carte sfanta si inspirata 100% si nu mai e nevoie de alta Evanghelie.
"Dar chiar daca un inger din cer v-ar vesti alta Evanghelie-sa fie anatema!Daca va propovaduieste cineva altceva decat ati primit-sa fie anatema!"(Galateni 1:9-10)

munir
04-18-2006, 02:01 PM
Myryam ai scris fara sa vrei exact teoriile cu care ti-au impuiat capul preotii ortodoxsi .,,crede si nu cerceta " este o sintagma fara baza si fara aplictiune in viata unui crestin adevarat .Acuzatiile tale sunt nefondate si le consider jignitoare .Sincer, ma asteptam ca atunci cind nu ai argumente sa treci la atacul la persoana.Eu nu am incercat sa te jignesc pe tine si nici sa-ti ,,zdruncin" credinta , doar sa arat ca,, nu tot ce zboara ,se maninca" .Ceea ce practic eu este mult mai aproape de crestinismul autentic decit crezi .Avind in vedere ca nu ma cunosti personal nu vad pe ce iti bazezi afirmatiile ?Tu crezi in dumnezeirea lui Isus .Foarte bine. Eu nu cred in acesta afirmatie .Care e problema ?Ce te deranjaza ? Faptul ca argumentele mele sunt extrase chiar din Biblie ? Asta te complexeaza? :confused: .Nu inteleg ce te determina sa-mi plingi mie de mila ? Te rog ca pe viitor sa te limitezi strict la cele scrise in postarile mele si nu la persoana mea.

Apropo:- ,,Evanghelia lui Isus " nu exista ca atare .Asta este doar o ,,formula" folosita de preoti, pentru a ascunde sub pres neadevarurile continute in cele patru Evanghelii cit si in scrierile lui Pavel.

myryam
04-18-2006, 03:42 PM
Myryam ai scris fara sa vrei exact teoriile cu care ti-au impuiat capul preotii ortodoxsi .,,crede si nu cerceta " este o sintagma fara baza si fara aplictiune in viata unui crestin adevarat .Acuzatiile tale sunt nefondate si le consider jignitoare .Sincer, ma asteptam ca atunci cind nu ai argumente sa treci la atacul la persoana.Eu nu am incercat sa te jignesc pe tine si nici sa-ti ,,zdruncin" credinta , doar sa arat ca,, nu tot ce zboara ,se maninca" .Ceea ce practic eu este mult mai aproape de crestinismul autentic decit crezi .Avind in vedere ca nu ma cunosti personal nu vad pe ce iti bazezi afirmatiile ?Tu crezi in dumnezeirea lui Isus .Foarte bine. Eu nu cred in acesta afirmatie .Care e problema ?Ce te deranjaza ? Faptul ca argumentele mele sunt extrase chiar din Biblie ? Asta te complexeaza? :confused: .Nu inteleg ce te determina sa-mi plingi mie de mila ? Te rog ca pe viitor sa te limitezi strict la cele scrise in postarile mele si nu la persoana mea.

Apropo:- ,,Evanghelia lui Isus " nu exista ca atare .Asta este doar o ,,formula" folosita de preoti, pentru a ascunde sub pres neadevarurile continute in cele patru Evanghelii cit si in scrierile lui Pavel.


Am cercetat atat cat e nevoie ca sa cred .Iar din tot ceea ce scrii rezulta ca nu esti nici crestin,nici musulman,nici altceva.Este treaba ta daca nu crezi in dumnezeirea lui Hristos.Noi ,crestinii ,credem.Cu Biblia se poate argumenta orice,fiindca e o carte interpretabila,de aceea si miile de secte aparute pe baza diferitelor interpretari.Ceea ce imi spui tu nu este catusi de putin relevant pentru mine,e doar interpretarea ta personala.Iar eu prefer interpretarea Sfintei Scripturi facuta de Sfintii Parinti,care au avut pe Duhul Sfant.:smile01:

Mariyah
04-18-2006, 08:39 PM
Am cercetat atat cat e nevoie ca sa cred .Iar din tot ceea ce scrii rezulta ca nu esti nici crestin,nici musulman,nici altceva.Este treaba ta daca nu crezi in dumnezeirea lui Hristos.Noi ,crestinii ,credem.Cu Biblia se poate argumenta orice,fiindca e o carte interpretabila,de aceea si miile de secte aparute pe baza diferitelor interpretari.Ceea ce imi spui tu nu este catusi de putin relevant pentru mine,e doar interpretarea ta personala.Iar eu prefer interpretarea Sfintei Scripturi facuta de Sfintii Parinti,care au avut pe Duhul Sfant.:smile01:



Ai perfecta dreptate Myryam .E clar ca esti o persoana f bine documentata despre crestinism si nici intr-un caz nu crezi ca "tot ce zboara se mananca".

hannen
04-21-2006, 10:27 AM
Maryam,ai zis ca schimbi titlul dar vad ca e la fel.
Iman,aceasta a fost singura obiectie pe care am avut-o(desi n-am zis)referitor la subiectul tau.
Tu ca musulmanca nu ar fi trebuit sa^l numesti pe Isus Domn.Stim cu totii ce inseamna acest cuvint si asa cum a zis maryam ,ce implica o eventuala moarte ...istaghfirullah
Te rog sa ma ierti pt. observatie.

imanikka
04-21-2006, 05:08 PM
Observatiile se accepta.:smile308: Poate ai dreptate draga, dar am luat-o din prisma Crestinismului.:smile33: Si atunci cand dam versetele din Biblie in care Isus este dumit Domn atunci ce facem?:smile310:
Poate Adminul schimba denumirea:D
Allah barik fik

Nadia
04-23-2006, 07:14 AM
Pai nu zice nimic de masaj,zice de uns.Nici n-aveau cum sa-L maseze,ca era infasurat in giulgiu.Probabil miresmele se turnau deasupra,nu stiu.Nu stiu care sunt(au erau) obiceiurile de inmormantare la evrei,de aceea nu pot spune cu siguranta decat ceea ce zice Evanghelia:femeile mironosite s-au dus sa unga trupul lui Hristos cu mir,dar El inviase.
Nu stiu cu ce seamana corpurile inviate :D ,deci nu pot zice daca seamana cu un gradinar :D .Dar asa e,Maria a crezut ca vorbeste cu gradinarul-suparata fiind,cu ochii impaienjeniti de lacrimi-dar L-a recunoscut imediat pe Hristos cand El i-a zis pe nume.

Pai Isus(AS), daca era crestin de ce ar fi fost inmormantat dupa traditi ale evreilor?:confused:

hannen
04-23-2006, 09:14 AM
Pai nu era Nadiutzo ,crestin.
Era evreu "taiat imprejur"...si tot "tacamul".Cei care au crezut in el s-au numit crestini ,desi parca am citit undeva ca nu ei s-au numit asa ci dusmanii i-au numit crestini,ceea ce deriva bineinteles de la numele de Christ.Si totusi de unde vine Christ?E o traducere in greaca a lui Messiah(cel uns)????

Nadia
04-23-2006, 11:34 PM
Pai nu era Nadiutzo ,crestin.
Era evreu "taiat imprejur"...si tot "tacamul".Cei care au crezut in el s-au numit crestini ,desi parca am citit undeva ca nu ei s-au numit asa ci dusmanii i-au numit crestini,ceea ce deriva bineinteles de la numele de Christ.Si totusi de unde vine Christ?E o traducere in greaca a lui Messiah(cel uns)????

:smile33:
saru'na ca mai desteptat:36_1_33: http://i49.photobucket.com/albums/f252/nadia_sayeh/emoticoane/kiss2.gif

myryam
04-24-2006, 08:40 PM
Pai nu era Nadiutzo ,crestin.
Era evreu "taiat imprejur"...si tot "tacamul".Cei care au crezut in el s-au numit crestini ,desi parca am citit undeva ca nu ei s-au numit asa ci dusmanii i-au numit crestini

"25. Şi a plecat Barnaba la Tars, ca să caute pe Saul
26. Şi aflāndu-l, l-a adus la Antiohia. Şi au stat acolo un an īntreg, adunāndu-se īn biserică şi īnvăţānd mult popor. Şi īn Antiohia, īntāia oară, ucenicii s-au numit creştini. "
Faptele Apostolilor ,cap.11

Ishtar
04-25-2006, 12:16 PM
Da,da,Hannen,este traducerea greaca a cuvantului ebraic "Mashiach"="cel uns".Acest cuvant are mai multe conotatii in traditia iudaica,el poate insemna in acelasi timp si "profet" si "legiuitor" si "conducator" ,chiar.
Ungerea cu uleiuri aromate era un element foarte important in mai multe ceremonii religioase iudaice.Printre ele,se poate enumera si pregatirea corpului celui mort,fiindca tot veni vorba pe-aici.Aceasta ceremonie(pastrata pana azi) este foarte asemanatoare ca ritual propriu-zis cu cea practicata de musulmani.Asa-numitul "masaj" este facut pentru curatirea interna a corpului.Dupa care urmeaza imbaierea rituala si parfumarea cu uleiuri aromate,iar la sfarsit invelirea in giulgiu(care trebuie sa fie necusut).

Deasemeni,mai amintesc ungerea inaltilor preoti iudei(obicei preluat de crestini-incepand cu succesiunea apostolica),a regilor,samd.

Probabil stiti ca,in religia iudaica,"Mashiach" este inca asteptat.El,conform traditiei,ar trebui sa implineasca toate cele trei sensuri ale cuvantului,adica sa fie totodata profet,legiuitor si conducator.

Referitor strict la origine,sa mai spun ca sunt unii care "arunca" originea cuvantului grec "christ" la egipteanul "karast"="imbalsamat in uleiuri"(urmarind prin aceasta sa-l asocieze pe IIsus(AS) cu Horus).
Asa cum,sunt altii care pot jura:D ca ,"christ"="krishna".
Cate bordeie atatea obiceiuri!:rolleyes:

Si,cum spunea Myryam,cuvantul "crestin" apare de cateva ori in NT.Eu mi-l amintisem in replica lui Agrippa adresata lui Pavel(cand acesta din urma a incercat sa-i explice ce inseamna sa crezi in Iisus(AS)):"aproape m-ai convins sa fiu crestin".Ajuta-ma Myryam,tot din Faptele Apostolilor,nu?:confused:

myryam
04-25-2006, 03:25 PM
Si,cum spunea Myryam,cuvantul "crestin" apare de cateva ori in NT.Eu mi-l amintisem in replica lui Agrippa adresata lui Pavel(cand acesta din urma a incercat sa-i explice ce inseamna sa crezi in Iisus(AS)):"aproape m-ai convins sa fiu crestin".Ajuta-ma Myryam,tot din Faptele Apostolilor,nu?:confused:

Da,e vorba tot de Faptele Apostolilor,cap. 26.Sfantul Apostol Pavel i-a vestit lui Agripa invierea din morti a lui Hristos(iar Festus i-a zis :Pavele ,ai innebunit!:D ) ,isi acesta aproape ca era convins,dar i-a raspuns:"Cu puţin de nu mă īndupleci să mă fac şi eu creştin! "(versetul 28)-iar Pavel i-a raspuns "Iar Pavel a zis: Ori cu puţin, ori cu mult, eu m-aş ruga lui Dumnezeu ca nu numai tu, ci şi toţi care mă ascultă astăzi să fie aşa cum sunt şi eu, afară de aceste lanţuri. "(v.29)

Simion Ioanas
05-29-2006, 08:53 AM
Myryam multumesc ptr raspuns , dar tot nu prea inteleg?:smile33: Cum poate fi o singura versiune , cand fiecare spune cate ceva diferit? Sau ce, nu toti au vazut unul si acelasi lucru? Pe ce a pus fiecare accent?
Este ca si cand te-ai uita la un diamant si-i vezi mai multe fete,depinde din ce unghi te uiti!
Daca pui mai multi reporteri sa-ti relateze un eveniment ,vei vedea ca ti-l redau fiecare din perspectiva lui,acesti oameni scriu diferit dar acelasi lucru!

Simion Ioanas
05-29-2006, 09:00 AM
Ca si crestini, purtam acest nume pentru ca suntem urmasii Fiului lui Dumnezeu care a venit pe pamānt In urma cu 2000 de ani pentru a face o lucrare prin care sa ofere oamenilor de pretutindeni māntuirea lui Dumnezeu. Consemata In fiecare Evanghelie, moartea pe cruce a lui Isus Hristos, este mijlocul prin care oamenii o obtin. Pe baza credintei ca Māntuitorul a murit In locul lui, purtānd asupra Lui pacatele, si pe baza pocaintei personale, omul este māntuit si devine crestin.
Tot Evangheliile relateaza cum, prin puterea lui Dumnezeu, Isus Hristos a fost Inviat dintre cei morti In a treia zi dupa crucificare. Mormāntul gol, marturia celor care L-au vazut (si nu au fost tocmai putini), transformarea brusca a ucenicilor si avāntul extraordinar al crestinismului, sunt dovada faptului ca promisiunea facuta de Ingerul care i-a aparut lui Iosif - logodnicul si, ulterior, sotul Mariei, mama Domnului Isus - sunt o realitate nu pentru un numar limitat de ani, ci pentru totdeauna. I se spunea tatalui vremelnic al Māntuitorului ca fiul nascut de Maria va primit numele "'Emanuil' care, tālmacit Inseamna: 'Dumnezeu este cu noi'" - Matei 1:23; o promisiune a permanentei prezentei Sale pentru contemporanii lui Iosif si pentru toti cei care vor fi parte a poporului lui Dumnezeu, urmāndu-L pe Domnul Isus.
Cautam sa afirmam adesea superioritatea crestinismului prin faptul Invierii. Este Intr-adevar un lucru care-i afirma veridicitatea. Trebuie sa recunoastem ca tocmai Invierea este ceea ce-l face sa fie o religie vie, nepermitānd adorarea unui fondator mort, precum le este rānduit tuturor oamenilor sa moara, ci Il face o Inchinare Inaintea unui Dumnezeu viu, prezent printre noi si In noi, care-Si face lucrarea si care conduce Intreaga istorie umana la un deznodamānt stabilit de El. Promisiunea de a fi cu poporul Lui este reala, caci El este Dumnezeu, viu si puternic, drept si plin de dragoste.
Ziua Invierii Domnului Isus este deosebita pentru ca nu este o comemorare. Nu este numai amintirea unei lucrari a lui Dumnezeu, fixata spatio-temporal pe teritoriul actual al statului Israel, undeva la Inceput de secol I. Ea este o afirmare a faptului ca Domnul Isus Hristos, cel care a murit si a Inviat, este Domnul Inaintea caruia ne plecam si azi pentru a ne Inchina fiind Dumnezeu din vesnicie In vesnicie. Si El primeste Inchinarea care I se aduce fiind viu.
Sarbatoarea aceasta are de-a face cu vesnicia. Apostolul Pavel scria: "Si daca n-a Inviat Hristos, credinta voastra este zadarnica, voi sunteti Inca In pacatele voastre si prin urmare si cei ce au adormit In Hristos sunt pierduti. Daca numai pentru viata aceasta ne-am pus nadejdea In Hristos, atunci suntem cei mai nenorociti dintre toti oamenii! Dar acum, Hristos a Inviat din morti, pārga celor adormiti" - II Corinteni 15:17-20. Crestinii sunt oamenii unei nadejdi care a fost dovedita de Domnul lor ca nefiind zadarnica. Sarbatoarea Invierii este o reImprospatare a nadejdii, este prilej de mare bucurie si Inaltare sufleteasca pentru ca, punānd In contrast vremelnicia cu vesnicia, arata calea adevarata spre Dumnezeu.
Ceea ce este special si face ca aceasta celebrare sa fie una care sa nu treaca usor si repede pe lānga noi este Isus prezent la propria sarbatoare. Cu inimile pline de recunostinta se cuvine a-I aduce lauda pentru ca a acceptat moartea In locul nostru. A Inviat a treia zi, pentru ca si In aceste zile de secol XXI, lucrarea Sa sa fie "māntuirea fiecaruia care crede" - Romani 1:16