PDA

View Full Version : Cateva pareri fara sa ne luam de par...



maryam
08-03-2007, 12:42 PM
:salam:
Biismiilah Ar-Rahman Ar-Rahim

Sper si mai ales ma rog Bunului ALLAH sa nu devina acest topic un motiv de conflict si divergente, de dispute sau de polemici, ci doar o aplecare catre intelegerea celuilalt. Inshaa ALLAH.
Am sa-mi exprim parerea si Inshaa ALLAH sa fiu inteleasa exact as cum este.
Fiecare dintre noi, alhamdulillah, pe care Bunul ALLAH ne-a ajutat sa descoperim si sa ne intoarcem la Islam am gasit pe net poate radcinile si tuplina islamului si asa am inceput (PROBABIL!) sa punem "umarul"
, sa udam copacelul nostru pana au inceput sa iasa bobocii si frunzele...si Inshaa ALLAH sa iasa si florile.
Cunoasterea lb engleze constituie si a constituit si in trecut pentru mine cel putin aerul si apa in invatarea si "studiere" islamului atunci cand am inceput sa ma desprind de ceea ce mi se povestea/arata acasa de catre sot, soacra, Tv...in legatura cu Islamul fireste.

Cred ca este unul dintre lucrurile dinainte de islam pentru care Ii multumesc cu ardoare Bunului ALLAH.
De fapt nici nu stiu dc in afara de familia mea si lb engleza sunt lucruri frumoase inainte de care sa-mi amintesc cu bucurie.
ALHAMDULILLAH, totul este de la ALLAH si ptr nimic n-am niciun merit decat din Indurarea lui ALLAH este totul!!!

Dar acesta este un loc pe care nu-l confund cu siteurile din care imi extrag "energia", "cunoasterea", "seva"...
Daca as dori si as fi mai organizata as putea sa particip pe forumuri din state, din saudia, din syria sau din china...unde se posteaza exclusiv in lb engleza si unde fara indoiala ca as gasi multe lucruri nestiute si extrem de interesante.
Insa acest site nu este unul dintre acelea, desi seamna cu ele si poate scopul este identic...singurul criteriu care il diferentiaza este limba.
Sunt sigura ca Suleiman, ALLAH sa-l rasplateasca pentru stradania lui de a tine lucrurile sub control (mashaa ALLAH desi "am suferit" de pe urma "severitii religiozitatii" lui :D ) nu a dorit decat un site in lb romana unde musulmanii sau ne musulmanii sa gaseasca un loc care sa le uneasca iubirea (sau cunoasterea) fata de ALLAH IN LB ROMANA!!!

DE CE?
PENTRU CA UN ASTFEL DE LOC NU EXISTA!!!
Sau exista...dar nu suficient de bine pregatit si neadministrat corespunzator...asta a facut ca migrarea sa fie atat de numeroasa si de rapida...
Nu as dori ca acest mesaj sa fie perceput altfel decat este: un indemn la intelegere fara resentimente.
Putem fiecare sa ne adresam celor care au postat materiale si sa ne facem foldere speciale cu aceste informatii, nu e nicio suparare...
Dar acesta este un site ptr vorbitorii de lb romana in principal...

Va doresc din suflet numai bine, pace multa si liniste in ganduri...corectitudine in aprecieri si buna faptuire Inshaa ALLAH Ya Rabb...ceea ce-mi doresc de fapt mie in primul rand.

Chiar poate dc cineva are timp sa creeze un document pe care sa ni-l puna la dispozitie tuturor cu materiale intersante in engleza, sau facem fiecare sectiuni si le trimitem intre noi...nu e mare lucru.

Va multumesc si ma rog lui ALLAH sa nu fie suparat pe mine si sa nu va fi nedreptatit pe niciunul.

ummraschid
08-03-2007, 02:38 PM
un site in lb romana unde musulmanii sau ne musulmanii sa gaseasca un loc care sa le uneasca iubirea (sau cunoasterea) fata de ALLAH IN LB ROMANA!!!




:006:

assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,


...mashaAllah, surioara, fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa fie multumit de tine si de toti cei care au facut din acest loc, din acest coltishor al nostru, cum atat de cald se exprima surioara noastra Gaby,
un loc de suflet musulman romanesc!....

...desi intzeleg regretul celor care activau cu predilectie in acea sectziune...
...as vrea sa adaug insa, ca oricat de bine am cunoaste o limba straina ... niciodata nu o vom putea cunoaste, simti si interpreta ca pe limba noastra materna!... de aceea, eu cred ca un traducator trebuie sa stapaneasca limba in care traduce cel putin la fel de bine, daca nu si mai bine decat limba din care traduce ... pentru a gasi exprimarile cele mai potrivite, pentru a gasi calea cea mai potrivita spre intzelegerea si sensibilitatea cititorilor, prin meandrele caracteristice oricarei limbi!...

...si eu ma numar printre cei care am cunoscut Islamul si am invatat primele notiuni de religie in alta limba decat cea materna...chiar si astazi, ma trezesc facand Du'a...nu in romana, ci in germana...de ce ?...poate ca la inceput am dorit sa schimb in inima mea nu numai credintza, ci sa inlatur orice ramashitze ale trecutului religios, eliminand din mintea mea chiar si cuvintele cu care ma rugam inainte de a re-deveni muslima...Alhamdulillah!...

...aceasta nu inseamna insa ca nu am uitat de dulceatza nespusa a limbii noastre, dovada este acest forum , care a adunat atatia musulmani romani, din toate coltzurile lumii...

...ceea ce incerc sa exprim este ca inshaAllah, ma alatur surioarei noastre maryam si tuturor surorilor si fratilor mei fillah, in acest apel la iubirea noastra unii pentru altii de dragul lui Allah ta'ala, fie ca nimic sa nu ne dezbine si fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa ne uneasca pe noi si intreaga Umma , inshaAllah...

Amin.

:002:

shama
08-03-2007, 03:04 PM
Wa alaikum assalaamu,

Daca-mi permiti, draga Maryam, :give_rose: ai expus un punct de vedere perfect rezonabil si ai explicat situatia foate clar - cel putin mie asa mi se pare.

Sper ca vom fi cu totii de acord ca pe noi, majoritatea celor care indragim acest forum, ne leaga aceeasi limba - limba romana si aceeasi religie - religia islamica.
Acum ne aflam intr-un mic impas, ce-i drept, si cred ca vom reusi, insh'Allah sa-l depasim. Nu are rost sa ne certam si imi dau seama ca nu are rost nici sa ne impartim in tabere pro si contra postarilor in lb engleza sau sa ne suparam pe cine stie cine, sa ne luam jucariile si sa plecam de pe acest forum de unde am invatat cu totii, de la infiintarea lui, multe unii de la ceilalti, unde am facut cunostinta unii cu ceilalti si am invatat sa ne respectam diferentele...
Acum, mai mult ca niciodata, cred ca este momentul sa ne amintim cat de mult s-au bucurat la infiintarea forumului cei care au avut sansa sa asiste la asta, sau cei pe care Allah ta'ala i-a ajutat sa-l gaseasca atunci cand cautau o vorba in romana despre islam si un spatiu virtual bine organizat care sa-i intampine cu caldura.

Ceea ce cred ca a deranjat destul de mult a fost insuficienta pregatire a "terenului" cand s-a luat decizia suspendarii postarilor in lb engleza. Multi dintre noi am ramas "in aer", nedumeriti si, poate pe buna dreptate chiar indignati de disparitia peste noapte a topikului. Este o reactie cat se poate de fireasca: te obisnuiesti cu un lucru, incepe sa-ti placa, te simti bine pentru ca inveti ceva dintr-un schimb de idei si, dintr-odata... pauza. Pai sa nu intri in sevraj? :)
Nu contest in nici un fel motivele sau decizia adminului, fie acestea temporare sau defintive, constat doar ca niste argumente vizibile pentru toata lumea ar fi netezit mai bine acest drum. Poate ca ideea asta cu postarile in lb engleza a fost un experiment care a iesit de sub control, nu stiu...

Ceea ce consider, insa, ca merita sa facem este sa gasim o solutie prin care sa ne imbogatim cunostintele despre islam - ca doar despre asta este vorba in principal, nu? - si cu surse in lb engleza: foldere speciale, documente cu linkuri... trebuie sa existe o solutie care sa ne scoata din acest impas... Suntem oameni inteligenti, subhan'Allah, doar n-o sa stricam tot forumul din cauza acestui topik. Putem si chiar trebuie sa trecem peste aceste marunte neintelegeri... altfel, cat de bine vom reactiona la cele cu adevarat importante?

S-auzim numai de bine si de buna intelegere! :give_rose:

sara
08-03-2007, 07:39 PM
:salam:

Mai fetelor , cum zice Maryam hai sa vb fara sa ne luam de par si sa ne jignim .
Eu inca nu am citit tot ce ati postat , ins avreau sa-mi dau si eu cu parerea .
Fac parte din persoanele care nu stiu engleza :( { spre rusinea mea } . Cateodata imi parea rau ca este ceva important in engleza si eu nu inteleg mai nimic .
Parerea mea este sase traduca ce este in engleza si ptr cei care nu stiu . Luati sawab fetelor , sau macar rugati pe cinevasa traduca , daca nu aveti voi timp . Sunt multe fete care au timp mult si il pierd pe net , nu cred ca " obosesc " daca traduc cateva randuri , nu vreau sa jignesc pe nimeni , stiu ca sunteti f multe care aveti copiii si sunteti ocupate , dar cred ca puteti s ava faceti timp ptr o mica tarducere .
Nu vreau sa dau exemple , sau sa fac o " ordine " la membri , dar de ex Iman , si ea este ocupata , are o fetita mica , si totusi isi gaseste timp sa traduca . Cand are timp , in fiecare zi cate putin pana se termina , hai sa fim mai intelegatoare , de dragul lui Allah :give_rose: .


P.S Suleiman poate mai lasi sectiunea in engleza deschisa cateva zile , ca fetele sa poate sa copieze lucrurile importante .
Allah sa va rasplateasca pentru efortul vostru .

sara
08-03-2007, 08:04 PM
Aisha sunt de acord ce este important sa se bifeze si sa se traduca , dar sa se traduca , nu sa ramana la sectiunea : trebuie tradus .
Allah sa ne calauzeasca pe calea cea dreapta .

Hayat
08-03-2007, 09:23 PM
nu a cerut nimeni sa fie intreg rasaritul ca forumurile din china si saudi si alte tari mentionate mai sus..am cerut doar o frimitura din el sa fie in engleza..si pt a nu mai discuta despre copierea usoara a articolelor in engleza as dori sa va aduc la cunostinta faptul ca eu citesc brosuri/carti din care extrag informatii pe care le consider interesante dupa care le scriu poate mai greu decat cei ce scriu in limba romana..multumesc pt desconsideratia aratata fata de cei care totusi depun un efort..cat de mic..
si de ce nu traduceti dvs,cei care aveti chef de tradus..?daca tot spuneti asta..

sara
08-03-2007, 10:31 PM
Hayat imi pare rau daca te-ai simtit cumva nedreptatita , Allah sa va rasplateasca pe toti care ati postat la sectiuneade engleza . Eu din start am spus ca nu stiu engleza , sper rusinea mea .
Daca tot postezi in engleza ce ti se pare interesant , de ce nu postezi in romana ? Nu cred ca ti-ar lua f mult timp asta .
Imi cer scuze daca am jignit pe cineva , sau cineva sa simtit jignit din postarile mele .
Allah imi stie intentiile .

Hayat
08-03-2007, 11:08 PM
Hayat imi pare rau daca te-ai simtit cumva nedreptatita , Allah sa va rasplateasca pe toti care ati postat la sectiuneade engleza . Eu din start am spus ca nu stiu engleza , sper rusinea mea .
Daca tot postezi in engleza ce ti se pare interesant , de ce nu postezi in romana ? Nu cred ca ti-ar lua f mult timp asta .
Imi cer scuze daca am jignit pe cineva , sau cineva sa simtit jignit din postarile mele .
Allah imi stie intentiile .

crede-ma imi ia si ia timp sa si traduc..e destul ca le scriu si nu le copiez..si nu am calculator acasa ca sa stau toata ziua...

maryam
08-04-2007, 05:11 AM
Alhamdulillah ca purtam hijab ca altfel poate ne paruiam :D :D , e o gluma fireste dar este si o teama ca nu cumva sa ne suparam...de fapt de-aia am si pus titlul asta jumatate haios jumatate asa...cu teama de a nu degenera.

1. Nu cred ca vreodata un/o musulmana de aici a desconsiderat munca vreunei surori/frate...si dc a facut-o Inshaa ALLAH sa se caiasca.
2. Nimeni nu a provocat nimic si nu inteleg de ce, sincer nu putem discuta fara a ni-se zbarlii paru`-n cap:D ; asa este Suleiman nu a anuntat si dc nu il cunoasteti, va spun eu (care nu-l cunosc da` m-am obisnuit cu el:D) ca nu a fost o decizie tiranica si nici dictatoriala ci doar o teama poate dintr-un iman extrem de puternic. Si ALLAH stie CEL MAI BINE!!!
3. Daca ar fi sa ne amintim dand timpul inapoi, ceea ce ne-a unit a fost limba (si limbajul) comuna: islamul in romana, Inshaa ALLAH sa gasim solutii islamice pentru ca aceasta problema sa fie rezolvata.
Activarea temporara sau transmiterea intre noi (eu de ex n-am salvat nimik de acolo :smile18: ptr ca la o adica stiam de unde sa le iau) sau orice alta propunere cred sunt mai bune decat supararea.


ALLAH sa va rasplateasca pentru si dupa intentiile voastre.
:give_rose: :give_rose: :give_rose:


Aysha e bine ca ai pus emocotionul la intrebarea "unde e SHURA islamica?" altfel ma aveai pe constiinta (ca muream de ras)...iti dai seama ca este destul de greu sa existe pe un forum atat timp cat ea lipseste cu desavarsire unde-i e locu` adica pe teren.

Saira
08-04-2007, 08:01 PM
Assalamu alaykum!


Pe mine personal nici nu ma incalzeste si nici nu ma supara cu ceva faptul ca sectiunea in limba engleza a fost inchisa.Nu desconsider munca nici unei persoane dupa forum,caci pana la urma stiu si eu ce inseamna sa faci ceva cu cea mai buna intentie si altcineva sa nu aprecieze.Daaar...pentru ca exista si un dar...le-as spune celor care afirma ca nu e asa de greu sa se traduca din textele in engleza ca totusi si asta inseamna o munca,iar uneori timpul ne preseaza! Sunt atatea articole interesante incat zi si noapte am gasi ceva de tradus...caci,alhamdulillah,si Islamul ofera teren fertil,ca sa spun asa,cunoasterii!


Si cu toate astea tind sa fiu impotriva sectiunii in limba engleza.De ce?Pentru ca asa ar terbui sa fie una si in franceza,italiana,spaniola sau cate n limbi mai cunoastem fiecare din noi,nu?Practic engleza a fost o limba "avantajata" pe acest forum! De ce nu franceza?Doar pentru ca engleza detine astazi cei mai multi "adepti"?Pentru ca este "la moda"?Eu cu asta nu sunt de acord...Sunt sigura ca veti spune ceva de limba araba...dar cred ca toate va doriti sa cititi,intr-o buna zi,inshaAllah,Qoran...si cred ca traducerea,fie ea chiar si in limba engleza,nu va satisface pe deplin...atunci cred ca toate trebuie sa muncim si am putea sa "exersam" cititnd ce se scrie la sectiunea in limba araba.


Cam atat...si sincer nu vad de ce atata cearta,doar nu-i un capat de tara ca nu mai avem sectiune in engleza!

maryam
08-07-2007, 04:21 AM
:D ma gandesc inca intre la care din puncte sa raspund...:D :D
Cred ca a explicat el la topicul cu lb. engleza;) , faptul ca nu cunoste aceasta limba nu ii asigura "puterea" de a controla veridicitatea informatiilor, articolelor postate acolo.
Pricepusi?:D:smile28: :give_rose:

Hayat
08-07-2007, 09:09 PM
:D ma gandesc inca intre la care din puncte sa raspund...:D
Cred ca a explicat el la topicul cu lb. engleza;) , faptul ca nu cunoste aceasta limba nu ii asigura "puterea" de a controla veridicitatea informatiilor, articolelor postate acolo.
Pricepusi?:D:smile28:


Aha..pricepusi...asta e un argument valid...singurul de pina acum...nu pot sa nu comentez...:D M-am mai linistit...


....................
Explicatia asta imi scapase... Ehh, cunoasterea elibereaza, vezi, acu mi-o trecut supararea ca mintea a putut asimila o explicatie...
:999: hahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...acu e de-nteles decizia,desi daca dansul nu cunoaste engl..noi cativa suferim un pic in urma hotararii justificate ........sau nu..:p

Hayat
08-07-2007, 10:15 PM
N-am zis ca asta justifica decizia plenar, dar macar are o logica...si sunt mai putin revoltata... :scenic:

dap..sunt de accord..;) .................................................. ..............

maryam
08-07-2007, 10:43 PM
Hai mai ca sunteti si Inshaa ALLAH cu totii suntem oameni maturi si aceasta legatura bazata pe iubirea fata de ALLAH care ne-a adunat ne va ajuta sa gasim solutii dintre cele mai bune si care sa dea roade fara sa ne impiedicam de o sectiune (pe care asa cum am spus nici n-am apucat s-o arhivez:( ...asa ca ma bazez pe voi care aveti intrari preferentiale sa-mi mai picurati si mie cate ceva :D ).
Va incredintez lui ALLAH si va doresc numai bine.