PDA

View Full Version : PF.Patriarh Teoctist



rayia
08-03-2007, 02:20 PM
Un gand pios la despartirea de PF.Patriarh Teoctist,o figura foarte draga sufletului meu,un om plin de har si carisma.Sunt sigura ca va ramane in sufletul foarte multor romani,indiferent de confesiune sau religie.Bunul Allah sa il odihneasca in Rai!

Mona
08-04-2007, 12:09 AM
Patriarhul Teoctist a avut o functie foarte importanta cat si o cariera ecleziastica complexa,activitati precum lucrari si distinctii.A fost stalpul ortodoxiei .Tot ce il caracteriza era daruirea care o punea in fiecare lucru .Iar la funerari s-a putut vedea ca nu sa facut nici o diferenta intre alte confesiuni au fost vreo 150 de ierarhi din alte tari ,din partea comunitati evreiesti musulmane ,tot ce conteaza este ca toate aceste fete bisericesti sau reprezentati ii unesc un singurul lucru care toate religiile le au in comun :bunatatea si toleranta fata de cei din jur .

gabriela guettat
08-05-2007, 07:10 PM
Rayia draga mea,cu tot respectul pentru tine shi respectand bunantatea sufletului tau,permite mi sa itzi aduc aminte ca ALLAH subhanahu wa ta'ala,prin trimisul sau Profetul Mohammed *salat* salla Allah alihi wa sallam,ne spune referitor la cei ce merita shi care vor merge in RAI,ca numai EL este Subahanhau wa ta'ala ALAM (shtie)cine va merge!

Shi draga mea mai shtim ca indiferet cat de mult bine facem,cat de buni suntem, daca NU ne rugam numai lui ALLAH,shi ii facem asociatzi Subhanahu NU IARTA PE CEI CARE II FAC ASOCIATZI!
Itzi mai dau draga mea, un alt exemplu,cand mor parintzi noshtri(care shtie numai EL subhanahu cat ne sunt de dragi),daca mor in credintza lor shi nu au trecut la Islam,NICIODATA NU PUTEM SA ZICE LOR, SHI NICI CELOR DRAGI NOUA"iarhamhum",(Dumnezeu sa ii ierte)!

rayia
08-05-2007, 09:20 PM
Multumesc,sora Gabriela,stiu asta,dar totusi vreau sa cred ca toti oamenii minunati au locul lor,undeva,langa Allah...bunul Allah...daca e o greseala,vreau sa cred ca Allah ma va ierta si pe mine...

ummraschid
08-06-2007, 02:48 AM
Multumesc,sora Gabriela,stiu asta,dar totusi vreau sa cred ca toti oamenii minunati au locul lor,undeva,langa Allah...bunul Allah...daca e o greseala,vreau sa cred ca Allah ma va ierta si pe mine...

:006:

assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

...mashaAllah, surioara Gaby, mashAllah...cat de mult ne-am dori noi ca cei iubitzi inimii noastre sa accepte Islamul, singura religie adevarata in fata lui Allah subhanahu wa ta'ala, nu se face voia noastra, ci numai Voia Celui Atotputernic!...

...surioara Rayia, noi nu vorbim din inima noastra, si noi nu cunoastem, decat ceea ce Allah ta'ala ne-a ingaduit sa cunoastem si Allah subhanahu wa ta'ala stie cel mai bine!...

...insa, daca este sa credem ca cei buni , indiferent de religie si de credinta lor, vor intra in Rai, atunci...de ce mai facem Dawa...de ce ne straduim sa raspandim mesajul divin al Islamului?... de ce am re-devenit noi inshine musulmani?...ar fi fost doar de ajuns sa fim oameni buni?!?...astaghfirAllah...

...chiar daca ne este greu sa intelegem, chiar daca ni se rupe inima la gandul acesta... doar cei pe care Allah ta'ala ii calauzeste, doar aceia vor afla calea spre adevar si spre binele lor in aceasta viata si in cea vesnica!...

...cat priveste pe cei care ei insisi au ratacit si au crezut in shirk...si nu numai, ci au condus pe multi altii in ratacire ... soarta lor ar trebui sa ne arda inimile si sa ni le umple de groaza... sa imploram ajutorul lui Allah subhanahu wa ta'ala impotriva lui shaitaan si sa ne rugam Lui sa nu ne lase sa murim decat dreptcredinciosi musulmani... inshaAllah, ya Rabb!

...iar Allah ta'ala stie cel mai bine...

...noi, musulmanii, stim ca cel mai mare shirk este a-i atribui lui Allah ta'ala un fiu...

...iar Alllah subhanahu wa ta'ala a spus in Sfantul Qur'an:

Si ei zic: " Cel Milostiv si-a luat un fiu!"
Voi spuneti un lucru cumplit!
Aproape ca cerurile se crapa de aceste [vorbe], pamantul se despica
si muntii se prabusesc in farame,
Pentru ca ei Ii atribuie Celui Milostiv un fiu!
Toti cei care se afla in ceruri si pre pamant vor veni la Cel Milostiv ca robi,
El i-a socotit si i-a numarat pe ei bine.
( Surat Maryam: 88-94)

... faptele bune sant inutile, in timp ce ei cred altminterea....

Spune:" Voiti sa va vestim Noi care sunt aceia care vor avea cel mai mult de pierdut din faptele lor?
Aceia a caror ravna in aceasta lume este ratacita, in vreme ce ei isi inchipuie ca fac bine,
Aceia care au tagaduit semnele Domnului lor si intalnirea cu El si in desert au fost faptele lor! Si nu le vom da lor in Ziua Invierii nici o greutate!"
(Surat Al-Kahf: 103-105)


"Cat despre faptele acelora care nu cred, ele sunt ca o nalucire intr-un pustiu intins, pe care cel insetat il ia drept apa, dar cand ajunge la el nu gaseste nimic. Insa el Il gaseste acolo pe Allah care ii va plati intreaga lui socoteala caci Allah este grabnic la socoteala."
(Surat An-Nur: 39)


...inshaAllah, noi sa ne rugam pentru semenii nostri si sa facem dawa intre ei, inainte ca ingerul mortii sa le ia sufletele, si cu voia lui Allah ta'ala, cat mai multi dintre ei sa gaseasca adevarul...

...si fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa ne ierte si sa ne calauzeasca pe noi toti, intreaga Umma, si sa ne tina departe de orice ratacire , inshaAllah,
Amin!

:002: