PDA

View Full Version : Ceaiuri



shama
08-05-2007, 02:13 AM
Assalaamu alaikum

V-as ruga sa ma ajutati sa-mi imbogatesc cunostintele despre "ceremonia ceaiului" la arabi: preparare, servire, sortimente preferate, in ce ocazie si alaturi de ce se serveste in fine, cam ceea ce stie fiecare despre asta.
Si o intrebare de 100 de puncte: de ce se bea in orient atat de muuuuuult ceai? Doar ca sa previna deshidratarea? Sau... nu stiu, este un gest de ospitalitate, de bun-venit...?

sara
08-05-2007, 04:24 AM
In lipsa de vin se serveste ceai :D glumesc .
De obicei ceaiul se serveste tot timpul zilei , indiferent de ocazie .
Cum se face , cum se face un ceai obisnuit , de obicei mai sunt si pretentiosi , unii prefera canile , altii paharele . Zaharul are si el un " rol " , am intalnit persoane care la un pahar de ceai pun 5 lingurite de zahar { f mult dupa parerea mea , eu nu beau ceai indulcit } .
Sunt persoane care nu beau ceai negru seara , sau nu beau deloc . Cel mai bine intrebi daca vor ceai , si separat aduci zaharul , sa nu te incurci in pahare ;)
Spor la s:scenic: ervit

amal
09-05-2007, 12:37 AM
eu cred ca in tarile arabe se bea atat de mult ceai pt ca in general acolo este mai cald. este indicat sa consumam lichide fierbinti si nu reci atunci cand este cald. probabil ca arabii au descoperit acest lucru "pe pielea lor".

nu stiu de ce la noi este conceptia total opusa ca daca vrei sa te "racoresti" vara trebuie sa bei bauturi reci. multora le place berea rece. poate ar trebui sa incerce sa bea ceai:p

cel mai "interesant" ceai pe care l-am baut a fost ceai verde cu iasomie si miere.
nici eu nu beau ceai indulcit cu zahar. de obicei il beau neindulcit, iar daca chiar vreau sa fie dulce, folosesc miere.
mie nu imi place ceaiul negru, pe care arabii il prefera, mi se pare prea "tare". am inteles oricum ca ceaiul verde e mai sanatos, pt ca cel negru poate duce la aparitia anemiei.

ai intrebat la ce ocazii se bea ceai.
am observat ca se bea ceai la orice ocazie, in afara de nunti-nu cred ca am vazut nunti la care sa se bea ceai:)
binenteles, daca vin musafiri in vizita arabii ofera acestora ceai sau cafea.
de obicei ceaiul se bea dupa mancare; mai ales in timpul Ramadanului am vazut ca arabii beau ceai negru dupa masa, probabil ca sa ii ajute la digestie:)
si nu in ultimul rand, atunci cand beau ceai, arabii socializeaza mai mult. le face placere sa stea impreuna, sa bea ceai si sa discute indelung.

acum, gandindu-ma la acest subiect, ma intreb daca nu din cauza ceaiului negru consumat in cantitati mari majoritatea arabilor nu dorm devreme noaptea:)

suleiman
09-05-2007, 01:46 AM
A intreba de ce arabii beau ceai , e ca si cum intrebi de ce arabii respira :D

E un obicei vechi , nu stiu de unde l-au mostenit , dar oriunde mergi = ceai .

Fiecare zona din lume araba are preferinta ei ; exemplu :

- Palestina : Ceai cu maramie (meramie) , nu stiu cum se zice in romana ; sau cu menta .
- Siria : Ceai negru preparat astfel incat sa fie mai mult roscat decat negru ; dar mai mult se bea : matteh (traduceti voi ).
- Egipt : Cam la fel ca si in siria , se fierbe apa , se toarna peste ceai , si se lasa acoperit 5 minute .
- Liban , depinde de zona , in mod normal cei din nord nu prea consuma ceai asa mult ca si in sud , mai degraba ocazional, Si se prefera ceai-ul cu scortisoara .
Tot in nordul libanului , batranii beau ceaiul neeeeegruuuuuuu ca intunericul .

Cand vine la tine cineva in vizita il intrebi : Ceai , cafea , sau ceva rece .
(as prefera sa ma intrebe cineva daca vreau ciocolata calda :D )

Se consuma ceai , cel mai mult dupa mancare , sau la cofetarii .

Ceaiul negru :
- E bun in caz de diaree .
- E racoritor .
- Protejeaza dintii .
- E cel mai bun stimulent cand ai de lucru la noapte , sau de invatat .

Saira
09-05-2007, 09:27 AM
Desi am baut ceva cantitati de ceai la viata mea,cred ca n-am baut adevaratul ceai negru.Pentru ca n-a avut niciun efect...am adormit de cum m-am pus in pat :D .Ceva e in neregula...ori cu ceaiul,ori cu mine :36_1_21: .


Am baut ceai negru cu menta,cu laptic,dar nu-mi ia nimeni parerea ca ceaiul cel mai bun era ala pe care il beam acum ceva ani,ceai de menta cu esenta de rom hihi...acum nah! m-am lasat :D .Acum imi place mult ceaiul verde.


Suleiman,scortisoara se pune in ceaiul negru sau in orice ceai? Mie nu-mi place scortisoara delooooc...aaa,si poate spui si denumirile alea in romana,macar in franceza sau engleza,sa intelegem si noi (sau scrie cu caractere arabe sa pot sa caut in dictionare :D )

Anna
09-05-2007, 02:00 PM
salam aleykum wa rahmatu Allah wa barakatuh
eu nu pot bea ceai negru negru, am baut o singura data si a doua oara pana nu am pus zahar in nestire nu m-am mai apropiat de el.
Imi place cu meramie este foarte bun, am sa iti aduc si tie bebiko.
Iar matteh este foarte foarte bun si pentru mine cel putin este foarte interesant de baut. Nu am inteles inca cum e si nici nu stiu cum se traduce.
Arabii intr-adevar beau foarte mult ceai. In sesonul rece mai ales daca as putea as sta cu ibricul numai pe foc pentru sotul meu. Nu numai sa bea ceai negru ci si malise (nush exact cum se scrie), sau karkade.

Saira
09-05-2007, 03:55 PM
Stai,Ana,cred ca am o revelatie :D meramie e cumva chestia aia pe care am baut-o la Huda? :999: