PDA

View Full Version : Va rog am nevoie de un sfat..



bekolina
08-05-2007, 11:31 PM
Daca nu sunt casatorita dar eu si logodnicul meu ne-am cumparat inele pe care ni le-am pus noi si le purtam ca verighete pe mana stanga este pacat?Are legatura cu religia daca unul e ortodox si celalt musulman deci in cazul unei casatorii nu ar exista decat semnarea unui act?Daca in sufletul nostru suntem ca si casatoriti in fata lui Dumnezeu oare e bine ce facem sau ar trebui sa le mutam pe mana cealalta?

iman99
08-05-2007, 11:42 PM
Asalamu aleikom w rahmatullah w barakatu

inelul de logodna in primul rand nu face parte din cultura muslumana sau din traditia Profetullui Mohammad (pacea si binecuvanterea lui Allah fie asupra sa).Invatatii spun ca ar fi mai bine sa renuntam la acest obicei care este preluat de la non-musulmani.Alah stie mai bine

-sa ne inviti la nunta:D oricum te felicit de pe acum Alah sa va dea o casnicie fericita

gabriela guettat
08-06-2007, 12:18 AM
In primul rand,draga mea,cine este ortodox?

Daca eshti tu nu e problema,dar daca este El este o foarte mare problema!

Referitor la vereghete,daca este un musulman credinciosh shtie ca nu are voie sa poarte inel de aur,NUMAI DE ARGINT!(
Tu potzi purta de care vrei,aur,argint sau orice alt ----l pretzios!

Nunta trebuie ANUNTZATA,asha cum ne invatza Profetul Mohammed sallaAllah alihi wa sallam!
Avetzi nevoi de cel putzin DOI martori(barbatzi)!
Ai nevoie (in cazul ca sunte-tzi musumani ) de tatal tau sau fratele tau,sau un unchi sa fie martor la tine!

iman99
08-06-2007, 03:28 AM
Asalamu aleikom

Orice femeie care se casatoreste fara consintamantul tutorelui aceasta casatorie este invalida.Profetul Mohammad (pacea si binecuvantarea f\lui Allah fie asupra sa) a spus acest lucru de 3 ori.( tirmidi Ahmad abu dawod )
Profetul a mai spus:Nici o casatorie nu poate lua loc fara prezenta tutorelui si 2 barbati demni de incredere martori,si orice casatorie care nu este in acest fel este nula(al Hakem)

Marturia unei femei nu este valabila decat in chestiuni financiare or in chestiuni pe care barbati nu trebuie sa le stie precum:
-Nasterea
-daca copilul -sa nascut mort..marturie
- marturie ptr alaptatul la piept
-marturie despre expirarea of Iddah(nu stiu ce inseamna..traduceti voi care stiti :D )
-marturie asupra defectelor care pot fi sub hainele femeilor

Unii invatati sunt de parere ca marturia unei femei este suficienta in aceste chestiuni incluzand tawuss(traduceti voi)

Marturia unei femei este acceptata in probleme legate de nasterea de catre femei maritate, nu si in cazul femeilor divortate......evidenta acestui hadith se afla raportata de al-Daraquni in cartea Aqdya
Profetul de asemenea a permis marturia de la moasa.

gabriela guettat
08-06-2007, 08:50 AM
Mashallah Iemenico,ALLAH subhanahu wa ta'ala sa fie multzumit de tine!

282. O, voi, cei care credeti! Daca voi contractati o datorie pentru un
anumit timp, atunci însemnati-o în scris! Si sa o însemne, între voi, un
scrib cu dreptate! Scribul nu are voie sa refuze a scrie, asa cum l-a
învatat Allah. Asadar, el trebuie sa scrie asa cum îi dicteaza datornicul,
care trebuie sa fie cu frica de Allah, Stapânul sau, si sa nu micsoreze
[valoarea datoriei] cu nimic! Dar daca datornicul este fara judecata sau
slab sau nu poate dicta el, atunci sa dicteze tutorelui sau, cu dreptate.
Si luati drept martori doi dintre barbatii vostri, iar daca nu sunt doi
barbati, [luati] un barbat si doua muieri, dintre aceia pe care îi
acceptati ca martori, asa încât, daca va gresi una dintre ele, sa-si
aminteasca una celeilalte! Martorii nu au voie sa se împotriveasca, daca
sunt chemati. si sa nu va fie urât sa însemnati datoria, mica de va fi
ori mare, împreuna cu termenul ei! Asa este mai drept pentru voi fata
de Allah si mai de ajutor pentru marturie si mai aproape de a va ajuta
sa nu aveti banuieli. Dar daca este un negot pentru ceva prezent, pe
care îl conveniti între voi [pe loc], atunci nu este nici un pacat daca nul
însemnati în scris, dar luati martori, atunci când faceti negot între voi!
Dar sa nu fie pagubit nici un scrib sau martor, caci de veti face [asta]
înseamna ca ticalosia este în voi! si fiti cu frica de Allah si Allah va
învata, caci Allah este AtoateStiutor [‘Alim].

ACEST VERSET DIN SURA 2 ESTE CONFIRMAREA la ceea ce a spus sora noastra!

gabriela guettat
08-06-2007, 09:24 AM
Da AishaA,ai dreptate 4 femei la tranzactzi,dupa cum bine shtii,shi am modificat shi raspunsul meu ca sa nu se intzleaga greshit.(a nu se confunda martorii pentru casatorie,cu martori pentru tranzactzi),merci surioara pentru remarca facuta!

ALLAH sa va bincuvanteze!

bekolina
08-06-2007, 12:02 PM
In primul rand,draga mea,cine este ortodox?

Daca eshti tu nu e problema,dar daca este El este o foarte mare problema!

Referitor la vereghete,daca este un musulman credinciosh shtie ca nu are voie sa poarte inel de aur,NUMAI DE ARGINT!(
Tu potzi purta de care vrei,aur,argint sau orice alt ----l pretzios!

Nunta trebuie ANUNTZATA,asha cum ne invatza Profetul Mohammed sallaAllah alihi wa sallam!
Avetzi nevoi de cel putzin DOI martori(barbatzi)!
Ai nevoie (in cazul ca sunte-tzi musumani ) de tatal tau sau fratele tau,sau un unchi sa fie martor la tine!

Eu sunt ortodoxa, iar vereghetele sunt de argint ,parintii sunt de acord cu nunta noastra ne-am hotarat sa le purtam inaintea nuntii deoarece suntem departe unul de altul in acest moment.
Multumesc frumos pentru raspuns,

bekolina
08-06-2007, 12:10 PM
Asalamu aleikom w rahmatullah w barakatu

inelul de logodna in primul rand nu face parte din cultura muslumana sau din traditia Profetullui Mohammad (pacea si binecuvanterea lui Allah fie asupra sa).Invatatii spun ca ar fi mai bine sa renuntam la acest obicei care este preluat de la non-musulmani.Alah stie mai bine

-sa ne inviti la nunta:D oricum te felicit de pe acum Alah sa va dea o casnicie fericita

Multumesc frumos de urare ,ma bucur enorm de mult ca nu are nici-o legatura cu religia.Ma speriasem un pic,sunt atatia oameni care din invidie incearca sa faca rau,Allah sa ne pazeasca de ei pe toti!

batool391
08-06-2007, 01:59 PM
Iddah inseamna perioada de asteptare dupa divort. Verighetele nu confirma o casatorie. Da/ne mai multe detalii despre voi cine e musulman si cine nu? Purtarea verghetei de catre musulmani e si ea un subiect controversat. Dupa unii teologi e makruh , dupa altii e permis daca in tara respectiva e un obicei de a marca prin purtarea ei statutul civil.

bekolina
08-06-2007, 07:16 PM
Draga mea batool eu sunt ortodoxa el este musulman daca ma poti ajuta cu mai multe informatii desre acest subiect si in alte situatii nu numai in a mea astept cu nerabdare.Pentru noi aceste vereghete sunt doar un lucru simbolic intre
noi.Dorinta mea era sa stiu daca este pacat sa le purtam fara a fi casatoriti ?lLe mai putem schimba la casatorie ?

Iti multumesc frumos daca ma poti ajuta cu mai multe detalii,

helen
08-22-2007, 11:16 AM
al salamaleykoum !! eu am o alta nedumerire , daca el poarta un inel de argint pe mana dreapta , acesta poate avea un anumit simbol , pe care eu nu il inteleg ??? sau nu e nimik important ??
orikum sunt cam trista si trebuie sa va spun si voua . nu stiu cum sa fac k el sa poata obtine visa de lunga sedere in romania pt k nu dispunem asa de bani k sa vina pe baza de invitatie si dupa casatorie sa fie nevoie sa se intoarca , iar eu vreau sa ne casatorim in romania nu in egipt . pentru k orikum aici ne dorim sa locuim .
poate pot gasi un sfat bun la voi !!

maryam
08-22-2007, 03:37 PM
al salamaleykoum !! eu am o alta nedumerire , daca el poarta un inel de argint pe mana dreapta , acesta poate avea un anumit simbol , pe care eu nu il inteleg ??? sau nu e nimik important ??
orikum sunt cam trista si trebuie sa va spun si voua . nu stiu cum sa fac k el sa poata obtine visa de lunga sedere in romania pt k nu dispunem asa de bani k sa vina pe baza de invitatie si dupa casatorie sa fie nevoie sa se intoarca , iar eu vreau sa ne casatorim in romania nu in egipt . pentru k orikum aici ne dorim sa locuim .
poate pot gasi un sfat bun la voi !!



De obicei purtarea pe mana dreapta a unui inel de argint este semnul casatoriei, sau poate este el un bun musulman si o face ptr ca este Sunna.

iman99
08-25-2007, 12:56 AM
Asalamu aleikom wrahmatullah w barakatu

In legatura cu purtatul inelellor de catre barbati.Spune sheik assim al khaqim la huda tv..ca nu este sunna .El spune ca profetul Mohamamd*salat* purta un inel care de fapt era pentru a se iscali(stampila)cand trimitea scrisori spre alte tinuturi.... Allah alem

dana
08-29-2007, 03:22 PM
draga helen , viza de lunga sedere fara sa fiti inca casatoriti e f greu de obtinut sau poate chiar imposibil.
chiar daca te casatoresti in romania trebuie sa se intoarca inapoi si e mult mai dificil sa te casatoresti in romania cu logodnicul tau...
noi suntem casatoriti de curand , in egipt pt. k nu am putut sa il aduc in romania si s-a dovedit a fi mai usor ( nu certif. medicale.. si atatea k la noi) chiar si acum casatoriti .. eu sunt in romania el in egypt ..ACUM incearca sa vina cu viza de turist.. pana nu se inregistreaza certif. de casatorie in romania ( care dureaza 2-3 luni ) nu pot sa fac invitatie pt. lunga sedere. La ambasada Romaniei in Cairo ne-au spus clar:' pana nu inregistrati certif de casat in romania nici sa nu va ganditi la viza..prea multe casatorii de convenienta..' NU VREAU sa te intristez , am spus doar o particika prin ce am trecut... nu iti perde speranta , inshaa ALLAH o sa fie bine

bekolina
09-03-2007, 10:16 AM
De obicei purtarea pe mana dreapta a unui inel de argint este semnul casatoriei, sau poate este el un bun musulman si o face ptr ca este Sunna.

Inelul de argint ca semn al casatoriei se poarta pe mana stanga.Pe dreapta nu are nici-o semnificatie,foarte multi egipteni poarta inel pe mana dreapta din simplul motiv ca le place.

maryam
09-05-2007, 04:10 PM
Inelul de argint ca semn al casatoriei se poarta pe mana stanga.Pe dreapta nu are nici-o semnificatie,foarte multi egipteni poarta inel pe mana dreapta din simplul motiv ca le place.



Gresesti, de obicei, un musulman, bun practicant al religiei sale, poarta inelul pe mana dreapta pentru ca, cu stanga se spala...:p cred ca stii despre ce vorbesc.
Desi dupa unele pareri ale oamenilor de stiinta inelul profetului*salat* era purtat pentru ca "semna" cu el, netrebuind ca atare sa fie considerat un act sunna ptr un barbat sa poarte inel, multi musulmani poarta inele de argint inscriptionate asa cum era si cel al profetului *salat* , dar PE DREAPTA!!!! SI ORICUM, PE STANGA ESTE O PRACTICA NEMUSULMANA...

suleiman
09-07-2007, 03:05 AM
OOOOOFFFF ... Fetele .

As vrea sa stiu de ce nu reveniti la sursa islamului cand aveti ceva nelamurit ?
De ce o luati dupa ce a zis x si ce a zis y ?

Nu am destul timp ca sa va scriu toate hadthurile , dar pe scurt :

1- Inelul in araba = KHATAM , adica stampila . Deci scopul este ca sa puna o stampila care il reprezinta .
2- Cine pune inelul ? Este sunnah pentru cel care are nevoie de el ca sa puna stampile : Sultanul , judecatorul , printul , regele .....
Si nu este sunnah pentru restul oamenilor , dar nu e interzis atata vreme cat este din argint si nu are alt scop decat cel islamic .
3- Din ce este facut ? Din argint , si in mijlocul lui o piatra pe care sa scrie ce are de scris , profetul Őáě Çááĺ Úáíĺ ćÓáă avea scris pe inel : Muhammad Rasulu-LLAH
4- In ce deget se pune ? In degetul mic fara exceptie la vreun savant (Ijma')
5- Dar in inelar ? Profetul a raspuns la 'Ali cand l'a intrebat despre degetele interzise pentru inel : Mijlociul si cel care il urmeaza . Dar pentru ca nu este clar despre care deget este vorba , "cel care il urmeaza" , unii savanti au zis ca nu este vorba despre inelar .
6- In ce mana se poarta ? Profetul Őáě Çááĺ Úáíĺ ćÓáă l-a purtat in dreapta si in stanga , dar mai mult in dreapta .
7- Inelul interzis ? Cel din aur sau cel din fier .

--------
Verigheta este interzisa , sub orice denumire poate sa fie ea , pentru ca este un obicei crestin si nu are nici o sustinere islamica ...

gabriela guettat
09-09-2007, 09:29 AM
Cred ca acum totul a fost explicat;va multzumesc tuturor pentru participare.

Allah sa fie multzumit de voi!