PDA

View Full Version : Sadaqa ptr aqiqa , primim sau refuzam?



batool391
08-06-2007, 02:08 PM
Dupa cum bine stiti atunci cand se naste un musulman se sacrifica cu aceasta ocazie un animal iar cartea se imparte fara un criteriu anume. Unii cand li se ofera spun ca ei nu primesc ptr ca nu maninca din sadaqa. Mie refuzul lor mi se pare o incalcare a unei norme islamice. Unii spun ca nu o primesc ptr ca nu vor nu stiu ce parte cu os, ceea ce iar denota ceva. Eu consider ca aceste comportamente denota mandrie si lipsa de respect fata de cel care ofera carnea cu ocazia nasterii unui musulman. Avem voie sa refuzam sadaqa ptr aqiqa ?

iman99
08-06-2007, 03:32 PM
Asalamu aleikom w rahmatullah w barakatu

Mi-i se pare o prostie sa se refuze chiar denota un comportament neislamic si mandrie.


o treime a animalului sacrificat poate fi data chiar si unor muslumani bogati,si o alta treime "sadaka"pentru muslmani saraci.
aceasta este recomandat dar daca dorinta celui care ofera sacrificul este sa imparta macarea in familie este permis.
(islamweb)

gabriela guettat
08-06-2007, 05:34 PM
Mashallah Sora Huda,un subiect foarte frumos shi de valoare ,intradevar oamenii trebuie sa cunoasca shi acest lucru!

Sadaqa pentru aqiqa(sunna),de ce sa nu o primim?
Trebuie primita!
Cei ce refuza din "anumite motive",arata pur shi simplu lipsa de respect fatza de acel care o face!