PDA

View Full Version : Ce ar trebui sa se predea la lectiile despre islam?



batool391
08-21-2007, 01:28 PM
Lectiile de islam sunt bine venite. La fel si cele de citire si memorare a Coranului. Recent am avut surpriza neplacuta de a sta intr/un grup de tinere musulmane care de ani de zile merg la lectiile de Coran si am constatat ca acestea nu aveau bunele maniere si nici nu se comportau islamic. M/a durut mult sa constat acest lucru. Eu cred ca toti cei care predau religia islamica ar trebui sa incerce sa isi invete elevii si lucruri practice si norme de conduita islamica. Altfel consider eu aceste lectii nu isi pot atinge scopul. O profesoara de religie dintr/o tara islamica imi spunea ca la fundatia unde lucreaza se predau lectii de administrare a banilor ptr tinerele fete dar si alte tipuri de lectii menite sa il ajute pe cursant sa se comporte islamic. Ea mi/a spus ca ei incearca sa corecteze anumite defecte si se axeaza pe acele lipsuri comune tinerilor din societeatea unde traieste. Eu cred ca ar trebui si profesorii de religie islamica din Romania sa inceapa sa faca acest lucru, altfel precepetele islamului nu vor prinde viata in actele comportamentale ale tinerilor nostri. Trebuie sa fim constienti ca islamul nu inseamna doar insusirea si aplicarea dogmelor de baza. Relatarile profetului Muhammad *salat* sunt ptr noi un ghid de conduita si ar trebui sa nu uitam acest lucru. Profesorii de religie nu ar trebui sa uite niciodata ca e un pacat sa spui elevilor tai sa faca ceva, insa tu sa nu faci. Astept parerile voastre , precum si sugestii despre cum ar trebui sa fie structurate lectiile de religie.

shama
08-21-2007, 05:33 PM
Assalaamu alaikum,

Structura cea mai potrivita pentru lectiile de religie ma depaseste cu totul, din pacate, si nu la asta doresc sa ma refer acum - cu toate ca intrebarea ta, draga batool, vizeaza acest subiect in mod direct (insh'Allah cineva va raspunde mai la obiect decat mine) -, ci la proverbul acela cu haina si camasa :). Camasa este mai aproape decat haina, stiti...
Ceea ce vreau sa sugerez cu asta este ca am putea incepe chiar de aici, din acest forum, cu predarea/insusirea normelor de conduita cele mai uzitate, cu al-adab-ul elementar.
Credeti ca am putea gasi printre noi o "profesoara" de al-adab care sa treaca peste modestia-i fireasca si sa-si dedice putin timp conceperii unor mini-lectii pentru eleve/elevi sarguinciosi :)?
Eu, una, as sari in sus de bucurie... uite-asa :999:

maryam
08-21-2007, 07:37 PM
:D :D Stii, dc ti-as spune ceva...ai ramane probabil pe ganduri; acum vreo doi ani, sau un an si...manata de gustul "amar" al repetatelor tangente cu si in comunitatea noastra:( , vazand copilasii acestia care ar trebui sa fie modele in devenire de caractere, niste, hai sa nu spun mici monstruleti:p , dar nu gresesc dc spun ca uneori sunt ca niste turme de mielusei salbatici, m-am apucat de...scris. O carte. Bine, nu e ceva cine stie ce mare filosofie, este mai mult un ghid, ceva as spune elementar, o baza minima dc vrei. Si inainte de toate, de durere, vazand lipsa de interes fata de educatia copiilor i-am pus titlul: Manierele musulmanului.
Stii, toata lumea Mashaa ALLAH, Mashaa ALLAH...............si asa a ramas, Mashaa ALLAH.:D
Nu am incetat sa ma mir cum este posibil sa fim atat de atenti la eticheta(E:p ), sa ne preocupe codul manierelor elegante si habar sa nu avem de ceea ce ar trebui sa...traim, nu sa stim.
Dar alhamdulillah, spun si eu...poate e mai bine asa, sau pur si simplu, asa a fost sa fie, nu? Este o scuza destul de buna, care poate fi aplicata aproape la orice:D .
Pentru ca Huda stie exact despre ce vorbesc, Inshaa ALLAH sunt sigura ca ea, Inshaa ALLAH cu sprijinul vostru ar putea pune bazele unor astfel de lectii.

Si ca raspuns la intrebarea initiala, cred ca inainte de toate ar trebui sa ne educam noi insine, am mai spus-o si cu alte ocazii, ca sa -----strezi ca nu esti asa cum cred ceilalti, trebuie nu sa le povestesti oamenilor, ci sa le arati... si mai ales sa avem pretentia asta de la cei care reprezinta islamul, sub orice forma.
Sa aiba pregatire islamica reala, temeinica, dar sa stie sa se si comporte, sa vorbeasca...sa fie intr-adevar cei care educa, educati si sa reprezinte modele, nu e suficient ca profesor sa vorbesti despre niste modele care ptr "elev" pot parea...fanteziste dc nu te regasesc pe tine, ca educator in ele...
Din pacate, desi islamul indeamna la studiu si stiinta este una dintre cele mai bune daruri, astazi oamenii sunt extrem de...limitati, fie stiu doar religie, fie stiu doar cate ceva din religie si niste cunostinte minime, fie nu prea stiu de niciunele...

shama
08-21-2007, 08:49 PM
He-he. Turmele "tale" de mielusei m-au trimis direct, printr-o banala asociatie de idei, la spiritul mioritic, draga Maryam :D .
Inchipuiti-va, al-adab-ul musulman calchiat pe spiritul mioritic... ar merita, poate, scrisa o analiza si despre asta.

De undeva, insa, tot trebuie inceput daca cineva doreste sa schimbe ceva intr-o anumita comunitate/societate. Daca eforturile depuse ajuta fie si un singur om sa se "schimbe", sa-i dezmorteasca gustul cunoasterii, sa-l indemne spre un comportament mai bun, mai islamic... poate ca acele eforturi merita depuse. (Sigur, cand te referi la efortul pe care ar trebui sa-l faca altcineva, ajungi de cele mai multe ori la concluzia ca el ar trebui depus negresit :D .)

O situatie probabil inevitabila in cazul tuturor cursurilor obligatorii sau impuse - de religie, de al-adab sau de alta natura - este aceea ca la ele participa si persoane pe care le intereseaza cu adevarat tematica respectiva, si persoane care vin acolo doar ca sa faca act de prezenta la cursul respectiv. Cu consecintele de rigoare in privinta nivelului cunostintelor acumulate si indemanarea punerii lor in practica.

Acum, ajungand (sau sarind :) ) la "Manierele Musulmanului", sa inteleg ca ele inca nu s-au intersectat cu cineva interesat sa le publice...? Mashaa ALLAH si gata? :)

"Codul manierelor elegante", in opinia mea, nu este sau nu ar trebui sa fie un manual de maimutzareala din care sa se ia doar aparentele... ce sa faci, ce sa spui, cum sa te comporti in situatia X, ci sa te invete sa-l pui pe un altul mai presus de tine, sa-ti formeze un mod de gandire si un comportament autentic altruiste, orientate spre celalalt, avand in permanenta in minte ideea ca Allah vede tot ce sta in spatele intentiei tale. Eu, cel putin, asta as dori sa gasesc (printre altele) intr-un astfel de... cod.

maryam
08-22-2007, 03:58 AM
:smile06: Nici dc iti spunea cineva:D n-o nimereai mai bine cu miorita...din pacate nu adab-ul ci arab-ul:36_1_21: (ei, nu toti, vorba vine, o particica) a cam uitat de menirea lui si ca atare si-a insusit spiritul mioritic intr-atat de tare incat cu greu il mai deosebesti de un moldovean:36_1_21: , sau de un...muntean:D
Ei, ba da, manierele s-au intersectat:36_1_21: , dar au ramas asaaaaaaa intersectate, ca la intersectiile alea nesemaforizate si dirijate de militieni.:D

gabriela guettat
08-22-2007, 12:54 PM
MASHALLAH HUDA!

Titlul problemei expuse de tine este extrem de complx,mashallah!

"Ce ar trebui sa se predea la lectziile despre islam?"

ALLAHU AKABAR!

Surioara dupa cum bine shtii,ne luptam sa putem face ceva de folos,DAR vezi Huda cat ne este de greu sa ne adunam,chiar shi odata pe saptamana ca sa facem ceva util!
Probabil ca voi acolo va putetzi aduna,e altceva,dar eu incerc(ma straduiesc), sa aduna toate romancele musulmane care sunt shi se simt singure,departe de casa shi poate unori respinse chiar de familiile lor,shtii cat de greu imi este;sa le fac sa vorbeasca, sa spuna ce au, cu ce am putea sa le fim de ajutor.
Ash dorii sa fie mai bine,(shi ALLAH subahnahu wa ta'ala shtie mai bine)mai interesant ca acum,inshallah cele care vor veni din urma sa fie mult mai instruite.
Incerc sa le spun lucruri de interes comun pentru toate shi ALLAH subhanahu wa ta'ala shtie mai bine!
Intradevar recunosc nu am shcoli superioare,dar tot ce fac este facut cu inima shi cunoshtintzele mele acumulte in ani shi ani de zile.
Alhamdulillah.
Dar ce pacat ca sunt care au studii shi nu fac ceea ce ar trebui!
Inshallah suriorelor,ALLAH subhanahu, wa ta'ala sa nu ne lase shi sa ne tzina pe drumul care duce spre EL subhanahu wa ta'ala!
Inshallah shi putzinul care il putem face sa il face din suflet,cu ganduri curate shi sa nu ashteptam nici o rasplata in schimb;pentru ca shtim(sau ar trebui sa shtim),ca o facem pentru EL subhanahu wa ta'ala!

maryam
08-22-2007, 03:20 PM
MASHALLAH HUDA!

Titlul problemei expuse de tine este extrem de complx,mashallah!

"Ce ar trebui sa se predea la lectziile despre islam?"

ALLAHU AKABAR!

Surioara dupa cum bine shtii,ne luptam sa putem face ceva de folos,DAR vezi Huda cat ne este de greu sa ne adunam,chiar shi odata pe saptamana ca sa facem ceva util!
Probabil ca voi acolo va putetzi aduna,e altceva,dar eu incerc(ma straduiesc), sa aduna toate romancele musulmane care sunt shi se simt singure,departe de casa shi poate unori respinse chiar de familiile lor,shtii cat de greu imi este;sa le fac sa vorbeasca, sa spuna ce au, cu ce am putea sa le fim de ajutor.
Ash dorii sa fie mai bine,(shi ALLAH subahnahu wa ta'ala shtie mai bine)mai interesant ca acum,inshallah cele care vor veni din urma sa fie mult mai instruite.
Incerc sa le spun lucruri de interes comun pentru toate shi ALLAH subhanahu wa ta'ala shtie mai bine!
Intradevar recunosc nu am shcoli superioare,dar tot ce fac este facut cu inima shi cunoshtintzele mele acumulte in ani shi ani de zile.
Alhamdulillah.
Dar ce pacat ca sunt care au studii shi nu fac ceea ce ar trebui!
Inshallah suriorelor,ALLAH subhanahu, wa ta'ala sa nu ne lase shi sa ne tzina pe drumul care duce spre EL subhanahu wa ta'ala!
Inshallah shi putzinul care il putem face sa il face din suflet,cu ganduri curate shi sa nu ashteptam nici o rasplata in schimb;pentru ca shtim(sau ar trebui sa shtim),ca o facem pentru EL subhanahu wa ta'ala!



Inshaa ALLAH sa te rasplateasca Bunul ALLAH si sa-ti dea numai bine in aceasta viata si in viata de apoi.
Habibti (asa cum tu frumos spui:p ), aici nu e vorba despre "lectiile" pe care le tinem intre noi, nu cred ca la acest tip de lectii se referea Huda, cred ca este vorba de locurile "specializate" care se ocupa de asa ceva.
Nu stiu, eu una la astfel de locuri, la scoli, fundatii, ligi unde se invata islamul m-am referit. Nu cred ca intre noi conteaza sau
s-a gandit vreuna Mashaa ALLAH ca x are nu stiu ce studii....si vai de mine ca y nu are nu stiu ce studii, fereasca ALLAH, daca ar fi asa, inseamna ca suntem chiar la pamant.
Problema apare acolo unde se face ceva oficial, acolo unde oamenii vin, vad, asculta si pe urma, pleaca si se intorc, sau n-o mai fac poate din n motive, printre care poate fi si lipsa de pregatire a profesorului...
Tu stii bine ca, cuvintele sunt de prisos si o duaa si o multumire Bunului ALLAH sunt mai pretioase decat toate Mashaa ALLAH-urile spuse...din obisnuinta. Dar tot la fel de bine pot afirma ca esti un exemplu pentru sarguinta ta si pentru ceea ce faci. Cum am mai spus, regret enorm ca ora la care se fac lectiile noastre miercurea este chiar ora la care la noi este pregatirea ptr seara si din pacate,, in cele mai multe cazuri cand ma uit la ceas si-mi spun ca am terminat cu toate este ba 11 ba 12....:( :mad: , alhamdulillah, este mare lucru ceea ce faci si ALLAH sa te rasplateasca, bunatatea ta si implicarea de dragul lui ALLAH fac mai mult ca toate masteratele si ALLAH stie cel mai bine.

iman99
08-25-2007, 12:51 AM
Asalamu aleikom wrahmatullah w barakatu

Ma sha Allah huda.

Parerea mea este ca profesorul trebuie sa stie sa combine subiectele..sa fie utile sa fie usor de absorbat sa-i puna si pe elevi la treaba.( sa gandeasca)Nu ca e sotul tau ...dar imi place dn khalid pentru acest lucru..in timpul lectiei pune intrebari asa nu ne lasa sa ne culcam pe -o ureche.

Din emisuniunile care le-am urmarit pe huda tv...cam asta era structura lor.