PDA

View Full Version : iarasi muzica



shama
08-26-2007, 10:32 PM
Assalaamu alaikum,

La modul teoretic, exista diferente sensibile intre muzica araba in general si muzica din orientul mijlociu?

ibadat
08-26-2007, 10:57 PM
cum adica, shama? ce vrei sa sti mai exact?.....:scenic: ;)

shama
08-26-2007, 11:18 PM
Pe un site de muzica online care difuzeaza muzica din toate tarile si de toate genurile am gasit mai multe optiuni, printre care: "arabic music" si "middle eastern music". De aici am dedus ca nu-s aceeasi mancare de peshte :).

maryam
08-29-2007, 02:28 AM
Pe un site de muzica online care difuzeaza muzica din toate tarile si de toate genurile am gasit mai multe optiuni, printre care: "arabic music" si "middle eastern music". De aici am dedus ca nu-s aceeasi mancare de peshte :).


Pai da ca au si ei popularele lor :D si or mai fi bagat la hiturile :D de la middle east tot soiul de mixaje.:scenic:

PS iti dai seama ca am zis o gluma, nu ma pricep la muzici :p da oricum chiar sia sa nepriceputa tot iti deosebesc unu` din golf care canta diferit de un libanez.
Off topic, ce-mi place mie la baietii astia "veseli" ca in ramadan ii apuca pe toti si mai baga si ceva nasheeduri cu teme religioase.:mad:

shama
08-29-2007, 04:29 AM
Aha, pai atunci gasim si-un site cu nasheed-uri?
Nasheed-urile difera, si ele, ca stil in functie de zona geografica?

maryam
08-29-2007, 05:06 AM
Aha, pai atunci gasim si-un site cu nasheed-uri?
Nasheed-urile difera, si ele, ca stil in functie de zona geografica?


Da, difera din pacate si nasheedurile, unele atrag datorita mesajului islamic pe care-l transmit, altele prin stilul :p macho al celui care-l canta :mad: si exemplele pot continua...vezi, doar luand in considerare cateva aspecte poti anticipa ca si rezultatul final care ajunge la...ascultator este teribil de diferit.:(
Inshaa ALLAH sa ne calauzeasca Bunul ALLAH doar catre ceea ce El a lasat permis si doar in modurile permise.

shama
08-29-2007, 01:13 PM
Nasheed in stil macho :36_1_21: :36_1_21:
Esti totala, Maryam.
Exista si site-uri/posturi de radio online care difuzeaza numai nasheed-uri? Sau macar in luna Ramadan...

maryam
08-30-2007, 02:32 AM
Nasheed in stil macho :36_1_21: :36_1_21:
Esti totala, Maryam.
Exista si site-uri/posturi de radio online care difuzeaza numai nasheed-uri? Sau macar in luna Ramadan...


:D :D Nu mai, nu nasheedul e in stil macho, ci...intrerpretii, protagonistii, la asta ma refeream:D
Personal, cred (dar asta nu intereseaza pe nimeni:p ) ca un nasheed nu ar trebui sa fie centrat pe figura celui ce-l canta ci cat mai multe "puncte" comune mesajului dorit.
Dar inteleg (desi nu sunt de acord:mad: ), modul acesta care... "atrage", :p are intr-adevar impact.
Chiar nu stiu, nu ascult radio aproape deloc, din lipsa timpului, nu ca as avea ceva impotriva undelor.

shama
08-30-2007, 11:16 AM
Am inteles, am inteles :).
Numai ca mi-ar bine niste exemple de nasheed-uri mai vecine cu practica. Voi cauta sa-mi dau seama de diferentele la care te-ai referit.
Acum nu-mi vine in gand decat grupul Shaam. "Mercy like the rain" imi place foarte mult.
Dar... nasheed-urile autentice presupun ca sunt cu mult mai mult decat atat.

maryam
08-30-2007, 04:33 PM
Am inteles, am inteles :).
Numai ca mi-ar bine niste exemple de nasheed-uri mai vecine cu practica. Voi cauta sa-mi dau seama de diferentele la care te-ai referit.
Acum nu-mi vine in gand decat grupul Shaam. "Mercy like the rain" imi place foarte mult.
Dar... nasheed-urile autentice presupun ca sunt cu mult mai mult decat atat.


Uite, habar n-am :p .
Stii, nici nu stiam de nasheeduri pana acum vreo doi ani :scenic: cred de aia se poate sa bat campii :D cand zic dar "arta" asta s-a dezvoltat mai mult de curand. O vad cumva ca pe o adaptare, dc vrei, din dorinta de a fi cumva intr-o linie moderna, halal, fara a recurge la haram. Adica, mai pe romaneste nu putem toata ziua numai Coran, numai Salat :mad: , hai sa facem si noi ceva care sa...atraga si sa destinda.
Si oricum, parerea mea este ca pe undeva are si asa un iz comercial, chiar as fi curioasa sa stiu cate cd-uri vand ... cum le-o zice la cantatorii :D :D de nasheeduri?