PDA

View Full Version : Ramadanul culinar



shama
08-25-2007, 08:44 PM
Assalaamu alaikum wa rahmatullahi wa barakatuhu,

Ma gandeam sa va propun, dragi surori care locuiti in spatii islamice, ca acum, in prag de Ramadan, sa ne impartasiti si noua, celor care nu locuim in tari arabe, cateva din bunatatile specifice regiunii "voastre". Cu alte cuvinte cam ce preparate cu iz local migaliti, voi insiva sau cunostintele voastre, in aceasta perioada? Cu mentionarea denumirii lor in araba, daca se poate (a preparatelor, nu a cunostintelor ).

Un al doilea subiect pe care cred ca-l putem inghesui tot aici ar fi urmatorul: in luna Ramadan preferati sa gatiti ceva mai laborios, mai "festiv", sau preferati sa gatiti ceva simplu?
Ar mai fi si varianta ca indiferent ce-ati prefera voi, solicitarile vin din partea altora si trebuie sa le faceti pe plac .

PS Daca subiectul acesta se potriveste mai bine in alta parte, rog moderatorul sa il mute. Multumesc.

amal
08-28-2007, 12:15 AM
mi se pare o idee buna;) chiar ma gandeam la un subiect asemanator :)

eu am o carte cu retete orientale; desi nu cred ca sunt identice cu cele originale, poate imi voi gasi timp sa postez in timpul Ramadanului cateva retete care mi se par mai "atragatoare".

Madyna
08-28-2007, 03:06 AM
Felicitari pentru topic!
Si eu sunt curioasa sa vad cu ce o sa va desfatati in luna sfanta.
Am si eu cateva retete de la mama si o sa le postez inchallah in ramadan.
In rest eu prefer sa gatesc lucruri laborioase dar in acelasi timp dietetice si design-ul face toti banii.:999:

Va astept la cat mai multe retete (daca are cineva rabdare sa le posteze in imagini ar fi perfect)!

amal
09-15-2007, 01:39 AM
acest subiect a fost deschis in forumul Rasaritul de Ramadan, sub denumirea de "Bucataria Ramadanului".