PDA

View Full Version : [Ramadan] cateva retete de prin Vest...



daniela_muslimah
09-14-2007, 07:02 PM
Assalamu Alaykum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!

Cateva retete de prin Algeria…

In primul rand couscous _ care e bun pentru suhoor :rolleyes:

ίΣίΣ Couscous

Ingrediente:

~ couscous
~ ulei
~ unt
~ sare

Cantitate: pentru fiecare persoana (care va manca) se tin mainile caus si se umplu cam 3 sferturi.

Mod de preparare: Se spala couscous-ul, se lasa ~ 15 minute intr-o strecuratoare sa se usuce.

Intre timp, se pune pe foc oala cu apa, se ia o pagina de ziar, se decupeaza pe mijloc (sub forma unui cerc_ca sa urce aburul pe centru) si se asaza peste oala.

Se ia couscous-ul, se freaca usor intre degete, ca sa se separe boabele. Se unge cea de-a doua oala cu ulei (cea perforata, nu stiu denumirea in romana, nici n-am vazut-o aici, in Romania). Se adauga couscous-ul, se pune un strop de ulei, se amesteca usor si se pune sa se faca in aburi.

Cand incep sa iasa abur din couscous, se ia de pe foc, se pune cam o lingura de sare, se spala cu apa si se lasa din nou cam 15 minute intr-o strecuratoare, ca sa nu mai fie umed.

Se trece a doua oara prin abur (similar cu prima data) si cand s-a facut se ia de foc, se pune intr-un lighean, se adauga unt, se amesteca usor si se potriveste de sare.

Se poate servi cu:

~ stafide_pregatite astfel: stafidele se pun si se lasa cam 10 minute in apa fierbinte, se scurg de apa si se adauga in couscous-ul gata pregatit
~ orice carne: oaie, vita, pui
~ peste alb
~ sos de couscous
~ struguri
~ bucati de pepene rosu

~~

:) revin cu niste retete de chorba Insha`a Allah

daniela_muslimah
09-14-2007, 07:13 PM
Sos pentru Couscous

Ingrediente:

~ carne de oaie / pui (cam de o 1/2 de palma)
~ 1/2 de ceapa
~ cartofi (1-2)
~ albitura (morcov, pastarnac, telina)
~ naut (lasat o zi inainte la inmuiat in apa)
~ dovlecel
~ 1 betisor de scortisoara
~ pasta de tomate
~ piper (preferabil alb)
~ unt / ulei de masline

Mod de preparare: Se prepara intai carnea si nautul in cucta (oala sub presiune) ~ 30 de minute. Se adauga apoi legumele, taiate in bucatele. Oala nu se acopera.

Cand au fiert indeajuns (pot fi strapunse cu furculita) sosul e gata.

daniela_muslimah
09-14-2007, 07:24 PM
Pentru Iftar, e bine sa se inceapa cu o chorba :) si apoi cu alte mancaruri ;).

~~~

ΤΡΘΙ έΡνί_Chorba Frik

Ingrediente:

~ 250-300 g de carne de oaie
~ 1 ceapa (fie taiatat in jumatati, fie facuta solzisori si pregatita inainte cu putin ulei si apa, pana se cristalizeaza)
~ 2 rosii
~ 1 dovlecel taiat cubulete
~ 2 pumni de naut
~ coriandru (frunze) _ o mana / 1 cescuta (se poate inlocui cu patrunjel, eu aici n-am gasit frunze de coriandru :( , doar boabe )
~ o jumatate de mana de frunze de menta / 1/2 de cescuta
~ 3 linguri de ulei
~ un varf de cutit de piper negru
~ 1 lingurita de sare
~ 2 pumni de frik
~ 1 betisor scortisoara

Mod de preparare: Se pun toate ingredientele in cucta. Dupa ce s-au facut, se strecoara zeama. Se pun in zeama strecurata nautul si carnea taiata cubulete, dupa ce s-au indepartat oasele si grasimea de pe ea.

Din restul legumelor se face un piure (se poate adauga putin unt). Se adauga piureul in zeama.

Se pun la foc.

Se adauga pasta de tomate (~ 2 linguri dizolvate intr-o cescuta de apa) si frik-ul.

Se serveste cu frunze de menta si lamaie.

amal
09-14-2007, 11:42 PM
daniela, am o intrebare: ce este frik? :confused:

sara h
09-15-2007, 05:04 PM
Salaam aleikom intr-adevar bune retete :p daca doriti mai multe varietati de mancare intrati aici :Dhttp://al7alal.spaces.live.com/blog/cns!533548EF4D5646DF!157.entry

daniela_muslimah
09-15-2007, 05:37 PM
daniela, am o intrebare: ce este frik? :confused:




Frik-ul este ceva ca un fel de gris (cu boabe marunte).
In Bucuresti se gaseste de cumparat la macelaria Sultan (langa Crangasi), banuiesc ca si la alte macelarii arabe.

:)

daniela_muslimah
09-15-2007, 06:25 PM
ΤΡΘΙ ΝΡνΡΙ_Chorba Harira

Ingrediente:

~ 250-300 g de carne de oaie
~ 2 pumni de naut (pus la inmuiat in apa o noapte inainte, cam 12 ore)
~ 1 ceapa
~ un morcov
~ 1 dovlecel
~ 1 ardei Kapia (lung, nu gras)
~ 2 linguri de ulei
~ 2 linguri de otet
~ sare
~ piper
~ putin chimen
~ 1/2 de lingura de sofran
~ 3 linguri de faina
~ 1 mana de frunze de coriandru (acum am gasit si frunze, nu doar boabe_in Carrefour Militari :D )

Mod de Preparare: Se pune ceapa tocata marunt intr-o craticioara, cu putin ulei si apa si se caleste. Se asaza in oala legumele taiate cubulete, nautul, ceapa calita, carnea, se pune uleiul, otetul, condimentele (in afara de sofran) si se adauga ~ 1 & 1/2 - 2 litri de apa. Se inchide oala sub presiune si se lasa sa se faca.

Apoi, cand s-a facut, se ia de pe foc, se scurge zeama intr-o alta oala. Se ia nautul si se pune in zeama scursa. Se ia si carnea, se taie cubulete si se arunca oasele si grasimea de pe ea, dupa care se adauga in zeama. Din legumele fierte se face un piure, iar apoi se adauga si piureul in zeama scursa. Se pune la foc, se adauga sofranul (care va colora chorba in galben ;) ).

Se ia faina, se amesteca separat cu apa, pana se face o pasta, dupa care se ia aceasta pasta si se toarna in supa, amestecandu-se foarte repede. Se mai potriveste de sare, se mai pot pune frunze de coriandru si chime. La sfarsit se adauga ardeiul intreg, pentru gust :).

~~

Se serveste cu lamaie.