PDA

View Full Version : Ce farduri folositi?



amal
09-15-2007, 12:48 AM
Din cand in cand imi completez "colectia" de cosmetice si imi cumpar farduri noi. Imi plac lucrurile de calitate chiar daca sunt de obicei mai scumpe, insa am patit si sa cumpar farduri cu brand-uri renumite si nu fiu multumita deloc.

Pentru mine, la un fard de pleoape conteaza nu numai culoarea, ci si textura; imi place sa fie matasos si fin. De exemplu, Maybelline nu mi-a placut. Am avut si Chanel si nu mi-a placut cum se simte pe pleoape.

Am vazut in magazine niste produse de la Jade, care am inteles ca tin acum de Revlon. A folosit cineva Jade si daca da, cum i s-au parut? Mi-au placut nuantele dintr-o trusa Jade de fard pt pleoape si par si "matasoase", insa nu vreau sa le cumpar doar ca sa le tin in dulap:)

Si ce produse stiti ca nu contin sigur grasime de porc? Am auzit ca Niveea nu contine asa ceva.

sara h
09-15-2007, 01:41 PM
Am vazut in magazine niste produse de la Jade, care am inteles ca tin acum de Revlon. A folosit cineva Jade si daca da, cum i s-au parut? Mi-au placut nuantele dintr-o trusa Jade de fard pt pleoape si par si "matasoase", insa nu vreau sa le cumpar doar ca sa le tin in dulap:)

Si ce produse stiti ca nu contin sigur grasime de porc? Am auzit ca Niveea nu contine asa ceva.

Salaam aleikom,daa surioara sunt bune aceste produse d ela Jade.Eu folosesc fond de ten de mai bine de 2ani,este excelent si mai ales pt un ten tanar...:D Eu stiam despre acest produs ca este exact aceelasi produs pe care le machiaza pe libanezele care mai apar la tv ( cantarete...etc):smile16:

Restul am si de "brand"machiaje dar eu iti recomand ca mai bine prin trusa ta de machiaje sa existe si cele de "brand" cu toate ca costa mu;lt,dar sa stii ca diferenta se vede..si nu vb ca acum,dar peste ani si ani daca tot timpul folosesti niste produse de 2bani , va arata intr-adevar pe fata ta:o Aici este si vb de ingrediente!

nour
09-15-2007, 11:39 PM
Si ce produse stiti ca nu contin sigur grasime de porc? Am auzit ca Niveea nu contine asa ceva.


Assalamu alaikum wa rahmatullahi wa barakatuhu,

Pot sa te asigur ca produsele Oriflame nu contin grasimi animale deci implicit grasime de porc care este folosita fff des ca si materie prima in industria cosmetica. Noi am avut o perioda lunga de timp in care am cercetat aceasta problema si asta am descoperit si alhamdulillah ne descurcam f bine cu produsele lor. Sper sa ti fie de folos inshaAllah si sper sa nu se creada ca fac reclama acestor produse, n am nici un interes.

sara
09-16-2007, 02:51 AM
Si eu sunt multumita de produsele oriflame , mai ales de scrub ptr fata , dar cam uit sa folosesc :( . Eu in general folosesc numai produse de curatare , hidratare , iar fard la mine inseamna khohl , si chiar este bun , eu am avut o perioada cand eramn f ocupata , si am neglijat sa-mi pun , dupa 1 saptamana am observat ca-mi lacrimeaza ochii , ma ustura , si am inceput sa-mi dau iar cu khohl si al hamdulillah mi-a trecut .

amal
09-21-2007, 10:20 AM
:)multumesc pentru raspunsuri.

am fost la magazin si am vrut sa-mi cumpar farduri Jade dar vanzatoarele erau prea ocupate sa se machieze, asa ca am lasat-o pe alta data. nu mai am rabdare cu vanzatoarele de aici.

m-am uitat pe site-ul de la oriflame la ingredientele produselor, si vad ca multe contin parabeni, apropo de postarea aminei khan despre corelatia dintre parabeni si cancer.

Mariyah
09-21-2007, 01:43 PM
nu vreau sa supar pe nimeni dar produsele de la oriflame nu sunt asa naturale pe cat sunt descrise

suleiman
09-21-2007, 06:43 PM
nu vreau sa supar pe nimeni dar produsele de la oriflame nu sunt asa naturale pe cat sunt descrise

Pe alte cuvinte :
Daca cineva vrea sa cumpere un cadou pentru maryam , sa nu fie din firma "oriflame" (n-am mai auzit inca de firma asta) ... :D

dunia
09-21-2007, 06:57 PM
Inceraca fardurile de la Dior; sunt si din acelea clasice cum sa spun stil pudra si sunt si din acelea sub forma de un fel de ruj insa e fard de ochi de diferite culori. Sunt de foarte buna calitate insa in Romania am vazut ca sunt la niste preturi incredibile, unul asa minuscul de ochi era 80 lei. Prea mult pentru un simplu fard de ochi.
Eu nu folosesc farduri de obicei insa numai acesta imi place in foarte rarele ocazii cand folosesc

Mariyah
09-22-2007, 03:52 AM
Pe alte cuvinte :
Daca cineva vrea sa cumpere un cadou pentru maryam , sa nu fie din firma "oriflame" (n-am mai auzit inca de firma asta) ... :D

ce cauti tu admin in discutiile astea?:D


am citit discutiile de mai susm insa atat mama, cat si mai multe cunostiinte au folosit creme de la oriflame si daca sunt intr-adevar atat de naturale de ce s-au iritat si le-aparut niste cosuri groaznice pe fata? matusa mea chiar a capatat un fel de eczema..........
Apoi, daca intr-adevar erau naturale nu erau atat de ieftine....



Eu una nu prea inteleg fardurile de ochi, nu folosesc, folosesc doar fard de obraz asta cand am chef sa-l aplic.:D
De aceea ma cam mir ca ati da 80 de ron pe un fard de pleoape ......eu n-as da pt ca nu l-as folosi.
Mi-e imi place dermatograful si rimmelul , mi se par suficiente.:D

amoodia
10-25-2007, 05:16 AM
Jade este Maybelline-ul de la noi si intr-adevar sunt bune.eu folosesc un fond de ten de la ei gen crema, e pentru prima data cand nu mai am aspectul de zugraveala pe fata.am folosit si rimel, fardurile de ochi nu le-am folosit, dar in general am fost multumita de ceea ce am cumparat de la ei.

Anna
10-25-2007, 01:03 PM
Cele mai bune sunt cele de la MaxFactor, sunt scumpe intr-adevar. Amoodia de ce nu incerci mostrele pe care le au multe dintre magazine ca sa vezi daca iti place textura produsului pe care vrei sa il cumperi?
Eu de obicei aplic pe mana (partea de sus a palmei:D ) dar tare ciudat se uita vanzatoare cand vad o femeie cu batic uitandu-se la farduri. :D:D:D:D

Mariyah
10-25-2007, 02:26 PM
In Bucuresti e mult mai bine. Chiar ma gandeam daca o sa mai fie cineva amabil daca ma vede cu esarfa pe cap si nu exagerez dar totul e la fel.
Cel putin la centrofarm o farmacista m-a surprins placut ca i-am cerut niste monstre de creme si mi-a dat si o monstra de gel de curatare pt ten si una de demachiant specificand ca :"sunt facute din ingrediente vegetale, exclus grasimi din porc".;)si eu nu adusem vorba de porc.
Iar la standurile de cosmetice la fel...aici oamenii sunt obisnuiti pana peste cap.

amoodia
10-26-2007, 10:55 PM
Anna eu farduri de ochi folosesc de la Ruby Rose.imi plac culorile la nebunie, si au culori care nu le gasesc la alte marci. in schimb rimel folosesc de la Loreal, Maxfactor, Nivea.fond de ten am folosit de la Maybelline, si acum 2 zile mi-am luat de la Max factor 3 in 1.

amal
10-29-2007, 03:34 PM
:D atatea bordeie atatea obiceiuri...

eu nu pot folosi farduri de la Ruby Rose. Nu imi place cum miros, cum se simt, si am senzatia ca imi irita ochii. Probabil ca au prea multe chimicale pt mine. Am insa destule prietene care folosesc Ruby Rose si sunt foarte multumite si le si prinde bine.

Fond de ten mai folosesc si eu la ocazii, dar Maybelline nu a avut succes. Nu stiu de ce toata lumea il lauda, inclusiv make-up artistii.
Mi-a placut Revlon si Vichy. L'Oreal nu am folosit, dar parca am vazut intr-o revista ca in top-ul celor mai bune fonduri de ten e pe primul loc.

Rimel...nu prea mai folosesc. am avut de la Rimmel unul f bun si de la Margaret Astor cu keratina a fost super. Burjois m-a dezamagit, incarca genele.

De la Max Factor am incercat doar creion dermatograf si blush pt buze si am fost destul de multumita.

huda_alrahim
01-31-2008, 08:05 PM
L'Oreal nu am folosit, dar parca am vazut intr-o revista ca in top-ul celor mai bune fonduri de ten e pe primul loc.



L'Oreal mie mi se pare foarte bun. Intai am folosit Accord Parfait, care este de departe cel mai bun pe care l-am folosit pana acum, mai ales ca are putere de acoperire foarte mare. Acesta este unul dintre aspectele care ma intereseaza cel mai mult, in afara efectului "de var". Apoi am incercat si Infailible, ca prea ii faceau reclama, dar nu este la fel de bun ca primul, este mai cremos, dar desi ii fac reclama ca dureaza 16h :D, raman urme de la el peste tot :o Pudra minrala, cea din reclama cu Penelope Cruz...nu imi place, probabil sunt usor alergica la unul dintre ingresiente, caci imi apare o usoara mancarime, destul de deranjanta:D

Hayat
01-31-2008, 08:45 PM
eu folosesc de vreo 2 ani fond de ten de la max factor,colour adapt...pana acum era cremos,acum au schimbat formula si e ceva mai lichid dar acopera bine,hidrateaza,nu cojeste fata,nu se 'vede' si da aspect catifelat...e vreo 53 lei noi.si mi-am luat farduri de la sephora cu 20 lei/buc,bunicele...rezista si sunt sidefate si nu se 'strang'...in rest imi plac mult rimelurile si rujurile dior ,creioanele negre de la guerlain si farduri de la pupa,firma care momentan nu cred ca se gaseste in romania,am cautat dar toti se mira ca nu au auzit de ea...in afara e in randul celor 'bune'...am vazut in plaza ca e kohl de la dior,e de fapt un praf extrem de sidefat in nuante de alb,negru,albastru,gri care se aplica exact ca si kohl-ul traditional...asta are ceva sclipici,ceva mai mult!,in el...

amal
02-01-2008, 04:06 PM
eu am vazut farduri de la pupa in Romania, dar nu am folosit. deci sunt bune? mi-a placut ca au culori mai interesante si sunt mai sidefate.

mi-ai facut "pofta" de cosmetice...dar o sa rabd pana cand mai plec din tara, pentru ca vad ca aici preturile sunt chiar duble, si daca vrei sa-ti iei ceva de calitate si bun, se simte la buzunar...Deocamdata alhamdoulillah am destule in trusa, numai timp sa am sa le folosesc pe toate.

melek2008
02-01-2008, 04:54 PM
Marhaba

Produsele Jade sunt bunicele precum si cele Dior; Lancome...
Dintre creme eu una sincer va spun, dupa ce am incercat orice: Clinique, Clearins si aproape toata gama scumpa si dupa multe documentari am ajuns la concluzia ca tot gama GErovital este cea mai buna...GEROVITAL H3...
O sa postez pe forum Inshallah lista cu toate substantele toxice pe care le contin majoritatea cremelor ca sa stiti la ce sa va asteptati in viitor...eu am fost socata de-a dreptul..

Mai recomand uleiul de masline care este foarte bun si in acelasi timp este natural.

melek2008
02-01-2008, 04:56 PM
Ah, si am mai uitat ceva...si fardurile de la PUPA sunt foarte bune si cremoase iar culorile sunt incredibile...

Hayat
02-01-2008, 05:30 PM
eu am vazut farduri de la pupa in Romania, dar nu am folosit. deci sunt bune? mi-a placut ca au culori mai interesante si sunt mai sidefate.

mi-ai facut "pofta" de cosmetice...dar o sa rabd pana cand mai plec din tara, pentru ca vad ca aici preturile sunt chiar duble, si daca vrei sa-ti iei ceva de calitate si bun, se simte la buzunar...Deocamdata alhamdoulillah am destule in trusa, numai timp sa am sa le folosesc pe toate.

unde ai vazut farduri de la pupa sis???ca de cand caut...eu am luat din italia dar aici nu am gasit...ai dreptate ca sunt sidefate si sunt bune...:Din italia sunt cam aceleasi preturi...

Hayat
02-01-2008, 05:30 PM
Ah, si am mai uitat ceva...si fardurile de la PUPA sunt foarte bune si cremoase iar culorile sunt incredibile...

dappppppppppppppppp,asta vorbeam,dar unde sa gasesc???

Hayat
02-01-2008, 05:34 PM
Marhaba

Produsele Jade sunt bunicele precum si cele Dior; Lancome...
Dintre creme eu una sincer va spun, dupa ce am incercat orice: Clinique, Clearins si aproape toata gama scumpa si dupa multe documentari am ajuns la concluzia ca tot gama GErovital este cea mai buna...GEROVITAL H3...
O sa postez pe forum Inshallah lista cu toate substantele toxice pe care le contin majoritatea cremelor ca sa stiti la ce sa va asteptati in viitor...eu am fost socata de-a dreptul..

Mai recomand uleiul de masline care este foarte bun si in acelasi timp este natural.
eu fac alergie la multe creme dar imi merge o crema de la avon,cu ambalaj albastru " Hydrofirming 24 Hour Moisture Cream'...este hidratanta,e de ajuns aplicarea 1 data pe zi,dimineata preferabil si hidratarea tine toata ziua si nu irita si in plus imi place ca se absoare rapid.urasc senzatia de gras pe fata...in plus cand e la reducere e pana in 200 mii lei vechi...pretul intreg e pana in 300 mii lei vechi...

melek2008
02-01-2008, 05:35 PM
Farduri de la PUPA gasesti in Unirea shopping center la parter la raionul de cosmetice si preturile sunt accesibile.

melek2008
02-01-2008, 05:37 PM
eu fac alergie la multe creme dar imi merge o crema de la avon,cu ambalaj albastru " Hydrofirming 24 Hour Moisture Cream'...este hidratanta,e de ajuns aplicarea 1 data pe zi,dimineata preferabil si hidratarea tine toata ziua si nu irita si in plus imi place ca se absoare rapid.urasc senzatia de gras pe fata...in plus cand e la reducere e pana in 200 mii lei vechi...pretul intreg e pana in 300 mii lei vechi...
Eu nu prea sunt de acord cu produsele Avon, dar daca tu te impaci bine cu ele...ti-as arata cateva femei la vreo 52 de ani care toata viata lor au folosit GEROVITAL si sa vezi cum arata, si ce ten frumos au.

melek2008
02-01-2008, 05:38 PM
dappppppppppppppppp,asta vorbeam,dar unde sa gasesc???
Produsele PUPA le gasesti la parterul magaZinului UNIREA SHOPPPING CENTER

Hayat
02-12-2008, 11:21 AM
Farduri de la PUPA gasesti in Unirea shopping center la parter la raionul de cosmetice si preturile sunt accesibile.

shukrannnnnnnnnnnnnnnnnn:D:D:D.................... ............................