PDA

View Full Version : Fondul de ten si rimelurile ne pot imbolnavi de cancer



Aminah Khan
09-16-2007, 11:31 AM
Produsele de frumuseţe pot deveni reţete pentru cancer. Foarte multe cosmetice conţin substanţe care pot provoca boli grave. Cānd vă cumpăraţi o cremă, un şampon sau un deodorant, trebuie neapărat să va uitaţi pe etichetă după conservanţi, aşa numiţii Parabeni, derivaţi, ca şi margarina, din petrol. Potrivit specialiştilor, aceste substanţe mimează efectul estrogenului natural, hormon care are un rol determinant īn cancerul de sān.

Parabenii se regăsesc īn creme, unguente, aerosoli, dar, mai ales, īn farduri. Fondul de ten şi rimelurile conţin doi sau chiar trei parabeni. Un secret: ingredientele sunt īnşirate pe etichetă īn ordinea descrescătoare a concentraţiilor īn care au fost folosite. Cu cāt parabenii sunt mai la coada listei, cu atāt sunt īn concentraţii mai mici. Chiar şi aşa, pericolul nu trebuie ignorat.

La fel de periculos este şi aluminiul, prezent īn mai toate deodorantele. Unele uleiuri pentru bebeluşi sunt pline de conservanţi. Medicii recomandă folosirea īn locul acestora a obişnuitului ulei de măsline.

amal
09-16-2007, 02:38 PM
asa este. cred ca si cremele autobronzante sunt daunatoare.

ideal ar fi sa folosim doar produse naturale.

am vazut recent o emisiune despre o clinica de detoxifiere la care mergeau oameni cu diferite probleme de sanatate si carora li s-a interzis pe toata durata programului sa foloseasca cosmeticele, sampoanele, lotiunile de corp proprii. Li s-a explicat ca acestea contin ingrediente care se absorb in circulatie si care le dauneaza.

adevarul e ca ne trebuie mult timp liber ca sa avem grija de corpul nostru asa cum trebuie. din pacate viata de zi cu zi are acum un ritm mai accelerat; de aceea apelam cu usurinta la solutii care ne confera ceea ce dorim mai rapid. Mai sunt si reclamele care prezinta doar avantajele produsului si care nu precizeaza niciodata nimic despre dezavantaje.

Mariyah
09-17-2007, 01:15 PM
ar trebui toate produsele cosmetice sa fie naturale...stiinta a progresat atat de mult

Aminah Khan
09-17-2007, 02:22 PM
Assalam-o-alaykum Wa RahmatuAllah Wa Barakatuh

Asa e...Din pacate trebuie sa ne limitam la ce avem.:)