PDA

View Full Version : [Ramadan] Pui la cuptor , à la Tripoli .



suleiman
09-18-2007, 12:04 AM
Azi am gatit , insfarsit , dupa ce am stresat-o pa mama mea la telefon sa-mi zica cum face ea puiul in cuptor .

Deci , avem nevoie de :

- Un kilogram de cartofi .
- 5 pulpe de pui .
- O legatura de usturoi .
- O lamaie si jumatate .
- Piper negru macinat.
- Scortisoara macinata .
- Sare .
- Ulei de masline .


- Curatam cartofii si ii spalam , ii taiem felii rotunde , ii saram (dupa gust) .

- Spalam bine pulpele de pui , punem peste ele sare si piper si scotisoara (tot dupa gust) .

- Spalam usturoiul , apoi il tocam , adaugam sarea si zeama de lamaie si trei linguri de ulei de masline (sa spunem ca se va numi sos de usturoi) .

- Punem ulei in tigaie pana cand devine incins , si prajim cartofii .
- Dupa ce terminam de prajit cartofii , ii punem in tava .
- Prajim apoi pulpele de pui .
- Punem pulpele prajite deasupra bucatilor de cartofi .
- Adaugam peste pulpele si cartofii , sosul de usturoi .
- Mai punem un pic din uleiul folosit la prajit .
- Pune tava in cuptor cam 15 minute .

Si pofta buna .

http://www.rasarit.com/images/mancare/puilatava_1.jpg

http://www.rasarit.com/images/mancare/puilatava_2.jpg

Rafa'
09-18-2007, 12:57 AM
Assalamu aleykum

Delicios puiul mamei tale. O minunatie! Am sa il gatesc maine seara sa incerc reteta. Ii multumim petru reteta si tie iti multumim pentru ca ai stresat-o! :)

salam

sara
09-18-2007, 03:28 AM
yami , yami , delicios , ceva in genul asta am facut si eu azi , numai ca am folosit ceapa in loc de usturoi . Dar inshaAllah data viitoare o sa fac reteta asta , sa mai schimbam .

Mai vrem retete Admin :beberon:

Saira
09-19-2007, 01:10 AM
Suna bine :beberon: cartofi + pui,doua ingrediente care imi plac mult,deci n-au cum sa dea gres impreuna :D in formula asta.


Dar ce vrei sa spui cu "o legatura usturoi"? Adica o capatana? Nu e cam mult? Fiindca nu vad sa fie usturoi verde,deci...Iar garnitura este cumva o salata cu gogosar,castraveti si porumb?


Dupa ce incerc reteta asta am sa dau si o nota :p

suleiman
09-19-2007, 01:14 AM
Salata , da , ca nu-mi plac rosile si nici ceea ce provine din ele :) .

Usturoi , asa zici cand mergi la piata , o legatura de usturoi , dar nu verde ..

Daca nu asa se zice , atunci nu stiu cum doamana din piata , timp de 10 ani , mi-a dat usturoiul cand i-am cerut o legatura :D

Saira
09-19-2007, 01:20 AM
Salata , da , ca nu-mi plac rosile si nici ceea ce provine din ele :) .

Usturoi , asa zici cand mergi la piata , o legatura de usturoi , dar nu verde ..

Daca nu asa se zice , atunci nu stiu cum doamana din piata , timp de 10 ani , mi-a dat usturoiul cand i-am cerut o legatura :D


Eu stiam ca legatura e doar la cel verde,la cel uscat ori iei la kg,ori o capatana,doua-trei,ori si mai frumos...o gramajoara :D


Asa...deci pun o intreaga "legatura",nu? Ah ce pofta imi facui :999: