PDA

View Full Version : Interviu cu sora Gabriela.



Nadia
09-18-2007, 05:05 PM
http://i238.photobucket.com/albums/ff128/_NADYA_/EMOTICOANE/bismillah2.gif

Sora Gabriela si mama multora dintre noi, am deosebita placere sa incep acest mic interviu cu d-voastra :smile06:


1. Ne face-ti deosebita placere de a va prezenta?
Ma cheama Gabriela Guettat am deja 42 de ani, sunt casatorita, am doi baieti si mashallah o groaza de fete (la ultimul recensamant erau 100, mashallah) !

2. Ce fel de persoana sunteti?
Eu cred ca cel mai bine ar fi sa ma caracterizezi tu Nadia, sau celelalte(ceilalti), dar in general cred ca destul de intelegatoare si poate .. cam dura uneori.

3. Ce fel de activitati va plac in aer liber?
Plimbarile (o activitate foarte importanta ), cand eram tanara copila alergam de nu ma mai oprea nimeni, dar acum contemplez natura!
(Si asta intre tine si mine, cate un gratar uneori in locurile perimse bineanteles!)

4. Crede-ti ca se vor mai citi carti peste 20 de ani?
Deja nu se mai practica de acum, rar sa mai vezi un tanar sau o tanra cu o carte in mana. Pacat, mare pacat!

5. De ce nu putem trai fara iubire?
Dar oare putem trai fara sa respiram?
Asa cum nu putem trai fara sa respiram asa nu putem traii fara IUBIRE, draga mea !

6. Cum va simti-ti cand stai intr-un parc singura?
Foarte bine, profit de a analiza ce am facut, ce mi-a scapat, ce pot face sa fiu pe placul lui Allah subhnahu wa ta’ala!

7. Cum stati cu simtul umorului?
Imi lipsesc emoticoanele sa iti arat, dar sincer, il am foarte « dezvoltat » acest simt!

8. Care este primul lucru care v-a atras la Islam?
Bunatatea, Dragostea care o are pentru noi,cum se spune intr-un hadhit
« ALLAH subhanahu wa ta’ala ii este mila de noi mai mult decat unei mame de bebelusul ei care il alapteaza » MASHALLAH; contactul direct cu EL subhnahu wa ta’ala.
Nimic complicat, nimic mai simplu shi mai pur!

9. Numi-ti un singur lucru pe care ati dori sa il schimba-ti acum, in viata d-voastra?
Conceptia omenirii, de a vedea prin prisma noastra, a celor care credem in UNICITATEA LUI subhanahu wa ta’ala!
Dar, cum bine stiu ca asa ceva nu se poate, as vrea sa schimb pe cei apropiati mie!

10. Numeste un singur lucru pe care l-ai lua cu tine pe o insula nepopulata?
Pe tine!!! (ha,ha,ha,)! Nu stiu, sunt uneori asa de mult lucruri care ne sunt necesare… dar ca sa ma rezum la intrebarea ta, PC (chiar shi far conectia internet)! In el am atatea documente shi carti sa citeasc!!!


Va multumesc pentru timpul acord. Allah subhanahu wa ta’ala sa va binecuvanteze!


Si eu iti multumesc Nadia ca mi-ai acordat mie, prima, aceasta favoare, si pe tine Allah subhnahu wa ta’ala sa te binecuvanteze!

Madyna
09-18-2007, 05:59 PM
Mashaallah!

Foarte frumos interviul sa va binecuvanteze Allah pe amandoua!

http://img222.imageshack.us/img222/6297/applause1ei8.gif

Mariyah
09-18-2007, 06:37 PM
F frumos NADIA, intrebari bine alese, raspunsuri pe masura.
Pacat ca s-a incheiat atat de repede insa ai avut dreptate cand ai spus interviuri celebre.:D:D

Nadia
09-18-2007, 06:53 PM
http://i238.photobucket.com/albums/ff128/_NADYA_/EMOTICOANE/bismillah2.gif

As - Salaam Aleykum Wa Rahmatulah Wa Barakatu

Madyna si Mariyah, multumesc mult de apreciere.

Mariyah m-am hortarat la numai 10 intrebari, nu as dori sa fie nici prea lung si nici prea scurt. Si pe langa asta, eu pe Gabi as intreba-o si 1000 de intrebari si nu as termina, dar ma gandesc la sanatatea ei...:D

http://i238.photobucket.com/albums/ff128/_NADYA_/FLOWERS/flower.gif

maryam
09-18-2007, 11:21 PM
Super frumos testul asta fulger :D hai mai nadya zau asa, trebuia sa-i fi dat vreo suta de intrebari, ce esti zgarcita :D, este super frumos MASHAA ALLAH, amandoua sunteti doua vip-uri ce sa mai, parca am citit o revista adevarata, ce zic, e mai tare ca un interviu din toate revistele.
ALHAMDULILLAH.
Fii buna si da-ne si partea a doua :p:p.
:give_rose::give_rose::give_rose::give_rose::give_ rose:
ALLAH sa va rasplateasca pe amandoua, Inshaa ALLAH.

Saira
09-19-2007, 01:27 AM
Assalamu alaykum


Nota 10 la amandoua ;) dar Nadiukule ce te-ai oprit la asa putine intrebari? :D


Mamikule,mashaAllah aleiki! Chiar sunt raspunsurile care te caracterizeaza ataaaaat de bine :smile06:

UMM TAREK
09-19-2007, 03:31 AM
Mashallah:give_rose::give_rose::give_rose:bre Nadiuk cu FBI dadui gres:Dmai bine ziarista mamai:D si ce zice mami e adevarat:D

Hager
09-19-2007, 11:41 AM
masha ALLAH nadio mama,frumos interviul ,asteptam si pe celelalte ................,frumos mamiiiiiiiiiiiii,va pup .
maa selame.

Anna
09-19-2007, 12:18 PM
Al salam aleykum wa rahmatu Allah wa barakatuh
MashAllah, Allah sa va rasplateasca pe amandoua foarte frumos.
Dar la cererea publicului, o sa vina alt set de 100 de intrebari , nu?:D

suleiman
09-19-2007, 12:22 PM
Vad ca toata lumea a intrebat-o pe nadia , de ce asa scurte au fost intrebarile :D , in loc sa o intrebati pe Nadia , de ce nu o intrebati pe gabi ceea ce vreti sa stiti ....

Gabi ... 20
Nadia ... 20

Nadia
09-19-2007, 03:24 PM
http://i238.photobucket.com/albums/ff128/_NADYA_/EMOTICOANE/bismillah2.gif

As - Salaam Aleykum Wa Rahmatulah Wa Barakatu

De ce numai 10 intrebari!?!?!?!
In primul rand diferenta de fus orar, intre noi doua este de 8 ore, deci cand eu eram gata si inarmata cu intreabi ptr Gabi, ea se pregatea de iftar. Va da-ti seama ca nu puteam sa o retin de la pregatit masa.
In al doilea rand nu am vrut sa fac un interviu foarte lung, nici voi sa va plictisiti citind si nici Gabi sa se intrebe, "oare la cate mai am de raspuns" concentratia se diminua.
In al treilea rand fiecare interviu va avea intrebari diferite, cu exceptia a doua dintre ele.

http://i238.photobucket.com/albums/ff128/_NADYA_/FLOWERS/flower.gif

batool391
01-23-2008, 05:30 PM
Mashallah, ma bucur enorm ptr ca am cunoscut/o personal pe sora Gabriela, interviul abia azi l/am citit. Felicitari Nadia, felicitari Gabriela surioara. Ai mare dreptate cand afirmi ca astazi nu se prea mai citeste.

melek2008
02-01-2008, 03:37 PM
Interesant interviul cu sora Gabriela dar cam plin de greseli gramaticale, si ar fi de preferat pe viitor cand se mai posteaza lucruri de acest gen sa fie si verificate inainte.
Scuzati-ma dar nu m-am putut abtine de la acest mic comentariu dar sunt de profesie profesoara si mi-e intrat in reflex corectura.
Istaghfirullah daca am deranjat pe cineva.

maryam
02-01-2008, 04:17 PM
Interesant interviul cu sora Gabriela dar cam plin de greseli gramaticale, si ar fi de preferat pe viitor cand se mai posteaza lucruri de acest gen sa fie si verificate inainte.
Scuzati-ma dar nu m-am putut abtine de la acest mic comentariu dar sunt de profesie profesoara si mi-e intrat in reflex corectura.
Istaghfirullah daca am deranjat pe cineva.




Stii cum e...in Coran ALLAH ne-a spus ca El, Marire Lui nu se uita la infatisarea noastra ci se uita la ceea ce avem in piepturile naostre; si asa este si cu lucrurile pe care le facem, conteaza cel mai mult substratul si nu aparentele.
Dar ptr ca esti profesoara este de inteles:p.
Si oricum amandoua surioarele noastre sunt plecate de atat de multi ani din tara asa incat cred ca au avut si au multe alte prioritati pe langa gramatica scrisa:D.
Mai ales ca Mashaa ALLAH, ALLAH Subhanna Hua waTa`ala le-a dat atata forta in Iman-ul lor.

Inshaa ALLAH asteptam noi interviuri.:999:

Mariyah
02-01-2008, 04:30 PM
Interesant interviul cu sora Gabriela dar cam plin de greseli gramaticale, si ar fi de preferat pe viitor cand se mai posteaza lucruri de acest gen sa fie si verificate inainte.
Scuzati-ma dar nu m-am putut abtine de la acest mic comentariu dar sunt de profesie profesoara si mi-e intrat in reflex corectura.
Istaghfirullah daca am deranjat pe cineva.

Da ai deranjat pt ca nu suntem aici la ora de limba romana si multe surori sunt plecate de mult din Romania.Daca am inteles ce au vrut sa spuna e perfect....nu tiparim in reviste interviurile.

----------------------------------
Nu m-am asteptat din partea unui moderator la o astfel de reactie nejustificata .

Suleiman

maryam
02-01-2008, 04:34 PM
Da ai deranjat pt ca nu suntem aici la ora de limba romana si multe surori sunt plecate de mult din Romania.Daca am inteles ce au vrut sa spuna e perfect....nu tiparim in reviste interviurile.



Inshaa ALLAH sa punem punct aici Maryah, fata a spus din punctul ei de vedere, nu cred ca a vrut sa faca o remarca rautacioasa si de fapt a incheiat cerandu-si iertare de la ALLAH, haideti sa fim un pic mai ingaduitori...doar asa am vrea sa fie si Bunul ALLAH cu noi, nu?

melek2008
02-01-2008, 06:14 PM
Eu am cerut iertare Bunului ALLAH daca am deranjat pe cineva..Nu am facut decat sa-mi spun punctul de vedere tinand cont ca fiecare persoana are dreptul la opinie iar faptul ca cineva este plecat din Romania nu este o scuza pentru evenutualele greseli de limba. Se poate capata un usor accent strain insa limba materna nu se poate uita niciodata. Repet eu doar mi-am expus punctul de vedere, nu am avut nici cea mai mica intentie sa fiu rautacioasa, din contra. Istaghfirullah

Mariyah
02-01-2008, 07:25 PM
Da ,insa punctul tau de vedere pe mine m-a deranjat. Iar cu al doilea comentariu ai dat-o rau cu bata in balta.



iar faptul ca cineva este plecat din Romania nu este o scuza pentru evenutualele greseli de limba.


Cine crezi ca sta sa caute scuze pt tine?

gabriela guettat
02-02-2008, 04:37 AM
Salemu alecom,shi fii bine venita doamna profesoara:give_rose:.
Ne bucuram sa fii alaturi de noi,chiar daca eshti ``un pic mai stricta cu elevele (in special cu mine)``.
Nu este o scuza precum zici, gre------------ile gramaticale,nu sunt bine venite,ai foarte mare dreptate.
Dar,din acest ``nevinovat interviu``trebuie scoasa esentza lui NU GRE------------ILE GRAMTICALE.
Prin bunavointza ta (daca doreshti)imi potzi transmite un PM unde anume sa modificam shi o vom face cu cererile de scuza de rigoare.

Maryuma:give_rose: draga mea foarte sensibila cum te shtiu (nu te supra,te rog)trebuie sa recunosc ca sora Melek a vazut acest intrviu cu ochii unei profesoare de limba romana,nu l a analizat altfel.
Bref,draga mea in viatza invatzam cat traim,merci!

munir
02-02-2008, 04:51 PM
As salam alaykum wa rahmaduAllah
Draga surioara Gabriela am citit si eu interviul pe care ti l-a luat sora Nadia .Mi-au placut enorm raspunsurile tale si ele te caracterizeaza.Din raspunsurile tale rezulta indubitabil ca esti o femeie serioasa si cu multa dragoste pentru oameni si dedicata lui Allah subhana wa ta`ala.Chiar daca ai incercat sa ascunzi asta in interviu, totusi eu am descoperit si latura ta sensibila indreptata spre meditatie dar si melancolica totodata .
Allah subhana wa ta`ala sa fi multumit de tine si sa te binecuvinteze pentru toata stradania ta .:give_rose:
Ameen
Acum referitor la acesta disputa iscata pe seama acestui interviu as vrea sa spun si eu doua cuvinte.
Surioara Melek daca ai vrut prin remarcile tale ,sa scoti in evidenta faptul ca esti profesoara de limba romana este ok din punctul meu de vedere .Dar surioara aici suntem pe un forum si dupa cum poate stii ,cum nu toti suntem scriitori, nu sunt acceptate remarcile pe tema greselilor de scriere sau de punctuatie .Ele sunt de cele mai multe ori inerente .Cu atit mai mult acest fapt este scuzabil in cazul surioarei Gabriela care vorbeste si scrie in trei limbi diferite in mod curent -araba,franceza si romana.
Tu ti-ai cerut iertare pentru remarca,dar in acelasi timp ai adus in sustinerea ei o alta remarca, la fel de ,,nelalocul" ei .
iar faptul ca cineva este plecat din Romania nu este o scuza pentru evenutualele greseli de limba. Se poate capata un usor accent strain insa limba materna nu se poate uita niciodata.Asta este o afirmatie pur teoretica si dovedeste ca nu ai trait niciodata o asemenea experienta .Daca ai fi fost pusa intr-o situatie similara cu cea a surioarei Gabriela ai fi fost de alta parere.
Eu personal iti accept scuzele chiar daca mi se par usor malitioase ,lucru probabil observat si de sora Mariyah si de aici a rezultat reactia ei asa de caustica la adresa celor afirmate de tine.

Eu va dau tuturor un sfat prietenesc-Feriti-va de ochii sefului ,de copita calului si de foarfeca surioarei Gabriela.

bianka_brrr
02-02-2008, 07:00 PM
Salam Aleikum
Masha Allah pentru interviu,mi=a placut mult,cu toate ca l-am observat cam tarziu (vad ca a fost scris pe 18 septembrie)
Mi-a adus un zambet pe buze si m-am simtit tare bine sa aflu cate ceva nou despre doamna Gabriela :smile06: ,o femeie superba,mashaa Allah, dar in acelasi timp mi-a disparut acel zambet ...foarte rapid cand am vazut mesajul doamnei profesoarei. :(
Eu le iubesc pe toate suriorele,care scriu corect gramatical sau nu...nu le-am vanat niciodata greselile si sigur n-am s-o fac niciodata...pentru mine persoanal e important sufletul persoanei respective
Nadia,Gabriela,haideti ca e jumtatea de an de la primul interviu ,ce ziceti de partea a doua? :D aveti curaj? :smile16:

maryam
02-03-2008, 02:04 PM
Salemu alecom,shi fii bine venita doamna profesoara:give_rose:.
Ne bucuram sa fii alaturi de noi,chiar daca eshti ``un pic mai stricta cu elevele (in special cu mine)``.
Nu este o scuza precum zici, gre------------ile gramaticale,nu sunt bine venite,ai foarte mare dreptate.
Dar,din acest ``nevinovat interviu``trebuie scoasa esentza lui NU GRE------------ILE GRAMTICALE.
Prin bunavointza ta (daca doreshti)imi potzi transmite un PM unde anume sa modificam shi o vom face cu cererile de scuza de rigoare.

Maryuma:give_rose: draga mea foarte sensibila cum te shtiu (nu te supra,te rog)trebuie sa recunosc ca sora Melek a vazut acest intrviu cu ochii unei profesoare de limba romana,nu l a analizat altfel.
Bref,draga mea in viatza invatzam cat traim,merci!



Off Gabitza, cat as fi de sensibila pe tine cred si daca ai da cu tunu` n-as avea cum sa ma supar si sincer, nici nu mi-te imaginez macar deranjand pe cineva...:give_rose::give_rose::give_rose:
Am scris asa pentru ca islamul ne-a invata pe noi toti sa fim toleranti si ingaduitori si ne-a dat toate posibilitatile pentru ca sa facem in asa fel incat omul, chiar si atunci cand greseste sa simta nevoia caintei (lucru pe care persoana respectiva l-a si facut de fapt) si nu al punerii la zid.
Inshaa ALLAH YA RABB sa fim macar un pic mai buni si sa invatam unii de la altii, sunt sigura ca in timp, cand melek sau alte fete va vor cunoaste pe fiecare nu vor inceta sa va iubeasca de dragul lui ALLAH, asa incat, subhanna ALLAH , poate asa cum mi se intampla si mie, alhamdulillah, cand gresesc eu insami sau ceilalti la scris, sau chiar si in exprimare cateodata :D nu dau importanta si punct, adevaratele valori ale omulu cred ca sunt in suflet si nu in mana (sau in taste:D:D).


PS n-o mai dati cotita si tu si nadya, pe cand partea a II-a?

UMM TAREK
02-03-2008, 07:10 PM
Salam alekum....partea a2a ,va rog.:give_rose::give_rose::give_rose:

suleiman
02-10-2008, 12:37 AM
Interesant interviul cu sora Gabriela dar cam plin de greseli gramaticale, si ar fi de preferat pe viitor cand se mai posteaza lucruri de acest gen sa fie si verificate inainte.
Scuzati-ma dar nu m-am putut abtine de la acest mic comentariu dar sunt de profesie profesoara si mi-e intrat in reflex corectura.
Istaghfirullah daca am deranjat pe cineva.

Nu sora mea , nu ai deranjat pe nimeni .
Imi pare rau ca nu am vazut postarea decat astazi .

Imi face mare placere sa te avem printre noi .

ALLAH sa ne ierte si sa ne invete cum sa fim frati .