PDA

View Full Version : Ceaiul verde



amal
04-18-2006, 09:08 PM
Ceaiul verde

- contine numerosi antioxidanti si este bogat in aminoacizi, iod, potasiu, fluor, fosfor, vitaminele C, B1, B2, PP, K- previne aparitia cancerului, putand impiedica cresterea tumorilor maligne; este un adjuvant pt persoanele care sufera de cancer.
Expertii de la Centrul de studiu al cancerului din Japonia au descoperit ca incidenta cancerelor este cu 20%-25% mai redusa printre bautorii de ceai verde. Proprietatile anticancerigene se datoreaza polifenolilor care apara ADN-ul celular de radicalii liberi si distrug celulele canceroase

- are efect duretic si contine substante care purifica organismul

- stimuleaza arederea grasimilor-atunci cand este baut cu regularitate, ceaiul verde mentine nivelul scazut al trigliceridelor si al colesterolului

- incetineste imbatranirea pielii prin continutul ridicat in polifenoli-substante care stimuleaza apararea proprie si regenerarea pielii.Ceaiul verde ajuta pielea sa se apere de factorii nocivi din mediu, de excesul de raze solare si lupta in acelasi timp impotriva radicalilor liberi.

- scade riscul aparitiei cariilor - prin continutul de fluorina, ajuta la mentinerea sanatatii dintilor.O cana de ceai verde pe zi distruge flora bacteriana din cavitatea bucala, intarind smaltul dintilor si prevenind cariile. Daca bem zilnic o ceasca de ceai verde, riscul aparitiei cariilor este injumatatit.

- regleaza digestia- un alt efect binecunoscut al ceaiului verde este efectul laxativ. Ceaiul verde este recomandat de medici in constipatia cronica.

- are efect energizant - desi are un continut mult mai scazut de teina decat ceaiul negru, ceaiul verde are efect energizant si este utilizat in tratarea oboselii cronice. Contine cafeina, teofilina si teobromina – alcaloizi puternici, care ii confera proprietati stimulante. Este mai de efect decat cafeaua si se pare ca are ca efect si cresterea capacitatii de concentrare.

"Pentru a invinge starea de somnolenta, dimineata, in loc de cafea putem sa bem o ceasca de ceai verde", ne sfatuieste dr. Cristina Pavel, medic de familie, cu competenta in apifitoterapie si homeopatie.

Ceaiul verde se combina cel mai bine cu mierea, dar este incompatibil cu laptele sau zaharul. Persoanele care sufera de cancer si fac radioterapie sunt sfatuite sa bea o cantitate mai mare de ceai, avand rol protector impotriva radiatiilor. "De asemenea, are efect protector contra radiatiilor emise de calculator sau a celor existente in atmosfera", arata dr. Cristina Pavel, de la Centrul Naturist Santo Raphael.

Pentru a te apara de radicalii liberi din mediu si pentru a-ti mentine tonusul si sanatatea este bine sa bei cel putin o cana de ceai verde pe zi. In cazul in care tii o cura de slabire, ceaiul verde poate fi utilizat ca adjuvant. In acest caz insa, va trebui sa bei cam 3-4 cani de ceai verde pe zi. Efectul sau diuretic si detoxifiant te va ajuta sa dai mai repede jos kilogramele in plus. Este bine ca ceaiul sa fie consumat in timpul diminetii si pranzului, deoarece in caz contrar poate provoca insomnie.

Preparare:

Ceaiul verde poate fi pregatit sub forma de infuzie sau macerat la rece. Pentru infuzie se pune o lingurita de frunze la o cana de apa calduta. Apa fierbinte poate distruge gustul ceaiului. Pentru macerat, o lingurita de planta se pune intr-o cana de apa rece, se lasa cateva ore, apoi se strecoara si se bea

surse:
revista Joe
www.ele.ro
www.jurnalul.ro

Mariyah
04-18-2006, 09:13 PM
Pacat ca nu e bun la gust. Mie cel putin nu-mi place.Si am aflat de curand ca daca indulcesti ceaiul isi pierde din proprietati iar ceaiul verde neindulcit e .............
No offence.........dar asta e parerea mea!

amal
04-18-2006, 09:48 PM
depinde, poate nu esti obinuita sa bei ceaiuri.
mie mi se pare ca are un gust mai mult decat acceptabil fata de alte ceaiuri.incearca sa-l indulcesti doar cu miere, adauga lamaie...si daca vrei un gust mai interesant, adauga suc filtrat de piersica( adica cand e sezonul piersicilor, pisezi putin miez si il treci printr-o sita) sau putin ceai de iasomie...ti se va parea mult mai interesant.

batool391
04-29-2006, 02:43 AM
unii medici afirma ca daca este consumat in exces ceaiul verde distruge flora intestinala si da dependenta.

Mariyah
04-29-2006, 09:30 AM
Mie nu-mi place cafeau de aceea am inlocuit- o cu ceaiul negru care domina cofeina. As vrea sa il beau mai rar insa evit pt ca mi-e frica sa nu creeze dependenta. Urasc sa depind de ceva.Stie cineva daca provoaca dependenta tinand cont ca are cam acelasi efect ca si cofeina?Dar as vrea ceva sigur pt ca m-am uitat pe alte forumuri si siteuri si am gasit pareri contradictorii.

latifa
04-29-2006, 12:36 PM
Nu stiu daca e vorba de dependenta,ci de obisnuinta.Sotul meu bea de cand e copil cel putin 5 ceaiuri negre pe zi.Dar cand nu suntem acasa nu simte nevoia de a bea ceai.Daca mergem la restaurant nu cere ceai negru chiar daca nu a baut de 5 zile.
Si draga batool,daca ar fi cum zic medicii,sotul meu ar trebui deja sa umble cu o sonda de ceai dupa el tot timpul:p

genan
04-29-2006, 04:38 PM
ceaiul negru consumat in exces este cel care provoaca anemie....
este dovedit , tocmai pt ca are efect asupra intestinului subtire, unde are aloc absorbtia fierului, anumite substante fiind cele care impiedica fizarea fierului pe transferinta, proteina care transporta fierul din istestinul subtire in to organismul...
de aceea, toti dr indica sa se bea ceai nu imediat dupa masa, ci la minim 2 ore....

amal
04-29-2006, 09:11 PM
da, ceaiul verde e de preferat in locul ceaiului negru, care este mai 'puternic' si in plus ceaiul negru este de fapt ceai verde ars putin, adica preparat termic.eu asa am citit si asa tin minte, sper ca este corect.deci cred ca e mai sanatos cel verde.

daca vrei sa inlocuiesti cafeaua poti folosi cu succes un remediu homeopat de care am auzit: fructe de catina zdrobite: la o lingurita pui o lingurita de miere si o pui in ceai sau apa. poti cere catina de la magazinele naturiste.
sau poti bea dimineata infuzie de cimbru, care deasemenea are efectul de trezire al cafelei, in plus, cimbrul este f bun pt sistemul nervos, pt cei care se simt obositi si pt cei care au de invatat; la fete este bun in dereglari menstruale, se evita sa se bea in timpul sarcinii, cand poate avea efecte negative(avort sau nastere prematura)
acum astea le-am scris repede din ce stiu eu...sper ca este corect.

Saira
04-29-2006, 09:52 PM
cimbrul este f bun pt sistemul nervos, pt cei care se simt obositi si pt cei care au de invatat.


Am muuuuult de invatat...gata,m-am pus pe baut ceai de cimbru! :smile16: :smile16: :smile16:

ps:asta il gasesc la plafar sau il iau numai de la piata?parca mai mult mi-ar placea sa-l gasesc la pliculete.i mean....nu cimbrul intreg hihiii...nu-s asa adormita sa nu-mi dau seama...dar cumva,pisat?...deci?stie cineva ceva about it?:D
pupici ....:smile01:

amal
04-29-2006, 10:08 PM
pai ia de la piata si spala-l inainte sa faci infuzia cu apa fierbinte.(adica torni doar apa fierbinte peste cimbru si lasi vasul acoperit:) ).Sant unii "naturisti" care recomanda bai cu infuzie de cimbru pentru copiii care sant astenici, obositi, si nu mai au randament la scoala.ei...carti din astea am citit demult, prin liceu...ar fi cazul sa ma pun iar pe citit, ca m-am lamurit cum e cu medicamentele.

daca vrei neaparat cimbru amabalat, este si la plic ca si condiment, dar eu zic mai bine sa iei de la piata...

oricum, pentru invatat sant mai multe "remedii" care te ajuta...
daca vrei pot sa-ti recomand altele, din ce stiu.

Saira
04-29-2006, 10:12 PM
ok..mersi mumos....einstein o fi baut ceai de cimbru???:D sper sa-l ajung din urma!:smile16: :smile16: :smile16:

amal
05-01-2006, 11:37 PM
depinde de ce anume vrei sa imbunatatesti la tine...capacitatea de memorare, atentia si capacitatea de concentrare, sau faptul ca te stresezi inainte de un examen si ai prefera sa fi mai sigura pe tine, emotional vorbind...fiecare remediu are actiune diferita.

Mariyah
05-02-2006, 12:24 PM
ok.Am gasit condimentul de cimbru, ceaiul nu insa nu am incercat decat in hypermarketuri .Sa inteleg ca pot sa fac ceai si din ala???

Saira
05-02-2006, 06:58 PM
depinde de ce anume vrei sa imbunatatesti la tine...capacitatea de memorare, atentia si capacitatea de concentrare, sau faptul ca te stresezi inainte de un examen si ai prefera sa fi mai sigura pe tine, emotional vorbind...fiecare remediu are actiune diferita.

Pai in ultimul timp sunt distrata rau de tot.....si vreau sa ma repun pe picioare....sa invat muuuult si repede!:D :D :D mi se pare ca nu am chef de nimic si ca nu ma pot concentra ca lumea,ma plictisesc :smile33: :smile33:

amal
05-02-2006, 11:47 PM
este bun si cel din plicuri pt condimente, insa nu la fel de bun, in sensul ca nu e la fel de proaspat ca si cel cumparat din piata, si atunci nu are acelasi continut de substante.
daca e din plic nu fa ceai, ci doar infuzie; torni apa fierbinte peste cimbrul pus in vas, acoperi si lasi sa stea 2-3 minute. se bea pe stomacul gol, dimineata.vei vedea ca esti mai "fresh".
stimuleaza putin si stomacul,insa e mai sa se bea inainte de mancare.
nu exista problema cu ingrasatul, pt ca e condiment si "infierbanta sangele", ca sa zic asa.

pt tine bebe raspund cat de curand. daca te intereseaza pot sa-ti sugerez si remedii homeopate despre care am auzit ca actioneaza f bine si fara efecte secundare. sper ca nu ai dat deja examene:) sa-ti fie de folos la timp...

amal
05-03-2006, 01:02 AM
ginseng - sant capsule de cumparat in plafare, magazine naturiste, sau puteti cumpara radacina ca atare din hipermarketuri.

ghimbir - este la plic ca si condiment praf, sau cumparati ca atare din hipermarketuri. Ginseng se gaseste destul de des in magazine, eu adaug ginseng la mancaruri cu ciuperci, pui, peste.Se poate bea ca si ceai sau se poate face cocktail neealcolic cu fructe (o sa dau in zilele urmatoare reteta pe care am incercat-o, la forumul cu retete).
Combate stresul, fiind bogat in magneziu, fosfor, acizi aminati, vitamina E.
Este indicat si pt slabit , ca aplicatii locale cu infuzie pt un ten stralucitor, ca lotiune pt tonificarea si revitalizarea parului. Este folosit de asiatici in tratamentul alopeciei.
Are efect de intinerire. Este afrodisiac.

germeni de grau- se pune graul la incoltit in apa. Sant benefici si in detoxifierea organismului si indicati in curele de slabire.

aloe vera

menta:
-infuzie de menta-de baut
-baie tonifianta cu frunze de menta, frunze de nuc si miere pentru picioare obosite-am gasit din intamplare pe site-ul portal.rpi.ro. Se amesteca 100 g frunze de nuc cu 100 g frunze de menta peste care se varsa 3L de apa fiarta, se lasa sa ajunga la temperatura corpului,se adauga si 100g miere.
mi se pare mai "pretentioasa"...insa scrie ca reface circulatia sangvina in zonele afectate de oboseala.Se utilizeaza aceasta infuzie cand e proaspata, dupa 2-3 ore de la preparare nu mai are actiune terapeutica.

Mariyah
05-10-2006, 03:45 PM
ma intrebam daca nu stii vreun ceai care sa diminueze greturile matinale.medicamentatia moderna nu ma ajuta cu nimic

amal
05-10-2006, 05:11 PM
daca ai greturi matinale, este foarte posibil sa ai probleme cu colecistul (colestaza, calculi biliari). Calculii biliari sant frecventi la persoanele de sex feminin.

prezenta unui gust amar in gura, a varsaturilor cu aspect galben-verzui cu gust amar, sau a unor intepaturi ocazionale in partea dreapta, sub coasta, care apar mai ales dupa consumul mancarurilor grase, prajelilor, cafelei sau ciocolatei, confirma aceasta ipoteza.

Daca esti consumatoare de cafea, este bine sa renunti si sa o inlocuiesti cu altceva. De ce? Pt ca este un stimulent si vei avea probleme frecvent dupa ce consumi cafea sau ciocolata (contine oxalati care favorizeaza aparitia de calculi biliari si renali).

este bine sa faci o ecografie abdominala. in cazul in care se evidentiaza calculi, vei urma recomandarile doctorului.
Sant plante naturale care ajuta in aceasta patologie, deasemenea homeopatia ofera remedii eficiente. Daca vrei sa-ti recomand doctori homeopati poti sa-mi scri un PM, pt ca tocmai am inceput un curs de homeopatie, si te ajut cum pot.

Din cate stiu eu, ceaiul de sunatoare este benefic pt functiile ficatului si este foarte bun pt calmarea colicilor si a greturilor.

Hanaa
05-10-2006, 05:17 PM
Salam aleikum
Stie cineva mai multe informatii despre ginseg??? Este cumva contraindicat pt persoanele hipertensive???

amal
05-10-2006, 05:40 PM
am raspuns la intrebarea ta la thread-ul nou "ginseng." sper sa te ajute si celalalte fete...eu ma mai informez...

latifa
05-11-2006, 12:52 AM
daca ai greturi matinale, este foarte posibil sa ai probleme cu colecistul (colestaza, calculi biliari). Calculii biliari sant frecventi la persoanele de sex feminin.

prezenta unui gust amar in gura, a varsaturilor cu aspect galben-verzui cu gust amar, sau a unor intepaturi ocazionale in partea dreapta, sub coasta, care apar mai ales dupa consumul mancarurilor grase, prajelilor, cafelei sau ciocolatei, confirma aceasta ipoteza.

Daca esti consumatoare de cafea, este bine sa renunti si sa o inlocuiesti cu altceva. De ce? Pt ca este un stimulent si vei avea probleme frecvent dupa ce consumi cafea sau ciocolata (contine oxalati care favorizeaza aparitia de calculi biliari si renali).

este bine sa faci o ecografie abdominala. in cazul in care se evidentiaza calculi, vei urma recomandarile doctorului.
Sant plante naturale care ajuta in aceasta patologie, deasemenea homeopatia ofera remedii eficiente. Daca vrei sa-ti recomand doctori homeopati poti sa-mi scri un PM, pt ca tocmai am inceput un curs de homeopatie, si te ajut cum pot.

Din cate stiu eu, ceaiul de sunatoare este benefic pt functiile ficatului si este foarte bun pt calmarea colicilor si a greturilor.

Si ce altceva iti mai da astfel de simptome dimineata?Nu neaparat greturi ,dar un fel de disconfort din caza stomacului si dureri de ochi:confused: Stie cineva?Eu in fiecare dimineata ma simt asa :smile308:Si nu beau cafea,nu mananc foarte multe grasimi si nici dulciuri.:confused:

amal
05-11-2006, 01:55 AM
latifa, iti raspund pe PM.
pot doar sa-mi dau cu parerea, pt ca depinde si ce simptome mai ai in afara de acestea.

Mariyah
05-13-2006, 11:58 AM
daca ai greturi matinale, este foarte posibil sa ai probleme cu colecistul (colestaza, calculi biliari). Calculii biliari sant frecventi la persoanele de sex feminin.

prezenta unui gust amar in gura, a varsaturilor cu aspect galben-verzui cu gust amar, sau a unor intepaturi ocazionale in partea dreapta, sub coasta, care apar mai ales dupa consumul mancarurilor grase, prajelilor, cafelei sau ciocolatei, confirma aceasta ipoteza.

Daca esti consumatoare de cafea, este bine sa renunti si sa o inlocuiesti cu altceva. De ce? Pt ca este un stimulent si vei avea probleme frecvent dupa ce consumi cafea sau ciocolata (contine oxalati care favorizeaza aparitia de calculi biliari si renali).

este bine sa faci o ecografie abdominala. in cazul in care se evidentiaza calculi, vei urma recomandarile doctorului.
Sant plante naturale care ajuta in aceasta patologie, deasemenea homeopatia ofera remedii eficiente. Daca vrei sa-ti recomand doctori homeopati poti sa-mi scri un PM, pt ca tocmai am inceput un curs de homeopatie, si te ajut cum pot.

Din cate stiu eu, ceaiul de sunatoare este benefic pt functiile ficatului si este foarte bun pt calmarea colicilor si a greturilor.


Multumesc oricum .S-a rezolvat prin metode spirituale, astea sunt cele mai bune doctorii. In ceea ce priveste homeopatia , trebuie sa -mi dau un update la cunostiintele mele medicale k nu stiu mare lucru.