PDA

View Full Version : fatha, damma, kasra, sadda...etc



raluca
09-22-2007, 07:46 PM
Sunt cam nelamurita...hm

Multe cuvinte, fraze etc...nu au trecute fatha, damma respectiv kasra la consoane...asta ca sa stiu ce fel de vocale sunt...asa ca de unde sa visez eu cum se citeste cuvantul respectiv?

suleiman
09-22-2007, 08:42 PM
Sunt cam nelamurita...hm

Multe cuvinte, fraze etc...nu au trecute fatha, damma respectiv kasra la consoane...asta ca sa stiu ce fel de vocale sunt...asa ca de unde sa visez eu cum se citeste cuvantul respectiv?

Din moment ce ai pus intrebarea asta , inseamna ca nu cunosti destul gramatica limbii arabe si nu si cum sa-ti dai seama .

Harakat (fatha , dammah , kasrah ) sunt puse ca sa-l ajute pe cel care nu stie gramatica sa citeasca corect ...

De exemplu .

A mancat omul marul

A mancat : Γία
Omul : ΗαΡΜα
Marul : ΗαΚέΗΝΙ

Logica limbii spune ca : A mancat este verb din trecut , deci :
Fi'l-un Mad'in , adica se termina cu fatha obligatoriu . AKALA

Omul este cel care a facut actiunea , adica Fa'il , si obligatoriu sa se termine cu Dammah .

Marul , este obiectul pe care s-a facut actiunea , adica este : Maf'ul bih ... Deci obligatoriu sa se termine cu Fatha .

Deci : AKALA Al-Rajulu Al-Tuffahata

A Langa A nu suna bine atunci : AKALA-l-Rajulu
R este o litera solara , decu L de dinainte se ascunde transformandu-se in R atunci : AKALA-RRAJULU

Daca aplicam aceeasi regula pentru : U si A din cuvintele RAJULU si AL-Tuffahata , de asemenea aplicam regula de litere solare (litera T)

Devine Fraza :

AKALA-RRAJULU-TTUFFAHATA

Si se scrie :


Γσίάσάασ ΗϊαάάΡσΜάάυάάαυ ΗϊαάάΚάυάάέάσάΗϊΝάσάάάΙ

raluca
09-22-2007, 10:47 PM
Din moment ce ai pus intrebarea asta , inseamna ca nu cunosti destul gramatica limbii arabe si nu si cum sa-ti dai seama .

eu sunt de abia la inceput cu limba araba...

Multumesc mult pentru raspuns, am inteles despre ce e vorba....

Γσίάσάασ ΗϊαάάΡσΜάάυάάαυ ΗϊαάάΚάυάάέάσάΗϊΝάσάάάΙ

Imi place fontul asta!

O seara buna

genan
09-23-2007, 01:34 AM
asa ca de unde sa visez eu cum se citeste cuvantul respectiv?

ideea e urmatoarea: in momentul in care stii cuvantul, adika e cunoscut pt tine, il stii si citi (bineinteles daca stapanesti alfabetul )

de exemplu cuvantul γΝγΟ sunt sigura ca il stii citi fara sa iti pun eu vocalele.

deci : daca stii alfabetul iar cuvantul iti este cunoscut, il stii citi.

Saira
09-23-2007, 01:54 AM
Asa e,nici eu nu pot citi (INCA!!!) fara harakat...dar nu deznadajduiesc,inshaAllah am sa capat eu si vocabular si am sa pot sa citesc :beberon:.Au mai fost oameni inaintea mea care au reusit sa invete limba araba,eu de ce n-as putea?!! :D

suleiman
09-23-2007, 02:27 AM
Genan , eu te contrazic un pic ..

Daca fata citeste intr-o carte :

γδ γΝγΟ
ήΗα γΝγΟ
....

Cum face deosebire ?

Saira
09-23-2007, 02:29 AM
Genan , eu te contrazic un pic ..

Daca fata citeste intr-o carte :

γδ γΝγΟ
ήΗα γΝγΟ
....

Cum face deosebire ?


Min Muhammad si qal Muhammad?


Asta e? Sau la ce te referi?


Min Muhammad inseamna cumva "al lui Muhammad"?

Saira
09-23-2007, 02:43 AM
Dar ar putea fi si man Muhammad= cine e Muhammad? Sau nu? :scenic:

maryam
09-23-2007, 03:30 AM
Min Muhammad si qal Muhammad?


Asta e? Sau la ce te referi?


Min Muhammad inseamna cumva "al lui Muhammad"?


:D inseamna "de la" si "din", etc:D:D
Cred ca suleiman se refera la faptul ca dc are inainte de Muhammad o conjunctie de ex automat va fi intr-un anumit caz, iar dac are verb...tot asa.:p

genan
09-23-2007, 03:52 AM
Genan , eu te contrazic un pic ..

Daca fata citeste intr-o carte :

γδ γΝγΟ
ήΗα γΝγΟ
....

Cum face deosebire ?

mmmmmmmm... la asta nu m-am gandit :o .. ai dreptate... intervine gramatika...... :D