PDA

View Full Version : Perceptia femeii musulmane



Mariyah
09-23-2007, 01:47 AM
AM gasit asta pe net cand cautam numele camilie profetului....:Dcomic nu?

Insa sper sa nu se supere Admin ca voi publica articolul care prezinta o opinie documentata(dintr-un punct de vedere) despre femeia musulmana.


S-a imbunatatit statutul femeii in Islam?
De Ali Sina

Translation of : Did Women's Status Improve in Islam ?
http://www.islam-watch.org/AliSina/WomensStatus.htm

In ciuda parerii generale a musulmanilor,Islamul nu a imbunatatit statutul femeii in Arabia nici macar “putin”.De fapt le-a denigrat in loc sa le innobileze.Exista multe dovezi pentru aceasta si una din ele este “Hadithul”

Bukhari Volumul 3,Cartea 43. Numarul 648
Narat de Abdullah bin 'Abbas:
Eram nerabdator sa il intreb pe Umar despre cele doua femei dintre sotiile Profetului despre care Allah spunea ( in Coran):daca voi doua( sotiile profetului numite Aisha si Hafsa) va pocaiti in fata lui Allah atunci inimile voastre sunt intr-adevar inclinate(pentru a se opune placerii Profetului) (66.4) cand au practicat Haji impreuna cu Umar( si intorcandu-ne de la Haji) s-a dus intr-o parte( pentru a raspunde chemarii naturii) si m-am dus si eu intr-o parte cu el ducand un pahar cu apa.Dupa ce a raspuns chemarii naturii si s-a intors i-am turnat apa pe maini din pahar si el a practicat ablutiunea si a spus: “O conducator al credinciosilor!Care erau cele 2 femei dintre sotiile profetului carora Allah le-a zis:

“Daca voi doua va pocaiti “(66.4) a spus El, “Sunt uimit de intrebarea ta, O Ibn’Abbas.Erau Aisha si Hafsa”

Apoi Umar si-a continuat povestirea si a spus: “Eu si un vecin de-al meu Ansari din Bani Umaiya bin Zaid care locuia in 'Awali Al-Medina, obisnuiam sa il vizitam pe Profet pe rand.El se ducea o zi,si eu in urmatoarea. Cand ma duceam eu ii dadeam vestile despre ce s-a intamplat in acea zi in legatura cu instructiunile si ordinele si cand se ducea el facea acelasi lucru pentru mine.Noi,oamenii din Quraish, obisnuiam sa avem autoritate asupra femeilor,dar cand am venit sa locuim cu ansarii, am observat ca femeile ansari aveau mana dreapta ridicata asupra barbatilor lor,asa ca femeile noaastre au inceput sa preia obiceiurile femeilor ansari.Odata am tipat la sotia mea si ea mi-s raspuns cu aceeasi moneda si nu mi-a placut deloc acest fapt. Ea mi-a spus:” De ce nu iti convine faptl ca iti raspund? In numele lui Allah, sotiile Profetlui riposteaza impotriva lui si unele din ele nu ii vorbesc intreaga zi pana noaptea .” Ceea ce mi-a spus m-a speriat si i-am zis:”Care dintre ele fac asta,vor avea mult de pierdut.”

(Acesta este un Hadith lung, citeste-l pe tot in articolul meu “Maryah the Coptic Maid” http://www.islam-watch.org/AliSina/Mariyah.htm)

Dupa cum puteti vedea, Umar se plange de faptul ca in timp ce barbatii din Quraish aveau autoritate asupra femeilor de cand au venit in Medina au observat ca femeile din Medina aveau mana drepata ridicata asupra barbatilor lor.

Mecca este un centru religios.In toate centrele religioase, de cele mai multe ori fanatismul intrece bunul simt si oricand religia are o intelegere mai puternica, femeile sunt discriminate.Mecca nu face nici o exceptie.Era normal ca in Mecca femeile aveau un status mai inferior decat omoloagele lor evreice sau cele ansari si atunci cand intalneau libertatea de care se bucurau femeile din Medina, o doreau si ele.Aceasta bineineteles nu a fost privita cu ochi buni de Umar si Muhhamad, cei doi barbati misogini din Mecca.Aceasta convorbire dintre cele doua figuri centrale din Islam arata ca acestia nu erau incantati sa vada ca sotiile lor se obisnuiau si se bucurau de gustul libertatii.

Arabii nu erau obisnuiti sa isi scrie istoria.Foarte putin a ramas din cultura si stilul lor de viata pre Islamic. Ceea e istoricii musulmani au scris despre acele timpuri este peiorativ numindu-le Zilele Ignorantei ”jahilya” si afirmand ca inaintea venirii Islamului erau barbari care isi ingropau fetele de vii si erau tot timpul in razboi.Ei spun ca femeile inainatea Islamului valorau mai putin decat camilele si ca Profetul a fost cel care le-a dat statutul de fiinte umane.Totusi,Hadithul de mai sus ne spune altceva.Putem observa ca femeile arabe de oriunde,cu exceptia Meccai, aveau mai multe drepturi pe care Islamul le-a luat.Si arata faptul ca tristul tratament aplicat femeilor din Islam nu este o imputernicire divina ci este doar modul in care cei din Quarash isi tratau femeile.Profetul,fiind originar din Qurash el insusi, era obisnuit cu acest fel de abuzz asupra femeilor si pentru el asta era un lucru normal.Ca o consecinta normala,el este discriminator in ceea ce priveste femeile in religia si cartea sa.

Dar mai exista de asemenea un alt facor care a avut un rol foarte important in destinul femeilor musulmane, si acesta este impactul pe care l-au avut sotiile Profetului asupra Coranului si a legilor lui in ceea ce priveste femeile.

De fiecare data cand Profetul voia sa aiba ultimul cuvant si sa ii faca pe ceilalti sa taca din gura, il facea pe Allahul sau sa ii dezvaluie un verset.Era un om batran, cu un harem de aproape 20 de sotii si de concubine.Toate sotiile sale erau tinere si frumoase( cu exceptia primelor 2, Kadijah si Saudah cu care se casatorise cand era sarac.)Cand imbatranise devenise capetenia si era foarte puternic.Asa ca isi permitea sa se casatoreasca cu oricine si unele chiar veneau si I se ofereau singure.El le alegea doar pe cele frumoase.Dar puterea politica nu este un substitut al energiei fizice.Profetul era pe deplin constient de diferenta de varsta dintre el si tinerele lui sotii.Era gelos pe orice tanar care se uita la ele si le avertiza pe sotiile sale sa nu il tradeze.

33.30
“O, voi consoarte ale Profetului! Daca oricare din voi va fi vinovata de un comportament obscen evident, pedeapsa va fi dubla pentru ea,si acest lucru este usor pentru Allah.”

31.”Dar oricare din voi este devotata in servirea lui Allah si a Mesagerlui sau si munceste cu devotement, -aceleia ii vom dubla rasplata:si am pregatit pentru ea o rasplata generoasa.”
El le amintea mereu sa se poarte astfel incat sa nu atraga atentia altor barbati si sa se acopere pentu a nu fi dorite de straini.

32. “O voi consoarte ale Profetului!Voi nu sunteti precum celelalte femei: daca intr-adevar stiti de frica lui Allah, nu fiti prea slobode la gura, pentru ca una in inima careia este o boala sa nu fie cuprinsa de dorinta, ci vorbiti.”

33.”Si stati linistite in casele voastre, si nu afisati o infatisare orbitoare ca acelea din timpurile Ignorantei, si rugati-va in mod regulat si dati pomana in mod regulat, si ascultati-l pe Allah si pe mesagerul sau.Iar Allah doreste sa ia toata oroarea de la voi,mebrii al familei si sa va faca puri si fara pata.”

Cele de mai sus arata clar grijile barbatilor in varsta in ceea ce le priveste pe numeroasele lor sotii tinere si atractive.Avea nevoie sa le controleze si pentru aceasta le-a ordonat sa se acopere.In mod ironic, ceea ce era menit sotiilor Profetlui a devenit parte din Sharia si a fost impus timp de 1400 de ani in toate tarile islamice.

Profetul a subliniat intotdeuna femeilor importanta ascultarii sotilor lor.Si nu cumva asta a avut legatura cu faptul ca majoritatea sotiilor Profetului erau adolescente care trebuiau controlate?Probabil ca nu l-ar fi ascultat dar nu aveau de ales decat sa se supuna la ceea ce a spus Allah.Asa ca atunci cand avea probleme domestice Allahul sau sarea in ajutorul lui si ii dezvaluia versete precum cele ce urmeaza pentru a le pune pe sotiile sale la locul lor.

Q. 66: 5
“Daca ar divorta de voi(toate) Dumnezeul lui i-ar da in locul vostru, sotii mai bune decat voi, musulmane( care I se supun lui Allah), credincioase, care il asulta pe Allah, care I se pocaiesc lui Allah, care il venereaza pe Allah sincer, care postesc sau emigrante(de dragul lui Allah) casatorite anterior si virgine”

Faptul ca femeile in Arabia aveau mai multa libertate si autoritate inaintea Islamului decat dupa acesta poate fi dovedit si prin faptul ca Khadijah, prima sotie a Profetului avea o afacere proprie si avea multi barbati care lucrau pentru ea.Muhammad, de fapt era chiar unul din angajatii ei.Avem vreo relatare despre vreuna din femei dupa Islam care sa aiba propria afacere si care sa angajeze barbati care sa lucreze pentru ea?

Mariyah
09-23-2007, 01:48 AM
Pentru Muhammad femeile nu erau altceva decat obiecte sexuale.Se spune ca refuza sa dea mana cu ele.Iar cand acestea veneau pentru a-I arata supunere, el il delega pe Umar pentru a face asta.Ce e asa sexual intr-o simpla strangere de mana?Poate ca Profetul era sfasiat intre impulsurile sale sexuale si idealurile religioase.Ceva trebuie sa se fi intamplat in mintea sa incat l-a facut sa se simta vinovat atunci cand atingea femeile.

Sfantul Profet credea de asemenea ca femeilor le lipseste inteligenta si ca majoritatea se vor duce in iad pentru ca sunt nerecunoscatoare, nu lui Allah, ci sotilor lor.Asta este ceea ce a spus:

Bukhari Volumul 2, Cartea 24, Numarul 541:
Narat de Abu Said Al-Khudri
De 'Id ul Fitr sau 'Id ul Adha apostolii lui Allah s-au dus la Musalla.Dupa ce au terminat rugaciunea,el a tinut slujba si le-a cerut oamenilor sa miluiasca.”O,oamenilor. Miluiti! Apoi s-a dus spre femei si le-a spus” O, femeilor! Miluiti caci am vazut ca majoritatea locuitorilor Iadului sunteti voi!Femeile au intrebat: “Oh! Apostolul lui Allah! Care este motivul pentru asta?” El le-a raspuns:”O voi femeilor! Blestemati des, sunteti nerecunoscatoare sotilor vostri.Nu am vazut pe cineva caruia sa ii lipseasca inteligenta sau religia mai mult ca voua.O,unele din voi il pot corupe pe un barbat prudent .”

Este greu de crezut ca un barbat care credea ca o femeie poate fi responsabila pentru coruperea barbatilor, ca majoritatea dintre ele se duc in iad pentru ca sunt nerecunoscatoare sotilor lor si ca le lipseste inteligenat, respecta macar un pic femeile.Varioase versiuni ale acestui hadith sunt repetate in numeroase locuri.Intr-o alta versiune Profetul explica astfel motivul pentru care el crede ca femeilor le lipseste inteligenta:

Bukhari Volumul 1, Cartea 6, Numarul 301:
Narat de Abu Said Al-Khudri:
Odata, apostolii lui Allah s-au dus la Musalla(pentru a se ruga) o rugaciune 'Id-al-Adha sau Al-Fitr.Apoi s-a dus spre femei si le-a spus:”O femeilor!Miluiti,caci am vazut ca majoritatea locuitorilor iadului suntei voi!”Ele au intrebat:”De ce e asa? O tu apostolul lui Allah?” El le-a raspuns: “Blestemati des,sunteti nerecunoscatoare sotilor vostri.Nu am vazut pe cineva caruia sa ii lipseasca inteligenta sau religia mai mult ca voua.O,unele din voi il pot corupe pe un barbat prudent .”Femeile au intrebat: “ O apostolul lui Allah! Ce lipseste inteligentei si religiei noastre ?”El le-a spus:”Nu e evident ca marturia a doua femei este egala marturiei unui singur barbat?” Ele au raspuns afirmativ.El a spus:”Asta lipseste inteligentei ei.Nu e adevarat ca o femeie nu se poate nici ruga nici posti in timpul menstruatiei?” Femeile au raspuns afirmativ.El a raspuns: “Asta ii lipseste religiei ei.”

Mariyah
09-23-2007, 01:49 AM
Deci, potrivit minunatului rationament al Sfantului Profet, femeilor le lipseste inteligenta pentru ca marturia a doua din ele este egala marturiei unui barbat.Si au lipsuri in religie pentru ca in timpul menstruatiei nu se pot ruga sau tine post.Nu este clar ce sfantul Profet a vrut sa spuna prin “deficiente in religie”.Poate a vrut sa spuna ca femeile sunt mai putin evoluate spiritual decat barbatii.Folosind aceste scuze pentru a-si -----stra punctual de vedere,se pare ca aceste legi incorecte erau deja raspandite printre arabi. Profetul, totusi, le-a facut universale introducandu-le in Coran.Dar nu e absurd sa dovedesti o absurditate prin autoritatea unei alte absurditati?Cine a spus ca marturia unei femei aste jumatate cat cea a unui barbat?Chiar daca Profetul este cel care a dat o ordonanata atat de nedreapta sau daca doar a fost ecoul unui lucru care era normal printre oameni, aceasta lege esre nerezonabila si nu poate fi o dovada pentru a numi femeile lipsite de inteligenta.

Profetul folosea intotdeuna frica drept o metoda de a-si impune punctul de vedere.Allahul lui ar fi trimis femeile in Iad pentru cel mai trivial motiv precum faptul ca nu au facut pe plac sotilor lor.

Bukhari Volumul2, Cartea 18, Numarul 161:
“Si eu am vazut focul Iadului si nu am mai vazut niciodata o priveliste atat de ingrozitoare.Majoriteatea locuitorilor erau femei.”Oamenii au intrebat :”O apostolul lui Allah, de ce asta?”Profetul le-a raspuns “Din cauza nerecunostintei lor”. A fost intrebat daca sunt nerecunoscatoare lui Allah. Profetul le-a spus:”Sunt nerecunoscatoare camarazilor de viata(sotilor) si nerecunoscatoare faptelor bune.Daca esti binevoitor cu una din ele in timpul vietii si daca ea observa ceva(nedorit) in tine ea va spune “ Nu mi-ai facut nicioadata nici un bine”

Totusi, nu este mentionat nicaieri despre faptul ca si barbatii vor suferi vreo consecinta daca isi trateaza rau sotiile.De fapt, barbatii sunt instruiti sa abuze de sotiile lor verbal,emotional si fizic.Da,asta este exact ceea ce a hirotonisit Allah.

Q.4:34
Barbatii sunt stapanii femeilor pentru ca Allah i-a facut pe unii din ei sa exceleze in fata altora si pentru ca ei petrec timp in afara proprietatii lor, femeile bune sunt deci ascultatoare, pazind nevazutul asa cum l-a pazit Allah, si din partea carora te temi de dezertare, avertizeaza-le, lasa-le singure in dormitoarele lor si bate-le apoi daca te asculta nu cauta o modalitate impotrva lor caci Allah cu siguranta este Maret.

Daca cineva are vreo indoiala cu privire la statutul femeii in Islam ayahul de mai sus o va risipi cu siguranta.Acesta spune foarte clar ca barbatii sunt “intretinatorii” femeilor, lucru care le ia orice forma de independenta si autonomie facandu-le servitoare ale barbatilor.Asta inseamna ca barbatii sunt stapanii si proprietarii casei pentru ca sunt cei care aduc painea in casa.Asta sugereaza faptul ca femeile sunt incapabile sau ar trebui sa munceasca si sa devina independnte si productive.Se subinetelege ca femeile lucreaza acasa, ca faptul ca au grija de copii nu inseamna nimic,si ca trebuie sa fie recunoscatoare pentru bucata de paine pe care sotul ei i-o da cu darnicie.Pana aici,femeile nu sunt altceva decat sclave.Si totusi Sfantul Profet(Pacea sa se pogoare asupra lui) nu s-a oprit aici.El ii invata pe barbati sa le pedepseasca pe sotiile lor verbal, sexual si chiar fizic, coborandu-le deci la statutul de animale.Intr-o lume in care poti plati o amenda pentru violenta asupra animalelor,aceste invataturi sunt greu de acceptat.Este de negandit faptul ca un Dumnezeu milos si drept ar putea spune un lucru atat de ingrozitor despre o femeie.Superioritatea barbatilor fata de femei este de asemenea ratificata in alt verset din Coran unde se spune: “Si barbatii sunt cu un grad mai sus decat ele(femeile) “ Q2:228

Mai sunt de asemenea alte versiuni ale hadithului de mai sus in Sahih Muslim.

Sahih Muslim, Cartea 004, Numarul 1926:
Jabir 'Abdullah a povestit: am participat la rugaciune impreuna cu Mesagerul lui Allah (pacea sa se pogoare asupra lui) in ziua de I’d. A inceput rugaciunea de dinainte de slujba cu Adhan si Igama. Apoi s-a ridicat sprijinindu-se de Bilal si le-a cerut (lor) sa se pazaesca (de rau de dragul lui Allah) si i-a indemnat sa il asculte si le-a predicat oamenilor si i-a ameintat. Apoi a mers pana a ajuns la femei si le-a spus sa miluiasca pentru ca majoritatea din ele vor ajunge in Iad. O femeie care avea o pata neagra pe obraz s-a ridicat si a spus: ‘’De ce asta, mesagerul lui Allah?’’El a spus: "Pentru ca va plangeti uneori si sunteti nerecunoscatoare fata de sotii vostri. Si au inceput sa miluiasca din ornamentele lor precum cerceiii si inelele pe care le-au arucat pe materialul de pe Bilal."

De fapt, Sfantul Profet utilizeaza aceste tactici infricosatoare de vanzator pentru a strange bani de la multimea pripita care se aduna in jurul lui si ii asculta invataturile fara de sens.

In alt loc, Profetul lui Allah compara femeia cu diavolul.

Bukhari Volumul 1, Cartea 6, Numarul 301:
Jabir vorbeste despre faptul ca mesagerul lui Allah a vazut o femeie, asa ca s-a dus la sotia lui, Zainab, care tabacea o piele si a intretinut relatii sexuale cu ea.Apoi s-a dus la tovarasii sai si le-a spus:Femeia preia forma unui diavol,asa ca atunci cand vedeti o femeie, duceti-va la sotia voastra, pentru ca asta va respinge ce e in inima voastra.

Poate ca profetul a crezut ca este sfant sa se duca la una din sotiile sale dupa ce a dorit alta femeie. Ma intreb cum s-ar simti o femeie daca a ar sti ca barbatul sau doreste o alta femeie dar ca o foloseste pe ea doar pentru a se elibera.

Exista numeroase versete din Coran si hadithuri care sunt scandaloase.Totusi,urmatorul hadith, dupa parerea mea,le intrece pe toate.

Bukhari Volumul 4, Cartea 54, Numarul 460:
Narat de Abu Huraira:
Apostoulul lui Allah a spus:”Daca sotul isi cheama sotia in pat (n.a. pentru a avea relatii sexuale) si ea refuza si astfel acesta se culca suparat, ingerii o vor blestema pana dimineata.

Cele de mai sus ne fac sa ne intrebam daca Allah nu are de ce altceva sa se ingrijoreze decat de placerea sexuala a servitorilor sai barbati.Pare chiar absurd ca Dumnezeu sa puna atatia ingeri sa nu faca altceva decat sa stea si sa blesteme femeile care nu vor sa isi satisfaca sexual barbatii.Hadithurile ca acesta sunt repetate de atatea ori incat putem incepe sa credem ca Allah este un batran pervers si voyeurist care simte placere atunci cand vede oamenii facand sex.

Sahih Muslim Cartea 008, Numarul 3367:
Abuh Huraira (Allah sa fie multumit de el) a povestit ca Mesagerul lui Allah (pacea sa se pogoare asupra lui) a spus :Cel in mana caruia este viata mea, atunci cand un barbat isi chema sotia in pat si aceasta refuza,cel care este in ceruri este nemultumit de ea pana cand sotul ei este multumit de ea.

Si

Bukhari Volumul 7, Cartea 62, Numarul 122:
Narat de Abu Huraira:

Profetul a spus,”Daca o femeie isi petrece noaptea parasind patul sotului ei ( nu se culca cu el) atunci ingerii o vor blestema pana aceasta se va intoarce inapoi( la sotul ei)”

Este greu sa ne inchipuim de ce sfantul Profet (pacea sa se pogoare asupra sufletului sau imaculat) a fost atat de preocupat de aceasta problema.Dar din nou trebuie sa ne amintim ca era un om batran.Probabil ca dintii I se cariau si gura sa avea un miros urat.Pe de alta parte, sotiile sale erau niste fete tinere.Probabil ca se bucurau de statututul lor de sotii ale Profetului si de primele doamne ale Arabiei, dar probabil nu erau atat de dornice sa imparta patul cu un batran ca el.Probabil ca aceste avertizari ale blestemelor ingerilor si ale supararii lui Allah erau pentru a le constange pe sotiile lui pentru a se culca cu el.

Nu sunt femeie si totusi sunt jignit de atatea insulte suferite de propria mea sora si de surorile mele din omenire.Declaratia urmatoare este cea mai obscena si jignitoare afirmatie a Profetului.O consider extreme de peiorativa la adresa femeilor.

Bukhari Volumul 7, Cartea 62, Numarul 33:
Narat de Usama bin Zaid:
Profetul a spus: ”Dupa mine nu am lasat nici un chin mai mare pentru oameni decat femeile.”

Dar nu s-a oprit aici, cu fiecare ocazie a gasit o scuza pentru a-si arata dispretul pentru femei si pentru a otravi mintile adeptilor sai cu discutii ridicole precum urmatoarea.

Sahih Muslim Cartea 008, Numarul 3466:
Abu Huraira (Allah sa fie multumit de el) a povestit cum Mesagerul lui Allah( pacea sa se pogoare asupra lui) a spus: Femeia este precum o coasta.Cand incerci sa o indrepti,o sa o rupi.Si daca o lasi in pace si profiti de ea, necinstea va ramane in ea.Un asemnea hadith este povestit si de un alt lant de naratori.

Mariyah
09-23-2007, 01:50 AM
.”Cum poate societatea (umah) sa respecte cu adevarat femeile cand profetul lor a fost atat de dispretuitor la adresa lor?Cand a fost atat de plin de dispret fata de soarta lor, de batjocoritor la adresa inteligentei lor, atat de lipsit de respect fata de drepturile lor, si atat de batjocoritor cu statutul lor,putem sa ne asteptam la mai mult de la adeptii sai?

Bukhari Volumul 4, Cartea 55, Numarul 623:
Narat de Abu Musa:
Apostolul lui Allah a spus: “Multi dintre barbati au atins nivelul perfectiunii dar nici una dintre femei nu a ajuns acest nivel, cu exceptia Asiei, sotia faraonului, si a Mariei, fiica lui ‘Imran.Si fara indoiala superioriteatea Aishei fata de alte femei este precum superioritatea Tharidului( un fel de mancare cu paine si carne) asupra altor feluri de mancare.

Aici Mohammad o confunda pe Miriam(In araba Maryam) fiica lui Imran si sora lui Moise si Aaron cu Maria( tot Maryam in araba) mama lui Isus.A facut aceeasi greseala si in Coran. Miriam, fiica lui Imran nu este o figura religioasa importanta.De fapt ea chiar a nesocotit porunca Domnului o data. De asemenea nu stim cine este Asia, sotia faraonului, este probabil dintr-o legenda pe care Profetul a auzit-o si care acum este uitata.
Standardele morale si valorile etice ale sfantului Profet (pacea sa se pogoare asupra sufletului sau imaculat) pot fi -----strate prin exemple si intamplari din viata lui. Precum este aceasta.

Bukhari Volumul 7, Cartea 63, Numarul 182:
Narat de Abu Usaid
Ne-am dus cu profetul la o gradina numita Ash-Shaut pana cand am ajuns la doua ziduri intre care ne-am asezat.Profetul a spus:”Stati aici!” si s-a dus in gradina. Jauniyya ( o femeie din Bani Jaun) fusese adusa si cazata intr-o casa dintr-o gradina de curmali din gospodaria lui Umaima bint An-Nu'man bin Sharahil si asistenta sa era cu ea. Cand profetul a vazut-o i-a spus ”Daruieste-te mie drept dar (pentru sex)”.Ea a spus ”Poate o printesa sa se daruiasca unui om de rand?” Profetul si-a ridicat mana ca sa o mangaie pentru a o linisti. Ea i-a raspuns: “Caut refugiu in Allah de la tine”.El i-a spus:”Ai cautat refugiu la unul care daruieste refugiu.”Atunci profetul a iesit afara la noi si ne-a spus:”O Abu Usaid!Da-i doua rochii de panza sa se imbrace si trimite-o inapoi la famila ei”.

Nu aveaProfetul destule femei ?Trebuia sa incalece orice femeie frumoasa pe care o vedea?Uitati-va la temperamental lui.Pentru o clipa este covarsit de pofta trupeasca si ii cere femeii sa I se dea in dar, cand este respins devine violent si ridica mana pentru a o bate pe biata femeie apoi cand aceasta se refugiaza in Allah, Profetul (pacea sa se pogoare asupra sufletului sau imaculat) isi revine si se simte vinovat pentru comportamentul lui dezgustator si pentru a avea constiinta curata decide sa isi compenseze victima mituind-o.Este acesta profilul uni om stabil psihic?

Profetul nu avea nici un respect pentru femei.Pentru el acestea reprezentau tot ce este rau.Chiar si la nivelul subconstientului, sfantul mesager al Domnului privea femeile ca semn al raului si chinului.Cand a visat o femeie neagra, discreditarea femeilor si a negrilor l-au facut sa interpreteze visul ca un semn de epidemie.

Bukhari Volumul 9, Cartea 87, Numarul 163:
Narat de tatal lul Salim
Profetul a spus: ”Am vazut intr-un vis o femeie neagra iesind din Medina si ramanand in Mahai’a. Am interpretat asta ca un semn de epidemie in Medina fiind transferata in Mahai’a Al-Juhfa.|

Chiar si in probleme religoase a introdus inferioritatea simbolica a femeilor.

Narat de Sahl bin Sa'd:
Oamenii obisnuiau sa se roage cu Profetul legandu-si ‘’izarii’ in jurul gatului din cauza inaltimii lor mici si femeile erau instruite sa nu isi ridice capul din prostratie pana cand barbatii nu stateau drepti. (Sahih Bukhari 1.778)

Si asa cum este ilustrat in urmatorul hadith el a pecetluit eterna sclavie a femeilor.

Narat de Abu Huraira:
Profetul a spus:” Nu este permis ca o femeie care crede in Allah si in Ultima Zi sa calatoreasca o zi si o noapte cu exeptia lui Mahram.” (Sahih Bukhari 2.194)

Sa ne incheiem aceasta examinare a statutului femeii in Islam cu aceste vorbe de duh inaltatoare ale mesagerului lui Allah ( pacea sa se pogoare asupra sufletului sau imaculat) gasite in urmatoarele hadithe:

“Sa gasesti o femeie buna printre alte femei esta ca si cum ai gasi o vaca alba printre o suta de alte vaci.”

“Casatoria este o forma de sclavie a femeii”

“Daca cineva a fost pus sa se prosterneze in fata altcuiva decat in fata lui Dumnezeu, aceea este femeia care trebuie sa se prosterneze in fata sotului sau.”

“Daca corpul sotului este acoperit cu puroi si sotia ii linge puroiul, tot nu va putea sa isi plateasca datoria fata de el

maryam
09-23-2007, 03:37 AM
O fi de vina ora inaintata:D si ca...mi-e cam somn, dar sincer sunt atat de multe lucruri intresante pe net, sincer (e doar o parere, sper sa nu fie cu suparare:scenic:) nu mi-as bate capul cu asa ceva, nu gasesc nimic constructiv si nimic care sa-mi sporeasca bruma de cultura...

ghiuni
09-23-2007, 03:43 AM
slm alk wr wb

care este opinia ta. Care e scopul acestei postari?
Asta e opinia unui misionar care baga intrigi chipurile fost musulman.

Daca iti este ceva neclar cu statutul femeii putem sa o luam punctual si sa ne intrebi exact ce nu-ti convine. Asa e mult ce ai scris si m-am plictisit citind aberatiile astea.
Noi il acceptam pe Profetul Muhammed sas ca fiind trimisul lui Allah si robul lui Allah. Si de aici poti trage o concluzie. De ce il acceptam ca si profet este intreberea care ar trebui sa o pui. Si apoi dupa ce il accepti ca profet ai sa intelegi mai multe inshallah.

shama
09-23-2007, 11:46 AM
Assalaamu alaikum wa rahmatullahi wa barakatuhu

Eu cred ca faptele si spusele oamenilor pot fi interpretate intr-o multime de feluri, iar aceste interpretari sunt cu atat mai departe de Adevar cu cat trec printr-un "filtru" mai impur (prin "filtru" intelegand mintea umana si limitarile ei).

Credinta autentica nu se limiteaza la logica, credinciosul fiind binecuvantat cu un har pe care i l-a daruit insusi Dumnezeu si care har face ca prin credinta omul sa poata sesiza perfectiunea Creatiei chiar si in aparenta imperfectiune a Creaturilor.
Aceasta face ca o credinta sa poata fi de nestramutat, dar nu din incapatanare sau din agatarea de anumite argumente si -----stratii care o valideaza, ci prin Cunoasterea cu care Dumnezeu isi rasplateste slujitorii devotati.

gabriela guettat
09-23-2007, 10:31 PM
Salemu alecom,dragii mei, ushor,tzinand cont ca e primul ei Ramadan,nu trebuie decat sa apreciem ca Ea cauta ceva care sa ii fie de folos.
Ea nu a facut decat sa ne avertizezez de cele gasite!

Sunt aberatzi,cele ce gasim:
“Daca corpul sotului este acoperit cu puroi si sotia ii linge puroiul, tot nu va putea sa isi plateasca datoria fata de el"

DAR EU GANDESC CA DACA NU AM CITI ASHA ABERATZII,NICIODATA NU AM APRECIA ADEVARATA NOASTRA VALOARE:D:D

Mariyah
09-23-2007, 11:46 PM
Eu sunt de parere ca trebuie citite si astfel de articole. Eu una as vrea sa fiu in stare sa contrazic tot articolul, la fel sustinut de hadith-uri si versete.

um-rahmun
09-25-2007, 06:13 PM
AL-SALAMU ALEIKUM!
Parerea mea este ca ai postat acest articol intr-un moment in care nu trebuia.Poate are treptare profetul(pacea si binecuvantarea asupra lui) femeia este.....si tu esti femeie.Nu te supara nu vreau sa te jignesc dar este luna in care nu creed ca ar trebui sa sa ne preocupam cu asa ceva.I-ti dai seama una care e noua in ISLAM fuge de religia asta citind ce ai scris Iste i-ti e scopul?
ALHAMDULILAH,nu am mai intalnit niciodata asemenea nu stiu cum sa le numesc si ma lasa rece.
Credinta mea in ALLAH este si mai puternica si "fiecare cum se asterne asa se culca"A-SI AVEA MULTE DE SPUS DAR TREBUIE SA PLEC...

Saira
09-25-2007, 06:13 PM
Mariyah...trebuie sa citim si astfel de articole,fiindca stim ca din pacate nu sunt singulare!


Insa chiar trebuia sa le cititm in Ramadan??? :mad:

latifa
10-12-2007, 12:51 PM
Acum ca Ramadanul a trecut poate va faceti timp sa explicati de ce acest articol este aberant ,ce este gresit sau corect in el.Nu de alta,dar cine il citeste si mai ales cine va citeste raspunsurile va crede ca este adevarat si voi incercati sa evitati combaterea lui prin scuze.
NU am mai intrat pe forum(sa postez) de foarte mult timp,dar cineva ,care nu este musulmanca,mi-a atras atentia asupra acestui articol.Din pacate,eu nu am cunostintele necesare pentru a -i da un raspuns.Din cunostintele mele despre Islam si din faptul ca sunt casatorita cu un musulman, si mie mi se pare aberant.Dar nu este deajuns acest raspuns.
Parerea mea este ca acest articol trebuie discutat si trebuie sa fie precizat daca aceste hadithuri sunt adevarate sau nu.NU pentru cei lipsiti de cultura cat pentru intregul Islam.

iman99
10-13-2007, 05:37 AM
Asalamu aleikom w rahmatullah w barakatu

Eu una nu imi bat capu cu articole de genu asta....nu stiu cum i-a scapat adminului asemenea postare...nu am nimic cu tine maryah ne-ai -----start de multe ori ca esti o sora cu care sa ne mandrim Allah o stie bine Te iubesc ptr Allah si iti inteleg intr-un fel curiozitatea ..numai ca Acesta este forum islamic de musulmani..daca am incepe sa postam ce zice unu si altu care n u vor decat sa denigreze religia noastra unde am ajunge...Nu bagati in seama VOI STITI CARE ESTE ADEVARUL VOI STITI CAT DE BUN SI CATA IMPORTANTA I-A DAT FEMEI PROFETUL NOSTRU DIN ORDINUL LUI ALLAH...asa ca va sfatuiesc cititi ceea ce va este de folos in viata asta si ptr viata de apoi.

Este o aye in Quran unde Alah sUBHAN w Taala i porunceste profetului MOhmmad *salat*sa se retraga din prejma celor care vorbesc urat despre religie si o iau in deradere..iar cand ei termina sa se intoarca la ei......aSA TREBUIE SA FACEM IN SHA ALLAH SI NOI.....LASATI PE CEI IGNoRANTI SA-SI FRANGA MAINILE DE CIUDA ...NU II AJUTATI SA-SI ATINGA SCOPUL

dana
10-13-2007, 06:25 PM
nu va ingrijorati.... cei sau cele care au putina sau mai multa( dupa caz) informatie despre islam si putin rationament isi dau seama k totul e o aberatie referitor la articolul care sa postat. nici nu am vrut sa citesc pana la sf. pt k doar ma enervez... am alte treburi mai importante ... de ex... sa mai citec din coran....in el este adevarul . pacat k se arunca cu atat noroi .........

draga mariyah ,,,,nu am prea citit postarile tale,,, dar daca daca ai fi gasit asa articol despre crestinism l-ai fi postat?

dana
10-13-2007, 06:40 PM
[QUOTE=Mariyah;30516]Eu sunt de parere ca trebuie citite si astfel de articole. Eu una as vrea sa fiu in stare sa contrazic tot articolul, la fel sustinut de hadith-uri si versete.[/QUOTE



cum am spus ,,, nu am prea citi postarile tale dar tot timpul am avut sentimentul k.......vrei sa arunci putin cu noroi .......ca si mai sus..... eu asa inteleg si din postarea de mai sus ,,,,,,,, putina rautate,,,,,,esti si f.. inteligenta,,, nu vrei sa para k ii provoci pe musulmani, musulmane sa justifice acest articol , k si cum ai spune,,,,, "acu sa v-a vad dragi musulmani la asta ce argumente mai gasiti"

daca gresesc sa imi fie cu iertare .. asta e parerea mea.

suleiman
10-14-2007, 03:43 AM
Nu mi-a scapat subiectul si nu am citit articolul , dar inchallah o sa postez cat de curand un subiect despre cate a facut islamul pentru femeii .

hannen
10-14-2007, 04:23 PM
Salam aleikum!
Dragelor,eu una o inteleg pe Maryah!
Sunt de acord ca acest articol este unul din milioanele de articole in care este dezbatut "plin de iubire" ,islamul.
Mda,ne-am invatat!:D Totusi sunt unele hadith-uri pe care eu una prefer sa le ignor,sa ma fac ca nu le-am citit sau sa sper ca nu sunt adevarate!!!
Exact cum spune respectivul,multe sunt revoltatoare!!
Ei,din aceasta cauza si mie mi-ar placea sa aud explicatia lor,asa cum zicea Maryah,sa le putem raspunde altora dar nu numai.Pt. linistea noastra/a mea,sufleteasca.

Suleiman,daca stii mai multe poate ne poti ajuta!

Shama,citind raspunsul tau m-am "linistit" putin.Cred ca tu ai mare dreptate,dar trebuie analizat adinc ...asa la o "citire" rapida si la o "privire" in jur,ne cam luam cu mainile de par.Din nefericire!:(

shama
10-14-2007, 08:59 PM
Salam aleikum!
Dragelor,eu una o inteleg pe Maryah!
Sunt de acord ca acest articol este unul din milioanele de articole in care este dezbatut "plin de iubire" ,islamul.
Mda,ne-am invatat!:D Totusi sunt unele hadith-uri pe care eu una prefer sa le ignor,sa ma fac ca nu le-am citit sau sa sper ca nu sunt adevarate!!!
Exact cum spune respectivul,multe sunt revoltatoare!!
Ei,din aceasta cauza si mie mi-ar placea sa aud explicatia lor,asa cum zicea Maryah,sa le putem raspunde altora dar nu numai.Pt. linistea noastra/a mea,sufleteasca.

Suleiman,daca stii mai multe poate ne poti ajuta!

Shama,citind raspunsul tau m-am "linistit" putin.Cred ca tu ai mare dreptate,dar trebuie analizat adinc ...asa la o "citire" rapida si la o "privire" in jur,ne cam luam cu mainile de par.Din nefericire!:(

Dupa parerea mea, polemicile de genul acesta, care pornesc de la un articol scris cu rea intentie, sunt departe de a ne putea aduce ceva bun.
Noi, cei care ne regasim cu adevarat in aceasta religie, stim ce stim: Islamul este o religie a supunerii in fata lui Dumnezeu Unicul si Muhammad (pacea si binecuvantarea lui Dumnezeu fie asupra Sa) este Trimisul Sau.
Un articol sau altul n-o sa ne schimbe convingerile, la fel cum contraargumentele aduse de noi nu-i vor convinge pe cei care scriu acest gen de articole. Cel putin, asta este parerea mea, asa ca in loc sa-mi pierd timpul certandu-ma cu nu stiu cine si incercand sa-l fac sa vada lucrurile asa cum le vad eu, prefer sa-l las in durerea lui si sa-mi vad de treaba mea. Treaba mea fiind, in acest caz, religia mea.
De fapt, noi cui vrem sa-i -----stram ceva, intrand in aceasta polemica? Lui Mariyah? Autorului articolului? Noua insine? Celor care ne vor citi postarile?

"Surzi, muti, orbi, ei nu se vor intoarce catre Dumnezeu", se spune in Coran. Eu aleg sa las in pace surzii, mutii si orbii sau, mai bine zis, in seama lui Dumnezeu. El stie mai bine ce sa faca in cazul lor.
Si zau ca se pricepe :). Oare n-am fost si eu candva surda, muta, oarba? Am cautat adevarul fiindca Dumnezeu imi pusese in inima acest dor de cautare si tot El este cel care mi-a deschis ochii la un anumit moment dat si nu in altul, fiindca nimic nu este intamplator in vietile noastre. Acelasi lucru i se poate intampla oricui, insha'Allah.
Prin urmare, nu vad de ce m-as strofoca sa conving pe cineva de ceva legat de Islam. Coranul exista? Exista. Hadith-uri exista? Exista. Exemplul Profetului exista? Exista. Pai cine vrea sa le descopere si sa creada in ele, o va face, insha'Allah. Cine nu, nu.
Asta este numai parerea mea, fireste. Cine considera ca este de preferat sa se actioneze altfel in aceasta situatie are tot dreptul sa o faca si ii respect decizia.

iman99
10-15-2007, 12:33 AM
Asalamu aleikomw rahmatullah w barakatu

corect shama..si eu la fel..sunt de parere cu tine..sunt f multi care vor sa denigreze islamul decat sa-mi bat capu cu ei..mai bine invat ceva nou ceva care nu staim,...ceva corect...
subhan Allah vreau s ava spun ca rudele soacrei mele sunt crestini in mare parte dar ea e muslim si astazi am avut ocazia sa cunosc o verisoara de a ei..subhan Alah sa vezi crestini cum spun ins sha Allah,ma sha Allah,ya Rab....ya arda aleky...expresi folosite de musulmani...o relatie atat de frumoasa intre ei..mi-a spus ca a citit Quranul si este f frumos nu indeamna la nimic rau..si a mai spus ca mai bine se intelege cu musulmani decat cu cei de religia ei....ma sha Allah Alah sa-i calauzeasca....acum imi dau seama despre ce fel de crestini cvorbeste Allah Subhana W Taala in Quran cand spune: vei vedea ca cei mai prietenosi cu tine vor fi crestinii...e vb de crestini care pastreaza traditia lor....nu cei modernizati,,....cred ca la fel sunt crestini de prin sate de la noi de prin moldova etc...cu traditi bine insusite

hannen
10-15-2007, 01:31 PM
Salam aleikum dragelor!
Shama,Iman99 ,voi aveti dreptate !Insa cu parere de rau,desi nu vreau sa par nesuferita,recunosc ca sunt niste hadith-uri care imi stau ca un ghimpe in inima.Nu-mi place...cum sa zic,probabil "cum suna",sau "cum le inteleg " eu.
Probabil ca ,asa cum a zis Shama incelalalt post,ele au o semnificatie mult mai adinca care mie la o citire "superficiala" imi scapa.
Deocamdata "mesajul " unora pe mine ma "doare".:(
Eu pt. linistea sufletului meu as vrea sa le inteleg,nu sa stau sa explic altora.
InshaAllah ca intr-o zi sa inteleg ce vor ele sa transmita cu adevarat.

suleiman
10-15-2007, 03:48 PM
Pana acum nu am vazut pe nimeni care sa raspunda la acel articol si sa-l analizeze si sa arate unde sta adevarul .

Nu ajunge sa spui ca nu esti de acord sau ca nu te afecteaza ceea ce s-a zis , trebuie sa raspunzi acuzatiilor .

V-am zis ca Inchallah , cat de curand o sa scriu un subiect despre cate a adus Islamul femeilor ... Numai rabdare .

iman99
10-15-2007, 04:33 PM
Asalamu aleikom

Bafta la cautari !!!!in sha Alah sa le si bage in seama cei care nu sunt muslim si cred in articolul surioarei noastre maryah.

suleiman
10-15-2007, 04:41 PM
Asalamu aleikom

Bafta la cautari !!!!in sha Alah sa le si bage in seama cei care nu sunt muslim si cred in articolul surioarei noastre maryah.

Inchallah .
Mersi pentru incurajare . Nu-mi lipsesc informatiile ci timpul :)

maryam
10-15-2007, 07:41 PM
AM gasit asta pe net cand cautam numele camilie profetului....:Dcomic nu?

Insa sper sa nu se supere Admin ca voi publica articolul care prezinta o opinie documentata(dintr-un punct de vedere) despre femeia musulmana.


Faptul ca femeile in Arabia aveau mai multa libertate si autoritate inaintea Islamului decat dupa acesta poate fi dovedit si prin faptul ca Khadijah, prima sotie a Profetului avea o afacere proprie si avea multi barbati care lucrau pentru ea.Muhammad, de fapt era chiar unul din angajatii ei.Avem vreo relatare despre vreuna din femei dupa Islam care sa aiba propria afacere si care sa angajeze barbati care sa lucreze pentru ea?



Ce intrebare stupida e asta de la sfarsit...pai normal ca daca este sau nu este nu schimba situatia, ba mai mult, indiferent de caz este evident ca islamul a imbunatatit conditia femeii...in primul rand i-a statuat dr de proprietate care nici macar in sec 18-19 femeile nu l-au avut...cred ca de-abia pe la sf sec 19...
Adica dc o fem musulmana nu este obligata sa munceasca ca sa intretina familia asa cum o fac astazi multe femei lucrand ca niste roabe pentru "binele" familiei asta e rau?
E super ok ca o fem sa fie intretinuta si protejata de sotul, fratele, tatal ei...sau mai bine sa fie expusa si atacata, sa auda toate mojiciile din lume pentru ca n-are incotro?
Si de ce istagfiru ALLAH ar trebui sa-mi bat eu capul cu angajati si business? Ce ar mai afce atunci sotul?
Ca doar, cf Coranului el are OBLIGATIA!!!! intretinerii familiei! Nah!


Ca sa nu mai spun ca , casatoriile profetului *salat* au fost mai putine si nici harem n-a avut, dar asa, ca si cultura (desi aici e vb de incultura....:p) singura A`ysha radi ALLAHU anha a fost virgina, restul au fost femei in varsta!!! Si mai mult, casatoriile profetului *salat* au survenit la multi ani dupa tineretea lui...cred ca, pe la 52-53 dc nu ma inseala memoria, mai sa fie...oare dc ar fi avut asemenea inclinatii nu le-ar fi afisat in tinerete???

Asta doar asa, modest ca ssi raspuns, as putea sa stau ore, alhamdulillah, cat despre versete, autorul articolului habar n-are de islam nimik, nici contextul revelarii, nika:D.
Sa mor:D dc nu e pierdere de vreme, un fl de discutie in salonul de la 9 ca sa-l convingi pe x ca el nu e mihai viteazu:D

PS ce libertate aveau fem in preislam? Sa zic?
Da, aveau libertatea ca puteau sa planga, sau sa isi planga ficele ingropate de vii, sau ca aveau "libertatea" de a putea fi mostenite ca si camila, sau cratita!!! Vai de noi, le doresc acestor oameni sa aiba parte de rasplata exacta, cf pretentiilor lor mincinoase.

Mariyah
10-15-2007, 10:39 PM
Pana acum nu am vazut pe nimeni care sa raspunda la acel articol si sa-l analizeze si sa arate unde sta adevarul .

Nu ajunge sa spui ca nu esti de acord sau ca nu te afecteaza ceea ce s-a zis , trebuie sa raspunzi acuzatiilor .

V-am zis ca Inchallah , cat de curand o sa scriu un subiect despre cate a adus Islamul femeilor ... Numai rabdare .

Eu pregatesc un articol raspuns si il trimit la acea revista...dar va fi gata cam intr-o luna.

suleiman
10-15-2007, 11:46 PM
Eu pregatesc un articol raspuns si il trimit la acea revista...dar va fi gata cam intr-o luna.

Poti sa copiezi raspunsul meu si sa-l publici , dupa ce il termin inchallah .

iman99
10-16-2007, 12:12 AM
Asalamu aleikom w rahmatullah w barakatu
\
ma sha Allah Allah sa fie multumit de voi

Mariyah
10-17-2007, 11:01 AM
Poti sa copiezi raspunsul meu si sa-l publici , dupa ce il termin inchallah .

Multumesc.
Deja pusesem ochii pe informatie, pt ca vreau totusi sa scriu pe un stil mai siropos.

amal
11-06-2007, 02:29 AM
http://www.rasarit.com/vb/showthread.php?t=2206
.................................................. ............................

elif1977
08-11-2008, 06:28 PM
Intr-adevar, este o mare responsabilitate sa postezi un asemenea artcol... iar asta inseamna, ca trebuie combatut sau explicat asa cum ar fi trebuit de fapt intelese lucrurile, pentru ca altfel e greu de imbratisat o religie in care orice ai face ca femeie, esti condamnata la damnare... unde e imamul care sa explice cum stau de fapt lucrurile?

aynur
08-11-2008, 07:28 PM
assalamu alaikum wr wb tuturor
nu am citit demult asa o bazaconie ca acest articol..am ab\vut rabdarea sa citesc numai o pagina
a fost scris bineinteles cu intentia de a contorsiona imaginea Islamului si a profetului Muhammad *salat* si din el razbate ura si ignboranta care din pacate se gasesc pe deplin in lume si internet ;
majoritatea hadiselor citite in el nu sunt autentice sau aui fost traduse si prezentate intr-un mod care sa indemne la dezaprobare dinpartea noastra; de ce nu au fost [prezentate hadisurile despre rabdarea si blandetea profetului Muhammad saaas si anume acela in care a spus ca Cel mai bun dintre credincios este acela care se poarta cel mai bine cu sotia sa?
si de cand a avut Muhammad*salat* 20 de sotii? toate tinere si frumoase?cu totii stim ca singura sotie care a fost virgina si daruita cu frumusete dintre ele a fost Aisha ra ;si nu a ales-o profetul *salat* pt frumusetea si tineretea ei ci a ales-o Allah SwT.Aisha ra i-a aparut in vis profetului *salat* ca sotia lui.Si alhamdulillah pt ca ea a trait cel mai mult dupa profet *salat*si a transmis hadisurile referitoare la viata in familia femei copii si nu numai;majoritatea companionilor nu au avut acces la aspectele private ale vietii profetului *salat* ,si noi musulmanii avem nevoie sa stim cum sa ne comportam si in viata privata bineinteles;Aisha ra a fost ca un burete de invatare, cu o precocitate si intelepciune iesite din com,un,si mult timp dupa moartea profetului *salat* a fost invatoarea urmatoarelor generatii de musulmani.
toate celelalte sotii au fost fie vaduve fie divortate si departe de a fi frumoase
si cand a fost profetul *salat* bogat?cu totrii stim viata austera pe care a dus-o si el si sotiile lui si felul in care a dat tot ce a putut saracilor noilor musulmani?si sotiile lui i-au urmat exemplul dupa moartea lui si au fost exemple de piosenie si generozitate pt musulmani.
nu am citit restul bazaconiilor scrise si sper ca inshallah cine are mai mult timp sa raspunda acestui articol
desi cred eu ca fiecare persoana gandeste despre o religie sau fapt asa cum ii dicteaza sufletul si oricate dovezi le-am da nu vor intelege sau vor refuza sa inteleaga.

draga mea surioara mariya pt ca esti la inceput de drum in Islam fereste-te de acest fel de articole sau oameni care iti vor spune asemenea lucruri..cauta aparare la Allah si cites-te Quran & Hadith ;crede-ma ca sutn multi rauvoitori in special in aceasta lume a internetului.
fie ca Allah sa ne tina pe toti pe calea iubita de El si sa ne intareasca credinta inshallah
aynur

aiscia
08-11-2008, 07:40 PM
O fi de vina ora inaintata:D si ca...mi-e cam somn, dar sincer sunt atat de multe lucruri intresante pe net, sincer (e doar o parere, sper sa nu fie cu suparare:scenic:) nu mi-as bate capul cu asa ceva, nu gasesc nimic constructiv si nimic care sa-mi sporeasca bruma de cultura...




Da...complect de acord cu tine...nu am apucat sa lecturez tot:D, dar mi-a ajuns sa citesc doua fraze ca sa imi dau seama ca nu e nimic interesant...

gabriela guettat
08-17-2008, 02:38 PM
:salam:


ARTICOLUL DATEAZA DIN SEPT.2007-SUNT CONVINSA CA NU MAI ESTE DE ACTUALITATE.
SORA NOASTRA VEDE SHI INTZELEGE LUCRURILE CU TOTUL ALTFEL.