PDA

View Full Version : Ati putea trai, femeie fiind, in Arabia Saudita?



amal
10-01-2007, 12:40 AM
Cred ca orice musulman isi doreste sa vada macar o data in viata Mecca. Orice musulman doreste sa fie printre credinciosi, sa traiasca conform islamului si incearca sa se fereasca de pacate.

Atmosfera din perioada pelerinajului este deosebita si o calatorie in acest scop este un prilej de bucurie.

Insa, ca si femeie, ati putea trai permanent in Arabia Saudita, respectand obiceiurile si legile de acolo si supunandu-va interdictiilor care sunt valabile strict pentru femei?

Personal cred ca pentru femeile care s-au nascut intr-o familie de musulmani, care au fost obisnuite sa iasa doar in prezenta unui barbat mahram, sa poarte val, sa stea separat de barbati, etc, nu este o mare diferenta sa locuiasca acolo. Insa pentru femeile convertite este un lucru facil sau dificil?

Daca sunt persoane pe forum care locuiesc in Arabia Saudita, daca pot sa vorbeasca din experienta proprie si sa ne impartaseasca parerile lor. Poate sunt membre care au prietene plecate in Arabia Saudita. Oricum, astept parerile tuturor celor care vor sa participe la subiect.

sara
10-01-2007, 01:44 AM
:salam:

Mi-as placea sa calatoresc in Saudia , toata lumea zice ca-i frumos , cand este ora rugaciunii , magazinele se inchid , tarficul se blocheaza , ptr a face rugaciunea , subhanAllah , ce-i mai frumos decat sa vezi milioane de oameni ca fac acelasi , ii multumesc lui Allah .
Nu cred ca-i ceva mai frumos decat sa locuiesti intr-o tara ISLAMICA , sa nu vezi femei imbracate indecent ;) pe strada , sa nu vezi persoane batandu-se si injurandu-se pe strada , sa poti iesi in oras fara frica ca cineva vine si iti da cu ceva in cap { ca asa vor muschi lui :mad: } .
Sa ai prieteni musulmani , cu frica de Allah , sa ai incredere in ei , sa porti purta un dialog cu ei { acest dialog nebazandu-se pe barfa si minciuna , cum se intampla de obicei in zilele noastre :( }

Ya Rabb

iman99
10-01-2007, 01:45 AM
Asalamu aleikom

Iubesc arabia saudita..nu am fost nicodata dar am asa un sentiment placut...din pacate se exagereaza f mult in unele chestiuni...Am cumnate care locuiesc acolo nascute musulmane si nu sunt prea multumite....eu una daca as putea sa-mi fac "paradisul meu" adica in casa mea..si curtea mea...cred ca as fi multumita..singurul lucru care m-ar deraja ar fi ..de ce n-as putea conduce....nu stiu ....nu am auzit ca femeia sa fie fortata sa iasa doar cu mahram,....poate cineva sa explice.adica daca vreau sa cumpar o inghetata..iau pe bunicu cu mine ...?

iman99
10-01-2007, 01:49 AM
Asalamu aleikom

Iubesc arabia saudita..nu am fost nicodata dar am asa un sentiment placut...din pacate se exagereaza f mult in unele chestiuni...Am cumnate care locuiesc acolo nascute musulmane si nu sunt prea multumite....eu una daca as putea sa-mi fac "paradisul meu" adica in casa mea..si curtea mea...cred ca as fi multumita..singurul lucru care m-ar deraja ar fi ..de ce n-as putea conduce....nu stiu ....nu am auzit ca femeia sa fie fortata sa iasa doar cu mahram,....poate cineva sa explice.adica daca vreau sa cumpar o inghetata..iau pe bunicu cu mine ...?

maryam
10-01-2007, 03:51 AM
Asalamu aleikom

Iubesc arabia saudita..nu am fost nicodata dar am asa un sentiment placut...din pacate se exagereaza f mult in unele chestiuni...Am cumnate care locuiesc acolo nascute musulmane si nu sunt prea multumite....eu una daca as putea sa-mi fac "paradisul meu" adica in casa mea..si curtea mea...cred ca as fi multumita..singurul lucru care m-ar deraja ar fi ..de ce n-as putea conduce....nu stiu ....nu am auzit ca femeia sa fie fortata sa iasa doar cu mahram,....poate cineva sa explice.adica daca vreau sa cumpar o inghetata..iau pe bunicu cu mine ...?




Daca ai noroc si vrea sa mearga ia-l:D
Problema e ca, asa cum a spus sekhul o femeie n-are voie sa iasa fara mahram...ei aci e cam greu de aplicat ca la mine am umblatul pe coclauri (a se citi cu rost...;) nu fara) :D e in sange.
Dar as spune ca Mekka si Medina intrunesc cumva imaginile din visele probabil ale fiecarui musulman...dar nu total.
Si acolo exista infractiuni, e adevarat ca incomparabil mai mici...si acolo este destul de multa uratenie...e adevarat ca nu atat de vizibila samd.
Nu este atat de roz pe cat pare, dar poti mai usor sa te faci ca nu observi.
Din pacate raul s-a intins ca o ciuma peste tot si putine locuri au ramas pure de-a devaratelea.
Intr-adevar langa KA`ABA si in moscheea profetului *salat* simti ca pasii tai calca in rai, dar dupa ce ai trecut in alte spatii...ohhhhhhhhhh e dureros, pare o lume atat de stiuta...
ALHAMDULILLAH CA MAI EXISTA MEKKA SI MEDINA, cateva locuri, moscheile incomparabile....alhamdulillah ca inca se mai pastreaza o cat de cat decenta si ca ceea ce este la suprafata nu s-a...contopit cu restul raului si mizeriei...


Daca as putea trai acolo?????
Nu stiu...as vrea sa traiesc langa Ka`ba si chiar am spus de n ori, dc nu erau copiii, sotul si parintii, socrii si familia mea as fi ramas acolo fara o urma de regret.
AM AUZIT CA POTI RAMANE DC NU AI FAMILIE, exista centre speciale ptr femei, chiar o dna careia i-a murit acum cativa ani acolo, la Hajj, sotul nu s-a mai intors...dar exista o cerinta: sa nu ai familie.
As vrea sa traiesc in Masjed an Nabiyy *salat*...as putea sa imi dau sufletul de drag acolo...
Insa nu stiu dc as face fata cerintelor unei asemenea vieti.
Si pe langa toate astea cred ca poti sa traiesti tinzand catre perfectiune oriunde ai fi, numai ca pentru asta iti trebuie multa forta, sa lupti cu raul care te inconjoara, cu raul din tine...cu tentatiile, cu dorintele...cu nevoile....cu atat de banalul "sa tii pasul".

Ma gandesc ca ALLAH pune toate lucrurile, creatiile la locul si timpul lor...nu stiu dc as fi trait pe vremea profetului *salat* as fi putut sa mananc coaja de copac? Sau sa am atatea gauri (12?!) in haine cum avea Omar ...sa renunt la atatea cum a facut Abu Bakr, sa am in casa doar o curmala ca A`ysha, raddi ALLAHu anhum.

Poate ca mai potrivit ar fi sa ma gandesc cat mi-as dori sa fiu buna la locul la care sunt decat sa ma gandesc ca as fi mai buna in alt loc...Inshaa ALLAH sa fim cu totii.
De aceea cred ca paradisul meu este fiecare particica de pamant pe care calc, il iau cu mine, ca si melcul, atunci cand plec si ma intorc cu el, atunci cand revin...numai ca uneori nici nu stiu dc e paradis...dar Inshaa ALLAH YA RABB macar am speranta ca am inceput(sau voi incepe) sa-l construiesc!

Madyna
10-01-2007, 10:40 AM
"Am mai scris un mesaj si s-a sters, oricum revin la sentimente mai bune.

Madyna, ai idee despre conditia femeii sin Arabia Saudita, Iran, Afganistan, Pakistan? - sunt state Islamice. E usor sa fii musulman in Elvetia.
Eu locuiesc temporar in Bahrain un regat mic de langa Arabia Saudita. In fiecare week-end sauditii isi lasa nevestele (au 3-4) si ceata de zeci de copii acasa si vin in Bahrain stii pt ce : alcool, sex si droguri. Nevestelor lor stiu dar ca sa se impotriveasca le-ar izgoni la parinti.
Avem si noi colegi si prieteni musulmani, toti au amante (mai ales localnice-care sunt prostituate de lux, o noapte are tarif o masina) toti cu f mici exceptii beau de sting, nu stiu ziua de nastere a celor 5-6-7-etc copii si nici in ce clasa sunt.Mentionez ca toti au studii superioare in UK , exista o f mica diferenta intre persoanele educate si cele analfabete.

Madyna:
quote
Ce rost ar avea sa mai spun ca in societatea musulmana nu exista azile de batrani, ca nu exista o vorba rastita spusa parintilor, sau macar un "of", sau ce rost ar avea sa mai spun ca femeia musulmana nu e trimisa sa "aduca si ea bani in casa", ca ea de preferinta sta acasa dar daca vrea poate sa si munceasca sau sa studieze sau sa isi dedice timpul pasiunilor ei, dar daca totusi munceste banii nu ii da in casa (decat daca vrea ea) ci ii cheltuie sau ii administreaza dupa bunul ei plac , barbatul avand mereu obligatia de a subveni TUTUROR nevoilor familiei, cat despre femei care se prostitueaza pentru a castiga bani de bautura pentru sotii lor sau pentru a da mancare la copii, sau pentru ca sunt pur si simplu traficate si exploatate de catre barbati asta numai la crestini am auzit-o, in islam NU EXISTA, niciodata, si ar fi multe altele pe care as putea sa le spun dar nu ar avea rost pentru ca oricum nu sunt multi care sa isi deschida bine ochii la toate acestea si mai ales sa isi deschida inimile lor si sa vada adevarul.
Unquote


Ba te contrazic, cu femeile am scris mai sus , azile au , au si batrani care dorm pe strada iar majoritatea cersetorilor din fatza mallurilor sunt batrani si femei.Nu mai spus ca sunt si parinti care-si vand fetele vesticilor. "Minunata" conditie a femeii sec XXI.
Am citit si eu cartea despre conditia femeii in Islam, e o poveste frumoasa pe cand realitatea vazuta si traita aici e cu totul altceva.Si inca ceva femeile din Saudia au facut o asociatie, doresc sa sofeze, nici macar atat nu pot face.
Intr-adevar localnicele, au menajere pe care le platesc cu echiv la 100 usd/luna, pe care le exploateaza si le bat dupa bunul plac.Sunt sute de cazuri de abuz de acest fel.
cel mai recet il ai aici

qte
Sep 8 (IANS) An Indian maid ran away from her sponsor's house in Bahrain after being repeatedly beaten and abused.

Indira Yenked Subbaiah, 35, claimed her ordeal started soon after she arrived in January to work for the family for a monthly salary of 40 Bahraini Dinars (BD), reported the Gulf Daily News.

'I was repeatedly beaten with a wooden broom handle and my head was banged against a wall,' Indira said.

The Indian maid also alleged that she was fed only dried bread and had not been paid for three months. However, the sponsor's two children aged five and nine, took pity on her and helped her with food.

Finally, on Aug 30, Indira left her sponsor's house and ran away.

She was taken to the Indian Embassy Thursday, after being ------------tered for a week by a Bangladeshi couple, who found her weeping on the streets.

Later, volunteers of the Migrant Workers Protection Society (MWPS) took her to the Isa Town police station in Manama for a meeting with the sponsor.

The sponsor denied that he assaulted her, but admitted not paying her wages for three months.

He agreed to get her an air ticket with the money he owed
unqte


Cu privire la cersetori si batrani abandonati ce se intampla cu al 5-lea stalp al Islamului ???

(pt cine nu cunoaste - Zakat - Dania rituala
In limba araba cuvantul zakat inseamna purificare, curatire. Religia islamica stabileste plata daniei ca modul de a pastra averea curatita de lacomie si avaritie. Dania rituala este obligatorie de 2,5 % din valoarea veniturilor. Dania rituala are o destinatie precisa cum a mentionat Coranul: "Milosteniile -din dania- sunt numai pentru saraci, pentru sarmani, pentru cei care ostenesc pentru ele, pentru cei ale caror inimi se aduna -intru credinta-, pentru slobozirea robilor, pentru cei indatorati greu, pentru calea lui Allah si pentru calatorul aflat pe drum". Persoana care il ofera trebuie sa nu astepte nimic in schimbul lui si sa nu urmareasca laude din partea celorlalti pentru actele sale de caritate.)

***

Am toata stima pt doamnele care au postat la acest subiect exprimandu-si parerea personala si nu sustinand o religie sau alta.
Peruzele, Dark angel, Simona B, nicky , toata stima, daca am uitat pe cineva cer scuze.

Iar pt Madyna, varsta nu e o scuza pt a improsca cu noroi o religie pe care ai parasit-o in martie de bunavoie, foarte bine dar pt tine. SI special pt tine un articol despre un ROMAN
http://www.mariromani.ro/personaj.php?id=21


Madyna "Ramadam Karim" in continuare si nu te obosi sa-mi raspunzi pt ca e singurul meu post referitor la Islam."

Asta s-a scris pe un alt forum despre femeie in arabia saudita ...
Eu una nu stiu, dar nu cred ca e chiar asa sau cel putin cred ca se pleaca de la particular la general:(:(:(

Am foarte multa durere in suflet:mad:

As vrea sa incetez sa mai raspund pe acest forum, la acest subiect dar nu ma lasa inima sa nu explic despre adevarata fata a islamului.

Imi vine sa plang si nu mai stiu ce sa fac mai ales ca este si Ramadan

Numai allah stie cat ma stradui sa aleg cuvintele in toatepostarile mele de acolo pentru a nu jigni pe nimeni si pentru a nu intina imaginea unei musulmance:(


Iata si link-ul: http://www.culinar.ro/forum/index.php?showtopic=16480&st=60&gopid=381942&#entry381942

http://img179.imageshack.us/img179/9389/larmesauxyeux524wd0.gif

amal
10-01-2007, 12:14 PM
Cel mai greu pentru mine ar fi sa locuiesc intr-un loc unde as depinde total de un barbat. Nu imi place sa depind de nimeni.

Nu m-ar deranja sa depind de un barbat daca as fi sigura ca acesta este credincios, corect, si ca se gandeste si la ceea ce imi doresc sau am nevoie...ori mie mi se pare ca barbatii "profita" uneori de faptul ca femeia trebuie sa asculte de ei, si o supun dorintelor lor.

Cred ca la inceput in islam barbatul avea un rol protector fata de o femeie. Inclusiv faptul ca o femeie trebuia sa iasa doar insotita de un mahram era pentru protectia ei. Atunci orasele erau la distante mai mari, sau cel putin nu erau atatea mijloace de deplasare, si se puteau intampla multe pe drum. Pentru aprovizionarea cu alimente si marfuri,barbatii erau mai in masura sa calatoreasca decat femeile.
In zilele noastre lucrurile s-au schimbat. Exista alimente si orice alt lucru pe care ti-ai dori sa-l cumperi in apropierea casei tale, exista autobuze, masini, deci poti ajunge rapid intr-un loc si sa te intorci rapid.

Nu inteleg de ce in islam o femeie nu ar avea voie sa conduca o masina, din moment ce pe vremuri femeia putea participa la razboi si deci sa calareasca. In zilele noastre sofatul este aproape o necesitate pentru ca viata are un ritm mai rapid.

Argumentele celor care spun ca femeia nu are voie sa conduca sunt ca femeia nu poate iesi neinsotita de mahram din casa, ca nu are voie sa fie vazuta de alti barbati, ca nu poate vedea prin val ca sa conduca, ca in caz de avarie ar fi nevoita sa opreasca masina si deci sa stea in compania barbatilor care ar trebui sa opreasca sa o ajute.

*Am inteles ca sunt hadith-uri conform carora o femeie trebuie sa calatoreasca cu un mahram pe o distanta anume (Muslim). Se subintelege ca ar putea iesi neinsotita, cu acordul sotului, pe distante mai mici decat cea precizata in hadith. Insa exista alt hadith (Bukhari) in care este enuntat explicit ca o femeie nu poate iesi decat insotita de un mahram.

*Daca o femeie nu are voie sa fie vazuta de alti barbati atunci cand conduce, de ce ar mai umbla atunci pe strada? Nu o vad oricum barbatii pe strada? Adica daca o femeie cu val merge pe strada, nu o vad barbatii in acelasi mod in care o vad daca e in masina, cu val si abeie?

*Daca o femeie nu vede prin val ca sa conduca, atunci de ce se presupune ca acea femeie vede foarte bine prin val atunci cand merge, cand are grija de copii, cand face cumparaturi, si deci nu are voie sa-si ridice valul in piata sau in magazin ca sa vada mai bine marfa, deoarece "vede prin val"? Sunt femei care au val dar in zona ochilor valul este decupat si poarta sau nu ochelari de soare. Atunci nu ar putea sa vada cand sunt la volan?

*In caz de avarie o femeie ar trebui sa fie ajutata de alti barbati...femeile sunt in stare sa invete la facultate, de ce n-ar fi in stare sa invete sa faca ceea ce e necesar in caz de avarie? Sunt firme specializate care in caze de avarie vin, iti tracteaza masina si o repara. S-ar putea gasi "n" solutii si pentru aceasta situatie.

Deci parerea mea este ca sofatul nu este permis femeilor pur si simplu pentru ca barbatii considera ca locul femeii e acasa si atat.
De ce nu poate o femeie sa conduca din cand in cand si sotul ei sa stea pe scaunul din dreapta? Cred ca din orgoliu...
Sau sa fie in masina impreuna cu prietenele ei, daca sotul ii da voie sa iasa impreuna cu acestea.


Din punctul meu de vedere, musulmancele din alte tari decat Arabia Saudita, islamice sau nu, au totusi o oarecare "independenta". Pot cel putin sa conduca o masina. Sunt locuri publice in care pot merge impreuna cu prietenele, sotii sau rudele. Din cate am inteles, in Arabia Saudita viata sociala este limitata datorita faptului ca trebuie ca femeile sa stea separat de barbati, adica nu poti merge la un film sau la teatru, de exemplu. Am citit ca sunt restaurante cu separeu, au o sectiune pentru barbati si una pentru familii iar femeile care sunt fara mahram pot sta la sectiunea pentru familii.

Deoarece am trait atata timp libera sa fac ceea ce doresc, mi-e greu sa-mi imaginez cum ar fi sa merg undeva numai cu acordul sotului sau insotita de mahram. In islam eu stiu ca trebuie acordul sotului ca sa iesi in oras, deci poti iesi cu prietenele, etc insa cu acordul sau. Unele musulmance spun ca ies fara sa ceara acordul sotului, si ca isi "informeaza" pur si simplu sotul ca vor sa iasa, insa de cate ori am intrebat mi s-a spus acelasi lucru;poate sa iasa doar cu acordul sotului.
Daca sotul ar fi obiectiv, si ar fi dispus sa faca in asa fel incat sa fac si eu ceea ce imi place, adica sa ies sa ma plimb, nu as considera ceva greu sa traiesc intr-o tara ca Arabia Saudita.. Insa ce faci atunci cand sotul lucreaza de dimineata pana seara, sau cand nu are chef sa iasa cu tine, sau cand nu ai prietene sau rude cu care sa iesi?


Precizez ca nu am fost in Arabia Saudita si ca toate informatiile mele desprea aceasta tara sunt din ceea ce am citit sau de la persoane care au fost acolo. Deci este posibil sa am o imagine eronata despre obiceiurile si legile de acolo; tocmai de aceea as fi interesata sa stiu si parerea unor persoane care au fost acolo.

amal
10-01-2007, 12:20 PM
cat despre menajere abuzate, am citit si eu pe internet asemenea cazuri, si nu numai...am citit despre o femeie care a lucrat ca menajera, care a fost violata si care a reclamat patronul iar acesta a spus tribunalului ca femeia a curvit cu un barbat oarecare si in consecinta femeia respectiva a fost biciuita.

nu am de unde sa stiu daca este adevarat sau nu, insa daca ar fi adevarat si daca asemenea cazuri exista, este foarte trist. totusi, cred ca este imposibil ca intr-o tara, fie ea islamica, fie ea Arabia Saudita, toti oamenii sa fie perfecti si fara de pacate.

Madyna
10-01-2007, 01:18 PM
Asa este surioara dar ceea ce ma doare este ca se generalizeaza si se denigreaza imaginea islamului.

iman99
10-01-2007, 01:59 PM
Asalamu aleikom w rahmatullah w barakatu

Locuitori Arabiei Saudite sunt oameni ....nu sunt ingeri.Deci este normal ca padure fara uscaciuni nu exista.Pe timpul profetului*salat* femeile ieseau singure din casa....sunt hadituri care confirma acest lucru..de ex un companion a vazut-o pe una din sotiile profetului *salat* seara inainte de isha..si a strigat-o pe nume.

Pentru femeile crestine si in general pentru europence Arabia saudita este o inchisoare..nu le condamn ptr ca nu au vazut din pacate " care este adevaratul sens al accestei vieti".Dar in sha Alah nu puneti la suflet ceea ce spun ele...stiti vorba ce cauti gasesti...daca ne-am uita la pro tv la stirile de la ora 5..am crede ca in romnaia la fiecare 5 min iti da cate unu in cap si te violeaza..nu e asa??doamnele romance?? si suban Allah nici nu sunt musulmani aceia care le fac...haideti sa fim seriosi si sa privim lucrurile cu mai mult relax.Se intampla peste tot in lume..de cand lumea au existat hoti,prostituate,etc etc etc..chiar in cele mai sacre locruri de pe pamant

amal
10-01-2007, 03:05 PM
Pe timpul profetului femeile ieseau singure din casa....sunt hadituri care confirma acest lucru..de ex un companion a vazut-o pe una din sotiile profetului seara inainte de isha..si a strigat-o pe nume.

Dar din cate ma inteles hadit-ul care precizeaza ca o femeie are voie sa iasa doar daca este insotita de mahram, a fost ulterior celorlalte din care se intelege ca o femeie poate iesi singura. Adica interdictia de a iesi afara neinsotita a venit treptat, asa cum a fost de exemplu cu alcoolul, care nu a fost interzis total de la inceput. Asa mi s-a explicat, cand am intrebat de ce pe vremea profetului *salat* au fost relatari conform carora ieseau si singure.

Se zice ca in islam Dumnezeu nu da unui om o greutate mai mare decat poate duce, si ca islamul este usor, nu strict, ca ar fi la mijloc ca si rigori intre crestinism si iudaism. Ca si femeie, mi s-ar parea o constrangere sa nu pot iesi decat insotita si cred ca si alte femei gandesc la fel.

iman99
10-01-2007, 04:56 PM
Nu stiu daca se refera la..a iesi din casa.....poate la a calatori in sha Alah am sa caut cand am timp
Alahu alem

munir
10-01-2007, 05:11 PM
As salam alaykum
Dragi surioare nu cautati sa raportati ceea ce inseamna practicarea relugiei isamului la o tara sau la un popor.Din pacate sunt prea multi cei care vor doar sa profite de pe urma practicarii acestei religii minunate si putini sunt cei care o si traiesc cu adevarat.Aceasta religie a adevarului a cinstei si supunerii totale este denaturata chiar de cei care ar trebuii sa fie un exemplu pentru cei care convertesc la acesta religie convinsi de adevarurile revelate in Sfintul Coran.Daca toti ne-am stradui mai intii sa intelegem si sa practicam corect islamul probabil ca nu am mai visa la a traii intr-o anume tara crezind ca acolo totul este roz. Nu spun ca toti oamenii din Saudia sunt ca cei prezentati de sora aceea dar ....unde este griu este si neghina.
Cit priveste interdictia de a sofa cred ca este o exagerare sau o intelegere deformata (sau voit intretinuta).

Imi cer scuze pentru interventie.

amal
10-01-2007, 07:26 PM
da, asa este , aveti dreptate iman 99 si AishaA, in hadit-urile in care e precizata distanta este vorba de calatorii, insa mi s-a zis de un alt hadit in care profetul *salat* ar fi spus ceva de genul ca nu se cuvine ca o femeie sa iasa fara mahram, adica s-ar subintelege ca in orice ocazie.

o sa ma interesez si o sa il postez cand il aflu.

mai vreau sa o intreb pe maryam, pentru ca ea a fost acolo, cum i s-a parut clima de acolo, daca era suportabila sau nu.
stiu ca este aer conditionat in cladiri, in case si in masini, insa asa era si in zona din USA in care am fost si totusi nu am putut suporta deloc aerul acela umed si cald. Desi nu era mai cald decat in Ro, aerul nu putea fi inspirat din cauza umiditatii; parca erai la sauna. Efectiv nu puteai sa stai afara sa te plimbi in timpul zilei.
nu este greu sa traiesti in climatul de acolo?

amal
10-01-2007, 07:35 PM
Eu stiu ca opinia majoritatii ulemalelor este ca femeia poate iesi afara oriunde, pe distante mici, doar sa isi anunte sotul asa cum SI SOTUL trebuie sa-si anunte sotia unde merge, pt a nu-si lasa sotia ingrijorata...

esti sigura ca si sotul trebuie sa-si anunte sotia unde merge?:36_1_21:

genan
10-01-2007, 07:55 PM
da, asa este , aveti dreptate iman 99 si AishaA, in hadit-urile in care e precizata distanta este vorba de calatorii, insa mi s-a zis de un alt hadit in care profetul *salat* ar fi spus ceva de genul ca nu se cuvine ca o femeie sa iasa fara mahram, adica s-ar subintelege ca in orice ocazie.

o sa ma interesez si o sa il postez cand il aflu.

mai vreau sa o intreb pe maryam, pentru ca ea a fost acolo, cum i s-a parut clima de acolo, daca era suportabila sau nu.
stiu ca este aer conditionat in cladiri, in case si in masini, insa asa era si in zona din USA in care am fost si totusi nu am putut suporta deloc aerul acela umed si cald. Desi nu era mai cald decat in Ro, aerul nu putea fi inspirat din cauza umiditatii; parca erai la sauna. Efectiv nu puteai sa stai afara sa te plimbi in timpul zilei.
nu este greu sa traiesti in climatul de acolo?



asslamu alaykom!
eu nu am fost acolo, insa stiu de la rudele mele care tokmai au fost vara asta acolo ca intr-adevar este foarte cald, insa nu este umezeala aprape deloc, totul este uscat..... sunt temperaturi de la 40 la 50 de grade vara, insa este uscat, foarte uscat. mi s-a zis ca tocmai din cauza asta nici nu se transpira.... (sincer, nu stiu daca oamenii transpira doar din cauza unui anumit grad de umezeala, sau poti transpira doar in functie de temperaturi, cat de ridicate sunt). stiu ca de exemplu 30 si ceva d egrade in tel-aviv nu le poti suporta.... este exact cum ai zis tu de SUA, ca simti ca o sauna... probabil ca intr-adevar daca e uscat, e altfel.

Madyna
10-01-2007, 08:15 PM
Nu aveti nici o parere despre link-ul pe care l-am postat eu?:(

Mariyah
10-01-2007, 08:19 PM
As salam alaykum
Dragi surioare nu cautati sa raportati ceea ce inseamna practicarea relugiei isamului la o tara sau la un popor.Din pacate sunt prea multi cei care vor doar sa profite de pe urma practicarii acestei religii minunate si putini sunt cei care o si traiesc cu adevarat.Aceasta religie a adevarului a cinstei si supunerii totale este denaturata chiar de cei care ar trebuii sa fie un exemplu pentru cei care convertesc la acesta religie convinsi de adevarurile revelate in Sfintul Coran.Daca toti ne-am stradui mai intii sa intelegem si sa practicam corect islamul probabil ca nu am mai visa la a traii intr-o anume tara crezind ca acolo totul este roz. Nu spun ca toti oamenii din Saudia sunt ca cei prezentati de sora aceea dar ....unde este griu este si neghina.
Cit priveste interdictia de a sofa cred ca este o exagerare sau o intelegere deformata (sau voit intretinuta).

Imi cer scuze pentru interventie.

D-l Munir sunt de acord cu dumneavoastra. Multi din golf denatureaza religia Islamului, se folosesc de ea, fetelor nu ati fost voi acolo sa vedeti cum sunt oamenii aceia cu adevarat.Se intampla multe nedreptati chiar si in Arabia Saudita.
S-au dus vremurile profetului.
In Arabia Saudita mi-ar place sa merg doar la Haji, in rest nu cred ca as putea trai acolo.

sara
10-02-2007, 01:27 AM
Nu aveti nici o parere despre link-ul pe care l-am postat eu?:(

Am citit cate ceva de acolo , numai ca ma enervez , nu ai cu cine vb , ei oricum nu inteleg , vrei sa le explici ceva , ei o tin pe a lor , surzi , muti sunt ei { cum scrie in Quran } .
Allah sa-i calauzeasca .
Si Allah sa fie multumit de tine ptr tot ceea ce faci .

um-rahmun
10-03-2007, 12:30 PM
AL SALAMU ALEIKUM!

Din pacate sunt oameni care fac lucruri mai periculoase decat un musulman care traieste in Europa.
Acu' 8 ani cand a inceput sa ma intereseze ISLAMUL am inceput sa merg la moschee.Acolo era o fata care i-mi vorbea foarte frumos despre parerea ei despre Islam si ma bucuram foarte mult deoarece fusese si ea catolica si stia si ea diferenta dinte ele.Pe atunci eram inca catolica.
Saptamanal ma intalneam cu ea.Mi-a spus ca ea si-ar dori sa se casatoreasca cu un seih si sa traiasca ori in Mecca ori in Medina.Era acoperita tota nu stiu exact cum se cheama (nika?).
Intr-o zi era foarte fericita mi-a sarit in gat si mi-a spus:Mi s-a implinit dorinta M-am maritat cu un seih saudit!
Mi-a spus ca au venit 4 seihi sauditi sa invete Islamul si unul dintre ei a auzit de aceasta fata care si-ar dori un seih si s-au casatorit.
Au stat aici cam o luna.Afost deajuns ca aceasta surioare sa si ramana insarcinata.
Ei s-au intors si i-a promis ca pana sa o ia v-a veni anual de 4ori.
Intr-o zi am vazut-o plangand dupa o perdea in moschee,am intrbat-o ce s-a intamplat ?
Ea mi-a raspuns:Domnul a auzit ca este gravida si-l asteapta sa fie alaturi de ei cat mai curand si acela de colo:esti nebuna cum nu te-ai ferit?eu am femeie si copii aici nu cred ca voi mai ajunge vreodata acolo,cat despre copil dude repede si avorteazal.
Din pacate asa a facut.:mad::mad:Eu i-am spus ca nu a-si fi facut asa si i-am spus sa anunte Imanul din moscheie.Ea mi-a raspuns i-am spus povestea iar el mi-a spus sa tac si sa nu-i spun nimanui.Eceasta este o poveste de acu' 8 ani.SUPHANALLA acu'o luna am vazut-o intamplator in autobuz avea o feteta minunata de vre-o 4 anisori si un bebelus in carucior.Ne-am privit lung apoi ea si-a aruncat capul in pamant.Probabil m-a recunoscut.Nici nu am apucat sa-i zambasc.Cea ce mi-a placu este ca era tot imbacata in negru doar fata se vedea.Sper ca inima ei nu a fost distrusa si ma bucur ca a ramas tot in religia asta pura.
Parerea mea este ca poti sa implinest poruncile lui ALLAH oriunde ai fi.De EL nu te poti ascunde.Nicaieri nu scrie ca doar asa pot fi un bun musulman daca traiesti intr-o tata anume.Doar sa vizitezi Mecca.

Mariyah
10-04-2007, 10:10 PM
da


specifica tactica a barbatilor din golf..............................................

hannen
10-11-2007, 02:54 PM
V-am citit!Cita tristete simt!
Din pacate este adevarat!Si este ucigator de dureros!
Alhamdullilah pt. Islam!Si Allah sa ne indrepte pe toti pe drumul cel bun,sa ne fereasca de Shaitan .

Ca sa raspund la subiect,nu ,nu cred ca as putea trai acolo in conditiile de acum.:(

geflomedia
01-23-2008, 10:21 AM
DREPTURILE FEMEILOR IN ISLAM

Allah a creat fiecare fiinta In perechi - mascul si femela (51:49). Inclusiv omenirea. Allah i-a onorat pe copiii lui Adam - atat mascul cat si femela. (17:70) Barbatii si femeile care cred, sunt unul protectorul celuilalt. (9:71) Allah Ii va rasplati atat pe barbati cat si pe femei In viata de dupa moarte. (3:1 95)

In Islam, femeia are o identitate distincta si separata. Islamul le-a dat femeilor dreptul la proprietatea personala. Ea este proprietara propriilor bunuri. Nimeni (tata, sot sau frate) nu are vreun drept asupra lor asa cum doreste, In limitele Halal (legal) si ale Haram (nelegal).

Islamul i-a dat dreptul la mostenire. Ea are o parte din proprietatea tatalui, sotului sau fratelui fara copii (9:7, 32, 176), In cazul In care acestia mor.

Ea are dreptul de a-si alege sotul. Nimeni nu-i poate opune o decizie peste vointa ei. Ea are dreptul de a cere separarea (Khula) de sotul ei daca mariajul lor devine imposibil de suportat. Daca un barbat se Indoieste fals de castitatea unei femei acel barbat e declarat incapabil de a -----stra aceasta. (24:4) Aceasta arata cum e pazita onoarea unei femei de false acuzatii.

Coranul le cere musulmanilor sa le trateze cu blandete pe femei. (4:19) Tot acesta Ii face pe sotii musulmani raspunzatori de Intretinerea sotiei lor. Femeilor, li se cere sa ramana ascultatoare si caste. (4:34)

O femeie are dreptul de a-si dezvolta talentele si de a lucra In limitele Islamului. Islamul permite unei femei maritate non-musulmane sa-si pastreze propria religie, iar sotul nu se poate amesteca In aceasta libertate. Acest lucru este aplicabil femeilor crestine si evreice casatorite cu soti musulmani.

Sunt interzisele reclamele personale in forum

amal
01-23-2008, 04:37 PM
si pt ce e numarul de telefon afisat?


:smile28::smile310::smile310::smile310:

gabriela guettat
01-23-2008, 05:20 PM
:salam:

Cred ca e un defect profesional!!

Aici este un forum islamic privat,nu se dau numere de telefon.

sara h
01-29-2008, 12:48 PM
Eu una as putea trai, si cred ca mai sunt femei care si-ar dori .... chiar ar fi o binecuvantare de la Allah !:)

iman99
01-30-2008, 01:45 AM
As-salamu 3aleikom wa ra7matullahi wa barakatuhu
Chiar azi am auzit o conferinta a unui sheik raspundea la intrebarea unuia din public.De ce femeile nu au voie sa conduca masina in Arabia Saudita?

El a spus ca cei din arabia saudita nu spun ca in general femeia nu are voie ..ci doar in Arabia Saudita deoarece ei stiu ce riscuri sunt..si ei isi cunosc oamenii (poporul Saudit)....La ce s-o fi referit?? Allahu alem


waleikom salam wa rahmatullahi wa barakatuhu

maryam
01-30-2008, 03:10 AM
As-salamu 3aleikom wa ra7matullahi wa barakatuhu
Chiar azi am auzit o conferinta a unui sheik raspundea la intrebarea unuia din public.De ce femeile nu au voie sa conduca masina in Arabia Saudita?

El a spus ca cei din arabia saudita nu spun ca in general femeia nu are voie ..ci doar in Arabia Saudita deoarece ei stiu ce riscuri sunt..si ei isi cunosc oamenii (poporul Saudit)....La ce s-o fi referit?? Allahu alem


waleikom salam wa rahmatullahi wa barakatuhu



Totusi asta nu justifica interdictia, adica chiar dc exista riscuri (existente in orice lucru de fapt...) nu cred ca statul poate merge pana acolo incat sa incalce un drept elementar pana la urma.
De fapt, asa este doar ALLAH stie...poate ca un "rau" ptr o astfel de femeie este de fapt un bine pentru ea.
Dar in timpul profetului *salat* femeile mergeau cu camila, nu?:p

dunia
01-30-2008, 06:57 PM
Eu sincer nu as putea trai si din cate am discutat cu sotul nici el nu ar putea. E prea strict , prea se baga in viata ta. As dispera sa nu pot iesi sa imi vad de treaba, sa trebuiasca sa aleg restaurantele la care sa merg si alte alea. Pe deasupra se cheama un stat islamic insa sunt destule abuzuri si atunci mai bine stau frumos aici unde totusi abuzurile nu sunt duse la extreme.
Oameni rai sunt peste tot deci nu cred ca as scapa de ei daca as trai acolo

sara h
01-31-2008, 12:33 PM
Dar oare totul in viata asta le limiteaza la a avea masina si a conduce sau nu???Sunt alte lucruri mai importante,cel putin asa cred eu si pe mine nu cred ca m-ar afecta ..:DD

dunia
01-31-2008, 04:23 PM
Pai tocmai ca nu numai la asta se limiteaza dar parca ma simt mai bine unde sunt. Nu vreau sa mi se impuna atatea restrictii. Eu singura stiu ce e bine si ce nu, de ce trebuie sa fi obligat sa faci sau sa nu faci ceva bine sau rau asta nu inteleg deloc.
Si de ce ma rog sa nu pot trai altundeva la fel de bine ca acolo daca chiar e asa bine acolo cum s-ar zice. Desi ma indoiesc ca doar stiu multi acolo care se bucura de cate ori au ocazia sa iasa. Eu raman la parerea mea, imi convine sa traiesc in Europa, nu as putea trai nicaieri altundeva