PDA

View Full Version : religia iubirii....?!..



ummraschid
04-20-2006, 10:49 AM
assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu,


:smile19: pentru membrii crestini ai acestui forum, as avea o intrebare....de fapt, doua....:D

prima:

Prin jertfa lui Isus , toti oamenii s-au mantuit , da?...toti oamenii, sau numai crestinii?!......

si......am intilnit deseori expresii ca " Dumnezeul nostru este un Dumnezeu al dragostei , al iubirii "......"Dumnezeu , din dragoste fata de oameni, si-a jertfit pe fiul sau".....

deci, a doua intrebare:

Cum se poate explica, ca, intr-o religie a iubirii ,...nou nascutii sint considerati pacatosi, vinovati de pacatul stramosilor lor, si, in caz ca mor inainte de a fi "botezati" sint considerati ca "sortiti Iadului"?....

adica Dumnezeu, ii iubeste pe oameni atit de mult, incit trimite pe "fiul sau" sa-i mintuiasca, .....dar.....pe bietii nevinovati, ii condamna la focul cel vesnic,... din oficiu?!....:(

hannen
04-21-2006, 09:45 AM
Bune intrebari.
:smile01:

suleiman
04-21-2006, 04:09 PM
Eu zic sa asteptam un pic pana cand se intorc colegii nostrii din chefurile de paste

:) si sper ca o sa avem un raspuns bun

myryam
04-21-2006, 05:58 PM
assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu,


:smile19: pentru membrii crestini ai acestui forum, as avea o intrebare....de fapt, doua....:D

prima:

Prin jertfa lui Isus , toti oamenii s-au mantuit , da?...toti oamenii, sau numai crestinii?!......

si......am intilnit deseori expresii ca " Dumnezeul nostru este un Dumnezeu al dragostei , al iubirii "......"Dumnezeu , din dragoste fata de oameni, si-a jertfit pe fiul sau".....

deci, a doua intrebare:

Cum se poate explica, ca, intr-o religie a iubirii ,...nou nascutii sint considerati pacatosi, vinovati de pacatul stramosilor lor, si, in caz ca mor inainte de a fi "botezati" sint considerati ca "sortiti Iadului"?....

adica Dumnezeu, ii iubeste pe oameni atit de mult, incit trimite pe "fiul sau" sa-i mintuiasca, .....dar.....pe bietii nevinovati, ii condamna la focul cel vesnic,... din oficiu?!....:(


Cred ca trebuie sa te mai informezi un pic,daaa?:)

"Unde se afla sufletele copiilor nebotezati si ale celor avortati de catre parinti? Ce se mai poate face pentru sufletele lor?
Dupa cum spun unii Sfinti Parinti si cum ne învata Sfanta Biserica, sufletele copiilor morti nebotezati înainte sau dupa nastere, ca si ale celor avortati cu voie sau fara voie, nu pot intra în Rai, pentru ca nu au avut parte de Botez. Dar nu sunt nici in iad, caci nu au facut pacate. Sufletele lor se afla intr-un loc cu amurg, intre lumina si intuneric, si asteapta ceasul Judecatii de Apoi, cand vor sta la judecata in fata lui Hristos impreuna cu parintii care i-au ucis.
Pr. Ioanichie Balan"

myryam
04-21-2006, 06:02 PM
Eu zic sa asteptam un pic pana cand se intorc colegii nostrii din chefurile de paste

:) si sper ca o sa avem un raspuns bun

:p
[.................................................. .................................................. ......................]

imanikka
04-21-2006, 06:15 PM
Binae Si atunci cand copilul moare inainte de a fi botezat, fie din vina doctorilor fie nustiu ce .Atunci care e vina parintilor? Copilul este un ingeras fie el botezat sau nu. Si care e vina copilului ,al carui mama a avortat? De ce el sa fie judecat cu mama. Mama o sa fie judecata ,si se stie care va fi locul ei dupa Judecata de Apoi.

myryam
04-21-2006, 06:23 PM
Binae Si atunci cand copilul moare inainte de a fi botezat, fie din vina doctorilor fie nustiu ce .Atunci care e vina parintilor? Copilul este un ingeras fie el botezat sau nu. Si care e vina copilului ,al carui mama a avortat? De ce el sa fie judecat cu mama. Mama o sa fie judecata ,si se stie care va fi locul ei dupa Judecata de Apoi.

O sa fie judecat odata cu mama lui,fiindca toate sufletele vor merge la Judecata de Apoi,nascuti,nenascuti,botezati sau nu.Nu poti spune cu siguranta care va fi soarta mamei care a avortat,asta doar Dumnezeu stie.Asa cum nici soarta altora sau a noastra nu o stim,totul e in mana lui Dumnezeu.

ummraschid
04-21-2006, 06:37 PM
Cred ca trebuie sa te mai informezi un pic,daaa?:)

"Unde se afla sufletele copiilor nebotezati si ale celor avortati de catre parinti? Ce se mai poate face pentru sufletele lor?
Dupa cum spun unii Sfinti Parinti si cum ne învata Sfanta Biserica, sufletele copiilor morti nebotezati înainte sau dupa nastere, ca si ale celor avortati cu voie sau fara voie, nu pot intra în Rai, pentru ca nu au avut parte de Botez. Dar nu sunt nici in iad, caci nu au facut pacate. Sufletele lor se afla intr-un loc cu amurg, intre lumina si intuneric, si asteapta ceasul Judecatii de Apoi, cand vor sta la judecata in fata lui Hristos impreuna cu parintii care i-au ucis.
Pr. Ioanichie Balan"


buna, myryam!...

tocmai de aceea am pus intrebari, ca sa primesc raspuns, deci, sa ma informez!...:)

desi raspunsul este partial, uite ce inteleg eu din el:

...ca sufletele copiilor , nu intra in rai, daca nu sint botezati, ci asteapta in alta parte , pina cind Dumnezeu ii va judeca......desi, cum spui si tu, nu au facut pacate....dar atunci de ce trebuie totusi judecati?.....ahhhh!.....pacatul originar?...pai, intelesesem ca Isus a venit si a mintuit TOTI oamenii (sau poate , nu?).....de pacate.....deci jertfa sa, fara botez, este insuficienta?.....adica, sufletele nou nascutilor botezati intra in rai, pt ca .....si aici te rog sa-mi explici...pt ca sint fara pacat,... sau pt ca pacatul originar a fost sters prin botez?...si ... , daca prin botez, pacatul originar, a fost iertat, de ce a mai trimis Dumnezeu pe fiul sau, pt care pacate sa-i mai mintuiasca pe oameni...?


te rog sa ma scuzi, pt insistenta....

myryam
04-21-2006, 07:03 PM
buna, myryam!...

tocmai de aceea am pus intrebari, ca sa primesc raspuns, deci, sa ma informez!...:)

desi raspunsul este partial, uite ce inteleg eu din el:

...ca sufletele copiilor , nu intra in rai, daca nu sint botezati, ci asteapta in alta parte , pina cind Dumnezeu ii va judeca......desi, cum spui si tu, nu au facut pacate....dar atunci de ce trebuie totusi judecati?.....ahhhh!.....pacatul originar?...pai, intelesesem ca Isus a venit si a mintuit TOTI oamenii (sau poate , nu?).....de pacate.....deci jertfa sa, fara botez, este insuficienta?.....adica, sufletele nou nascutilor botezati intra in rai, pt ca .....si aici te rog sa-mi explici...pt ca sint fara pacat,... sau pt ca pacatul originar a fost sters prin botez?...si ... , daca prin botez, pacatul originar, a fost iertat, de ce a mai trimis Dumnezeu pe fiul sau, pt care pacate sa-i mai mintuiasca pe oameni...?


te rog sa ma scuzi, pt insistenta....

Hai ca incerc un raspuns pe scurt,ca ma asteapta cozonacii sa-i framant nitel.;) Nu de alta,dar ma pregatesc de cheful ala de care a amintit adminul:smile16: ;)

Cu mantuirea e in felul urmator:Hristos a murit si a inviat ca sa mantuiasca toti oamenii,dar daca vor sa se mantuiasca,ei trebuie sa accepte jertfa lui Hrisos si sa conlucreze cu Dumnezeu la mantuirea lor.Mantuirea e o posibilitate pentru fiecare om,dar nu fiecare om se va mantui.Ca si cum fiecare om are un ban de aur in fata,dar e a lui doar daca il ia in mana.
Prin botez omul se lepada de satana si se uneste cu Hristos si cu Biserica Sa.Fiindca Hristos a lasat in urma Biserica,inlauntrul careia crestinii sa-si lucreze mantuirea.
Nou nascutii botezati intra in rai fiindca prin botez s-au lepadat de pacat, si s-au unit cu Hristos.

La ultima intrebare:botezul exista tocmai fiindca Hristos a murit si a inviat.Inainte de Inaltare Hristos le-a spus Apostolilor sa mearga in toata lumea,sa boteze oamenii in numele Tatalui,Fiului si Duhului Sfant,si sa-i invete toate cate le-a poruncit El.Pana la Hristos nu exista mantuire,adica nici un om nu putea intra in rai,inclusiv dreptii s-au dus in iad,de unde Hristos i-a eliberat la moartea si Invierea Sa.

ummraschid
04-21-2006, 07:53 PM
Pana la Hristos nu exista mantuire,adica nici un om nu putea intra in rai,inclusiv dreptii s-au dus in iad,de unde Hristos i-a eliberat la moartea si Invierea Sa.

adica, draga myryam, sa inteleg, ca absolut toti oamenii , chiar si Abraham si Moise, si ceilalti profeti, pacea lui Allah fie asupra lor, s-au dus in.... iad ?!...

spor la treaba, si sa-ti iasa cozonacii buni !!...

munir
04-21-2006, 09:23 PM
As fi dorit sa dau si eu un raspuns la intrebarile puse de Ummraschid dar asa cum ne invata Sfintul Qur`an si Ivataturile lui Isus trebuie sa ne respectam religia unii altora .Asa ca ,as dorii sa urez tuturor prietenilor crestini de pe forum, un calduros ,,Paste Fericit" si numai bucurii.Pacea lui Dumnezeu sa fie cu voi si sa va ocroteasca atit pe voi cit si familiile voaste.
Draga Myryam eu am terminat cozonacii (au iesit niste super cozonaci) am facut si drob si pasca...:36_1_71: . mai am friptura de miel la tava si cirbita (pe astea le voi face miine ) si gata:36_1_68: .:

aynur
04-22-2006, 12:13 PM
Paste feritcit myryam,anamaria,munir si tuturor crestinilor:smile06:
vrem si noi cozonaci ,drob ,friptura.....:smile16: :smile16: :smile16: :36_1_21: ce mai aveti?:p

gabriela guettat
04-22-2006, 01:39 PM
Sw Rw Bw,pentru Toti Crestini Care Sunt Pe Acest Site Le Uram "paste Fericit!!!!"

myryam
04-22-2006, 03:57 PM
Multumim! :smile06:
Aynur,eu am pasca de doua feluri(cu branza si ciocolata),tarta cu fructe,bors de perisoare si friptura cu salata si cartofi(dar e de porc ;) ).Si oua rosii,binenteles.N-am facut prea multe ca dupa atatea saptamani de post pica greu prea o masa prea abundenta.Drob n-am facut,iar cozonacul nu mi-a iesit :smile308: ,trebuie sa mai exersez.
Si ca tot suntem off topic tare,spuneti-mi daca esenta de rom e halal sau haram,ca avem la masa un prieten musulman si nu vreau sa-l bag in pacate :D (pasca are esenta de rom).

Mariyah
04-22-2006, 05:40 PM
http://i68.photobucket.com/albums/i36/deprimatu/paste.jpg


Paste fericit pt toti cei ce cred in invierea Fiul Lui Dumnezeu, Iisus Hristos!

myryam
04-22-2006, 06:00 PM
Adevarat a inviat!

http://www.rls.roknet.ro/~edj/g.jpg

Raisa
04-22-2006, 07:34 PM
Sarbatori fericite dragi prieteni crestini:smile01: :smile01: :smile01:

Saira
04-22-2006, 08:53 PM
Multumim! :smile06:
Aynur,eu am pasca de doua feluri(cu branza si ciocolata),tarta cu fructe,bors de perisoare si friptura cu salata si cartofi(dar e de porc ;) ).Si oua rosii,binenteles.N-am facut prea multe ca dupa atatea saptamani de post pica greu prea o masa prea abundenta.Drob n-am facut,iar cozonacul nu mi-a iesit :smile308: ,trebuie sa mai exersez.
Si ca tot suntem off topic tare,spuneti-mi daca esenta de rom e halal sau haram,ca avem la masa un prieten musulman si nu vreau sa-l bag in pacate :D (pasca are esenta de rom).


Mai tii minte ce scria pe sticluta?daca scria de alcool e haram,daca nu eu tin minte ca e halal.....in mod normal esenta de rom se face din trestie de zahar,dar am sunt unele care contin si alcool etilic!

munir
04-22-2006, 10:53 PM
Multumesc din toata inima tuturor fratilor si surorilor musulmane pentru frumoasele si binesimtitele lor urari . Sper ca si noi crestinii sa ne ridicam la inaltimea spirituala pe care voi ne-ati aratat-o si sa fim la fel de plini de bunacuviinta cu ocazia sarbatorilor voastre religioase .Inca o data miii de multumiri:smile06:
Ps. Cine vrea sa manince miel si cozonac si drob si....tot ce-o mai poftii il invit cu mare placere la masa.

Raisa
04-23-2006, 01:11 AM
Multumesc din toata inima tuturor fratilor si surorilor musulmane pentru frumoasele si binesimtitele lor urari . Sper ca si noi crestinii sa ne ridicam la inaltimea spirituala pe care voi ne-ati aratat-o si sa fim la fel de plini de bunacuviinta cu ocazia sarbatorilor voastre religioase .Inca o data miii de multumiri:smile06:
Ps. Cine vrea sa manince miel si cozonac si drob si....tot ce-o mai poftii il invit cu mare placere la masa.

Multumim frate Munir, eu as veni cu mare placere dar sunt departe. Pofta buna si sa va ganditi si la noi.:smile16: :smile01:

Lidia
08-19-2006, 05:02 AM
Binae Si atunci cand copilul moare inainte de a fi botezat, fie din vina doctorilor fie nustiu ce .Atunci care e vina parintilor? Copilul este un ingeras fie el botezat sau nu. Si care e vina copilului ,al carui mama a avortat? De ce el sa fie judecat cu mama. Mama o sa fie judecata ,si se stie care va fi locul ei dupa Judecata de Apoi.

Ai dreptate,ei nu au nici o vina! Si nici copii care au fost avortati nu au nici o vina!
Pe deasupra Dumnezeu nu condamna copii,ci spune ca a celor ca ei este Imparatia lui Dumnezeu!
LUCA 18: 16 Iisus a chemat la Sine pe copilasi, si a zis: ,,Lasati copilasii sa vina la Mine, si nu-i opriti; caci Imparatia lui Dumnezeu este a unora ca ei.

Pe de alta parte Dumnezeu nu tine cont de vremurile de nestiinta ,de vremurile cand un copil nu poate decide binele si raul.Orice copil care nu are capacitatea sa decida cei bine si rau ,nu este tras la raspundere.Raspunderea o are doar atunci cand este capabil sa ia decizii si sa hotarasca in legatura cu mantuirea lui!
FAPTE 17: 30 Dumnezeu nu tine seama de vremurile de nestiinta, si porunceste acum tuturor oamenilor de pretutindeni sa se pocaiasca;
FAPTE 17: 31 pentruca a rinduit o zi, in care va judeca lumea dupa dreptate, prin Omul, pe care L-a rinduit pentru aceasta si despre care a dat tuturor oamenilor o dovada netagaduita prin faptul ca L-a inviat din morti...``


Botezul nu face decat sa certifice credinta omului! Deci este o marturie a omului inaintea oamenilor si a Cerului!
Primii crestini nu botezau copii mici ,doar oamenii capabili sa marturiseasca credinta lor si pocainta.
De aceea unii crestini pun nasul sa marturiseasca in locul copilului ,netinand seama de Scriptura ,unde nimeni nu pate crede in locul nostru! Noi personal trebuie sa credem si sa ne botezam!

Lidia
08-19-2006, 05:04 AM
O sa fie judecat odata cu mama lui,fiindca toate sufletele vor merge la Judecata de Apoi,nascuti,nenascuti,botezati sau nu.Nu poti spune cu siguranta care va fi soarta mamei care a avortat,asta doar Dumnezeu stie.Asa cum nici soarta altora sau a noastra nu o stim,totul e in mana lui Dumnezeu.

Acelea care au avortat merg in Iad,daca nu se pocaiesc de pacatele lor! Aici fara dubii! Crima se plateste cu Iadul,moartea vesnica!

Lidia
08-19-2006, 05:17 AM
adica, draga myryam, sa inteleg, ca absolut toti oamenii , chiar si Abraham si Moise, si ceilalti profeti, pacea lui Allah fie asupra lor, s-au dus in.... iad ?!...

spor la treaba, si sa-ti iasa cozonacii buni !!...

Avraam si Moise si ceilalti profeti sunt in Imparatia lui Dumnezeu!
Intrarea in Cer nu este conditionata de botez.Atunci nici talharul nu ar fi ajuns in Rai! Botezul doar certifica credinta si pocainta omului!
La profeti nu mai era nevoie de botez deoarece insusi Dumnezeu a certificat credinta lor!:


EVR 11: 1 Si credinta este o incredere neclintita in lucrurile nadajduite, o puternica incredintare despre lucrurile cari nu se vad.
EVR 11: 2 Pentruca prin aceasta, cei din vechime au capatat o buna marturie.
EVR 11: 3 Prin credinta pricepem ca lumea a fost facuta prin Cuvintul lui Dumnezeu, asa ca tot ce se vede n'a fost facut din lucruri cari se vad.
EVR 11: 4 Prin credinta a adus Abel lui Dumnezeu o jertfa mai buna decit Cain. Prin ea a capatat el marturia ca este neprihanit, caci Dumnezeu a primit darurile lui. Si prin ea vorbeste el inca, macar ca este mort.
EVR 11: 5 Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamint, ca sa nu vada moartea. Si n'a mai fost gasit, pentruca Dumnezeu il mutase. Caci inainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.
EVR 11: 6 Si fara credinta este cu neputinta sa fim placuti Lui! Caci cine se apropie de Dumnezeu, trebuie sa creada ca El este, si ca rasplateste pe cei ce-L cauta.
EVR 11: 7 Prin credinta Noe, cind a fost instiintat de Dumnezeu despre lucruri cari inca nu se vedeau, si, plin de o teama sfinta, a facut un chivot ca sa-si scape casa; prin ea, el a osindit lumea, si a ajuns mostenitor al neprihanirii care se capata prin credi
EVR 11: 8 Prin credinta Avraam, cind a fost chemat sa plece intr'un loc, pe care avea sa-L ia ca mostenire, a ascultat, si a plecat fara sa stie unde se duce.
EVR 11: 9 Prin credinta a venit si s'a asezat el in tara fagaduintei, ca intr'o tara care nu era a lui, si a locuit in corturi, ca si Isaac si Iacov, cari erau impreuna mostenitori cu el ai aceleias fagaduinte.
EVR 11: 10 Caci el astepta cetatea care are temelii tari, al carei mester si ziditor este Dumnezeu.
EVR 11: 11 Prin credinta si Sara, cu toata virsta ei trecuta, a primit putere sa zamisleasca, fiindca a crezut in credinciosia Celui ce-i fagaduise.
EVR 11: 12 De aceea, dintr'un singur om, si inca un om aproape mort, s'a nascut o saminta in mare numar, ca stelele cerului, ca nisipul de pe malul marii, care nu se poate numara.
EVR 11: 13 In credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite: ci doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sint straini si calatori pe pamint.
EVR 11: 14 Cei ce vorbesc in felul acesta, arata deslusit ca sint in cautarea unei patrii.
EVR 11: 15 Daca ar fi avut in vedere pe aceea din care iesisera, negresit ca ar fi avut vreme sa se intoarca in ea.
EVR 11: 16 Dar doreau o patrie mai buna, adica o patrie cereasca. De aceea lui Dumnezeu nu-I este rusine sa Se numeasca Dumnezeul lor, caci le-a pregatit o cetate.
EVR 11: 17 Prin credinta a adus Avraam jertfa pe Isaac, cind a fost pus la incercare: el, care primise fagaduintele cu bucurie, a adus jertfa pe singurul lui fiu!
EVR 11: 18 El caruia i se spusese: ,,In Isaac vei avea o saminta care-ti va purta numele!``
EVR 11: 19 Caci se gindea ca Dumnezeu poate sa invieze chiar si din morti: si, drept vorbind, ca inviat din morti l-a primit inapoi.
EVR 11: 20 Prin credinta a dat Isaac lui Iacov si Esau o binecuvintare, care avea in vedere lucrurile viitoare.
EVR 11: 21 Prin credinta Iacov, cind a murit, a binecuvintat pe fiecare din fiii lui Iosif, si ,,s'a inchinat, rezemat pe virful toiagului sau.``
EVR 11: 22 Prin credinta a pomenit Iosif, cind i s'a apropiat sfirsitul, de iesirea fiilor lui Israel din Egipt, si a dat porunci cu privire la oasele sale.
EVR 11: 23 Prin credinta a fost ascuns Moise trei luni de parintii lui, cind s'a nascut: pentruca vedeau ca era frumos copilul, si nu s'au lasat inspaimintati de porunca imparatului.
EVR 11: 24 Prin credinta Moise, cind s'a facut mare, n'a vrut sa fie numit fiul fiicei lui Faraon,
EVR 11: 25 ci a vrut mai bine sa sufere impreuna cu poporul lui Dumnezeu decit sa se bucure de placerile de o clipa ale pacatului.

nour al huda
08-19-2006, 11:37 AM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator,

Spune:" El este Allah, Cel Unic!
Allah este Stapanul!
El nu zamisleste si nu este nascut
Si El nu are pe nimeni egal!"

Raisa
08-19-2006, 03:12 PM
nour al huda...............:give_rose: :give_rose: :give_rose:

Lidia
08-19-2006, 11:40 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator,

Spune:" El este Allah, Cel Unic!
Allah este Stapanul!
El nu zamisleste si nu este nascut
Si El nu are pe nimeni egal!"

In Numele lui Iisus Cristos,Cel Milostiv si Indurator!

Spune: Iisus Cristos este Domnul,Mantuitorul lumiii,Dumnezeu Adevarat din Dumnezeu Adevarat.El a murit pentru pacatele mele si a inviat si sta la dreapta Tatalui si o sa vina sa Judece vii si mortii!
El este Calea spre Cer,Jertfa de ispasire ,pentru mine pacatosul si numai prin ranile lui pot fi curatit de pacat!Sangele Lui ma curateste!
Multumesc Tata din ceruri, ca ai dat pe Unicul Fiu sa moara pentru mine! Accept Jertfa Domnului si te rog sa ma ierti pentru pacatele mele ,imi pare rau pentru tot ce ti-am gresit si as vrea sa incep o viata noua cu Tine!
Te rog Mantuitorul meu vino in inima mea si ajuta-ma sa-mi schimb viata dupa voia ta si dupa Cuvantul Tau!
Te rog Tata din Ceruri primeste-ma inaintea ta caci am venit in Numele Domnului Iisus si prin Duhul Sfant!AMIN!
http://www.christiananswers.net/q-eden/bible.gif

Raisa
08-20-2006, 12:27 AM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator

Spune: "El este Allah, Cel Unic!
Allah este Stapanul!
El nu zamisleste si nu este nascut
Si El nu are pe nimeni egal!"

nour al huda
08-20-2006, 02:27 PM
Viclenie...putin spus...............PERFIDA!
O intoarce dupa cum bate vantul.........

Raisa
08-20-2006, 02:31 PM
Fetelor..............calm dowm...........:give_rose: :give_rose: :give_rose:

Noi avem pt ce multumi.Mai bine citim ceva din Qur'an

Saira
08-20-2006, 02:43 PM
Fetelor..............calm dowm...........:give_rose: :give_rose: :give_rose:

Noi avem pt ce multumi.Mai bine citim ceva din Qur'an


Cu adevarat o vorba inteleapta.Mai bine ma duc sa mai invat niste "forumule magice" :smile19: in araba.

Mariyah
08-20-2006, 03:50 PM
Imi pare rau draga Nazirah! Toata referirea mea, era la reactia unor doamne si domni musulmani!
Cat despre "D-le Lidia" este nonsens ! Sunt doamna (sora crestina)cu doi copilasi minunati!
Crestinii au voie sa rada ! Totusi te chem la rugaciune(mai bine decat sa radem), pentru aceste suflete care devin atat de potrivnice cand aud de Numele Domnului!

Imi cer scuze pe D-l Lidia probabil ca am vrut sa scriu d-l Simion
din cauza dezvaluirillor lui Suleiman
oricum puteti fi sotia d-lui Simion, asta explica si faptul ca nu sunteti familiara cu numele meu

Mariyah
08-20-2006, 05:18 PM
Acelea care au avortat merg in Iad,daca nu se pocaiesc de pacatele lor! Aici fara dubii! Crima se plateste cu Iadul,moartea vesnica!

Va contrazic.
Haideti sa ne gandim la profetul Moise . Se stie ca el a omorat un barbat intr-o cearta.
El s-a cait sincer si Dumnezeu l-a iertat.
Mai mult Dumnezeu i-a dat o revelatie.
Si o femeie care avorteaza ar putea fi iertata de Dumnezeu daca se caieste sincer daca isi recunoaste fapta.
Dumnezeu poate sa ne surprinda si sa ierte lucruri de neconceput pentru noi.
El stie mai bine.
Poate Dumnezeu o va ierta pe femeie.
Insa oare constiinta ei o poate ierta?

Lidia
08-20-2006, 11:53 PM
Va contrazic.
Haideti sa ne gandim la profetul Moise . Se stie ca el a omorat un barbat intr-o cearta.
El s-a cait sincer si Dumnezeu l-a iertat.
Mai mult Dumnezeu i-a dat o revelatie.
Si o femeie care avorteaza ar putea fi iertata de Dumnezeu daca se caieste sincer daca isi recunoaste fapta.
Dumnezeu poate sa ne surprinda si sa ierte lucruri de neconceput pentru noi.
El stie mai bine.
Poate Dumnezeu o va ierta pe femeie.
Insa oare constiinta ei o poate ierta?

merg in Iad,daca nu se pocaiesc de pacatele lor
De fapt acelasi lucru il spuneam si eu!
Tragedia este ca in Romania s-au avortat peste 15 milioane de copii din 1989 incoace!
Sunt sigur ca unele incurca spovedania cu un fel de "spalat de rufe"!
Dumnezeu vrea pocainta sincera! Adica sa-i marturisesc pacatul ,sa-mi para rau si sa ma lepad de acel pacat!
Multi insa s-au obisnuit cu un fel mecanic de a merge la preot ,de-asi marturisi pacatul si de-ancepe sa-l faca din nou imediat ce a iesit din curtea Bisericii!
Gresit!
Dumnezeu doreste pocainta noastra! Iisus doreste pocainta si credinta noastra in Evanghelie!
Este o trragedie modul in care oamenii se leapada de Dumnezeu si imbratiseaza pacatul!

Raisa
08-21-2006, 01:40 AM
merg in Iad,daca nu se pocaiesc de pacatele lor
De fapt acelasi lucru il spuneam si eu!
Tragedia este ca in Romania s-au avortat peste 15 milioane de copii din 1989 incoace!
Sunt sigur ca unele incurca spovedania cu un fel de "spalat de rufe"!
Dumnezeu vrea pocainta sincera! Adica sa-i marturisesc pacatul ,sa-mi para rau si sa ma lepad de acel pacat!
Multi insa s-au obisnuit cu un fel mecanic de a merge la preot ,de-asi marturisi pacatul si de-ancepe sa-l faca din nou imediat ce a iesit din curtea Bisericii!
Gresit!


Aici iti dau dreptate

samura
08-21-2006, 01:48 AM
merg in Iad,daca nu se pocaiesc de pacatele lor
De fapt acelasi lucru il spuneam si eu!
Tragedia este ca in Romania s-au avortat peste 15 milioane de copii din 1989 incoace!
Sunt sigur ca unele incurca spovedania cu un fel de "spalat de rufe"!
Dumnezeu vrea pocainta sincera! Adica sa-i marturisesc pacatul ,sa-mi para rau si sa ma lepad de acel pacat!
Multi insa s-au obisnuit cu un fel mecanic de a merge la preot ,de-asi marturisi pacatul si de-ancepe sa-l faca din nou imediat ce a iesit din curtea Bisericii!
Gresit!
Dumnezeu doreste pocainta noastra! Iisus doreste pocainta si credinta noastra in Evanghelie!
Este o trragedie modul in care oamenii se leapada de Dumnezeu si imbratiseaza pacatul!

من اجل ذلك كتبنا على بني اسرائيل انه من قتل نفسا بغير نفس او فساد في الارض فكانما قتل الناس جميعا ومن احياها فكانما احيا الناس جميعا ولقد جاءتهم رسلنا بالبينات ثم ان كثيرا منهم بعد ذلك في الارض لمسرفون

{" De aceea am prescris Noi pentru fiii lui Israel ca cel care ucide un suflet nevinovat de uciderea altui suflet sau de o alta stricaciune pe pamant, este ca si cand i-ar ucide pe toti oamenii, iar cel care lasa in viata un suflet este ca si cum i-ar lasa in viata pe toti oamenii. Trimisii Nostri au venit la ei cu semne razvadite si totusi iata ca multi dintre ei savarsesc silnicii pe pamant si dupa aceasta" } 5-Surat Al-Ma'ida / 32

*au venit la ei: La fiii lui Israel.


Pe curand :smile01:

Lidia
08-21-2006, 09:55 AM
من اجل ذلك كتبنا على بني اسرائيل انه من قتل نفسا بغير نفس او فساد في الارض فكانما قتل الناس جميعا ومن احياها فكانما احيا الناس جميعا ولقد جاءتهم رسلنا بالبينات ثم ان كثيرا منهم بعد ذلك في الارض لمسرفون

{" De aceea am prescris Noi pentru fiii lui Israel ca cel care ucide un suflet nevinovat de uciderea altui suflet sau de o alta stricaciune pe pamant, este ca si cand i-ar ucide pe toti oamenii, iar cel care lasa in viata un suflet este ca si cum i-ar lasa in viata pe toti oamenii. Trimisii Nostri au venit la ei cu semne razvadite si totusi iata ca multi dintre ei savarsesc silnicii pe pamant si dupa aceasta" } 5-Surat Al-Ma'ida / 32

*au venit la ei: La fiii lui Israel.


Pe curand :smile01:

In sfarsit,ma bucur ca suntem pe aceeasi linie,adica condamnam pacatul! Te intreg ,draga Samura,cine sunt acest "Noi" din textul Coranului?

Mariyah
08-21-2006, 01:19 PM
"Noi " e pluralul regesc si eu cand mi-am bagat nasul in coran credeam ca am gasit trinitatea........................................ .................................................. .......................

amal
08-21-2006, 02:59 PM
daca regina Angliei vorbeste despre ea cu "We", ma gandesc ca poate fi interpretat si ca si un "titlu de noblete", insa in Quran am inteles ca se face referire la Dumnezeu+ingerii, care executa ordinele lui Dumnezeu; de aici rezulta acel "Noi".

si simion, din moment ce in islam este scris ca cel ce face asociati lui Dumnezeu nu este iertat si ca acesta este cel mai mare pacat, si singurul pe care Dumnezeu nu il iarta, si in Quran mai este subliniata si ideea ca Dumnezeu este UNIC, inseamna ca acel 'Noi" sigur nu se refera la trinitate...

mai poti trage o concluzie de aici...CA NU ARE ROST SA TE APUCI SA CONVERTESTI MUSULMANII LA CRESTINISM, din moment ce aceasta ar insemna pt ei sa faca asociati lui Dumnezeu= un pacat care nu este iertat de Dumnezeu.

maryam
08-21-2006, 04:58 PM
daca regina Angliei vorbeste despre ea cu "We", ma gandesc ca poate fi interpretat si ca si un "titlu de noblete", insa in Quran am inteles ca se face referire la Dumnezeu+ingerii, care executa ordinele lui Dumnezeu; de aici rezulta acel "Noi".

si simion, din moment ce in islam este scris ca cel ce face asociati lui Dumnezeu nu este iertat si ca acesta este cel mai mare pacat, si singurul pe care Dumnezeu nu il iarta, si in Quran mai este subliniata si ideea ca Dumnezeu este UNIC, inseamna ca acel 'Noi" sigur nu se refera la trinitate...

mai poti trage o concluzie de aici...CA NU ARE ROST SA TE APUCI SA CONVERTESTI MUSULMANII LA CRESTINISM, din moment ce aceasta ar insemna pt ei sa faca asociati lui Dumnezeu= un pacat care nu este iertat de Dumnezeu.


Nu are legatura cu ingerii...mai ales ca sunt versete in care se spune Noi am creat...si ALLAH Ta`aala a creat totul SINGUR!!! din nimic...
Este asa cum a explicat nazirah...