PDA

View Full Version : Emirate



Dina
10-10-2007, 07:14 PM
Poate sa-mi spuna cineva daca o femeie ( romanca), casatorita in Emirate are nevoie de acordul sotului ca sa se intoarca acasa?

sara
10-10-2007, 07:28 PM
:salam:

Nu cred ca este nevoie de acordul sotului daca ea vrea sa plece singura { cel putin din Egypt nu ai voie de acordul sotului sa pleci in tara ta } . Poate ar fi unele probleme daca ar avea copiii , atunci cred ca i-ar trebui acordul sotului , ptr copiii .

Poate este o sora de acolo care stie mai exact .

HAYAH
10-10-2007, 08:35 PM
:salam:

Nu cred ca este nevoie de acordul sotului daca ea vrea sa plece singura { cel putin din Egypt nu ai voie de acordul sotului sa pleci in tara ta } . Poate ar fi unele probleme daca ar avea copiii , atunci cred ca i-ar trebui acordul sotului , ptr copiii .

Poate este o sora de acolo care stie mai exact .

AR TREBUI SA TE INTERESEZI LA AMBASADA EMIRATELOR IN BUCURESTI, EI ITI POT DA UN RASPUNS SIGUR.

Mariyah
10-10-2007, 10:20 PM
Da ai nevoie de acordul scris .




.................

iman99
10-11-2007, 12:56 AM
asalamu aleikom w rahmatullajh

islamic si uman este nevoie de acordul sotului.De scos copii din tara nici o sansa fara hartiuta.Si asta din cate stiu nu numai in tari islamice ..

sara
10-11-2007, 01:55 AM
asalamu aleikom w rahmatullajh

islamic si uman este nevoie de acordul sotului.De scos copii din tara nici o sansa fara hartiuta.Si asta din cate stiu nu numai in tari islamice ..


Asta teoretic , dar practic lucrurile se schimba , cunosc persoane care au ieist din tara fara acordul sotilor , si au luat si copiii cu ei .

genan
10-11-2007, 02:01 AM
asslamu 3laykom!
nu stiu cum sunt legine in emirate cu privire la isirea femeii din tara, insa cu siguranta, pt a scoate copii minori din orice tara din lumea asta, iti trebuie acordul celuilalt parinte in cazul in care nu amnadoi insotesc copilul,(se face la un ntariat) iar daca parintii sunt divortati, trebuie prezentata hotararea de incredintare a copilului.

sara
10-11-2007, 02:31 AM
:salam:

Si daca un parinte nu mai este in viata ?

Eu stiu ca din Egypt de ex poti sa iesi cu copiii din tara , poate intampini unele probleme daca copiii au pasaport egyptean , dar nu este imposibil , stiu din experienta :beberon:

Dina
10-11-2007, 02:52 AM
.........................Multumesc pentru raspunsuri.

Dina
10-11-2007, 02:54 AM
asalamu aleikom w rahmatullajh

islamic si uman este nevoie de acordul sotului.De scos copii din tara nici o sansa fara hartiuta.Si asta din cate stiu nu numai in tari islamice ..


...........................................Cum adica "uman"?

sara h
10-11-2007, 03:08 AM
Salaam aleikom surioara,eu din cate stiu nu este nevoie de asa ceva,chiar stiu un caz....dar depinde acum si de sotz si familia acestuia si pozitia acestora.Daca sotul se opune vechement iesirea sotiei , bineinteles ca ii este fff usor sa o opreasca pe aceasta!

gabriela guettat
10-11-2007, 01:12 PM
Religios-este nevoie de acordul sotzului.O femeie nu calatoreshte fara MUHARM!

Daca ei se intzleg,ea poate calatori fara muharam!

iman99
10-11-2007, 07:27 PM
Asalamu aleikom w rahmatullah w barakatu

Cuscra e prima data cand aud ca e permis sa calatoreasca fara mahram daca sotul ii da voie.Eu din cate am citit ptr o femeie care de exmplu nu are mahram nu este obligatoriu hajul ptr ea pana cand ALlah o va ajuta cu mahram ..ptr ca nici 100 de femei nu inlocuiesc mahramul.In sha Allah faceti lumina in acest subiect sa inteleg si eu.Poate este o opinie....
Si ieri mi-a spus cumnata ca poti merge cu 5 femei la haj..fara mahram:(..in sha Alah am sa caut si eu...dar va rog cine mai stie sa posteze in sha Allah

Allah sa fie multumit de voi sa va dea ceea ce e mai bun in lumea asta si in lumea de Apoi

genan
10-11-2007, 11:58 PM
:salam:

Si daca un parinte nu mai este in viata ?

Eu stiu ca din Egypt de ex poti sa iesi cu copiii din tara , poate intampini unele probleme daca copiii au pasaport egyptean , dar nu este imposibil , stiu din experienta :beberon:

daca acel parinte nu mai este in viata, se prezinta un act de deces, ceva in sensul asta care atesta moartea respectivei persoane.