PDA

View Full Version : mamici cu aceiasi probleme....



um-rahmun
10-13-2007, 12:11 PM
Al salamu aleicum!

Vreau sa cer sfaturi de la mamici care au avut bebelusi cu aceeiasi probleme.
Am un bebe de 5 luni care mananca numai laptic de mama.Are constipatie.De cinci zile nimic.Ce sa fac?
Ieri am sunat doctorul,si mi-a zis sa nu-mi fac griji doar sa am grija ca o sa faco pina-n gat.
Mai am un baieat de 3 ani si jumatate dar hamdulilah la el nu au fost asemenea probleme.Este sambata urmeaza duminica.Nu stiu sa merg cu el la urgenta sau sa mai astept?

iman99
10-13-2007, 12:21 PM
Asalamu aleikom w rahmatullah

COnteaza ce mananca si mama cred eu...poate daca ai schimba alimentatia ta.
in sha Allah sa fie bine surioara.Allah cu voi.

nour
10-13-2007, 02:08 PM
wa alaikum assalam


inca nu avem bebelusi dar ne pregatim in curand inshaAllah...surioara ai aici un site destinat copiilor:smile308:din pacate nu am voie sa public linkuri ...poate te ajuta inshaAllah sa mai citesti acolo cate ceva ...iar asta este ceea ce am gasit eu in cartea Mama si copilul la Constipatie:

Daca un sugar nu are colici si daca emisiunea de materii fecale se face fara dificultati , nu se considera constipatie, chiar daca are 2-3 scaune pe saptamana. In conditiile unei alimentatii corecte, constipatia este rara si de obicei se rezolva cu o mica modificare a alimentatiei.
In cazuri rare constipatia poate fi semnul unei boli congenitale denumite megadolicocolon, intalnita indeosebi la baieti. Se trateaza chirurghical.
Multe mame folosesc din proprie initiativa supozitoare cu glicerina Daca abuzeaza de supozitoare, sugarul se obisnuieste, devine dependent de ele si ajunge sa nu mai aiba scaune spontane. Nu se va folosi termometrul ptr a provoca scaunul sugarului.

Adaosul de 1-2 varfuri de lactoza dizolvata in ceai este solutia buna.

Ei spun ca este comun ca bebelusii hraniti cu formula sa mai sufere de constipatie, cu cei alimentati la san nu prea ar fi probleme.

InshaAllah sa iti ajute surioara si sa auzim de bine!

Dina
10-13-2007, 02:38 PM
Incearca sa-i dai : ceai de musetel cu miere de albine ( cam 20 ml odata).Incerca sa-l obisnuiesti sa bea ceai , suc de fructe diluat sau chiar apa plata. Ai grija si tu ce mananci.Mananca :legume si fructe la discretie, paine neagra, graham, integrala,DAR, Evita fasolea, mazarea, varza , Capsuni,ceai negru, ceai verde, cafea, cola,unele condimente, alimentele iuti, usturoiul, conopida, patrunjelul, prazul , Orez, banane, branza.

iman99
10-13-2007, 03:46 PM
Asalamu aliekom w rah,matullah w barakatu

nu stiu daca mierea e ok..multi doctori spun ca e ok sa le dai copiilor dupa 2 ani ...nu mai sti ce sa crezi..ptr ca poate face o alergie....eu una nu m-am riscat si i-am dat salmei abia la 1 an jumate.

genan
10-13-2007, 04:01 PM
asslau alaykom!
tokmai fac stagiu d epediatrie, asa ca o sa iti dau un mik sfat: du-l sa -l vada un dr! avand in vedere ca el este hranit doar cu lapte matern ,deci neskimbandu-i alimentatia, nu prea ar avea un motiv "normal" sa fie constipat... deci ceva ceva tot e....

nu stiu daca e ok sa ii dai ceai la 5 luni, nu am idee espre asta, dar desre miere, sigur nu e ok, e mult prea mik, si neobiosnuit cu atata dulce, laptele matern nefiind asa de dulce cum ar fi un ceai indulcit cu miere.....corpul lui nu stie cum sa rapsunda la o asa cantitate de dulce la 5 luni si poate face as anumitele alergii despre care zicea si iman...

oricum, parerea mea du-l sa-l vara un dr!

sanatate!

iman99
10-13-2007, 04:07 PM
Asalamu aleikom

ma sha Allah genan are dreptate si vb din postura ei(ma sha Allah).Cel mai bine ca sa fi tu linistita du-l la medic ..ptr ca toate procesele care le poti face acum cer timp.. cum ar fi schimbarea alimentatiei tale...si totusi copilul are de 3 zile ceea ce e dsstul.....Mergi la doctor cu el linistita....e cea mai buna solutie in sha Allah

um-rahmun
10-13-2007, 04:30 PM
Al salamu aleicom!

Masiaalah ce bune surioare sunteti! Aasta intotdeauna va spun.De cate ori am avut nevoie de voimereu m-ati ajutat.Eram total disperata ieri din cauza asta.In gerenar facea la 2zile dar acum?
Hamdulilah totul e o.k. :999:a facut precum a zis doktorul pana-n gat.
Si stiu si care era motivul:cica l-am anuntat pe sot ca e in regula,el de colo:i-am stors in gurita putin suc din fructe de rumen(granata) dar mi-a fost frica sa i-ti spun.Nu puteam sa vad cum se uita ca mananc si nu-i dau si ei, stia ca nu-i permit.I-am spus ca pana la 6 luni nu vreau sa-i dau nimic alceva decat lapte de mama.El mi-a spus ca sora lui la 2 luni i-a dat si ardei iute.Eu nu cred insa cred ca face misto de mine.
ALHAMDULILAH m-am linistit si de data asta am sa fiu mai atenta i-i spun ca merg in bucatarie si stau la panda:D:D

Dina
10-13-2007, 04:51 PM
Al salamu aleicom!

Masiaalah ce bune surioare sunteti! Aasta intotdeauna va spun.De cate ori am avut nevoie de voimereu m-ati ajutat.Eram total disperata ieri din cauza asta.In gerenar facea la 2zile dar acum?
Hamdulilah totul e o.k. :999:a facut precum a zis doktorul pana-n gat.
Si stiu si care era motivul:cica l-am anuntat pe sot ca e in regula,el de colo:i-am stors in gurita putin suc din fructe de rumen(granata) dar mi-a fost frica sa i-ti spun.Nu puteam sa vad cum se uita ca mananc si nu-i dau si ei, stia ca nu-i permit.I-am spus ca pana la 6 luni nu vreau sa-i dau nimic alceva decat lapte de mama.El mi-a spus ca sora lui la 2 luni i-a dat si ardei iute.Eu nu cred insa cred ca face misto de mine.
ALHAMDULILAH m-am linistit si de data asta am sa fiu mai atenta i-i spun ca merg in bucatarie si stau la panda:D:D

Draga mea, si eu am alaptat copilul pana la 6 luni, dar este inadmisibil doat sa- alaptezi, trebuie sa-i dai si ceai. Du-te cu el la medic dar da-i ceai si pune putina miere in el.....nu se intampla nimic.....am trecut si eu prim asa ceva..........Eu i-am dat fiului meu si mar ras cu biscuit pe la 5 luni si a fost OK dar tu nu trebuie sa procedezi asa.......da-i ceai.

genan
10-13-2007, 04:52 PM
asslamu 3laykom!
ma bcuur ca este totul ok acuma!
si asa e, pana la minim 6 luni, daca ai d eunde, hraneste-l numai cu lapte matern!



ps: si spune-i tatalui sa nu-i mai dea suc de rumen :p

iman99
10-13-2007, 05:04 PM
Asalamu aleikom

alhamdulilah...mai aveti grija cu tati astia...si salmlmei ii dadea taicasu tot felu daca nu eram pe faza..pana si o pruna mare cu sambure cu tot subhan Allah cand am avzut sa fac crize nu alta...si cum spune surioara noastra ceea ce am vazut si eu la arabi asa este...nu tin cont de ceea ce medicul recomanda de ex numai lapte;e mamei timp de 6 luni...si dau copilului mancare de la 3 luni si sarmale si orice.....totusi trebuie treptat copilul obisnuit..si daca are posibilitatea mama sa alapteze oricunde..nu trebuie ceiukul.

um-rahmun
10-13-2007, 05:11 PM
Draga mea, si eu am alaptat copilul pana la 6 luni, dar este inadmisibil doat sa- alaptezi, trebuie sa-i dai si ceai. Du-te cu el la medic dar da-i ceai si pune putina miere in el.....nu se intampla nimic.....am trecut si eu prim asa ceva..........Eu i-am dat fiului meu si mar ras cu biscuit pe la 5 luni si a fost OK dar tu nu trebuie sa procedezi asa.......da-i ceai.

Draga Dina,
Am incercat sa-i dau azi inainte de a face treaba niste ceai de musetel cu miere dar a refuzat. Se stramba cand i-i pun in gurita sticla cu biberon.Nici apa nu a vrut sa bea cand era si 40 grade.Doctorul mi-a zis ca nu bea ca nu-i este sete, recunosc insa ca sugea din jumate in jumate de ora si se trezea si noaptea si-o alaptam.In general dormea toata noaptea.

um-rahmun
10-13-2007, 05:15 PM
asslamu 3laykom!
ma bcuur ca este totul ok acuma!
si asa e, pana la minim 6 luni, daca ai d eunde, hraneste-l numai cu lapte matern!



ps: si spune-i tatalui sa nu-i mai dea suc de rumen :p

Am zis eu ca stau la panda iau si pusca baietelului!

Dina
10-13-2007, 05:16 PM
Ma vad obigata sa te contazic . SIGUR nu trebuie sa-i dai copilului sarmale dar este obigatoriu sa-i dai copilului ceai. Si el are nevoie de ceva pentru digestie chiar daca este mic. Laptele matern este , printer altele, un punct forte pentru sistemul lui imunitar dar in primele luni de viata , pana copilul poate manca si altceva , trebuie sa bea si ceai........Repet.......pentru digestie..........

um-rahmun
10-13-2007, 05:25 PM
Asalamu aleikom

alhamdulilah...mai aveti grija cu tati astia...si salmlmei ii dadea taicasu tot felu daca nu eram pe faza..pana si o pruna mare cu sambure cu tot subhan Allah cand am avzut sa fac crize nu alta...si cum spune surioara noastra ceea ce am vazut si eu la arabi asa este...nu tin cont de ceea ce medicul recomanda de ex numai lapte;e mamei timp de 6 luni...si dau copilului mancare de la 3 luni si sarmale si orice.....totusi trebuie treptat copilul obisnuit..si daca are posibilitatea mama sa alapteze oricunde..nu trebuie ceiukul.

Probabil din cauza ca sunt unii prea darnici vor sa le dea si la micuti si ceia ce le interzice medicul.In al 2 lea rand ei sunt cei care poruncesc nu vor sa le spuna chiar si doctorul ce sa faca.Acum a scapat dar data viitoare mai vedem noi!:D

rayia
10-13-2007, 06:29 PM
Cele mai recente studii de pediatrie ne spun ca este cel mai bine ca bebelusii sa fie hraniti cu lapte matern pana la 6 luni(acolo unde este posibil).La un copil hranit la san,o intarziere de cateva zile,a scaunului,nu este ingrijoratoare,la fel ca si scaunele zilnice,multiple.Laptele matern satisface atat nevoia de hrana,cat si cea de lichide,astfel incat nu este deloc "inadmisibil" sa nu ii dai copilului ceai pentru digestie...Se poate folosi insa ceai contra colicilor.MIEREA in nici un caz,pentru ca este alergogena!NU va luati dupa diverse persoane care hranesc copilul cu "de toate" de la o varsta prea frageda pentru simplul fapt ca "asa am crescut si noi",interesul nostru ,al mamicilor,trebuie sa fie sa ne crestem copiii cat mai sanatos.Cunosc mamici care se laudau ca bebelushii lor de 6 luni mananca 2 sarmale!!!Ajutor!!Se poate ca bbeul sa fie pofticios si sa inghita orice,dar noi trebuie sa ne gandim la problemele de stomac si dee ficat pe care li le putem crea hranindu-i astfel.Diversificarea trebuie facuta treptat,intai cu sucuri de morcov,mar,apoi cu fructe pasirate,supica si piure de legume,apoi carnita de pui,etc.FARA SARE si Fara ZAHAR si bine ar fi si fara gluten,pentru ca sunt pline spitalele de persoane alergice datorita hranirii incorecte.
Eu imi hranesc bebelusha cu laptic de san si este foarte rezistenta si sanatoasa,nu renuntati la alaptat decat daca este nevoie...Succes!

Dina
10-13-2007, 06:50 PM
Cele mai recente studii de pediatrie ne spun ca este cel mai bine ca bebelusii sa fie hraniti cu lapte matern pana la 6 luni(acolo unde este posibil).La un copil hranit la san,o intarziere de cateva zile,a scaunului,nu este ingrijoratoare,la fel ca si scaunele zilnice,multiple.Laptele matern satisface atat nevoia de hrana,cat si cea de lichide,astfel incat nu este deloc "inadmisibil" sa nu ii dai copilului ceai pentru digestie...Se poate folosi insa ceai contra colicilor.MIEREA in nici un caz,pentru ca este alergogena!NU va luati dupa diverse persoane care hranesc copilul cu "de toate" de la o varsta prea frageda pentru simplul fapt ca "asa am crescut si noi",interesul nostru ,al mamicilor,trebuie sa fie sa ne crestem copiii cat mai sanatos.Cunosc mamici care se laudau ca bebelushii lor de 6 luni mananca 2 sarmale!!!Ajutor!!Se poate ca bbeul sa fie pofticios si sa inghita orice,dar noi trebuie sa ne gandim la problemele de stomac si dee ficat pe care li le putem crea hranindu-i astfel.Diversificarea trebuie facuta treptat,intai cu sucuri de morcov,mar,apoi cu fructe pasirate,supica si piure de legume,apoi carnita de pui,etc.FARA SARE si Fara ZAHAR si bine ar fi si fara gluten,pentru ca sunt pline spitalele de persoane alergice datorita hranirii incorecte.
Eu imi hranesc bebelusha cu laptic de san si este foarte rezistenta si sanatoasa,nu renuntati la alaptat decat daca este nevoie...Succes!

Normal ca ceai contra colicilor si este indicat sa-i dai copilului ceai. Orice medic iti spune acest lucru.

rayia
10-13-2007, 08:00 PM
Normal ca ceai contra colicilor si este indicat sa-i dai copilului ceai. Orice medic iti spune acest lucru.

Nu toti pediatrii recomanda neaparat ceaiul,pentru ca,indiferent daca folosim ceai sau nu,aparatul digestiv al bbului este unul imatur si prin etapa colicilor trec toti bbii,cu rare exceptii...ptr a ameliora,totusi,durerile,se fol.anumite ceaiuri,dar in nici un caz cel de musetel cu miere pentru colici,ca nu are efect,ci de chimen,coji de ceapa,etc si picaturi pe baza de extract de marar,cum ar fi Bonnisan,Espumisan.Vroiam sa spun ca folosirea ceaiurilor de musetel de exp este optionala si nu inadmisibila. Iar cu diversificarea...cum spuneam,din nou,succes!;):beberon:

Dina
10-13-2007, 08:50 PM
Era vorba ( in acest topic ) despre constipatia copilului . Oricum , medicul va sti mai bine ce sa recomande copilului.

rayia
10-13-2007, 08:59 PM
"La un copil hranit la san,o intarziere de cateva zile,a scaunului,nu este ingrijoratoare,la fel ca si scaunele zilnice,multiple."

maryam
10-15-2007, 09:21 AM
Imi cer scuze, n-am citit toate raspunsurile, asa incat dc cineva a mai raspuns la fel...scaunele multiple sunt normale intr-o prima faza, atunci cand copilul este mic si alaptat la san, dar constipatia si mai ales cateva zile nu este deloc normala, cred ca ar trebui sa te adresezi medicului pediatru care are copilul sub observatie...cf cartilor de pediatrie, editii vechi ce-i drept(!:p) orice constipatie care survine mai mult de 24-48 h este anormala!!!

amal
10-16-2007, 01:47 AM
Incearca sa-i dai : ceai de musetel cu miere de albine ( cam 20 ml odata).Incerca sa-l obisnuiesti sa bea ceai , suc de fructe diluat sau chiar apa plata.

eu stiu ca nu e bine sa dai copilului mai mic de 1 an miere pentru ca are risc sa faca botulism. Mierea contine spori de Clostridium botulinum.

Deoarece botulismul este grav (apar probleme respiratorii, se poate instala paralizia si chiar moartea), cred ca este mai bine sa evitati mierea. Cand copilul va fi mai mare, va putea beneficia de proprietatile miraculoase ale mierii.

daca copilul este alimentat natural, doar cu lapte de mama, atunci nu se adauga suc de fructe in alimentatie decat cand se incepe diversificarea. unii pediatrii recomanda sa se obisnuiasca sugarul sa bea cateva lingurite de apa fiarta si racita (fiarta ca sa fie sterila). Doctorul va va spune cat este necesarul de apa, in mililitri, in functie de varsta copilului.

amal
10-16-2007, 02:01 AM
am gasit si explicatia :


Majoritatea adultilor sint protejati de sporii continuti de alimente, deoarece acidul din stomac ii distruge. Botulismul infantil apare pentru ca stomacul unui sugar nu este capabil sa distruga sporii. Astfel, sporii se multiplica si produc toxina in intestinele sugarului. Botulismul infantil este cea mai frecventa forma de botulism. Mai rar, botulismul poate aparea in cazul in care o rana este infectata cu bacteria care genereaza boala. In acest caz, bacteria creste in rana si isi produce toxina.

cred ca acum este clar de ce e bine sa evitam mierea cel putin pana la varsta de 1an.