PDA

View Full Version : Se naşte un "Euro-Islam"?



Mariyah
10-13-2007, 06:37 PM
Bassam Tibi, renumit profesor de politică internaţională şi unul dintre cei mai mari specialişti din lume īn islamism, a constatat posibilitatea apariţiei unui "Euro-Islam", un Islam reformat care să accepte bazele democratice ale Europei. "Islamul, aşa cum a făcut īn toate locurile unde s-a stabilit, trebuie să se adapteze la contextul Europei", a afirmat profesorul Tibi, musulman, vinerea trecută īn timpul unei conferinţe la `Goethe Institut` din Roma.

Islamul, care īn ultimii ani a cunoscut o mare creştere īn Europa, īn principal din cauza emigrării, pentru a fi european va trebui să īmplinească anumite premise, pe care le-a enunţat profesorul: "să separe religia de politică; să accepte democraţia; să promoveze drepturile omului; să fie pluralist şi să respecte societatea civilă".

Tibi, emigrant sirian din Damasc, profesor la Universităţile din Göttingen şi Harvard, a folosit termenul "Euro-Islam" īn 1992, pentru a descrie un Islam ca religie care trebuie să trăiască şi să se dezvolte īn Europa, conform principiilor citate. "Dacă Europa nu spune `bun venit Islam`, fără a uita principiul laicităţii, nu va avea viitor", consideră Bassam Tibi, amintind că īn 2035 vor fi 40 de milioane de musulmani īn Europa. "Islam nu īnseamnă islamism", a subliniat Tibi: islamismul este o ideologie politică cu rădăcini religioase, īn timp ce Islam este o religie.

"Trebuie să evităm dihotomia dintre Occidente şi Islam şi să amintim că īn războiul īmpotriva terorismului Occidentul trebuie să aibă Islamul ca aliat: războiul contra terorismului nu poate fi un război īmpotriva Islamului", a afirmat el.

"Intrarea īn Europa a altor civilizaţii, precum Islamul, este o provocare extraordinară", a explicat Tibi, plāngāndu-se că politicienii vechiului continent īncă nu au īnţeles acest lucru. În schimb, a constatat el, centre nord-americane precum Universitatea californiană din Berkeley, au alocat jumătate de milion de dolari pentru a studia tema unei Europe musulmane sau a unui "Euro-Islam".

florin
10-14-2007, 05:00 PM
Parerea mea este ca acest text seamana izbitor de mult cu textele folosite de catre unele servicii secrete in scop de propaganda -manipulare si de scindare a musulmanilor din intreaga lume!
Latinii aveau un dicton "DIVIDE ET IMPERA"/"DESTRAMA SI STAPANESTE"!!!...
PROFETUL(pbuh) ne-a lasat acest dar minunat intr-u` ADEVAR si de la ALLAH! Cine suntem noi oamenii simpli sa modificam CEEA CE ALLAH NE-A DAT SA URMAM?!?!
OARE ISLAMUL TREBUIE SA URMEZE OAMENII SAU OAMENII TREBUIE SA URMEZE ISLAMUL?!?!

Nu incercati sa il desenati pe ALLAH(DUMNEZEU)! Nu incercati sa il adaptati pacatelor voastre pentru a va fi mai usor drumul prin aceasta viata! MARE URGIE SE VA ABATE ASUPRA NOASTRA DACA VOM INCERCA SA SCHIMBAM CEEA CE DOAR ALLAH ARE IN PUTERE A SCHIMBA!
...

maryam
10-15-2007, 12:22 AM
Acum cativa ani a existat chiar in Bucuresti un simpozion numit Euro Islam, care la acea data a facut destule...valuri.
Mi se pare o porcarie (scuze, dar nu gasesc un term mai potrivit...) care are taman obiectivul de a distorsiona da ca nu cghiar distruge imaginea islamului si nicidecum a o construi (corect!).
Ce ar fi dc am diviza islamul in 5-6-"n" tipuri:(...oare atunci cand profetul *salat* i-a trimis pe companioni sa propovaduiasca le-a dat indicatii de dawa& comportament in fctie de aria geogr?
La samah ALLAH!!!
Cu adevarat astea sunt dintre semnele cele mari, multi...si deviati.
Istagfiru ALLAH al Aziim.
Ceea ce mi se pare si mai inacceptabil este ca multi musulmani aparent open mind incurajeaza si sustin aceste idei.:mad:

hannen
10-15-2007, 01:43 PM
Bine ca mi-ati luat-o inainte,iar credeam ca`s prima care scoate un "porumbel".:D