PDA

View Full Version : Intrebare Pentru Lamurirea Tuturor!



florin
10-14-2007, 11:39 PM
Barbatul convertit la islam poate lua de sotie o femeie nascuta in religia islamica(adica din familie musulmana "naturala")?


*Daca veti raspunde cu "DA" va rog sa si argumentati cu date concrete!

*Daca "NU" asemeni primei variante,rog sa imi argumentati cu date concrete !


Multumesc!
Nu imi veti raspunde mie, ci veti raspunde tuturor celor ce au nelamuriri pe aceasta tema,asa ca am rugamintea sa fiti concisi si la subiect. Si va asigur eu ca sunt multi cei care nu cunosc multe lucruri legate de casatorie,iar raspunsurile voastre le vor fi de foarte mare folos.

Fie ca intelepciunea sa se abata asupra noastra si bunatatea iertarii lui ALLAH sa ne invaluie pe toti curatindu-ne de neputintele si pacatele noastre! DOAR EL LE POATE PE TOATE! Doar MARETIA SI INGADUINTA LUI ne poate lumina viata indrumandu-ne pasii pe calea cea mai buna!

maryam
10-15-2007, 12:35 AM
Sigur ca da, chiar scrie in coran nu stiu exact versetul, am sa citez din memorie istagfiru ALLAH ptr incorectitudine nu dati de sotii fetele voastre necredinciosilor dar daca ei se intorc, imi cer scuze, chiar nu-mi amintesc exact, ideea este ca daca barbatul se converteste el are drepturile si obligatiile unui musulman trait, crescut...cine in afara de ALLAH are capacitatea de a da sau de a lua ISLAMUL?
Daca ALLAH i-a deschis pieptul acelui barbat ptr musulman el este ca si oricare alt musulman.
ALLAH Subhannahu wa Ta`ala stie cel mai bine.


PS cred ca in Surat Nisa este, am sa caut...Inshaa ALLAH.

florin
10-15-2007, 08:36 AM
Sigur ca da, chiar scrie in coran nu stiu exact versetul, am sa citez din memorie istagfiru ALLAH ptr incorectitudine nu dati de sotii fetele voastre necredinciosilor dar daca ei se intorc, imi cer scuze, chiar nu-mi amintesc exact, ideea este ca daca barbatul se converteste el are drepturile si obligatiile unui musulman trait, crescut...cine in afara de ALLAH are capacitatea de a da sau de a lua ISLAMUL?
Daca ALLAH i-a deschis pieptul acelui barbat ptr musulman el este ca si oricare alt musulman.
ALLAH Subhannahu wa Ta`ala stie cel mai bine.


PS cred ca in Surat Nisa este, am sa caut...Inshaa ALLAH.


Multumesc!

ALLAH sa aduca intelepciunea si binecuvantarile SALE asupra ta si a familiei tale!

maryam
10-15-2007, 09:13 AM
Multumesc!

ALLAH sa aduca intelepciunea si binecuvantarile SALE asupra ta si a familiei tale!



:salam:
Inshaa ALLAH, Ya rabb, asupra noastra, a tuturor.



PS: ptr ISLAM VROIAM SA SCRIU DAR M-AM GRABIT, IMI CER SCUZE...

hannen
10-15-2007, 01:39 PM
Salam aleikum si bine ai venit Florin!
Desi sora mea Maryam ti-a raspuns deja,vreau sa subliniez inca o data pt. toti musulmanii convertiti!
Sa fiti convinsi ca in fata lui Allah subhana wa taala ,nu exista nicio diferenta intre noi!Doar zice Sfintul Quran ca noi toti ne nastem musulmani(supusi lui Allah) insa parintii nostri ne "fac" crestini,evrei...
Intre noi si cei pe care noi ii percem "nascuti" musulmani (desi ei doar au avut norocul de a ramane asa cum s-au nascut) nu este nici o diferenta!!
Singura diferenta dintre noi consta in evlavie si fapte bune!
Asadar sa ne intrecem in ele si sa urmam ceea ce PreaBunul Allah ne-a prescris,inclusiv casatoria cu femei drept credincioase .

P.S (o glumitza,daca imi permiti) Oricum ele nu se pot casatori decit cu musulmani,si asa se zice ca sunteti in minoritate,vrei sa lasati bietele surori necasatorite?:D

suleiman
10-15-2007, 02:44 PM
Un om care s-a convertit la Islam si practice toate etapele islamului se numeste musulman (muslim) .

Adica daca :

- Marturiseste ca nu este dumnezeu afara de ALLAH si Muhammad este profetul Sau .
- Se roaga de 5 ori pe zi , rugaciunile scrise (fard) .
- Plateste Dania .
- Tine post luna Ramadan .
- Face pelerinajul daca poate macar o data in viata .

Imanul este un nivel mai inalt in credinta , si orice Mu'min este musulman dar nu orice musulman este mu'min .

Etapele Imanului sunt :
- Sa crezi in ALLAH .
- Sa crezi in ingerii lui ALLAH .
- Sa crezi in cartile lui ALLAH .
- Sa crezi in profetii lui ALLAH .
- Sa crezi in ziua de apoi .
- Sa crezi in destin , bunul lui si raul lui .

Despre casatorie :


Nu va insurati cu politeiste inainte ca ele sa creada caci o roaba care crede este mai buna decat o politeista, chiar daca ea va place ! Su nu dati de sotii fete credincioase politeistilor , inainte ca ei sa creada , caci un rob credincios este mai bun decat un politeist , chiar daca el va place .


Al-Baqarah 221


Acest verset interzice casatoria unui barbat musulman cu una decat daca ea crede cu exceptia casatoriei unui musulman cu una care face parte din oamenii cartii (crestinii si evreii) cu conditia sa fie credincioasa in credinta ei si sa o practice .
Cat despre casatoria unei musulmance cu altcineva care nu este MU'MIN este interzisa fara discutii .
Indiferent daca acela este convertit sau nascut musulman .

De exemplu : Un barbat care practica Islamul , se roaga , tine post .... Dar curveste , casatoria cu un astfel de barbat este interzisa .
Am dat acest exemplu ca sa arat ca un musulman poate sa ajunga sa curveasca in timp ce un credinios nu o face .

Ce este de facut ?


O , voi cei care credeti ! Daca vin la voi muieri credincioase in pribegie , incercati-le pe ele ! ALLAH stie mai bine credinta lor. Si daca aflati ca ele sunt credincioase , nu le mai trimiteti inapoi la necredinciosi . Ele nu mai sunt ingadite pentru ei si nici ei nu mai sunt ingaduiti pentru ele ca soti .


Al-Mumtahanah 10


Dupa ce a fost incercat cel care pretinde ca e musulman , si se adevereste ca e credincios atunci casatorie lui este legata de cuvantul tatului fetei sau tutorele ei daca tatal ei este mort.

Daca tatal fetei sau tutorele ei refuza aceasta casatorie pentru un motiv clar , atunci barbatul nu are ce face , dar daca nu este nici un motiv atunci se ridica problema in fata judecatorului musulman (in tarile islamice) , si daca judecatorul vede ca acel om este credincios si capabil pentru ea atunci se accepta casatoria lor , si daca nu atunci ei doi nu pot sa se casatoreasca .

---------
Asta in general .
In particular , si nu are legatura cu Islamul dar cu mentalitatea musulmanilor mai ales arabii si turcii , e foarte greu sa accepte unu ca fiica lui sa se marite cu un barbat convertit . Si este imposibil daca acel barbat a cunoscut-o pe fata respectiva inainte ca el sa devina musulman .

---------

Este mult mai usor casatoria barbatului musulman decat casatoria fetei musulmane , indiferent daca s-au nascut musulmani sau daca s-au convertit .

Ca in fata Lui ALLAH , nu este diferenta intre natii , culori , si limbi ci in evlavie .

florin
10-15-2007, 04:56 PM
Salam aleikum si bine ai venit Florin!
Desi sora mea Maryam ti-a raspuns deja,vreau sa subliniez inca o data pt. toti musulmanii convertiti!
Sa fiti convinsi ca in fata lui Allah subhana wa taala ,nu exista nicio diferenta intre noi!Doar zice Sfintul Quran ca noi toti ne nastem musulmani(supusi lui Allah) insa parintii nostri ne "fac" crestini,evrei...
Intre noi si cei pe care noi ii percem "nascuti" musulmani (desi ei doar au avut norocul de a ramane asa cum s-au nascut) nu este nici o diferenta!!
Singura diferenta dintre noi consta in evlavie si fapte bune!
Asadar sa ne intrecem in ele si sa urmam ceea ce PreaBunul Allah ne-a prescris,inclusiv casatoria cu femei drept credincioase .

P.S (o glumitza,daca imi permiti) Oricum ele nu se pot casatori decit cu musulmani,si asa se zice ca sunteti in minoritate,vrei sa lasati bietele surori necasatorite?:D

WaSallam!

Multumesc de urari si de raspuns!

Fie ca PACEA lui ALLAH si BINECUVANTARILE LUI sa iti inunde inima!

florin
10-15-2007, 04:59 PM
Un om care s-a convertit la Islam si practice toate etapele islamului se numeste musulman (muslim) .

Adica daca :

- Marturiseste ca nu este dumnezeu afara de ALLAH si Muhammad este profetul Sau .
- Se roaga de 5 ori pe zi , rugaciunile scrise (fard) .
- Plateste Dania .
- Tine post luna Ramadan .
- Face pelerinajul daca poate macar o data in viata .

Imanul este un nivel mai inalt in credinta , si orice Mu'min este musulman dar nu orice musulman este mu'min .

Etapele Imanului sunt :
- Sa crezi in ALLAH .
- Sa crezi in ingerii lui ALLAH .
- Sa crezi in cartile lui ALLAH .
- Sa crezi in profetii lui ALLAH .
- Sa crezi in ziua de apoi .
- Sa crezi in destin , bunul lui si raul lui .

Despre casatorie :


Nu va insurati cu politeiste inainte ca ele sa creada caci o roaba care crede este mai buna decat o politeista, chiar daca ea va place ! Su nu dati de sotii fete credincioase politeistilor , inainte ca ei sa creada , caci un rob credincios este mai bun decat un politeist , chiar daca el va place .


Al-Baqarah 221


Acest verset interzice casatoria unui barbat musulman cu una decat daca ea crede cu exceptia casatoriei unui musulman cu una care face parte din oamenii cartii (crestinii si evreii) cu conditia sa fie credincioasa in credinta ei si sa o practice .
Cat despre casatoria unei musulmance cu altcineva care nu este MU'MIN este interzisa fara discutii .
Indiferent daca acela este convertit sau nascut musulman .

De exemplu : Un barbat care practica Islamul , se roaga , tine post .... Dar curveste , casatoria cu un astfel de barbat este interzisa .
Am dat acest exemplu ca sa arat ca un musulman poate sa ajunga sa curveasca in timp ce un credinios nu o face .

Ce este de facut ?


O , voi cei care credeti ! Daca vin la voi muieri credincioase in pribegie , incercati-le pe ele ! ALLAH stie mai bine credinta lor. Si daca aflati ca ele sunt credincioase , nu le mai trimiteti inapoi la necredinciosi . Ele nu mai sunt ingadite pentru ei si nici ei nu mai sunt ingaduiti pentru ele ca soti .


Al-Mumtahanah 10


Dupa ce a fost incercat cel care pretinde ca e musulman , si se adevereste ca e credincios atunci casatorie lui este legata de cuvantul tatului fetei sau tutorele ei daca tatal ei este mort.

Daca tatal fetei sau tutorele ei refuza aceasta casatorie pentru un motiv clar , atunci barbatul nu are ce face , dar daca nu este nici un motiv atunci se ridica problema in fata judecatorului musulman (in tarile islamice) , si daca judecatorul vede ca acel om este credincios si capabil pentru ea atunci se accepta casatoria lor , si daca nu atunci ei doi nu pot sa se casatoreasca .

---------
Asta in general .
In particular , si nu are legatura cu Islamul dar cu mentalitatea musulmanilor mai ales arabii si turcii , e foarte greu sa accepte unu ca fiica lui sa se marite cu un barbat convertit . Si este imposibil daca acel barbat a cunoscut-o pe fata respectiva inainte ca el sa devina musulman .

---------

Este mult mai usor casatoria barbatului musulman decat casatoria fetei musulmane , indiferent daca s-au nascut musulmani sau daca s-au convertit .

Ca in fata Lui ALLAH , nu este diferenta intre natii , culori , si limbi ci in evlavie .



Sallam Alaikom!

Multumesc.Intradevar raspunsul acesta a fost cel mai amplu si cel mai cuprinzator.Atingand toate aspectele de la cele religioase pana la cutumma diferitelor zone ale lumii musulmane!
Raspunsul acesta imi va fi de foarte mare folos!

ALLAH sa te binecuvinteze si sa iti aduca multa sanatate tie si asupra tuturor celor dragi tie!
DOAR EL LE STIE ,LE POATE SI LE VEDE PE TOATE!

QURRAT-UL-AIN
10-16-2007, 02:20 PM
Odata cu acest subiect,mi-am trezit o serie de intrebari ce ma framantau si in trecut...As da ca exemplu : o familie de musulmani are mai multi copii, dintre care si o fetita.La varsta maturitatii, atunci cand va fi pregatita pentru casatorie...ce se intampla daca intalneste un baiat crescut bine, dar crestin,care din bunatatea si purtarea ei, incepe sa cunoasca adevarata cale si purtare a unui bun musulman, accepta religia lui Allah,dar nu se pot casatori?Este adevarat ca nici un tata nu ar accepta casatoria cu un baiat convertit...si ma intreb:dragostea are religie?Cum sa inveti inima sa aleaga?Multi ar spune ca depinde ce educatie mama o da fetei...dar...cu toate acestea cate femei nu au descoperit aceasta minunata religie datorita sotilor lor?datorita purtarii lor incomparabile cu ale unui crestin ? Dar daca inima nu asculta?Atunci?Alegem alta tara pentru a ne creste copiii?desi spun cu profunda durere in inima ca fff putini, o masura mult prea mica din barbatii musulmani necasatoriti, sunt adevarate exemple si viitori buni soti, chiar nascuti din parinti musulmani si traind intr-o tara islamica...

suleiman
10-16-2007, 08:41 PM
Cu certitudine e absurd si neislamic sa nu ii tratezi pe barbatii musulmani convertiti la fel ca pe musulmanii "nativi"... E o prejudecata si trebuie luptat contra ei prin educatie si discutii deschise...

Nimeni nu poate sa-l oblige pe un tata sa-si dea fiica la un barbat pe care el nu-l vrea .
Da , cei convertiti trebuie tratati la fel ca si altii si uneori si mai bine , dar noi nu suntem profeti si nu coboara pe inimile noastre un duh de la ALLAH , asa ca nu avem cum sa verificam omul ... Mai ales ca traim intr-o lume , numai ALLAH stie ce se intampla in ea de rautaciuni .

Cate cazuri am vazut in viata mea , si despre cate am auzit ... Si de o vreme nu ma mai bag in nici o casatorie , pentru ca la un moment dat , am observat ca ceva nu este in regula in astfel de casatorii ...

Cel mai mare caz din istoria moderna este : Omar As-Sharif , actorul cunoscut . A trecut la islam dupa ce s-a indragostit de o actrita din Egipt , si dupa o viata au divortat ...
Oare cat de musulman este Omar as-sharif ? cu nepotii unu musulman , unu crestin , si unu evreu ?

----------------------

Cat despre ce a zis QURRAT-UL-AIN , nu exista dragoste , e un fenomen pe care il traiesc oamenii ca sa fuga din fata realitatii .

Daca o musulmanca se indragosteste de un nemusulman , atunci aceasta dragoste e de la diavol . Daca in inima fetei nu sta dragostea fata de ALLAH in primul rand , atunci sa-si caute alta religie ...

Tot ceea ce face omul in viata lui trebuie sa fie doar pentru ALLAH , si nu cred ca exista un om care il iubeste pe ALLAH sa se indragosteasca de un dusman al Lui ALLAH , sau de un pacatos , sau de un necredincios ...

----------------------

Barbatul se descurca oriunde si cu oricine si indiferent cum , si femeia nu este responsabila pe el , in timp ce barbatul are o maaare responsabilitate fata de fiica lui , si nu cred ca e normal sa-ti arunci fiica asa la nimeriala ...

maryam
10-17-2007, 08:27 AM
Nimeni nu poate sa-l oblige pe un tata sa-si dea fiica la un barbat pe care el nu-l vrea .
Da , cei convertiti trebuie tratati la fel ca si altii si uneori si mai bine , dar noi nu suntem profeti si nu coboara pe inimile noastre un duh de la ALLAH , asa ca nu avem cum sa verificam omul ... Mai ales ca traim intr-o lume , numai ALLAH stie ce se intampla in ea de rautaciuni .

Cate cazuri am vazut in viata mea , si despre cate am auzit ... Si de o vreme nu ma mai bag in nici o casatorie , pentru ca la un moment dat , am observat ca ceva nu este in regula in astfel de casatorii ...

Cel mai mare caz din istoria moderna este : Omar As-Sharif , actorul cunoscut . A trecut la islam dupa ce s-a indragostit de o actrita din Egipt , si dupa o viata au divortat ...
Oare cat de musulman este Omar as-sharif ? cu nepotii unu musulman , unu crestin , si unu evreu ?

----------------------

Cat despre ce a zis QURRAT-UL-AIN , nu exista dragoste , e un fenomen pe care il traiesc oamenii ca sa fuga din fata realitatii .

Daca o musulmanca se indragosteste de un nemusulman , atunci aceasta dragoste e de la diavol . Daca in inima fetei nu sta dragostea fata de ALLAH in primul rand , atunci sa-si caute alta religie ...

Tot ceea ce face omul in viata lui trebuie sa fie doar pentru ALLAH , si nu cred ca exista un om care il iubeste pe ALLAH sa se indragosteasca de un dusman al Lui ALLAH , sau de un pacatos , sau de un necredincios ...

----------------------

Barbatul se descurca oriunde si cu oricine si indiferent cum , si femeia nu este responsabila pe el , in timp ce barbatul are o maaare responsabilitate fata de fiica lui , si nu cred ca e normal sa-ti arunci fiica asa la nimeriala ...


Mashaa ALLAH Suleiman de 100 de ori, este un raspuns de care cred Inshaa ALLAH ca si ingerii ar fi multumiti.
ALLAH sa te rasplateasca.
Adevarat ai spus, o voba mare: "Daca in inima fetei nu sta dragostea fata de ALLAH in primul rand".
Pentru ca sunt mama si de baiat, dar mai ales :D de fata (spun mai ales pentru ca...e mare bloblema:D cu fetele!!!) nu pot decat sa ma rog la nesfarsit, Inshaa ALLAH YA RABB, ptr fetita mea si ptr toate fetile musulmane sa le calauzeasca Bunul ALLAH catre ceea ce El, iubeste si Inshaa ALLAH sa nu lase in inimile lor mici, sau mari, decat iubirea fata de El, sa le calauzeasca vietile, gandurile, sufletele, faptele...amiiin, amiina, amiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin.

Saira
10-17-2007, 11:01 AM
Nimeni nu poate sa-l oblige pe un tata sa-si dea fiica la un barbat pe care el nu-l vrea .
Da , cei convertiti trebuie tratati la fel ca si altii si uneori si mai bine , dar noi nu suntem profeti si nu coboara pe inimile noastre un duh de la ALLAH , asa ca nu avem cum sa verificam omul ... Mai ales ca traim intr-o lume , numai ALLAH stie ce se intampla in ea de rautaciuni .

Cate cazuri am vazut in viata mea , si despre cate am auzit ... Si de o vreme nu ma mai bag in nici o casatorie , pentru ca la un moment dat , am observat ca ceva nu este in regula in astfel de casatorii ...

Cel mai mare caz din istoria moderna este : Omar As-Sharif , actorul cunoscut . A trecut la islam dupa ce s-a indragostit de o actrita din Egipt , si dupa o viata au divortat ...
Oare cat de musulman este Omar as-sharif ? cu nepotii unu musulman , unu crestin , si unu evreu ?

----------------------

Cat despre ce a zis QURRAT-UL-AIN , nu exista dragoste , e un fenomen pe care il traiesc oamenii ca sa fuga din fata realitatii .

Daca o musulmanca se indragosteste de un nemusulman , atunci aceasta dragoste e de la diavol . Daca in inima fetei nu sta dragostea fata de ALLAH in primul rand , atunci sa-si caute alta religie ...

Tot ceea ce face omul in viata lui trebuie sa fie doar pentru ALLAH , si nu cred ca exista un om care il iubeste pe ALLAH sa se indragosteasca de un dusman al Lui ALLAH , sau de un pacatos , sau de un necredincios ...

----------------------

Barbatul se descurca oriunde si cu oricine si indiferent cum , si femeia nu este responsabila pe el , in timp ce barbatul are o maaare responsabilitate fata de fiica lui , si nu cred ca e normal sa-ti arunci fiica asa la nimeriala ...



MashaAllah,Suleiman,ai cam pus punctul pe i :p.Stii,daca e sa privesti din latura aia sentimentala a occidentalelor :D o sa fie cam greu de inteles partea cu indragostitul de un nemusulman,fiindca deja pe aici pe undeva s-a pierdut firul cu a face ceva numai pentru Allah...din pacate.Insa imi place cum ai exprimat acea idee.


Dar sa revin la casatoria barbat convertit-femeie musulmana din familie...stii,e greu sa spui si sa intelegi daca un barbat face acest lucru din proprie convingere sau numai pentru a se putea casatori cu femeia respectiva.E chiar greu! Caci teoretic ar putea sa se casatoreasca cu ea,insa putem noi oare fi siguri unii de intentiile altora? Ar fi frumos sa fie posibil...


Ce sa mai spun,un raspuns de nota 10 (20 à la Liban :D),dar dincolo de aspectul fix si importanta ideilor exprimate,sfarsitul e de-a dreptul fain...ma refer la NIMERIALA :p ;) ce ardelean avem noi aici :36_1_21:

genan
10-17-2007, 01:20 PM
Pe de alta parte, scuze, dar eu daca as fi tata arab, musulman, prea adesea as avea mai multa incredere in convertiti decit in "nativi"... primii cel putin , in majoritate, nu urmeaza islamul in virtutea traditiei , ci pt ca au ales si cred in mod constient in aceasta cale...

stii... oarecum ai punctat ceea ce am gandit kiar de la inceputul acestui subiect.... TRADITIA... intra-devar de f multe ori un musulman convertit castiga mai usor increderea altora decat un musulman "nativ", DAR, ganditi-va la un aspect, care nu poate fi deloc ignorat: el este obisnuit cu religia, a invatat-o, o respectika si cel mai important, o practika, insa imaginati-va , casatorit fiind cu o fata araba, musulmana nativa, cum ar fi sa traiasca acel barbat acolo, intr-o tara araba? s-ar lovi, cu siguranta, de unele obiceiuri, care variaza de la o tara la alta, de unele traditii pe care cu siguranta nu le-ar accepta, nu le-ar putea intelege si asta pt simplul fapt ca nu a fost crescut in acea societate. o sa spuneti ca si ce daca? important e sa urmeze relgia si calea lui allah sobhana wta`ala, si da, asa este, asta este cel mai important, dar s ane gandim totusi ca oriunde ar trai persoana respectiva, va fi vb de o anumita comunitate, o anumita societate cu obiceiurile si traditii specifice... nu are cum sa se izoleze...


.................................................. .................................................. ....

Iris00
10-17-2007, 06:54 PM
""Tot ceea ce face omul in viata lui trebuie sa fie doar pentru ALLAH , si nu cred ca exista un om care il iubeste pe ALLAH sa se indragosteasca de un dusman al Lui ALLAH , sau de un pacatos , sau de un necredincios ...""

Si cine sunt : dusmanii lui Allah, pacatosii sau necredinciosii din punct de vedere al religiei musulmane .......si de ce?

shama
10-17-2007, 07:23 PM
Assalaamu alaikum,

Doreste cineva sa se opreasca si asupra rolului pe care-l are fata/fiica in alegerea propriului sot?
Poate n-am citit eu cu atentie ce s-a scris anterior, dar parca nu am dat peste nici un pasaj in care sa se specifice ca fata - musulmana - are dreptul sa aleaga sau sa respinga un barbat care aspira la mana ei...
Altfel, care ar fi deosebirea intre o casatorie liber consimtita si una "aranjata"?
Si ce se intampla in situatia in care tatal isi da acordul, iar fata este inclinata sa-l refuze pe pretendentul respectiv? In definitiv, are si ea "drept de vot" in chestiunea asta... ba, sa indraznesc chiar sa-l numesc "drept de veto" ;)?

shama
10-17-2007, 11:31 PM
Si eu vroiam sa atrag atentia asupra faptuluio ca in discutie s-a ignorat rolul fetei... Sigur ca ea are si ar trebui sa aiba puterea de decizie.. Stim cu toate cite hadisuri sunt pe tema alegerii libere a sotului... Parintii pot propune, dar fata decide...

Genan, sigur, practic ai f mare dreptate, dar...asta nu inseamna ca pt a ne integra social trebuie sa acceptam tot felul de traditii stupide... Altfel contribuim si noi la perpetuarea... prefer sa fiu izolat printre oameni inteligenti si putini, decit apreciat de gloata...Iar unele traditii , care nu au nimic de a face cu islamul, e mai bine sa moara...

AishaA, as dori sa recitesc postarea aceea recenta a ta despre conferinta si nu o mai gasesc. Mai stii unde ai postat-o? Multumesc :give_rose:. Imi cer scuze pentru off-topic.

maryam
10-17-2007, 11:35 PM
Assalaamu alaikum,

Doreste cineva sa se opreasca si asupra rolului pe care-l are fata/fiica in alegerea propriului sot?
Poate n-am citit eu cu atentie ce s-a scris anterior, dar parca nu am dat peste nici un pasaj in care sa se specifice ca fata - musulmana - are dreptul sa aleaga sau sa respinga un barbat care aspira la mana ei...
Altfel, care ar fi deosebirea intre o casatorie liber consimtita si una "aranjata"?
Si ce se intampla in situatia in care tatal isi da acordul, iar fata este inclinata sa-l refuze pe pretendentul respectiv? In definitiv, are si ea "drept de vot" in chestiunea asta... ba, sa indraznesc chiar sa-l numesc "drept de veto" ;)?


Profetul *salat* a spus clar ca o fata se poate opune, asadar nu face parte din Sunna sa nu i se respecte acest drept fie el si de veto:D.
Faptul ca in Coran scrie sa nu dea parintii fiicele de sotii necredinciosilor nu inseamna sa le si aleaga sotii, ba mai mult, chiar profetul *salat* a spus ca mirii trebuie sa se vada inainte, e mult de spus si timpul meu deja suprapus peste altele, imi cer scuze ptr ca nu intru in detalii, insa ceea ce se petrece pe teren din exces de zel nu este apicarea in mod corect, complet, bazat pe traditia profetului *salat*.

Iris la intrebarea asta este ff mult de scris.
Cred ca iti poti imagina singurica un scenariu, imagineaza-ti o femeie mus casatorita cu un nemusulman care poate chiar are un cui:D impotriva religiei sotiei...ptr ea este ramadan, pentru el, fireste ca nu. Crezi ca ar putea sa ii respecte postul? Sau crezi ca ea ar avea un post adevarat, adevarat de...linistit? Nici nu trebuie cred, alt exemplu...
As vrea sa intelegi ca ALLAH, MARIRE LUI!!! Nu impune nimic intamplator, ceea ce a decis ca este haram este o protectie ptr noi si nu un hatar al Sau. Este daca vrei un mod de viata care combate inainte de a trata, desi intre noi fiind vb chiar si ptr tratamente varianatele si...terapiile islamice sunt fara egal;).

maryam
10-17-2007, 11:36 PM
AishaA, as dori sa recitesc postarea aceea recenta a ta despre conferinta si nu o mai gasesc. Mai stii unde ai postat-o? Multumesc :give_rose:. Imi cer scuze pentru off-topic.

aici...........................

http://www.rasarit.com/vb/showthread.php?t=2207

amal
10-17-2007, 11:40 PM
Cat despre ce a zis QURRAT-UL-AIN , nu exista dragoste , e un fenomen pe care il traiesc oamenii ca sa fuga din fata realitatii .

dar ce ai patit suleiman de spui asa ceva? inseamna ca esti o persoana tare singura...te compatimesc:D

cum ramane cu dragostea profetului *salat* fata de Khadija sau Aisha? sau nu a fost dragoste? de ce realitate incerca sa fuga?
si sunt atatea alte mari povesti de iubire...
nu poti sa zici ca nu exista dragoste decat daca ai iubit si ai fost ranit sau daca pur si simplu nu esti capabil sa ai sentimente.

suleiman
10-17-2007, 11:44 PM
1 - Aveti rabdare . Subiectul pe care l-am pornit despre femeia in islam , o sa includa inchallah tot ce stiu si ce invat .
Nu poate nimeni sa oblige o fata sa se casatoreasca cu unul pe care nu-l doreste .

2 - Va rog sa va ganditi la urmatoarele idee :

A - Femeia este responsabilitatea barbatului si nu invers .
B - Barbatul este creat sa daruiasca iar sursele lui de primire sunt large .
C - Femeia este facuta sa primeasca iar darurile ei trebuie limitate sotului , copiilor , parintilor .(nu vorbesc de bani) .
D - Barbatul isi apara nevasta si nu invers .
E - Daca un barbat arab se casatoreste cu una nearaba , indiferent de religia ei , si merge cu ea in tara lui , el poate sa o integreze usor in familia sa , apoi in societate , si chiar daca nu se integreaza bine in societate .
F - Daca un nearab , se casatoreste cu o araboiaca si ea il duce in lumea araba , cum poate ea sa-l integreze in societate ? Il ea de mana si merge cu el peste tot si il invata obicierule si ii limiteaza accesul la doar cateva locuri ? Cum poate acel barbat sa o intretina pe femeia respectiva ? Cum poate el sa aiba grija de ea intr-o lume care nu este a lui , alta cultura , alte traditii .... ?

Sa nu-mi spuneti ca ea traieste in tara lui , ca nu cred ca exista un arab care accepta ca fiica lui sa traiasca departe de el intr-o tara care in capatul opus al traditiei , religiei ...

Si acel nearab , convetit , traieste in tara lui ca si un strain , da e strain , pentru ca sa dezlegat de tot ce tine de poporul sau si si-a ales o alta cale de viata , gandire , ....
Daca sociatatile ne-arabe refuza ideea islamului , si abia barbatul se descurca singur , cum poate el sa aiba grija si de sotia lui ?

Nu este vorba nici de rasism si nici de prostii , este vorba de o realitate , chiar daca e dureroasa , tot realitate ramane , si o traim si noi arabii in romania , si arabii din alte tari ... Inclusiv musulmanii plecati in alte tari musulmane care au traditii diferite fata de tarile lor .

--------
Vreau sa va spun o poveste dureroasa .
O doamna din Egipt , s-a indragostit de un libanez (coleg de facultate) , acela a luat-o cu el in Liban dupa absolvire (sigur ca si nevasta) ... Au trecut 30 de ani departe de tara ei , si iata copilul ei pleaca in turcia sa-si faca facultatea , la fel pleaca si fiica cu fratele ei pentru acelasi scop .

Baiatul se "indragosteste" de o colega din turcia ... Mama (saraca de ea) afla ... Merge in Turcia ,face cunostiita cu parintii fetei ... Accepta casatoria lor cu lacrimi in ochi ... Se indreapta spre nora ei si ii spune : Sa ai grija de fiul meu si macar in gand sa va ganditi la mine . Il iubesc pe fiul meu dar o sa fac un sacrificiu pentru tine . Nu vreau sa traiesti cum am trait eu , sa treci prin ce am trecut eu ... Mai bine sta copilul meu departe de mine si stiu ca nu a curs o lacrima din ochii tai decat sa fie fiul meu langa mine si viata ta sa devina numai tristete ....

Cand un turc s-a indragostit de fiica ei , (foarte credincios) , dar : nici nu a mai stat fata sa-si termine facultatea ... Imediat s-a intors acasa ...... " Ajunge un sacrificiu pentru fata altora ... Dar asta e fiica mea si nu sant disponibila sa fac sacrificiu pentru nici un barbat "

------------

3 - Dusmanii Lui ALLAH sunt cei care declara dusmania lor fata de ALLAH , Profetii Lui , Religia Lui , robii Lui ...
Necredinciosul si pacatosul sunt dusmanii proprilor lor suflete ... Si atata vreme cat nu se ating de Islam si de musulmani , si traiesc in pace (si vor pacea) cu musulmanii atunci nici un musulman nu poate sa se atinga de ei ...

maryam
10-17-2007, 11:53 PM
dar ce ai patit suleiman de spui asa ceva? inseamna ca esti o persoana tare singura...te compatimesc:D

cum ramane cu dragostea profetului *salat* fata de Khadija sau Aisha? sau nu a fost dragoste? de ce realitate incerca sa fuga?
si sunt atatea alte mari povesti de iubire...
nu poti sa zici ca nu exista dragoste decat daca ai iubit si ai fost ranit sau daca pur si simplu nu esti capabil sa ai sentimente.

Hei, hei:(, ce-i asta, pare deja ca l-ai supus unei analize para psihologice.
Nu cred ca e cazul sa ne analizam unii pe altii si sa ne mai si pronuntam...
Si nu cred ca se incadreaza afiramtia lui in exemplul tau cu profetul*salat*.
Cred ca el se referea strict la ex respectiv, nu a generalizat,ia
intreaba-l sa vezi cat isi iubeste mama su de pe acum sotia...Inshaa ALLAH.
Cred ca macar ar trebui sa ne abtinem de la afirmatii si permanente contrari de acest fel.

amal
10-18-2007, 01:11 AM
glumeam si eu...
:beberon::beberon::beberon:
.................................................. ................

maryam
10-18-2007, 01:43 AM
glumeam si eu...
:beberon::beberon::beberon:
.................................................. ................


:D:D alhamdulillah ca nu te-ai suparat si tu ca am zis;), dar uite, stii ca admin e subtil de...suparacios :D:D

Mariyah
10-18-2007, 11:54 AM
Nu sunt de acord Suleiman cu punctul tau de vedere. E prea fixist, prea dur.
Daca o musulmana vrea un crestin sau evreu si baiatul accepta sa treaca la Islam pt ea sau pt ALLAH (numai el stie de ce ) atunci se poate casatori cu el.
Exista verset care sustine casatoria cu fosti kafiri care au trecut la Islam .Mie mi se pare totul clar, nu inteleg de unde si pana unde ai scos ca dragostea lor provine de la diavol?

dana
10-18-2007, 12:19 PM
""Tot ceea ce face omul in viata lui trebuie sa fie doar pentru ALLAH , si nu cred ca exista un om care il iubeste pe ALLAH sa se indragosteasca de un dusman al Lui ALLAH , sau de un pacatos , sau de un necredincios ...""

Si cine sunt : dusmanii lui Allah, pacatosii sau necredinciosii din punct de vedere al religiei musulmane .......si de ce?



CRED K sunt necredinciosii , ( cei care nu cred in allah si se roaga la statui etc) este f. mare pacat sa ii atribuii altcuiva ceea ce a creat allah.

daca gresesc o rog pe maryam sa ma corecteze ( stiu k e cu ochii pe noi):D

maryam
10-18-2007, 12:46 PM
CRED K sunt necredinciosii , ( cei care nu cred in allah si se roaga la statui etc) este f. mare pacat sa ii atribuii altcuiva ceea ce a creat allah.

daca gresesc o rog pe maryam sa ma corecteze ( stiu k e cu ochii pe noi):D


Hai mai ca nu e chiar asa :D:psi in primul rand, chiar de-ar fi sa fie, sunt cu ochii pe mine:D:D, cred adica, Inshaa ALLAH. Oricum aici toti avem de invatat unii de la altii, nu e nimeni mai cu mot:D.
ALLAH sa te rasplateasca numai cu bine in aceasta viata si in cea de apoi.

Iris00
10-18-2007, 02:54 PM
Daca un nearab , se casatoreste cu o araboiaca si ea il duce in lumea araba , cum poate ea sa-l integreze in societate ? Il ea de mana si merge cu el peste tot si il invata obicierule si ii limiteaza accesul la doar cateva locuri ? Cum poate acel barbat sa o intretina pe femeia respectiva ? Cum poate el sa aiba grija de ea intr-o lume care nu este a lui , alta cultura , alte traditii .... ?

Cred ca atunci cand un nearab face acest pas este constient de faptul ca trebuie se integreze in cultura respectiva si sa accepte traditiile ,altfel nu cred ca ar face acest lucru.

Daca un barbat arab se casatoreste cu una nearaba , indiferent de religia ei , si merge cu ea in tara lui , el poate sa o integreze usor in familia sa , apoi in societate ,

Oare de ce acest barbat poate si cel nearab nu?

Sa nu-mi spuneti ca ea traieste in tara lui , ca nu cred ca exista un arab care accepta ca fiica lui sa traiasca departe de el intr-o tara care in capatul opus al traditiei , religiei ...

N-am inteles pre bine ce vrei sa zici " in tara lui" , vrei sa zici in tara araba sau e vorba despre tara ei ( nearaba ). Oricum ar fi , cunost o familie ( el arab, ea romanca ) care au 2 fetite si vreau sa spun ca nu a fost nici o problema ca sotia sa locuiasca cu fetele in Romania ( sigur ,anumite perioade de timp ) si el in tara lui. Sau altadata sa locuiasca ea cu fetele acolo si el singur aici. Sau fetele sa vina in vacanta si la locuiasca cu bunica romanca.

Iris00
10-18-2007, 02:56 PM
Scuze ca n-am marcat citatele , dar am o mica problema cu PC-ul.

genan
10-20-2007, 07:50 PM
[
Mi se pare absurd... Pai, musulmanul adevarat trebuie sa se adapteze si integreze unor traditii imbecile sau societatea trebuie sa se schimbe dupa modelul islamic???? E o aberatie sa folosim ceea ce se petrece gresit in societate ca motiv pt a ne mula si noi pe acelasi calapod.... Traditiile nu au nici o valoare pt mine, pe mine ma intereseaza Islamul, nu prejudecatile.... Eu cred ca problema e foarte prost pusa si ne abatem de la islam discutind in felul asta... Macar cu vorba si inima sa incercam sa schimbam ceva daca nu putem prin fapta... Musulmanul e musulman, convertit sau nu, are aceleasi drepturi si merita acelasi respect si incredere...

assalamu alaykom!

aisha, te contrazic putin.... cand spui "traditii imbecile" pe care le-ai putea gasi intr-o tara araba, si la care musulmanul nu ar trebui sa se adapteze, sa stii ca de multe ori trebuie sa te referi si la niste traditii specifice strict de la o tara/regiune la alta, si care NU sunt deloc in contradictie cu ceea ce islamul cere.
eu la astfel de traditii ma refer, la care un barbat nearab nu s-ar putea acomoda. si gaditi-va ca nu de putine ori auzim de femei care in occident fac ceea ce trebuie, sunt bune musulmane, insa cand ajung in tara de origine a sotului, se lovesc de niste kestii pe care nu le accepta...
deci, daca o femeie , care dupa parerea mea este mult mai vulnerabila decat un barbat, de multe ori nu se poate obisnui intr-o tara cu alte mentalitati, cu alte cutume, cum ar putea un barbat, care mai trebuie sa fie si capul familiei respective?
aika nu putem spune ceva de genul domne, eu nu fac decat ce-mi cere islamul restul de prejudecati nu ma intereseaza.... sa nu uitam ca multe traditii, prejudecati, daca nu sunt cerinte ale islamului, ele nu sunt nici contra islamului, nu ar fi un pacat sa le faci...

iman99
10-20-2007, 08:28 PM
Asalamu aleikom
fratilor..si surorilor:D de ce vreti sa-l faceti pe saracu convertit arab CAND EL TREBUIE SA FIE MUSULMAN.

Islamul este foarte simplu subhan ALlah..dar noi oameni il facem de nu ne mai ajunge cu traditi si obiceiuri etc etc etc.

Barbatul respectiv chiar daca traieste in tara islamica..daca poate sa inceapa o afacere cu angajati arabi...care e problema>????Daca ai bani nu e imposibil....Si despre ce obiceiuri spunea dn admin ca nu am inteles.....islamul nu are obiceiuri..subhan ALah islamul din contra este f simplu ai 2 sarbatori in an..nu 100 ca la alte religii....nu trebuie sa te inchini nimanui...o viata normala....si da un convertit poate fi mai bun ca un muslulman nativ..dar ASTA NUMAI ALLAH O STIE MAI BINE---asa ca da mi-as da fata la un musulman convertit !!!!!!!!!!!!

genan
10-20-2007, 09:52 PM
[asa ca da mi-as da fata la un musulman convertit !!!!!!!!!!!![/SIZE][/FONT]

tu, ok..
dar sotul tau ar fi deacord....?
.............................

iman99
10-21-2007, 04:26 PM
Salamu aleikom w rahmatullah w barakatu

De ce sa nu fie de acord genan doar si-a luat o muslmana convertita ....cu calm si cu intelepciune totul se rezolva.El nu ar avea de comentat sunt f sigura in sha Allah.Binainteles saracu baiat va trece prin niste teste...;).Sunt multe exemple de converite si converiti cu care ne putem mandri si cu care mai putin.De ex eu cunosc subhan Allah un converit din orasul meu.(Timisoara).ma sha Allah..sti ce inseamna in fiecare dimineata 40 km ca sa ajunga la salah fajr?si cu ce?cu bicicleta..Alah deschide sufletele ..si lumineaza pe cine vrea el ....

genan
10-21-2007, 04:50 PM
asslamu alaykom!
tot respectul pt acel barbat, dar asta tine de religia lui, de gradul lui de supunere si respectare a ceea ce este fard, respectiv sunna!
eu vorbeam mai sus din prisma traditiilor si a modului de viata din tara ei, a fetei arabe... ca asa cred si eu ca un roman convertit se intelege de minune cu o romanca convertita (sau ne-) ...
dar kiar tu ai spus: sotul tau (arab musulman ) si-a luat una convertita... dar nu uita... fata lui este musulmana "nativa" si mai mult araba decat romana.... (o fi fifty-fifty dpdv al natiei, insa datorita mediului in care se dezvolta si a oamenilor de care e inconjurata, mult prea putin se va simti si romanca) .... eu sunt aproape sigura ca mai intai ar testa un arab musulman si apoi unul roman... (orice tata isi supune viitorul ginere la diferite teste)
mai vorbim noi peste niste ani.... ;)

iman99
10-21-2007, 06:20 PM
Asalamu aleikom

habibty stiu ce am in casa......:D..sunt 100% convonsa ca nu se va opune.

batool391
06-20-2008, 12:11 PM
Am citit tot ce s/a scris prin topicul asta si tare m/am mai minunat de tot ce s/a scris pe aici. Eu cred ca un tata arab ar trebui in primul rand sa fie atent la caracterul musulmanului care o cere pe fiica lui de sotie si nu la cum a ajuns musulman, locul de unde vine sau alte motive strict lumesti. Eu cunosc cateva cazuri de casatorii intre fete musulmane prin nastere si barbati convertiti. Primul e un frate din Germania casatorit cu o araboaica, familia ei i/a propus sa se casatoreasca cu el. Un alt caz e al unei musulmane indiene casatorita cu un dr tamil convertit . Familia ei a hotarat sa fie logoditi un an deoarece au vrut sa se convinga ca e un bun musulman. Si nu s/au inselat acest domn este un credincios adevarat iar casatoria lor este fericita. Au peste 10 ani de cand sunt casatoriti. Un al treilea caz e al unei tinere siriene casatorita cu un roman. convertit la islam La fel si casatoria lor e foarte fericita si fata nu regreta alegerea. Si cred ca sunt multe cazuri fericite nu doar cele intalnite de mine. Am cateva prietene araboaice care au cetatenie romana si care prefera un sot musulman convertit deoarece ele considera ca acesti barbati isi trateaza sotia respectand normele islamice mai mult decat o fac sotii arabi. Alegerea sotului este o optiune personala, o decizie care trebuie analizata din mai multe unghiuri si religiozitatea autentica , nu cea afisata doar de catre unii, ar trebui sa fie singurul criteriu care sa decida acceptarea sau neacceptarea unei cereri in casatorie. Cunosc si cazuri in care fetele araboiace au cetatenia unui alt stat arab decat al sotului iar barbatii sunt dintr/o alta tara araba. Din nefericire multe din ele sunt tratate de familiile sotilor ca si cum ar fi straine. Daca se gandeste astfel atunci ce pretentie sa mai avem sa fie respectata femeia sau respectat barbatul care s/a convertit la islam?

memouna
06-20-2008, 09:11 PM
Multi parinti isi doresc pentru copii lor un sot\sotie de etnia lor,nu neaparat din cauza religiei,dar acesti parinti considera ca e mai bine ca partenerul\a fiilor si fiicelor lor sa vb aceeasi limba,sa fie cat mai apropiati in cultura si conceptii...Nu se poate neaparat acuza o astefel de gandire,parerea mea,dar totusi cum spui tu,alegerea partenerului de viata este o optiune proprie,si daca pe cei doi nu i intereseaza sau cred ca nu i vor afecta aceste diferente de nationalitate,rasa etc ...,atunci nu cred ca parintii ar trebui sa se incapataneze in ideea lor.De f multe ori ,doi care au nationalitati diferite se completeaza atat de bine unul pe celalalt si se potrivesc atat de bine,incat vb aceea...NO COMMENT....In religia noastra nu ne e interzis sa ne casatorim decat cu necredinciosi,sau politeisti(nu mai specific si gradele de rudenie cand este interzis)....Daca cei doi se iubesc si au in comun islamul,si frica de Allah subhanawataala,cred ca este cel mai important lucru pe care un sot si o sotie trebuie sa le aiba in comun.Daca acest lucru i uneste,atunci i uneste ceva foarte puternic, iar daca Allah doreste sa impreuneze doua suflete,chiar daca sunt oarecum diferiti le va face totul usor,si dragostea lor pentru El,va invinge restul diferentelor. Aceasta este parerea mea.Cat despre acei parinti care nu respecta nora sau ginerele care este musulman\a,din cauza ca are o alta nationalitate,oare au uitat ca toti musulmanii facem parte din aceeasi familie?Convertiti,sau musulmani dintodeauna,suntem MUSULMANI,cu totii,si e un pacat sa conspiram unul impotriva celuilalt,sau sa ne uram.Cred ca acesti parinti,isi urmeaza propriile interese si dorinte,uitand de ceea ce Allah defapt doreste de la noi,si anume sa ne iubim unul pe celallalt,sa ne ajutam , sa ne sustinem,si sa fim uniti in aceasta famile mare care este ISLAMUL.