PDA

View Full Version : Citind un thread mai vechi



Iris00
10-15-2007, 08:36 PM
Citind thread-ul respectiv despre "sarbatorile in islam" , am fost foarte mirata de unele postari.Nu comentez parerile sau convingerile religioase ale cuiva dar , m-a pus pe ganduri o afirmatie pe care o redu """Pe ALLAH il iubim , pe el il adoram , si de la ce ne-a oprit ne oprim noi .

Si ramane un lucru de zis :
Profetul ne-a invatat : ALLAH a ridicat de la musulmani 3 lucruri :
- Gresala .
- Uitarea .
- Ce au fost obligati sa faca , fara ca acest lucru sa fie in inima lor .

Adica : Daca intru la examen , si stiu ca proful asteapta sa-i spun la multi ani , altfel ma pica . Ii spun , doar ca sunt obligat , dar nici o data din respect .""

Intreb : Tot ce face un muslulman face doar din obligatie?
Respecta muslulmanul doar pe cei de de religie musulmana?
Este corect ( accepta Allah ) sa-i fac cuiva pe plac doar pentru a obtine ceva pentru mine , chiar daca eu m-am nici o consideratie pentru acea persoana? Mai pe romaneste, este corect pentru musulman sa mearga pe principiul "" ma fac frate si cu diavolul pana trec puntea "? As vrea sa cred ca nu.

maryam
10-16-2007, 03:49 AM
Citind thread-ul respectiv despre "sarbatorile in islam" , am fost foarte mirata de unele postari.Nu comentez parerile sau convingerile religioase ale cuiva dar , m-a pus pe ganduri o afirmatie pe care o redu """Pe ALLAH il iubim , pe el il adoram , si de la ce ne-a oprit ne oprim noi .

Si ramane un lucru de zis :
Profetul ne-a invatat : ALLAH a ridicat de la musulmani 3 lucruri :
- Gresala .
- Uitarea .
- Ce au fost obligati sa faca , fara ca acest lucru sa fie in inima lor .

Adica : Daca intru la examen , si stiu ca proful asteapta sa-i spun la multi ani , altfel ma pica . Ii spun , doar ca sunt obligat , dar nici o data din respect .""

Intreb : Tot ce face un muslulman face doar din obligatie?
Respecta muslulmanul doar pe cei de de religie musulmana?
Este corect ( accepta Allah ) sa-i fac cuiva pe plac doar pentru a obtine ceva pentru mine , chiar daca eu m-am nici o consideratie pentru acea persoana? Mai pe romaneste, este corect pentru musulman sa mearga pe principiul "" ma fac frate si cu diavolul pana trec puntea "? As vrea sa cred ca nu.



Draga mea, sunt niste intrebari destul de...incalcite:p cele pe care le lansezi tu, aici, ptr ca sesizez o urma de neacceptare in aceste cuvinte si un vadit "deranj" pe care nu-l inteleg....Ce legatura are postarea mai veche cu intrebarile astea?
Hai sa-ti spun parerea mea, referitor la intrebari si cu precizarea ca cel care a facut acea afirmatie la care te referi, mashaa ALLAH, sa-l rasplateasca ...sau sa o rasplateasca Inshaa ALLAH, Bunul ALLAH numai cu bine.


Ca si musulmana poti face urari atat timp cat ele nu contravin religiei tale, prin cele rostite. De ex "La multi ani" este hai sa spun....inofensiva:D, ptr ca nu incalci prin ac afirmatie un principiu al islamului; grav este cand spui ceea ce se spune in mod traditional de paste, de craciun, samd...ALLAH ne cunoaste intentiile si El, Marire Lui, nu ne pedepseste inainte ca sa ne previna de ce anume trebuie sa ne ferim. Ba mai mult in Coran se spune sa vb cu ceilalti in modul cel mai frumos, sa le spunem cuvinte frumoase, sa chemam la calea lui ALLAH CU BLANDETE...Si ex nostru este profetul *salat*, chiar se vb in Coran despre firea lui"blanda", "minunata"....ca sa nu mai spun ca nu doar ptr orice musulman ex atitudinii extrem de tolerante a profetului ar trebui asimilat, ci ptr intreaga umanitate.

Nu cred ca se poate generaliza de ce face ce face un musulman.
Teoretic, un musulman ar trebui sa faca totul, dar absolut totul, din supunere, ptr a-L multumi si a-I fi pe plac lui ALLAH, pentru ca El, sa ii accepte faptele...acum stai tu si gandeste-te in jurul tau, tu, cunostintele tale, dc va incadrati in acest...tipar.
Inshaa ALLAH sa fim asa cum trebuie s sa facem doar de dragul Lui totul, fara sa cautam nici zambete, nici aplauze, nici aprecieri, nici iubiri, nici recunostinta...
Cred ca la intrebarea cu respectul raspunsul l-am dat un pic mai sus, musulmanul respecta (Teoretic!) totul: cerurile, pamantul, natura, animalele, plantele, lucrurile, oamenii, indiferent de originea sau de apartenenta lor religioasa...dar mai ales Il respecta pe Cel care l-a creat, pe Cel caruia ii datoreaza existenta Sa; astfel va ajunge sa respecte tot ce este in jurul lui si ca atare sa isi respecte propria viata.

Oh, Inshaa ALLAH sa ajungi si sa ajungem cu totii la un nivel inalt de evlavie si de stiinta ptr ca sa putem implementa in vietile, sufletele, gandurile si gesturile noastre modelul real, islamic.


M-am intrebat mereu unde anume se termina diplomatia si unde incepe...ipocrizia, sau care este granita diferentelor dintre ele???
Ca sa-ti raspund mai clar, asa cum arata intrebarea ta finala, ipocrizia este cea mai grava dntre trasaturile umane, din nefericire, ea nu ca exista...dar abunda:D chiar si fara ca "posesorul" sa realizeze de multe ori. Ceea ce nu inseamna ca nu se poate lupta cu ea, cum spunea cineva este nevoie ca mereu sa-ti propui si sa-ti cureti intentiile, altfel...
Sper ca am putut, sau macar am incercat, sper sa te lamuresc cumva, oricum Inshaa ALLAH Ya Rabb, sa ne fereasca Bunul ALLAH sa-I facem asociati, ptr ca facerea de asociati, deriva si ea din ipocrizie.

Iris00
10-16-2007, 05:11 PM
Draga mea, sunt niste intrebari destul de...incalcite:p cele pe care le lansezi tu, aici, ptr ca sesizez o urma de neacceptare in aceste cuvinte si un vadit "deranj" pe care nu-l inteleg....Ce legatura are postarea mai veche cu intrebarile astea?
Hai sa-ti spun parerea mea, referitor la intrebari si cu precizarea ca cel care a facut acea afirmatie la care te referi, mashaa ALLAH, sa-l rasplateasca ...sau sa o rasplateasca Inshaa ALLAH, Bunul ALLAH numai cu bine.


Ca si musulmana poti face urari atat timp cat ele nu contravin religiei tale, prin cele rostite. De ex "La multi ani" este hai sa spun....inofensiva:D, ptr ca nu incalci prin ac afirmatie un principiu al islamului; grav este cand spui ceea ce se spune in mod traditional de paste, de craciun, samd...ALLAH ne cunoaste intentiile si El, Marire Lui, nu ne pedepseste inainte ca sa ne previna de ce anume trebuie sa ne ferim. Ba mai mult in Coran se spune sa vb cu ceilalti in modul cel mai frumos, sa le spunem cuvinte frumoase, sa chemam la calea lui ALLAH CU BLANDETE...Si ex nostru este profetul *salat*, chiar se vb in Coran despre firea lui"blanda", "minunata"....ca sa nu mai spun ca nu doar ptr orice musulman ex atitudinii extrem de tolerante a profetului ar trebui asimilat, ci ptr intreaga umanitate.

Nu cred ca se poate generaliza de ce face ce face un musulman.
Teoretic, un musulman ar trebui sa faca totul, dar absolut totul, din supunere, ptr a-L multumi si a-I fi pe plac lui ALLAH, pentru ca El, sa ii accepte faptele...acum stai tu si gandeste-te in jurul tau, tu, cunostintele tale, dc va incadrati in acest...tipar.
Inshaa ALLAH sa fim asa cum trebuie s sa facem doar de dragul Lui totul, fara sa cautam nici zambete, nici aplauze, nici aprecieri, nici iubiri, nici recunostinta...
Cred ca la intrebarea cu respectul raspunsul l-am dat un pic mai sus, musulmanul respecta (Teoretic!) totul: cerurile, pamantul, natura, animalele, plantele, lucrurile, oamenii, indiferent de originea sau de apartenenta lor religioasa...dar mai ales Il respecta pe Cel care l-a creat, pe Cel caruia ii datoreaza existenta Sa; astfel va ajunge sa respecte tot ce este in jurul lui si ca atare sa isi respecte propria viata.

Oh, Inshaa ALLAH sa ajungi si sa ajungem cu totii la un nivel inalt de evlavie si de stiinta ptr ca sa putem implementa in vietile, sufletele, gandurile si gesturile noastre modelul real, islamic.


M-am intrebat mereu unde anume se termina diplomatia si unde incepe...ipocrizia, sau care este granita diferentelor dintre ele???
Ca sa-ti raspund mai clar, asa cum arata intrebarea ta finala, ipocrizia este cea mai grava dntre trasaturile umane, din nefericire, ea nu ca exista...dar abunda:D chiar si fara ca "posesorul" sa realizeze de multe ori. Ceea ce nu inseamna ca nu se poate lupta cu ea, cum spunea cineva este nevoie ca mereu sa-ti propui si sa-ti cureti intentiile, altfel...
Sper ca am putut, sau macar am incercat, sper sa te lamuresc cumva, oricum Inshaa ALLAH Ya Rabb, sa ne fereasca Bunul ALLAH sa-I facem asociati, ptr ca facerea de asociati, deriva si ea din ipocrizie.

raga Maryam, nu cred ca intrebarile sunt incalcite.Sunt doar intrebari. In ceea ce priveste afirmatia ta ca sesizezi o urma de " neacceptare " din partea mea , nu te inseli. Eu nu sunt de acord ca cineva sa faca un lucru din obligatie doar ca sa aiba foloase ( crestin, musulman, etc). Cat despre " deranj" nu inteleg la ce te referi. Nu sunt deranjata ci mirata.De ce ? Pentru ca auzind despre musulmani lucruri laudabile am fost mirata sa citesc asa ceva.

florin
10-16-2007, 09:56 PM
Sallam Alaikom!

Iris ,si eu sunt de parere ca esti carcotasha! Am citit multe din postarile tale..si sa imi fie iertat ca "ma bag si eu in seama" dar am impresia ca scopul prezentei tale aici este cu totul altul ... Postarile tale aduc mai mult cu intrebarile,discutiile si monoloagele unui ADVENTIST(pocait) aflat in plina propaganda si "pus pe fapte"...Am vazut destui ca tine pe strada incercand sa convinga oamenii prin inducerea indoielii asupra credintei lor.Am avut destui ca tine la usa mea...incepand de la cei ce incercau sa imi bage pe gat ceva brosuri pana la cei ce incercau sa initieze un debate(o polemica) punand intrebari in genul celei puse de tine mai sus...
Nimeni nu este obligat sa vina intr-o comunitate,daca nu se simte "acasa"... si mai ales sa creeze intrigi si malitiozitati!Ce cauti aici daca nu te simti "acasa"?!?!De ce incerci sa strici atmosfera! M-am simtit atat de bine citind unele postari.Majoritatea sunt aici ca intr-o familie mai mare!Esti cumva geloasa pe acest fapt?
Un om care VREA SA CREADA CU ADEVARAT ,are sufletul curat si este invaluit in bunatate si dorinta curata(fara ascunzisuri si intentii marsave) de cunoastere !!! In niciun caz nu se poarta ca un ipocrit,ca un sectant sau si mai rau ca un satanist care urmareste sa aduca indoiala in sufletele celor pe care probabil ii crede slabi...
Am mai facut afirmatia asta(urmatoare) si la o alta postare:
Intrebarea ta (ca dealtfel si acea postare despre EUROISLAM la care am facut aceeasi afirmatie-ce nu iti apartinea) imi suna a propaganda ieftina anti-islam si a dorinta de a insufla indoiala in sufletele altora,de a aduce scindare ..!
Eu iti propun sa cauti singura raspunsul intrebarii tale!Sa iti faci o analiza interioara ...Si chiar sa citesti BIBLIA(cap-coada),CORANUL("CARTEA") ...Asa iti vei raspunde singura! Nu te obliga nimeni sa vi pe Calea Adevarului! Esti libera sa crezi in ce vrei tu! Daca ALLAH nu ar fi lasat liberul arbitru astazi toata populatia globului ar fi fost credinciosi-musulmani!Esti libera sa alegi ce crezi de cuviinta! RAUL sau BINELE...Cum iti vei asterne exact asa vei dormi !
Parintele Cleopa Ilie(ortodox fiind) a zis urmatoarele:" Daca nu crezi in DIVINITATE exista posibilitatea ca EL sa existe si atunci esti pierdut pe vecie ...avand enorm de mult de pierdut!Daca vei avea CREDINTA in DIVINITATE si in ATOTPUTERNIC ...daca EL exista vei avea numai de castigat ...Iar daca nu exista (si tu totusi ai crezut) nu vei avea nimic de pierdut!"Cam asa sunau vorbele acestui om!Poate vei intelege ce am vrut eu a zice!Nu mai pune la indoiala pe cel ATOTPUTERNIC si ATOATESTIUTOR datorita faptelor si vorbelor unor oameni!Nu este obligatoriu ca ceea ce tie ti se pare inexplicabil sa fie si imposibil!DOAR ALLAH LE POATE SI LE STIE PE TOATE!EL NE VEDE PE TOTI SI NE VA ADUCE FIECARUIA PE MASURA FAPTELOR SI GANDURILOR NOASTRE!
Iar daca ai indoieli,de ce nu alegi sa fi ATEU!? Diferenta o va face numai ALLAH atunci cand CLIPA va veni!

Iti doresc ca ALLAH(sau cum vrei tu sa IL numesti : DUMNEZEU ;YAHVE;YEHOVA; etc) sa te lumineze cu intelepciune si sa iti mai indulceasca putin limba si gandurile otravite!
Fie ca PACEA LUI sa se astearna in sufletul tau si sa razbesti in lupta cu SHEITAN(deoarece cu siguranta il "cunosti" mult mai bine pe acesta decat pe CEL ATOTPUTERNIC).

gabriela guettat
10-17-2007, 08:12 AM
Draga Iris:

"Si ramane un lucru de zis :
Profetul ne-a invatat : ALLAH a ridicat de la musulmani 3 lucruri :
- Gresala .
- Uitarea .
- Ce au fost obligati sa faca , fara ca acest lucru sa fie in inima lor ."

daca analizezi bine aceste trei lucruri ai sa vezi ce bine te vei simtzi(ca persoana,ca OM).
Shi shtii de ce?
SIMPLU:
Uite ce Milos shi ce BUN este Allah subhanahu wa ta'ala cu robi lui!
Alhamdulillah,ca atunci cand facem ceva din GRESHALA ne este Iertat de El subhanahu!
Alhamdulillah,ca atunci cand UITAM ceva ne este Iertat de El subhanahu!
Alhamdulillah,ca atunci cand SUNTEM OBILGATZI sa facem ceva care nu e in inma noastra DAR TREBUIE EL subhanahu shtie ce e in inimile nostre.

ALHAMDULILLAH PENTRU CA SUNTEM MUSULMANI !

maryam
10-17-2007, 09:06 AM
As vrea sa fiu asa, buna si toleranta:p pentru ca, Inshaa ALLAH ma gandesc inainte de a face si de a spune ceva ca la fel, in acelasi mod as vrea sa ma "trateze" si Bunul ALLAH pe mine...tocmai de aceea am sa incep prin a spune, ca fireste, nimeni nu are dreptul de a acuza, dar fiecare dintre noi avem obligatia de a trage de maneca;) si de a "indrepta" cumva, fiecare rau pe care il vedem, pentru ca, vezi tu, din pasivitatea mea, a ta, a celorlalti ies adevaratele monstruozitati si adevaratele prostitutii...fie ele si doar(!;)) intelectuale.
Ehhhh, e o poveste tot la fel de lunga ca cea cu fat-frumos acest cadru descris de tine, aici. Desi am anumite rezerve in a lua de bune toate "povestile" spuse de fetele pe care tu le-ai cunoscut. Retinerile acestea nu se refera la veridicitatea informatiilor ci la interpretabilitatea lor, ptr ca de multe ori poti ramane efectiv surprins constatand multitudinea aspectelor, fatetelor unei probleme, doar datorita...relatatorilor. Asa incat ma gandesc ca poate (e un fel de gluma, sa stii:D) dc il intrebam pe sekhul hartuitor :p ne-ar spune ca fata respectiva l-a agresat, hartuit s...in fine.
Noi, repet, nu avem caderea de a judeca, ar fi bine, Inshaa ALLAH nici sa nu cadem in pacatul presupunerilor si emiterii ipotezelor, insa indiferent pe cate parti am intoarce situatiile astea, reale, clar, un lucru este evident: schisma asa cum scrie in coran, e mai rea decat omorul, fitna este poate dintre cel mai grave si mai acute probleme ale...cum sa spun: aplicarii&trairii islamului, astazi. Pentru ca din nefericire, realitatea este ca vina este cumva o vina colectiva si chiar uneori, poate chiar noi, cei carora ne place sa speram si sa credem ca suntem buni "practicanti" o avem.
Hai sa fim seriosi de cate ori ducem pana la rezolvare vezi, special n-am scris "pana la capat" pentru ca nu cred ca asta are un capat, sau nu unul previzibil...) de cate ori ne hotaram si actionam prin a schimba raul si mai apoi, scimbandu-l cat de cat tinem legatura cu cei supusi acestui tratament de curatire spirituala? Pentru ca nu e simplu, ALLAH vezi, ne-a calauzit, dar nu ne-a lasat asa, sa atarnam, mereu ne trimite semnale, ne face sa-I simtim existenta si asta ne ajuta enorm, ne ajuta sa mergem mai departe.
Despre cate cazuri hai sa spun, nah sociale,deviate de la calea dreapta putem spune ca se face acelasi lucru? Cum sa speri de la un om ca el sa mearga pe drumul bun cand il lasi in voia celor care-l duc exact in sens invers?
Sigur ca asa cum imi spun mereu, este ceva pana la urma in eul fiecaruia care poate fi foarte bun sau foarte rau, omul poate sa vrea sa lupte, sau nu...insa dand la o parte toate valurile astea de situatii, ramane intrebarea: cati dintre acesti defecti si prosti exponenti ai islamului cauta si doresc real sa gaseasca adevarul, cati accepta ca sunt pe un drum total gresit si cati doresc sa se schimbe in mod cert?
As vrea ca raspunsul sa nu fie extrem de putini...dar ma tem ca e mai putin chiar de atat.


Indiferent cat as reciti intrebarile tale, alt raspuns nu-mi vine: ce putem face? Putem sa ne autoeducam, sa-i educam pe cei de langa noi, dar vezi, asta trebuie sa fie de jos in sus si de sus in jos, toti avem nevoie de educatie reala, ma gandesc ca islamul este nu frumos, extraordinar, dar oare este el cunoscut de musulmanul de rand? De familistul din sudan sau de super sekhul din syria, liban, egypt, saudia, indonezia....(as putea sa scriu inca vreao 2-3 randuri....)
Ma tem ca nici chiar aici, in batatura la noi lucrurile nu stau chiar pe roze, ba mai mult, ma cam iau cu mainile de...batic:p cand ma gandesc ce aberatii de exponenti avem chiar si aici.

Una peste alta sigur ca odata ce nici ALLAH nu impune unui suflet decat ceea ce ii sta in putinta nici noi n-o putem face, clar; dar putem sa le spunem fara masca celor deviati ca sunt de fapt deviati
Intrebai de repercursiuni...fii sigura ca fiecare percepe imaginea islamului cf capacitatior proprii, cf incapacitatii sau nivelului sau, nimik nu va afecta islamul, ci doar perceptia pe care au au ceilalti.
Si pana la urma desi cu totii ne dorim un sitem legal, juridic, social islamic desavarsit, de vina nu e nici guvernul, nici seful statului ca eu am luat-o pe carare, vina este personala in privinta apicarii si a, acestei permanente afundari- in ceea ce priveste aplicarea islamului, chiar daca asa cum spuneam, vina este colectiva in ceea ce priveste lipsa actiunilor concrete.

Insa nu pot sa spun despre fetele astea ca sunt lipsite de vina, cred ca din contra, vina le apartine destul, pana la urma hai sa fim seriosi, toti avem capacitatea de a alege si de a discerne, parca eu sau tu sau oricine nu este supus acelorasi tentatii? De cate ori n-a stat si printre lacrimi amare am fost ispititi cu atat de multe alte optiuni de viata? Mai ales in cele mai grele incercari...putem spune ca nu suntem supusi permanent tenatatiior, ispitelor, incercarilor? Cred ca nu, pentru ca este scris in Coran ca seitan authu billahi min a seitan a rajiim va incerca sa ne abata...

Eu cred ca fiecare are pana la urma ceea ce cauta, ceea ce-si doreste si de ce nu...ceea ce ii prieste cel mai mult.
Subhanna ALLAH, cu adevarat ALLAH este CEL MAI DREPT SI CEL MAI BUN, El nu nedreptateste pe nimeni si da fiecaruia ce-si doreste, exact asa cum isi doreste, sau dimpotriva, intr-un mod numai de El, Marire Lui, stiut...

Inshaa ALLAH YA RABB sa se schimbe ceva, este nevoie de schimbari mari si puternice, de schimbari radicale si cel mai rau este ca trebuie schimbate primordial mentalitatile si incultura musulmanilor traiti, crescuti....stiu ca va naste multe incruntari aceasta afirmatie dar asta este realitatea, societatile musulmane de azi sunt mai mult traditionale, bazate pe cutume, prejudecati, frustrari :( si din nefericire mai putin pe stiinta, pe educatia islamica.

Cred ca atunci cand ce va zice x si ce am vazut acasa la parinti va fi inlocuit cu versete din Coran si hadisuri invatate si mai ales simtite putem macar spera Inshaa ALLAH la o ----morfozare (macar!:D)

maryam
10-17-2007, 09:19 AM
....draga Maryam, nu cred ca intrebarile sunt incalcite.Sunt doar intrebari. In ceea ce priveste afirmatia ta ca sesizezi o urma de " neacceptare " din partea mea , nu te inseli. Eu nu sunt de acord ca cineva sa faca un lucru din obligatie doar ca sa aiba foloase ( crestin, musulman, etc). Cat despre " deranj" nu inteleg la ce te referi. Nu sunt deranjata ci mirata.De ce ? Pentru ca auzind despre musulmani lucruri laudabile am fost mirata sa citesc asa ceva.



Incalcit era un fel subtil de a scrie:D
Sigur ca nu e nimic rau in a intreba, fereasca ALLAH, ce-ar fi dc nu ne-am pune intrebari, este f bine ca o faci...
Iti inteleg indignarea, sa stii, chiar dc pare ciudat, desi pare f greu de acceptat ptr un nemusulman, este o conceptie eronata sa asociezi islamului - musulmanii in mod general, poti sa spui despre x sau despre y ca el este un exponent al islamului? Te asigur ca doar adaugand, ALLAH stie ce fel de muslim este.
De fapt, islamul este ceva iar musulmanul cu totul altceva, nu mereu dar de ffff multe ori:D:D, el poate sa aiba islamul in inima si faptele lui, sau poate nu si atunci...el nu mai reprezinta islamul. Cam de aici porneste sursa relelor si a atat de diverselor interpretari ale islamului. (Din pacate!:mad:)

Florin, te-as ruga, nu doar in calitate de moderator:D sa nu faci afirmatii gratuite, nu o cunosti pe Iris si nici intentiile ei, ba mai mult, in religia noastra a banui este pacat, este dreptul ei sa intrebe si sa spuna ce doreste atat timp cat nu incalca regulmanetul si sincer n-am vazut s-o fi facut.
Fiecare om are un inceput in toate si un modelaj permanent la care este supus, hai sa nu ne asimilam noi acest rol de...modelatori:D.
Iti multumesc ptr intelegere.

florin
10-17-2007, 09:38 AM
....draga Maryam, nu cred ca intrebarile sunt incalcite.Sunt doar intrebari. In ceea ce priveste afirmatia ta ca sesizezi o urma de " neacceptare " din partea mea , nu te inseli. Eu nu sunt de acord ca cineva sa faca un lucru din obligatie doar ca sa aiba foloase ( crestin, musulman, etc). Cat despre " deranj" nu inteleg la ce te referi. Nu sunt deranjata ci mirata.De ce ? Pentru ca auzind despre musulmani lucruri laudabile am fost mirata sa citesc asa ceva.



Incalcit era un fel subtil de a scrie:D
Sigur ca nu e nimic rau in a intreba, fereasca ALLAH, ce-ar fi dc nu ne-am pune intrebari, este f bine ca o faci...
Iti inteleg indignarea, sa stii, chiar dc pare ciudat, desi pare f greu de acceptat ptr un nemusulman, este o conceptie eronata sa asociezi islamului - musulmanii in mod general, poti sa spui despre x sau despre y ca el este un exponent al islamului? Te asigur ca doar adaugand, ALLAH stie ce fel de muslim este.
De fapt, islamul este ceva iar musulmanul cu totul altceva, nu mereu dar de ffff multe ori:D:D, el poate sa aiba islamul in inima si faptele lui, sau poate nu si atunci...el nu mai reprezinta islamul. Cam de aici porneste sursa relelor si a atat de diverselor interpretari ale islamului. (Din pacate!:mad:)

Florin, te-as ruga, nu doar in calitate de moderator:D sa nu faci afirmatii gratuite, nu o cunosti pe Iris si nici intentiile ei, ba mai mult, in religia noastra a banui este pacat, este dreptul ei sa intrebe si sa spuna ce doreste atat timp cat nu incalca regulmanetul si sincer n-am vazut s-o fi facut.
Fiecare om are un inceput in toate si un modelaj permanent la care este supus, hai sa nu ne asimilam noi acest rol de...modelatori:D.
Iti multumesc ptr intelegere.

Ok.Imi pare sincer rau ca am indraznit sa "ma bag in seama".
Dar aici (ca tot o afirmai tu mai devreme) mi se pare ca si tu devi putin ipocrita... Pentru ca intre prima ta postare (adresata lui Iris) si postarea mea este o singura diferenta: Aceea ca eu am fost direct iar tu i-ai spus-o cu perdea!!!!
Eu asa sunt de fel.Sunt o fire directa caruia ii place sa spune verde in fata ceea ce gandeste .Nu imi place sa fiu misel si sa folosesc subtilitati cum fac altii ...lovind pe la spate(intr-un anume fel)!
Imi pare rau daca am deranjat orgoliile cuiva....
Voi renunta la a mai posta vreodata aici! Nu vreau sa creez frustrari si impulsuri patetice printre moderatori! Sa imi fie scuzata prezenta si modul de a pune problema!

ALLAH E MARE SI EL VEDE IN SUFLETUL FIECARUIA!
FIE CA FIECARE DINTRE NOI SA PRIMEASCA PE MASURA GANDURILOR SI INTENTIILOR SALE !

florin
10-17-2007, 09:44 AM
POST SCRIPTUM:

DESPRE UN OM POTI AFLA MULTE chiar DIN SIMPLA URMARIRE A DIALOGURILOR LUI(in cazul de fata al postarilor).Cunoasterea unei persoane nu se refera deloc la contactul fizic sau vizual...Aceste doua elemente din contra iti pot induce o imagine eronata asupra acelei persoane.Cine este familiarizat cu stiintele psihologice va intelege la ce fac eu referire...

maryam
10-17-2007, 09:47 AM
Ok.Imi pare sincer rau ca am indraznit sa "ma bag in seama".
Dar aici (ca tot o afirmai tu mai devreme) mi se pare ca si tu devi putin ipocrita... Pentru ca intre prima ta postare (adresata lui Iris) si postarea mea este o singura diferenta: Aceea ca eu am fost direct iar tu i-ai spus-o cu perdea!!!!
Eu asa sunt de fel.Sunt o fire directa caruia ii place sa spune verde in fata ceea ce gandeste .Nu imi place sa fiu misel si sa folosesc subtilitati cum fac altii ...lovind pe la spate(intr-un anume fel)!
Imi pare rau daca am deranjat orgoliile cuiva....
Voi renunta la a mai posta vreodata aici! Nu vreau sa creez frustrari si impulsuri patetice printre moderatori! Sa imi fie scuzata prezenta si modul de a pune problema!

ALLAH E MARE SI EL VEDE IN SUFLETUL FIECARUIA!
FIE CA FIECARE DINTRE NOI SA PRIMEASCA PE MASURA GANDURILOR SI INTENTIILOR SALE !


Of, mai Florin, sincer nu-ti inteleg supararea, nu este bine sa acuzi, nu ma cunosti, nu stiice am vrut sa sctiu, mai mult, iti spun pe cuvant :D ca nu scriu cu perdea deloc, ba din contra, vezi i-am si spus "subtil"...e cam mare diferenta intre ceva subtil si ceva cu perdea nucrezi?
Te rog sa renunti la felul asta de a fi: nu-mi da dreptate nimeni, imi iau jucariile si pelc, este un forum pana la urma nu o arena. Este f bine ca scriem liber, nu crezi?
Dar asta nu ne da draptul de a judeca, de a jigni, de a ironiza, sincer.

maryam
10-17-2007, 09:49 AM
POST SCRIPTUM:

DESPRE UN OM POTI AFLA MULTE chiar DIN SIMPLA URMARIRE A DIALOGURILOR LUI(in cazul de fata al postarilor).Cunoasterea unei persoane nu se refera deloc la contactul fizic sau vizual...Aceste doua elemente din contra iti pot induce o imagine eronata asupra acelei persoane.Cine este familiarizat cu stiintele psihologice va intelege la ce fac eu referire...




Si concluzia care ar fi????????:D:D:D:D:D:D
Ca io tot nu pricep de ce esti mereu asa en garde? Scuze... francofonilor:D, nu stiu franceza, furculicion se scrie...:999:

maryam
10-17-2007, 09:51 AM
ALLAH E MARE SI EL VEDE IN SUFLETUL FIECARUIA!
FIE CA FIECARE DINTRE NOI SA PRIMEASCA PE MASURA GANDURILOR SI INTENTIILOR SALE !



INSHAA ALLAH, YA RAB, AMIIN AMIIN AMIIN................

maryam
10-17-2007, 04:20 PM
Mashaa ALLAH Aysha, tu deja faci cate ceva, subhanna ALLAH, uite, pasii de inceput i-ai pornit, este alhamdulillah, laudabil ca te gandesti sa tii legatura cu una, sau de ce nu, chiar cu toate. Cred ca este un pct f imp de plecare, este un "ceva" concret.
Si atingi mai multe obiective simultan:p: iti faci datoria de a face dawa, ajuti pe cineva care are mare nevoie si sunt sigura ca la sperantele si gesturile tale se adauga du`a...restul tauakaltu ALLAH, calauzirea nu ne revine, dar macar putem cat de cat sa nu traim doar ridicand din umeri a neputinta.
Inshaa ALLAH va fi bine, sa ne mai spui cum stau lucrurile,
Sper si mai rog sa fie bine pentru ele, sa le indrepte ALLAH pe drumul bun.

Iris00
10-17-2007, 07:12 PM
Florin , ma uimesti cu afirmatiile tale referitor la faptul ca postarile mele ar fi " carcotase si adventiste". Ce sti tu despre adventisti ?Cum ai ajuns la aceasta concluzie? Si ce inseamna pentru tine " a fi pocait" ? Si vreau sa-ti spun un lucru ( chiar daca nu iti place) ,daca cineva vrea sa intre intr-o comunitate este normal sa puna intrebari ca sa se poata face o alegere. Nu? Ce vrei sa spui cu asta ""Ce cauti aici daca nu te simti "acasa"?!?!De ce incerci sa strici atmosfera! M-am simtit atat de bine citind unele postari.Majoritatea sunt aici ca intr-o familie mai mare!Esti cumva geloasa pe acest fapt?
Un om care VREA SA CREADA CU ADEVARAT ,are sufletul curat si este invaluit in bunatate si dorinta curata(fara ascunzisuri si intentii marsave) de cunoastere !!! In niciun caz nu se poarta ca un ipocrit,ca un sectant sau si mai rau ca un satanist care urmareste sa aduca indoiala in sufletele celor pe care probabil ii crede slabi...'''' Daca vreau " sa ma simt acasa intr-o casa noua ( aici fiind vorba de o noua religie) ma documentez . Apoi, tu nu ai de unde sa sti daca ma simt sau nu ma simt bine aici (deci nu face presupuneri ).Daca nu as fi interesata sa cunosc mai multe despre aceasta " Casa " cu siguranta nu mi-as pierde timpul sa pun intrebari . Cat despre " stricarea atmosferei " fi mai explicit. Si ultimul lucru pe care vreau sa-l spun este acesta: daca va incomodeaza intrebarile celor de religie nemusulmana, atunci faceti acest site doar pentru musulmani. Cum chemati voi la religia adevarata pe cineva fara ai da posibilitatea de a se convinge ca urmeaza calea cea buna ? A spus Profetul Muhammad (swws) ca cel care vrea sa devina musulman trebuie sa faca acest lucru fara a avea cunostinta de principiile religiei musulmane? Nu cred? Din cuvintele tale ( ipocrit, sectant, satanist ) reiese faptul ca tu doresti convertirea crestinilor la religia musulmana fara ca acestia sa aiba habar de aceasta religie. Si sa-mi fie iertat, dar am observat ( pe site-urile musulmane ) ca intrebarile crestinilor nu prea sunt pe placul musulmanilor si daca nu pot da un raspuns prefera sa inchide topicul sau sa jigneasca. Vreau sa va cer scuze daca cuvintele mele v-au deranjat .

dana
10-17-2007, 08:03 PM
pt. a afla mai multe despre islam trebuie sa citesti f. mult ,.citind gasesti f multe raspunsuri... si nu ar mai fi atatea indoieli, de ' exemplu' yusuf estes..... un om care a fost crestin atatia ani a citit si s-a interesat de multe religii,,,,si dintre toate acestea a ales ISLAMUL., EU in toata aceasta poveste gasesc multe raspunsuri si m-a pus pe ganduri f. mult( in sensul bun).. apoi descoperirile stiintifice din coran si sunnah( atat de mult m-a impersionat incat eu nu mai vreau sa imi las mintea sa o ia razna cu tot felul de intrebari fara sens cand am dovada in fatza) si nu in ultimul rad Coranul si atatea si atatea carti mai sunt..

...

Iris00
10-17-2007, 08:18 PM
pt. a afla mai multe despre islam trebuie sa citesti f. mult ,.citind gasesti f multe raspunsuri... si nu ar mai fi atatea indoieli, de ' exemplu' yusuf estes..... un om care a fost crestin atatia ani a citit si s-a interesat de multe religii,,,,si dintre toate acestea a ales ISLAMUL., EU in toata aceasta poveste gasesc multe raspunsuri si m-a pus pe ganduri f. mult( in sensul bun).. apoi descoperirile stiintifice din coran si sunnah( atat de mult m-a impersionat incat eu nu mai vreau sa imi las mintea sa o ia razna cu tot felul de intrebari fara sens cand am dovada in fatza) si nu in ultimul rad Coranul si atatea si atatea carti mai sunt..

...

Si care ar fi aceste carti? Te rog sa-mi recomanzi cateva.

maryam
10-18-2007, 12:46 AM
Dana, ALLAH sa te rasplateasca ptr bunele tale intentii, dar eu cred ca de multe ori se fac niste grave erori.
Fiecare musulman ar vrea parca sa le bage celorlalti pe gat Coranul, cartile citite; ei bine, nu e chiar asta calea pentru toti.
Desi fac adevarate pledoarii ptr "Citeste!", ar treb sa ne reamintim ca ptr fiecare om exista o cale, un drum...nu toti au aceasta disponibilitate si nu toti sunt sau pot fi atrasi prin aceleasi mecanisme. In plus, perceptia referitoare la islam ar trebui sa fie libera, fireasca si nu impusa. Cartile, ALHAMDULILLAH au un rol extraordinar dar nu toata lumea le intelege la fel. Am stat 6 ani cu o carte in biblioteca si crede-ma ca la un momemnt dat as fi putut sa jur ca n-am sa fiu niciodata curioasa de ceea ce scrie acolo...
Poate ca ptr Iris exemplul tau, al fetelor, al nostru este mai puternic si cu efecte mai spectaculoase decat 3 carti!
Sau poate ca ptr altcineva doar lectura ar putea sa-i deschida mintea si sufletul ptr islam.
Insa, sa nu generalizam, haideti sa ne uitam un pic in istorie, chiar in istoria timpurie a islamului, sau mai in zilele noastre: cum s-au convertit indonezienii, americanii, italienii, romanii (sau romancele!:D).
Inshaa ALLAH dc putem sa facem ceva sa facem dar fara a considera ca toata lumea treb sa parcurga aceleasi etape ca si noi.
Si inshaa ALLAH sa indemnam in modul cel mai frumos, poate ca cel indemna se va lasa intr-adevar calauzit, dar nu de noi si de cartile noastre ci de ALLAH SUBHANNAHU WA TA`ALA!

maryam
10-18-2007, 12:47 AM
Si care ar fi aceste carti? Te rog sa-mi recomanzi cateva.


Ce anume te intereseaza?
Dogma, istorie, literatura?

Iris00
10-18-2007, 12:59 AM
Ce anume te intereseaza?
Dogma, istorie, literatura?
Ce anume te intereseaza?
Dogma, istorie, literatura?


Istorie si dogma pentru inceput.

maryam
10-18-2007, 01:05 AM
Ce anume te intereseaza?
Dogma, istorie, literatura?


Istorie si dogma pentru inceput.


Cred ca istorisiri despre profeti, viata profetului Muhammad *salat*, islam credinta si invataturi, introducere in islam, islamul o scurta istorie ti-ar fi de folos ptr inceput
;).
Desigur ca daca ai citi Coranul ti-ar fi mult mai usor:D
Astea sunt titluri in romana, din nereficire nu prea am in romana recomandari multe, daca vrei, exista o fundatie care se ocupa de trimiterea cartilor in mm limbi, fara taxe, le primesti gratuit.

ASdresa lor:

abd elhamed torky
e-mail contactcims@yahoo.com
www.islamic-invitation.com
__________________________________________________

Iris00
10-18-2007, 01:23 AM
Cred ca istorisiri despre profeti, viata profetului Muhammad *salat*, islam credinta si invataturi, introducere in islam, islamul o scurta istorie ti-ar fi de folos ptr inceput
;).
Desigur ca daca ai citi Coranul ti-ar fi mult mai usor:D
Astea sunt titluri in romana, din nereficire nu prea am in romana recomandari multe, daca vrei, exista o fundatie care se ocupa de trimiterea cartilor in mm limbi, fara taxe, le primesti gratuit.

ASdresa lor:

abd elhamed torky
e-mail contactcims@yahoo.com
www.islamic-invitation.com
__________________________________________________
.................................................. ..Multumesc foarte mult.

maryam
10-18-2007, 02:00 AM
.................................................. ..Multumesc foarte mult.



Pentru putin, draga mea, sper si ma rog sa-ti fie de folos.

dana
10-18-2007, 12:39 PM
DRAGA IRIS, exista LIGA ISLAMICA SI IN CLUJ ( de unde esti tu) am uitat adresa acasa cum ajung iti scriu, poti procura de acolo tot ce ti-a recomandat maryam , eu iti recomand pt . inceput daca imi permiti, INTRODUCERE IN ISLAM .

PE CURAND

dana
10-18-2007, 12:56 PM
Dana, ALLAH sa te rasplateasca ptr bunele tale intentii, dar eu cred ca de multe ori se fac niste grave erori.
Fiecare musulman ar vrea parca sa le bage celorlalti pe gat Coranul, cartile citite; ei bine, nu e chiar asta calea pentru toti.
Desi fac adevarate pledoarii ptr "Citeste!", ar treb sa ne reamintim ca ptr fiecare om exista o cale, un drum...nu toti au aceasta disponibilitate si nu toti sunt sau pot fi atrasi prin aceleasi mecanisme. In plus, perceptia referitoare la islam ar trebui sa fie libera, fireasca si nu impusa. Cartile, ALHAMDULILLAH au un rol extraordinar dar nu toata lumea le intelege la fel. Am stat 6 ani cu o carte in biblioteca si crede-ma ca la un momemnt dat as fi putut sa jur ca n-am sa fiu niciodata curioasa de ceea ce scrie acolo...
Poate ca ptr Iris exemplul tau, al fetelor, al nostru este mai puternic si cu efecte mai spectaculoase decat 3 carti!
Sau poate ca ptr altcineva doar lectura ar putea sa-i deschida mintea si sufletul ptr islam.
Insa, sa nu generalizam, haideti sa ne uitam un pic in istorie, chiar in istoria timpurie a islamului, sau mai in zilele noastre: cum s-au convertit indonezienii, americanii, italienii, romanii (sau romancele!:D).
Inshaa ALLAH dc putem sa facem ceva sa facem dar fara a considera ca toata lumea treb sa parcurga aceleasi etape ca si noi.
Si inshaa ALLAH sa indemnam in modul cel mai frumos, poate ca cel indemna se va lasa intr-adevar calauzit, dar nu de noi si de cartile noastre ci de ALLAH SUBHANNAHU WA TA`ALA!







DRAGA MARYAM , ai f multa dreptate , fiecare percepe in felul lui.. si fiecare isi da silinta mai mult sau mai putin ... o zi buna iti doresc si toate cele bune ,INSHA ALLAH

maryam
10-18-2007, 01:43 PM
DRAGA MARYAM , ai f multa dreptate , fiecare percepe in felul lui.. si fiecare isi da silinta mai mult sau mai putin ... o zi buna iti doresc si toate cele bune ,INSHA ALLAH



:salam:Iti multumesc pentru intelegere si tie numai bine, inshaa ALLAH.:give_rose:

shama
10-18-2007, 07:58 PM
Salam aleikum,

am fost la un seminar in Grecia, pt tarile balkanice... si am presupus ca voi fi singura musulmana de acolo... Au mai fost inca 6, din Turcia si Albania, dar niciuna practicanta. Nici vorba de hijab, de tinut post... Mai socata am fost sa le vad pe 2 dintre ele cum au comandat vin ...in Ramadan... Si m-am apropiat de ele, in special de fetele din Turcia... Am incercat sa inteleg cum se vad lucrurile din perspectiva lor... Si nu e atit de simplu si de usor de acuzat.... Am sa povestesc pe scurt ..ca iar n-am timp:(...,, dar ma intereseaza opinia voastra... Una din cele 2 fete din Turcia mi-a spus ca ar trebui sa spuna ca e musulmana, pt ca e nascuta in familie de musulmani, dar ea , de fapt, e atee, nu crede in Dumnezeu, crede doar in bine si buna conduita intre oameni. Cealalta, credea in Dumnezeu, dar in modul ei propriu, respecta toate religiile si pleda pt libertatea de credinta. Doar a treia se definea ca musulmana, nu a baut vin, dar considera ca traducerea din turca a Coranului e una deformata...si nu credea in tot ce se afirma acolo... Acum, toate trei erau atit de sceptice in privinta islamului din cauza modului in care femeile sunt tratate acolo, din cauza versetului Nisa 34...si a altor traditii care se practica in numele islamului in tarile lor...
Toate mi-au povestit cum nu au dorit sa poarte hijab...si toata lumea le priveste si le trateaza ca pe niste... prostituate..., desi ele pastreaza normele morale respective.... E aceasta o atitudine islamica?:scenic: Cum ar trebui sa ne purtam cu cei care nu imbratiseaza islamul chiar daca s-au nascut in familii musulmane? Putem sa le fortam sa poarte hijabul daca ele nu internalizeaza semnificatia acestuia si nu accepta intregul set de valori adiacent? Are vreun ro9st aceasta ostracizare sociala la care sunt supuse sau doar sporeste ipocrizia societatii si incalca libertatea de a se autodefini a celuilalt? Tot ce au obtinut prin aceasta atitudine a fost sa le indeparteze si mai mult de islam...
Apoi, m-au intrebat despre diferite aspecte din islam si le-am explicat, in limita cunostintelor mele... Au fost foarte deschise si receptive, dar mi-au spus ca in tara lor ele nu pot intreba nimic pt ca sheicii imediat le catalogheaza drept kafir si in loc sa le explice, le jignesc si le exclud...
Mi-au povestit mii de situatii in care femeile sunt umilite, discriminate, injosite, batute... Lucruri pe care de altfel le stiam... Una din fete era cit pe ce sa fie violata de un sheik chiar dupa jumma.... Stim cu totii ce se intimpla in mod real in aceste tari, dar intrebarea mea acum e: avem dreptul sa le acuzam pt ceea ce ele sunt si aleg sa fie daca aceasta este imaginea islamului in jurul lor? Daca ele lupta acum pt modelul occidental de abordare a lucrurilor pt a rezolva nedreptatile din tara lor...putem noi sa le oferim solutia islamica reala, perfecta, daca nu exista oameni , nici gind un astfel de guvern, care sa respecte principiile islamice autentice?
Dar mai ales, repet intrebarea: daca cineva nascut intr-o familie de musulmani nu doreste sa imbratiseze islamul, e corect sa ii impunem acest lucru cu forta cind aceasta nu va conduce decit la ipocrizie si se va repercuta negativ si asupra islamului?
E usor sa vorbim principial, dar in situatii reale, cind oamenii sufera si sunt discriminati, e nevoie de solutii eficiente...iar daca ei nu le gasesc in islam, alearga dupa modelul occidental, care macar rezolva problema local.... Pe mine ma depaseste problema.. Sigur, ne gindim la a se intensifica adevarata educatie islamica, la a se educa sheicii, invatatii, sa comunice cu oamenii in mod deschis, sa le asculte nelamuririle in loc sa-i acuze, dar nu e suficient...daca intre timp femei continua sa fie batute si ucise de soti care inteleg islamul intr-un mod unic si personal... Ce putem face pt acele femei care sufera in mod real...inainte ca acestea sa apeleze la mijloacele de protectie occidentale...cum sa le aparam de nedreptate , in mod real, din interiorul islamului, pt ca ele sa nu ajunga sa vada occidentul drept o eliberare?

Wa alaikum assalaamu,


„Acum, toate trei erau atit de sceptice in privinta islamului din cauza modului in care femeile sunt tratate acolo, din cauza versetului Nisa 34...si a altor traditii care se practica in numele islamului in tarile lor...
(…) Mi-au povestit mii de situatii in care femeile sunt umilite, discriminate, injosite, batute...
(…) Stim cu totii ce se intimpla in mod real in aceste tari, dar intrebarea mea acum e: avem dreptul sa le acuzam pt ceea ce ele sunt si aleg sa fie daca aceasta este imaginea islamului in jurul lor?”

Intr-adevar, AishaA, descrii situatii pe care doar le banuiam pana acum ca existand in islam si intemeiate pe o anumita intelegere a islamului, fara sa fi avut inca prilejul sa le aflu in mod direct (sa va mai redau un documentar? ;) ).

Cred ca multi dintre cei care se intorc la islam fac acest lucru pentru ca sunt patrunsi/sensibilizati de ceea ce islamul ar trebui, de fapt, sa fie. Ulterior, incep sa se trezeasca la realitatea a ceea ce islamul a fost făcut, in mare parte, sa devina si deschid ochii asupra a ceea ce-i inconjoara: o comunitate islamica locala - cu mici exceptii - lipsita de solidaritate, familii in care sotul isi aroga de multe ori drepturi de dictator si adopta atitudini misogine, inchipuindu-si ca islamul ii confera - nu dreptul de a convietui intr-o cat mai deplina armonie cu sotia sa, ci pe acela de a-si impune in mod abuziv autoritatea asupra ei, asemenea unui stapan asupra unei servitoare, fiindca acesta este modul in care percepe el islamul in urma educatiei primite si a propriului sau caracter.
Aceleasi situatii le constata, poate de generatii, femeile nascute in unele familii islamice. Sa fie, atunci, surprinzator sau condamnabil ca, desi islamul valorizeaza rabdarea si blandetea in relatiile dintre soti, putini barbati si femei se ridica la nivelul acestor idealuri?


„(…)Daca ele lupta acum pt modelul occidental de abordare a lucrurilor pt a rezolva nedreptatile din tara lor...putem noi sa le oferim solutia islamica reala, perfecta, daca nu exista oameni , nici gind un astfel de guvern, care sa respecte principiile islamice autentice?”

In opinia mea, cel care sufera sau ar avea de suferit cel mai mult intr-o relatie/comunitate aflata in dezechilibru este perfect indreptatit sa incerce sa o schimbe, evite sau sa iasa din ea, daca ii sta in putinta. Asta este ceea ce incearca sa faca acele femei la care te-ai referit. Unele dintre ele, in nume personal, altele - straduindu-se sa imprime o anumita constientizare, sa induca o schimbare si in comunitatea sau societatea imediata in care traiesc.
Sa le acuzam? De ce? Din ce postura? Fiindca am avut sansa sa nu fim in locul lor si sa nu ne confruntam cu aceleasi dileme? Sau, poate, fiindca ne preocupa faptul ca au ales un drum gresit si ca isi pun in pericol propria mantuire? Sau, iarasi, fiindca avem impresia ca ele sunt cele care ar putea imbolnavi societatea si islamul prin atitudinea lor, si dorim sa eradicam asemenea „exemple”?
Aceste femei au nevoie de sprijin, de intelegere, nu de si mai multa ostracizare. Bine ar fi ca ele sa ajunga sa cunoasca indatoririle unui musulman fata de Allah subhanahu wa ta’ala si sa poata discerne intre cei care le respecta in spiritul lor, si cei care le deformeaza, pentru ca ulterior sa poata alege in cunostinta de cauza.
Unul din aspecte este, in opinia mea, acela ca de multe ori nici parintii, nici fratii lor - cei care se presupune ca ar trebui sa le calauzeasca - nu au o imagine foarte clara despre ceea ce inseamna islamul cu adevarat. In acest caz, din nou, nu este surprinzator ca ele isi iau singure deciziile.


„Ce putem face pt acele femei care sufera in mod real...inainte ca acestea sa apeleze la mijloacele de protectie occidentale...cum sa le aparam de nedreptate , in mod real, din interiorul islamului, pt ca ele sa nu ajunga sa vada occidentul drept o eliberare?”

As dori sa pot candva, cumva, sa ajut astfel de femei.
Întrebarea (retorica) este: ce trebuie vindecat mai intai? Omul, sau societatea? Probabil ca trebuie pornit de la ambele „capete”. Cert este ca cel mai repede se ajunge la om. La problemele lui, la inima si la intelegerea lui.
Cum ar putea fi ajutate aceste femei? Eu cred ca pe plan individual - ascultandu-le pasurile, vorbindu-le despre islam fara a li-l impune si fara a le judeca, iar pe un plan mai amplu - prin seminare, conferinte si chiar asociatii care sa promoveze cunoasterea drepturilor si a obligatiilor femeilor in cadrul religiei musulmane.


„Dar mai ales, repet intrebarea: daca cineva nascut intr-o familie de musulmani nu doreste sa imbratiseze islamul, e corect sa ii impunem acest lucru cu forta cind aceasta nu va conduce decit la ipocrizie si se va repercuta negativ si asupra islamului?”

Eu sunt de parere ca nu avem dreptul sa impunem ceva cuiva altfel decat facand din propriul nostru comportament fata de ceilalti si din propria-ne atitudine fata de islam - un exemplu cat mai demn de urmat de cei care se afla in cautarea unor astfel de exemple. Nici exemplul pe care-l dam noi insine nu poate fi perfect… doar cat mai apropiat de ceea ce stim ca Allah subhanahu wa ta’ala ar dori de la noi. Eu, una, ma straduiesc din rasputeri macar sa nu-i judec pe altii (si stiti cat de greu este?), in ideea ca fiecare are motivatiile si felul propriu de a vedea lucrurile. Si, mai presus, de orice, are cine sa ne judece pe toti. Allahu alim.

shama
10-19-2007, 12:05 AM
As dori sa pot raspunde: "cu multa placere", AishaA; subiectul discutiei, insa, nu se prea preteaza la astfel de raspunsuri.


Diversitatea asta umana e fascinanta, dar si dificil de inteles cu adevarat...

Oh, da. Ceea mi se pare extraordinar (in sensul bun) este faptul ca aceasta discutie are loc. Toate aceste opinii personale, aceasta impartasire a diferitelor perspective pe care le avem, aceasta tatonare timida dupa solutii, interactiunea insasi cu aceste femei sau cu altele aflate in situatii similare - sadesc seminte care pot germina candva intr-un mod surprinzator.
Cate vise, cate asa-zise utopii nu au constituit fundamentul unor proiecte minunate care au prins apoi viata si au schimbat in bine, la randu-le, viata unor oameni?
Dialogul nu este decat un inceput, insa el este esential pentru a ne da seama cat mai exact care este pulsul lumii in care traim si pentru a decide daca dorim sa ne unim mintile si fortele ca sa contribuim in vreun fel la modificarea unui aspect sau altul al ei. :scenic: Gata, mi-am terminat speech-ul :).