PDA

View Full Version : Surat al-ASR



iman99
10-17-2007, 11:06 AM
Cum Amr bin Al- As a fost constient de miracolul Quranului datorita acestei sure

A fost mentionat de catre Amr bin Al-as a fost sa-L viziteze pe Musaylimah Al-Kadhdhab dupa ce mesagerul lui Allah(pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa) a devenit profet si inainte de a accepta Amr islamul.Cand a ajuns Musaylmah i-a spus:Ce i-i s-a revelat prietenului tau Mohammad in tot acest timp?Amr a spus: O sura scurta si concisa.Musaylimah atunci a spus: Si cum suna ea?Amr a raspuns: Jur pe timp,ca omul va fi in pierdere,inafara de cei care cred si fac fapte bune si indeamna spre adevar si spre rabdare..(traducerea sensurilor surat asur)Musaylimah a ramas un timp tacut dupa care a spus: Intr-adevar ceva asemanator mi-i s-a revelat si mie.Amr l-a intrebat despre ce este vorba..iar acesta i-a raspuns: O Wabr(un animal mic imbalnit)tu ai numai doua urechi un piept si odihna pentru tine este o locuinta intr-o vizuina.Apoi l-a intrebat pe AMR ce parere are? Iar Amr a spus:Pe Allah adevarat ca stiu ca minti.Am vazut pe Abu Bakr Al-khara povestind o parte din ceea ce ai spus tu in cartea s-a Masawi ul Akhlag.Wabr este un animal mic care seamna cu o pisica si cele mai mari parti ale acestui animal sunt urechile si bustul....si in rest este f urat.Musayili -mah a incercat prin acest vers fara sens sa produca ceva care sa fie opus Quranului.(sa-i reziste coranului)

Abdullah bin Hisn Abi Madinah a spus: De cate ori doi dintre companini profetului obisnuiau sa e intalneasca recitau intai aceasta sura apoi se salutau.

Ash-Shafi a spus: Daca vor oameni sa mediteze aceasta sura va fi de ajuns ptr ei.
Malik relateaza de la Zayd bin Aslam ca a spus: Este vorba despre seara.Deci cea mai populara opinie,este cea ca Allah jura pe aceasta ca omul este in pierdere.
Afara de cei care implinesc fapte bune...Deci Allah face o exceptie ..sunt cei care cred care isi stapanesc inimile si limbile..si fac fapte bune.

Si se indeamna unul pe altul la adevar...sa efectueze acte de supunere si sa paraseasca lucrurile interzise.

si se indeamna la rabdare...cei care se indeamna la rabdare in timp de nenorociri si nu il uita pe Allah.

maryam
10-17-2007, 03:24 PM
ALLAH sa te rasplateasca numai cu bine.
Cu adevarat asa cum s-a spus (nu stiu daca nu cumva chiar profetul*salat* sa fi spus asta...) de s-ar fi revelat chiar si numai sura aceasta ar fi fost de ajuns.
Inshaa ALLAH sa fim dintre castigatori si nu dintre pierzatori.

Si la sfarsitul adunarilor este sunna sa se recite aceasta sura.