PDA

View Full Version : Surat al-Kawthar



iman99
10-18-2007, 04:15 PM
In numele lui Allah Cel milostiv Cel Indurator .


1- Noi Ti-am dat tie Al-Kauther
2 - Deci implineste rugaciunea pentru Domnul tau si jertfeste
3 - Cel ce te uraste va fi fara copii

Al-Kawthar (108)


Muslim,Abu Dawod Nasa'i cu totii au relatat de la Anas ca a spus : In timp e eram cu profetul Mohammad(Pacea si binecuvatarea lui Allah fie asupra sa) in mosqee el a atipit o clipa . Apoi si-a ridicat capul si a zambit.Noi am spus: O mesagerule care a fost cauza pentru care ai zambit?Iar el a spus: O sura mi-i s-a revelat....apoi a recitat-o.
(Noi ti-am dat tie Al kauther cu prisosinta/Deci implineste Rugaciunea pentru Domnul tau si jertfeste/Cel ce te uraste va fi fara copii)(Traducerea sensurilor Quran)

Noi am spus...Allah si mesagerul sau stiu cel mai bine.....iar el a raspuns :Intr-adevar este un rau care Stapanul meu mi-i l-a promis iar el are bine din abundenta.Acolo comunitatea mea va fi adunata in Ziua Judecati.Continutul lui este nelimitat ca si stalele de pe cer.Apoi un servitor a lui Allah va fi impiedicat sa bea din el si eu voi spune: O Stapanule el este din comunitatea mea iar Allah va raspunde :Intr-adevar tu nu sti cat a inovat el dupa moartea ta.
Aceasta este formularea dupa Muslim

Al-Bukhary de asemenea a relatat de la Anas ca mesagerul lui Allah (sallallahu alehy wa salam) a spus:Am intrat in Paradis si m-am apropiat de un rau a carui mal era din perle.L-am intrebat pe Jabril despre acesta iar Jabril a raspuns: este al Kauther.
Ahmad a relatat de la Anas ca un om a venit la profet si l-a intrebat: O mesagerule ce e Al-Kauther?
Iar profetul(salalahu alehy w salam) a raspuns: Este un rau in PARADIS care mi-i l-a daruit Allah.Este mai alb ca laptele,si mai dulce ca mierea.Acolo sunt pasari in el a carui gat este lung .Omar a spus: Intr-adevar pasarile vor fi frumoase.Iar profetul a continuat spunand:
Cel care le mananca(oameni paradisului) vor fi mult mai frumosi ca ele.
Ibn Abas a spus: Al-Kawther este inbelshugat cu bine,pentru ca cuvantul kawther vine d ela cuvantul kathrah care inseamna imbelsugat ..deci lingvistic inseamna :imbelshugat de bine:

Deci implineste rugaciunea pentru Domnul tau si jertfeste.--inseamna Cum Ti-am Dat Noi bunatate din abundenta in viata asta si in viata de apoi si dupa cum ti-am descris raul de mai inainte,deci indeplineste-ti obligatile fata de Domnul tau(rugaiunile fard si cele optionale) si adu sacrificiu(din animale) cu toata dragostea si sinceritatea ptr Stapanul tau.Adora-l pe El singur si nu-i face asociati sau vreun partener.
Spune:Intr-adevar rugaciunea mea,sacrificuul meu,viata mea,si moartea mea la Stapanul meu sunt.El nu are nici un partener.ACEASTA mi-a fost poruncit si sunt primul care m-am supus.(6:162-163 Traducerea sensurilor Quran)
Cel ce te uraste va fi fara copii- inseamna ca cei care te urasc o Mohammad si urasc ceea ce ai adus tu,adevarul,calauzirea dovezile limpezi ei sunt cei mai pierduti,singuri care nu vor fi amintiti.
Ibn `Abbas, Mujahid, Sa`id bin Jubayr and Qatadah cu totii au spus: Aceasta aye a fost revelata in legatura cu Al-As Bin Wa'il.De cate ori mesagerul lui Allah(salalahu alehy wa salam) auzea de el ne spunea: Lasati-l in pace el este un om care este in pierdere si nu va avea descendenti,si cand va muri nu va fi amintit de nimeni.Ca urmare Alah a revelat profetului aceasta sura.

Shamir bin Atiyah a spus: Aceasta sura a fost revelata in legatura cu Uqabah bin Abi Mu.ayt,ibn Abas si Ikrimah amandoi au spus: Aceatsa sura a fost revelata in legatura cu Ka;b bin Al-Ashraf si pentru un grup de necredinciosin din neamul Qurais.
A-l Bazzar a raportat de la Ibn Abas ca a spus:Ka;b bin Al-Ashraf a venit in Meka iar Qurais i-a spus: Tu esti liderul oamenilor.Ce parere ai despre omul acesta inutil care este dintre cei pierduti si neaceptat.El spune ca este mai bun decat noi pe cand noi suntem locuitori acestei regiuni de pelerinaj oameni kab;ei.Iar el a spus: Voi sunteti mai buni ca el.Asa ca Allah a revelat...cine te uraste va fi fara urmasi..
bukhary hadith autentic)
Ata a spus: Aceasta sura a fost revelata despre Abu Lahab cand un copil al mesagerului salalahu alehy wsalam a murit.Abu Lahab a mers la necredinciosi si a spus:MOhammad se aflta printre cei fara urmasi in aceasta seara.

As-Suddi a spus: cand baiatul unui om moare oameni obisnuiau sa spuna...Esti in pierdere

suleiman
10-20-2007, 02:33 PM
Deci implineste rugaciunea pentru Domnul tau si jertfeste :

1 - Dupa Ibn-Abbas : Implineste rugaciunea adica implineste rugaciunile scrise (fard) . Dupa Qatadah : Rugaciunea de 'Id (sarbatoare) si jertfa de 'Id . Pentru ca Profetul صلى الله عليه وسلم facea jertfa si apoi se ruga .

Al-Qurtubi a comentat :
- Cei care au zis ca este vorba de rugaciunea de 'Id , din asta se exclude Makkah ca si loc pentru ca in Makkah nu este rugaciune de 'Id .

2 - Din acest verset invatam ca ALLAH ne cere de 'Id Al-Adha , sa nu rugam inainte de a face Jertfa si nu invers .
Si acela care face jertfa inainte de a se ruga nu se accepta carnea ca si jertfa ci ca si orice mancare pe care o aduca un barbat familiei sale (Al-Bukhari)

Cel ce te uraste va fi fara copii :
Nu stiu de ce s-a tradus versetul asa .
Versetul in araba este : " Cel care te uraste este Abtar" . Arabii foloseau cuvantul abtar ca si un adjectiv pentru orice barbat care a avut fete si baieti si au murit baietii si au trait fetele .

Batara بتر = a taiat .
Abtar : Taiat , rupt.
In verset cuvantul indica ca acel care te uraste nu o sa fie pomenit in viata aceasta si nici in ziua de apoi .
Cuvantul "pomenit" dupa intelesul lui arab nu este ca si in romana , dar l-am folosit pentru ca este mai corect in traducere cuvantului Abtar decat "va fi fara copii" ... Ca nu numai o sa fie fara copii , ci in plus nu o sa fie pomenit si nici urmasi nu o sa aiba si orice legatura cu el va fi rupta (taiata) si in viata aceasta si in ziua de apoi .