PDA

View Full Version : not OK?



Mariyah
10-21-2007, 08:43 PM
Vroiam sa va intreb pt ca nu imi dau seama. Am observat de la o vreme mai multe musulmane ca poarta fuste putin peste genunchi cu cizme de piele care acopera intr-adevar piciorul.
Sunt ok aceste fuste din punct de vedere islamic?
sau ar trebui sa se poarte doar lung, pana la glezne?


Eu una sunt confuza ca pana la urma este acoperit piciorul de cizma dar s-ar vedea forma piciorului.








Multumesc.

Saira
10-21-2007, 10:48 PM
Assalamu alaykum


Mie una nu mi se pare deloc ok aceasta tinuta.O fi corpul in intregime acoperit,insa forma piciorului e mai mult decat vizibila.Si stim ca profetul Muhammad salla Allahu alayhi wa salam a spus ca printre semnele sfarsitului se vor numara si femeile imbracate care vor fi,totusi,goale.Adica hainele lor vor fi fie transparente,fie mulate astfel incat sa se ghiceasca formele corpului.Deci...

sara
10-22-2007, 12:07 AM
:salam:

Am vazut si eu o asa " vestimentatie " acum acteva zile :(

Din pacate sunt putine musulmance care inteleg ca a purta hijab nu insemana numai sa-ti acoperi parul .
Eu sunt de parere ca atunci can intri in hora trebuie sa joci , deci te-ai convertit , accepta islamul asa cum este el , nu incerca sa-ti iei din el ce iti convine , ce iti place . Intradevar etse mai greu al inceput , dar nu imposibil , Allah nu ne da mai mult decat duce , si inshaAllah El ne va intari .
Intradevar in Ro nu este f usor sa porti hijab { spun din experienta } dar nu sunt nici de parere sa ti-l dai jos { din acte imi amintesc este mai mare pacatul daca pui hijab si ti-l dai jos decat daca nupui deloc , ptr ca asta insemana ca ai crezut si ti l-ai pus , apoi nu mai crezi si ti-l dai jos } . Nu trebuie sa ne pese de ce zice vecinul , de ce zic parintii , de ce spun gurile rele { pe care nimeni nu le poate opri vreodata , am observat ca este extrem de placut sa barfim , si sa ne uitam in gardina vecinului , in loc sa ne uitam in a noastra } , insa in Ziua Judecatii noi ii vom da socoteala lui Allah , si NUMAI LUI , nici un suflet nu va putea sa faca ceva ptr alt suflet , fiecare va fi cu faptele sale , iar ce este greu in aceasta lume , la Allah atarna greu .

Deci fetelor , rugati-va la Allah sa va dea putere , si purtati hijabul asa cum o cere Allah .

Rabena Maakum

iman99
10-22-2007, 12:25 AM
Asalamu aleikom w rahmatullah w barakatu

cum a spus si sara..nu este permis asa ceva...daca mari invatati au discutat ca femeia nnu ar trebui sa poarte nici pantaloni..ce sa mai vb de cizme....Allah sa le calauzeasca si intr-adevar forma corpului este atractiva ..eu sunbhan Allah am vazut musulmanca cu fusta mini si cu ciorapi negri ,,,sa nu se vada pielea subhan Allah si batic....