PDA

View Full Version : Angajarea femeilor musulmane



Saira
04-22-2006, 12:11 AM
Fiindca am vazut ca la alte subiecte se tot face referire la angajarea femeilor musulmane,m-am hotarat sa traduc un articol care insha'Allah ii va lamuri pe toti.

In ceea ce priveste angajarea femeilor,exemplele sunt numeroase,daca nu chiar nenumarabile!Incepand cu toate femeile mentionate in Coran,continuand cu sotiile Profetului (sallaAllahou alayhi wa salm) si mamele credinciosilor si sfarsind cu toate femeile care au marcat viata lor si a societatii de la nasterea Islamului si pana in zilele noastre.
Primul secol de la Hegira a cunoscut inflorirea femeilor cunoscatoare ale fundamentelor islamului (fiqh) printre care putem cita pe Zaïnab bint Abi Salama Al-Makhzoumiya, Om Al-Dardaa, Omra bint Abdel Rahmaan.Aceasta din urma era in legatura cu Aicha si avea solide cunostinte in fiqh,fapt care ii incuraja pe locuitorii Medinei sa mearga si sa o consulte in orice privinta.
Istoria Islamului a numarat de asemenea femei "muftiu": Khadija bint Sahnoun ben Saïd, Om Issa bint Ibrahim Al-Harbi.Asta in afara de femeile care predicau:Samraa bint Nahik,Maymouna bin Saqoula, Khadija bint Moussa ben Abdellah.
Si nu,n-am incheiat inca.Mai sunt si femeile "cheikh".Misiunea lor era de a le invata pe femei Islamul,de a-i ajuta pe cei fara adapost,de a le oferi hrana etc.
V-am vorbit de femeile medic din societatea islamica de demult?Da,doctore si nu asistente!!!Infirmeria este o ramura moderna a medicinei pe cand femeile musulmane erau adevarati "medici" cu tot ceea ce acest termen implica,de la diagnostic si prescriptie de medicamente.Pot mentiona,printre altele,cateva din femeile care si-au dedicat viata ingrijirii bolnavilor si ranitilor: Rofayda Al-Islamiya, Arrabi’ bint Moawz Al-Ansariya, Omayya bint Quaïss Al-Ghaffariya.
Toate acestea nu pot decat sa puna in evidenta rolul femeii musulmane in activitatea societatii.In timp ce in societatile occidentale ale Evului mediu barbatii inca se intrebau daca femeia are suflet,in societatea araba a aceleiasi vremi putem vedea femei care nu numai ca au suflet,dar chiar personalitati,curaj,independenta si o cunoastere extraordinara de care barbati si femei in egala masura puteau profita!In Imperiul roman femeia nu era decat un "res",adica un "lucru".Vechiul si Noul Testament nu sunt nici ele mai blande pentru ea.Acesta este motivul pentru care Georges Rivoire afirma:"Ar fi inutil sa gasim o incurajare oricare in cultul femeii in scrierile monastice ale Evului mediu tarziu.Acolo femeia este in general vazuta ca un spirit malefic,o fiinta in decadere.Ea este adesea comparata cu diavolul si unii se intreaba chiar daca are suflet.Conciliul de la Macon pune acest lucru in deliberare!"

In afara cadrului familial,poate deci interveni in societate si sa participe la anumite activitati,pentru a-si face cunoscuta religia si prezenta sa in spatiul geografic.
Sa fim toate femeile angajate,convinse ca suntem mostenitoarele acestui patrimoniu spiritual,si ca responsabilitatea noastra este enorma in a-l transmite generatiilor viitoare.
Prezenta femeilor musulmae intr-un spatiu european trebuie sa se manifeste si sa fie caracterizata de fidelitatea acestora fata de mesajul islamului si recomandarile Profetului (sallaAllahou alayhi wa salam).

gabriela guettat
04-22-2006, 12:51 AM
Bebe:) ,bravo pentru articolul tau este foarte interesant si instructiv.Si mai si lamuresc foarte multe puncte care doamnele aveau dubi.
In orice caz habipti cand mai gasesti sa ma postezi:smile01: .