PDA

View Full Version : Hadisul zilei



sara
10-28-2007, 09:17 PM
:salam:

M-am gandit sa deschidem un subiect unde sa postam hadisuri , inshaAllah sa tragem invataturi din ele .


Abu Huraira (Allah sa-l aiba în mila Sa!) relateaza ca Trimisul lui
Allah a spus: Allah nu priveste la fetele vostre si nici la averea voastra,
insa El priveste la faptele voastre si în inimile voastre.
(Muslim)

Abu Bakra al-Thaqfi (Allah sa-l aiba în mila Sa!) relata ca Trimisul
lui Allah *salat* a zis: Cand doi musulmani lupta unul impotriva celuilalt cu sabia
si unul este ucis, amandoi sunt condamnati sa mearga in Iad. Eu i-am zis:
Trimis al lui Allah! In ce priveste pe cel ce ucide, este de înteles, dar de
ce si celalalt? El (Profetul) a raspuns: Celalalt dorea sa-si omoare
potrivnicul.
(Convenit)

Anas ibn Malik al-Ansari (Allah sa-l aiba în mila Sa!), slujitorul
Trimisului lui Allah (pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!), a
relatat ca Trimisul lui Allah spunea: In fata lui Allah cainta slujitorului Sau
este mai bine placuta decât o persoana care-si pierde camila în pustiu si
apoi o regaseste pe neasteptate".
(Convenit)
Versiunea lui Muslim adauga: Allah este mai încântat de cainta
slujitorului Sau decât o persoana care calareste pe camila într-un desert
fara apa si cu el (pe acea camila) se afla si proviziile sale de hrana si apa;
apoi el pierde totul si nu mai are nici o speranta (ca va gasi toate acestea)
si se întinde la umbra suparat din cauza camilei sale; si atunci, iata ca-si
vede camila stând în fata ochilor sai. El prinde fraul si atunci cu o bucurie
nemarginita izbucneste: "O, Doamne! Tu esti slujitorul meu si eu sunt
Domnul Tau". El face aceasta greseala din prea multa bucurie.

Abu Musa al-Ash'ari (Allah sa-l aiba în mila Sa!) relata ca Trimisul
lui Allah (pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a spus: Allah
Preaînaltul îsi întinde mâna Sa în timpul zilei, iar cei care au pacatuit în
ziua aceea, se pot cai pâna ce soarele ajunge la apus. (Muslim)

sara
10-29-2007, 06:13 PM
Rabdarea
Abu Malik al-Harith ibn 'Asim al Ash'ari (Allah sa-l aiba in mila
Sa!) relateaza ca Trimisul lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie
asupra lui!) a spus: Curatenia înseamna jumatate din credinta; rostirea
frazei "Toata lauda se cuvine lui Allah" umple spatiul dintre ceruri si
pamant, iar rugaciunea inseamna lumina; milostenia este incercarea credintei,
rabdarea este o stralucire, iar Coranul este un mijloc care te sprijina
sau care ti se opune. Fiecare om isi începe dimineata, pregatit sa faca un
targ cu sufletul sau, supunandu-se la riscuri; el isi poate rascumpara sufletul
sau il poate pierde.
(Muslim)

Abu Yahya Suhaib ibn Sinan (Allah sa-l aiba in mila Sa!) a relatat
ca Trimisul lui Allah a zis: Ce minunata este starea unui slujitor credincios;
el reuseste in toate lucrurile si numai el are parte de starea aceasta. Daca
este cuprins de bunastare el isi arata recunostinta fata de Allah si acest
lucru ii face bine; si daca il loveste nenorocirea, el indura cu rabdare si
aceasta ii face si mai bine.
(Muslim)

Abu Huraira relateaza ca Trimisul lui Allah *salat* a zis: Allah Preainaltul spune: Pentru un
slujitor credincios al Meu care ramane rabdator cand ii chem la Mine pe
cei dragi ai lui dintre cele pamantesti, nu am alta rasplata decat Paradisul.
(Bukhari)

'Umm al mo'minin A'isha (Allah sa o aiba in mila Sa!) a zis: L-am
intrebat pe Trimisul lui Allah despre ciuma si el mi-a raspuns ca este o
pedeapsa pe care Allah o trimite asupra cui voieste El, dar Allah a facut-o
o binecuvantare pentru cei credinciosi. Cand vine ciuma, cel care ramane
rabdator in orasul sau, asteptandu-si rasplata de la Allah, stiind ca doar
ce i-a harazit Allah se poate intampla, va avea parte de o rasplata egala
cu aceea a unui martir.
(Bukhari)

sara h
10-29-2007, 06:20 PM
Anas (Allah sã-l aibã în mila Sa!) relateazã cã atunci când
Trimisul lui Allah a cãzut în necunoºtinþã din cauza bolii sale grave, Fatima
(Allah sã o aibã în mila Sa!) a jelit la suferinþa pãrintelui ei drag. El a zis:
Tatãl tãu n-o sã mai sufere dupã ce trece ziua de azi. Când el a murit ea a
zis: Vai, pãrinte al meu, Allah te-a chemat înapoi ºi tu ai rãspuns la
Chemarea Sa, o, tatã! Grãdina Paradisului este lãcaºul tãu. Ah, tatã! Noi
înºtiinþãm pe Gavriil de moartea ta. Când a fost îngropat ea a zis: Cum de
s-au împãcat inimile voastre sã puneþi pãmânt peste (mormântul) Trimisului
lui Allah (pacea ºi binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!)?
(Bukhari)


Abu Huraira relateazã cã Trimisul lui Allah (pacea ºi binecuvântarea
lui Allah fie asupra lui!) a zis: Allah Preaînaltul spune: Pentru un
slujitor credincios al Meu care rãmâne rãbdãtor când îi chem la Mine pe
cei dragi ai lui dintre cele pãmânteºti, nu am altã rãsplatã decât Paradisul.
(Bukhari)

Anas (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat cã l-a auzit pe Trimisul
lui Allah (pacea ºi binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) declarând cã
Allah care este Glorios ºi Preaînalt: Când Eu îl fac pe slujitorul Meu sã
sufere pentru cele douã lucruri dragi lui (ochii sãi) ºi el îndurã cu rãbdare,
îl voi rãsplãti în loc, cu Paradisul.
(Bukhari)

Abu Sa'id ºi Abu Huraira (Allah sã-i aibã în mila Sa!) au relatat
cã l-au auzit pe Profetul spunând: Un credincios nu este lovit niciodatã de
nenorocire: greutãþi, boli, supãrare sau chiar griji, fãrã ca pãcatele sã-i fie
ispãºite.
(Convenit)

sara
11-02-2007, 03:50 AM
Abu Huraira a relatat ca Trimisul lui Allah *salat* a spus: „Fiti atenti la suspiciune, caci suspiciunea este cea mai mare falsitate. Nu incercati sa gasiti defectele celorlalti, nu va urmariti unul pe altul, nu concurati unul cu celalalt, nu va invidiati unul pe altul, nu va maniati unul pe celalalt, nu va respingeti unul pe celalalt si fiti supusi lui Allah, frati unul altuia, asa cum vi s-a poruncit. Un musulman este fratele unui alt musulman – nu ii face niciun rau si nu il lasa la greu, si nici nu il detesta. "Aici este teama de Allah, aici este teama de Allah” – şi a aratat cu mana spre piept. „Este suficient de rau ca un musulman sa il priveasca de sus pe fratele sau. Caci fiecare musulman este sfant pentru celalalt – sangele sau, onoarea si proprietatea sa. Allah nu se uita la trupurile voastre, la formele voastre sau la banii voastri, ci se uita la sufletele voastre.” Bukhari, Muslim


Abu Huraira a relatat ca Trimisul lui Allah *salat* a spus: „Fiti atenti la invidie, caci invidia mistuie faptele bune aaa cum focul mistuie lemnele.”

erica_bahdu
11-03-2007, 12:09 AM
Am si eu cateva hadis'uri si as dori sa le impartasesc cu voi:

"Robul meu continua sa se apropie de Mine cu fapte implinite in plus pentru ca Eu sa il iubesc.Cand Eu il iubesc,Eu sunt auzul lui cu care aude,vederea lui cu care vede,mana lui cu care loveste si piciorul lui cu care merge.Si de mi-ar cere (ceva),cu siguranta i-l voi da si de mi-ar cere adapost,cu siguranta i-l voi oferi."-hadis qudsi(relatare sfanta)

Conform unei relatari facute de Bukhari si Muslim,un barbat a venit si i-a cerut Profetului*salat*permisiunea sa participe la jihad.El l-a intrebat "Parintii tai sunt in viata?"iar barbatul a spus "Da" si atunci Profetul*salat*i-a zis"Atunci infaptuieste jihad-ul ingrijindu-i pe ei."

O femeie din neamul Juhaina a venit la Profet*salat* si a zis:"Mama mea a facut juramant sa infaptuiasca pelerinajul,insa nu a facut pelerinajul inainte de a muri.Pot sa infaptuiesc eu in locul ei pelerinajul?"El a zis "Da,du-te si infaptuieste pelerinajul in numele ei.Daca ai sti ca mama ta are vreo datorie,n-ai plati-o pentru ea?Plateste ceea ce se cuvine lui Allah,pentru ca Allah are cele mai multe drepturi sa i se plateasca."-Fath al'Baari

Un barbat a venit la Trimisul lui Allah*salat* si l-a intrebat "O, Trimis al lui Allah,care dintre oameni merita mai mult tovarasia mea?"El a zis:"Mama ta!".Omul a intrebat"Apoi cine?"Profetul a zis:"Mama ta!"
Omul a intrebat"Apoi cine?"Profetul a zis:"Mama ta!"Omul a intrebat"Apoi cine?"Profetul a zis:"Apoi Tatal tau!"-Bukhari si Muslim


Sper ca v-au placut!

UMM TAREK
11-03-2007, 12:42 AM
Salam alekum:give_rose::give_rose::give_rose: mashallah aleki ya banat,,,Sara,,,Sara h,,,,Erica ...frumos.

sara
11-03-2007, 02:28 AM
:salam:

Erica bine ai venit printre noi ,
http://img218.imageshack.us/img218/3347/normalislam57e0lj5.jpg (http://imageshack.us)


Hadisurile tale sunt pline de invataruri , te mai asteptam cu alte postari http://img458.imageshack.us/img458/8819/14sm6oe7.gif (http://imageshack.us)

iman99
11-03-2007, 05:13 AM
Asalamu aleikom w rahmatullah

Un hadis care spune Multe primit de la sora aisha :

Nu’man ibn Başir a relatat că Trimisul lui Allah (Pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Ceea ce este permis este limpede şi ceea ce este interzis este de asemenea limpede, dar între ele se află lucrurile îndoielnice despre care mulţi nu ştiu. Cel care se apără de lucrurile îndoielnice se purifică în ceea ce priveşte credinţa sa, dar cel care cade în lucrurile îndoielnice este precum păstorul care îşi paşte vitele în jurul unui sanctuar, riscând ca acestea să ajungă să pască şi în interiorul lui. Cu siguranţă, sanctuarul lui Allah este ceea ce E interzis. Fără îndoială, în corp există o parte care, dacă este sănătoasă, întreg corpul este sănătos, şi dacă este bolnavă, întreg corpul este bolnav. Fără îndoială, această parte este inima


Abu Muhammad al-Hasan ibn Ali ibn Abu Talib a spus: „Am păstrat aceste cuvinte de la Trimisul lui Allah: «Lasă lucrurile asupra cărora ai îndoială, căci adevărul aduce linişte minţii şi minciuna aduce îndoială.»”
Ahmad, Tirmidhi, Nasa’i

sara
11-11-2007, 10:15 PM
Ibn 'Abbas (Allah sa-i aiba in mila Sa!) a relatat ca Trimisul lui

Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui!) a zis: Daca fiinta

omeneasca ar avea o vale plina cu aur, si daca ar mai fi inca o vale plina

cu aur, atunci el le-ar dori pe amandoua. Nimic nu-i umple gura in afara

de pamantul din mormant. Allah se intoarce cu mila catre cel ce se

caieste .

(Convenit)

maryam
11-22-2007, 11:45 PM
1/54. ‘Abdullah ibn Mas’ud (Allah să-l aibă în mila Sa!) relatează că Profetul (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a zis: Adevărul conduce la credinţă şi credinţa conduce spre Paradis. Omul care vorbeşte adevărul cu statornicie, va şedea lângă Allah ca unul demn de încredere. Minciuna duce spre păcat, iar păcatul duce la Iad, iar cel ce persistă în minciună, în faţa lui Allah va trece drept mincinos.

sara h
12-05-2007, 05:29 PM
Assalamo aleikom am aici un Hadith care imi place f mult si este si un raspuns f bun la cei ce tin a "schimba" o persoana ( si in general aici ma refer la acei soti care vor cu orice pretz a-si "modela" sotia pe placul lor):

"Abu Huraira (Allah sa-l aiba in mila Sa!) relateaza ca el l-a auzit
pe Trimisul lui Allah spunind: Purtati-va cu blindete fata de femei, caci
ele au fost create dintr-o coasta si cea mai curbata parte a unei coaste este
virful ei. Daca incercati sa o indreptati, o veti fringe, iar daca o lasati in
pace, va ramine curbata; asadar purtati-va blind cu femeile."
(Bukhari si Muslim)

sara h
01-22-2008, 12:19 PM
Un frumos Hadith

Mesagerul lui Allah (saw) a spus: "Cand un barbat moare si rudele sale sunt ocupate cu inmormantarea, acolo sta in picioare un barbat extrem de aratos pe capul lui.Cand corpul sau este in giulgiu,acel barbat intra intre giulgiu si pieptul celui mort.

Imediat dupa inmormantare, dupa ce oamenii se intorc acasa, doi ingeri Munkar si Nakeer ( numele a doi ingeri speciali) intra in mormant si incearca sa separe acest barbat aratos,ca ei sa-l poata interoga pe cel mort in privat legat de credinta sa.Dar barbatul cel aratos spune " El este tovarasul meu,el este prietenul meu.Eu nu va voi lasa in pace in nici un caz.Daca sunteti programati pentru interogare, faceti-va munca.Eu nu pot sa-l parasesc pina ce eu nu-l primesc admis in Rai".

Dupa aceea el se indreapta spre tovarasul sau mort si spune: "Eu sunt Qur'anul care obisnuiai sa-l citesti,cateodata cu voce tare si cateodata cu voce joasa.Nu tte teme.Dupa interogarea lui Munkar si Nakeer nu vei mai avea nici o suferinta.

Cand interogarea se termina,barbatul aratos aranjeaza pentru el de la Al Ma'ala ul A'laa (ingerii Raiului) matase umpluta cu mosc.

Mesagerul lui Allah(saw) a spus: "In Ziua Judecatii de Apoi,inaintea lui Allah nici un alt mijlocitor nu va avea un statut mai inalt decat Al Qur'an,nici un Profet sau inger"

Va rugam trmimiteti mai departe acest Hadith tuturor...pentru ca Mesagerul lui Allah(saw) a spus;" Trmite-ti cunsotintele de la mine mai departe,chiar daca acestea sunt doar un singur vers"

Fie ca Allah sa acorde aceasta favoare tuturora

Amin

maryam
01-30-2008, 03:55 AM
A spus profetul *salat*:


"O sa vina o zi in care cel care isi va pastra religia va fi ca si cum ar tine in mana lui jar incins."

iman99
01-30-2008, 12:47 PM
As-salamu aleikom wa ra7matu llahi wa barakatuhu

Profetul Mohammad salla-llahu wa alehi wa sallam a spus:"Oricine inventeaza,inoveaza sau primeste pe un inovator asupra lui se afla blestemul lui Allah,al ingerilor Sai si al intregii omeniri"(Al-Bukhary si Muslim)

wa-aleikom salam wa ra7matu llahi wa barakatuhu

maryam
02-01-2008, 04:15 PM
Bismillaahir Rahmaanir Raheem
As-salaamu'alaykum wa Rahmatu Llahi wa Barakatuhu

SA NU UITI NICIODATA!

Mu'adh (radiAllahu anhu) a relatat:
Trimisul lui ALLAH *salat* m-a luat de mana si mi-a spus:
"O Mu'adh! Jur pe ALLAH ca te iubesc! Asa ca te sfatuiesc sa nu uiti niciodata sa spui, dupa fiecare rugaciune:
"Allahumma a'inni ala dhikrika wa shukrika, wa husni 'ibadatika."
(O ALLAH, ajuta-ma sa Te pomenesc si sa-Ti multumesc si sa implinesc acte de adorare de dragul Tau.)

Abu Dawud

Comentariu:
Acest hadis atrage atentia asupra faptului ca o persoana trebuie sa caute ajutor la ALLAH pentru pomenirea Lui, pentru a-I multumi si pentru a se supune Lui, pentru ca nimic nu se poate realiza decat cu Ajutorul si Sprijinul Sau.

ummraschid
02-01-2008, 07:27 PM
assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatu


...relatat de catre Abu Idrees al-Khawlaani care a auzit pe Hudhayfah ibn al-Yamaan spunand:

"Oamenii obisnuiau sa-l intrebe pe Trimisul lui Allah, sallahu alayhi wa sallam, despre lucrurile bune, insa eu obisnuiam sa-l intreb despre lucrurile rele, de frica ca voi trai sa vad asemenea lucruri. Am spus: " O, Profet al lui Allah, eram intr-o stare de ignoranta in Jahiliyyah, si de rau, apoi Allah ne-a trimis acest lucru bun, Islamul. Va veni rau dupa acest bine?" El raspunse:"Da." Eu intrebai: " Va veni vre-un bine , dupa acest rau?" El spuse: "Da, insa va fi patat." Eu spusei: " Cum va fi patat ? " El spuse: " Vor fi cativa oameni care ii vor conduce pe altii intr-un fel care nu este dupa Sunna mea. Vei aproba unele din faptele lor si le vei dezaproba pe altele." Eu spusei: " Va veni un rau dupa acel bine?" El spuse: " Da, vor fi oameni chemand la portile Iadului si oricine va raspunde chemarii lor, ei il vor arunca in el. " Eu spusei: "O, Trimis al lui Allah, descrie-i noua." El spuse: " Ei vor fi dintre oamenii nostri, vorbind limba noastra." Eu spusei:" Ce imi poruncesti sa fac daca voi trai sa vad asemenea lucru?" El spuse: "Tine-te de comunitatea musulmanilor si de imamii lor." Eu spusei: " Si daca comunitatea nu are imami?" El spuse: "Atunci tine-te departe de toate acele grupuri, chiar daca ar trebui sa musti (mananci) din radacinile unnui copac, pana cand moartea te va gasi in aceasta stare. "

maryam
02-01-2008, 07:43 PM
assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatu


...relatat de catre Abu Idrees al-Khawlaani care a auzit pe Hudhayfah ibn al-Yamaan spunand:

"Oamenii obisnuiau sa-l intrebe pe Trimisul lui Allah, sallahu alayhi wa sallam, despre lucrurile bune, insa eu obisnuiam sa-l intreb despre lucrurile rele, de frica ca voi trai sa vad asemenea lucruri. Am spus: " O, Profet al lui Allah, eram intr-o stare de ignoranta in Jahiliyyah, si de rau, apoi Allah ne-a trimis acest lucru bun, Islamul. Va veni rau dupa acest bine?" El raspunse:"Da." Eu intrebai: " Va veni vre-un bine , dupa acest rau?" El spuse: "Da, insa va fi patat." Eu spusei: " Cum va fi patat ? " El spuse: " Vor fi cativa oameni care ii vor conduce pe altii intr-un fel care nu este dupa Sunna mea. Vei aproba unele din faptele lor si le vei dezaproba pe altele." Eu spusei: " Va veni un rau dupa acel bine?" El spuse: " Da, vor fi oameni chemand la portile Iadului si oricine va raspunde chemarii lor, ei il vor arunca in el. " Eu spusei: "O, Trimis al lui Allah, descrie-i noua." El spuse: " Ei vor fi dintre oamenii nostri, vorbind limba noastra." Eu spusei:" Ce imi poruncesti sa fac daca voi trai sa vad asemenea lucru?" El spuse: "Tine-te de comunitatea musulmanilor si de imamii lor." Eu spusei: " Si daca comunitatea nu are imami?" El spuse: "Atunci tine-te departe de toate acele grupuri, chiar daca ar trebui sa musti (mananci) din radacinile unnui copac, pana cand moartea te va gasi in aceasta stare. "




Subhanna ALLAH!!!
LA ILAHA ILA ALLAH, MUHAMMAD RASUL ALLAH...

...par a fi vremurile pe care le traim noi astazi...

maryam
03-19-2008, 10:35 AM
6/30. Suhaib (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat cã Trimisul lui Allah *salat*a povestit:

“Înaintea noastrã trãia un rege, si la curtea sa era un mag. Când magul a îmbãtrânit, i-a spus regelui: Acum sunt bãtrân, trimite deci la mine un tânãr, ca sã-l pot învãta vrãjitoria. Regele i-a trimis un flãcãiandru. În drum spre mag, acesta s-a întâlnit cu un pustnic. Impresionat de discutia pe care a avut-o cu el, si-a fãcut un obicei ca de fiecare datã când merge la mag sã se întâlneascã si cu pustnicul, asa cã întârzia de fiecare datã la mag. Acesta îl bãtea din pricina întârzierii, încât flãcãiandrul s-a plâns pustnicului, care i-a spus: Când te cuprinde frica de mag, sã spui: “Membrii familiei mele m-au retinut”, Iar când ti-e fricã de familia ta, sã spui: “Magul m-a oprit mai mult ca de obicei.”

Într-o zi a apãrut un animal de pradã urias care atinea calea oamenilor. Tânãrul a zis în sinea sa: “Astãzi voi afla cine este mai bun, magul sau pustnicul.” Asa cã a ridicat o piatrã de jos si a zis: “O, Allah, dacã lucrurile pe care le face pustnicul sunt mai plãcute Tie decât îndeletnicirile magului, trimite moartea asupra acestui animal, astfel ca oamenii sã poatã umbla nestingheriti dupã treburile lor.” A aruncat cu piatra în bestie si a ucis-o, iar oamenii au reînceput sã umble nestingheriti pe acolo. Tânãrul a mers apoi la pustnic si i-a povestit totul, iar acesta a zis: “Fiule, astãzi ai devenit mai bun ca mine. Îndeletnicirea ta a ajuns într-un loc unde cred cã vei fi pus în curând la încercare, si în cazul ãsta sã nu mã trãdezi.”

Tânãrul a început sã lecuiascã orbii si pe cei care sufereau de leprã, printre multe alte boli. Când un însotitor al regelui care orbise a aflat despre el, a venit cu o multime de daruri si i-a spus: “Dacã mã vindeci, toate acestea sunt ale tale.” Flãcãiandrul i-a rãspuns: “Eu însumi nu pot vindeca pe nimeni. Allah este cel care vindecã, si dacã ai credintã în Allah, Îl voi implora sã te vindece.” Omul si-a declarat credinta, iar Allah l-a vindecat, dupã care s-a dus la rege, lângã care s-a asezat ca mai înainte. Regele i-a zis: “Cine ti-a redat vederea?” Dregãtorul i-a rãspuns: “Stãpânul meu.” Regele a mai spus: “Asta înseamnã cã Domnul tãu este cel de lângã tine.” Dregãtorul l-a contrazis: “Domnul meu si Domnul tãu este numai Allah.” La care regele l-a înhãtat si l-a supus la cazne, pânã când i-a spus despre tânãr. A fost si acesta chemat, si regele i-a zis: “O, tinere, am fost înstiintat cã ai devenit atât de priceput în magie încât îi vindeci pe orbi si pe cei suferinzi de leprã, si mai faci cutare si cutare lucruri.” Tânãrul i-a spus: “Eu nu vindec pe nimeni, Allah este Acela care vindecã.” Dar regele l-a prins, si l-a dat la cazne. În cele din urmã, tânãrul a spus despre pustnic. A fost chemat si acesta, iar regele i-a spus: “Trebuie sã renunti la religia ta.” Însã el a refuzat. Regele a poruncit sã i se aducã un ferestrãu pe care i l-a asezat în mijlocul capului, si a început sã taie pânã ce o bucatã a cãzut jos.

Apoi a fost adus flãcãiandrul, si i-a zis si acestuia: “Renuntã la religia ta.” Acesta a refuzat, si atunci când i s-a asezat ferestrãul pe mijlocul capului, i-a zis din nouã: “Renuntã la religia ta”. El iarãsi a refuzat, si atunci a fost predat unui grup de curteni, cãrora regele le-a spus: “Duceti-l la cutare munte, obligati-l sã urce pe muntele acela si când ajunge în vârf, cereti-i rã renunte la credinta lui, iar dacã refuzã aruncati-l în prãpastie.” Acestia l-au luat si l-au dus la locul stabilit, dar tânãrul a zis: “O, Allah, salveazã-mã de ei pe calea pe care voiesti Tu”, si muntele a început sã se cutremure si însotitorii au cãzut cu totii pe jos, asa încât prinsul a putut sã se întoarcã la rege pe picioare.

Regele l-a întrebat: “Ce s-a întâmplat cu însotitorii sãi?” Tânãrul a rãspuns: “Allah m-a scãpat de ei.” Regele l-a dat iar în seama unor curteni de-ai lui, si le-a zis: “Luati-l si puneti-l într-o barcã micã, iar când ajungeti în mijlocul mãrii, cereti-i sã renunte la religia lui, dar dacã nu vrea, aruncati-l în apã.” Asa cã acestia l-au luat, iar ajunsi în locul cu pricina tânãrul a zis: “O, Allah, scapã-mã de ei si de ce vor sã-mi facã. La putin timp, barca s-a rãsturnat si curtenii s-au înecat, în vreme ce tânãrul s-a putut întoarce la rege.

Acesta l-a întrebat din nou: “Ce s-a întâmplat cu însotitorii tãi?” Flãcãul a rãspuns: “Allah m-a scãpat din mâinile lor”, dupã care a adãugat: “Nu mã poti ucide înainte de a împlini ceea ce-ti spun eu.” Regele l-a întrebat: “Care este acest lucru?” Si tânãrul a rãspuns: “Adunã lumea pe o câmpie si leagã-mã de trunchiul unui copac. Apoi sã iei o sãgeatã din tolbã si sã spui: În numele lui Allah, Stãpânul lumilor, dupã care sã o slobozi înspre mine.” Asa a si fãcut regele, si sãgeata l-a lovit pe ucenicul pustnicului în tâmplã.

Acesta l-a întrebat din nou: “Ce s-a întâmplat cu însotitorii tãi?” Flãcãul a rãspuns: “Allah m-a scãpat din mâinile lor”, dupã care a adãugat: “Nu mã poti ucide înainte de a împlini ceea ce-ti spun eu.” Regele l-a întrebat: “Care este acest lucru?” Si tânãrul a rãspuns: “Adunã lumea pe o câmpie si leagã-mã de trunchiul unui copac. Apoi sã iei o sãgeatã din tolbã si sã spui: În numele lui Allah, Stãpânul lumilor, dupã care sã o slobozi înspre mine.” Asa a si fãcut regele, si sãgeata l-a lovit pe ucenicul pustnicului în tâmplã, astfel încât acesta a murit. Oamenii au spus: “Ne mãrturisim credinta în Domnul acestuia.” Curtenii au mers la rege si i-au spus: “Sã stii cã Allah ti-a fãcut voia doar ca sa te previnã. Oamenii si-au mãrturisit credinta în Domnul.” Supãrat, regele a poruncit sã se sape gropi în care au fost aprinse focuri, si le-a zis credinciosilor: “Cei care nu renuntã la religia bãiatului, va fi azvârlit în foc.” Oamenii au preferat însã moartea, pânã când o femeie a venit cu copilul ei, condindu-se sã sarã în foc. Însã acesta i-a zis mamei sale: “O, maicã! Îndurã, pentru cã este bine ceea ce faci.”

umalkasem
06-01-2008, 07:51 PM
Abu Huraira ( radiallahu anhu ) a relatat ca Profetul lui Allah *salat* a spus : " Cind Allah a creat Paradisul , El i-a poruncit lui Jibriil ( ingerul Gavriil ) ( pacea fie asupra sa ) : < Du-te sa il vezi ! >. Asa ca el a mers si l-a vazut.Apoi s-a intors si a spus : < O,Allah pe Gloria Ta (jur) ! Cine va auzi de el va dori sa intre > . Atunci El l-a inconjurat de lucruri neplacute ( dificultatile adorarii ) si a spus : < O, Jibriil , Du-te ( iarasi ) si priveste-l > . Asa ca el a mers sa il priveasca . Apoi s-a intors si a spus : < O, Allah , pe Gloria Ta (jur) imi este teama ca nimeni nu va intra in el > " Profetul *salat* a spus : " Cind Allah a creat Iadul, El a spus < O , Jibriil du-te sa il vezi ! >. Asa ca el a mers si l-a vazut . Apoi s-a intors si a spus : <O, Allah , pe Gloria Ta (jur) ! Nimeni dintre cei care vor auzi de el nu vor dori sa intre in el > . Asa ca ( El ) l-a inconjurat de pofte ( dorinte lumesti ) si a spus : < O, Jibriil ,du-te inapoi sa il vezi ! >. El s-a dus din nou pentru a-l vedea si s-a intors spunind : < O, Allah , pe Gloria Ta (jur) ! Imi este teama ca toti vor intra in el > "
Acest hadis este bun ( hasan ) si a fost relatat de Abu Dawud , Tirmidhi , Nasa'i , de Ahmed in "Musnad" si de Al-Hakim in " Mustadrak "
Allah a promis Paradisul ca rasplata celor care fac fapte bune de dragul Lui . Dar omul este calauzit gresit de Seitan si de poftele lumesti care il determina sa faca fapte rele ce il conduc spre Iad . Cel care trece prin greutati pt Allah , tocmai prin aceste greutati va fi condus spre lacasul etern al fericirii.

maryam
06-02-2008, 12:39 AM
ALLAH sa te rasplateasca Inshaa ALLAH, stiam aceasta relatare dar putin diferita, in sensul ca ingerii l-au vazut atat Raiul cat si Iadul si au spus ca in Rai vor ajunge putini dintre ei (oameni) si in Iad vor ajunge multi dintre ei.

SI DOAR ALLAH Subhanahu wa Ta'ala STIE CEL MAI BINE!

umalkasem
06-02-2008, 04:24 PM
ALLAH sa te rasplateasca Inshaa ALLAH, stiam aceasta relatare dar putin diferita, in sensul ca ingerii l-au vazut atat Raiul cat si Iadul si au spus ca in Rai vor ajunge putini dintre ei (oameni) si in Iad vor ajunge multi dintre ei.

SI DOAR ALLAH Subhanahu wa Ta'ala STIE CEL MAI BINE!
Eu am citit acest hadis zilele acestea din cartea " 100 hadisuri qudsi " :scenic: , poate pur si simplu e tradus putin altfel , dar principalul e esentialul relatarii :D
Allah sa reverse asupra ta harurile Sale. Si sa ne intareasca credinta . Ameen.

umalkasem
07-14-2008, 07:35 PM
Abu Malik Al-Harisi ibn Aasim Al-Asari (Allah sa fie multumit de el ! ) a relatat ca Profetul (Pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra sa ! ) a spus : "Curatenia este jumatatea credintei , expresia Alhamdullillah umple balanta , Subhanallah wa Allhamdulillah umple spatiul dintre cer si pamint , rugaciunea este stralucire , milostenia este dovada , rabdarea este lumina , iar Coranul este un argument in favoarea sau impotriva ta . Oricine isi incepe astfel ziua este un vinzator al propriului suflet , fie eliberindu-l , fie ducindu-lla ruina . "

umalkasem
07-15-2008, 05:45 PM
Abu Dharr Al-Giffari (Allah sa fie multumit de el ! ) a relatat ca Profetul (Pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra sa ! ) a relatat de la Allah : " O ,robii Mei ! Eu mi-am interzis nedreptatea si am interzis-o si pt voi , asa ca nu va nedreptatiti ! O , robii Mei ! Toti sunteti rataciti , in afara de cel pe care l-am calauzit ; cereti calauzirea pt ca Eu sa va calauzesc ! O ,robii Mei ! Toti sunteti flaminzi , in afara de cel pe care Eu l-am hranit ; asadar cereti hrana pt ca Eu sa va hranesc ! O ,robii Mei ! Toti sunteti neimbracati , afara de cel pe care Eu il imbrac ! O ,robii Mei ! Voi gresiti zi si noapte , iar Eu sunt Cel care Iarta toate pacatele ;asadar cereti iertare de la mine ca eu sa va iert ! O ,robii Mei ! Voi nu aveti putere sa-Mi daunati cu ceva si nici de folos nu-Mi puteti fi . O ,robii Mei ! Daca primul si ultimul dintre voi , oameni si ginni dintre voi , ar fi precum cel mai pios dintre voi , nu ar adauga imparatiei Mele nimic ! O ,robii Mei ! Daca primul si ultimul dintre voi , oameni si ginni dintre voi , ar fi precum cel mai rau dintre voi , nu ar scadea din imparatia Mea nimic ! O ,robii Mei ! Daca primul si ultimul dintre voi , oameni si ginni dintre voi , s-ar aduna la un loc sa ceara si as da fiecaruia ceea ce a cerut , nu va scadea din imparatia Mea decit ceea ce scade atunci cind un ac este bagat in mare . O, robii Mei ! Sunt numai faptele voastre pe care vi le socotesc , apoi va rasplatesc pt ele ; cel care gaseste bunastare sa Ii multumeasca lui Allah , iar cel care nu are parte de ea sa nu isi invinuiasca decit sufletul . "

Relatat de Muslim

umalkasem
07-16-2008, 12:46 PM
Anas (Allah sa fie multumit de el ! ) a relatat ca Profetul (Pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra sa ! ) a spus : "Spune Allah Preainaltul : <<O,fiu al lui Adam ! Atunci cind Ma chemi si Imi ceri iertare , Eu te iert fara sa iau invedere faptele tale ! O,fiu al lui Adam , daca pacatele tale ating bolta cereasca si te caiesti , iti iert pacatele ! O,fiu al lui Adam , daca vii la Mine cu greseli cit pamintul , apoi te infatisezi fara sa Imi asociezi pe nimeni , o sa te intimpin cu iertare cit pamintul ! >>"


Relatat de Tirmidhi


Abu Dharr (Allah sa fie multumit de el ! ) a relatat ca Profetul (Pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra sa ! ) a spus : " Eu vad ceea ce voi nu vedeti ; cerul s-a suparat si este indreptatit sa se supere . Nu este loc cit patru degete fara ca un inger sa nu fie prosternat , cu fruntea plecata in fata lui Allah. Jur pe Allah , daca voi ati fi stiut ceea ce eu stiu , ati fi ris putin si ati fi plins mult ; nu ati fi gasit satisfactie in paturi alaturi de sotiile voastre , ci ati fi urcat pe dealuri inalte pentru a cere de la Allah . "


Relatat de Tirmidhi

umalkasem
08-09-2008, 09:22 PM
Fiul lui 'Umar (Allah sa fie multumit de el ! ) a relatat ca Profetul (Pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra sa ! ) a spus : "Musulmanul este fratele musulmanului ; nu il nedreptateste si nu il vinde . Iar celui care va implini necesitatile fratelui sau Allah ii va implini necesitatile. Iar pe cel care il scapa pe un musulman de o nenorocire Allah il va scapa pe el de una dintre nenorocirile Zilei de Apoi .Iar cine acopera lipsurile unui musulman , Allah ii va acoperi si lui lipsurile. "


Relatat de Muslim si Bukhari

Abu Hurairah (Allah sa fie multumit de el ! ) a relatat ca Profetul (Pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra sa ! ) a spus : "Nu fiti invidiosi si nu va uriti unii pe altii , nu va intoarceti spatele unii celorlalti si sa nu mariti preturile intre voi ! Fiti robii lui Allah - frati ! Musulmanul este fratele musulmanului ; nu il nedreptateste si nu il face de rusine , nu il minte si nu il despretuieste . Taqwa este chiar aici si a aratat catre pieptul sau de trei ori. Este suficient de rau ca un om sa isi despretuiasca fratele musulman. Singele,averea si onoarea unui musulman sunt inviolabile. "


Relatat de Muslim

maryam
08-10-2008, 12:10 AM
:006:
:salam:

Baraka ALLAHU fiiki, minunate relatari, inshaa ALLAH sa fie acestea pecetea gandurilor, vorbelor, faptelor si vietilor noastre.

diana mihaela38
09-13-2008, 12:46 PM
multumim pentru acest hadis...poate acum nu vor mai fi neintelegeri intre frati....cel mai bun dintre noi ar trebui sa lase de la el si sa si ceara scuze...

diana mihaela38
09-13-2008, 01:33 PM
Salam aleikum....ma intreb oare de ce nu am voie sa postez pe forum....am incercat de cateva ori si raspunsul e mereu acelasi........oare am gresit ca i am tinut aparare la Maryam..daca acuzam la fel cu toata lumea puteam posta??......ma scuzati daca gresesc...

huda_alrahim
09-13-2008, 04:11 PM
Salam aleikum....ma intreb oare de ce nu am voie sa postez pe forum....am incercat de cateva ori si raspunsul e mereu acelasi........oare am gresit ca i am tinut aparare la Maryam..daca acuzam la fel cu toata lumea puteam posta??......ma scuzati daca gresesc...

Assalamu alaikum!

In primul rand, singurul care ti-ar putea schimba setarile pentru a nu mai putea posta, este dl admin, Dl Suleiman, care in prezent este plecat.

In al doilea rand, nici unul dintre cei care luam apararea celor de la contanta nu avem privilegii aici pe forum, incat sa putem face acest lucru, sau macar putem cere asa ceva...

InshaAllah sa poti sa tii fruntea sus in fata lui Allah pentru toate vorbele pe care le-ai spus si sa nu te trezesti ca ai intrat in ceva din care nu ai cea mai mica idee... Stii noi chiar ne cunoastem personal, cam toti care am postat... Si am colaborat intre noi in diferite "formule" Si Maryam stie foarte bine cat tin la ea si ca nu caut sa atac sau o acuz, se pot citi restul postarilor mele.... Doar la acele doua postari am reactionat asa, pentru ca a fost pe masura gesturilor ei...

diana mihaela38
09-13-2008, 04:46 PM
Am inteles, eu iti spu ca dimineata am incercat sa postez de cel puti 5 ori chiar am deschis un subiect nou...unde de asemenea nu am putut posta....eu voi raspunde pentru acest lucru si tu deasemenea vei raspunde pentru rautatea din vorbele tale...mai mult ....eu mi am cerut scuze daca gresesc daca ai citit atent...nu am spus suta la suta ca cineva a facut asta intentionat..salam aleikum

huda_alrahim
09-13-2008, 04:56 PM
Am inteles, eu iti spu ca dimineata am incercat sa postez de cel puti 5 ori chiar am deschis un subiect nou...unde de asemenea nu am putut posta....eu voi raspunde pentru acest lucru si tu deasemenea vei raspunde pentru rautatea din vorbele tale...mai mult ....eu mi am cerut scuze daca gresesc daca ai citit atent...nu am spus suta la suta ca cineva a facut asta intentionat..salam aleikum

Rautatea din vorbele mele? Asa se numeste mai nou faptul ca iti iei apararea... Si poate daca intelegeai ce am vrut sa iti spun nu mai insistai... Daca nu erai sigura ca cineva ti-a facut ceva la cont, de ce ai legat acest lucru de vorbele tale? De ce nu te-ai dus la Propuneri&Anunturi&Plangeri si nu ai spus ca nu ti se da voie sa postezi, ca ai probleme? Vorbele mele sunt rele, dar insinuarile ce sunt? Am citit ceva frumos aici pe forum: "Daca locuiesti in casa de sticla, nu arunca cu pietre in oameni"

TruthStation
09-19-2008, 11:29 AM
Allah Preaînaltul spune:
Apoi, dup&#227; ce Rug&#227;ciunea a fost împlinit&#227;, r&#227;spândi&#254;i-v&#227; pe p&#227;mânt
si c&#227;utati harul lui Allah si pomeniti-L mult pe Allah, pentru ca voi s&#227;
izbânditi! (62 : 11)

1152. Abu Huraira (Allah s&#227;-l aib&#227; în mila Sa!) a relatat c&#227; Trimisul
lui Allah (pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a zis: Cea mai
bun&#227; zi în care r&#227;sare soarele este vineri, c&#227;ci în ziua aceea a fost creat
Adam si în ziua aceea a fost primit în Paradis si tot în ziua aceea a fost
izgonit de acolo.
(Muslim)

1153. Abu Huraira (Allah s&#227;-l aib&#227; în mila Sa!) a relatat c&#227; Trimisul
lui Allah (pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a zis: Dac&#227;
cineva face ablutiunea cum se cuvine si apoi vine la rug&#227;ciunea de vineri
si ascult&#227; slujba în t&#227;cere, p&#227;catele lui din acea perioad&#227; si pân&#227; în
urm&#227;toarea vineri vor fi iertate, chiar si cu trei zile mai mult; îns&#227; cel care
a atins pietricelele a f&#227;cut o întrerupere (se roag&#227; degeaba).
(Muslim)

1154. Abu Huraira (Allah s&#227;-l aib&#227; în mila Sa!) a relatat c&#227; Trimisul
lui Allah (pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a zis: Cele cinci
rug&#227;ciuni împreun&#227; cu rug&#227;ciunea de vineri pân&#227; în vinerea urm&#227;toare,
precum si postul în Ramadan pân&#227; la urm&#227;torul Ramadan, sterg toate
p&#227;catele din acea vreme, atâta timp cât se ocolesc p&#227;catele mari.
(Muslim)

Hadithurile sunt preluate din cartea "Gradinile dreptcredinciosilor" publicata de Liga Islamica si Culturala din Romania.

umalkasem
09-19-2008, 06:24 PM
Abdullah (Allah sa fie multumit de el !),fiul lui Masud ,a relatat ca Profetul *salat* a spus : "Nu intra in Paradis cine are in inima si un graunte de fala." Atunci unul a intrebat : "Si daca omului ii place sa aiba hainele si incaltarile frumoase ?" Profetul *salat* a raspuns : "Allah este Bun si Lui ii place ceea ce este bun.Aroganta anuleaza dreptatea si te face sa ii consideri pe altii mai prejos decit tine ."

Relatat de Muslim


Abdullah (Allah sa fie multumit de el !),fiul lui 'Amr ,fiul lui Aas,a relatat ca Profetul *salat* a spus : "Musulmanul este cel care nu le aduce vreun rau celorlalti musulmani prin vorbe si fapte . Iar emigrantul este cel care a lasat ceea ce a interzis Allah ."

Relatat de Bukhari si Muslim

Yiad (Allah sa fie multumit de el !),fiul lui Himar , a relatat ca Profetul *salat* a spus : "Dintre locuitorii Paradisului este acela care este indurator si are o inima blinda fata de fiecare ruda si fata de fiecare musulman . "

Relatat de Muslim

Abu Darda (Allah sa fie multumit de el !),a relatat ca Profetul *salat* a spus :"Sa va spun despre fapta care are o rasplata mai mare decit rasplata postului ,a daniei si a rugaciunii ? " Am raspuns :"Bineinteles." El *salat* a spus: "Pastrarea relatiilor dintre voi ,caci intreruperea relatiilor dintre voi este distrugatoare ."

Relatat de Abu Daud

umalkasem
09-23-2008, 04:21 PM
Khaled Ibnou El Walid a relatat ca un beduin a venit la Trimisul lui Allah (salla Allahou alayhi wa salam) si i-a spus: <O,Profetule,am vent sa-mi spui ce sa fac pentru a ma imbogati in aceasta lume si in lumea de Apoi>. Profetul Muhammad (salla Allahou alayhi wa salam) i-a spus:<Intreaba-ma!> Beduinul a spus:


- Vreau sa fiu cel mai mare cunoscator al lumii!

- Teme-te de Allah si vei deveni cel mai mare cunoscator al lumii.

- Vreau sa fiu cel mai bogat din lume!

- Fii multumit cu conditia ta si vei fi cel mai bogat din lume.

- Vreau sa fiu cel mai corect din lume!

- Doreste-le celorlalti ceea ce doresti pentru tine.

- Vreau sa fiu cel mai bun din lume!

- Fii de ajutor celor din jur.

- Vreau sa fiu cel mai aproape de Allah!

- Pomeneste-l mult pe Allah.

- Vreau sa-mi perfectionez credinta!

- Imbunatateste-ti moravurile!

- Vreau sa fiu printre cei mai credinciosi!

- Adora-l pe Allah ca si cum l-ai vedea;si,daca tu nu-L vezi,El cu siguranta te vede!

- Vreau sa fiu printre cei care se supun!

- Implineste-ti obligatiile religioase.

- Vreau sa-l intalnesc pe Allah!

- Purifica-te prin ablutiune!

- Vreau sa fiu inconjurat de lumina in Ziua Judecatii!

- Nu comite nici o nedreptate fata de cineva!

- Vreau ca Allah sa ma accepte cu indurare!

- Fii indurator cu tine si cu ceilalti!

- Vreau sa-mi reduc numarul de pacate!

- Cere-i mereu iertare lui Allah.

- Vreau sa fiu printre cei mai generosi!

- Nu te plange nimanui.

- Vreau sa fiu printre cei mai puternici!

- Increde-te in Allah!

- Vreau sa fiu indestulat in bunurile mele.

- Pastreaza-ti puritatea!

- Vreau sa fiu printre cei iubiti de Allah si de Profet.

- Iubeste ceea ce iubeste Allah si Profetul!

- Vreau sa fiu de adapost de mania lui Allah in Ziua Judecatii!

- Fii tolerant cu cei din jur!

- Vreau ca Allah sa raspunda chemarilor mele!

- Evita sa consumi ceea ce este haram.

- Nu vreau ca Allah sa ma denunte in fata intregii lumi in Ziua Judecatii!

- Nu dezvalui defectele fratilor tai!

- Ce anume sterge pacatele?

- Lacrimile,modestia si bolile.

- Care este cea mai buna fapta pentru Allah?

- Comportamentul frumos,modestia si rabdarea.

- Care este cel mai rau dintre pacate?

- Caracterul rau si zgarcenia.

- Ce il face pe Allah sa nu mai fie nemultumit?

- Milostenia ascunsa si vizitarea rudelor.

- Cum ne indepartam de focul iadului?

- Fiind rabdatori in aceasta viata fata de catastrofe si incercari.

Imamul Moustaghfiri a spus ca n-a auzit niciodata un hadith mai bogat si mai plin de invataminte decat acesta.Cel care a relatat acest hadith este imamul Ahmed Ibn Hambel.

maryam
10-10-2008, 02:33 PM
:006:
:salam:

Abu Musa (radiAllahu anhu) a spus:
"Intr-o zi trimisul :009: a tinut o predica si a spus:
"O, voi oameni, temeti-va de a-I face asociati lui ALLAH pentru ca acest lucru este mai ascuns decat musuroiul de furnici.
Si cum sa ne ferim cand este mai ascuns decat un musuroi de furnici , o, trimis al lui ALLAH :009:?
El :009: a spus: "Spuneti:


" 'Allahumma inna na'oodhu bika an nushrika shay'an na'lamuh, wa nastaghfiruka lima la na'lamuh.'"

(O' ALLAH, cautam adapost la Tine de a comite shirk- asociationism- cu Tine, cu buna stiinta si Iti cerem iertare in legatura cu ceea ce noi nu stim."
Ahmad

Aceasta du`a se afla in Hisnul Muslim in lb romana la pg 125

naidamasa
10-30-2008, 12:21 AM
mashaallah,minutate si pline de invataturi sunt hadisurile.
jazakAllahu khairan wa barakallahu fiki la toate surorile ce fura din timpul lor impartasind (cu noi,cele mai "micute") ,litera bogata lasata de ALLAH. Inshaallah ,ca noi si familiile noastre sa fim printre cei ce vor intra in Paradis! (recitind de n ori ,mereu e ceva nou de invatat si urmat. )

maryam
11-06-2008, 12:39 PM
:006:
:salam:

Ya Subhanna ALLAH...ce se mai potriveste hadisul asta
„Care sunt, o, Trimis al lui Allah?” Şi el le-a răspuns:
„&#206;nvăţaţii, dacă se strică”.
Inshaa ALLAH sa ii calauzeasca pe toti aceia care s-au stricat chiar si cu o masura mica.

umalkasem
12-18-2008, 04:52 PM
Abu Zayd Usamah ibn Zayd ibn Harisa (Allah să fie mulţumit de el!) a relatat că Profetul (Pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „In Ziua de Apoi un om va fi adus şi aruncat in Foc, intestinele lui se vor răsfira şi el se va roti cu ele aşa cum se roteşte asinul in jurul morii (măgarii erau legaţi de piatra morii şi o invârteau pentru a măcina grăunţele); atunci cei din Iad se vor aduna in jurul său şi vor întreba: «Cutare, ce ai păţit? Nu erai tu acela care poruncea binele şi oprea de la rău?» El va spune: «Da, porunceam binele şi nu il făceam, opream de la rău in timp ce eu il practicam.»”

maryam
01-31-2009, 02:35 AM
:006:
:salam:


Profetul :009: a spus:

"Fiecare dintre voi este pastor si fiecare va fi intrebat in legatura cu turma sa
(despre aceia de care raspundeti)."

(Al-Bukhari, 13/111, Muslim, nr. 1829)


PS: Oare noi ne facem treaba asa cum trebuie fata de aceia fata de care avem responsabilitati/raspunderi?
Sotul fata de sotia si copiii sai, sotia fata de sotul si copiii ei, copiii fata de parinti, bunici, parintii fata de copii, angajatii fata de angajatorii lor si angajatorii fata de salariatii lor, prietenii fata de prieteni, fratii fata de frati si surorile fata de surori?
Oare ne facem datoria fata de sufletele noastre pazindu-le asa cum ALLAH ne-a poruncit, sau fata de limbile, mainile, ochii, picioarele, organele, simturile, averile, casele, lucrurile noastre...fata de "secretele" ce ne sunt impartasite?????