PDA

View Full Version : anunt transferat de pe islamul azi



shama
12-14-2007, 11:35 PM
Assalaamu alaikum wa rahmatullahi wa barakatuhu,

O sora care nu a reusit sa se inregistreze pe acest forum m-a rugat sa transfer anuntul pe care l-a postat pe forumul "Islamul azi", referitor la cautarea unei bone, in speranta gasirii unei solutii favorabile la problema ei.

Surorile care doresc sa o contacteze pot regasi la rubrica "Anunturi" de pe "Islamul azi" postarea de mai jos si, in masura in care o pot ajuta pe sora noastra fie si cu un sfat, sunt rugate sa-i trimita un PM pe mari31 pe forumul mentionat.

Va multumesc in numele ei si fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa va rasplateasca intentia si fapta.

shama






Salam aleikum,

Caut o bona. Cerinte sunt multe si toate foarte decente. Stau in Londra si fetita mea are 2 ani si aproape 4 luni, e la o virsta in care trebuie sa stii cum s-o abordezi: sa fii blinda dar in acelasi timp ferma, sa te impui fara sa tipi, s-o antrenezi in jocuri, s-o educi, sa-i intelegi comportamentul. Actuala bona care sta cu ea de citeva saptamini isi da efectiv toata silinta, asa cred eu: o iubeste, este grijulie insa nu o poate absolut deloc controla. Este prea "moale", cum se zice iar copilul o simte si-o manipuleaza dupa cum doreste. Imbracatul e un cosmar, de iesit afara nu mai vrea sa iasa, cred ca amindoua sunt nervoase, frustrate si nemultumite. Stiu ca bona isi doreste sa iasa bine, uneori intentiile nu sunt de ajuns daca nu exista si metode. E adevarat ca unele femei sunt in mod natural mai "predispuse" sa aiba atitudinea aceea care place copiilor, care-i face sa se impotriveasca doar cu masura. stiu asta ca bona anterioara a facut treaba foarte buna cu ea: nu c-ar fi fost super-docila dar se putea lucra cu ea foarte bine. Mergeam la serviciu fara grija, seara primeam recomandari foarte bune. Ex-bona are un copilas de 1 luna acum si nu ma mai poate ajuta. Actuala bona este aici in principiu pentru ea insasi: sa se inscrie la o facultate, sa-si gaseasca un job, sa experimenteze Londra, sa intilneasca poate un barbat special.

In concluzie, daca exista, imi doresc sa gasesc o persoana care sa vina la Londra sa aiba grija de-o fetita minunata, atit de dulce ca te indragostesti instantaneu de ea. Vreau sa fie foarte decenta, de incredere, sa inteleaga ca eu fac regulile in privinta copilului meu si sa nu treaca peste ele. Sa aiba disponibilitatea afectiva si empatia de a se cobori la nivelul unui copil, de a o distra si face fericita. Inteligenta si perseverenta si autoritatea de a se impune in fata copilului, de a trasa clar distinctia adult in control-copil in ascultare, dar nu un raport zbir-supus. Sa aiba experienta la categoria asta de virsta.....eu am considerat pina acum ca nu-i important, ca e de ajuns doar dragostea, dar am gresit. Experienta te invata ffffff mult, la al doilea copil, daca va exista, voi sti sa evit si eu unele greseli.
Nu m-am hotarit la virsta. Nu vreau sa aduc o fata oachesa si frumoasa cit sa-mi pun sotul in temptation si nici o doamna obosita, inflexibila si cu reguli izvorite din folclor (no offence). Enshallah, eu am datoria sa caut. Detalii despre plata si celelalte conditii ofer pe privat.
va pup si astept sugestii de la cele care deja sunt mamici dintre voi. mai ales cele care lucreaza stiu despre ce vorbesc. va pup cu drag si va urez copii fericiti, sanatosi si, acolo unde se poate, cu mamicile linga ei!

suleiman
01-15-2008, 10:12 PM
Cer scuze ca inscrierea in forum este oprita ... pana cand gasesc o solutie buna ..

Sper ca sora respectiva a gasit ce ii trebuie .