PDA

View Full Version : un cuvant in araba



shama
01-12-2008, 12:32 AM
Assalaamu alaikum

As avea nevoie de traducerea unui cuvant in araba: "sekbaj" . Presupun ca se refera la un fel de mancare sau la denumirea unui tip de dulciuri, dar am nevoie de ajutorul vostru ca sa-l identific. Va suna, cumva, cunoscut?

suleiman
01-12-2008, 01:47 AM
Sekbaj nu este un cuvant arab ca sa imi dau seama ce este , dar stiu sigur ca e o mancare .

Sursa cuvantului este limba persana .

Zic ca este mancare , mai precis carne sau nume de animal , pentru ca Al-Jahez in cartea lui Al-Bukhala' a scris despre unu care avea "Carne de sikbaj" ...

Nu stiu daca te-am ajutat cu ceva .

Daca stie cineva persana , cuvantul se scrie : ΣίΘΗΜ

Mariyah
01-12-2008, 01:41 PM
chetore?

eu stiu putina persana ....dar sunt fana inraita ale acestei limbi de cum am auzit-o prima data:D

shama
01-12-2008, 07:02 PM
Da, explicatia asta ma ajuta, Suleiman. Macar am o idee, in mare, despre ce este vorba.
Jazak allahu khairan.

*******
M-am lamurit: http://www.epicurious.com/articlesguides/blogs/editor/2007/10/medieval-islami.html

Eu cautam "sekbaj" si nu ii dadeam de cap, dar "sikbaj" este deja o cu totul alta mancare de boeuf, ca sa ramanem in context. Lucru mare, o vocala :).
Sikbajul pare sa fie un fel de mancare din miel sau vita cunoscut inca din timpul Profetului (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa), intrat pe filiera persana si din care au derivat specialitati culinare contemporane (escabeche, ceviche). In fine, chestie coplicata si gastronomia asta...
Inca odata multumesc.