PDA

View Full Version : Reguli simple de urmat .



suleiman
01-12-2008, 07:19 PM
Am vrut sa ne intelegem cum sa scrieti cuvintele arabe in literele latino-romane .

Ca sa nu incurcam membrii , haideti sa avem o methoda comuna .

Si dupa ce ajungem la o metoda comuna , o sa fac o lectie in care sa explica litere si cum se pronunta fiecare ca sa fie usor pentru membrii sa inteleaga despre ce este vorba .


Preferintele mele :

Hamzah = 2 Á
'Aiyn = 'a Ú
Ghayn = gh
Ha' = 7
Kha' = kh

Shaddah : Dublam litera , exp. nn ll bb ...

cand imi aduc aminte le scriu aici .

Va rog sa scrieti preferintele voastre .

sara
01-12-2008, 07:53 PM
:salam:

MashaAllah , buna idee , o sa fie de mare ajutor .

P.S. Eu stiu ca Ú = 3 { ca sa nu se incurce "a" cu alif }

suleiman
01-20-2008, 01:01 AM
Ok , am notat aceasta idee .

Altcineva ? Nu mai aveti nimic de adaugat ?

sara
01-20-2008, 03:05 AM
:salam:

Treci la alfabet , noi asteptam , poate si Tahweed , sa invatam sa citim Quranul corect { am eu o brosura in araba } .
"probleme " la transcriere ar mai fi cu : ß -- Þ
Ó - Õ - Ë
Ø - Ê

sara h
01-29-2008, 01:54 PM
:salam:

eu stiu in felul urmator:

2- Á
3- Ú
5- ß
6 - Ø
7 - Í
9- Õ

alexandra90189
01-31-2008, 03:14 PM
stati asa ca eu nu mai inteleg nimic..............astea de mai susnu erau litere?acuma sunt numere???
sa ma lamureasca si pe mine cineva.................sunt boboc:))))

Anna
01-31-2008, 03:19 PM
stati asa ca eu nu mai inteleg nimic..............astea de mai susnu erau litere?acuma sunt numere???
sa ma lamureasca si pe mine cineva.................sunt boboc:))))

pentru transliterare, literele arabe nu au corespondent cu literele latino-romane si pentru a putea scrie in araba fara sa folosesti litere arabe atunci se inlocuiesc cu cifre de exemplu, si fiecare o anume cifra reprezinta o anume litera ce nu exista in literele latino-romane .
inshallah sper ca ai inteles acum
:999:

alexandra90189
01-31-2008, 04:36 PM
super...............mersi mult!!!
sau,mai bine zis........................ShuKran

Amiyra
03-16-2008, 06:39 PM
hy i'm olso new but realy i dont knowe nothing so plise sent me everithing what you have beaucous i need alot........mabey littlebit from you more from Allah

maryam
03-17-2008, 12:06 PM
hy i'm olso new but realy i dont knowe nothing so plise sent me everithing what you have beaucous i need alot........mabey littlebit from you more from Allah



Te rog sa traduci aceasta fraza in limba romana................

daniela_muslimah
03-17-2008, 09:12 PM
9` - Ö

6` - Ù

3` - Û

w / u: - æ

y / i: - í

5 / 7` - Î

j - Ì

th - Ð

sh - Ô

huda_alrahim
03-17-2008, 10:55 PM
9` - Ö

6` - Ù

3` - Û

w / u: - æ

y / i: - í

5 / 7` - Î

j - Ì

th - Ð

sh - Ô

Daca transliterezi Ð cu TH, cum mai transilterezi Ë
Am scris asa mare numai sa se vada bine literele :D

maryam
03-18-2008, 12:10 AM
Sincer ma ia cu dureri de cap, incercand sa descifrez convertirea asta a literelor ma simt ca si cum m-as apuca sa invat morse...


b = È

t = Ê

th = Ë

j = Ì

h{ = Í

kh = Î

d = Ï

dh = Ð

r = Ñ

z = Ò

s = Ó

sh = Ô

s{ = Õ

d{ = Ö

t{ = Ø

z{ = Ù

‘ = Ú

gh = Û

f = Ý

q = Þ

k = ß

l = á

m = ã

n = ä

h = å

w = æ

y = í


Vocale scurte: a = ´ ; i = ö ; u = õ

Vocale lungi: a< = Ç ; i> = í ; ū = æ

Diphtongi: ay = í Ç ; aw = æ Ç

Daca imi e permis :p, ca un sfat izvorat din inima:p, apucati-va de invatat araba...nu de alta dar imi amintesc cand am invatat primele sure cu scriere, asa...codificata:D...eram super incantata, dar cand le-am reinvatat din araba aveam senzatia ca sunt altele.

alecsandra
07-12-2009, 06:27 PM
Buna.Ma bucur ca v-am gasit.Imi doresc si eu sa invat araba dar nu stiu cum si cu ce sa incep.Sunt din Deva si aici nu este niciun profesor care preda aceasta limba.Oare este cineva dispus sa ma ajute, sa ma initieze in acest lucru, sa imi explice anumite lucruri...am citit tot ce ati scris voi dar observ ca voi sunteti foarte avansati.eu sunt departe de voi...:(

telmiza
09-30-2010, 02:06 AM
daca ai rabdare, poti incepe cu asta:
http://arabic.tripod.com/
si apoi cu asta
arabicpod.net
succes

ellenushka
11-10-2010, 02:49 PM
buna..eu sunt noua pe acest site si mi se pare interesant modul pe care il aplicati ca sa invatati araba...in schimb este greu odata ce nu ai program de pronuntie...ceea ce a trimis telmiza este foarte util...pentru a putea scrie (sau macar incerca) este cel mai bine sa folositi liniile foilor de romana....gen...linute ,bastonase:))...cum am inceput de fapt sa invatam sa scriem:P

sara h
11-11-2010, 10:35 AM
b = È

t = Ê

th = Ë

j = Ì

h{ = Í

kh = Î

d = Ï

dh = Ð

r = Ñ

z = Ò

s = Ó

sh = Ô

s{ = Õ

d{ = Ö

t{ = Ø

z{ = Ù

‘ = Ú

gh = Û

f = Ý

q = Þ

k = ß

l = á

m = ã

n = ä

h = å

w = æ

y = í


Vocale scurte: a = ´ ; i = ö ; u = õ

Vocale lungi: a< = Ç ; i> = í ; ū = æ

Diphtongi: ay = í Ç ; aw = æ Ç

Asa mi se pare si mie in sfarsit corect ! Zic in sfarsit pentru ca am observat greselile care se fac in Romania de catre unii vorbitorii de limba araba non-arabi... nu sunt eu experta, dar am obervat unele diferente de pronuntie a literelor :D


Daca imi e permis , ca un sfat izvorat din inima, apucati-va de invatat araba...nu de alta dar imi amintesc cand am invatat primele sure cu scriere, asa...codificata...eram super incantata, dar cand le-am reinvatat din araba aveam senzatia ca sunt altele.
Aceelasi lucru mi s-a intamplat si mie...am fost foarte surprinsa va vad cu cate greseli invatasem eu surele inainte de a ma apuca de araba !

yvette
12-27-2010, 02:40 AM
tot ce s-a postat aici este foarte simplu
&#206;nsă văd că nimeni nu vorbeşte despre HAMZA, cea mai grea particularitate a limbii arabe, şi care face mari probleme non-arabilor
Nu am timp în acest moment, dar promit , inshalllah , să vă dau alfabetul COMPLET, cu hamza cu tot!
şi am să completez şi cu particularităţile de pronunţie şi cu diferenţa dintre araba clasică, fussha şi araba colocvială.