PDA

View Full Version : Sotiile Profetului Muhammad



alba
04-25-2006, 03:17 AM
Buna tuturor.Eu as propune sa discutam si sa facem cunoscut vizitatorilor,cite sotii a avut profetul(eu personal am citit si a avut 12),si daca cineva are informatii sa le caracterizeze in parte.Mie personal Aisha mi sa parut ce-a mai inteligenta si cea mai intelegatoare femeie!Posed si eu o carte cu "Sotiile profetului Muhammad",dar din pacate timpul nu-mi permite sa contribui si eu cu ceva dar o sa ma stradui sa completez unde o sa fie cazul informatiile voastre.
Bafta tuturor!

Mariyah
04-25-2006, 07:16 PM
Eu stiu ca a avut 7 .......12 de acum pare destul de exagerat. Mie personal si 7 mi se pare f multe mai ales ca aducem in atentie evul mediu.Nici o comparatie cu vreun profet crestin nu-si are rostul tinand cont de diferenta uriasa de perioada istorica.
Dintre toate sotiile stiu ca se diferentiaza Khadijah si Aishah. Dar mi-a atras atentia o sotie de a lui crestina in momentul cand s-au casatorit pe nume Maryam .Nu stiu ce s-a intamplat cu ea pe parcurs dar probabil ca a trecut la Islam.
Sincer, in urma cu ceva timp ma deranja numarul sotiilor lui Muhammad dar acum nu-mi mai in pasa pt ca el este profet pt musulmani(model religios), pt noi crestinii este doar un personaj istoric .(lider religios, politic si militar)

myryam
04-25-2006, 10:53 PM
Pai n-a avut cam multe?Ca doar 4 e voie.Daca el stia de la Allah ca e voie doar cu 4 neveste(ca asa a lasat scris in Coran,nu?),de ce a avut 7(sau 12)?

diamond
04-25-2006, 11:15 PM
Interesant aspect. Probabil ca pentru el s-a facut o exceptie de la regula.

amal
04-26-2006, 06:57 AM
Khadija

Khadija a fost prima sotie a profetului Muhammed.Pana la moartea ei, la 25 ani dupa casatorie, el nu s-a casatorit cu alta femeie.

Khadija era vaduva cand l-a cunoscut pe profet, si era mai in varsta decat acesta; ea avea 40 ani in momentul casatoriei, iar profetul 25 ani. Ea era o doamna nobila, bine facuta, bogata.
Impreuna au avut 6 copii-doi baieti si patru fete.Toti fii au murit inainte de profetie, iar fiicele au trait in islam, migrand mai tarziu in Madinah.

Khadija a fost prima musulmanca si a fost langa profet tot timpul.In momentele de incercari si dificultate, Profetul venea la ea sa o consulte, iar ea il alina si il incuraja.Ea a constituit sursa lui de incurajare si confort.

Khadija era o femeie devotata sotului ei, avea grija de copii si de afacerile familiei ( din acest exemplu, eu inteleag ca femeia in islam nu are rolul doar de o femeie casnica, ca o femeie in islam este considerata inteligenta si capabila sa se ocupe si de afaceri, si ca poate ocupa o pozitie importanta in societate ).

Khadija a murit pe 10 Ramadan in al zecelea an al profeti, la varsta de 65 ani.Moartea ei a fost o mare pierdere pentru Muhammed.El a spus: "Nu pot indura scena.Cred ca Allah a pastrat mult bine in ea."El a iubit-o atat de mult incat dupa moartea ei obisnuia sa-si aminteasca adesea de ea.
Dupa moartea ei, profetul a ramas necasatorit pentru 4-5 ani.

surse:
"Islam Credinta si invataturi", de Ghulam Sarwar
"Biografia Nobilului Profet"

gabriela guettat
04-26-2006, 12:16 PM
Eu zic ca ,fiecare dintre voi este libera sa creada ce vrea.Diamond zice:
" Interesant aspect. Probabil ca pentru el s-a facut o exceptie de la regula."
Eu zic ca "EL",(SAAWS)intradevar este o EXCEPTIE pentru ca vorbesti de un PROFET,nu de Ion din capul satului.
Iar circumstantele, daca citesti bine despre islam erau foarte diferite in acele timpuri,de cele de acum.
Myryam,tu "care cunosti asa de bine foarte multe lucruri despre "islam"ai pus intrebarerile asa ca sa ne arati ca scri sau de ce ?
Pentru ca eu sunt convinsa ca tu sti foarte multe, ca doar vorba aia nu e site islamic sa nu intri.Asa ca esti veterana in aceste"asa zise intrebari",iar daca ai vrea ai putea chiar tu sa raspunzi de ce.
Anamaria,da ai dreptate Mrayam sotia lui Profetul nostru Mohammed(saaws)a trecut la islam.
Alba, iubita, asa printre picaturi incearca sa ne scri si noua din cartea ta,ca sa stie si celelalte surori ale noastre care nu sunt in posesia carti,despre sotiile Profetului(saaws).
Amal daca ai timp continua iubita,e foarte frumos cum expui.ALLAH(SWT)berakfik.

myryam
04-26-2006, 02:50 PM
Gabriela,nu inteleg de ce te otzarasti la mine.Chiar am pus intrebarea ca sa aflu si un raspuns.Daca nu exista unul,sau nu-l stii tu,te rog abtine-te de la comentarii deplasate si lasa pe altii mai in tema sa raspunda.

imanikka
04-26-2006, 06:13 PM
Buna tuturor.Eu as propune sa discutam si sa facem cunoscut vizitatorilor,cite sotii a avut profetul(eu personal am citit si a avut 12),si daca cineva are informatii sa le caracterizeze in parte.Mie personal Aisha mi sa parut ce-a mai inteligenta si cea mai intelegatoare femeie!Posed si eu o carte cu "Sotiile profetului Muhammad",dar din pacate timpul nu-mi permite sa contribui si eu cu ceva dar o sa ma stradui sa completez unde o sa fie cazul informatiile voastre.
Bafta tuturor!

Draga Alba eu nu inteleg, ai tu ceva nelamuriri? Stii, propui subiectul , desi ai cartea si ai raspunsuri la multe intrebari. De ce nu ai incepe tu , si sa ne spui. In primul rand sa enumeri toate sotiile pe care le-a avut Mohamed ( 12 cum ai spus tu) si sa spui ca dupa alte surse ar fi ca Mohamed a avut 11 si chiar 15. Mi s-a parut ca ai dat intrebarea ca la un fel de concurs:D tu doar completand unde o sa fie cazul. :(
Bafta la ce?:smile19: Nu am inteles.:)
Te asteptam cu postarile tale.Poate chiar multi dontre noi musulmanii nu am citit cartea pe care o ai tu , si ne-ar fi si noua interesant .:smile16:
Allah barik fiki.

imanikka
04-26-2006, 06:58 PM
In cateva momente voi reveni cu un raspuns.Insha Allah

imanikka
04-26-2006, 07:08 PM
1. Khadija ( s-a scris mai sus despre ea)

2. Sauda Bint Zam'a. El s-a căsătorit cu ea īn Şauual, anul zece al Profeţiei, la cāteva zile după moartea Khadijei. īnainte de aceasta ea a fost măritată cu un văr patern de-al ei, As-Sakran bin 'Amr, mort şi el īnaintea căsătoriei acesteia cu Profetul.

3. 'A'işa Bint Abu Bakr. S-a īnsurat cu ea īn al unsprezecelea an al Profeţiei, Ia un an după căsătoria iui cu Sauda şi cu doi ani şi cinci luni īnainte de migrare. Cānd s-a īnsurat cu ea, 'A'işa avea şase ani. Oricum, el nu şi-a consumat căsătoria cu ea pānă īn Şauual, la şapte luni după emigrarea la Medina, cānd ea avea nouă ani. A'işa a fost singura fecioră cu care s-a căsătorit şi cea mai dragă fiinţă dintre toate pentru el. De asemenea, a fost şi cea mai instruită femeie īn jurisprudenţă.

4. Hafsa Bīnt 'Omar bin Al-Khattab. Fostul ei soţ era Khunais bin Huzafa As-Sahmi īn perioada dintre bătăliile Badr şi Uhud. Mesagerul Iui Aliah s-a īnsurat cu ea īn anul 3 d.H.

5. Zeinab Bint Khuzaīma. Era din neamul Hilal bin 'Amir bin Sa'sa'a. Era poreclită "Umm Al-Masakin" datorită bunătăţii şi grijii faţă de săraci. A fost soţia lui 'Abdullah bin Jahş, care a fost martirizat la Uhud şi s-a măritat cu Profetul īn anul 4 d.H., dar a murit la două-trei luni după căsătoria cu Mesagerul lui Aliah.

6. Umm Salama Hind Bint Abu Omaiia. Ea fusese soţia lui Abu Salama, care a murit īn Jumada AI-Akhir, īn anul 4 d.H. Mesagerul lui Aliah s-a īnsurat cu ea īn luna Şauual a aceluiaşi an.

7. Zeinab bint Jahş bin Riiab. Era din neamul Asad bin Khuzaima şi era verişoara Profetului. Era soţia lui Zaid bin Haritsa, care pe atunci era considerat fiul adoptiv al Profetului. Oricum, Zaid a divorţat de ea, iar Aliah a trimis nişte versete coranice īn această privinţă:
"...Apoi, cānd Zaid a īntrerupt orice legătură cu ea, Noi Ţi-am dat-o ţie să-ţi fie soaţă,..." (33:37}
īn legătură cu ea, Allah a trimis nişte versete din "Capitolul Al-Ahzab", care discutau īn amănunt problema adoptării copiilor, īnsă vom detalia mai tārziu această problemă. Mesagerul lui Allah s-a īnsurat cu ea īn Zul-qi'de, īn anul 5 d.H.

8. Juuairiia Bint Al-Harith. AI-Harith era căpetenia neamului Al-Mustaliq din tribul Khuza'a. Juuairiia era printre prizonierii pe care i-au luat musulmanii de la neamul Mustaliq. Ea a fost dată lui Thabit bin Qais bin Şammas. El a făcut cu ea un legămānt să o elibereze la un moment dat. Mesagerul lui Allah - Allah să-l binecuvānteze şi sā-l miluiască! -a realizat legămāntul şi s-a īnsurat cu ea īn Şa'ban, anul 6 d.H.

9. Umm Habiba Ramla. Este fiica lui Abu Sufian. A fost căsătorită cu 'Ubaidulla şi a migrat cu el īn Abisinia (Etiopia}. Cānd 'Ubaidulla a renunţat la islam şi a devenit creştin, ea s-a menţinut īn religia ei şi a refuzat să se convertească. 'Ubaidulla a murit īn Abisinia. Mesagerul lui Allah - Allah să-l binecuvānteze şi să-l miluiască! - l-a trimis pe 'Amr bin Omaiia Ad-Damiri cu o scrisoare la regele Negus, cerāndu-i māna lui Umm Habiba. Aceasta se īntāmpla īn luna Muharram, īn anul 7 d.H. Negus a consimţit şi a trimis-o Profetului - Allah să-l binecuvānteze şi să-l miluiască!, īnsoţită de Şarhabil bin Hasna.

10. Safiia Bint Huiai bin Akhtab. Din neamul lui Israel, ea s-a numărat printre cei prinşi şi ţinuţi ca sclavi īn bătălia de la Khaibar. Mesagerul lui Allah - Allah să-l binecuvānteze şi să-l miluiască! - a luat-o pentru el īnsuşi. A eliberat-o şi s-a īnsurat cu ea după acea victorie, īn anul 7d.H.

11. Maimuna Bint Al-Harith. Fiica lui Al-Harith şi sora lui Umm Al-Fadl Lubaba bint Al-Harith. Profetul - Allah sa-l binecuvānteze şi să-l miluiască! - s-a căsătorit cu ea după micul pelerinaj de recuperare. Aceasta se īntāmpla īn Zul-qi'de, anul 7 d.H.
Acestea sunt cele unsprezece femei cu care s-a căsătorit Mesagerul lui Allah - Allah să-l binecuvānteze şi să-l miluiască! - şi cu care şi-a consumat căsătoria. Cele două soţii cu care nu şi-a consumat căsătoria au fost: una din neamul Kilab şi cealaltă din neamul Kindah, care se numea Al-Jauniia.

In afară de acestea, el a avut două roabe. Prima era Maria, copta (o egipteană creştină), un dar de la AI-Muqauqis, regele Egiptului. Ea a dat naştere fiului lui fbrahim, care a murit, copil fiind, īn Medina, pe 28 sau 29 Şauual, īn anul 10 d.H., adică 27 ianuarie 632 e.n.. A doua a fost Raihana bint Zaid An-Nadriia sau Quraziia, o prizonieră din neamul Quraiza. Unii spun că ea era una dintre soţiile lui. Totuşi, Ibn Al-Qaiiim acordă mai mult credit primei versiuni. Abu 'Ubaida a amintit de īncă două roabe, Jamila, o prizonieră, şi cealaltă, o sclavă dăruită lui de către Zeinab bint Jahş.'11
Oricine meditează la viaţa Mesagerului lui Allah - īşi dă seama că Profetul, petrecāndu-şi primii treizeci de ani alături de Khadija şi apoi de Sauda, nu s-ar fi putut căsători după vārsta de patruzeci de ani cu un număr aşa de mare de femei doar pentru a-şi satisface o simplă dorinţă carnală, ci a fost motivat de un ţel mult mai nobil.
Tendinţa Mesagerului lui Allah - de a stabili o legătură prin căsătorie atāt cu Abu Bakr, cāt şi cu 'Omar, prin căsătoria lui cu 'A'işa şi Hafsa, precum şi prin căsătoria fiicei sale, Fatima, cu 'Aii bin Abu Talib şi a celorlalte două fiice ale lui, Ruqaiia şi Umm Kulthum cu 'Uthman, arată limpede că ţinta lui era īntărirea legăturii dintre cei patru oameni ale căror sacrificii şi realizări importante pentru cauza islamului sunt bine cunoscute.

amal
04-26-2006, 07:14 PM
Avram a avut 3 sotii, Sara si Agar, cu fiecare a avut cate 1 copil (Isaac si Ismail) si inainte de moartea sa, pe Chetura cu care a avut 6 copii (Geneza 25:1)
sursa:Geneza 25

Despre profetul Solomon se spune ca ar fi avut pana la 1000 sotii (in orice caz este vorba ca ar fi avut sute de femei, unele ca si sotii, iar altele ca si concubine)
sursa:"Istorisiri despre profeti", autor: Ibn Kathir

David a avut 8 sotii, desi se pare ca ar fi avut copii si cu alte femei:

Michal, cea de a doua fiica a regeluiSaul
Ahinoam din Jezreel
Abigail, carea fost inainte sotia lui Nabal
Maachah
Haggith
Avital
Eglah
Bathsheba, care a fost inainte sotia lui Uriah the Hittite
La batranete a luat-o pe frumoasa Abishag , care era inca virgina la moartea regelui David.(Cartea Regilor, 1,1-4).

Asa cum apare in Cartea Intai a Cronicilor, capitolul 3, (KJV), David a avut fii de la neveste diferite si de la concubine, numele acestora nefiind insa precizat.
De la Bathsheba, copii sai erau:

Shimea
Shobab
Nathan
Solomon
His sons by other mothers included:

Ibhar
Elishama
Eliphelet
Nogah
Nepheg
Japhia
Elishama (again)
Eliada
Eliphelet (again)
David a avut cel putin o fiica,Tamar, sora lui Absalom.
sursa: am tradus din limba engleza-sursa:http://en.wikipedia.org/wiki/David#David.27s_family

Moisesursa:
Geneza 25
"Istorisiri despre profeti", autor: Ibn Kathir

Iacov a avut 2 neveste , Rahela era sotia dorita de el, iar Leea era sora ei cu care a avut 4 copii.
sursa: Geneza 29; 10-35

Despre Leea nu se spune in Biblie mot-a mot ca era sotia lui, insa la evrei si la arabi, ajungea cuvantul tatalui fetei care daca spunea ca "ti-o dau pe fata mea", gata, era nevasta acelui barbat.Deci posibil era nevasta lui, nu doar concubina..

Singurii care nu au fost casatoriti au fost Ioan Botezatorul si Isus.

imanikka
04-26-2006, 07:15 PM
In afară de aceasta, există o tradiţie a arabilor de a onora legăturile prin alianţă. Pentru ei, un ginere sau o noră era un mijloc prin care īşi puteau consolida relaţia cu diferite frăţii. Ostilitatea şi luptele īmpotriva alianţelor şi a rudelor ar fi adus ruşinea, dizgraţia şi umilinţa asupra lor.

Căsātorindu-se cu "mamele credincioşilor", Profetul - Allah să-l binecuvānteze şi să-l miluiască! - a dorit să distrugă sau să anihileze duşmănia triburilor arabe faţă de islam şi să stingă ura lor internă. Umm Salama era din neamul Makhzum, clanul lui Abu Jahl şi Khalid bin Al-Ualīd. Căsătoria ei cu Mesagerul lui Allah - Allah să-l binecuvānteze şi să-l miluiască! - a avut rezultate pozitive. Atitudinea intenţionat şovăitoare a lui Khalid la Uhud, de exemplu, s-a datorat căsătoriei Mesagerului cu Umm Salama. Khalid a mers chiar mai departe şi īn scurt timp a devenit de bunăvoie un musulman supus.
După căsătoria Mesagerului lui Allah cu Umm Habiba, Abu Sufian, tatăl ei, nu a mai avut cu el nici un fel de divergenţă. De asemenea, căsătoria Iui cu Juuairiia şi Safiia le-a determinat pe cele două triburi să īnceteze orice fel de provocare, agresiune sau ostilitate īmpotriva islamului. Juuairiia a fost una dintre cele mai mari surse de binecuvāntare pentru poporul ei. Cu ocazia căsătoriei ei cu Profetul - Allah să-l binecuvānteze şi să-l miluiască!, tovarăşii lui au eliberat din sclavie o sută de familii din neamul ei. Ei au spus: "Este pentru īnrudirea lor cu Mesagerul lui Allah." Nu mai este nevoie să spunem ce impresie deosebită a făcut această favoare īn sufletul tuturor. Unul dintre cele mai importante motive este porunca lui Allah către Profetul Său - Allah să-l binecuvānteze şi să-l miluiască! - de a educa şi purifica sufletele oamenilor care nu ştiau nimic despre maniere, educaţie şi cultură. El a trebuit să-i īnveţe să accepte necesităţile civilizaţiei şi să contribuie la īntărirea şi īnălţarea unei noi societăţi islamice.
O regulă de bază a societăţii musulmane este interzicerea amestecării bărbaţilor şi femeilor. Asigurarea unei educaţii directe pentru femei, deşi foarte necesară, este un lucru imposibil īn lumina acestei norme islamice. Din această pricină, Profetul - Allah să-l binecuvānteze şi să-l miluiască! - a trebuit să aleagă cāteva femei de vārste şi cu īnclinaţii diferite şi să le instruiască sistematic pentru a educa beduinele, orăşenele, bătrānele şi tinerele şi pentru a le pune astfel la dispoziţie instrumentele necesare pentru propagarea adevăratei credinţe. "Mamele credincioşilor" (soţiile Profetului - Allah să-l binecuvānteze şi să-l miluiască!) se aflau īntr-o poziţie atāt de avantajoasă, īncāt īi puteau informa pe oameni (bărbaţi şi femei) despre starea şi problemele Profetului - Allah să-l binecuvānteze şi să-l miluiască! Fiind educate īn regulile şi īnvăţăturile islamului, soţiile lui, mai ales cele care i-au supravieţuit, au jucat un rol foarte important īn transmiterea tradiţiilor profetice către musulmani. 'A'işa, de pildă, a relatat foarte multe dintre faptele şi declaraţiile Profetului.

Căsătoria lui cu verişoara sa paternă, Zeinab bint Jahş, a fost un caz aparte care avea ca scop eradicarea unei tradiţii preislamice adānc īnrădăcinate - adoptarea copiilor. īn perioada preislamică, arabii priveau o persoană adoptată exact ca pe un copil adevărat, cu aceleaşi drepturi şi īndatoriri. Această tradiţie preislamică fusese atāt de adānc īnrădăcinată īn inimile lor, īncāt nu era deloc uşor de īndepărtat. Aceasta ataca de fapt principiile de bază ale islamului, mai ales cele care privesc căsătoria, divorţul, moştenirea şi alte cāteva aspecte, aducānd numeroase stricăciuni şi daune. īn mod firesc, islamul luptă īmpotriva acestor fapte şi īncearcă să le īndepărteze din societatea islamică. Pentru eradicarea acestei tradiţii, Allah Preaīnaltul a poruncit Mesagerului Său - Allah să-l binecuvānteze şi să-l miluiască! - să se īnsoare cu verişoara sa, Zeinab bint Jahş, care fusese soţia lui Zaid. Ea avea divergenţe cu Zaid şi acesta intenţiona să divorţeze de ea. Acest lucru se īntāmpla pe vremea cānd Confederaţiile (Al-Ahzab) pregăteau o alianţă mişelească īmpotriva Mesagerului lui Allah - Allah să-l binecuvānteze şi să-l miluiască! - şi īmpotriva musulmanilor.
Mesagerul lui Allah - Allah să-l binecuvānteze şi să-l miluiască! -se temea că ipocriţii, idolatrii şi evreii vor face propagandă pe seama asta şi vor īncerca să-i influenţeze pe unii musulmani slabi de īnger. Din cauza aceasta, l-a īndemnat pe Zaid să nu divorţeze de ea, pentru a nu fi implicat īn acel proces.
Fără īndoială, această ezitare şi parţialitate erau străine de caracterul Profetului - Allah să-l binecuvānteze şi să-l miluiască! - şi nu se potriveau cu capacitatea de decizie şi voinţa cu care fusese trimis. Allah Preaīnaltul 1-a mustrat pentru aceasta şi a spus:
"Şi i-ai spus aceluia asupra căruia Allah Şi-a trimis harul Său, cum şi tu ai trimis harul tău asupra lui: „Păstreaz-o pentru tine pe soaţa ta şi fii cu frică de Allah!". Tu al ţinut ascuns in sufletul tău ceea ce Allah a voit să descopere. Tu te-ai temut de oameni, măcar că Allah este mai vrednic să te temi de El..." [33:37]

īn final, Zaid a divorţat de Zeinab şi Mesagerul Iui Allah- s-a căsătorit cu ea, īn perioada īn care īi asedia pe cei din neamul Quraiza. Aceasta s-a īntāmplat după ce ea şi-a īncheiat perioada de timp īn care o văduvă sau o femeie divorţată nu se poate recăsători (Idda). Allah poruncise deja şi nu i-a mai oferit altă posibilitate. Allah īnsuşi īncepuse deja procedura de căsătorie, spunānd:
"...Apoi, cānd Zaid a īntrerupt orice legătură cu ea, Noi Ţi-am dat-o ţie so-ţi fie soaţa, pentru ca dreptcredincioşii să nu mai aibă reţinere īn privinţa soţiilor fiilor lor adoptivi, dacă aceştia īntrerup orice legături cu ele..." [33:37]
Acest lucru s-a īntāmplat pentru a anula tradiţia adoptării copiilor, după ce El o făcuse prin Cuvintele:
"Chemaţi-i după părinţii lor, căci astfel este mai cu dreptate faţă de Allah..." [33:51
"Muhammed nu este tată nici unuia dintre bărbaţii voştri, ci el este Trimisul lui Aliah şi īncheietorul profeţilor,..." [33:40]

Multe tradiţii adānc īnrădăcinate nu pot fi distruse şi nici măcar corectate numai prin vorbe goale. Ele trebuie să fie asociate cu fapta celui care transmite Mesajul.
Acest aspect poate fi īnţeles şi īn lumina faptelor musulmanilor la micul pelerinaj de la Al-Hudaibiia, cānd 'Uura bin Mas'ud Al-Thaqafi a văzut anumiţi musulmani alergānd după apa cu care el făcuse spălarea rituală, aproape certāndu-se pentru ea. Au mai fost şi alţii care s-au īntrecut să facă jurămānt de moarte şi alţii care au jurat să nu fugă de pe cāmpul de luptă. Printre aceşti oameni s-au numărat şi cāţiva tovarăşi eminenţi ai Mesagerului, cum ar fi 'Omar şi Abu Bakr, care, deşi şi-au dedicat īntreaga viaţă Profetului - şi credinţei islamice, au refuzat să īndeplinească ordinele Profetului legate de sacrificarea animalelor după ratificarea Tratatului de la Al-Hudaibiia, lucru care I-a tulburat şi neliniştit pe Muhammed . Oricum, cānd Umm Salama - Allah să fie mulţumit de ea! - l-a sfătuit să preia iniţiativa şi să-şi sacrifice animalele, adepţii lui s-au grăbit să-i urmeze exemplul. Aceasta este o dovadă clară ce sprijină zicala: "Fapta grăieşte mai bine decāt vorba", īn procesul de exterminare a unei tradiţii bine īmpămāntenite.

imanikka
04-26-2006, 07:20 PM
Ipocriţii au provocat o mulţime de suspiciuni şi au făcut o propagandă falsă īmpotriva acelei căsătorii. Faptele şi discuţiile lor legate de acea căsătorie au avut efecte negative asupra musulmanilor a căror credinţă era īncă labilă, mai ales că Zeinab era a cincea soţie şi Nobilul Coran limitase numărul lor doar la patru. Conform tradiţiei preislamice, Zaid era fiul lui şi astfel căsătoria tatălui cu soţia divorţată a fiului său era un păcat odios īn ochii arabilor.
"Capitolul Al-Ahzab" din Coran a fost revelat pentru a lumina pe deplin cele două aspecte, după cum urmează: isiamul nu recunoaşte adoptarea copiilor şi Profetul - spre deosebire de ceilalţi musulmani, are [de la Allah] mai multă libertate īn ceea ce priveşte numărul de soţii pe care le poate avea, īn vederea atingerii unor scopuri nobile.

In orice caz, Mesagerul lui Allah şi-a tratat soţiile cu nobleţe. Ele au avut parte de tot ce ţine de onoare, satisfacţie, răbdare, modestie şi servicii (adică, realizarea muncilor gospodăreşti şi a datoriilor casnice). Deşi viaţa casnică a Mesagerului- era dură şi insuportabilă, nici una dintre nevestele lui nu s-a plāns. Anas a spus despre viaţa Profetului: "După ştiinţa mea, Mesagerul lui Allah nu a gustat īn viaţa lui o lipie şi nici n-a văzut vreodată cu ochii lui un berbec fript."
'A'işa a spus: "Au trecut peste două luni, īn timpul cărora am văzut trei semiluni (adică trei īnceputuri de lună calendaristică, după calendarul islamic) şi totuşi īn casele Mesagerului lui Allah nu s-a aprins nici un foc (n.t. nu au gătit māncare). "Şi cu ce vă hrăneaţi?", a īntrebat 'Urua. Ea a spus: "Doar cu apă şi curmale."' Multe lucruri au fost dezvăluite despre viaţa aspră a Profetului .
In ciuda acestor greutăţi, lipsuri şi neajunsuri din casa Profetului
nici una dintre nevestele lui nu a murmurat vreun cuvānt de nemulţumire ce i-ar putea fi reproşat, cu o singură excepţie şi aceasta indusă de īnclinaţii omeneşti instinctive. Oricum, nu a avut mare importanţă şi, īn consecinţă, nu a necesitat decretarea unei reguli legislative. Allah !e-a dat posibilitatea să aleagă īntre două lucruri, după cum reiese limpede din următoarele versete:
"O, Profeţiile! Spune soţiilor tale: „De voiţi voi această viaţă şi podoabele ei, atunci veniţi, căci eu vă uoi da vouă mijloacele ceh necesare şi vă uoi da vouă dezlegare [prin divorţ, după cuviinţă.
Iar de īi voiţi voi pe Allah şi pe Trimisul Său şi Casa cea de Apoi, atunci Allah a pregătit pentru cele binefăcătoare dintre voi răsplată mare!" [33:28,29]

Ele au fost atāt de nobile şi cinstite, īncāt toate au preferat să aleagă locuinţa din Viaţa de Apoi īn defavoarea "vieţii lumeşti şi a strălucirii ei".

Deşi erau multe la număr, īn casa lor nu au apărut certurile care se iscă de obicei īntre soţii. De foarte puţine ori s-au certat, dar acesta este un lucru normal. Allah le-a mustrat pentru asta şi atunci ele au īncetat cu asemenea lucruri. Incidentul este menţionat īn "Capitolul At-Tahrim":
"O, Profetule! De ce iţi opreşti tu ceea ce Allah ţi-a īngăduit,..." [66:1-5]

amal
04-26-2006, 07:27 PM
Singurii care nu au fost casatoriti au fost Ioan Botezatorul si Isus.

In general, orice profet a avut cel putin 1 nevasta, poligamia fiind ceva obisnuit.
Despre David se spune ca era un rege drept si un profet, despre Moise stim bine cu totii ce rol a avut; toti acesti oameni erau profeti prin care Dumnezeu transmitea oamenilor ce este corect si ce nu, prin Duhul Sfant.

Cum va explicati ca acesti profeti, alesi ai lui Dumnezeu, aveau mai multe neveste.

De ce dintr-o data, conform Bisericii este voie ca un barbat sa aiba doar 1 singura sotie? A spus Isus ca un barbat are voie doar 1 sotie?Sigur nici unei femei nu ii convine ideea poligamiei, deoarece apare gelozia, si este greu sa imaprti o persoana iubita cu alte femei.

Islamul pune conditii in efectuarea casatoriilor, acestea nu se fac nici la intamlare, nici pt sex.Profetul Muhammad s-a casatorit cu mai multe femei nu din dorinta sa pt femei (doar el a ramas fidel Khadijei pt atatia ani) ci din porunca lui Dumnezeu, fiecare casatorie a avut ca motiv fie o explicare a posibilitatilor sau interdictiilor in efectuarea casatoriei, fie ca sa raspandeasca si sa explice islamul.Islamul a limitat apoi numarul nevestelor la 4, si aceasta doar in anumite conditii.Adulterul este interzis clar.

Las explicatiile mai pe larg in seama celor care au informatii mai bogate decat mine.


Voi continua si eu sa postez despre alti profeti, din sursele pe care le am la indemana.

Mariyah
04-26-2006, 07:49 PM
Vazand numarul sotiilor lui Muhammad nu pot spune decat : NO COMMMENT!

imanikka
04-26-2006, 07:59 PM
Cel putin sunt explicatii, dar depinde de om daca le accepta sau nu.
:smile01:

Saira
04-26-2006, 08:03 PM
Vazand numarul sotiilor lui Muhammad nu pot spune decat : NO COMMMENT!


Pai asa e foarte usor:vii,te uiti...iei ce iti convine si apoi zici replici care,oricat de scurte ar fi ele,tot ironice sunt!!!:smile33:
Asta este sistemul si prin mass-media:uite domne,cum sa fi fost asta un profet sau un mesager al lui Dumnezeu din moment ce a avut n neveste???!!!:smile33: :smile33: :smile33: Dar nu cred sa fi auzit vreodata undeva pe cineva spunand acelasi lucru despre David,Solomon sau alti profeti!! (pacea si binecuvantarea lui Allah asupra lor).Dar cand e vb de Muhammed saws...imediat:hop!toti gramada!:smile33: :smile308: :smile308:

imanikka
04-26-2006, 08:12 PM
Pai nu inteleg eu de ce s-a cerut un raspuns daca stiind cate sotii a avut Mohamed (saws) spui NO COMMENT :smile308: :smile308: De ce nu ati spus de la inceput no comment ca nu ma chinuiam sa scriu, ca pentru mine oricum nu conteaza cate sotii a avut.:D
Asta ma pune pe ganduri cand o sa postez data viitoare.:smile33:

La illaha ila-Allah Mohamad Rassulu-Allah
;)

amal
04-26-2006, 08:26 PM
vad ca in postarea mea la moise nu a aparut ce am scris, voi completa cat pot de repede.timpul de editarea a postarii e prea scurt, mie nu imi ajung 10 min cand vreau sa modific un mesaj, mai ales daca am de facut si referire la surse.sper ca admin va prelungi timpul limita...

cat despre referirile care le-am facut la Bilie, nu am mai postat citatele deoarece este mult de scris. o sa incerc sa pot public paginile scanate, nu stiu daca se poate sau nu:confused:

myryam
04-26-2006, 09:17 PM
Singurii care nu au fost casatoriti au fost Ioan Botezatorul si Isus.



Cum va explicati ca acesti profeti, alesi ai lui Dumnezeu, aveau mai multe neveste.

De ce dintr-o data, conform Bisericii este voie ca un barbat sa aiba doar 1 singura sotie? A spus Isus ca un barbat are voie doar 1 sotie?Sigur nici unei femei nu ii convine ideea poligamiei, deoarece apare gelozia, si este greu sa imaprti o persoana iubita cu alte femei.

I.
Da,a zis:

"3. Şi s-au apropiat de El fariseii, ispitindu-L şi zicānd: Se cuvine, oare, omului să-şi lase femeia sa, pentru orice pricină?
4. Răspunzānd, El a zis: N-aţi citit că Cel ce i-a făcut de la īnceput i-a făcut bărbat şi femeie?
5. Şi a zis: Pentru aceea va lăsa omul pe tatăl său şi pe mama sa şi se va lipi de femeia sa şi vor fi amāndoi un trup.
6. Aşa īncāt nu mai sunt doi, ci un trup. Deci, ce a īmpreunat Dumnezeu omul să nu despartă.
7. Ei I-au zis Lui: Pentru ce, dar, Moise a poruncit să-i dea carte de despărţire şi să o lase?
8. El le-a zis: Pentru īnvārtoşarea inimii voastre, v-a dat voie Moise să lăsaţi pe femeile voastre, dar din īnceput nu a fost aşa.
9. Iar Eu zic vouă că oricine va lăsa pe femeia sa, īn afară de pricină de desfrānare, şi se va īnsura cu alta, săvārşeşte adulter; şi cine s-a īnsurat cu cea lăsată săvārşeşte adulter.


Matei 19

myryam
04-26-2006, 09:18 PM
Iman,foarte interesant materialul.

diamond
04-26-2006, 09:26 PM
La illaha ila-Allah Mohamad Rassulu-Allah

Din cate observ in confesiunea de credinta apare numele lui Mohamed .Un model religios nu???Definitia care vreti voi sa o dati termenului de profet =multe sotii uitand un fapt esential :anii cand au trait Adam , Moise etc in comparatie cu profetul Mohamed. Va spun eu : MII !
De ce nu s-a casatorit Iisus e clar , la fel de clar e si faptul ca nu s-a antrenat in actiuni militare si politice si si-a dedicat viata doar raspandind mesajul divin. Lui Iisus nu cred ca un om poate sa-i reproseze ceva, comportamentului lui reprezinta un model pt orice generatie din orice timp. De ce nu-i reprosam lui Adam ca a avut multe sotii? Simplu, pt ca ne uitam la anii in care a trait , in antichitate, cand vorbim de o societate traditionala insa evul mediu dragelor , reprezinta altceva.Si cred ca puteti face diferenta de la antichitate la evul mediu.

gabriela guettat
04-26-2006, 09:41 PM
Myryam,tocmai vroiam sa iti rspund :"sper ca acum esti satisfacuta si ai avut raspunsul de la Iman,si sper ca acum sti cum si ce ".
Si cand colo ce gasesc nici nu am apucat sa astern randurile mele si vad ca ne bagi ce este scris in capitolul Matei 19,tu ai intrebat ti sa dat raspunsul; sa chinuit Iman sa fie cat mai concret posibil.
Te-am intrebat noi ceva ca sa ne scri ce si cum si ce este sau nu considerat ADULTER?
Si sa sti ca nu a fost in gandul meu sa ma otzarasc la tine(nu imi sta in caracter) si nu vad ce am zis deplasat?
Oricum raspunsul la intrebarea ta il ai acum.
Iman, draguta de tine:) cum sa zici ca ai muncit degeaba,EU ti-am apreciat munca ta si inshallah sa fi raspltita,pentru tot cea ce ai scris.

Mariyah
04-26-2006, 10:10 PM
Myryam,
Si cand colo ce gasesc nici nu am apucat sa astern randurile mele si vad ca ne bagi ce este scris in capitolul Matei 19,tu ai intrebat ti sa dat raspunsul; sa chinuit Iman sa fie cat mai concret posibil.
Te-am intrebat noi ceva ca sa ne scri ce si cum si ce este sau nu considerat ADULTER?
[QUOTE]



Myryam a postat:

[QUOTE]"3. Şi s-au apropiat de El fariseii, ispitindu-L şi zicānd: Se cuvine, oare, omului să-şi lase femeia sa, pentru orice pricină?
4. Răspunzānd, El a zis: N-aţi citit că Cel ce i-a făcut de la īnceput i-a făcut bărbat şi femeie?
5. Şi a zis: Pentru aceea va lăsa omul pe tatăl său şi pe mama sa şi se va lipi de femeia sa şi vor fi amāndoi un trup.
6. Aşa īncāt nu mai sunt doi, ci un trup. Deci, ce a īmpreunat Dumnezeu omul să nu despartă.
7. Ei I-au zis Lui: Pentru ce, dar, Moise a poruncit să-i dea carte de despărţire şi să o lase?
8. El le-a zis: Pentru īnvārtoşarea inimii voastre, v-a dat voie Moise să lăsaţi pe femeile voastre, dar din īnceput nu a fost aşa.
9. Iar Eu zic vouă că oricine va lăsa pe femeia sa, īn afară de pricină de desfrānare, şi se va īnsura cu alta, săvārşeşte adulter; şi cine s-a īnsurat cu cea lăsată săvārşeşte adulter.


Matei 19




Gabriela, Myryam a postat foarte bine .Chiar si eu incepusem sa caut cate ceva in Biblie despre casatorie si numarul sotiilor. Ideea centrala a postarii ei nu e adulterul dupa cum crezi tu ,nici pe departe ,ci se refera la parerea crestina despre casatorie . "Pentru aceea va lăsa omul pe tatăl său şi pe mama sa şi se va lipi de femeia sa şi vor fi amāndoi un trup. "
Conform Bibliei : 1+1= 1 , de aia e cam greu in formula asta sa adaugam poligamia.

amal
04-26-2006, 10:18 PM
Da,a zis:

"3. Şi s-au apropiat de El fariseii, ispitindu-L şi zicānd: Se cuvine, oare, omului să-şi lase femeia sa, pentru orice pricină?
4. Răspunzānd, El a zis: N-aţi citit că Cel ce i-a făcut de la īnceput i-a făcut bărbat şi femeie?
5. Şi a zis: Pentru aceea va lăsa omul pe tatăl său şi pe mama sa şi se va lipi de femeia sa şi vor fi amāndoi un trup.
6. Aşa īncāt nu mai sunt doi, ci un trup. Deci, ce a īmpreunat Dumnezeu omul să nu despartă.
7. Ei I-au zis Lui: Pentru ce, dar, Moise a poruncit să-i dea carte de despărţire şi să o lase?
8. El le-a zis: Pentru īnvārtoşarea inimii voastre, v-a dat voie Moise să lăsaţi pe femeile voastre, dar din īnceput nu a fost aşa.
9. Iar Eu zic vouă că oricine va lăsa pe femeia sa, īn afară de pricină de desfrānare, şi se va īnsura cu alta, săvārşeşte adulter; şi cine s-a īnsurat cu cea lăsată săvārşeşte adulter.


Matei 19
da, stiam acest citat din Noul Testament, prin care eu inteleg ca se spune despre casatoria ca este o uniune intre barbat si femeie...si de aici mai inteleg ca divortul ar fi interzis in afara de comiterea unui adulter, precum si ca o casatorie cu o femeie divortata ar fi pacat. Sensul citatului inclina spre o singura sotie permisa..

insa prin aceasta a zis Isus barbatilor sa nu se casatoreasca cu mai multe femei?

cum pot eu sa-mi explic ca profetii, care aveau Duh Sfant de la Dumnezeu, se casatoreau cu mai multe femei, daca acest lucru ar fi fost interzis sau neplacut in fata lui Dumnezeu? Nu le-ar fi interzis Dumnezeu acestora poligamia?
Pe vremea cand poporul evreu era cel ales, si Dumnezeu vorbea regilor prin mesagerii sai, si deciziile se luau dupa ce erau consultati acesti mesageri, de ce nu au transmis acestia oamenilor ca poligamia este interzisa? Cum sa-mi explic mii de ani de poligamie permisa de Dumnezeu, fata de o perioada mai scurta in care aceasta este considerata anormala? Oricum, in islam casatoria cu alte neveste nu este posibila fara acordul sotiei.

La ce a dus monogamia in crestinism? La faptul ca sant multi barbati care comit adulter si la copii bastarzi.

Ce face un barbat care isi doreste copii si sotia lui este sterila? Nu asa s-a intamplat si in cazul lui Avram? Daca o femeie este sterila sau nu, nu este hotarat tot de Dumnezeu? David nu a avut copii cu mai multe femei? Acuma ce sa zic despre David sau Avram, ca au fost pacatosi, ca au comis adulter pt ca au "poftit" si alte femei deci ei sant in Iad?

Si ce se intampla cu acele cupluri care pur si simplu nu pot convietui impreuna, nu se inteleg, nu se simt bine impreuna, oricat ar incerca, cu cei care doar se cearta si mai fac rau si copiilor pentru ca nu exista armonie in casatorie? De ce sa te distrugi ca si om langa un partener cu care pur si simplu nu poti convietui? Adica daca barbatul bea de dimineata si pana seara si o mai si bate pe sotie, ea nu are voie sa divorteze decat daca el o inseala, altfel trebui sa rabde si sa traisca cu frica ca o data si o data o va omori in bataie...au fost atatea cazuri de omucideri din cauza certurilor familiale...

ideal asa ar fi, un barbat cu o femeie...nici eu nu sant adepta poligamiei; insa oare barbatul a fost creat pt o singura femeie??

Am citit, vazut si auzit de multe ori atatea teorii care explica ca barbatul nu poate fi monogam, sustinute de barbati obisnuiti sau de catre cercetatori care nu stiu cat erau de religiosi sau nu...insa este cert ca din punct de vedere stiintific, multi tind sa explice ca prin natura sa barbatul nu este monogam.

Mariyah
04-26-2006, 10:42 PM
La ce a dus monogamia in crestinism? La faptul ca sant multi barbati care comit adulter si la copii bastarzi.



Daca vrei sa incepi cu generalizarile si acordarea de stereotipuri voi incepe si eu cu stereotipurile puse Islamului si cu faptul ca un terorist care a facut aia aia ...era musulman deci Islamul =terorism. Vezi e foarte simplu. Si pot sa-ti dau foarte multe exemple la moda .Asa ai facut tu : sot crestin= comite aduleter , creaza situatie de conflict in casa si.....etc etc.
Eu sunt foarte fericita ca tatal meu nu mai are o sotie , de unde si pana unde crezi tu ca un copil ar putea fi fericit ca tatal lui sa mai aiba o sotie, posibil si alti frati??? Asta ar duce la adevaratul conflict in casa .


Si ce se intampla cu acele cupluri care pur si simplu nu pot convietui impreuna, nu se inteleg, nu se simt bine impreuna, oricat ar incerca, cu cei care doar se cearta si mai fac rau si copiilor pentru ca nu exista armonie in casatorie? De ce sa te distrugi ca si om langa un partener cu care pur si simplu nu poti convietui? Adica daca barbatul bea de dimineata si pana seara si o mai si bate pe sotie, ea nu are voie sa divorteze decat daca el o inseala, altfel trebui sa rabde si sa traisca cu frica ca o data si o data o va omori in bataie...au fost atatea cazuri de omucideri din cauza certurilor familiale...

Tu te intrebi probabil utopic pt ca din cate stiu eu exista o legislatie in Romania .La baza legislatiei noastre nu sta Biblia .

myryam
04-26-2006, 10:45 PM
Myryam,tocmai vroiam sa iti rspund :"sper ca acum esti satisfacuta si ai avut raspunsul de la Iman,si sper ca acum sti cum si ce ".
Si cand colo ce gasesc nici nu am apucat sa astern randurile mele si vad ca ne bagi ce este scris in capitolul Matei 19,tu ai intrebat ti sa dat raspunsul; sa chinuit Iman sa fie cat mai concret posibil.
Te-am intrebat noi ceva ca sa ne scri ce si cum si ce este sau nu considerat ADULTER?

Gabriela,vad ca esti pusa pe cearta,dar eu n-am chef de asta :smile01: .Daca te uitai atent vedeai ca raspunsul meu este la o intrebare pusa de Amal.

myryam
04-26-2006, 11:00 PM
ideal asa ar fi, un barbat cu o femeie...nici eu nu sant adepta poligamiei; insa oare barbatul a fost creat pt o singura femeie??

.

Daca n-ar fi fost asa,Dumnezeu i-ar fi creat lui Adam mai multe sotii.Dar El i-a dat-o doar pe Eva.Eu cred ca monogamia e inscrisa in noi,altfel n-ar exista gelozii si suparari in cazul opus.

imanikka
04-26-2006, 11:10 PM
Scris de nazirah:
Daca vrei sa incepi cu generalizarile si acordarea de stereotipuri voi incepe si eu cu stereotipurile puse Islamului si cu faptul ca un terorist care a facut aia aia ...era musulman deci Islamul =terorism. Vezi e foarte simplu. Si pot sa-ti dau foarte multe exemple la moda .Asa ai facut tu : sot crestin= comite aduleter , creaza situatie de conflict in casa si.....etc etc.
Eu sunt foarte fericita ca tatal meu nu mai are o sotie , de unde si pana unde crezi tu ca un copil ar putea fi fericit ca tatal lui sa mai aiba o sotie, posibil si alti frati??? Asta ar duce la adevaratul conflict in casa .

Anamaria oare tu crezi ca terorismul are religie si nationalitate? Si cum ramane cu actele teroriste facute de crestini catolici sau ortodocsi? Sunt si astfel de cazuri , nu?

Stii eu cred ca as fi fost mai fericita ca tatal meu sa aiba 2-3 sotii ( ca sa simta el ce inseamna greutatea de a le intretine pe toate si sa le acorde drepturi egale la toate) decat sa aiba 10 amante ,si s-o insele pe mama in halul asta. Asa ca nu generaliza cazurile. Cazuri sunt diferite.

Mariyah
04-26-2006, 11:18 PM
Anamaria oare tu crezi ca terorismul are religie si nationalitate? Si cum ramane cu actele teroriste facute de crestini catolici sau ortodocsi? Sunt si astfel de cazuri , nu?

Dar adulterul are religie si nationalitate?




Stii eu cred ca as fi fost mai fericita ca tatal meu sa aiba 2-3 sotii ( ca sa simta el ce inseamna greutatea de a le intretine pe toate si sa le acorde drepturi egale la toate) decat sa aiba 10 amante ,si s-o insele pe mama in halul asta. Asa ca nu generaliza cazurile. Cazuri sunt diferite.



Mi-e sincer nu mi-ar fi placut ca tatal meu sa aiba o alta sotie. Sa mi se faca rau noaptea (mi se intampla de multe ori in adolescenta) si sa-si faca griji doar mama pt ca tata e cu cealalta sotie.Practic as fi trait jumatate din viata fara tata, nu?
Un barbat nu poate fi in 2 locuri.
Un barbat are responsabilitati fata de familia sa .
Imi pare rau pt ce ti-a facut tatal tau dar nu tine de monogamie sau de religie. Ci tine de firea umana a lui . Tatal meu e crestin dar nu e om credincios si nu a lipsit o noapte de langa noi , niciodata nu am auzit o discutie in casa ca ar avea treaba cu o alta femeie, nici certuri nu au fost in casa mea, nici gelozii nici nimic.Tocmai pt ca el este om corect fara sa fie religios sau contrans de monogamie. Tine doar de firea umana si de asumarea responsabilitatii.

Si faza cu drepturi egale pt toate , e la fel de utopica precum suna , o sa-ti dau un citat din coran :

Nu vei fi capabil sa te Imparti corect Intre sotiile tale, oricat ai dori acest lucru. Totusi nu-i Intoarce uneia dintre ele spatele cu totul. Daca-ti mentii o purtare potrivita si-ti faci datoria, Allah este vesnic lertator si Milostiv." (4:129)

amal
04-26-2006, 11:42 PM
Din cate observ in confesiunea de credinta apare numele lui Mohamed .Un model religios nu???Definitia care vreti voi sa o dati termenului de profet =multe sotii uitand un fapt esential :anii cand au trait Adam , Moise etc in comparatie cu profetul Mohamed. Va spun eu : MII !


Dar AVRAM si IACOV nu au fost inaintea lui Moise? Mai degraba mii de ani de poligamie, nu de monogamie.

Uite acum am gasit despre Iacov, nepotul lui Avraam:
a avut 4 sotii, nu doua.
Iacov a avut 12 copii cu cele 4 neveste ale sale: cu Leea a avut 6, cu Rahel 2, cu servitoare Leei pe nume Zilpah a avut 2 copii, iar cu servitoarea Rahelei tot 2 copii.
sursa: http://en.wikipedia.org/wiki/Jacob#Jacob.27s_sons

Na, saracul Iacov, poligamul, pacatosul...nu? Din urmasii sai au iesit alti profeti, alti poligami...numai musulmanii= poligami, asa ti se pare?



Despre Solomon este scris in Biblie ca a avut cam o mie de femei:

"A avut sotii sapte sute de printese si trei sute de tiitoare; si sotiile i-au abatut inima".
sursa: Vechiul Testament, Cartea Intai a Imparatilor 11:3


MOISE se pare ca nu a avut doar o sotie, ci mai multe.

prima sotie:
<<Faraon a aflat ce se petrecuse si cauta sa omoara pe Moise.Dar Moise a fugit dinaintea lui faraon si a locuit in tara Midian. Si a stat langa fantana.>>

<<Ele au raspuns: "Un egiptean ne-a scapat din mana pastorilor, si chiar ne-a scos apa din belsug si a adapat turma."
Si el a zis fiicelor sale: "Unde este?Pentru ce ati lasat acolo pe omul acela?Chemati-l sa manance paine!"
Si Moise a consimtit sa locuiasca la omul acela, care i-a dat de sotie pe fiica sa, Sefora.>>
Vechiul Testament, Exodul 2, versetele 15 si 19-21

Midian, de unde era prima sa sotie, era un teritoriu la est de raul Iordan, la est de Marea Moarta, iar in timpul exodului cuprindea si Semi Insula Araba.
http://en.wikipedia.org/wiki/Midian

Deci clar a existat prima nevasta Sefora din Midian, iar etiopiana la care se face referire in Numeri, este a doua nevasta.

a doua sotie:
"Miriam si Aaron au vorbit impotriva lui Moise, din cauza femeii etiopiene pe care o luase el de sotie, caci luase o femeie etiopiana."
Vechiul Testament, Numeri 12:1

se pare ca a existat si o a treia sotie:
"Fiii chenitului, socrul lui Moise, s-au suit din Cetatea Palmierilor impreuna cu fiii lui Iuda, in pustia lui Iuda, la miazazi de Arad, si s-au dus de s-au asezat printre popor."
Vechiul Testament, Judecatorii 1:16

in versetul 13 scrie "Si Otniel,fiul lui Chenaz ..."acesta fiind acel
" chenit, socrul lui Moise".


Atat inainte cat si dupa Moise au fost profeti poligami...Ioan Botezatorul era un profet care traia in pustiu, si care asa a fost creat de Dumnezeu, fara dorinta de a avea femei. Isus nu a fost casatorit, desi sant unele secte care spun ca este posibil sa fi fost casatorit...eu nu sant de acord cu aceasta. In islam deasemenea este stiut ca Isus nu a avut sotii.

Si pana la urma toti acesti profeti, in afara de Ioan Botezatorul si Isus, si poate si alte cazuri singulare, au fost casatoriti, nu doar cu o femeie, ci si cu mai multe. De unde intelegi tu ca profetul Muhammad ar fi fost singurul poligam, sau ca doar islamul = poligamie? Ce spui de evrei? Ce spui de toata omenirea inainte de venirea lui Isus


De ce nu-i reprosam lui Adam ca a avut multe sotii? Simplu, pt ca ne uitam la anii in care a trait , in antichitate, cand vorbim de o societate traditionala insa evul mediu dragelor , reprezinta altceva.Si cred ca puteti face diferenta de la antichitate la evul mediu.

Din cate stiu eu, Adam a fost primul om creat de Dumnezeu.Cu el a fost creata o femeie, deci cu cine sa se mai casatoreasca in afara de Eva? Ce societate traditionala? Nu exista societate pe timpul lui Adam, doar in urma inmultirii urmasilor sai a aparut societatea.

latifa
04-26-2006, 11:52 PM
Si eu am citit din koran totul despre 4 neveste si daca il cititi cu atentie fara sa va ganditi la Mohamed ,care intr-adevar este o exceptie si ati explicat f frumos de ce,si fara sa va ganditi la nimic altceva decat la ce scrie cu adevarat in koran,veti vedea ca de fapt nu este permis 4 neveste unui barbat.Sa nu mai discutam alte aspecte,decat acela de a le iubi pe toate la fel.Ei bine,numai Dumnezeu ne poate iubi pe toti la fel.Nici macar un copil,un suflet nevinovat nu-si iubeste parintii la fel.Noi putem afirma ca ii iubim la fel,dar Dumnezeu vede totul,si ce este in sufletul nostru si vede ca de fapt nu putem iubi nici macar 2 persoane la fel,desi noi putem pretinde ca le iubim a fel,si astfe pacatuim in fata ui Dumnezeu.Plus,nici macar natura nu are 2 lucruri identice.Nu vom gasi niciodata nici macar 2 trandafiri identici,si astfel un barbat nu va putea niciodata sa ofere la 4 femei aceleasi lucruri,fara nici o diferenta,ce sa mai vorbim de iubire.Pana si profetul Mohamed a indragit-o pe Aisha cel mai mult,deci iata diferenta.Dar el a facut totul cum i-a cerut Dumnezeu,si cu un scop maret.DAR IN KORAN dUMNEZEU NU CERE BARBATILOR SA AIBA 4 NEVESTE,DIN CONTRA IL CONDITIONEAZA SI NICI UN MURITOR NU POATE SA INDEPLINEASCA ACESTE CONDITII.sI MOTIVUL PT CARE APARE ACEASTA SECTIUNE IN KORAN,DUPA PAREREA MEA,ESTE SA NU STARNEASCA DISCUTII SI JUDECATI ASUPRA MESAGERULUI SAU MOHAMED,CARE A AVUT MAI MULTE NEVESTE PT A TRANSMITE MESAJUL LUI dUMNEZEU.

maryam
04-26-2006, 11:57 PM
Eu as vrea sa intreb pe cei care cauta orice prilej sa-l batjocoreasca pe profetul Muhammed saaws..oare mintile voastre pot concepe ca dupa 25 de ani in care a fost casatorit cu aceeasi sotie Khadija-ALLAH swt sa fie multumit de ea,desi era mult mai in varsta decat el si desi avea 25 de ani atunci cand s-a casatorit cu ea(varsta la cere barbatii sunt mult mai atrasi de femei decat la batranete!!).asadar in jurul varstei de 53 de ani Profetul saaws a cautat sa faca mai multe casatorii si nu in scopul placerilor caci dc ar fi cautat s-o faca ar fi facut-o la tinerete ,ci in scopul propovaduirii Islamului .
Stau si ma intre oare ce va face sa fiti atat de inchisi la minte?Faptul ca vreti neaparat sa negati sau chiar nu aveti capacitatea de a intelege maretia personalitatii sale?
Oare cati dintre barbatii din ziua de astazi desi intre aceste doua societati au trecut peste 1400 de ani,nu au deja la activ zeci de femei?Si in ce scop decat pentru satisfacerea unor instincte?
sa va fie rusine acelora dintre voi care desi sunteti departe de a intelege va permiteti sa scrieti aici ironii si mojicii.
Ar trebui sa studiati temeinic biografia Profetului saaws si mai ales parerile unor personalitati ,ale oamenilor de stiinta in legatura cu acest om care a schimbat istaoria,mentalitatile si pe care dc ALLAH swt nu l-ar fi trimis ca un har si ca o indurare pentru omenire,poate ca astazi doar bezna si murdaria dinaintea Islamului ar fi ajuns pana la noi.La samah ALLAH !!!!

amal
04-27-2006, 12:30 AM
Si faza cu drepturi egale pt toate , e la fel de utopica precum suna , o sa-ti dau un citat din coran :

Nu vei fi capabil sa te Imparti corect Intre sotiile tale, oricat ai dori acest lucru. Totusi nu-i Intoarce uneia dintre ele spatele cu totul. Daca-ti mentii o purtare potrivita si-ti faci datoria, Allah este vesnic lertator si Milostiv." (4:129)

Da, nu se poate face egalitate totala, din toate puctele de vedere intre mai multe neveste...de ce? Pentru ca un barbat iubeste fiecare femeie diferit si iubeste anumite trasaturi specifice de caracter la fiecare, deci la una va tine mai mult, la alta nu la fel de mult - de aceea fac o diferenta in sufletul lor.

Alte diferente, de comportament fata de ele, se fac fara vointa unui barbat musulman. In islam este precizat dreptul unei femei, si ca fiecareia dintre ele trebuie sa i si acorde bani, cadouri, hrana egale, sa petreaca sotul cu fiecare un timp egal, si asa mai departe.
Normal ca sentimentele si implicit atentia vor fi putin diferite ca si continut, insa barbatul trebuie sa incerce sa fie corect cu toate in ceea ce tine de el.

Mai precizez inca o data: in islam nu poate barbatul sa se casatoreasca cu alte sotii fara acordul acelei sotii.

Fii sigura ca o sotie care este geloasa nu va fi de acord cu o a doua, o sotie care isi iubeste sotul poate fi de acord in anumite circumstante sau pentru ca pur si simplu asa considera ea.

Tu ce zici, care isi iubeste sotul mai mult:
una care daca ea nu poate avea copii sau este invalida sau are stiu eu ce probleme se gandeste ca sotul ei ar trebui sa aiba o alta femeie care sa aiba grija de el si sa-i daruiasca copii,

sau una care nu poate avea copii, si care stie ca sotul ei isi doreste f mult copii, dar ea nu suporta gandul ca el sa aiba o alta femeie?


Eu am cunoscut de exemplu un barbat musulman casatorit cu doua neveste, una din ele fiind bolnava psihic de schizofrenie.Copiii pe care i-a avut cu prima nici nu au stiut ce inseamna mama, pentru ca mintea ei era in alta parte, si nu se ocupa de ei deloc, nici nu avea cum, dealtfel.
Din moment ce nevasta bolnava a acestui barbat nu i-a refuzat casatoria cu o a doua, s-a casatorit cu alta femeie, si are grija de amandoua cat poate.Ce casatorie este de fapt cu prima?Casatoria nu este recomandata sub nici o forma unui pacient schizofrenic.
Ce sa faca barbatul acela daca nu a vrut sa-si paraseasca prima nevasta, sa o lase fara sprijin financiar si fara grija unei persoane apropiate, daca nu a vrut sa o bage la psihiatrie si sa o vorbeasca lumea ca este o femeie nebuna si divortata?Acestea pentru el ar fi fost ca un abandon al sotiei, a mamei copiilor sai.
Asa are grija de ea conferindu-i atat sprijin material, o casa, o familie, doctorii de care are nevoie, cat si copiilor sai le-a oferit o noua mama, care sa poata sa aiba grija de ei.
Stiu ca nu intotdeauna casatoriile cu mai multe femei se fac din intentii bune, sau din cauza sterilitatii,etc, insa trebuie avute in vedere si aceste cazuri.

Oricum mentalitatea musulmanilor si credinta lor este diferita.Cui nu ii convine ce scrie in islam, simplu...sa nu treaca in islam.
Insa daca crezi in tot ceea ce scrie in islam, de ce sa-l respingi pt faptul ca un barbat in islam se poate casatori cu 4 femei, daca dreptul tau ca si femeie in islam este de a pune din start conditia la casatorie ca vrei sa fii unica sotie?? Cele care accepta o fac din motivele lor personale, si nu le poate obliga nimeni la aceasta.

amal
04-27-2006, 12:50 AM
latifa, eu inteleg conditia cu 4 neveste din Coran altfel.

Aceasta s-a dorit pur si simplu o limitare a numarului de neveste, atatea a considerat Dumnezeu ca un om obisnuit poate sa aiba astfel incat sa fie cat se poate de echitabil cu toate, si sa nu sufere nici viata lor de familie sau copii.
Deci limita maxima este 4, caci stim bine, sant barbati care se culca cu zeci chiar sute de femei, si se mai si lauda cu asta, considerandu-se cu atat mai virili cu cat au mai multe femei.Sant deasemenea barbati care au nevasta si au amanta, insa de nevasta ii doare undeva, insa in schimb pt amanta fac orice, ii ofera orice.Si vorbesc si pe baza la ceea ce am vazut in alte familii.Normal ca pe acesti barbati nu ii poti considera crestini, sau credinciosi in orice religie, din moment ce adulterul este interzis in religii,nu?

Asa ai facut tu : sot crestin= comite aduleter , creaza situatie de conflict in casa si.....etc etc.

Eu nu am spus ca orice crestin este adulter ci ca se intampla in multe cazuri aceasta.Si in crestinism este conceptia ca pacatele sant iertate daca ne caim, nu? Ei, poate unii din acesti barbati care comit adulter se simt crestini adevarati, poate altii au impresia ca sant insa nu sant, poate altii sant crestini prin botez si atat.Insa eu sant de parere ca la musulmani rata adulterului este mai scazuta decat la crestini, tocmai pt ca este permisa poligamia, si pt ca au pedepse clare pt cei care comit adulter...deci nu il comit cu aceeasi usurinta sau atat de frecvent. Nu tin aici partea islamului, nici nu fac reclama islamului, eu consider islamul ca fiind o credinta mai greu de urmat decat alte religii...


In islam e cam asa draga barbate, nu ai voie nici 100, nici zeci de femei, ci 4 e limita maxima daca chiar nu te poti abtine si ai chef de femei (vorbesc acum din punct de vedere al sexului), insa tine minte ca adulterul este interzis
4 sotii si nu 4 femei sau concubine, deci acestea vor avea drepturi, va trebui sa ai grija de ele si sa fii cu bagare de seama pt ca Dumnezeu te vede...te poti casatori cu una, daca o iubesti si nu sant probleme atunci sa fie unica ta iubire, daca insa esti nemultumit de ea sau sant probleme si ea este de acord cu altele, ai voie la altele, insa maxim 4.
Pe scurt, cam asa am inteles eu.

Profetul Muhammad a fost corect si a facut egalitate cu toate sotiile, doar ca si dragoste, care era ceva ce el nu avea putere sa controleze, a facut diferenta, pe Aisha iubind-o mai mult decat pe celalalte. Atata timp cat Khadija a fost in viata nu a iubit pe altcineva, nici nu a dorit, nici nu i-a fost poruncit sa ia de nevasta alta femeie, caci din cate stiu eu i-a fost poruncit de catre Allah sa se casatoreasca cu alte femei din diferite motive.

Mariyah
04-27-2006, 12:53 AM
Eu as vrea sa intreb pe cei care cauta orice prilej sa-l batjocoreasca pe profetul Muhammed saaws..oare mintile voastre pot concepe ca dupa 25 de ani in care a fost casatorit cu aceeasi sotie Khadija-ALLAH swt sa fie multumit de ea,desi era mult mai in varsta decat el si desi avea 25 de ani atunci cand s-a casatorit cu ea(varsta la cere barbatii sunt mult mai atrasi de femei decat la batranete!!).asadar in jurul varstei de 53 de ani Profetul saaws a cautat sa faca mai multe casatorii si nu in scopul placerilor caci dc ar fi cautat s-o faca ar fi facut-o la tinerete ,ci in scopul propovaduirii Islamului .
Stau si ma intre oare ce va face sa fiti atat de inchisi la minte?Faptul ca vreti neaparat sa negati sau chiar nu aveti capacitatea de a intelege maretia personalitatii sale?
Oare cati dintre barbatii din ziua de astazi desi intre aceste doua societati au trecut peste 1400 de ani,nu au deja la activ zeci de femei?Si in ce scop decat pentru satisfacerea unor instincte?
sa va fie rusine acelora dintre voi care desi sunteti departe de a intelege va permiteti sa scrieti aici ironii si mojicii.
Ar trebui sa studiati temeinic biografia Profetului saaws si mai ales parerile unor personalitati ,ale oamenilor de stiinta in legatura cu acest om care a schimbat istaoria,mentalitatile si pe care dc ALLAH swt nu l-ar fi trimis ca un har si ca o indurare pentru omenire,poate ca astazi doar bezna si murdaria dinaintea Islamului ar fi ajuns pana la noi.La samah ALLAH !!!!



Desi am zis ca NO Comment privind sotiile lui Muhammad, as vrea sa ma simt in mesajul acestei persoane si am sa incep sa vorbesc.Din cate imi amintesc cand noi crestinii am explicat spre exemplu trinitatea celor care au pus intrebari , si am facut-o prin citate biblice si nu propriile filosofii , la sfarsit toate ati declarat ca nu puteti pricepe logica crestina. Si nu cred ca am sarit eu sau altcineva sa jignim capacitatile voastre intelectuale.Dar una le lipseste diplomatia necesara......In fine.
In cazul de fata, cred ca ar trebui sa explic de ce nu-mi convine nr sotiilor asa ca sa simt ca mesajul imi apartine si mie ..... e foarte simplu : pt ca eu nu-l consider pe Muhammad profet. Si asta e cazul tuturor crestinilor.
In ceea ce priveste biografia profetului, am citit parerile savantilor, ba chiar am tradus cateva pt campania :"Noi il iubim pe profetul muhammad " sau ceva in genul si calitatile sale preamarite de multi savanti erau cele militare, politice si religioase si mai putin cele ce tzin de familie si nr sotiilor .Chiar voi cauta articolele alea pt ca am o mare impresie ca nu l-a laudat nimeni pt nr sotiilor.

si inca ceva: nu puteti intelege maretia personalitatii sale asta de unde ai scos-o??Va rog sa nu mai atribuiti crestinilor lucruri pe care niciodata nu le-am spus . Pt ca nimeni de aici nu s-a luat de maretia personalitatii sale si am recitit postarile. Nici macar nu s-au discutat calitatile militare si politice pe care oricine le cunoaste.................sau crezi ca numarul de sotii pe care le are un barbat ii asigura o personalitate mareata ???

amal
04-27-2006, 01:14 AM
care maretie a personalitatii datorita calitatilor militare sau politice?nu a dat alba de inteles ca profetul Muhammad este un profet al sabiei si ca s-a apucat sa faca razboaie dupa capul sau?

daca nazirah face parte dintre crestinii care au respect pentru profetul Muhammad chiar daca nu crede ca a fost profet, cred ca este o exceptie.de obicei crestinii acuza islamul si pe profetul Muhammad din foarte multe motive.

nici mesajul albei care a propus acest subiect nu mi s-a parut tocmai plin de intentii pure...desi a avut un ton mai rezervat si mai binevoitor decat in alte postari. cred si eu ca ea a vrut mai mult sa lanseze o bomba care stia ca va exploda, si sa urmareasca reactia celorlati...nu spun asta datorita subiectului postarii, care oricum este important si trebuia discutat, ci datorita exprimarii ei.
m-as bucura foarte mult ca postarile ei sa survina in urma unui real interes, si sa dea dovada de respect chiar daca nu este de acord cu ce este scris in islam.nu stiu alba cum esti ca si persoana, nu te cunosc, insa oricine s-ar fi exprimat ca si tine ar fi atins sensibilitatea si asa mult incercata a musulmanilor, ca ei numai din astea aud, acuze si iar acuze.

cat despre diplomatie, aceasta lipseste din ambele "tabere" la unele...poate cu ocazia acestui forum vom invata toate sa fim mai dimplomate si mai intelegatoare.

Mariyah
04-27-2006, 01:15 AM
care maretie a personalitatii datorita calitatilor militare sau politice?nu a dat alba de inteles ca profetul Muhammad este un profet al sabiei si ca s-a apucat sa faca razboaie dupa capul sau?

eu ma refeream la postarile de la acest topic, chiar nu stiu ce a declarat alba in alta parte

maryam
04-27-2006, 01:18 AM
Desi am zis ca NO Comment privind sotiile lui Muhammad, as vrea sa ma simt in mesajul acestei persoane si am sa incep sa vorbesc.Din cate imi amintesc cand noi crestinii am explicat spre exemplu trinitatea celor care au pus intrebari , si am facut-o prin citate biblice si nu propriile filosofii , la sfarsit toate ati declarat ca nu puteti pricepe logica crestina. Si nu cred ca am sarit eu sau altcineva sa jignim capacitatile voastre intelectuale.Dar una le lipseste diplomatia necesara......In fine.
In cazul de fata, cred ca ar trebui sa explic de ce nu-mi convine nr sotiilor asa ca sa simt ca mesajul imi apartine si mie ..... e foarte simplu : pt ca eu nu-l consider pe Muhammad profet. Si asta e cazul tuturor crestinilor.
In ceea ce priveste biografia profetului, am citit parerile savantilor, ba chiar am tradus cateva pt campania :"Noi il iubim pe profetul muhammad " sau ceva in genul si calitatile sale preamarite de multi savanti erau cele militare, politice si religioase si mai putin cele ce tzin de familie si nr sotiilor .Chiar voi cauta articolele alea pt ca am o mare impresie ca nu l-a laudat nimeni pt nr sotiilor.

si inca ceva: nu puteti intelege maretia personalitatii sale asta de unde ai scos-o?? Pt ca nimeni de aici nu s-a luat de maretia personalitatii sale si am recitit postarile. Nici macar nu s-au discutat calitatile militare si politice pe care oricine le cunoaste.................sau crezi ca numarul de sotii pe care le are un barbat ii asigura o personalitate mareata ???



Da draga mea,maretia persoanalitatii sale consta intr-un tot,ceea ce nu se poate spune despre cei care nu pot depasi aceasta ceata a gandirii si se straduiesc sa separe ceea ce le parvine despre Profet saaws .
Si daca nu intelegi ca pentru un musluman a vedea cum oameni care nu stiu nimic despre Profet saaws ,sau mai mult nici nu-l recunosc este un atac grav asupra personalitatii sale si a lor insisi inseamna ca .... sunt sigura ca intelegi.:smile01:
Pai dc voi toti crestinii despre care spui tu ganditi asa,inseamna ca noi musulmanii ar trebui sa le dam dreptate evreilor care nu recunosc religia voastra?
Vai mie ce stupide rationamente imi e dat sa citesc.

Ma refer mai ales la faptul ca tu insati nu pricepi ca logica despre care vorbesti nu ar trebui inteleasa ci simtita in primul rand... asa ca nu te bucura,nu e nimic de inteles ,faptul ca ALLAH swt ESTE atat de Milostiv si de Indurator incat ne-a lasat Quranul ca Indemnare si Indrumare neatins si neschimbat este ceea ce ar trebui sa constituie un subiect de meditatie,Inshaa ALLAH.

suleiman
04-27-2006, 01:42 AM
Orice subiect pe care il deschideti il transformati in cearta si lupta.

Profetul Mohammad a avut 9 femei , sau 100 , cu ce va intereseaza acest lucru ?
Intrebarea mea este adresata crestinilor .
Multi dintre profeti au avut multe neveste , chiar si Suleiman (Solomon) a avut 700 de femei.

Acela care nu vrea sa creada pune un infinit de obstacole intre mintea sa si inima sa si nici un musulman nu poate sa-l salveze din intunericul in care traieste.

Poate pentru voi , noi suntem in intuneric , si voi in lumina , dar acest lucru nu conteaza .

Daca vreti sa discutati , noi va primim cu mare placere , insa atata vreme cat un subiect are o legatura stricta cu religia Islamica , si voi habar nu aveti , se asteapta sa aveti rabdare pana cand primiti informatia care va lipseste .

Puteti sa comentati atata vreme cat stati departe de ironii , acest lucru este obligatoriu pentru oricine vrea sa scrie in acest forum.

Cand vorbim despre crestinism ne bazam pe stiinta , pe studii , in timp ce multe dintre voi nu se bazeaza pe nimic.

Nici macar nu stiti araba , si scuzati ma nu aveti de unde sa intelegeti sau sa aflati adevarul scris de un dusman al islamului sau de un prost traducator de limba araba.

Subiectul va fi inchis o zi , pana cand va calmati.

Cat despre musulmanii care au luat foc , nu uitati cum erati si voi inainte , si nu cred ca acela care a discutat cu voi a folosit metoda pe care o folositi acuma . Fiti Muhamadiste , pe profet il jigneau si el se ruga pentru ei .

Acest forum este un forum al sufletului , dar sa nu uitam ca acela care se chinuie ca sa va faca sederea cat de usoara este musulman , si barbat . Si nu prea este vre-un musulman care iubeste cearta si nu exista nici un barbat care suporta certurile femeilor.

Admin .

Saira
04-28-2006, 05:22 PM
Casatoriile Profetului saws - Pasiune sau Intelepciune?

Extras din capitolul "Casatoria Profetului" din cartea "Rawae’e albayane fi tafsir Ayates al-ahkam fi el-Coran" de Muhammad Ali Sabouni.
A denigra Islamul,a-l denigra pe Profet,aceasta este grija celor care cauta sa semene indoiala in inimile credinciosilor si sa-i indeparteze de la reiligia lor.Totusi,nu este de mirare sa auzi vorbindu-se de calomnii ale profetilor si mesagerilor lui Allah,pentru ca este legea Sa si cu siguranta nu vom gasi schimbari in legea lui Allah.Allah Cel Atotputernic spune:

"Astfel i-am dat Noi fiecarui profet un dusman dintre nelegiuiti.Insa Domnul tau iti este de ajuns ca ocarmuitor si ajutor" (Surat Al-Furqan,31)

Una dintre acuzatiile mincinoase spune ca Profetul saws era un barbat capricios care nu se multumea cu femei in numar de la una la patru,cum comandase companionilor sai,ci se casatorea cu mai mult de zece femei.Ei pretind de asemenea ca exista o mare diferenta intre Isus as care combatea capriciile si Muhammed saws care urma poftele. "Ce cuvant greu iese din gurile lor!Ei nu spun alta decat minciuna!" (Surat Al-Kahf,5)

Profetul Muhammed nu era capricios ci era un profet uman,se casatorea ca toti oamenii pana la a ajunge sa fie exemplul de urmat pentru aceia care cauta drumul drept.El nu era nici un dumnezeu nici un fiu de dumnezeu cum cred crestinii despre Iisus,ci era o fiinta umana pe care Allah a deosebit-o de ceilalti oameni prin revelatia mesajului divin:

"Spune:Ci eu sunt doar un om,ca si voi!Si mi s-a revelat mie ca Domnul vostru este un Domn Unic!Acela care nadajduieste sa-L intalneasca pe Domnul sau sa savarseasca fapte bune si sa nu asocieze pe nimeni altcineva la adorarea Domnului sau!" (Surat Al-Kahf,110)

Profetul Muhammed nu era astfel o noutate printre mesageri.Allah spune:

"Spune:Eu nu sunt nou intre trimisi si nu stiu ce se va face cu mine si nici cu voi.Eu nu urmez decat ceea ce imi este revelat si nu sunt decat un prevenitor limpede!" (Surat Al-'Ahqaf,9)

"Am trimis Noi profeti si mai inainte de tine.Si le-am dat lor soate si urmasi.Insa nici un trimis nu a putut sa aduca vreun semn decat cu voia lui Allah.Si fiecare soroc a fost scris intr-o Carte. (Surat Ar-Ra'd,38)

De ce povestesc ai atunci aceste minciuni despre Profetul Muhammed?

"Nu ochii lor sunt orbi,ci inimile din piepturi sunt oarbe" (Surat Al-Hajj,46)

Pentru a raspunde acestor calomnii,doua puncte esentiale trebuie luate in consideratie:
1.Profetul Muhammed nu s-a casatorit cu mai multe femei inainte de a avea 50 de ani

2.Toate sotiile Profetului consumasera deja casatoria cu exceptia Aichei

Prin urmare,daca poligamia era determinata de un capriciu sau o dorinta vie,Profetul ar fi trebuit sa se casatoreasca pe parcursul intregii sale tinereti si nu la batranete:in plus,Profetul ar fi trebuit sa se casatoreasca cu tinere virgine si nu cu femei mai in varsta care consumasera deja casatoria.Jaber bin Abd'Allah merse intr-o zi sa-l vada pe Profet.Muhammed il intreba:Esti casatorit?Abd'Allah raspunse:Da.Profetul intreba:Este o tanara virgina?El ii raspunse ca nu era virgina.Profetul zise atunci:De ce nu te-ai casatorit cu o tanara virgina,te-ai fi bucurat cu ea si ea s-ar fi bucurat cu tine si te-ai fi amuzat cu ea si ea s-ar fi amuzat cu tine?!"

Dat fiind faptul ca Profetul il sfatuia pe Jaber sa se casatoreasca cu tinere virgine,de ce el insusi se casatorea cu femei in varsta care nu mai erau virgine?De ce lasase sa-i treaca tineretea si nu se casatorise cu mai multe femei inainte de a avea 50 ani?

Adevarul este ca Profetul nu s-a casatorit din pasiune,ci mai degraba pentru motive care arata o intelepciune divina.Putem astfel destinge intelepciunea educativa,cea legislativa,cea sociala,cea politica.

Intelepciunea educativa

Scopul principal al casatoriileor Profetului este acela de a instrui,de a educa si de a forma femeia musulmana pentru jurisprudenta.Femeile constituie jmatate din societate si multe femei timide prin natura lor ezitau sa-l intrebe pe Profet cu privire la ciclul menstrual,la nastere,la casatorie...Profetul era de asemenea un carcater foarte timid.Intr-adevar,dupa Aicha raa,o femeie il intreba pe Profet saws asupra modului in care trebuia sa se curete dupa menstruatie.El ii dadu instructiunile si adauga:Ia apoi o bucata de panza parfumata cu mosc si purifica-te cu ajutorul aceste bucati de panza.Femeia intreba:Cum sa ma purific?Curatenia la Allah!exclama Profetul,purifica-te!.In acel moment,Profetul (traind un moment de pudoare),intoarse capul.Sufyān ibn Uyayna ne arata atunci fata Proetului.Aicha adauga:Am chemat-o pe acea femeie si,intelegand ceea ce Trimisul lui Allah saws vrusese sa spuna,ii zisei:Treci de mai multe ori acea bucata de panza pe toate urmele de sange".In cele doua culegeri autentice ale lui Boukhari si Mouslim,dupa Omm Slamah (Allah fie multumit de ea),Omm Sulaym venise sa-l vada pe Trimisul lui Allah si il intreba:Daca femeia,la fel ca si barbatul,a avut un vis erotic,ce trebuie sa faca?Daca ejaculeaza,raspunse Profetul,trebuie sa se purifice.Foarte rusinoasa,femeia il intreba pe Profet:Femeia ejaculeaza deci?Da,raspunse el.Altfel de unde vine asemanarea dintre ea si copilul sau?
Profetul voia sa spuna ca fetusul se formeaza din secretia barbatului (sperma) si cea a femeii (ovulul) si deci astfel copilul se aseamana cu mama?Allah spune:

"Intr-adevar,Noi am creat omul dintr-o picatura de sperma amestecata pentru a-l pune la incercare.Pentru asta i-am dat auz si vaz" (75,2)

Este deci evident ca numai femeile care au trait cu Profetul sub acelasi acoperis pot raspunde la niste intrebari asa intime.Aicha spunea:"Allah fie milostiv fata de femeile ansarilor (barbatii din Medina care i-au primit me refugiatii de la Mecca),timiditatea nu le-a impiedicat sa invete religia".

Pe de alta parte,este foarte cunoscut faptul ca Sunna Profetului nu este alcatuita numai din vorbele sale,ci si din faptele sale,pe care intreaga comunitate trebuie sa le cunoiasca si sa le urmeze.Cine poate deci sa ne descrie actele Profetului daca nu sotiile sale?Sotiile Profetului au devenit,dupa moartea Profetului Muhammed,adevarate invatatoare care au preluat sarcina de a transmite Sunna Profetului companionilor acestuia.Ele erau recunoscute pentru inteligenta si memoria buna pe care o aveau.

2.Intelepciunea legislativa

Al doilea scop era de a aboli obiceiurile urate care domneau in societate,precum adoptarea,traditie aplicata inainte de Islam.Intr-adevar,arabii aveau obiceiul de a adopta un baiat si de a-l face un adevarat fiu care avea aceleasi drepturi ca fiii propri in ceea ce priveste casatoria si mostenirea.Allah i-a dictat Profetului,inainte de revelatie,sa adopte un baiat care fusese tratat ca un sclav,Zayd bin Haritha (fiul lui Haritha).Oamenii l-au numit de atunci Zayd bin Muhammed.Boukhari si Mouslim au raportat ca fiul lui Omar spuse:Nu l-au strigat pe Zayd pe adevaratul sau nume decat dupa revelarea urmatorului verset:

"Chemati-i dupa parintii lor,caci astfel este mai cu dreptate fata de Allah.Iar daca nu-i cunoasteti pe parintii lor,atunci socotiti-i frati ai vostri intru credinta si aliati ai vostri!Si nu este nici un pacat pentru ceea ce savarsiti voi din greseala,ci numai pentru ceea ce inimile voastre savarsesc cu buna stiinta.Allah este Iertator,Indurator". (33,5)

Profetul ii spuse astfel lui Zayd:"Tu esti Zayd bin Haritha bin Charahil".Zayd se casatorii cu Zeynab,fiica lui Jahch Al-Assadiyah:acest mariaj nu dura mult timp datorita faptului ca Zeynab,provenita dintr-o familie nobila,vedea in el imaginea unui sclav.Divortul a pus capat acestei casnicii si,putin timp dupa,Allah ii ordona Profetului sa se casatoreasca cu Zeynab,facand astfel nepermisa adoptia.Allah spune:

"Si i-ai spus aceluia asupra caruia Allah Si-a trimis harul Sau,cum si tu ai trimis harul tau asupra lui:<Patreaz-o pentru tine pe soata ta si fii cu frica de Allah!Tu ai tinut ascuns in sufletul tau ceea ce Allah a voit sa descopere.Tu te-ai tem,ut de oameni,macar ca Allah este mai vrednic sa te temi de El.Apoi,cand Zayd a intrerupt orice legatura cu ea,Noi Ti-am dat-o tie sa-ti fie soata,pentru ca necredinciosii sa nu mai aiba retinere in privinta sotiilor fiilor lor adoptivi,daca acestia intrerup orice legaturi cu ele.Si porunca lui Allah trebuie sa fie implinita." (33,37)

De aici incolo,adoptia nu mai exista in Islam si Allah revela acest verset pentru a pune capat acestei traditii:

"Muhammed nu este tata nici unuia dintre barbatii vostri,ci el este Trimisul lui Allah si incheietorul Profetilor,si Allah este Atoatestiutor". (33,40)

In consecinta,casatoria Profetului saws cu Zeynab arata ordinul divin si nu unl al pasiunii.El are ca scop:

"pentru ca dreptcredinciosii sa nu mai aiba retinere in privinta sotiilor fiilor lor adoptivi,daca acestia intrerup orice legaturi cu ele". (33,37)

Zeynab era mandra de aceasta casatorie.Boukhari raporteaza ca Zeynab le spunea celorlalte femei ale Profetului:"parintii vostri sunt aceia care v-au casatorit,in vreme ce Allah,de deasupra celor sapte ceruri,este cel care m-a casatorit (cu Profetul)".

Saira
04-28-2006, 05:23 PM
3.Intelepciunea sociala

Aceasta intelepciune ne apare clara in casatoria profetului cu fiica lui Abu Bakr,companionul sau si primul ministru,cu fiica lui Omar,companionul sau si al doilea ministru,si cu femeile alese din diferite triburi.Aceasta casatorie a consolidat pe de o parte relatiile intre diferitele triburi si pe de alta parte a deschis sufletele catre Profet si catre Islam.

Profetul Muhammed saws s-a casatorit cu Aicha,fiica barbatului cel mai laudat,Abu Bakr fiind primul care s-a convertit la Islam si care si-a sacrificat bunurile pentru ca Islamul sa triumfe si pentru a-l proteja pe Profet care a spus potrivit unui hadith raportat de al-Tirmidhi:"Nu exista nici o mana care sa treaca prin fata noastra fara a putea sa o recompensam,exceptie facand mana lui Abu Bakr pe care Allah singur poate sa-l recompenseze in Ziua Judecatii,si nici un bun nu mi-a adus atat castig cat cele ale lui Abu Bakr:si nu am prezentat Islamul cuiva fara ca acesta sa ezite (sa se converteasca),exceptie facand Abu Bakr care n-a exitat;si daca am de ales un prieten privilegiat,el va fi Abu Bakr dar eu sunt prietenul privilegiat al lui Allah".
Deci Mesagerul lui Allah nu a gasit o recompensa demna de Abu Bakr decat aceea de a se casatori cu fiica sa si de a-i deveni ginere.Profetul saws s-a casatorit de asemenea si cu Hafsa,fiica lui Omar.Pe de alta parte,Profetul i-am recompensat pe Othman si Ali dandu-le pe fiicele sale ca sotii acestora.

4.Intelepciunea politica

Profetul Muhammed saws s-a casatorit cu femei din diferite triburi cu scopul de a le uni pe acelasi drum,acela al Islamului.Astfel,Profetul s-a casatorit cu Jouwayra,fiica lui al-Hareth,seful tribului al-Mustaleq.Aceasta femeie era detinuta cu poporul sau de catre musulmani,si ea voia sa se elibereze platind un pret de rascumparare.Ea mersese sa-l vada pe Profet,cerandu-i ajutorul.El ii propuse casatoria.Cand ea a acceptat sa se casatoreasca cu Profetul,musulmanii se intrebau:aliatii profetului sunt detinuti la noi?Ei au eliberat tot tribul al-Mustaleq.Cand aceasta a realizat onestitatea si generozitatea musulmanilor,au imbratisat cu toii Islamul pentru a deveni credinciosi fideli.Astfel casatoria Profetului cu Jowayra a fost o binecuvantare pentru ea si poporul sau.

Profetul Mohammed saws s-a casatorit si cu Safiyah,fiica lui Huyay,care fusese capturata dupa moartea sotului sau in cursul incursiunii de la Khaybar.Musulmanii au tinut un consiliu si au decis sa ii prezinte Profetului faptul ca aceasta reprezenta tribul Quraidha.Profetul ii spuse:"tatal tau era foarte ostil privirii mele pana cand a fost omorat".Ea raspunse:Allah spune in Cartea Sa:"Nimeni nu va duce povara altuia" (6,164).Profetul zise:Daca alegi Islamul,ma voi casatori cu tine,iar daca alegi iudaismul te voi elebera si iti vei urma poporul.Ea raspunse:O,Mesager al lui Allah!As fi ales Islamul daca as fi crezut in tine inainte de a ma infatisa in fata ta;eu nu cred in iudaism,n-am nici tata nici frate;tu m-ai chemat sa aleg intre necredinta si Islam,intr-adevar il aleg pe Allah si pe Profetul Sau in schimbul libertatii si intoarcerii la poporul meu.Safiyah fusese impresionata de onestitatea si bunele maniere ale Profetului.Ea si multi din poporul ei au imbratisat Islamul.

Profetul s-a casatorit si cu Omm Habibah Ramlah,fiica unui dusman al Islamului:Abu Sufiane.Ramlah imbratisa Islamul la Mecca apoi a emigrat cu sotul ei spre Abyssinia pentr a fugi de necredinta.Cand a ramnsa vaduva si singura,fara resurse,Profetul merse la guvernatorului abyssin cerandu-i mana lui Ramlah.Ea era fericita sa se fi casatorit cu Profetul care i-a oferit 400 dinari ca dota precum si cadouri valoroase.Inainte de casatorie ea nu se putea intoarce la Mecca de teama torturii si a intoarcerii fortate la idolatrie din partea poporului sau si a tatalui;dar cand s-a intors la Mecca si s-a casatorit cu Profetul,tatal sau,Abu Sufiane,spuse cu privire la profet:El este cel curajos,nimeni nu-l poate invinge.Aceasta casatorie era ca o recompensa pentru rabdarea si credinta lui Omm Habibah,si ea a fost ulterior una din motivele convertirii lui Abu Sufiane si a poporului sau la Islam.

gabriela guettat
04-28-2006, 07:19 PM
:smile06: :smile06: :smile06: BRAVO,FELICITARI PENTRU FRUMOASA TA POSTARE ,PENTRU OBOSEALA TA.
JAZAKALLAH AL KHAIR!!!!

Saira
04-28-2006, 09:50 PM
:smile06: :smile06: :smile06: BRAVO,FELICITARI PENTRU FRUMOASA TA POSTARE ,PENTRU OBOSEALA TA.
JAZAKALLAH AL KHAIR!!!!


shoukran gabi habibti,fac si eu ce pot :smile16: :smile16: pupici pt tine...:p :p:smile01:

alba
05-02-2006, 01:15 PM
Iman ai facut o treaba buna !Astea sunt si cele pe care le-am gasit si eu,numai ca in alta ordine:
1 Al Sayeda Khadijia
2 Sawda Bent Zam'a Ibn Qais Ibn Abd Shams
3 Aisha Bent Abu Bakr
4 Hafsa(fiica lui Omar Ibn Khattab,al doilea calif)
5 Omm Salamah Hind Bent Abu Umayya Hodheifa Ibn Al Mugheira Al Makhzoumy
6 Zainab Bent Khozaima(Mother of the Poor)
7 Juwaireyya Bent Al Harith Ibn Abu Darrar Al Khuza'yya
8 Omm Habiba Bent Abu Sofian Ibn Harb.
9Zainab Bent Gahs Ibn Ri'ab (al carei mariaj a avut mai multe interpretari defavorabile de catre adversarii Islamului ,fiindca aceasta femeie era fiica unchiului profetului,care se numea Omaima Bent Abd Al Muttaleb.Alte interpretari stupide au fost deasemenea si asupra faptului caci aceasta femeia era si sotiia fiului adoptiv al Profetului Zaid,care fusese inainte de aceasta si robul lui.Profetul sa casatorit cu ea ca s-o "spele" de rusinea caci era casatorita cu un fost rob,nefiiind din neamul lor.(o sa revin cu completari, mai tirziu asupra acestui subiect care este destul de interesant pe atit de controversat).
10 Safiya Bent Hayy Ibn Akhtab.
11 Maymouna Bent Al Harith Ibn Hazan Al Hilaliya(acest mariaj a fost la fel de controversat ca si precedentul dar revin mai tirziu)
12 Maria,copta.(aici in acasta carte este mentionata si numerotata ca sotie ,poate nu am dreptate,in cazul asta nu ar avea dreptate si autorul cartii de unde am preluat ideile Ahmad Muhammad El Howfy.Cartea este in engleza si imi ia c-am mult timp pentru a o traduce,dar fac tot posibilul.Promit c-o sa revin asupra fiecareia pentru a o caracteriza in parte.

oardy
05-03-2006, 03:07 PM
salam aleikom !

-dragi surioare nu va mai obositi sa scrieti fel si fel de articole si materiale despre profet(sallahu aleihi u sallem) ,numai ca sa dechideti niste minti incuiate si ..cimentuite.
-aceste minti nu se lumineaza ...in veci.iar posesoarele unor astfel de minti..nu au alt scop decat de a intra pe forumuri ca acesta,pt a tulbura linistea si armonia.
-daca le-ar fi interzis sa intre..nu ar fi bine,insa e clar ca si daca sunt lasate sa intre...tot nu e bine.
- dupa cate am vazut ca au facut aceste persoane(adica nimic bun...numai sa provoace si sa lase lucrurile in tensiune..) cred ca ar fi foarte bine atat pt noi cat si pt ele sa li se interzica accesul pe aceste forumuri.
- poate sa zica cine-o vrea ...ce-o vrea!
-dar cred ca ne-am saturat ca oriunde ,pe orice sait sa se iveasca fel si fel de contradictii pe teme religioase.
-daca la inceput aceste persoane isi justificau postarile prin dorinta de a afla cat mai multe despre ,,religia islamica,, ...acum se pare ca nu au alt scop decat ,,tulburarea linistii,,
- noi musulmanii cand intram de ex pe acest forum ,intram sa ne simtim bine ,sa discutam in liniste,sa vb vorbe frumoase...nu sa ne pierdem vremea cu x sau y pt a le face sa inteleaga anumite ,,nelamuriri,,de-ale lor .
-persoanele astea NU sunt deacord cu religia noastra,NU o respecta,NU dau doi bani pe ea,SE dau interesate de .. cate ceva numai pt a ne provoca pe noi la fel si fel de discutii NEIMPORTANTE pt ele.
- pai ma uitam la acest subiect cum a pornit...si e de-a dreptul strigator la cer cata bataie de joc au facut fetele astea:smile19:
PROPUN adminului sa se mai gandeasca si sa zica daca ar fi deacord ca accesul pe acest forum sa fie numai pt musulmani.
-pt ca pana la urma ..numai noi ii apreciem cu adevarat si la modul cel mai sincer pt munca care o depune pe acest forum.
-daca acest lucru nu se va face...nu va fi niciodata liniste,armonie,...si toate cele bune.
-tot timpul va fi cate cineva care sa ,,arunce,,o vorba nepotrivita,deranjanta...


cred ca am scris c-am mult dar...dupa mine ..nu m-as opri aici,insa nu vreau sa plictisesc.
salam aleikom wa rahmatullah wa barakatu!

Raisa
05-03-2006, 03:23 PM
salam aleikom !

-dragi surioare nu va mai obositi sa scrieti fel si fel de articole si materiale despre profet(sallahu aleihi u sallem) ,numai ca sa dechideti niste minti incuiate si ..cimentuite.
-aceste minti nu se lumineaza ...in veci.iar posesoarele unor astfel de minti..nu au alt scop decat de a intra pe forumuri ca acesta,pt a tulbura linistea si armonia.
-daca le-ar fi interzis sa intre..nu ar fi bine,insa e clar ca si daca sunt lasate sa intre...tot nu e bine.
- dupa cate am vazut ca au facut aceste persoane(adica nimic bun...numai sa provoace si sa lase lucrurile in tensiune..) cred ca ar fi foarte bine atat pt noi cat si pt ele sa li se interzica accesul pe aceste forumuri.
- poate sa zica cine-o vrea ...ce-o vrea!
-dar cred ca ne-am saturat ca oriunde ,pe orice sait sa se iveasca fel si fel de contradictii pe teme religioase.
-daca la inceput aceste persoane isi justificau postarile prin dorinta de a afla cat mai multe despre ,,religia islamica,, ...acum se pare ca nu au alt scop decat ,,tulburarea linistii,,
- noi musulmanii cand intram de ex pe acest forum ,intram sa ne simtim bine ,sa discutam in liniste,sa vb vorbe frumoase...nu sa ne pierdem vremea cu x sau y pt a le face sa inteleaga anumite ,,nelamuriri,,de-ale lor .
-persoanele astea NU sunt deacord cu religia noastra,NU o respecta,NU dau doi bani pe ea,SE dau interesate de .. cate ceva numai pt a ne provoca pe noi la fel si fel de discutii NEIMPORTANTE pt ele.
- pai ma uitam la acest subiect cum a pornit...si e de-a dreptul strigator la cer cata bataie de joc au facut fetele astea:smile19:
PROPUN adminului sa se mai gandeasca si sa zica daca ar fi deacord ca accesul pe acest forum sa fie numai pt musulmani.
-pt ca pana la urma ..numai noi ii apreciem cu adevarat si la modul cel mai sincer pt munca care o depune pe acest forum.
-daca acest lucru nu se va face...nu va fi niciodata liniste,armonie,...si toate cele bune.
-tot timpul va fi cate cineva care sa ,,arunce,,o vorba nepotrivita,deranjanta...


cred ca am scris c-am mult dar...dupa mine ..nu m-as opri aici,insa nu vreau sa plictisesc.
salam aleikom wa rahmatullah wa barakatu!


Draga sora, walekom salam

Ai dreptate in unele privinte, se mai aprind spiritele si vorbele iau o intorsatura deranjanta dar totusi a iesit si ceva bun de aici, ma refer la propunerile de discutii: unii/unele dintre cei care viziteaza situl nu stiu chiar tot despre islam sau crestinism si au aici ocazia sa se informeze. Chiar daca unii membri au pus intrebari cu intentia de a provoca "un foc de paie" se stinge el repede inshallah ca deh, suntem oameni inteligenti si revenim de fiecare data la sentimente mai "domoale".

Sper sa nu te supere postarea mea, mi-am zis si eu parerea. Oricum decizia ii apartine adminului in totalitate.

Si ca sa nu fii suparata iti trimit niste pupici virtuali. Lasa iubita ca Allah vede intentia fiecaruia si are el grija de noi toti. Sa ne facem datoria asa cum putem.

O zi buna tuturor

gabriela guettat
05-03-2006, 05:19 PM
Oardy,habipti te inteleg ce esti tare suparata,si eu sunt in asentimentul tau,dar trebuie sa dam dovada de intelpciune,rabdare si sa "incerca"barem sa ne calmam,uite iubita mea surioara eu iti trimit un MAREEEEEEE PUPIC MUUUUUUUUUUUAAAAAAAA SI:smile06: :smile06: :smile06: numai pentru tine,si te rog sa revi asa buna cum eu te stiu si asteptam cu toate postarile tale frumoase.
Merci surioara de intelegre si cum zice proverbul
"CELE RELE SA SE SPELE, CELE BUNE SA SE'ADUNE!"
Rania,:D :smile06: frumos!

imanikka
05-03-2006, 06:21 PM
Oardy Habibty te inteleg , dar sa nu uitam ca si noi am fost candva ca ei ,si Alhamdulilah ca s*au gasit oameni buni care au avut rabdare cu noi si ne-au explicat ce inseamna cu adevarat ISLAM. Insha Allah sa fie fete care intr-adevar sa le fim de folos , poate fete care sunt in cautarea adevarului si a cunosterii ACESTEI MINUNATE RELIGII -,, ISLAM,,. Trebuie sa le ajutam , caci Allah Ta'ala vede si sigur mai adaugam ceva hassanat :) . Ceea ce trebuie este sa pastram buna intelegere ca fiecare care va intra pe acest minunat site sa se simta ca intr-o mare familie. Datoria nostra este sa-i ajutam pe cei care intr-adevar vor sa afle sau nu le este clar unele lucruri. Se mai aprind spiritele , dar ...:smile308:
Insha Allah sa te simti si tu bine cu noi pe acest site. Si asteptam postarile tale . :smile06: :smile06: :smile06:

oardy
05-04-2006, 10:31 PM
salam aleikom
-desi azi am avut o zi ...,,de teren,,adica am fost plecata c-am mult...si ma simt..franta de oboseala...nu pot sa nu va multumesc pt vb frumoase :smile01:
- rania:smile01: gabi:smile01: si iman:smile01:

as avea cateva vb de zis dar...nu mai am putere:(


pe curand dragelor:smile01: salam aleikom

alba
05-09-2006, 07:16 PM
Ea a fost printre primele femei care a īmbraţişat Islamul.Soţul ei ,a fost verişorul ei Al Sakran Ibn AmrIbn Abd Shams,devenind şi el un bun musulman.Datorită deselor persecuţii contra musulmanilor,soţul ei a murit cīnd se īntorceau spre Mekka.Ea era o femeie bătrīnă şi greoaie,şi nu putea să se mai recăsătorească niciodată,fiindcă devenise musulmancă,iar falimia ei na mai acceptat-o.Astfel Mohammad a luat-o īn căsătorie după 3 ani de la moartea Khadijei,mai mult pentru a o apăra contra persecuţiilor poporului ei,cīt şi pentru ai compensa perseverenţa ei īn primirea acestei religii.Ea i-a zis profetului:″Tu nu ai nici o obligaţie faţă e mine.Tot ce vreu este să devin una dintre soţiile tale şi cu plăcere te voi lăsa să te căsătoreşti cu Aisha.″

alba
05-09-2006, 07:38 PM
Ea a fost fiica lui Abu Bakr,cel mai bun prieten al profetului,el l-a acompaniat pe profet īn Hijra şi la susţinut īn războiul sfīnt(Jihad),adeseori sacrificīndu-şi averea,fiind pregătit să-şi ofere viaţa pentru Islam.Astfel ,mai tīrziu profetul l-a numit prim.ministrul său(primul Kalif).Ca să-şi arate trăinicia prietenii lor,şi pentru a-i face o mare onoare,a decis să-şi căsătorească fiica cu profetul.După trei ani īmpliniţi de la moartea primei soţii el a hotărit să se recasătorească cu Aisha,simţind nevoia unei atmosfere plăcute alături de el.
Al Sazeda Aisha a fost o femeie inteligentă,cu o memorie ascuţită,ştia să relateze Tradiţiunile(Sunna) şi multe probleme din religie.Adesea īnsoţitorii profetului dacă aveau neclarităţi,apelau la ea,explicīndu-le cu satisfacţie nelemuririle.Ea era capabile să īnţeleagă şi să memoreze Tradiţiunile profetice.Deasemenea memorase multe poeme ale lui Hisham Ibn Orwa,care erau compuse din 60-80 versuri.
Mariajul lor a fost doar de dragul prieteniei cīt şi pentru a crea o atmosferă in casă.

alba
05-09-2006, 07:50 PM
Hafsa a fost fiica unuia dintre susţinătorii profetului,aşa cum l-a numit Muhammad,al doilea prim-ministru:Omar Ibn Al Khattab.Cīnd primul ei soţ a murit īn lupta de la Bedr,Omar i-a povestit lui Abu Bakr despre ea,dar acesta nu i-a răspuns.Apoi i-a sugerat-o lui Othman Ibn Affan,cīnd acestuia i-a murit soţia Roqayya,fiica profetului;acesta īnsă i-a răspuns căci deocamdată nu vre să se īnsoare.Simţindu-se refuzat,Omar i-a povestit totul profetului.&#206;nsă profetul,cu inima sa mare,i-a īnţeles durerea lui Omar şi i-a cerut mīna Hafsei.Iar ea,īnsăşi a fost onorată de această casătorie,consolīndu-se şi compensīnd moartea soţului ei.

alba
05-09-2006, 08:01 PM
&#206;n timpul pre-islamic,ea a fost numită ″Mama Sărăcimii″,datorită grijei sale faţa de săraci.Primul ei soţ la pierdut īn bătălia de la Bedr,iar al doilea l-a pierdut,ucis pe cīmpul de luptă de la Uhud.Ea nu era nici frumoasă nici tīnără.Profetul i-a cerut mīna pentru a o proteja pe ea cīt şi pe copii ei,īn urma pierderii soţului.S-a căsătorit cu ea īn al 3-lea an al Hijrei,dar ea a murit după doua sau trei luni.

alba
05-09-2006, 08:14 PM
Profetul s-a căsătorit cu ea īn al doilea an al Hijrei,după lupta de la Bedr.&#206;n această luptă a participat şi soţul ei unde a fost lovit fatal.Astfel soţia sa a rămas cu o mulţime de copii.Trebia aşadar,cineva să aibă grijă de toate,iar cīnd profetul i-a cerut mīna,ea a zis:
″Eu am trei defecte:sunt bătrīnă,am mulţi copii şi sunt extrem de geloasă.″
Iar profetul i-a răspuns:
″Eu sunt mai īn vīrstă decīt tine,iar īn ceea ce priveşte copii ei sunt īn grija lui Allah,iar gelozia ta, mă voi ruga lui Allah să ţi-o uşureze

alba
05-09-2006, 08:29 PM
Ea este verişoara profetului,fiica unchiului său Omaima Bent Abd Al Muttalib.Mariajul cu profetul a fost interpretat greşit şi cīţiva adrersari ai Islamului īl atacă mereu pe profet cu falsităţile lor.El s-a căsătorit cu Zeinab,doarece dorea să spele ruşinea ei de a fi căsătorită cu un sclav liber Zaid,fiul adoptiv al lui Muhammad. Islamul a interzis căsătoria feciorului cu mama sa,sau a tatălui cu ex-soţia feciorului său de sīnge,īn ceea ce priveşte feciorul său adoptiv nu s-a relatat nimic.Deci cu alte cuvinte a fost o căsătorie legală.
″Nu este Muhammad tatăl unuia dintre bărbaţii voştri,ci el este trimisul lui Dumnezeu şi pecetea profeţilor.Şi Dumnezeu ştie toate.″(33:40)

alba
05-09-2006, 08:44 PM
Tatăl ei a fost şeful Bani Al Nodeir.Ea a fost captivă de-a lungul bătăliei de la Khaibar.Fiind adusă īn faţa profetului.el a pus-o să aleagă,īntre a pleca īnapoi la rudele ei(din neamul Israel)sau de a rămīne aici liberă ,căsătorindu-se cu el.Safiia a preferat să se căsătorească.

alba
05-09-2006, 08:57 PM
Această doamnă a avut multe legături cu nobilimea arabă.Una dintre surorile ei era soţia lui Al Abbas ,unchiul profetului.Deşi erau īn grade de rudenie,profetul s-a căsătorit cu ea după ce ultimul ei soţa decedat.Coranul dovedeşte legalitatea acestei căsătorii:
″O,profetule,Noi īţi īncuviinţăm ţie soţiile tale,cărora le-ai dat zestre,şi acelea pe care le stăpīneşte dreapta ta,pe care ţi le-a dat ca pradă Dumneyeu,şi fiicele unchiului tău,şi fiicele mătuşii tale după tată şi fiicele unchiului şi matuşii tale după mamă,care au purces cu tine şi muierea credincioasădacă se dăruieşte ea īnsăşi profetului,cīnd doreşte profetul ca să o ia īn căsătorie;numai anume ţie īnaintea credincioşilor″ (33:50)

suleiman
05-09-2006, 09:17 PM
Ea a fost fiica lui Abu Bakr,cel mai bun prieten al profetului,el l-a acompaniat pe profet īn Hijra şi la susţinut īn războiul sfīnt(Jihad),adeseori sacrificīndu-şi averea,fiind pregătit să-şi ofere viaţa pentru Islam.Astfel ,mai tīrziu profetul l-a numit prim.ministrul său(primul Kalif).Ca să-şi arate trăinicia prietenii lor,şi pentru a-i face o mare onoare,a decis să-şi căsătorească fiica cu profetul.După trei ani īmpliniţi de la moartea primei soţii el a hotărit să se recasătorească cu Aisha,simţind nevoia unei atmosfere plăcute alături de el.
Al Sazeda Aisha a fost o femeie inteligentă,cu o memorie ascuţită,ştia să relateze Tradiţiunile(Sunna) şi multe probleme din religie.Adesea īnsoţitorii profetului dacă aveau neclarităţi,apelau la ea,explicīndu-le cu satisfacţie nelemuririle.Ea era capabile să īnţeleagă şi să memoreze Tradiţiunile profetice.Deasemenea memorase multe poeme ale lui Hisham Ibn Orwa,care erau compuse din 60-80 versuri.
Mariajul lor a fost doar de dragul prieteniei cīt şi pentru a crea o atmosferă in casă.


Imi permit sa-ti corectezi ce ai gresit :
Ea a fost fiica lui Abu Bakr,cel mai bun prieten al profetului,el l-a acompaniat pe profet īn Hijra şi la susţinut īn războiul sfīnt(Jihad),adeseori sacrificīndu-şi averea,fiind pregătit să-şi ofere viaţa pentru Islam.După trei ani īmpliniţi de la moartea primei soţii Kadija Profetul a primit de la ALLAH ordinul de a se casatori cu Aisha fica lui Abu-Baker .
Aisha a fost o femeie inteligentă,cu o memorie ascuţită,ştia să relateze Sunna şi multe probleme din religie.Adesea prietenii profetului, dupa moartea sa, dacă aveau neclarităţi,apelau la ea,explicīndu-le nelemuririle. Ea era capabile să īnţeleagă şi să memoreze actiunile si zisele profetice.Deasemenea memorase multe poeme ale lui Hisham Ibn Orwa,care erau compuse din 60-80 versuri.
Mariajul Lor a fost la aordinul lui ALLAH .
Profetul pace asupra lui , a fost intrebat : "Pe cine iubesti cel mai multe din lume ? El a raspuns Aisha , iar a fost intrebat dar dintre barbati ? El a zis Tatal ei .Ceea ce dovedeste ca o iubeste mai mult decat pe tatal ei , si s-a casatorit cu ea la ordinul Lui ALLAH, si a iubit-o mai mult decat toti oamenii si toate nevestele lui .

amal
05-09-2006, 09:18 PM
dar de unde ai luat aceste informatii despre sotiile profetului?

sant inexacte in unele puncte.

din cate stiu eu, Aisha nu a fost doar prietena si scopul ei nu a fost sa "intretina atmosfera" din casa, ci a fost sotia iubita a profetului.el a preferat-o dintre toate celalalte femei, dupa moartea Khadijei.


El s-a căsătorit cu Zeinab,doarece dorea să spele ruşinea ei de a fi căsătorită cu un sclav liber Zaid,fiul adoptiv al lui Muhammad

nu vad ce legatura are rusinea cu a fi casatorita cu un sclav liber, mai ales ca vb despre islam.casatoria nu s-a facut pt a spala aceasta "rusine", ci pt a arata ca nu exista adoptie in islam...adica poti creste un copil ca pe al tau, etc, dar copilul va fi chemat dupa tatal sau natural.