PDA

View Full Version : Acum il am numai pe "EL"



coralia
01-21-2008, 11:03 PM
Cind am ales acest titlu m-am referit cu siguranta la Dumnezeu ,Allah si celelalte nume ale Lui .Am fost ortodoxa prin traditie si mostenire convingerea nu am capatat-o intru tot .Am fost atrasa un timp de a aprofunda ortodoxismul dar multe intimplari m-au facut sa inteleg ca nu este cale mea .Am citit si comparat ce stiam si am descoperit un drum mai drept spre "EL",inca mai vreau sa citesc si sa descopar tot ce se poate descoperii despre ISLAM sursa mea fiind doar netul .Nu am avut curajul sa ajung la una din Fundatiile existente in bucuresti sau la o Moscheie pentru a intra in posesia unui Coran asa ca ma straduiesc sa l citesc de pe calculatoe (frica ,lasitate .,rusine.....)doresc sa nu fiu inpinsa de la spate pentru pasul pe care o sa-l fac .Am inteles un lucru in shimb cind am ales sa citesc despre ISLAM ,restrictiile impuse de a nu citii alte Carti Sfinte si a nu intra in alte Lacasuri Sfinte m-a dus cu gindul la slabiciune ,nesiguranta si teama asta era religia in care m-am nascut ."Cauta si nu cerceta "din fericire CAUT SI CERCETEZ sper sa gasesc calea cea buna si intr-o zi sa fiu sora voastra :smile06::smile06:

munir
01-22-2008, 12:02 AM
As salam alaykum wa rahmaduAllah wa barakatu
Draga surioara Coralia iti spun intii bun venit pe forum.
Cu mare bucurie in suflet am citit postarea ta .
Allah subhana wa ta`ala sa iti calauzesca pasii si sa te indrume.
Dupa parerea mea ai facut o alegere buna si sa fii sigura ca nu vei avea de ce sa o regreti.Eu am studiat ani buni de zile crestinismul sub toate aspectele lui si pina la urma am ajuns la concluzia ca, singura religie Adevarata care te calauzeste, si te apropie de Dumnezeu este ,Islamul.
Prin corctitudinea si curatenia lui ,Islamul nu lasa loc interpretarilor ambigue si nici nu a permis de-a lungul timpului amestecul praticilor si dogmelor religioase politeiste sa isi gasesca loc in interiorul lui.Sa nu iti fie rusine de alegerea facuta
Nu ai motive .Ai incredere in tine si atunci cind crezi ca esti pregatita fa pasul urmator .Nu uita nicidata ca Allah subhana wa ta`ala te asteapta si primeste cu bucurie alegerea ta .Sunt sigur ca multi frati sau surori iti pot face cadou un Coran in limba romana ,dar eu iti spun ca nu vei simtii acel fior interior pe care ti-l provoaca atingerea acestei Carti Sfinte, ca atunci cind il primesti fie de la Liga Islamica fie de la Fundatia Taiba.Aceasta Carte nu este o simpla culegere de mesaje ci este o Carte care contine Revelatia divina.Ea trebuie primita in cadrul adecvat acestui eveniment .
Ai curajul si fa un drum pina la una din cele doua institutii amintite anterior si vei vedea ca acest drum merita facut.Daca te hotarasti sa faci acest drum ia legatura cu sora Huda si iti va spune cum sa ajungi acolo .

Daca referitor la crestinism ai oarece intrebari ce tin de istoria sau de dogma lui te rog sa pui acele intrebari si vom face tot ce putem ca sa raspundem intrebarilor sau nelamuririlor tale .:give_rose:

suleiman
01-22-2008, 12:35 AM
Draga coralia .
Pana la urma numai El este alaturi de fiecare dintre noi .

Iti doresc sa ajungi pe malul linistii cat de repede .

ALLAH sa te indrume spre ce este bun pentru "Fiul Omului" .

Mariyah
01-22-2008, 12:56 AM
Referitor la titlul topicului as dori sa fac o completare: .....acum ne ai si pe noi.

coralia
01-22-2008, 11:52 AM
Referitor la titlul topicului as dori sa fac o completare: .....acum ne ai si pe noi.

Multumesc Mariyah :smile06:,MULTUMESC tuturor pentru caldura cu care am fost primita aici :give_rose::smile06::smile06::smile06:

batool391
01-23-2008, 06:42 PM
Coralia Bine ai venit pe Forumul Rasarit. Idd meu e batool67@yahoo.com, Fundatia Taiba din Bucuresti este pe Sos. Colentina 373, la trecerea de pietoni de langa depou. Daca doresti carti despre islam te asteptam la noi.

maryam
01-25-2008, 03:33 PM
ALLAH sa te ajute Inshaa ALLAH si sa-ti deschida pieptul pentru islam, daca inca nu ai un Coran, iti trimit bucuroasa la ce adresa vrei unul.
Lasa-mi adresa ta daca vrei pe privat.

coralia
01-26-2008, 12:55 AM
ALLAH sa te ajute Inshaa ALLAH si sa-ti deschida pieptul pentru islam, daca inca nu ai un Coran, iti trimit bucuroasa la ce adresa vrei unul.
Lasa-mi adresa ta daca vrei pe privat.
coralia1006 in yahoo Multumesc mult ,poate vb acolo