PDA

View Full Version : Divortul



coralia
01-22-2008, 11:34 AM
Doresc sa aflu dupa ce un barbat musulman a semnat un contract in moschee ,dupa divort ce trebuie sa faca pentru dezlegarea casatoriei religioase ?Dar daca sotia nu este deacord cu desfacerea casatoriei religioase ,ce se intimpla ?

suleiman
01-23-2008, 04:34 PM
Vrei sa zici dupa divortul "la primarie" ?

Adica , un cuplu casatorit la moschee si legal , ei au divortat legal dar vor sa vada din punctul de vedere al religiei ?

O astfel de problema a fost discutata la LIGA MONDIALA ISLAMICA . Si pe scurt :

- Cer musulmanilor sa mearga neaparat la centrele islamice din tarile unde se afla .
- Cer de la musulman care conduc centrele respective sa faca ce pot ei ca sa impiedice divortul , sau daca neaparat trebuie sa divorteze atunci sa faca divortul conform religiei ca sa fie protejate drepturile cuplului si a copiilor daca sunt .
- Cer musulmanilor sa se apeleze la avocati musulmani daca legea tarii respective accepta acest lurcu , ca sa obtina barbatul sau femeia drepturile lor islamice prin cai legale .

-----
Parerea mea :

Nu cade divortul decat daca este facut conform islamului .
Daca un barbatul sau sotia nu sunt de acord cu hotarerea judecatorului neislamic , atunci au dreptul sa nu accepte , si eventual sa se recasatoreasca legal (fara sa divorteze religios) .

Legea Lui ALLAH trebuie sa urmarim si nu altceva , dar fara sa comitem un lucru ilegal .

Orice lege din lume este puse de un om , si un avocat destept gaseste tot timpul o "fereastra" de scapare .

Deci , este important pana la obligatoriu sa ajunga cuplul respectiv la unul din centrele islamice din tara ...

huda_alrahim
01-26-2008, 10:44 AM
Dar daca sotia nu este deacord cu desfacerea casatoriei religioase ,ce se intimpla ?

Assalamu alaikum!
Allah nu doreste ca oamenii sa fie legati unul de celalalt impotriva propriei dorinte. Ambii parteneri pot decide despartirea, in conditii diferite.
Daca sotul pronunta divortul pentru sotia sa, ea nu mai poate impiedica acest lucru, ei devin divortati. In acelasi timp si femeia poate cere divortul - il poate cere sotului, care poate sa accepte sau nu, sau de la un judecator- in tara islamica - sau de la un imam, aici in Romania. Daca motivele ei de a cere divortul sunt valide, divortul se acorda si fara acceptul sotului.

coralia
01-26-2008, 11:40 AM
Assalamu alaikum!
Allah nu doreste ca oamenii sa fie legati unul de celalalt impotriva propriei dorinte. Ambii parteneri pot decide despartirea, in conditii diferite.
Daca sotul pronunta divortul pentru sotia sa, ea nu mai poate impiedica acest lucru, ei devin divortati. In acelasi timp si femeia poate cere divortul - il poate cere sotului, care poate sa accepte sau nu, sau de la un judecator- in tara islamica - sau de la un imam, aici in Romania. Daca motivele ei de a cere divortul sunt valide, divortul se acorda si fara acceptul sotului.
Intrebarea mea era daca sotia refuza desfacerea casatorie religioase ,ce se intimpla ?

huda_alrahim
01-26-2008, 11:42 AM
Intrebarea mea era daca sotia refuza desfacerea casatorie religioase ,ce se intimpla ?

Asa cum am scris si mai sus, chiar daca femeia nu doreste divortul, nu accepta hotararea sotului, ea este divortata! Asa cum o femeie nu poate fi tinuta cu forta langa un barbat, nici un barbat nu poate fi tinut cu forta langa o femeie. Este de ajuns ca barbatul sa pronunte divortul si acesta intra in vigoare.

gabriela guettat
01-26-2008, 04:17 PM
:salam:

Mashallah Huda :give_rose: pentru raspunsul simplu shi clar.

Draga mea exact cum tzi a explicat Sora Huda,Allah subhanahu sa fie multzumit de ea,
ISLAMIC daca barbatul divortzeaza,femeia este obligat divortzata!

amal
01-26-2008, 04:46 PM
as dori sa aduc o completare.

la intocmirea actului de casatorie religioasa sotia poate cere ca decizia in caz de divort sa fie a ei. daca sotul este de acord, atunci ramane ca in momentul in care sotia vrea sa se desparta de sotul ei, divortul sa fie pronuntat de ea, si nu de barbat.

daca decizia de divort este a barbatului, atunci sunt mai multe situatii posibile:

-daca sotul pronunta de 3 ori divortul e clar, cei doi sunt divortati si barbatul nu mai are dreptul la acea femeie. se pot recasatori in viitor doar dupa ce femeia respectiva se casatoreste cu un alt barbat.

-daca sotul pronunta doar 1 data divortul, sotia lui ramane la el acasa pe o perioada de 3 cicluri. daca nu este insarcinata, atunci fie se impaca in acea perioada si sunt recasatoriti automat , fara sa fie necesar un alt act de casatorie (deci ca si cum nu s-au certat deloc); fie nu se impaca si dupa ce perioada s-a implinit femeia paraseste casa sotului.

-daca sotul pronunta doar 1 data divortul, sotia lui ramane la el acasa pe o perioada de 3 cicluri si afla ca este insarcinata, atunci fie se impaca si sunt recasatoriti automat, fie femeia ramane in casa sotului pana cand naste si alapteaza (adica 2 ani din momentul in care a nascut), timp in care el e obligat sa o intretina si sa-i asigure cele necesare.

Hayat
01-26-2008, 04:47 PM
Referitor la motivele divortului... Simplul fapt ca femeia nu isi mai iubeste sotul, desi acesta este un bun musulman si o trateaza impecabil, poate constitui un motiv de divort. Vezi hadisul lui Jamila.

asa simplu???parca stiam ca e ceva mai greu...nu doar spui ca nu il mai iubesti si gata...si in unele cazuri/regiuni era aproape imposibil ca sotia sa poata divorta...

amal
01-26-2008, 04:52 PM
asa simplu???parca stiam ca e ceva mai greu...nu doar spui ca nu il mai iubesti si gata...si in unele cazuri/regiuni era aproape imposibil ca sotia sa poata divorta...

asa stiam si eu ca nu e asa simplu.

pe de alta parte, sotul nu o poate obliga pe sotie sa ramana cu el daca nu vrea, dar trebuie sa fie niste motive pentru care sa se poata pronunta divortul.

huda_alrahim
01-26-2008, 05:00 PM
asa stiam si eu ca nu e asa simplu.

pe de alta parte, sotul nu o poate obliga pe sotie sa ramana cu el daca nu vrea, dar trebuie sa fie niste motive pentru care sa se poata pronunta divortul.

Dificultatea vine in momentul in care acest divort se pronunta de un judecator din tara musulmana, in cazul in care exista copii, proprietati si asa mai departe. Dar trebuie sa stim cu totii, ca orice imam caruia ii este cerut sa pronunte divortul are o misiune grea si o mare responsabilitate. De aceea ni se pare ca lucrurile sunt ingreunate. Pt ca la orice imam s-ar duce, el va incerca o reconciliere, va incerca sa rezolve problemele care au dus la aceasta despartire. Va incerca sa afle ambele versiuni ale relatiei, al ei si al lui. Nu este de ajuns sa te duci la imam si sa ii spui "Vreau divort" si el gata, semneaza actul si declara khula!
de aici vine prelungirea acestei perioade, dar nu din faptul ca nu ar avea dreptul. De multe ori li se cere celor in prag de divort sa isi mai acorde o sansa, sa incerce din nou...

huda_alrahim
01-26-2008, 07:58 PM
as dori sa aduc o completare.

la intocmirea actului de casatorie religioasa sotia poate cere ca decizia in caz de divort sa fie a ei. daca sotul este de acord, atunci ramane ca in momentul in care sotia vrea sa se desparta de sotul ei, divortul sa fie pronuntat de ea, si nu de barbat.

.

Am intrebat astazi de acest caz, care pe mine m-a uimit. Si mi s-a raspuns ca aceasta parere este impartasita de o minoritate de ulama.... Si in al doilea rand, asa cum nu este corect ca o femeie sa fie legata de sotul ei, fara a avea posibilitatea de a alege, nici un barbat nu poate fi legat de o femeie pe care nu si-o doreste. Daca tot ce ii tine impreuna este o conditie din contractul de casatorie, ce casnicie poate sa fie? InshaAllah nu am inteles eu bine intrebarea, si tu sa te fi referit la cu totul altceva. Daca ai vrut sa spui ca sotia poate din contract sa stipuleze ca are libertatea de a divorta, aceasta clauza nu este necesara, caci este un drept garantat de Islam. Si Allah stie cel mai bine.

huda_alrahim
01-27-2008, 02:18 AM
Cred ca se referea la divortul prin isihiya...cred ca sigur am stilcit cuvintul ca nu mi-l aduc bine aminte.... Dar e perfect lega, se practica mai des prin egipt si e adesea confundat cu Khula... Beduinii de asemenea il practica si sunt tinta ironiilor...Insa e legal, permis...pt ca e clauza stipulata in contract...femeia initiaza divortul....Dar nu cred ca asta inseamna ca barbatul nu poate divorta ...trebuie sa aflam detalii...

Eu cum intelesesem initial... Ca femeia scrie in contract ca ii apartine decizia de divort... daca ea vrea divorteaza, daca nu vrea, divortul nu poate fi pronuntat de catre barbat.