PDA

View Full Version : Cine stie de ce origine e gelatina din medicamente?



batool391
01-23-2008, 05:52 PM
Stie cineva daca capsulele gelatinoase care contin medicamente pulbere sunt din gelatina de origine animala? Chiar e o problema serioasa acest subiect. Are cineva lista de medicamente care contin gelatina din oase de porc?

gabriela guettat
01-23-2008, 05:59 PM
Mashallah suriaora Allah subhanahu sa fie multzumit de tine.
Intradevar este foarte important sa shtim.
Fiecare deintre noi sa caute de son cote,inshallah sa aflam cat mai repedE.

Allah subhanahu sa ne tzina pe calea cea dreapta!

suleiman
01-23-2008, 06:04 PM
Nu stiu care sunt medicamentele cu gelatina de porc , dar caut si pun aici linkurile pe care le gasesc , si cele care nu au legatura cu medicamente .

Danone (http://www.saphirnews.com/Meme-le-yaourt-contient-la-gelatine-de-porc_a145.html)

ummraschid
01-23-2008, 06:13 PM
assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

...capsulele contin gelatina, asa numitele cashete... eu am intrebat la firma HEXAL, pentru un medicament antialergic, si mi-au confirmat aceasta, chiar si faptul ca folosesc de la porc si de la vita amestecata...

...insa, inshaAllah sa nu fie o problema prea mare pentru nimeni, capsulele se pot desface, praful se poate inghiti cu lichid suficient, sigur, de multe ori nu este placut la gust, insa, in acest fel evitam un rau mai mare...wa Allahu alim.

suleiman
01-23-2008, 06:43 PM
L-am sunat pe un doctor oftalmolog care are o larga experienta in medicamente si mi-a zis :



Medicamentele sub forma de capsule sunt 99% facute din gelatina .
Aceasta gelatina poate sa fie din porc sau alte animale sau sa fie de originea vegetala .
Daca esti nevoit sa iei medicamentul , il iei ca nu ai ce face .
Dar daca poti sa-l inlocuiesti atunci sa-l inlocuiesti .


Asta a fost raspunsul .

dunia
01-23-2008, 10:58 PM
Mie mi se pare normal sa iei medicamentul cu orice fel de gelatina daca ai nevoie de el ca doara nu o sa stai sa mori daca nu ai inlocuitor
La vitamine si din astea logic ca poti lua altceva ca sa inlocuiesti ca nu sunt vitale

batool391
01-23-2008, 11:29 PM
Multumesc ptr raspunsuri. Sunt de acord ca pot fi inlocuite unele medicamente cu altele fara gelatina.

maryam
01-25-2008, 02:27 PM
Salam aleikum wa rahmatula wa barakatu.
Intr-adevar cineva care are o fabrica de medicamente mi-a confirmat ca, capsulele pe care ei le folosesc sunt procurate de la furnizori si sunt...de porc.
Acum, este adevarat ca, majoritatea oamenilor de stiinta musulmani spun ca in caz de necesitate si dc nu exista alta optiune (medicament similar, etc...) poti lua chiar si medicamente care contin alcool, insa problema tine de fiecare, de capacitatea de a gasi extra optiuni (:p).
Interesant ar fi insa de stiut care este situatia in tarile cu populatie majoritar musulmana, acolo din ce se fac.

dunia
01-25-2008, 04:05 PM
Eu stiu sigur ca la capsulele de ulei de peste sunt facute fara gelatina de porc si au scris pe ele clar pentru ce tara sunt facute si HALAL. Si acele capsule sunt produse in Anglia. Se face asa si la alte medicamente insa nu stiu daca chiar la toate.

batool391
01-25-2008, 04:08 PM
Am intrebat o farmacista si ea mi/a spus ieri ca gelatina ar fi de origine vegetala. Deja nu mai stiu cine are dreptate......

huda_alrahim
01-26-2008, 10:22 AM
Salam aleikum wa rahmatula wa barakatu.
Intr-adevar cineva care are o fabrica de medicamente mi-a confirmat ca, capsulele pe care ei le folosesc sunt procurate de la furnizori si sunt...de porc.
Acum, este adevarat ca, majoritatea oamenilor de stiinta musulmani spun ca in caz de necesitate si dc nu exista alta optiune (medicament similar, etc...) poti lua chiar si medicamente care contin alcool, insa problema tine de fiecare, de capacitatea de a gasi extra optiuni (:p).
Interesant ar fi insa de stiut care este situatia in tarile cu populatie majoritar musulmana, acolo din ce se fac.

Assalamu alaikum!
Si eu multa vreme am crezut ca daca suntem intr-o tara islamica, putem lua in liniste orice din magazine!!!! Dar la Medina am fost la farmacie si am luat Strepsils, stiind deja ce urma sa ne astepte in noptile de Mina.. Dar abia in hotel am observat ca scrie pe cutie ca sunt cu alcool :(:(:( Si imi aduc aminte ca si anul trecut am luat Strepsils la hajj, nestiind ca are alcool. Anul asta nu am avut voie nici sa il iau eu, nici sa dau cuiva, oricat de bolnav era, pt ca alhamdulillah sunt echivalente suficiente pe piata fara alcool.

dunia
01-26-2008, 09:33 PM
Gelatina e in special de bovine si apoi de porc. Cand se comanda special atunci este vegetala. Asta se intampla cand sunt comenzi speciale din tarile islamice. Insa se foloseste in rest foarte des gelatina animala.
Gelatina vegetala de asemena se foloseste si in medicamente care sunt si pentru uzul vegetarienilor.
Nu in toate medicamentele e nevoie gelatina, in general cele in forma de capsule acolo se foloseste gelatina.
Pe deasupra multe ai si alcool ca excipienti. Si asta e trebuie sa le iei. Eu de exemplu iau pentru stomac si nu am alternative fara alcool ca excipienti, ca sa fac rost ar trebui probabil sa fac rost dintr-o tara islamica etc, prea complicat. Nu cred ca e asa de mare problema doar sunt medicamente nu le iei de buna voie sau de distractie. Daca trebuie atunci trebuie. Allah stie cel mai bine

Nu stiu farmacista cu care ai vorbit batool de unde are informatia dar nu e corecta, nu se foloseste in toate medicamentele gelatina vegetala.