PDA

View Full Version : Virtutile sarcinii



sara h
01-28-2008, 05:24 PM
Assalamo aleikom dedic acest material tuturor mamicilor si celor care sunt in devenire:D

VIRTUTILE SARCINII
• Cand o femie este insarcinata ,ingerii fac istigharf (de a ierta) in numele ei.Allah (Subhanahu wa Ta'ala)
va scrie pt fiecare zi din sarcina 1000 de fapte bune si ii va sterge 1000 de fdapte rele.

• Cand o femeie insarcinata incepe a simti durerile nasterii,Allah (Subhanahu wa Ta'ala)
i va scrie in”cazierul” sau ca si aceeasi persona care este in jihad ( lupta psihica sau spiritulaa).

• Cand o femeie devine insarcinata de la sotul ei si sotul ei este multumit de ea, va obtine rasplata ca si cea a unei personae care intentioneaza sa posteasca pt Allah (Subhanahu wa Ta'ala) si ca ci aceeasi persoana care-si petrece noaptea in ibaadah (acte de adorare).

• O femeie pina cand va naste si pina cand copilul si pina sa-l alapteze este ca si Mujahid (cei care lupta pe calea lui Allah (Subhanahu wa Ta'ala) care stationeaza pe fronturile pamintului Islamic.Daca ea insa va muri intre aceasta perioada,ea va avea moartea ca de Shahid (martir).

• 2 raka’at de salaat facute de o femeie insarcinata,este mai bune decat 80 de raka’at de salaat facute de o femeie neinsarcinata.
*O femeie care da nastere unui copil, obtine rasplata sa a 70 de ani de rugaciune si post.Pt fiecare vene care simte durerea, Allah ii va da ca rasplata a unui Hajj acceptat.

• Daca o femeie va muri in cele 40 de zile din cauza nasterii, ea va muri ca o shahida (martira).
• HADITH “ Daca o femeie more in viriginiatea sa sau in timp ce este insarcinata sau in timpul nasterii sau dupa aceea in nifaas va obtine gradul unui martir.”

• Profetul Muhammad(salla-llahu 'alaihi wasallam) a spus: “Cand durerile sarcinii incep,locuitorii pamintului si cerului sunt inconstienti de proviziile si confortul care ii este pragatit ei.Cand ea naste si alapteaza copilul,atunci ea este garantat rasplatita pt fiecare inghititura de lapte daca a ramas treaza in timpul noptii de dragul copilului, ea va primi drept rasplata eliberarea a 70 de sclavi pe calea lui Allah Ta’ala W Salaamat!Stiti care sunt aceste femei?Ele sunt pioase,drepte,cu o natura delicata inca ascultatoare sotilor lor ci nu nerecunoscatoare lor.”

suleiman
01-28-2008, 11:57 PM
Ai putea te rog sa pui sursa acestui material ?

Am mai zis : PREASCURTARILE SANT INTERZISE !

sara h
01-29-2008, 10:01 AM
Salam aleikom , imi cer mii de scuze Dl Admin pt prescurtarile facute , din pacate nu citisem noul regulament...

Sursa materialului respectiv este : http://www.al-inaam.com/

Hayat
01-29-2008, 10:54 AM
Ai putea te rog sa pui sursa acestui material ?

Am mai zis : PREASCURTARILE SANT INTERZISE !

cam multe interziceri pe rasarit dle admin...:confused::smile01:

sara h
01-29-2008, 12:44 PM
Dar unde se gaseste noul regulament,ca am tot cautat dar de el nu am dat....Ca sa stiu si eu pe viitor ce nu e voie :D

Saira
01-29-2008, 02:20 PM
Assalamu alaykum


Sara,gasesti regulamentul aici (http://www.rasarit.com/vb/showthread.php?t=591) si argumentele lui Suleiman pentru aceasta decizie aici (http://www.rasarit.com/vb/showthread.php?t=693)

suleiman
01-30-2008, 12:07 AM
Cum adica : Cam multe interziceri ?

Sa-mi aratati un lucru pe care eu l-am interzis fara sa am o sustinere pur religioasa .

Sau ce zici sh ?

Hayat
01-30-2008, 12:13 AM
Cum adica : Cam multe interziceri ?

Sa-mi aratati un lucru pe care eu l-am interzis fara sa am o sustinere pur religioasa .

Sau ce zici sh ?

pai postarile in engleza care le-ati interzis.....au sustinere religioasa??

suleiman
01-30-2008, 12:17 AM
pai postarile in engleza care le-ati interzis.....au sustinere religioasa??

Da au , si una foarte mare .

Eu nu stiu engleza , si le-am rugat pe fete care stiu sa aiba grija sa nu am idei din afara sunnei .
Desi nu stiu engleza , nu este greu sa-mi dau seama despre ce este vorba .
Asa ca am inchis forumul in engleza .

--------
Daca asa tare tineti la acest forum , de ce nu folositi "optiunea" de a raporta postarile care nu sunt conform Sunnei ?!