PDA

View Full Version : Important



coralia
01-30-2008, 12:51 PM
IN URMA SUBIECTULUI LEGAT DE MEDICAMENTELE CE CONTIN OASE ,GELATINA DE PORC AM APELAT LA MAI MULTE FIRME UNA DINTRE ELE A SI RASPUNS

Stimate Domn,

Producatorul de capsule ne informeaza ca gelatina din care sunt facute
provine
din oase de vita.

Marian Molocea
Laropharm
30.01.2008

DACA O SA MAI PRIMESC INFORMATII IN ACEST SENS O SA VA COMUNIC

maryam
01-30-2008, 12:58 PM
IN URMA SUBIECTULUI LEGAT DE MEDICAMENTELE CE CONTIN OASE ,GELATINA DE PORC AM APELAT LA MAI MULTE FIRME UNA DINTRE ELE A SI RASPUNS

Stimate Domn,

Producatorul de capsule ne informeaza ca gelatina din care sunt facute
provine
din oase de vita.

Marian Molocea
Laropharm
30.01.2008

DACA O SA MAI PRIMESC INFORMATII IN ACEST SENS O SA VA COMUNIC

:salam::give_rose:
ALLAH sa te rasplateasca Inshaa ALLAH.

dunia
01-30-2008, 06:53 PM
Depinde de firma insa nu intotdeauna este gelatina care provide de la bovine. Poate fi si de porc tot la fel. Stiu sigur deoarece sotul lucreaza in industria medicamentelor si se ocupa direct de aceasta. Fiecare produs poate sa contina gelatina de la diferite animale, nu exista o regula stricta depinde si de costuri uneori.
Cum am scris si la celalat topic unele medicamente sunt special facute pentru statele islamice si acelea cu siguranta nu contin porc. Despre restul nu se stie cu siguranta, trebuie intrebat despre fiecare produs in parte. Asta mi-a spus sotul care cu asta se ocupa in fiecare zi deci sursa de informatie este sigura.

DECI VA ROG SA NU LUATI DE BUNA CE SPUNE UNUL SI ALTUL. DACA VRETI SA STITI SIGUR ATUNCI INTREBATI SEPARAT DESPRE MEDICAMENTUL CARE VA INTERESEAZA DEOARECE NU E GARANTAT CA NU CONTINE GELATINA DE PORC.

La medicamentele la care gelatina este de provenienta bovina si la acelea ar trebui cautate alternative deoarece se pune problema cum a fost sacrificat animalul. Insa pentru cei ce nu sunt in tari musulmane este cam greu.

Eu personal cred ca daca omul sufera de o afectiune majora atunci poate sa apeleze la medicamente cu gelatina care nu este halal deoarece multi imami aproba acest lucru daca nu exista o alternativa.