PDA

View Full Version : Cod de buna conduita pentru musulmanii din UE



Mariyah
02-01-2008, 03:39 AM
Aproximativ 400 de grupuri de musulmani au semnat la Bruxelles, "Carta musulmanilor din Europa", care prevede drepturile si responsabilitatile acestei comunitati in cadrul societatii europene, relateaza publicatia EUObserver.



"Carta este un mesaj pentru guverne si pentru restul societatii, insa este adresat si musumanilor din Europa", a spus Ibrahim Elzayat, purtatorul de cuvant al Federatiei Organizatiilor Islamice din Europa (FOIE). "Ea descrie modul in care ar trebui sa actionam, ca cetateni optimisti in societatile in care traim, astel incat sa nu fim o amenintare", a continuat el. Grupurile sustin ca documentul va contribui la corectarea imaginilor negative ale Islamului si va imbunatati relatiile dintre musulmanii si persoanele de alte confesiuni din Europa.


Proiectul Cartei a fost demarat in 2000, cand FOIE a lansat o dezbatere privind crearea unui astfel de document, insa atacurile asupra turnurilor gemene de la 11 septembrie 2001 din New York au fost un impuls pentru elaborarea documentului. FOIE a format un comitet pentru a realiza un proiect al Cartei in care sa fie stabilite principiile generale pentru o mai buna intelegere a Islamului de catre non-musulmanii europeni si pasii elementari care trebuie urmati pentru integrarea musulmanilor in societatea europeana.

maryam
02-01-2008, 04:40 PM
Daca stiu eu bine, Liga islamica a aderat la aceasta oraganizatie.
Gasesti acolo dc te interseaza detalii o brosura bilingva care se numeste chiar asa CARTA MUSULMANILOR DIN EUROPA.

gabriela guettat
02-02-2008, 05:33 AM
Mashallah,este foarte bine sa shtim ca am aderat shi noi la ceva care sa fie de folos religiei noastre!