PDA

View Full Version : Papa, îngrijorat de exodul creştinilor din ţările arabe



Mariyah
02-03-2008, 03:55 AM
Papa Benedict al XVI-lea a facut vineri un apel pentru libertate religioasa în tarile arabe si a spus ca toti oamenii ar trebui sa se bucure de dreptul de a-si practica deschis religia sau de a se converti la alte religii, informeaza Reuters. Papa, care a facut aceasta afirmatie în timpul unui discurs adresat episcopilor catolici din tarile arabe, a spus de asemenea ca este îngrijorat ca anumite parti din Orientul Mijlociu risca sa devina doar "un sit arheologic", daca va continua exodul crestinilor pricinuit de violenta.
Vaticanul a cerut de mult timp drepturi extinse pentru crestinii care traiesc în tari musulmane, în special în Arabia Saudita, unde membrilor micii comunitati crestine nu li se permite sa îsi exercite religia în public.

Papa si regele Abdullah al Arabiei Saudite au discutat situatia minoritatii crestine atunci când regele a vizitat Vaticanul anul trecut, în noiembrie.
Papa nu a numit nicio tara atunci când a facut referiri la libertatea religioasa.

De asemenea, capul bisericii catolice si-a exprimat îngrijorarea în ceea ce priveste numarul crestinilor care parasesc Orientul Mijlociu din cauza razboaielor, violentei si nesigurantei. "Este de înteles ca anumite circumstante îi obliga pe crestini sa îsi paraseasca tara pentru a gasi un tarâm mai primitor, unde sa traiasca mai liber", a spus papa.
"Dar trebuie sa îi încurajam si sa îi sustinem pe cei care aleg sa ramâna fideli patriei lor, astfel încât aceasta sa nu ramâna un sit arheologic, fara viata bisericeasca", a adaugat acesta. În trecut, Papa si-a exprimat în mod explicit îngrijorarea cu privire la exodul crestinilor din Irak, unde au fost ucisi mai multi clerici crestini.

maryam
02-03-2008, 01:50 PM
Am votat var 3 pentru ca nu cunosc exemple concrete si nici nu traiesc intr-o tara cu populatie majoritar musulmana ca sa-mi dau cu parerea.
Dar pot sa-mi dau cu parerea despre Papa asta care sincer, mai mult strica ce a reusit predecesorul sau...dupa parerea mea este a nu stiu cata gafa care o face.
Este o afirmatie aberanta aceasta "îngrijorarea în ceea ce priveste numarul crestinilor care parasesc Orientul Mijlociu din cauza razboaielor, violentei si nesigurantei" pentru ca asta -----streaza lipsa omeniei pana la urma...ca si Papa ar fi trebuit sa-i pese de toti cei care pleaca din cauza razboaielor...cu atat mai mult cu cat daca ma gandesc bine sunt sute si mii de musulmani care isi parasesc propriile tari din aceste cauze...asta este mult mai ingrijorator decat faptul ca altii se intorc in culcusurile lor.

Mariyah
02-03-2008, 02:11 PM
Subtil Papa vrea prin acest articol sa sugereze de fapt ca religia arabilor este violenta insa ii prea frica sa vb deschis .Are antecendete.De aceea am pus si acel sondaj la care am votat ultima varianta.

dana
02-05-2008, 12:32 PM
= sunt tari islamice in care crestinii isi vad linistiti de religia lor, chiar am fost la biserica in cairo , unde crestinii erau adunati in curte sau pe langa biserica, discutau , tineau studiu biblic ,.........de aceea am votat varianta a 2 a

yasminysra
02-09-2008, 09:36 PM
Am locuit 2 ani si jumatate in Siria si nu am vazut nici un fel de discriminare.In Romania insa.............................................. ......................*salat*

genan
02-09-2008, 10:09 PM
e o aiureala ceea ce papa sustine.... in liban, siria, palestina, iordania, sunt atatia crestini si druzi care isi vad de viata lor bine mersi, au lacasurile lor de cult si nu mai pleaca de acolo...
a, daca papa se refera ca de ce nu au biserica in mecca, asta e altceva... eu cand am intrat in " biserica sf-ului mormant " din ierusalim , am fost luata peste picior de catre un calugar care are grija pe acolo , culmea, de la vatican trimis... asa ca.. prefer sa ma abtin de la comentarii.... totusi, ii respect mamei religia....

raluca
02-14-2008, 10:35 PM
Credeti ca sunt discriminati religios crestinii in tarile arabe?
Da.
Nu.
Nu cunosc situatia lor.
Si arabii musulmani care traiesc in tarile crestine sunt discriminati religios.


Prima optiune o include pe ultima, prin acea conjunctie copulativa SI..., dar cu/fara conjunctie trebuie sa recunosc cu amaraciune ca exista discriminare in lumea asta...pana la urma ce e daca nu un tratament preferential?...de multe ori soldat cu acele consecinte grave, iremediabile, ireparabile...Discriminarea pe fatza duce la conflicte belicoase...de aceea omul, ca fiinta, este o fire parsiva, nu pronunta ci aproba pentru a evita sa intre sub incidenta legii (un semn bun, totusi). Am observat ca discriminarea tacita este practicata mai degraba intr-un grup de oameni fatza de cineva, ceva...si nu neaparat individual, acest fapt ca efect al manipularii, lipsei de constiinta, valori spirituale, lipsei de educatie...a prezentei intereselor materiale, influentei si puterii.




"Discriminarea este directă atunci când o persoană este tratată mai puţin favorabil decât altă persoană într-o situaţie comparabilă datorită rasei sau originii sale etnice, religie sau convingeri, handicap, vârstă sau orientare sexuală."


Aici puteti sa va informati despre tipologia discriminarii: http://www.iccv.ro/romana/dictionar/malina/malina_discr.htm

Despre rasism:
http://www.romanothan.ro/romana/studii/rasism/niveluri_si_logici_ale_rasismulu.htm


Omul este o fiinta dotata cu ratiune...dar cineva spunea ca omul este cel mai rau animal...corect!
Dupa cum exista bine-rau, alb-negru, pozitiv-negativ, frica-bucurie, presupunand ca avem totusi discernamant...am putea trage balanta intr-o parte, cu toate sacrificiile posibile.

So, nu va lasati manipulati....ci luati atitudine...nu cu parul, ci cu vorba buna, rabdare....cine stie...daca salvam un om, poate salvam omenirea intreagasi pe noi insine.

huda_alrahim
02-17-2008, 02:27 AM
Assalamu alaikum!
Nu stiu cum arata la voi rezultatele pollului, dar la mine dau mai mult de 100%...:36_1_21::36_1_21:

sara
02-17-2008, 02:47 AM
Assalamu alaikum!
Nu stiu cum arata la voi rezultatele pollului, dar la mine dau mai mult de 100%...:36_1_21::36_1_21:


:smile16::smile16::smile16:

Mai mult de 100 % ?

La mine arata asa :

Da. 0 - 0%
Nu. 14 - 51.85%
Nu cunosc situatia lor. 7 - 25.93%
Si arabii musulmani care traiesc in tarile crestine sunt discriminati religios. 11 - 40.74%
Multiple Choice Poll. Voters: 27.Dar dupa matematica mea 14 + 7 + 11 = 32 , nu 27 cat arata .
Oricum , am votat a doua situatie , nu am vazut discrimanari , in tara cu pupulatie majoritar musulmana , in care locuiesc .

genan
02-17-2008, 03:33 AM
ai dreptate huda... si la mine arata asa de cateva zile.... :D:D:D:D

Mariyah
02-17-2008, 04:39 PM
Suleiman, am rugamintea sa verifici aceasta problema.


Multumesc.

suleiman
02-17-2008, 04:55 PM
Vai , cata matimatica stiu fetele :D

1 - Din moment ce o persoana are voie sa aleaga mai multe raspunsuri , atunci este logic ca numarul voturilor sa fie mai mare decat numarul celor care au votat .

2 - Procentul se calculeaza in functie de numarul celor care au votat in raport cu numarul total al voturilor la suta .

Sa vedem :

14 din 27 la suta = 51.85 adica din 27 de membrii 14 au ales prima optiune :



14 ----------- 27
? ----------- 100
__________________
51.85