PDA

View Full Version : ONG-urile il vor pe Dumnezeu mai putin prezent in scoli



Mariyah
02-03-2008, 04:02 AM
Citeva Organizatii nonguvernamentale cer Ministerului Educatiei ca elevii sa nu mai primeasca note la religie.

Ministerul Educatiei ar trebui sa introduca formulare scrise prin care elevii sa opteze atit pentru studiul religiei, cit si pentru o alta varianta de optional. „Numeroase plingeri ale unor parinti, evaluari intreprinse de societatea civila au relevat ca educatia religioasa in scoli nu respecta in toate cazurile principiile nondiscriminarii, egalitatii de sanse, inclusiv optiunea parintilor si elevilor“, explica Smaranda Enache, coordonatoarea Raportului despre educatia religioasa in scoli. Astfel ca Liga Pro Europa si Societatea pentru Libertatea de Constiinta solicita Ministerului Educatiei sa asigure si cultelor minoritare predarea propriei religii, indiferent de numarul elevilor.

Pe linga aceasta, ONG-urile cer „sa se renunte la acordarea notelor la disciplina Religie si la includerea ei intre materiile optionale de la bacalaureat“. Mai mult, „orarul zilnic trebuie sa prevada ora de religie la inceputul sau la sfirsitul orelor pentru a se evita obligarea elevilor sa asiste la ora de religie“, recomanda coordonatoarea raportului. „Peste 70% dintre elevi nu au fost informati ca religia nu este obligatorie. Mai grav este ca se practica ritualuri bisericesti in cadrul scolilor, la evenimentele scolare, iar elevii sint obligati sa participe la aceste evenimente extrascolare“, a spus Remus Cernea, directorul Societatii pentru Libertatea de Constiinta.

Organizatiile acuza ca au fost construite cabinete si laboratoare de religie fara ca elevii si parintii sa fie consultati. „In scolile publice s-au amenajat laboratoare de religie, locuri de rugaciune, capele sau chiar biserici. Numarul capelelor si lacaselor de cult nu este cunoscut la nivelul ministerului, ceea ce denota caracterul haotic si netransparent al construirii lor. De exemplu, intr-un liceu pedagogic din Cluj exista elevi din sapte culte religioase si nici unii n-au fost intrebati daca doresc o capela ortodoxa“, a spus Smaranda Enache, coordonatoarea raportului.

Manualele sint descrise ca fiind mai degraba manuale confesionale, „care includ aprecieri si etichetari jignitoare la adresa altor culte, inclusiv a celor recunoscute in Romania“. „Exista manuale de religie ortodoxa aprobate de minister care indica drept bibliografie pentru elevi pagini web ortodoxe fundamentaliste, ce gazduiesc atacuri vehemente la adresa altor culte religioase“, a explicat Smaranda Enache. Prin urmare, Ministerul Educatiei ar trebui sa retraga din scoli aceste manuale.

suleiman
02-03-2008, 11:36 PM
E bine sa invete copii la scoala ce tine de religia lor , si chiar pana la 3 ore pe saptamana .

Insa , as cere ca fiecare scoala sa angajeze mai multi oameni de religie , fiecare se ocupa de ai lui . Adica sa fie la scoala un imam , rabin si preot .

----------

genan
02-04-2008, 12:40 AM
si eu cred ca e f bine sa se invete despre religia in care apartii... asa este peste tot in lume....
iar daca nu apartii religiei respective, stiu sigur ca in romania nu te obliga nimeni sa fii prezent la orele de religie si nu ti s einkeie medie.
dar nu sunt deacord cu ideea de a construi capele si alte lucruri de ac gen in scoli , unde sunt si copii de alte confesiuni...