PDA

View Full Version : Manualul de religie pentru clasa I dixit: Cine doarme duminica pana la 10 il uraste p



Mariyah
02-03-2008, 03:08 AM
Introducerea studierii educatiei religioase in scolile publice din Romania reprezinta un proces de departe prea putin cercetat.

Prin urmare, o mare parte dintre detaliile sale au ramas multa vreme putin cunoscute. Daca majoritatea perceptelor religioase tratate in cadrul manualelor pentru ciclul primar, la toate confesiunile, se fac in cheie pozitiva, exista totusi exceptii semnificative.

Revenind la analiza manualelor scolare de educatie religioasa, trebuie spus ca in centrul mesajului crestin al manualelor se afla iubirea aproapelui, respectarea divinitatii, sinceritatea, dreptatea, bunatatea. Unele manuale insa prezinta pacatul, si consecinta acestuia, pedeapsa, intr-o cheie excesiv de cruda si morbida pentru varsta copiilor carora li se adreseaza. "Manualul de Religie. Cultul ortodox. Clasa I" scos de Editura Sfantul Mina Iasi si ai carui autori sunt Camelia Muha, Maria Orzetic, Elena Mocanu, sub titlul "Faptele rele - incalcarea voii lui Dumnezeu", prezinta pentru copii imagini cu fapte considerate de autoare ca "fapte rele": sa nu-ti faci cruce trecand prin fata unei biserici, sa te urci in copaci, sa dormi duminica pana la ora 10, sa te joci cu mingea in clasa sau pe strada" - fapta a carei urmare este pedeapsa divina - "te calca masina".


Cam acelasi mesaj il intalnim si in Manualul Aliantei Evanghelice din Romania (Editura Little Lamb din Suceava) care, la acelasi capitol intitulat "Pacatul trebuie pedepsit", citeaza trunchiat din Epistola Sfantului Pavel catre romani: "Plata pacatului este moartea", sugerand copiilor de 6-7 ani ca moartea celor dragi se datoreaza pacatului savarsit de acestia, fara a continua fraza biblica cu "dar darul fara plata al lui Dumnezeu este viata vecinica in Isus Hristos, Domnul nostru".

Acelasi citat trunchiat, cu aceeasi finalitate inspaimantatoare, se regaseste si in Manualul de religie ortodoxa pentru clasa a III-a, al Editurii Didactice si Pedagogice Bucuresti. Autorii manualelor de religie din ciclul primar merg mai departe, promovand violenta fizica asupra copiilor, atat pe cea de sorginte divina, cat si pe cea a parintilor. Divinitatea este prezentata ca o entitate necrutatoare si capabila de razbunari ingrozitoare. Le sunt oferite copiilor exemple cu orori ca argument, pentru a nu cadea in pacat si a evita astfel pedeapsa divina. Sunt incriminate si pedepsite violent fapte banale, dar considerate ca fiind incalcari grave ale poruncilor divine. Abunda indemnurile la violenta si sunt legitimate lapidarea si uciderea celor care calca in vreun fel poruncile divine. Morala este construita fie ca un comert cu divinitatea de genul "ma rog ca sa obtin un avantaj de la divinitate", fie fundamentata pe frica de pedeapsa divina sau parinteasca.

maryam
02-03-2008, 12:34 PM
:D:D Adica daca dormi pana la 9.59 esti ok?????:36_1_21:
Brrrrrrrr habar nu aveam de astea, alhamdulillah ca, copiii mie nu sunt nevoiti sa "invete" asa ceva.

Mariyah
02-03-2008, 01:07 PM
Auleo, ar fi grav daca ar trebui sa invete asa ceva.
Din cate stiu in tarile arabe la 7 ani copii sunt deja educati la scoala din punct de vedere islamic, deja au memorat cateva sure din Coran, stiu sa faca rugaciunea, spalarea de dinainte de rugaciune. LA noi li se spala creierul de mici cu interpretari fanteziste gen eseu despre religie si mai tarziu ajung la 20 de ani sa -si dea seama ca nu au citit nici macar o singura data cap coada Biblia .

UMM TAREK
02-03-2008, 06:08 PM
Al hamdulillah ca nici copilul meu nu e nevoit sa asiste la ora de religie si nici sa citeasca asa ceva,cu toate ca e la sc .ro:D

Mariyah
03-07-2008, 01:20 AM
Pedepsele pe care o sa le primeasca de la divinitate pentru greselile pe care le fac sunt socante. La aceasta concluzie au ajuns reprezentantii Ligii Pro Europa, care au analizat anul trecut 32 de manuale de religie ale diferitelor culte.

In unele manuale, copiii sunt amenintati cu pedeapsa divina pentru tot felul de greseli minore. Daca nu indeplinesc voia Domnului si nu asculta de parinti, vor fi aspru pedepsiti. Si nu oricum. O sa cada pe scari, o sa ajunga la spital cu febra mare, isi vor petrece toata vacanta imobilizati la pat sau vor fi aruncati in intuneric.

Manualul de Religie pentru clasa I al Editurii Sf. Mina din Iasi arata ca si daca te joci poti fi pedepsit. Exemplul dat este o fetita care se joaca. Urmarea - ea ajunge la spital:

"Alina, a mea colega,
E-n spital de-o saptamana,
Jucandu-se fara grija
Ea, cazand, si-a rupt o mana."

In Abecedarul Micului Crestin, aparut in 2002, Dumnezeu este mereu vigilent, vede tot si nu iarta nimic. Copiilor li se da urmatorul exemplu: "Vasilica este un copil rau. El s-a urcat pe o scara sa strice cuibul randunelelor. Dar a patit-o! Dumnezeu l-a vazut si i-a tras scara. Baiatul nu s-a mai putut bucura de vacanta, avand nevoie de tratament medical. Randunelele zboara fericite si ii multumesc lui Dumnezeu ca a avut grija de ele". Manualul prezinta si o poza sugestiva cu Vasilica zacand inconstient cu scara cazuta peste el.

Un manual coordonat de Adrian Lemeni, la acea vreme secretar de stat pentru culte, prezinta miscarea yoga ca o lucrare a ---------------ilor.

"Magia, spiritismul sau anumite puteri ale yoghinilor care confera puteri supranaturale sunt in stransa legatura cu lucrarea ---------------ilor", se precizeaza in manualul de Religie pentru clasa a X-a, Editura Corint

Sarah_Nour
03-07-2008, 09:16 PM
Cand oare se va ridica valul de pe ochi sau mai bine zis cand oare va veni ziua in care vor vedea cu totii lumina, ca tare mult mai bajbaim ca orbii si cel mai grav este ca am trecut de mult si de al 12-lea ceas.

Sarah_Nour
03-13-2008, 08:00 PM
:salam:http://www.humanism.ro/
atata timp cat traim in Romania, copii nostrii majoritatea, merg in invatatmantul de stat in cazul in care nu ne vom solidariza sa facem cu adevarat ceva noi cat si organizatiile competente, ajungem sa acceptam toate ineptiile :mad::mad:

andrees
03-14-2008, 11:04 PM
Manualele toate sunt proaste, nu numai cele de religie. Ar trebui o reforma a invatamantului si manualele refacute, dar nu cred ca in curand se va intampla in Romania.