PDA

View Full Version : Retete arabesti...si nu numai - partea a 2-a



amal
04-26-2006, 09:13 PM
am pus ca thread separat continuarea postarii propuse de maryam.

hannen
04-27-2006, 07:04 AM
Amal,am sa intaresc spusele amudicei .Sa stii ca soacra-mea face niste cantitati uriase de sarmale de astea minuscule numai la mana.nici nu poseda un asa aparat.Tin minte ca i l-am aratat cumnatei intr-un super-market si-a facut o fatzaaa de mai bine lipsaaa:D

hannen
04-27-2006, 07:23 AM
Gospodinelor,am pus un pui la dezghetat.Sariti repede cu niste retzete de alea de sta matza in coada.
Haidetzi ca nu mai stiu ce sa gatesc,vreau ceva nou si buuuuuuuuun de sa te lingi pe degete.:D

gabriela guettat
04-27-2006, 12:17 PM
Iubita,posibilitati sunt................;hai una rapide il dai cu toate mirodeniile care voua va fac placere sa le mancati,umpli o sticla cu apa bagi pe domnul cocos in teapa (serios)il tragi de picioare inainte,el sta si se uita la tine si tu de oftica ca lui nu e rusine si se uita la tine il dai cu ulei il pui intr-un platoul inalt un pic ,(ca sa nu sara sa iti murdaresca aragazul cand sare uleiul)pui o cana de apa si repede iti bati joc de el si il bagi in cuptor;
Daca e mare (1.800kg)il lasi doua ore si un pic la foc bun;daca e sub 1.500kg,il lasi pana in doua ore, o ora juma.
Ataci cu o garnitura de orez facuta la vapor(cel basmati de il stii)facu t cu gingibar,sare si un pic de unt;
O salata,nu stiu eu ce pofete aveti voi;
Daca nu e bine,curatal despical pe spate il dai cu mirodeni cureti carofi si ii dai si pe ei cu aceleasi mirodeni ca pe pui ,poti aduga si ciuperci(daca va plac)o cutie gata taiate spalate si aruncate in acelasi platou si doua trei feli de lamaie ;o canita cu apa si CEAU ANGELO.
Dupa o ora juma la foc bun ai un" musli bil gej" de moare dusmanul.
SI surioara POFTA MARE,daca nici una din doua nu e buna mai am si iti dau cate ceva asa ca pentru tine ;)
W AS RW BW

amal
04-27-2006, 10:39 PM
eu una mor de foame... mi-am lasat mielul in cuptor si intre timp o sa pun reteta:D .numai sa am rabdare sa-l las sa se faca bine.
hannen sper reteta gabrielei ti-a picat la timp...

amal
04-27-2006, 10:49 PM
na, ce bine, acuma ma pot pune pe scris ca eram ocupata cu mancatul unei inghetate si mi-a picat pe jos:smile308: :) imi vine si sa plang si sa rad...dar deja m-am obisnuit, fac boacane cam des:rolleyes: ...

latifa
04-27-2006, 11:08 PM
Hi,hi!CrED CA ERA PT ALTCINEVA INGHETATA DE TI-A PICAT PE JOS:smile26:

amal
04-27-2006, 11:30 PM
Miel condimentat cu iaurt

Ingrediente:

2 kg pulpa miel
4 catei usturoi, taiati in sferturi
2 lingurite boia dulce
2 lingurite chimen macinat
2 lingurite coaja rasa de lamaie
2 cani (500ml) iaurt
1 lingurita curcuma macinata (daca nu aveti, inlocuiti cu ghimbir pt ca sant inrudite)
1 lingurita coriandru macinat
1 lingurita piper negru macinat
1/2 lingurita cardamom (gasiti de cumparat in hipermarket)
1/2 lingurita sofran

1. Folosind cutitul, faceti taieturi adanci (15x4cm) in pulpa de miel, si presati in ele usturoiul.
2. Amestecati condimentele, sofranul, coaja rasa de lamaie si iaurtul intr-un castron, amestecati bine. Cu acest amestec ungeti bine pulpa de miel, puneti-o intr-un vas acoperit si lasati-o peste noapte in frigider, la rece.

3. Puneti pulpa de miel pe grilajul unei tavi adanci, turnati in tava suficienta apa pentru a acoperi baza (eu folosesc tava de la cuptor in care torn apa, iar cu un nivel mai sus pun grilajul cuptorului cu pulpa de miel). Coaceti mielul in cuptor la foc moderat pt aprox 1 1/2 ora sau pana cand se formeaza o crusta maronie si carnea este frageda.
4. Scoateti carnea din cuptor, acoperiti-o cu folie de aluminiu, lasati sa se odihneasca 30 min inainte sa o taiati.

:rolleyes: mie mi se pare cam mult 500ml iaurt, de fiecare data cand am gatit, a ramas compozitie in plus...vedeti voi cum va convine mai bine.

important: eu tot adaug apa in tava pt ca altfel iese o fumaraie de numa de la sosul care se scurge in tava...dar sa aveti grija cand adaugati apa sa nu picure pe sticla de la usa cuptorului, sa nu se sparga in bucati,:) eventual tineti un prosop sub cana cu apa.

Serviti cu rosii gatite pe grill sau legume (eu imi fac la cuptor dovlecei taiati in lung felii, sarati, stropiti cu ulei masline si presarati cu busuioc sau cimbru).

amal
04-27-2006, 11:33 PM
Hi,hi!CrED CA ERA PT ALTCINEVA INGHETATA DE TI-A PICAT PE JOS

da, o fi fost pt spiridusi...am inteles ca si ei mananca...nu spiridusii din capul meu, ci djinii:)
sau poate a fost self-difence sa nu cumva sa imi stric silueta:D

hannen
04-28-2006, 01:42 PM
Gabriela ,multumesc pt. retzeta.Si eu fac pui pe sticla,adica faceam.Aici nu dispun de un cuptor in care sa incapa zburatoarea in picioare,deci nu fac.
L-am preparat totusi intr-un hal:D

batool391
04-29-2006, 01:50 AM
Gospodinelor,am pus un pui la dezghetat.Sariti repede cu niste retzete de alea de sta matza in coada.
Haidetzi ca nu mai stiu ce sa gatesc,vreau ceva nou si buuuuuuuuun de sa te lingi pe degete.:D

Pui cu susan( reteta postata la miezul noptii de un user insomniac:smile16: )
4 buc. piept de pui ( aprox 150 gr), 2 linguri unt, 2 linguri sos de soia, 100 gr faina, 75 gr seminte susan, sare, piper
Mod de preparare
Se rumenesc semintele de susan 5-10 minute in cuptor la 160 grade, fara sa se arda. Se amesteca faina cu sarea piperul si semintele si se asaza pe o bucata de hirtie de copt. Puiul se da prin sosul de soia si se preseaza pe hirtia cu faina si susan, pe ambele parti. Se asaza puiul intr-un singur strat intr-un vas yena ( sau tava de cuptor) si se toarna pe deaspura untul topit. Se coace 40 de minute la 180-200 de grade, turnindu-se o singura data din sosul din tava peste pui.

batool391
04-29-2006, 01:53 AM
Pui tandoori indian

4 portii
Timp de pregatire: 10 min.
Timp de gatit: 40 min., plus timp de marinat
90 calorii, 3 g grasimi per portie

Ingrediente:

* 4 linguri de iaurt gras
* 2 linguri pasta de rosii
* 1 lingurita praf de ghimbir
* 3 catei de usturoi zdrobiti
* 1/2 lingurita praf de mustar
* 1/2 lingurita boia iute
* 1 lingurita chimen macinat
* 1 lingurita coriandru macinat
* 1 lingurita boia dulce
* un pui de cca 1 kg

Mod de preparare:

1. Amestecati 4 linguri de iaurt gras, 2 linguri pasta de rosii, 1 lingurita praf de ghimbir, 3 catei de usturoi zdrobiti, 1/2 lingurita praf de mustar, 1/2 lingurita boia iute, 1 lingurita chimen macinat, 1 lingurita coriandru macinat si 1 lingurita boia dulce.
Indepartati pielitele de pe un pui de cca 1 kg, taiati-l in patru si crestati-l din loc in loc; ungeti-l cu marinata pregatita. Lasati carnea la marinat timp de 30 de minute sau peste noapte.


2. Preincalziti gratarul cuptorului sau gratarul "papuc". Asezati carnea pe gratar si lasati-o jumatate de ora, avand grija sa intoarceti bucatile o data, dupa 20 de minute. Serviti friptura cu sos de iaurt cu menta si ornata cu cateva frunze de patrunjel si o felie de lamaie.

Sugestie avantaje:
Puteti folosi aceeasi marinata si pentru carnea de miel sau pentru un peste cu carnea tare. Sau puteti unge feliile de vinete inainte sa le frigeti pe gratar.

Pofta buna!

batool391
04-29-2006, 01:54 AM
Pui cu legume in stil indian
Timp de pregatire: 10 min
Timp de gatit: 15-20 min

Ingrediente pentru 4 portii :

* 4 bucati piept de pui
* 2 linguri de ulei
* 1 ceapa mare
* 1 ardei gras
* 3 catei de usturoi
* 1 lingurita de scortisoara
* 1 lingurita de ghimbir
* 1 lingurita de boia
* 1 fir de sofran
* coriandru
* 400ml lapte
* 1 mana de fasole verde

Mod de preparare:

* Incingeti uleiul si caliti ceapa taiata, timp de 5 minute, la foc potrivit. Adaugati ardeiul gras, taiat felii, si usturoiul zdrobit, si caliti timp de 3 minute. Adaugati pieptul de pui, curatat de pielita si de oase si taiat cubulete. Prajiti timp de 3 minute.
* Adaugati 1 lingurita de scortisoara, 1 lingurita de ghimbir, 1 lingurita de boia si 1 fir de sofran. Amestecati bine si fierbeti timp de 1 minut.
* Adaugati laptele, 1 pahar mic de apa si 1 mana de fasole verde, fiarta, taiata segmente. Fierbeti neacoperit, la foc mic, timp de 5 minute.
* Presarati deasupra frunze de coriandru si serviti cu orez si chifle.

Pofta buna!

batool391
04-29-2006, 01:55 AM
Hannen mabsuta( multumita)? Sa imi spui ce ti/a placut mai mult. :smile19:

maryam
04-29-2006, 05:13 AM
Hannen mabsuta( multumita)? Sa imi spui ce ti/a placut mai mult. :smile19:


Ana mabsuta de nu se poate ca mi s-a facut o foame...
Da ce-i la soro gratar papuc?:smile01:
Inshaa ALLAH de luni incolo cand gasesc cheia de la bucatarie ma apuc de facut pui:smile01:

ayesha
04-29-2006, 10:44 AM
Fetelor dar de o mancare indiana ce zice-ti? sa-mi spune-ti daca va intereseaza ca va postez o reteta trasnet.
Biriani .................se numeste si este super..........mananci intr-una si nu te mai saturi

latifa
04-29-2006, 11:55 AM
Nu are cineva reteta de la sambusec?Eu nu imi notez niciodata retetele si am vrut sa fac sambusec si nu mi-a iesit:smile33: Amoodia,nu ai si ceva poze?:D

hannen
04-29-2006, 04:14 PM
Fetelor dar de o mancare indiana ce zice-ti? sa-mi spune-ti daca va intereseaza ca va postez o reteta trasnet.
Biriani .................se numeste si este super..........mananci intr-una si nu te mai saturi

Ayesha,eu sunt moarta dupa Briyani.
Am papat doar in egypt ,dar a fost MORTAL!!!
Retzete am numai gasite pe net ,te rog pune si tu varianta ta.

Hudicaaa,doamna cind mi-ai scris tu retztetele celea puiul meu era deja in stomac:D
Dar sunt bune,cind intru in panica am unde cauta.:D

imanikka
04-29-2006, 04:25 PM
Ayesha,eu sunt moarta dupa Briyani.
Am papat doar in egypt ,dar a fost MORTAL!!!
Retzete am numai gasite pe net ,te rog pune si tu varianta ta.

Hudicaaa,doamna cind mi-ai scris tu retztetele celea puiul meu era deja in stomac:D
Dar sunt bune,cind intru in panica am unde cauta.:D

Habibty hannen spune-mi te rog ce e aia Briyani si cu ce sa mananca :D ca eu il intreb pe al meu si idee n-are?Unde ai mancat in Egypt?La mama-soacra sau la restaurant:smile16: ?
Allah ma3kum

amoodia
04-29-2006, 05:10 PM
Nu are cineva reteta de la sambusec?Eu nu imi notez niciodata retetele si am vrut sa fac sambusec si nu mi-a iesit:smile33: Amoodia,nu ai si ceva poze?:D


chiar acum face cumnata-mea sambusec. ma duc sa pozez sa vad poate nu a terminat.:smile16:

amoodia
04-29-2006, 05:36 PM
gata am pozat sambusek, dar coca deja o avea facuta , in schimb cum l eumple si cum le inchide si cum le prajeste. pun pozele putin mai tarziu inshaAllah ca acum vreau sa fac un dus si sa ma duc la cumparaturi.

maryam
04-29-2006, 08:29 PM
Hai bagati repede Bryiani ca eu maine vreau sa gatsc si chiar vreau sa fac ceva nou:smile01: plizzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

amoodia
04-29-2006, 10:09 PM
Sambusec http://www.rasarit.com/vb/images/rating/rating_5.gif

1 kg faina
1 pahar lapte caldut 250-300 ml
1 pahar apa calduta 250-300 ml
100 gr unt
100 ml ulei
sare


se face o coca pufoasa, nu prea tare (ca un fel de plastilina, poate fi modelata usor cu mana)

http://i2.photobucket.com/albums/y26/amoodia/bucatarie/sambusec7.jpg

se ia cate putin din coca si se intinde o foaie pana aproape se vede fata de masa. se taie cu o farfurie cercuri si se pune umplutura pe o jumatate din cerc.

http://i2.photobucket.com/albums/y26/amoodia/bucatarie/sambusec2.jpg

http://i2.photobucket.com/albums/y26/amoodia/bucatarie/sambusec8.jpg

si apoi se inchid apasand cu degetele pe margini.

http://i2.photobucket.com/albums/y26/amoodia/bucatarie/sambusec11.jpg


se ia apoi in mana si se indoaie marginile spirala sa se inchida bine .

http://i2.photobucket.com/albums/y26/amoodia/bucatarie/sambusec12.jpg

http://i2.photobucket.com/albums/y26/amoodia/bucatarie/sambusec14.jpg

http://i2.photobucket.com/albums/y26/amoodia/bucatarie/sambusec15.jpg

amoodia
04-29-2006, 10:10 PM
se prajesc in mult ulei foarte fierbinte

http://i2.photobucket.com/albums/y26/amoodia/bucatarie/sambusec16.jpg

http://i2.photobucket.com/albums/y26/amoodia/bucatarie/sambusec5.jpg


Umpluturi la sambusec:

1.branza rasa
2.branza rasa + baadunes (patrunjel)

http://i2.photobucket.com/albums/y26/amoodia/bucatarie/sambusec4.jpg

3.carne tocata prajita cu sare si putin bhar (7 piperuri) , se adauga baadunes (patrunjel) si putina margarina si se lasa la prajit pana se inmoaie baadunes. in alta cratita se prajeste sanobar (seminte pin) si se pune peste carne.cand se raceste umplutura se umplu cerculetele

http://i2.photobucket.com/albums/y26/amoodia/bucatarie/sambusec6.jpg

4.se taie file de pui in cubulete micute si se prajeste in margarina, se adauga gogosari taiati marunt, ciuperci, branza mozzarela, maggi si se prajesc. cand se raceste umplutura se umplu cerculetele (pe asta nu o facuse inca, deci nu am poze )

maryam
04-29-2006, 11:07 PM
Auzi Amooooooooooooo,ce-ti veni fata sa pui poze:smile16: :smile16: :D :D ,o sa mr aici si o sa ma ai pe constiinta.

amoodia
04-29-2006, 11:11 PM
Auzi Amooooooooooooo,ce-ti veni fata sa pui poze:smile16: :smile16: :D :D ,o sa mr aici si o sa ma ai pe constiinta.


hai ca mi-a adus un platou plin cu sambusec. arunc in fiecare cu cate una sa va treaca pofta :smile16: :smile16:

latifa
04-30-2006, 01:22 AM
Amoodia,ti-am mai spus ca esti cea mai tare?Iti multumesc din suflet si chiar am sa fac zilele astea si-ti spun cum este.Eu pana acum nu am facut decat cu carne,dar am sa incerc si cu branza:D Te iubesc,habibty:smile01: :smile01: :smile01:

maryam
04-30-2006, 01:22 AM
hai ca mi-a adus un platou plin cu sambusec. arunc in fiecare cu cate una sa va treaca pofta :smile16: :smile16:



Bey dc nu aveai ceva in burtica iti ziceam vreo doua...dar mi-e jena sa nu ma auda nepoata:D

maryam
04-30-2006, 01:34 AM
A. Prepare this at least an hour before ~~~~~~~~~~~~ing time.
8-12 pieces chicken (from 1 whole chicken) - in a big bowl
For the marinade (keep adding to the chicken):
2 grated tomatoes
1 tsp. chili powder
4 small green chillies (more…or less, to your liking)
2 tsp. salt
¼ tsp. tumeric
2/3 tsp. coriander powder
1/3 tsp. cumin
2/3 cup yoghurt
2 in. cinnamon (crushed or just break into small pieces)
About 15 cloves
¼ tsp. black pepper (about 15 whole peppers)
2 tsp. garlic (crushed)
1 tsp. crushed ginger (or ginger paste)
10-12 cardamoms (crushed)
a tiny pinch saffron - soaked in about 2 tblsp. hot water : this goes in last
Mix well and cover.

B. While the chicken is marinating, prepare these:
8-10 whole potatoes - deep fry (do not cut) until golden (or you can bake the potatoes)
8-10 boiled eggs
2 cups green lentils - boil until ¾ ~~~~~~~~~~~~ed - with 2 in. cinnamon and ¼ tsp. tumeric
4 cups Basmati rice, 2 in. cinnamon, about 10 whole cardamons and 1 tsp. salt - boil until ¾ ~~~~~~~~~~~~ed - drain excess water.
3 big onions - slice and fry with 2 tblsp. cumin (fry in 1 stick melted butter or 4 tblsp. liquid ghee, do not drain the oil/fat) - take about 2 tblsp. of this and mix into the chicken mixture just before the next process)

C. The process of "layering":
In an oven proof big pot, with about 4 tblsp. vegetable oil, put the ingredients in the following order:
About 2 tblsp. lentils
All the marinated chicken (pour everything in the bowl into the pot)
The rest of the lentils (covering the chicken)
Potatoes
Rice (about half the amount, covering the potatoes)
Eggs
Remaining rice (covering the eggs)
Fried onions/cumin (with the oil/fat; covering the rice)
Cover the pot and heat on the stove (low fire/heat) for about 5 minutes.
~~~~~~~~~~~~ in 350F oven for about 1 hour.

Alternative for vegetarians: substitute chicken/lamb with peas, carrots, beans (not leafy vegetables that can get mushy); Use only ½ cup of yogurt to marinade the vegetables.
If using lamb, double the amount of yogurt.









Mi-e lene sa traduc acum toate ingredientele si sa ma holbez dar maine dc nu fac ceva cu puiu` o sa fac aviara:smile308: :D

Anna
04-30-2006, 02:05 AM
mmmmmmmmmmmmm amoodia super tare reteta ta cu poze:)
vreau sa iti spun ca m-ai innebunit abia astept sa fac si eu
eu nu am papat pana akuma dar cu siguranta am sa incep de akum:))
mersi mullt
ai fost super tare:)

amoodia
04-30-2006, 04:05 AM
Bey dc nu aveai ceva in burtica iti ziceam vreo doua...dar mi-e jena sa nu ma auda nepoata:D



sigur fac fata, ca pana acum nici macar o persoana nu mi-a spus ca e baiat.:smile16: :smile16: toata lumea care ma vede imi spune :inshaAllah sa faci o fata, si eu vreau baiat :smile308:

hannen
04-30-2006, 08:54 AM
sigur fac fata, ca pana acum nici macar o persoana nu mi-a spus ca e baiat.:smile16: :smile16: toata lumea care ma vede imi spune :inshaAllah sa faci o fata, si eu vreau baiat :smile308:

Beyyy,da` n-ai unu`?Ce-ti trebe doi?Mai lasa si la altii !
Na ce m-ai suparat!De aia nu vine la mine nika,ca i-ai luat tu pe totzi:D

Iman,am papat cumparat!!
Toti ai casei erau innebuniti,numai al meu nu,se intelege nu?
E cel mai ciudat specimen:D
Hai sa-ti zic cum arata.E orez cu bobul lung(Basmati) galben(fiert cu sofran cred),are in el scortisoara(betele rupte),cuisoare,stafide,ardei verde iute,cardamom (hell parca ii zice,si cred ca e de ala negru cu aroma aia dementiala,oricum coaja si forma e la fel ca al kamunului) si deasupra mushuroiului are carnita ,de pui sau de miel,prajita sau facuta in "ceva" nu stiu cum dar e super bunaaa.
Se serveste cu salata,un sos iute de rosii si ceapaaa(aia rosie si buunaaa).Aia de la restaurant le serveau toate separat,adica era "take out" si fiecare papa cu ce vroia.
Mancam de imi dadeau lacrimile:D :D
Ce poftaaa mi-am facut!
Anna,unde-i retzetaaaa????

amoodia
04-30-2006, 01:45 PM
Beyyy,da` n-ai unu`?Ce-ti trebe doi?Mai lasa si la altii !
Na ce m-ai suparat!De aia nu vine la mine nika,ca i-ai luat tu pe totzi:D



bre da 1 e deja toti????:smile16: :smile16: hai mai ca nu vreau multi, doar vreo 3-4 inshaAllah :smile16:

amoodia
04-30-2006, 01:52 PM
Anna sunt o bunatate, mie cel mai mult imi plac alea cu branza. aseara am mancat prima data cu carne si nu prea mi-au placut, si alea cu pui au fost ok dar preferatele mele sunt cu branza

Latifa ai avut noroc ca s-a gandit cumnata-mea ieri sa faca sambusec, ca altfel iti spuneam reteta numai teorie, fara practica :smile16: .sa ne arati cum ti-au iesit

myryam
04-30-2006, 02:23 PM
Ce poftaaa mi-am facut!
Anna,unde-i retzetaaaa????

Subscriu.Poate o scrii repede,ca s-o fac si eu azi sau maine.

myryam
04-30-2006, 08:27 PM
Pui cu susan( reteta postata la miezul noptii de un user insomniac:smile16: )
4 buc. piept de pui ( aprox 150 gr), 2 linguri unt, 2 linguri sos de soia, 100 gr faina, 75 gr seminte susan, sare, piper
Mod de preparare
Se rumenesc semintele de susan 5-10 minute in cuptor la 160 grade, fara sa se arda. Se amesteca faina cu sarea piperul si semintele si se asaza pe o bucata de hirtie de copt. Puiul se da prin sosul de soia si se preseaza pe hirtia cu faina si susan, pe ambele parti. Se asaza puiul intr-un singur strat intr-un vas yena ( sau tava de cuptor) si se toarna pe deaspura untul topit. Se coace 40 de minute la 180-200 de grade, turnindu-se o singura data din sosul din tava peste pui.

M-am apucat de munca,puiul e deja in cuptor.Miroase super.

latifa
05-04-2006, 11:11 PM
Anna sunt o bunatate, mie cel mai mult imi plac alea cu branza. aseara am mancat prima data cu carne si nu prea mi-au placut, si alea cu pui au fost ok dar preferatele mele sunt cu branza

Latifa ai avut noroc ca s-a gandit cumnata-mea ieri sa faca sambusec, ca altfel iti spuneam reteta numai teorie, fara practica :smile16: .sa ne arati cum ti-au iesit

Am facut sambata sambusec,dar numai cu carne si au iesit delicioase:smile16: Dar fetelor nici nu am avut cand sa le pozez ca nu le-am pus bine pe masa si s-au si terminat:D Am fost vreo 15 persoane la masa si doar vreo 50 de sambusec:D Dar am facut si URECHILE BATRANULUI:D Sti,amoo,cum sunt alea?:p
Sunt niste sambusec mici,in forma de urechiuse ,dar sunt fierte in sos de iaurt(ca si sosul de la shakrie).Dar mie imi pace mai mult sambusec:D

amoodia
05-05-2006, 12:08 AM
Am facut sambata sambusec,dar numai cu carne si au iesit delicioase:smile16: Dar fetelor nici nu am avut cand sa le pozez ca nu le-am pus bine pe masa si s-au si terminat:D Am fost vreo 15 persoane la masa si doar vreo 50 de sambusec:D Dar am facut si URECHILE BATRANULUI:D Sti,amoo,cum sunt alea?:p
Sunt niste sambusec mici,in forma de urechiuse ,dar sunt fierte in sos de iaurt(ca si sosul de la shakrie).Dar mie imi pace mai mult sambusec:D



la alea cred ca eu le spun SHISHBARAK. o sa caut o poza sa vad daca sunt alea de care vorbesti tu

http://i2.photobucket.com/albums/y26/amoodia/bucatarie/shisbarak11.jpg


http://i2.photobucket.com/albums/y26/amoodia/bucatarie/shisbarak1.jpg

latifa
05-05-2006, 12:10 AM
Mai sa fie,amoo!!Tu vrei sa ma innebunesti?Da,astea sunt,dar am o intrebare.Tu le fierbi in apa prima data si dupa aceea le bagi in sos????Eu le-am fiert direct in sos si nu s-au prea fiert ele de fapt:confused: :confused: :confused:

amoodia
05-05-2006, 12:22 AM
Mai sa fie,amoo!!Tu vrei sa ma innebunesti?Da,astea sunt,dar am o intrebare.Tu le fierbi in apa prima data si dupa aceea le bagi in sos????Eu le-am fiert direct in sos si nu s-au prea fiert ele de fapt:confused: :confused: :confused:


l
:smile16: :36_1_21: :36_1_33: e fierb intai in apa cu sare vreo 3-4 min si dupa aia le pui in sosul de iaurt.

umplutura si aluatul se fac la fel ca la sambusek. (adaugat de amal)

http://i2.photobucket.com/albums/y26/amoodia/bucatarie/shisbarak16.jpg

latifa
05-05-2006, 12:30 AM
Mersi mult:smile01: Ai dreptate,chiar e amuzant:smile16: :smile33: :smile33: :smile33:

amoodia
05-05-2006, 12:33 AM
Mersi mult:smile01: Ai dreptate,chiar e amuzant:smile16: :smile33: :smile33: :smile33:


de unde e sotul tau? ca nu peste tot se face mancarea asta :smile16:

latifa
05-05-2006, 12:35 AM
Din SIRIA.Si sotul meu a spus ca tu cu siguranta traiesti in Siria,CA NUMAI ACOLO EXISTA ASA MANCARURI BUNE:p ASA E?:confused:

amoodia
05-05-2006, 12:38 AM
Din SIRIA.Si sotul meu a spus ca tu cu siguranta traiesti in Siria,CA NUMAI ACOLO EXISTA ASA MANCARURI BUNE:p ASA E?:confused:


eram siguraaaaaaaaaaaa :smile16: :smile16: . sotul meu e tot din syria, dar eu locuiesc in Norvegia, in schimb am un caietel rosu care deja e faimos, cand fac o mancare il am deschis pe masa :smile16: cu mancarurile lor si de fiecare data cand ma duc acolo trag cu ochiul pe la ce gatesc femeile pe acolo.

latifa
05-05-2006, 12:42 AM
Eu nu am nici un carnetel,eu fac totul din minte:smile33: Se vede,nu?Ca doar am mancat aluat crud,dar noroc ca am prajit carnea inainte:p Oricum s-au mancat toate si nimeni nu a comentat nimic:p :smile33:

amoodia
05-05-2006, 01:34 AM
tu ce mancaruri mai stii de pe acolo?
apropo chestiile alea din aluat le fierbi in putina apa cu sare si le lasi 4 min , apoi pui iaurtul fiert in alta cratita (fara apa) peste apa aia si mesteci usor sa nu le desfaci. si daca vrei poti sa faci mai multe, le fierbi in apa si dupa aia le lasi la racit si le pui in congelator si cand mai vrei sa mai faci mancarea asta, le scoti din congelator si le arunci in iaurt :smile16: si te-ai scos

latifa
05-05-2006, 08:15 PM
Pai mai stiu cateva:fatte,mecsi,supa de linte,bluchie,masarin,babaganus,sis kebab,fatus,foul,jedera,kafta,lahmagiun(aici sigur nu am scris bine,dar e vorba de pizza aia mica cu carne tocata),si acum nu-mi mai vine nimic in minte.Oricum,eu am devenit o gurmanda si acum chiar imi place sa mananc cu mana(acasa,bineinteles).De exemplu foulul nu pot sa-l mananc numai cu mana:smile33: :smile01:

amoodia
05-06-2006, 12:12 AM
Pai mai stiu cateva:fatte,mecsi,supa de linte,bluchie,masarin,babaganus,sis kebab,fatus,foul,jedera,kafta,lahmagiun(aici sigur nu am scris bine,dar e vorba de pizza aia mica cu carne tocata),si acum nu-mi mai vine nimic in minte.Oricum,eu am devenit o gurmanda si acum chiar imi place sa mananc cu mana(acasa,bineinteles).De exemplu foulul nu pot sa-l mananc numai cu mana:smile33: :smile01:
:36_1_21: :36_1_21: mjedera, la7mbaagin, ma7shi, mlukhie.


ia zi cum se face masarin ca e prima data cand aud de ea. e buna?

amal
05-06-2006, 12:36 AM
aoleu, ce ati amestecat retetele...na, eu cum sa le arhivez?

draga amoodia pune retete ca invatam si noi...ai putea deschide un restaurant cu carnetelul tau...
apropo, sisbarak se face cu iaurt din lapte de oaie sau vaca? ca eu am mancat o data si stiu ca erau cu lapte de oaie. era buna mancarea... am uitat sa cer reteta atunci.

batool, retetele cu pui par super bune. eu acuma ma cam saturasem de pui, dar mi-ai facut pofta.

oi pune si eu ceva reteta daca nu adorm...

amoodia
05-06-2006, 12:45 AM
aoleu, ce ati amestecat retetele...na, eu cum sa le arhivez?

draga amoodia pune retete ca invatam si noi...ai putea deschide un restaurant cu carnetelul tau...
apropo, sisbarak se face cu iaurt din lapte de oaie sau vaca? ca eu am mancat o data si stiu ca erau cu lapte de oaie. era buna mancarea... am uitat sa cer reteta atunci.

batool, retetele cu pui par super bune. eu acuma ma cam saturasem de pui, dar mi-ai facut pofta.

oi pune si eu ceva reteta daca nu adorm...

inshaAllah o sa mai pun Amal, ca mai am cateva retete cu poze. shishbarak cred ca e cu iaurt din lapte de oaie, e ca o smantana.

amal
05-06-2006, 01:14 AM
Supa cu creveti si taietei

1/2 pachet unt
1 ardei rosu iute
1 ceapa
1 praz
1/2 telina mica taiata cubulete
bulion rosii / 2 linguri pasta tomate + 2 rosii taiate
1 morcov
1 cub concentrat supa pui
1 lingurita ghimbir proaspat maruntit (sau praf la plic daca nu aveti)
1 lingurita patrunjel maruntit
sofran
taietei chinezesti (noodles)- se gasesc in supermarket
piper
2 linguri suc lamaie
ciuperci
creveti (shrimps)

Crevetii se spala, se pun in lamaie, sare si patrunjel. Se poate aduga coriandru macinat.Se lasa sa stea pana cand taiem legumele sau 1 ora in frigider. Se calesc in 1/4 unt, cu sare piper.
Se incalzeste 1/8 din unt, se calesc ciupercile cu sare, piper.
Se scot si se lasa deoparte.

Restul untului se incalzeste, se adauga ceapa, prazul si ardeiul iute. Se adauga rosiile si bulionul, ghimbirul, concentratul de pui, si se adauga apa (cca 2L). Se pune sofranul si patrunjelul.
Se fierbe 30min.
Strecurati supa, si apoi puneti-o iar la fiert cu morcovul taiat, telina taiata si piperul, acoperiti cu capac. Adaugati peste 10 min ciupercile si crevetii, taieteii, mai fierbeti 2 minute.


sa puneti praz daca aveti pt ca da alt gust supei decat ceapa.

mai stiam o reteta cu creveti si cartofi dintr-o revista Ioana, care mie imi place...o sa o caut sa o postez alta data.

latifa
05-06-2006, 03:19 PM
:36_1_21: :36_1_21: mjedera, la7mbaagin, ma7shi, mlukhie.


ia zi cum se face masarin ca e prima data cand aud de ea. e buna?


Masarin sunt mate umplute cu carne si orez dupa care se fierb.Si astea se pot manca cu sos de iaurt.Sunt bune pentru fanii genului,dar sunt putin grele pentru ficat.:D

Raisa
05-07-2006, 01:48 PM
M-am gandit sa va spun si voua reteta mea, inventie proprie. Nu e o mancare sofisticata e un aperitiv care mie imi place f mult si se face super repede.

Deci, luati sunca/pastrama de pui, curcan sau vita( ce aveti prin frigider)
taiati felii subtiri, cam 1 mm.

In mijloc puneti putin cascaval ras sau o bucatica de cascaval neras (se poate inlocui cu branza dar cu cascaval sunt mai gustoase), apoi rulati sunca cu grija sa nu se rupa si prindeti cu o scobitoare.

Asezati aceste mici rulouri intr-o tava la cuptor. Le lasati pana se topeste cascavalul, cam 10 minute e suficient.Se scot si se asaza pe un platou ornat cu salata verde.

Se apuca scobitoarea de un capat si se mananca ce este comestibil.
Scobitoarea ramane in mana iar ruloul in gura:smile33: :smile16:

Se pot servi(calde/reci) impreuna cu alte minuturi si salata de cruditati.

Pofta buna

genan
05-07-2006, 02:11 PM
AMOOOOOOOO.... ce faci? :D
am vrut sa te intreb daca nu ai sughitit ieri... :D
stii de ce? am facut sambusek... ca mi-ai facut tu pofta... si am uitat ca dintr-un kil de faina ies cantitati industriale.... :smile308: :smile308:
si awlleeewww... am stat sa fac cercuri de alea cred ca vreo ora si nu ma intreba cat m-am gandit la tine cand le inchideam... mi-a iesit cat sa hranesc un cartier intreg... m-am pliktisit facand la ele...
asa ca cine vrea, gaseste la mine sambusek cat vrea....:smile33:
promit ca de acum in colo nu mai fac un an de zile... :D

:smile01: :smile01:

Saira
05-07-2006, 03:10 PM
O intrebare cu privire la sambusek...ma bate gandul sa fac si eu ca n-am mancat pana acum si arata taaaaaare bine!dar la noi se gasesc chestiile astea,bhar si baadunes?daca nu cu ce le pot inlocui?ma refer la sambusekul cu,carne....din ala vreau....:smile33:

genan
05-07-2006, 03:47 PM
O intrebare cu privire la sambusek...ma bate gandul sa fac si eu ca n-am mancat pana acum si arata taaaaaare bine!dar la noi se gasesc chestiile astea,bhar si baadunes?daca nu cu ce le pot inlocui?ma refer la sambusekul cu,carne....din ala vreau....:smile33:

bebe, iti dau un sfat: daca faci, sa faci cu jumate din cantitatile care le-a pus amoo acolo, altfel o sa-ti iasa cat pt tot cartieru....
cat despre baadunes, asta este patrunjel.... dar BHAR, scris asa cum l-a scris amoo, inseamna ABUR, deci nu cred ca la asta se refera, nu stiu exact c a vrut sa zica... dar cum fac eu, la carne , cand o prajesc, nu pun sare, ci un cub de magge... sau chiar 2, daca vrei mai sarat, cu jumattae de lingurita de scortisoara (stiu ca eciudat, dar la mancarurile arabe cu carne, se foloseste f mult scortisoara) si poti sa mai pui fel-fel 7reef...... nu stiu ce e pe romana, dar e un praf rosu si iute... si exista si dulce.... daca pui, sa pui putin... altfel nu simti decat iute... :smile33: iar sanobar.. nu stiu daca gasesti in romania, dar poti pune alune sau fistic.. dar sa nu fie sarate sau dulci... alune gasesti din alea care le poti praji tu acasa, care nu au sare.. iar fistic.. gasesti in capul lor de lemn.. le desfaci si vezi ca s-ar putea sa fie dulci.. dar sa le iei si coaja asa maro de pe ele.. apoi le tai in doua pe lungime , si alunele si fisticul si prajesti....
spor la treaba.. :smile01: :smile01:

Saira
05-07-2006, 04:10 PM
bebe, iti dau un sfat: daca faci, sa faci cu jumate din cantitatile care le-a pus amoo acolo, altfel o sa-ti iasa cat pt tot cartieru....
cat despre baadunes, asta este patrunjel.... dar BHAR, scris asa cum l-a scris amoo, inseamna ABUR, deci nu cred ca la asta se refera, nu stiu exact c a vrut sa zica... dar cum fac eu, la carne , cand o prajesc, nu pun sare, ci un cub de magge... sau chiar 2, daca vrei mai sarat, cu jumattae de lingurita de scortisoara (stiu ca eciudat, dar la mancarurile arabe cu carne, se foloseste f mult scortisoara) si poti sa mai pui fel-fel 7reef...... nu stiu ce e pe romana, dar e un praf rosu si iute... si exista si dulce.... daca pui, sa pui putin... altfel nu simti decat iute... :smile33: iar sanobar.. nu stiu daca gasesti in romania, dar poti pune alune sau fistic.. dar sa nu fie sarate sau dulci... alune gasesti din alea care le poti praji tu acasa, care nu au sare.. iar fistic.. gasesti in capul lor de lemn.. le desfaci si vezi ca s-ar putea sa fie dulci.. dar sa le iei si coaja asa maro de pe ele.. apoi le tai in doua pe lungime , si alunele si fisticul si prajesti....
spor la treaba.. :smile01: :smile01:

Shoukran Genanica.....sambata viitoare fac ravagii cu sambusekul meu!In timpul saptamanii nu prea am activitati culinare asa ca.....sapt viitoare iti spun ce a iesit acolo...sper sa fie buuun :D
apropo.....la praful ala rosu romanii zic boia.
Te pup habibty :smile01:

amal
05-07-2006, 04:53 PM
eu stiu ca bhar e piper...
fetelor, traduceti si voi cuvintele din araba caci pt necunoscatoare pot fi si la fel de bine si in martiana:(

oi incerca si eu reteta zilele astea...ar trebui sa ne adunam sa vedem cum a iesit la fiecare:D

imanikka
05-07-2006, 05:10 PM
Draga Amal eu am inteles:D caci de la sot am auzit boharat :smile19: Si Bhar este asemanator , asa ca eu m-am gandit la piper:smile310: :smile310:
O zi buna tuturor

genan
05-07-2006, 05:12 PM
Shoukran Genanica.....sambata viitoare fac ravagii cu sambusekul meu!In timpul saptamanii nu prea am activitati culinare asa ca.....sapt viitoare iti spun ce a iesit acolo...sper sa fie buuun :D
apropo.....la praful ala rosu romanii zic boia.
Te pup habibty :smile01:

3fwan 7bebty....
insha allah sa iti iasa bine ....

genan
05-07-2006, 05:14 PM
Draga Amal eu am inteles:D caci de la sot am auzit boharat :smile19: Si Bhar este asemanator , asa ca eu m-am gandit la piper:smile310: :smile310:
O zi buna tuturor

bhar - bharat = condiment - condimente....


piper se zice felfel....

dunia
05-07-2006, 05:21 PM
Reteta f usoara si rapida ca am de invatat muuuuuuuuuuuult.

Linte cu orez

Caliti ceapa intr-o oala cu sare si condimente dupa plac, puneti condimente arabesti sau curry powder nu stiu in romaneste praf de curry.
Adaugati apoi linte verde sau galbena si apa si fierbeti.

Intr-o alta cratita puneti ardei dulci taiati felii, morcovi taiati si courgettes taiate astia sunt niste dovlecei micuti si verzi care seamana cu un castravete dar nu stiu cum se numesc in romana daca cineva stie sa traduca.
Caliti cu ceapa si condimente dupa plac si adaugati orezul si apa.
Fierbeti si e gata cred ca in jur de 30 minute depinde de puterea aragazului sau sobei . Gustati si vedeti daca e gata.

Am gatit si eu ieri ca eu nu gatesc niciodata dar m-am indurat ieri desi sunt ocupata. Carne nu am facut ca de la linte si orez ti se si umfle stomacul.
Asta e o reteta pentru cine nu are timp:D

imanikka
05-07-2006, 07:25 PM
bhar - bharat = condiment - condimente....


piper se zice felfel....
al meu cand zice felfel se refera mai mult la chiperii iutzi fie conservati sau nu. Cand zice felfel aswad inteleg ca este piperul negru. felfel halu zice la chiperii dulci .:smile33: :smile33:
Asa e...ca eu au o muuuuuuuullllltiiiiiiiiiiiimmmmmmeeeeeeee de boharat.:smile308:

dunia
05-07-2006, 07:29 PM
Ca norocu ca sotul nu prea stie astea in araba si nu ma innebuneste cu ele sa stiu si eu ce pun in mancare. Eu tot il intreb ce e una si ce e alta din ce scrieti voi pe site in araba si el habar nu are:smile33:
Ca eu nu prea le am cu bucataria

genan
05-07-2006, 08:05 PM
al meu cand zice felfel se refera mai mult la chiperii iutzi fie conservati sau nu. Cand zice felfel aswad inteleg ca este piperul negru. felfel halu zice la chiperii dulci .:smile33: :smile33:
Asa e...ca eu au o muuuuuuuullllltiiiiiiiiiiiimmmmmmeeeeeeee de boharat.:smile308:


asa sunt eman cuvintele, exact cum zici tu...
ia uite ca mai stim si noi ceva araba, nu am uitat de tot... :smile33: :smile33: :smile33:

latifa
05-07-2006, 08:19 PM
Reteta f usoara si rapida ca am de invatat muuuuuuuuuuuult.

Linte cu orez

Caliti ceapa intr-o oala cu sare si condimente dupa plac, puneti condimente arabesti sau curry powder nu stiu in romaneste praf de curry.
Adaugati apoi linte verde sau galbena si apa si fierbeti.

Intr-o alta cratita puneti ardei dulci taiati felii, morcovi taiati si courgettes taiate astia sunt niste dovlecei micuti si verzi care seamana cu un castravete dar nu stiu cum se numesc in romana daca cineva stie sa traduca.
Caliti cu ceapa si condimente dupa plac si adaugati orezul si apa.
Fierbeti si e gata cred ca in jur de 30 minute depinde de puterea aragazului sau sobei . Gustati si vedeti daca e gata.

Am gatit si eu ieri ca eu nu gatesc niciodata dar m-am indurat ieri desi sunt ocupata. Carne nu am facut ca de la linte si orez ti se si umfle stomacul.
Asta e o reteta pentru cine nu are timp:D


Asta nu-i un fel de mjedera?:confused: :smile01:

dunia
05-07-2006, 08:28 PM
Apoi o fii stiu eu ca saracu sotul nu stie in araba denumirile de mancare, acu il intrebai ce e aia si el de colo habar nu am. Oricum el are reteta asta pentru linte orezul l-am facut eu.
:smile01:

maryam
05-07-2006, 08:52 PM
ALHAMDULILLAH,tocmai am terminat pui cu susan reteta pusa de Hudica,a iesit super bunnnnnnnnnnnn :smile16: ,atata doar ca am inlocuit sosul de soia cu cel de rodii si am pus si o cutie de smantana la sos ,un pic de condimente pentru pui si putin chemon.
Oricum este delicios.
Multumesc Hudica.

Am mai facut si kusa (dovlecei) cu ardei si rosii,o amnacarica foarte buna care se mananca cu iaurt ,menta,usturoi si castraveti.

latifa
05-07-2006, 08:52 PM
Amoodia,sotul meu mi-a spus sa-ti spun de sa5atir=masarin.Acum stii?
Mate de vita(sau de oaie,dar astea sunt cam mici si te sui pe pereti pana le umpli,desi le poti umple cu tepusa aia de la mecsi) umplute cu carne tocata amestecata cu orez,sare,usturoi,patrunjel,si ce condimente mai vreti si putina lie(grasime de oaie).Dupa ce le umpleti le fierbeti cu ceapa si cu osfor si cu putina margarina de aia arabeasca vegetala.Amoo,poate ai niste poze:p :p :p

amoodia
05-07-2006, 11:53 PM
AMOOOOOOOO.... ce faci?
am vrut sa te intreb daca nu ai sughitit ieri...
stii de ce? am facut sambusek... ca mi-ai facut tu pofta... si am uitat ca dintr-un kil de faina ies cantitati industriale.... :smile308:
si awlleeewww... am stat sa fac cercuri de alea cred ca vreo ora si nu ma intreba cat m-am gandit la tine cand le inchideam... mi-a iesit cat sa hranesc un cartier intreg... m-am pliktisit facand la ele...
asa ca cine vrea, gaseste la mine sambusek cat vrea....:smile33:
promit ca de acum in colo nu mai fac un an de zile... :D

:smile01: :smile01:


:36_1_21: :36_1_21: :36_1_21: nu am avut timp sa sughit ca m-a alergat omar prin centru si pe mine si pe soacra-mea de nu am reusit sa mai venit cu metroul acasa, a venit sotul si ne-a luat cu masina, iar aseara dormeam dusa, cu parul daca dadeai si nu ma trezeam. sa-ti fie de bine sambusek, ti-au iesit bune?

amoodia
05-07-2006, 11:56 PM
O intrebare cu privire la sambusek...ma bate gandul sa fac si eu ca n-am mancat pana acum si arata taaaaaare bine!dar la noi se gasesc chestiile astea,bhar si baadunes?daca nu cu ce le pot inlocui?ma refer la sambusekul cu,carne....din ala vreau....:smile33:


bhar este 7 species le gasesti la magazin, dar nu stiu exact la care. daca esti in bucuresti, se gasesc sigur la magazine arabesti. sanobar sunt seminte de pin si astea se gasesc.

genan
05-08-2006, 12:13 AM
:36_1_21: : nu am avut timp sa sughit ca m-a alergat omar prin centru si pe mine si pe soacra-mea de nu am reusit sa mai venit cu metroul acasa, a venit sotul si ne-a luat cu masina, iar aseara dormeam dusa, cu parul daca dadeai si nu ma trezeam. sa-ti fie de bine sambusek, ti-au iesit bune?



e bine ca 3omar care v-a alergat pe tine si pe soacra ta si nu soacra ta care a alergat pe tine si pe 3omar.. :smile16: :smile16:

despre sambosek, si normal ca mi-a iesit bine,al7mdolillah, doara sunt araboaica :smile16: :smile16: numai ca mi-au iesit ffff muuuuuulttteeeeeee dar am timp tot anu sa mananac din ele... :D

:smile01: :smile01:

amoodia
05-08-2006, 12:42 AM
Amoodia,sotul meu mi-a spus sa-ti spun de sa5atir=masarin.Acum stii?
Mate de vita(sau de oaie,dar astea sunt cam mici si te sui pe pereti pana le umpli,desi le poti umple cu tepusa aia de la mecsi) umplute cu carne tocata amestecata cu orez,sare,usturoi,patrunjel,si ce condimente mai vreti si putina lie(grasime de oaie).Dupa ce le umpleti le fierbeti cu ceapa si cu osfor si cu putina margarina de aia arabeasca vegetala.Amoo,poate ai niste poze:p :p :p


la asta cred ca soacra-mea ii spune bewat, dar totusi nu pune patrunjel. nu am facut decat o singura data cu ea aici, si de atunci nu am mai facut ca sotului meu nu-i place.

amoodia
05-08-2006, 12:43 AM
apropo fetele eu bhar spun la 7 BHARAT, 7 condimente amestecate. eu cumpar amestecul deja facut, dar ce contine habar nu am.

latifa
05-08-2006, 12:45 AM
Eu nu am auzit de bewat,dar probabil e acelasi lucru:smile01:

Raisa
05-08-2006, 04:28 PM
6 portii----timp de preparare 30 minute

Ingrediente:
2 linguri ulei de masline
800g cartofi la cuptor
8 oua batute
4 rosii taiate felii
150 g Mozzarella rupta in bucati
sare
piper

prima etapa:
Incinge uleiul intr-o tigaie mare. Asaza cartofii in tigaie intr-un singur strat si prajeste-i timp de 5 minute. Toarna ouale batute in asa fel incat sa acopere complet cartofii, asezoneaza si lasa la foc potrivit inca 15-20 minute, pana cand tortilla a capatat consistenta atat pe margini, cat si in centru.

A 2 a etapa:
Ia tortilla de pe foc si da-o in cuptorul incins,sub grill-ul incins, pana cand suprafata este ferma. Scoate din cuptor, garniseste cu rosiile si Mozzarella si pune-o din nou in cuptor 3-5 minute sau pana cand rosiile s-au inmuiat, iar branza s-a topit.

Se taie felii groase si se serveste cu o salata pe gustul fiecaruia

Pofta buna:smile01:

amal
05-08-2006, 04:39 PM
nu ma mai joc:smile308:

tot povestiti ca ati mancat aia si aia, de ce nu puneti reteta?? sa mancam si noi...de noi mai merge, dar ce fac "mamicile in asteptare" de pe site?:smile19:

si ati scris de sos de rodii si eu n-am asa ceva:smile308: si imi plac rodiile:smile308:

Anna
05-10-2006, 08:15 AM
Salata chinezeasca cu taitei

400 g taitei chinezesti cu ou, 4 morcovi, 2 fire praz, 2 ardei grasi rosii, 2 linguri sos de soia, piper, sare, ulei de masline

Taiteii se fierb in apa cu sare. In timp ce fierb, prazul si ardeii se taie bucatele, iar morcovii rondele. Morcovii si prazul se calesc in 3 linguri de ulei de masline 2-3 minute, dupa care se pune sosul de soia si se lasa sa fiarba 10 min. Se adauga ardeii. Se sareaza si se pipereaza. Se adauga pastele si se mai lasa pe foc mic 5 min

Anna
05-10-2006, 08:20 AM
Pui cu ananas
Ingrediente
300 g pui
o cutie compot de ananas(400g)
1 ceapa
2 catei mari de usturoi
1 lingura de ghimbir pisat
2 linguri de sos de soia(light soy sauce)
1 lingura de amidon
1 morcov mic
4 liguri de ulei


Se amesteca puiul cu amidonul si 1/2 din sosul de soia. Se incing 2 linguri de ulei si se prajeste puiul. Se scoate si se tine cald.
Se adauga si restul de ulei si se incinge. Se pune ceapa, usturoiul, ghimbirul si morcovul taiat felii subtiri si se prajesc pana se inmoaie putin cam 3–5 minute. Atentie sa nu se devina maro. Se adauga ananasul si cu zeama (daca e proaspat se pun 100 ml aps) si restul de sos de soia in tigaie. Cand s-a evaporat aproape toata zeama se pune si puiul sa se incalzeasca. Se serveste cald.

amal
05-10-2006, 03:13 PM
ce e cardamom din engleza in araba, hell?
eu unde pot gasi hell? probabil doar in Bucuresti...:smile308:

latifa
05-10-2006, 11:27 PM
Eu am hell(hai amal sa-ti dau si tie:D ),dar mie nu-mi place.Sotul meu il foloseste la cafea,dar cum eu nu beau nici cafea...

amal
05-11-2006, 12:15 AM
Tocanita sarbeasca

300-400g carne vaca
1/2 kg cartofi
300g ardei gras
1/2 kg rosii
100g orez
3 morcovi
1 ceapa
150ml smantana
80-100ml ulei
sare, piper, patrunjel.

Ceapa se taie marunt si se caleste in ulei. Se adauga carnea taiata bucati mici. Se sareaza si se adauga 2-3 linguri de apa. Se poate adauga o lingurita cu varf de vegeta.

Se fierbe totul la foc mic, sau la cuptor, timp de 1-1 1/2 ore sau mai mult. Cand devine moale se adauga morcovii rondele si orezul curatat, spalat si stors.Se pun si ardeii taiati felii, cartofii cuburi, rosiile taiate felii de 2cm si 400ml apa. In cazul in care nu avem suficiente rosii, completam cu suc de rosii sau cu pasta de rosii si apa.
Se amesteca bine si se mai lasa sa fiarba acoperite aprox 30 min, amestecand din cand in cand.
Cand carnea e fiarta se poate adauga faina frecata cu smantana si diluata cu 200ml apa rece, care se toarna peste carne si se lasa sa dea cateva clocote ca sa se lege sosul. Se poate pune si o foaie de dafin.
Se serveste doar calda, presarata cu patrunjel maruntit. Se pastreaza la rece.

reteta am vazut-o in revista superbebe, cred ca e o revista noua aparuta. m-a atras pt ca scria cu litere mari cat te costa ...un copil, si m-am cam ingrozit cand am citit; 25milioane pe an numai scutecele :smile308: m-am descurajat total...na,e clar, trebe cariera intai ca sa poti a faci un bebica..

desi reteta e trecuta in revista ca e gustoasa si plina de vitamine, eu zic ca ingrasa sigur...dar putem manca o data si tocanita, de dragul amintirilor. zic eu ca seamana cu tocanita romaneasca, doar ca are orez in plus; n-am incercat niciodata asa.
eu as adauga si putin ardei iute...

Anna
05-11-2006, 03:33 PM
Eu am hell(hai amal sa-ti dau si tie:D ),dar mie nu-mi place.Sotul meu il foloseste la cafea,dar cum eu nu beau nici cafea...


mmmmmmm mie imi place de mor cafeaua cu hell mi-a adus sotu din kuwait un kilogram:)nu mai beau cafea ca obisnuiam sa beau prea multa zi de zi si imi face rau acuma dar o mai folosesc in sesiune....ca daca beau o cana de aia nu dorm toata saptamana:)

Anna
05-11-2006, 03:37 PM
Salata cu piept de pui si legume mexicane

Ingrediente
1 piept de pasare mare, 400 gr. amestec de legume mexicane (se gasesc in comert in conserve sau congelate in pungi),150/200 gr. paste fainoase in forma de spirala, maioneza cu iaurt, o cepa, sare, unt, optional, piper si alune; pentru ornat: felii de portocala si lamiie


Mod de preparare
Pieptul de pasare fiert si taiat cubulete impreuna cu legumele date in 2/3 clocote se prajesc putin in unt. Se lasa sa se raceasca si apoi se amesteca cu pastele fierte, maioneza, ceapa taiata pestisori, sarea, piperul, alunele si se orneaza cu portocale si lamiie

ommuhee
05-13-2006, 03:06 AM
Timp de preparare:

35 min (complexitate redusa)

Ingrediente

1 kg. file pui, 1/4 kg. cascaval, 200 gr masline, pesmet

Mod de preparare

Se iau de pe pieptul de pasare bucatile de carne taiate in lungime, fleici, si se introduce in interiorul fiecarei fleici putin cascaval si masline, taiate bucati, dupa care se ruleaza inr-o hirte silver (folie de aluminiu). Se pun fleicile, invelite, in apa care clocoteste, timp de 15 minute, dupa care se scot si se lasa sa se raceasca timp de 10 minute. Se dau prin ou batut, prin pesmet uscat si se pun in ulei la prajit.
Se serveste cu cartofi prajiti

pofta buna sper cei care o sa incerce prepararea sa ma serveasca si pe mine :D ,astept...

genan
05-13-2006, 03:30 AM
mmmmmmm mie imi place de mor cafeaua cu hell mi-a adus sotu din kuwait un kilogram:)nu mai beau cafea ca obisnuiam sa beau prea multa zi de zi si imi face rau acuma dar o mai folosesc in sesiune....ca daca beau o cana de aia nu dorm toata saptamana:)


:smile308: :smile308: :smile308:
eu nu am norocu tau... am ajuns sa beau pe la 11 seara si 2 cani de cafea, adica jumate de litru si pe la 3 nopatea tot ma ia somnu....:( :( :( foarte rar rezist mai mult....

amal
05-13-2006, 01:38 PM
draga genan, regimul tau cu cafeaua si cu ora3 noaptea in sesiune pt mine ar fi adevarata tortura...
eu in sesiune dormeam devreme, ma trezeam devreme, si fuga la sala de lectura...si invatam cate 13 ore pe zi (calculate fara pauze) fara cafeluta...si nici nu aveam probleme cu somnul:)

genan
05-13-2006, 02:50 PM
draga genan, regimul tau cu cafeaua si cu ora3 noaptea in sesiune pt mine ar fi adevarata tortura...
eu in sesiune dormeam devreme, ma trezeam devreme, si fuga la sala de lectura...si invatam cate 13 ore pe zi (calculate fara pauze) fara cafeluta...si nici nu aveam probleme cu somnul:)


oooooooooofffffffffffffffff ce mi-as dori si eu sa pot face asa... dar pur si simplu ziua nu pot sa invat calumea... si am ajuns sa dorm de la 5 dimineata, chiar si 6 (azidimineata la 6 am mers sa dorm..:D:D ) si sa ma trezesc la pranz.... de acum incolo ma pun pe carte.... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

latifa
05-13-2006, 03:12 PM
Si eu la fel.Invat toata noaptea si ziua doar dupa ora 2 dupa-masa.Inainte de examene nu dorm noaptea ci stau pana la 6 dimineata sa invat,dupa care fac un dus si plec la faculta.In schimb eu nu beau cafea deloc,nici mirosul nu-l suport.Despre somn ce sa mai spun,mie mi-e somn tot timpul,cu examene,fara examene,ziua,noaptea...Nu pot sa-mi dau seama de ce,dar eu sunt in stare sa dorm 24h fara sa ma ridic din pat,nici mancare nu mi-ar trebui...Chiar nu mai stiu ca sa ma fac cu somnul asta...Ma trezesc in fiecare dimineata la 8 si ma culc noaptea pe la 1,dar tot mi-e somn toata ziua:smile33: Iar cand prind o zi cand nu am treaba,v-am spus,dorm non-stop,nici nu-mi deschid ochii doar daca suna telefonul:smile33: Stie cineva cum as putea sa rezolv problema asta?

imanikka
05-13-2006, 04:26 PM
LAtifa trebuie sa ne luam de manuta. Eu mai bine invat noaptea ( bineinteles cu ajutorul cafelei) , iar inainte de examen nu dorm.Daca dorm , parca mi se sterge mintea:smile308: :smile33:
Nustiu ce o sa fac anul asta la examenele de licenta. Insha Allah sa treaca totul cu bine

Raisa
05-13-2006, 07:59 PM
Dragele de ele, cum se mai chinue cu cafeaua...........

Nici eu nu beam cafea in sesiune, de fapt nu beau deloc.

Si eu sunt o somnoroasa:o , dar in sesiune invatam bine, ma trezeam dimineata si mergeam la sala de lectura si seara ma intorceam. Eh, ce vremuri, ma bucur ca am scapat:smile16: insa stiti voi mereu este cate ceva de invatat....asa ca....nu prea scapam.

Examene usoare si succese

Va asteptam aici cu carnetele la apel; nu cumva sa veniti cu note mici:smile01: :smile01:

Saira
05-13-2006, 09:09 PM
offffffffffff.............parca ma intristez si ma bucur in acelasi timp!ma intristez fiindca vad ca mai sunt persoane care o au o problema cu somnul si ma bucur fiindca vad ca nu se mai intampla si altora,incepusem sa intru in panica.
sa va spun ceva:inainte mie nu prea mi-era somn decat iarna dar de vreun an as dormi intr-una....si nu numai ca as dormi,dar simt ca nu ma pot concentra!sau simt ca ma plictisesc repede...sincer:ma vreau pe mine cea dinainte!are cineva vreo solutie pt noi,somnoroasele?:smile308: :smile308: :smile308:

amoodia
05-13-2006, 09:20 PM
somnoroase pasarele
pe la cuiburi se aduna....


intru si eu in club,dar eu recunosc ca nu dorm calumea, si din cate stiu eu somnul de la 23 la 1 noaptea e cel mai odihnitor.

dunia
05-13-2006, 10:39 PM
eu as dormi tot timpul
daca ma culc nu ma mai trezesc
as putea dormi toata ziua in fiecare zi
doar cand ma stresez am insomnii si atunci e jale.
Daca nu ma culc seara pana la ora 10 a doua zi sunt o ruina. Si am nevoie in general de 12 ore de somn altfel....

dunia
05-13-2006, 10:41 PM
dar cum am ajuns sa vb despre somn la capitolul retete????:smile16:

amal
05-14-2006, 01:25 AM
am tot vazut si citit ca tot in primele ore ale noptii, si doar in somn, intre 23 si 1 noaptea se secreta un hormon care are rol in reglarea ----bolismului...deci cele care nu dorm au de a face cu kg in plus...

oricum organismul se deregleaza cu nopti pierdute...in timpul somnului se reface sist nervos, sist imun...si fiecare hormon se secreta la anumite ore, ciclic...deci nu degeaba noaptea a fost creata noapte si ziua zi...

genan
05-14-2006, 02:05 AM
am tot vazut si citit ca tot in primele ore ale noptii, si doar in somn, intre 23 si 1 noaptea se secreta un hormon care are rol in reglarea ----bolismului...deci cele care nu dorm au de a face cu kg in plus...

oricum organismul se deregleaza cu nopti pierdute...in timpul somnului se reface sist nervos, sist imun...si fiecare hormon se secreta la anumite ore, ciclic...deci nu degeaba noaptea a fost creata noapte si ziua zi...



:smile308: :smile308: :smile308: :smile308:
da amal, stiu si eu fff bine asta cu ciclurile circadiene,.... dar ce sa fac daca asa sunt? as dormi non stop ziua, iar noaptea.....:smile33: :smile33:

imanikka
05-14-2006, 12:19 PM
Genan nu te intrista, avem surori care se afla la celalalt cott al lumii, si se bucura ele cand la ele e ziua ( la noi e noapte) si stam pe forum cu ele:D :D
Allah sa ne binecuvanteze

ayesha
05-16-2006, 05:08 PM
Nu am uitat ca am promis sa va dau reteta la biriany indian.Asadar iat-o.
Poate fi preparat cu carne de pui sau vita(halal)
-1 pui taiat bucati
sau
-1kg de carne vita sau oaie taiata bucati
-usturoi zdrobit 6-7 catei,Ginger sau ghimbir ras pe razatoarea mica ,cam o bucatica cat degetul mic.
-sare dupa gust, 5 rosii, 1 kg de orez Basmati, 1kg iaurt, enibahar, nuca de cocos rasa, Cardamom, cuisoare, cilii rosu, cilii verde, 4-5 cepe, haldi sau se mai numeste orlando, kamun, scortisoara praf, ulei un sfert de sticla la 1 kg de orez, menta, patrunjel tocat, cateva fire.
MOD DE PREPARARE:
Se taie ceapa ,julien' si se pune la calit pana ce devine aurie-brun.
Se da carnea taiata bucatele, prin usturoi amestecat cu ginger ginger rosu si haldy. Amestecati-le bine pana ce carnea este colorata iar apoi puneti carnea peste ceapa calita. Amestecati bine carnea cu ceapa si uleiul. Puneti apoi nuca de cocos cam 5-6 linguri , impreuna cu enibaharul, cardamomul, cuisoare, menta, ardeiul iute verde, scortisoara, menta............toate acestea se pun intr-o cantitate nu foarte mare , de preferat dupa gust sau preferinte, ATENTIE: puse in cantitati mari pot da un parfum si aroma prea puternice mancarii. Asadar este de preferat sa pui cu doua degete din cuisoare, cardamom, enibahar cam 7-10 boabe, menta o ligurita si jumatate, 1ardei iute (taiat rondele), rosiile taiate patrate si puse in oala impreuna cu 500 de grame iaurt. Amestecati, mai puneti daca este nevoie de un pahar de apa si lasati-le sa fiarba, acoperindu-le cu un capac, si lasate la foc mic. Intre timp puneti orezul in apa sa stea cateva minute sa se umfle.
Dupa o ora si jumatate de la fierberea carnii impreuna cu cele mentionate mai sus , puneti orezul, adaugand apa dupa cantitatea de orez (astfel incat sa se poata fierbe normal) si patrunjelul tocat . Amestecati-le o singura data fara a mai reveni pe parcusul fierberii acesteia. Se lasa la fiert inca o ora . Dupa ce ati stins focul mai lasati acoperita oala 10-15 minute. In medie trebuie sa fiarba cam 2 ore si jumatate astfel incat carnea si orezul sa fie fierte foarte bine ,carnea sa se topesca in gura.
POFTA BUNA

kamun = chimen
cardamom = hel
haldi = curcuma, turmeric, haridra, gauri (adaugat de amal)

amal
05-16-2006, 08:56 PM
ayesha, am corectat putin ortografia din postarea ta, cred ca erai grabita:)
am adaugat precizarile la ingrediente, pt ca sant fete care nu stiu araba si poate nu-si dau seama despre ce ingrediente e vorba.
sper ca nu te superi.

maryam
05-16-2006, 09:12 PM
Da io n-am inteles rosiile cu iaurtul cand si unde se pun...ziceti repede ca maine o fac si dc iar ma lasati sa astept ca data trecuta chiar ca vin dupa voi:smile16: :smile01:

amal
05-17-2006, 12:23 AM
Supa de cartofi cu crevete (shrimps)

Preparare cca 45 min, Fierbere cca 20 min

Ingrediente pt 4 portii:

1 ceapa
1 legatura zarzavat de supa, 1/2 legatura patrunjel, un fir marar
700g cartofi albi
1 1/2 lingura unt
1 L supa de pui
30g ceapa verde
sare, piper
(150g bacon)
150g crevete mici
100ml smantana
nucsoara macinata

1. Se toaca ceapa, se curata zarzavatul si se taie cuburi. Se curata cartofii si se taie cuburi.
2. Se prajesc intr-o lingura de unt ceapa si zarzavatul se supa.Se adauga cartofii si se calesc impreuna 5 min. Se toarna supa si se fierbe 15min.
3. Se curata ceapa verde, se taie rondele si se caleste 8min in restul de unt. Se sareaza si se pipereaza. Se spala verdeata, se toaca si se amesteca impreuna cu crevetele.
4. 1/4 din cuburile de legume se scot din supa. Restul se paseaza (eu folosesc blenderul).
Se inglobeaza smantana, sare, piper si nucsoara. Se adauga cuburile de legume, ceapa verde si crevetele.
sursa: revista Ioana, Secretele Bucatariei.

hannen
05-17-2006, 10:31 AM
Da io n-am inteles rosiile cu iaurtul cand si unde se pun...ziceti repede ca maine o fac si dc iar ma lasati sa astept ca data trecuta chiar ca vin dupa voi:smile16: :smile01:

Maryam,vezi ca am mai pus si eu una pe celalalt forum.Poate te inspiri si de acolo.
Eu cred ca fierte atita ,rosiile cu toate alea iese un terci din care nu mai intelegi mare lucru.
Plus ca astea se aseaza in straturi si se dau putin la cuptor.
Acum depinde,or fi mai multe feluri de al prepara.

Amal,mai e un ingredient acolo pe care nici eu nu-l stiu,ceva cu h parca,imi scapa acum:smile33:
Cine il stie ce e?

hannen
05-17-2006, 10:35 AM
uite aici,am dat un copy/paste

Pasul 1: Se prepara doua tipuri de apa aromata(Aroma Waters) care sa aiba asa :savory aroma si sweet aroma(intelegeti voi lola: )

Savory Aroma Water :
Se folosesc piperurile aromate intregi. Aduceti apa la fierbere, adaugati Nutmeg (nucsoara), Mace (membrana de nucsoara, in araba cica e Fuljan), Cinnamon (scortisoara), Cloves(cuisoare), Black Cardamoms (hal aswad in araba), Fennel seeds (Anason dulce), Bay Leaves (foi de dafin), Blak Peppercorns (piper negru) si sare.
Lasati acoperit 20 de minute
--------------------------------------------------------------------------------
cu focul stins
--------------------------------------------------------------------------------
Toate aceste ingrediente se pun intr-un suport special , sau intr-o panza pt. ca apoi sa le puteti scoate si arunca.

Sweet Aroma Water:
Este in realitate lapte cu Cardammom Seeds, Saffron (Sofran) si Kewra adica Screwpine (nu-l stiu in romana)

Pasul 2: Alegeti orez cu boaba lunga, de preferat Basmati rice. Nu se clateste sau spala (cica :lola: ) Se incalzeste o tigaie grea (sau groasa probabil) cu grasime (ghee) si se prajeste orezul amestecind. Culoarea se va schimba intr-un usor maro si va avea o aroma de alune. Adaugati Savory water (un pahar de orez, doua de apa). Se aduce la fierbere si se opreste focul. Se acopera si se lasa la inmuiat.

Pasul 3: Luati un picior de miel (se poate folosi miel, bucati de pui sau vita) se taie bucati mici, se inteapa cu furculita fiecare. Preparati marinata din Papaya Fruit Meat si iaurt simplu. Iaurtul trebuie pus la scurs intr-o bucata de pinza, asa se va diminua gustul acru de zer. Se marineaza la te. camerei aprox . 2 ore.
Se scoate din marinata, nu trebuie spalata iar daca vreti puteti arunca marinata, deja si-a facut treaba.
Radeti ceapa, usturoi si ginger , prajiti pina aproape se evapora toata apa. S-ar putea ca pasta sa-si schimbe culoarea in verde-maro. Se aduauga carnea si se continua sote-ul. Apoi adaugati puree de tomate, Garam Masala (amestec de cumin, coriandru, cinnamon, cardammom, cloves and indian bay leaves , cred ca se gaseste si in ro.) sare si piper. Puneti putina apa si inabusiti 20 de min pina este gata carnea. Amestecul trebuie sa fie aproape uscat.

Pasul 4: Acum trebuie sa preparam cele necesare pt. condimentarea intre straturi. Taiem citeva cepe fasii subtiri si le calim in grasime. Se continua pina cind ceapa se caramelizeaza .Taiati frunze proaspete de menta si de cilandro (imi scapa ce-i asta....imi sta pe limba :lola: ) si se pun in farfurii separate(de ce oare?? :lola: )

Pasul 5: Se alege o oala adinca.Tineti minte, mereu stratul de jos si de sus trebuie se fie de orez.
Puneti un strat subtire de orez, adaugati putina Savory Water si Sweet Water in miscari circulare. Puneti un strat de carne, adaugati un strat de "garnitura" ce consta din ceapa caramelizata, menta si cilandro, almonds prajite si stafide. Incepeti iar un strat de orez si continuati la fel pina terminati ingredientele.
Pe ultimul strat de orez punem iar cele doua ape aromate :lola: Se acopera cu folie de aluminiu.

Pasul 6: preincalziti cuptorul si bagati oala.Timpul depinde in functie de cantitatea pe care o preparam. Se reduce temp si se tine pina inainte de servire, se scoate 15 min. inainte.



Sincer eu n-am facut-o, nu stiu cum iese asta dar din cite am gasit mi s-a parut cea mai gustoasa. Eu ce am mincat avea orezul galben, parca era fiert cu sofran, avea si bucati de ardei verde iute, stafide dulci, black cardammom (are o aroma dulce , super) , scortisoara (bucati intregi), ceapa rosie cruda. Eu am papat cu miel, a fost UN DELICIUUUU!!

cilandro = coriandru
kerwa = screwpine = pandan leaf
http://www.kurma.net/glossary/images/pandan.jpg
almonds = migdale (adaugat de amal)

ayesha
05-17-2006, 11:09 AM
ayesha, am corectat putin ortografia din postarea ta, cred ca erai grabita:)
am adaugat precizarile la ingrediente, pt ca sant fete care nu stiu araba si poate nu-si dau seama despre ce ingrediente e vorba.
sper ca nu te superi.
Nici o problema,nu ma supar ,chiar ma bucur ptr ca oricum nu stiam denumirile acelea.

ayesha
05-17-2006, 11:14 AM
Da io n-am inteles rosiile cu iaurtul cand si unde se pun...ziceti repede ca maine o fac si dc iar ma lasati sa astept ca data trecuta chiar ca vin dupa voi:smile16: :smile01:
Rosiile se pun odata cu carnea toate condimentele si mirodeniile apoi dupa ce lasi putin carnea in uleiul cu ceapa si tot ce am zis mai sus............la calit ,se pune iaurtul.Este un deliciu.Si iti doresc pofta buna.Vezi sa le fierbi cat se poate de bine sa nu te grabesti ,poti da gres ptr ca carnea este esential sa se fiarba prima si bine,pana ce cade de pe os ..........apoi pui orezul care sa fiarba asa sa-l poti alege bob cu bob din oala nu sa se farame.Ai grija sa nu pui multa apa .Te orientezi la cat rez pui.

ayesha
05-17-2006, 11:26 AM
Eu cred ca fierte atita ,rosiile cu toate alea iese un terci din care nu mai intelegi mare lucru.
Plus ca astea se aseaza in straturi si se dau putin la cuptor.
Acum depinde,or fi mai multe feluri de al prepara.


NU IESE TERCI ...........daca te referi la Biriany.Ba dimpotriva iese un deliciu ,ptr ca tot sucul si sosul respectiv care iese, combinat cu rosiile carnea si tot ce am zis mai sus.............vor fi absorbite de orez...........de aceea am si zis sa fie atenta cata apa pune ptr a nu iesi TERCI.Daca mai aveti nelamuriri intrebati-ma.

ayesha
05-17-2006, 11:28 AM
NU IESE TERCI ...........daca te referi la Biriany.Ba dimpotriva iese un deliciu ,ptr ca tot sucul si sosul respectiv care iese, combinat cu rosiile carnea si tot ce am zis mai sus.............vor fi absorbite de orez...........de aceea am si zis sa fie atenta cata apa pune ptr a nu iesi TERCI.Daca mai aveti nelamuriri intrebati-ma.
A,si am uitat sa zic ca asta nu se da la cuptor ,ci doar se fierbe pe aragaz.Asta este biriany traditional din Sudul Indiei,sa nu facem confuzie.Asa mai sunt multe feluri de biriany ..............Pakistan,Egipt etc

amal
05-17-2006, 02:54 PM
Amal,mai e un ingredient acolo pe care nici eu nu-l stiu,ceva cu h parca,imi scapa acum
Cine il stie ce e?

am gasit pe http://www.holistic-online.com/Herbal-Med/_Herbs/h27.htm ce este haldi:
Curcuma, turmeric, haldi, haridra, gauri e acelasi lucru.

oricum eu n-am asa ceva:smile308:si am o gramada de retete cu tot felul de condimente...in supermarketuri nu gasesc chiar orice.
na, pana o sa ajungem noi ca in alte tari mai 'rasarite' sa avem magazine pt condimente, furam de la arabi ce putem:D

http://www.holistic-online.com/Herbal-Med/images/curcuma-longa.JPG

maryam
05-17-2006, 03:24 PM
Mai lamuriti-ma ca eu sunt grea de cap(:smile33: si din cauza voastra :) :smile01: :smile16: azi am gatit altceva dar Inshaa ALLAH fac maine),am inteles cu rosiile dar orezul se amesteca si el cu astea si carnea sau se serveste separat????????

amal
05-17-2006, 03:32 PM
am cautat si screwpine...off , unde sa o gasesc si pe asta...

screwpine = kewra = pandan leaf
http://www.kurma.net/glossary/images/pandan.jpg

zice aici ca e un ingredient important pt savoare si culoare pt mancaruri si pt deserturi. se foloseste extractul din frunze, sau frunzele ca atare se leaga intr-un nod, si se pun la fiert cu mancarea.

amal
05-17-2006, 03:48 PM
cilandro vad ca e denumirea in spaniola pt coriandru...minune mare. invatam si limbi straine:)
CILANTRO, Cilandro, Coriandrum sativuin

http://seed.for.free.fr/grain.php3?id=coriandrum_sativum_10b

http://seed.for.free.fr/images/coriandrum_sativum_10b.jpg

http://www.puertoaroche.com/aromacilantrohoja.jpg

amal
05-17-2006, 04:06 PM
hannen, din cate am inteles eu ai postat reteta tot pt biriany, in alta varianta. daca gresesc sa ma corectezi, pt ca am arhivat reteta ta sub aceasta denumire.

hannen
05-17-2006, 05:59 PM
Da amal,e tot briyani.
Asta e varianta care mi s-a parut mai gustoasa,ca de facut n-am facut-o!

hannen
05-17-2006, 06:04 PM
Aha,deci ala e curcuma(turmeric)
E ok,il am si il stiu.Se foloseste in loc de sofran pt. culoarea galbena.
Cred ca se poate si fara el!Si mai cred ca se gaseste si in romania pt. ca am vazut in multe ingrediente romanesti (in amestec) acest ingredient,curcuma.
spor la cautari amal:D

ayesha
05-17-2006, 06:43 PM
Mai lamuriti-ma ca eu sunt grea de cap(:smile33: si din cauza voastra :) :smile01: :smile16: azi am gatit altceva dar Inshaa ALLAH fac maine),am inteles cu rosiile dar orezul se amesteca si el cu astea si carnea sau se serveste separat????????
Orezul se amesteca cu totul si il vei lasa sa fiarba in continuare.Nu separi nimic.Totul in aceeasi oala.

maryam
05-17-2006, 11:35 PM
Haneen ,habibtica mea draga,iti multumesc dar stii ca eu n-am rabdare sa stau in bucatarie,numai de ciitit imi ia juma de zi pana vad cum se face,dar tineti-va bine ca maine fac Inshaa ALLAH.Insa pentru inceput am sa ma "bag" la cealalalta reteta
Multumesc Ayesha,vezi ca esti divina :D :smile16: dc nu iese:smile16:
Nu stiu cu ce sa-l fac insa...cu aviara sau cu nebuna?:smile33: :smile01: Deocamdata am pus la dezghetat vacuta cea nebuna,dar pana ma culc poate ma razgandesc.
Oricum acolo mi se par cantitati f mari....
In fine,sa faceti du`a pentru mine.

hannen
05-18-2006, 06:54 AM
Haneen ,habibtica mea draga,iti multumesc dar stii ca eu n-am rabdare sa stau in bucatarie,numai de ciitit imi ia juma de zi pana vad cum se face,dar tineti-va bine ca maine fac Inshaa ALLAH.Insa pentru inceput am sa ma "bag" la cealalalta reteta
Multumesc Ayesha,vezi ca esti divina :D :smile16: dc nu iese:smile16:
Nu stiu cu ce sa-l fac insa...cu aviara sau cu nebuna?:smile33: :smile01: Deocamdata am pus la dezghetat vacuta cea nebuna,dar pana ma culc poate ma razgandesc.
Oricum acolo mi se par cantitati f mari....
In fine,sa faceti du`a pentru mine.
Esti de coma,auzi la ea,aviara sau nebuna:D

Ai dreptate,suna complicat,atitea procese ca iti ia toata ziua.Incearca-le pe rind.Eu stiu ca am mancat in egipt si mi-a placut mult,mult de tot!Dar cum il fac aia habar n-am.Era orezul bob cu bob,nu avea sos .
Avea stafide si toate condimentele alea prin el,cel putin hall-ul si scortisoara miroseau de te innebuneau.Nu mai zic de carnita?Era amestecata dar cred ca fusese pregatita separat,in cuptor sau pe jar pt ca era un deliciu.
ce pofta mi-am facut:smile16:

dunia
05-18-2006, 12:03 PM
Turnati ulei in oala si adaugati 2 lingurite seminte de mustar
Incalziti la foc mediu pana ce semintele incep sa pocneasca. Taiati cartofii in cubulete mici si adaugati in oala
Adaugati 1 lingurita masala, 1/2 lingurita gharam masala si 1/2 lingurita seminte de fennel, 1/4 lingurita turmeric si sare dupa pofta
Dupa cateva minute adaugati 3 lingurite de suc de lamaie si 2 linguri mari de iaurt grecesc, sau depinde de cantitatea de cartofi
Amestecati bine si adaugati apa si fierbeti
Nu stiu daca am tradus bine condimentele, ca eu niciodata nu am gatit pe romaneste:smile33:

Gharam Masala zice ca e un amestec intre coriandru, cardamon, scortisoara, praf de chilli, si cuisoare.
Turmeric=curcumin
fennel seeds= feniculul
Vai ca tot am transpirat cautand, eu care asa bine ma pricep la bucatarie:smile16:
Sper sa va ajute.

amal: am unit postarile tale pt a fi mai usor pt cele care cauta retele in arhiva.

ayesha
05-18-2006, 03:12 PM
SA ne traduca si noua cineva reteta asta ,nu inteleg nimic ............si cum este iaurtul grecesc?Se gaseste in Romania.............numai zic de condimente.........ca acolo chiar ca nu stiu nici in ce limba sunt:smile33:
Pare foarte rapid de preparat si de aceea intreb.............si apropo cum prepari masala .......ce pui?Ca noi pe aici nu gasim masala de cumparat decat sa o preparam in casa.

dunia
05-18-2006, 03:19 PM
E f buna reteta si usor de facut, o delicatesa pe la restaurantele indiene, eu nu stiu condimentele astea in romaneste cum se numesc, dar o sa incerc sa ma interesez pe ceva siteuri insa nu pot sa le traduc din cauza ca eu nu cunosc condimentele in general in nici o limba asa ca....:smile33:
Poate careva dintre voi stie

dunia
05-18-2006, 03:57 PM
Spalati o cana de fasole boabe cu apa rece si lasati peste noapte la inmuiat.
Intr-o oala puneti apa 3 sferturi si adaugati fasolea, 2 ardei iuti feliati, ghimbir razuit o jumatate de lingurita si o jumate lingurita curcumin. Lasati pana incepe sa fiarba si apoi o dati la foc incet. Lasati pe foc pana fasolea devine foarte moale
In alt vas puneti ulei si ceapa si seminte de chimen. Lasati sa se prajeasca ceapa si apoi adaugati rosii taiate felii cam o jumatate cana. Aceasta se adauga peste fasole apoi se adauga suc de lamaie, Gharam Masala si sare. Mai fierbeti cateva minute apoi adaugati coriandru.
Se serveste ca atare sau cu orez.

Gharam Masala e un amestec intre coriandru, cardamon, scortisoara, praf de chilli, si cuisoare.
Turmeric = curcumin (adaugat de amal)

ayesha
05-18-2006, 04:59 PM
Gharam Masala zice ca e un amestec intre coriandru, cardamon, scortisoara, praf de chilli, si cuisoare.
Turmeric=curcumin
fennel seeds= feniculul
Vai ca tot am transpirat cautand, eu care asa bine ma pricep la bucatarie:smile16:
Sper sa va ajute

Mersiii muuuuuuuuult..........scuze, nu am vrut sa te obosesc.......daca stiam ca este din bucataria indiana il intrebam pe sotul meu:D ca este indian si oricum el gateste in casa.Il pun sa-mi faca mancarea asta .Abea astept sa o degust.Pot sa ma numesc o FERICITA ptr ca nu gatesc ,nu-i place mancarea romanesca:D

dunia
05-18-2006, 05:10 PM
Ho ho, nici eu nu gatesc niciodata, doar astept mancarea servita. Am gatit si eu la inceput, si cred ca asa s-a speriat ca de atunci gateste el. Pana in zilele noastre pomeneste saracu faimoasa mea lasagna. Faimoasa in ghilimele:smile16:

amal
05-19-2006, 11:43 AM
http://mall.azhar.jp/shops/ihf_mise/images/thumb/a00061_thumb.jpg

Ingrediente Gharam Masala:

Chilly rosu, Coriandru, Scortisoara, Cuisoare, Cardamom , Curcuma (turmeric), Chimion , mustar, Molotru (fenugreek -in engleza) , Anason stelat, Anason, Piper, Chimen, Nucsoara, Pathri (nu gasesc ce este)

coriandru (romana) = Kuzbarah, Kusbarah (araba), Coriander (engleza)

cuisoare (romana) = cloves (engleza), Kabsh qarunfil, Kabsh qaranful (araba)

cardamom (romana) = Habbahan, Habbu al-hal, Habbu al-han, Hail, Hayl, Hal (araba)

curcuma (romana) = Indian saffron (engleza), Kurkum, Uqdah safra (araba)

chimion amar, chimion turcesc (romana) = Kamoun, Kamun (araba), Green cumin, White cumin, Cummin (engleza), Jeera (hindu), Cuminum cyminum
http://www.advanced-group.com.eg/media/Products/cumin%20seeds.jpg

Molotru, Molotru comun, Schinduf (romana) = Fenugreek (engleza) = Hulba, Hilbeh (araba), Methi (hindu)
- are gust asemanator cu chimenul, dar este putin mai amar. am gasit denumirile in lb. romana si araba pe site-ul meu salvator: www.uni-graz.at unde sant specificate denumirile condimentelor in diferite limbi.iata imaginea:
http://members.lycos.co.uk/amalis/files/Fenugreek-methi-seeds,%20fin.jpg
http://members.lycos.co.uk/amalis/files/Illustration_Trigonella_foenum-graecum0.jpg

anason stelat (romana) = star anise (engleza) = Saunf (hindu):
http://www.suttonsbayspices.com/images/20034.jpg
uite ce lucruri noi invatam la bucatarie, cautand despre star anise, am gasit ca din acest condiment se extrage acidul shikimic (scriu cum e in engleza) , folosit pt producerea oseltamivir phosphate = Tamiflu, folosit in terapia gripei aviare. Deci fetelor, cand nu aveti indoieli in privinta puiului consumat, treceti la rontait de anise.
sursa: http://news.nationalgeographic.com/news/2005/11/1128_051128_star_anise.html

anason (romana) = saunf (hindu) = Habbet hilwa, Habbu al-hulwah, Yansoon, Yansun, Anisun, Kamun halu, Kamoon halou (araba), Sweet cumin, Aniseed (engleza)
http://members.lycos.co.uk/amalis/files/pimpinella%20seeds2.jpg
http://members.lycos.co.uk/amalis/files/pimpinella%20anisum1.jpg
feniculul, chimenul, anasonul au gust asemanator deci daca nu gasiti anason, puneti fenicul ( se gaseste mai usor).

chimen = Shahjeera (hindu) = Black cummin (engleza), Bunium persicum
http://www.uni-graz.at/~katzer/pictures/buni_01.jpg

nucsoara (romana) = nutmeg ( engleza) = Jouza at-Teeb, Jouza al-Teeb, Josat at-Tib, Josat al-Tib, Jowz buwwa (araba)

amal
05-19-2006, 01:35 PM
Va rog frumos, cand traduceti retete din alte limbi ( inclusiv araba) in limba romana sa cautati singure denumirile ingredientelor.
cautati pe site-ul:
http://www.uni-graz.at/~katzer/engl/spice_alph.html

aici aveti ingredintele in ordine alfabetica, in diferite limbi. va va fi usor sa gasiti denumirea corespunzatoare, daca nu in romana, macar in limba engleza.

daca nu gasiti denumirea din limba araba in romana sau in engleza, cautati pe google imaginea cu condimentul respectiv si postati-o.

amal
05-20-2006, 02:07 AM
Tarta cu vinete, tomate si parmezan

Ingrediente:
1 aluat de placinta
300g vinete coapte pe grill
4 rosii taiate in bucatele
1 bucata mozarella taiata cubulete
parmezan ras ulei de masline

aluatul:
400g faina
200g unt
1 ou
sare, cat 1 varf de cutit
putin zahar
1/4 ceasca de apa rece (se poate depasi 1/4 de ceasca de apa daca aluatul nu este suficient de elastic)

Intr-un castron sau pe masa presarati faina, faceti o gropita in centru, puneti galbenusul de ou. Adaugati untul taiat felii subtiri sarea si zaharul. Framantati aluatul, intindeti-l cu sucitorul, tapetati o forma de tarta cu acest aluat, presand putin marginile .

Asezati aluatul intr-o forma de tarta/ tava intinsa si presarati-l cu parmezan. Puteti pune o hartie de copt sub aluat, dar nu e necesar ( depinde de calitatea tavii).
(Este bine ca inainte de a pune parmezan sa coacem putin aluatul, pentru a fi mai ferm; in acest fel sosul de la rosii nu va intra in aluat- daca alegeti aceasta optiune, iputeti pune deasupra aluatului niste boabe de fasole/ graunte, astfel aluatul va fi mai ferm si nu se va umfla. Aluatul se inteapa cu furculita).

Puneti jumatate din cantitatea de vinete, jumatate din cantitate de rosii si jumatate din mozarella. Sarati, piperati, apoi adugati restul legumelor si mozarellei.
Presarati deasupra parmezanul ras. Presarati cu ulei de masline.
(eu adaug si busuioc maruntit, insa depinde cum va place)

Gatiti 20 min la 200 grade Celsius.
Se serveste calda.

http://members.lycos.co.uk/amalis/files/tarta%20vinete%20fin.jpg

amoodia
05-22-2006, 02:43 PM
cine stie sa faca moghrabie? postati repede reteta care o aveti, eu am o reteta de pe alt forum dar nu mi-e prea clar si nu vreau sa ma fac azi de ras :smile308:

dunia
05-22-2006, 04:45 PM
Pt 8 persoane
Ingrediente:
300 ml pasta de rosii
150 ml zeama de peste, sau vegeta dupa cum aveti
1 ceapa mare taiata
60 ml sau 4 linguri de patrunjel proaspat maruntit
5-8 catei de usturoi zdrobiti
ardei iuti taiati marunt dupa gust
putin ghimbir(radacina)
o jumate lingurita de chimen zdrobit
o jumate lingurita curcumin
putin cardamon
sucul de la 2 lamai sau mai mult daca este nevoie
2 linguri ulei de masline sau vegetal
1.5 kg de peste filete
sare si piper negru
putin praf de curry

Pregatire:
Puneti sosul de rosii, sucul de peste, ceapa, ardeii iuti, ghimbirul, praful de curry, patrunjelul, chimenul, curcuminul, cardamonul, sucul de lamaie si uleiul intr-o oala si aduceti la fierbere
Luati apoi oala de pe foc si adaugati filetele de peste peste sosul fierbinte. Aduceti iar la fierbere si lasati putin pe foc. Reduceti gazul si lasati pe foc doar vreo 5 minute dar sa nu fiarba. Incercati pestele cu furculita, daca este fiert.
Adaugati mai mult suc de lamaie daca este necesar
daca doriti o variatie a retetei puteti pune in prealabil pestele la cuptor la 190 grade pentru 20 minute si apoi sa serviti cu sosul
Pofta buna

Anna
05-22-2006, 06:20 PM
Pt ca sunt mare fana a mancarurilor italienesti si mai ales a lasagnei...

Lasagna cu carne de pui

Ingrediente:
1 pachet lasagna (500 grame),
doua cesti supa codenasata (foarte concentrata) de ciuperci,
trei cesti smintina foarte grasa,
200 grame brinza Parmezan,
150 gr. unt,
4 lingurite ulei masline,
jumatate ceapa mare taiata,
4 catei usturoi, taiati,
5 ciuperci mari taiate,
1,5 kg carne pui prajita, taiata,
sare si piper, dupa gust,
250 gr. brinza foarte moale sau smintina grasa,
o mina de spanac verde spalat si taiat,
500 grame brinza mozzarella

Preparare: Se pune un vas mare cu apa in care s-a pus un praf de sare la foc, se pune pachetul de lasagna si se fierbe al dente, timp de 8 - 10 minute. Se strecoara bine. Se amesteca supa de ciuperci cu smintina, brinza parmezan si unt. Se amesteca pina se topeste untul complet si amestecul devine omogen. Intr-o cratita de marime medie se incinge uleiul de masline. Se caleste ceapa cu frunza de dafin in ulei pina ceapa capata o culoare aurie. Se adauga ciupercile si usturoiul. Se calesc usor legumele si se scurg de ulei. Se adauga si carnea de pui. Se condimenteaza cu sare si piper. Intr-un vas mare se toarna sosul cu brinza, paste lasagna, jumatate din brinza ricotta, se acopera cu spanac, se adauga jumatate din compozitia cu pui si se toarna brinza mozzarela. Se pune iar lasagna, amestec cu pui, restul de brinza ricotta, sos cu brinza Parmezan si unt, spanac, restul de pui si, la sfirsit, brinza mozzarela, ultimul strat de lasagna si sos cu Parmezan. Se tine la cuptorul incins o ora pina cind lasagna capata o culoare aurie-maronie si face bule. La sfirsit de adauga un strat de brinza mozzarela si se mai tine putin la cuptor, pina capata o culoare aurie.

Stiu ca dureaza muuuuult dar e yumiiiii yumiiiiiiiii

ummraschid
05-26-2006, 03:10 PM
http://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/bism.gif


assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu,

...am gasit , citeva site-uri cu retete arabesti si m-am gindit imediat la voi, surioarele specialiste, mashAllah!....

....inshAllah, sa gasiti cite ceva pe-acolo....toate retetele sint in engleza....


http://www.tripoli-lebanon.com/lebanesefood.html

http://www.syrialive.net/food/food.htm


.... un site, unde am gasit , pe linga o multime de retete, si explicatii cu privire la mirodenii si alte ingrediente, cu denumirea lor si in araba...

http://www.arabicslice.com/spices.html



inshAllah, spor la gatit!....

http://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/arabic-cuisine-big.jpg


assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu

amoodia
05-26-2006, 09:58 PM
Umraschid Allah barik fiki pentru site-uri. la mine ala syrian nu se deschide, mai are cineva probleme cu el?

latifa
05-26-2006, 11:22 PM
Nici la mine nu se deschide!!!:smile308: :smile308: :smile308:

ummraschid
05-26-2006, 11:44 PM
assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu,

.....inshAllah, incercati mai tirziu, sau maine, surioare dragi, nici la mine nu se deschide acum, desi, acum citeva ore, se deschidea ...chiar am copiat o reteta....

...inshAllah, maine sa mearga....

http://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/feuille-vigne.gif


assalamualikum wa rahmtuAllahi wa barakatuhuhttp://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/7ejab.gif

amal
05-27-2006, 12:05 AM
la mine s-a deschis si cel sirian...probabil ca e prea intens vizionat...

multumim ummraschid...tare s-a bucura admin ca ai pus pe primul loc mancarea libaneza...
eu constat ca am sute de retete prin casa si nu cred ca-mi ajunge o viata sa le fac pe toate. mancarea arabeasca e superbuna, asa ca o sa ma straduiesc sa fac mancare libaneza, siriana, ce a fi, mai des...ca sant bune.:p

amal
05-27-2006, 12:16 AM
Friptura de curcan pe pat de legume

Preparare cca 30min, Coacere cca 21min, cca 640 calorii/ portie

Ingrediente pt 4 portii:

10felii paine prajita
4 fileuri piept de curcan/ curca- mai bine taiati masculul:), de 125g fiecare
2 linguri unt
400g morcovi
7 cepe verzi
1 legatura patrunjel
1 legatura ceapa ciorii- am cautat pe google, si nu cred ca se gaseste asa ceva in mod normal, asa ca eu n-am mai pus...
1 lingurita unt
150g cascaval ras
2 oua
6 linguri susan prajit
4 linguri smantana
sare, piper

1. Se farama 2 felii paine prajita. Se spala carnea, se sterge, se condimenteaza si se prajeste in unt cca 3 min pe fiecare parte.
2. Se curata morcovii, doi dintre ei se taie felii si restul se rad.
Se spala ceapa ciorii, se curata, iar 3 bucati se taie rondele.
Se curata verdeata si se toaca.
Se calesc putin morcovii rasi si se lasa sa se raceasca.
Cuptorul se incinge la 200 grade Celsius.
3. Cascavalul se amesteca impreuna cu morcov ras, rondele de ceapa, verdeata, oua, paine faramitata si 4linguri susan.
4. Pe fundul a 4 forme mici de sufleu unse cu grasime se asaza cate 2felii paine, se ung cu smantana, se garnisesc cu legume si ceapa ciorii si se coc la cuptorul pregatit timp de cca 15 min. Se servesc cu ceapa, susan si felii de morcov.
revista Ioana

http://www.eukarya.ro/poze_m/gagea-arvensis-3.jpg
http://www.eukarya.ro/poze_m/gagea-arvensis-1.jpg
ceapa ciorii

este mai bine sa puneti unt, nu ulei, pt ca altfel iese prea uleios...
daca nu gasiti piept si folositi pulpa atunci sa lasati mai mult la cuptor, sa se faca carnea.

aiscia
05-29-2006, 07:42 PM
http://img508.imageshack.us/img508/7651/11714ao.jpg

CUM NU SUNT SPECIALISTA LA BUCATARIE....VA TRIMIT DOAR POZE:smile01:

aiscia
05-29-2006, 07:46 PM
http://img20.imageshack.us/img20/6255/1094648186s7wb.jpg

biftec? (adaugat de amal)

aiscia
05-29-2006, 07:49 PM
http://img505.imageshack.us/img505/9207/burritto2jj.jpg

burritto (adaugat de amal)

aiscia
05-29-2006, 08:05 PM
http://img505.imageshack.us/img505/9206/chicken20kebab6pk.jpg

shishkebab (adaugat de amal)

amal
05-29-2006, 08:05 PM
:D pai aiscia, ne pui poze fara retete si noi sa murim de pofta?:p

site in limba franceza pt amatorii de soia (printre care nu fac parte...):)
soia e buna asa, in general, pt sanatate, si la femei creste nivelul estrogenilor, insa sant produse care contin soia modificata genetic (iar Romania cam e teren pt experimentele strainilor); eventual fiti atente si cititi ambalajul produselor cumparate.

http://www.soy.tm.fr/

aiscia
05-29-2006, 08:09 PM
http://members.lycos.co.uk/amalis/files/couscous3bz.jpg

couscous (adaugat de amal)

amal
05-29-2006, 08:11 PM
aiscia, poza e prea mare, si te-am ajutat sa o postezi, ca am vazut ca nu ti-a iesit.
o sa sterg poza pt moment, si o postez iar dupa ce o micsorez...repede pana nu vede admin:D

aiscia
05-29-2006, 08:14 PM
OARE DE CE A IESIT? EU NU AM MAI VRUT SA O PUN:confused: :confused: MERSI MULT IUBITA

aiscia
05-29-2006, 08:15 PM
:D pai aiscia, ne pui poze fara retete si noi sa murim de pofta?:p

site in limba franceza pt amatorii de soia (printre care nu fac parte...):)
soia e buna asa, in general, pt sanatate, si la femei creste nivelul estrogenilor, insa sant produse care contin soia modificata genetic (iar Romania cam e teren pt experimentele strainilor); eventual fiti atente si cititi ambalajul produselor cumparate.

http://www.soy.tm.fr/

PAI AM SPUS LA INCEPUT CA NU STIU SA GATESC...DAR,EI NA ,MA DAU SI EU NIKA MARE CU CE GATESC ALTII:smile16: :smile16: :smile16:

gabriela guettat
05-29-2006, 08:16 PM
AISCIAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA,ce ti-ai pus vrun gand surioara????
Chiar ca mi sa umplut gura de apa,ce asa noi salivam si tu mananci....
astai treaba,afla cum se fac si scrie soro sub ele,sau iti cofiscam farfuria,asa de necaz,sa ramai si tu sa te uiti:D :D :D !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

SAHA HABIBTY!!

amal
05-29-2006, 08:17 PM
nu-i nimic, lasa ca inveti de pe forumul nostru:)
oricum, noi avem de invatat de la tine in alte privinte: respectul, gratia, si rabdarea.

am adaugat numele mancarurilor dupa linkul sursa a pozelor; fetelor ia ajutati-o pe aiscia, ca i s-a facut pofta la pozele astea si nu stie cum se prepara...nici eu nu stiu la toate:rolleyes:

amal
06-05-2006, 10:36 PM
Pui cu ghimbir

pt 4 portii:
1 jumatate de lamaie
1 portocala
2 linguri ulei masline
2 piepti de pui dezosati, fara piele
3 catei usturoi
2 cepe mijlocii
1 ardei gras rosu
1 cutie fasole verde
3 linguri sos soia
1 lingurita amidon
1 lingurita ghimbir de la plic

1. Se storc portocala si lamaia.
2. Se incinge uleiul, se adauga carnea taiata bucati, 1 lingurita ghimbir si usturoiul pisat. Se soteaza pana ce bucatile de carne devin maronii pe ambele fete.
3. Se micsoreaza focul, se adauga ceapa si ardeiul taiat pestisori si 100g fasole verde, marind apoi focul.
Separat se dizolva amidonul in 3 lingurite apa, se adauga zeama de portocala si lamaie, se toarna peste carne impreuna cu sosul de soia, se acopera si se fierbe pana ce se leaga sosul.
Se serveste cu garnitura de orez.
reteta Kotany

oardy
06-08-2006, 03:31 PM
salutare ...de la mare:)

- hai sa va zic si eu 2 vb.

-SUPA DE LINTE o las sa fiarba pana ii ,,vine acru,, apoi o las sa se raceasca si o pun in blender si ii pun un cubulet de maggi cu gust de gaina +cammun, las blenderul sa o ameteasca bine ...cca 1 minut si o pun inapoi in oala ,ii iau spuma care a facut-o de atata invarteala la blender si...gata supa de linte.

cammun= chimen

-la SAMBUSAC eu fac aluatul cu iaurt.nu am cantitati fixe ,doar ca la cata faina am pun iaurt + sare +putin ulei si...gata coca.


- OREZ CU CURRY:

-orez bob lung
- pui
- morcovi+ardei gras rosu si verde(ca sa fie frumos colorat)...nu strica si o ciusca ..daca suportati
-nuci si/sau..snobar
= nu am scris cantitatile pt ca nu fac dupa cantitati fixe.dar cu aprox,
1 kg orez,1 kg piept de pui,juma" de morcovi+juma"ardei , 300 gr.nuci....curry...1 cutiuta .
- nu va zgarciti la pus curry.


-cand pun orezul la fiert ii pun si o ling.ta de curry+sare+cubulet maggi.
-intre timp fierb carne de pui pana iese toata ,,aviara ,,din el,apoi o desfac bucati nici mari nici mici care le prajesc dupa ce am aruncat si pe ele curry.
- legmele le prajesc dar nu ininte de a le da si lor curry.
- nucile le fac bucatele si ...bineinteles ca le dau cu ...curry.
- se ia un platou mare si frumos...musai...si se pune orezul,se aseaza frumos,deasupra se pun legumele si se amesteca putin cu orezul,apoi se pun bucatile de carne .si la sfarsit se pun nucile.
- in cazurile fericite...se poate pune snobar.
gata !pofta buna!

ciusca= ardei iute
snobar= seminte pin

oardy
06-08-2006, 03:39 PM
am uitat sa va spun:eu sunt adepta retelor ,,la minut.,,

-cand ma intereseaza o reteta ma uit sa fie cat mai scurta si cat mai rapida.
- bine....ca si cand am chef ma incui o zi intreaga in bucatarie dar...asta se intampla mai rar.

- ceau fetele.

amal
06-11-2006, 12:10 AM
ce e ciusca?:confused:

v-am rugat sa puneti denumirile pt ingrediente si in limba romana, pt cele care nu stiu limba araba; de exemplu snobar = seminte de pin.

amoodia
06-11-2006, 02:06 AM
ciusca daca nu ma insel e ardeiul ala foarte iute, parca asa imi amintesc eu ca-i zicea matusa-mea care locuieste in Tulcea.

oardy
06-11-2006, 07:22 AM
amal ...iubita.

- pai ,,ciusca ,, e in romana.:D
- se mai zice si ardei iute.
- ardeiu ala sbtire si lunguet.
- asa cum ardeii de umplut sunt grasi ...cei iuti sunt subtiri.
- si la saramura de peste se pun.



- cat despre snobar...nu stiu sa traduc,dar daca am scris ca poti pune miez de nuca sau/si snobar...pune miez de nuca.:)

aiscia
06-11-2006, 02:08 PM
AMAAAAL,NOROCOS CINE SE INSOARA CU TINE...MASHAALLAH CAT SUFLET PUI IN RETETELE TALE....DEJA GANDUL MA DUGE LA TINE IN BUCATARIE SI POT SA IMI IMAGINEZ CE MINUNATII AS GASI ACOLO.MI S-A FACUT FOAME RAU...STAI ASA CA VIN EU IN ROMANIA SI AM SA TE PUN LA TREABA:D :D :D (bre sa nu pleci inainte sa vin eu:p )

Nour0604
06-11-2006, 10:57 PM
Assalamu alaikoom wa ra7matullah wa barakatuhu

Vaaaaai fetelor... am citit pagina cu pagina, reteta cu reteta si am salivat aici... de nu mai pot. As manca orice acum daca nu ma durea asa de tare in gat... dar lasa ca ma fac eu bine... si ma pun sa imi fac Sambusek ca nu mai pot de pofta. Imi fac cantitati industriale sa ma satur... ca de fiecare data as manca si eu si fratimiu pana stam cu burtile in sus:p

Dar spuneti-mi si mie cum se face coca ... ca nu ma pricepesc deloc :smile16:

Genan tu mai ai sambusek acasa?!?!?! Ahaaaa... am fost noi si ne-am intalnit si nu ai adus si la mine o portie de sambusek?!?!?! ya habibti .. ya habibti... :p

genan
06-11-2006, 11:14 PM
Assalamu alaikoom wa ra7matullah wa barakatuhu

Dar spuneti-mi si mie cum se face coca ... ca nu ma pricepesc deloc

Genan tu mai ai sambusek acasa?!?!?! Ahaaaa... am fost noi si ne-am intalnit si nu ai adus si la mine o portie de sambusek?!?!?! ya habibti .. ya habibti...

salamteeeeekkkk.. insha allah te faci bine in curand.....
pai coca o faci exact cum scrie acolo in reteta...amesteci faina, cu laptele si apa caldute, cu unutul si sarea.. si le amesteci bine-bine, pana nu mai poti de maini.... :p :p

dupa aia faci rotunduri si gata... le umplii cu ce iti place tie....

si nu ti-am adus sambusek cand ne0am intalnit pt ca oricum il terminasem de mult, chioar din urmatoarele zile... pt ca atunci cand am vazut cantitatea carea a iesit, am chemat la mine niste prietene, si gata, am rezolvat problema.... :D :D

:smile01: :smile01: :smile01: :smile01:

amal
06-11-2006, 11:37 PM
amal ...iubita.

- pai ,,ciusca ,, e in romana.

stiu ca e in romana...dar nu stiam ce inseamna, ca pe aici nu se foloseste termenul:) .

ziceam de cuvintele din araba pt snobar, ca nu toate fetele stiu denumirile ingredientelor in araba.

aiscia draga, as vrea eu sa am minunatii in bucatarie:D ...momentan ma ocup cu cursurile pana seara si n-am timp...
cat despre "norocosul" i-am umflat burta destul, asa ca acum incerc varianta cu foamea:D :D :D am bagat destule in el...te astept sa mananci tu bunataturile...in locul lui:D

amal
06-13-2006, 09:03 PM
Pitta turceasca

8 bucati

Pentru aluat:
20g drojdie proaspata
450g faina
200ml apa
1 lingurita sare

Pentru umplutura:
600g spanac
1 ceapa
200g branza fetta
sare, piper
1/2 lingurita chimen macinat
4 linguri ulei masline

1.
Dizolvati drojdia in 200ml apa calduta. Amestecati apoi drojdia cu 450g faina si sarea, amestecati si framantati bine. Puneti aluatul la cald pt 45min.

2.
Spalati spanacul bine, fierbeti-l cateva minute in apa cu sare, stoarceti-l si tocati-l marunt.
Taiati ceapa fin.
Taiati branza fetta in cubulete mici.
Amestecati spanacul, branza, ceapa si chimenul, sarati si piperati dupa gust umplutura.

3.
Puneti aluatul pe o suprafata presarata cu faina, framantati-l iar.
Impartiti aluatul in 8 bucati, intindeti fiecare bucata cu sucitorul in foaie de forma ovala. Umpleti foile cu amestecul de spanac, stropiti umplutura cu ulei de masline. Uniti si sudati colturile fiecarei pitte. Ungeti fiecare pitta cu ulei.

4.
Puneti cate 3-4 pitta in tava tapetata cu hartie de copt (daca aveti tava buna, de teflon, ajunge sa o presarati cu putina faina).
Introduceti tava in cuptorul preincalzit la 220 grade Celsius, pt cca 15min.
Introduceti restul bucatilor de pitta in cuptor.

http://members.lycos.co.uk/amalis/files/pitta%20tava.jpg

amal
06-15-2006, 05:31 AM
Rulouri de curcan cu praz

4 tulpini mari de praz
12 felii de cascaval/ mozarella
12 felii parizer/ sunca curcan
unt
cascaval ras

Se indeparteaza partea verde de la cele 4 tuplini de praz; fiecare parte alba se taie in cate 3 bucati, se fierb cu putina sare sau se pun la cuptorul cu microunde pt 7 minute. Se lasa apoi la racit.

Fiecare bucata de praz se ruleaza in cate o felie de cascaval/ mozarella, apoi in cate o felie de sunca de curcan. Se pun rulourile unul langa altul intr-o tava unsa cu unt si se presara cu cascaval ras.

Se lasa la cuptor pt cca 15min (depinde de tipul carnii folosite). Se verifica cand sant gata gatite.

imanikka
06-15-2006, 03:43 PM
Cartofi cu smintina

Ingrediente necesare

1 kg cartofi,
1 pahar smintina,
100 g unt,
sare,
1 lingurita faina.

Se pot prepara in doua feluri:

1. Se curata cartofii, de coaja si se fierb in apa clocotita cu sare sau in abur. Daca sint prea mari, se taie in sferturi, si dupa ce au fiert se asaza in vasul care merge la cuptor. O parte din smintina se amesteca cu o lingurita de faina si se toarna peste cartofi. Se adauga si untul si se da la cuptor 15 minute.

2. Se fierb cartofii in coaja lor si se curata apoi de coaja, se taie felii, se asaza in vasul care merge la cuptor, se toarna deasupra o parte din smintina amestecata cu o lingurita de faina si se da la cuptor. In momentul cind se servesc, la ambele feluri se toarna deasupra restul de smintina si untul.

imanikka
06-15-2006, 03:48 PM
Sandvis cu carne

Ingrediente necesare

1 conserva de pateu din carne,
felii de paine pentru sandvis,
250 g ciuperci,
300 g cascaval,
150 g unt,
sare, piper macinat.

Se ung feliile de paine cu unt si se asaza pe fiecare o felie de pateu din carne.

Se acopera cu ciupercile taiate marunt si calite in 50 g unt cu sare si piper si se asaza deasupra o felie foarte subtire de cascaval.

Se prajesc in cuptor, pana cand painea devine rumena si se topeste cascavalul de deasupra.

imanikka
06-15-2006, 03:51 PM
Oua olandeze

Ingrediente necesare

6 cepe mari,
12 oua fierte,
2 linguri de ulei,
200 ml smantana,
1 galbenus,
30 g unt,
2 linguri de pesmet,
sare.

Ceapa se taie rondele si se rumeneste in ulei. Jumatate din rondelele de ceapa prajita se asaza pe fundul unei tavi termorezistente.

Deasupra lor se asaza ouale taiate rondele, se acopera cu restul de ceapa si se toarna deasupra un amestec de galbenus cu smantana si putina sare.

Pesmetul se rumeneste putin in unt si se presara deasupra.

Se da la cuptor 5-10 minute, fara sa se arda.

Of mi s-a facut pofta:(

amal
06-15-2006, 04:42 PM
:) ei, asa postare aranjata sa tot citesc...

ma gandeam ca poti propune retetele acestea si la mic dejun pt NaDia, doar dai click dreapta pe nr. postului din coltul de dreapta sus (de ex 161) , faci CopyShortcut si il postezi ca link. De fapt stii cum, fiind si tu moderator.

asa, cand Nadia vrea o sugestie pt micul dejun, poate sa vada rapid reteta, fara sa mai caute in paginile retetelor arabesti.

amal
06-20-2006, 09:26 PM
Parjoale moldovenesti

Ingrediente:

500g carne tocata vita
1 morcov, 1 cartof, 1 ceapa
1 ou + 1ou batut
cateva cozi de ceapa verde
1/2 legatura marar
1 felie paine alba fara coaja
faina, pesmet
ulei
putin lapte, unt
sare, piper

Se toaca ceapa si se caleste in putin unt. Se curata cartoful si morcovul, apoi se trec prin masina de tocat impreuna cu carnea si ceapa.
Se adauga oul, cozile de ceapa verde tocate, miezul de paine muiat in lapte si stors bine, mararul tocat, sare si piper dupa gust.
In cazul in care tocatura este prea consistenta, se incorporeaza 1-2 linguri de apa.
Se pregatesc chiftele din compozitia obtinuta care se dau prin faina, apoi prin ou batut, apoi prin pesmet. Se prajesc in ulei incins.

reteta din colectia "Pofta mare!"

amal
07-03-2006, 07:56 PM
Somon cu sos de citrice si ghimbir

Ingrediente:

Suc de citrice, ghimbir, sofran, unt, sare
Somon file
½ conserva porumb, 1 ardei rosu mic
1dovlecel
ciuperci (ghebe), 1 ceapa mica
sare, piper


Se spala bucatile file de somon si se prajesc in tigaie fara ulei, pt putin timp, pe fiecare parte.

Porumbul si ardeiul taiat cubulete se calesc in alta tigaie in unt, apoi se scot pe o farfurie.
Pt sos: se caleste in unt ghimbirul taiat marunt, se adauga sucul de citrice, sofranul, sare dupa gust.

Dovlecelul se taie felii pe lungime, se sareaza, se lasa sa stea putin pana iese apa si se pune la gratar.

Se calesc ciupercile in unt cu ceapa tocata, se sareaza si se pipereaza. Se adauga putina apa si sa lasa sa fiarba. Se poate adauga patrunjel tocat si smantana.

Se pun in farfurie ciupercile, porumbul cu ardeiul, dovlecelul gratinat si somonul peste care se toarna sosul de citrice.

oardy
07-03-2006, 10:05 PM
*am si eu o....intrebare...langa retete nu puteti pune si poze?

* sincer va spun ca pt mine conteaza foarte mult sa vad cum arata respectiva mancare,ca sa imi dau seama cum ar trebui sa arate si la mine in oala sau...in farfurie.:smile26:

*ce ziceti?

nour_alaa
07-07-2006, 03:39 PM
Fatteh cu pui

Timp de preparare : 40 min
Ingrediente:
Piepte de pui (bucatele),
paine arabeasca (lipie) ,
tahina(ulei de susan) ,
500 gr yaurt,
usturoi(praf),
boia de ardei iute,
condimente ptr pui,
lamaie,
2-3 linguri ulei de masline.

Mod de preparare:
Bucatelele de pui se fierb in apa cu condimente(piper,foi de dafin,boia,curry).Intre timp paine se rupe bucati mici si se prajeste in putin ulei.

Ptr sos:
Se amesteca yaurtul cu 2-3 linguri de tahina ,cu praf de usturoi si lamaie dupa gust.

Se aseaza painea prajita pe platou,peste ea se pune puiul si peste pui se toarna sosul.Se prajeste 2 linguri boia de ardei in ulei de masline cateva secunde,apoi se toarna peste compozitia de pe platou.
http://www.pageduliban.ch/recettes/fatteh/tn_5.jpg
Bofta buna!!! ...este foarte delicioasa,merita efortul :36_1_21:

nour_alaa
07-07-2006, 03:48 PM
Sos de mango
Timp de preparare 7 min

Ingrediente:
1 mango ,
2 ardei iuti.

Mod de preparare:
Se curata mango si se toaca.Se toaca si cei 2 ardei.Totul se amesteca si se pune sare dupa gust.
Se serveste cu orez si pui :p

amal
07-07-2006, 05:22 PM
*am si eu o....intrebare...langa retete nu puteti pune si poze?

* sincer va spun ca pt mine conteaza foarte mult sa vad cum arata respectiva mancare,ca sa imi dau seama cum ar trebui sa arate si la mine in oala sau...in farfurie.

*ce ziceti?

m-am gandit si eu la asta, dar pt ca totusi multe retete sant din arhiva proprie a "bucatareselor" forumului:) , e mai greu sa puna poza, pt ca stiu retetele pe de rost si nu toate au camera digitala.
am putea pune poze de pe internet cu mancarea respectiva, cum am facut si eu de cateva ori, insa daca rezultatul nu iese ca si in poza iar e alta problema:)
puteti pune poze de pe internet pt o reteta de mancare, nu am nimic impotriva.

am adaugat poza la reteta de fatteh, dar in poza vad ca sant si seminte de pin si hummus iar in reteta nu.am stricat reteta.:Dcred ca mai bine sterg imaginile...

amal
07-07-2006, 05:54 PM
Kafta bel sanieh (chiftele cu cartofi si rosii la cuptor)

http://www.pageduliban.ch/recettes/kafta/tn_1.6.jpg

pt 6 persoane:
http://www.pageduliban.ch/recettes/kafta/tn_1.1.jpg
1 kg carne macinata (vita / miel)
4 rosii mari
1 legatura de patrunjel
1 ceapa mijlocie
4 cartofi mari
ulei de floarea soarelui
sare, piper (1/2 lingurita pt cafea)
pasta de tomate/ bulion

1. Dupa ce ati curatat si spalat ceapa, puneti-o intr-un mixer impreuna cu carnea. Asezonati cu sare si piper. Mixati pt a obtine un amestec omogen.
http://www.pageduliban.ch/recettes/kafta/tn_1.2.jpg

2. Ungeti bine tava cu ulei. Faceti chiftelute rotunde cu mainile umezite si asezati-le in cerc in tava. Acoperiti cu cartofii taiati felii in lung, si cu rosiile taiate rondele.
http://www.pageduliban.ch/recettes/kafta/tn_1.3.jpg

3. Prepararea sosului:
Puneti intr-un castron pasta de tomate, amestecati cu putina apa. Adaugati sare. Turnati sosul in tava.
http://www.pageduliban.ch/recettes/kafta/tn_1.4.jpg

4. Introduceti tava in cuptorul preincalzit la 200 grade Celsius. Gatiti pt 30-40minute.
http://www.pageduliban.ch/recettes/kafta/tn_1.5.jpg

Reteta este ideala de servit cu orez.
Sahten!

www.pageduliban.ch

genan
07-07-2006, 07:57 PM
:salam:
eu nu am mai scris pana acuma la capitolul 'retete" din simplul motiv ca mi-e lene sa le scriu..... :beberon: :beberon:
dar azi mi-am -----strat calitatile culinare in bucataria mea si am gastit pui... si asa m-am gandit sa va scriu si eu reteta....

pui in sos picant

ingrediente:

1 pui mare,
100 gr. unt,
3 buc. ceapa,
2 catei de usturoi,
1 litru supa,
sare, piper, o lingurita sofran, o lingurita coriandru, (astea-s condimetele care mi le-a zis mama ca-se numesc pe romana :p :p )
2 linguri faina,
1 buc. lamaie


preparare:

bucatile de pui se pun sa se prajeasca in unt. cand sunt pe jumatate gata se adaoga cepele taiate si usturoiul pisat. dupa ce s-au facut mai maro si cepele, se toarna supa, sarea, piperul, sofranul, coriandrul. Se lasa sa fiarba aproximativ 1/2 de ora. dupa ce carnea a fiert, bucatelele de pui se scot, iar in sosul ramas se adauga faina. se amesteca incet, pana se ingroasa putin. se pun din nou bucatile de pui.
se serveste foarte fierbinte




spor la treaba si bieninteles POFTA BUNA!!! :smile01: :smile01: :smile01:

maryam
07-09-2006, 12:54 AM
:salam:
eu nu am mai scris pana acuma la capitolul 'retete" din simplul motiv ca mi-e lene sa le scriu..... :beberon: :beberon:
:




Si eu la fel dar mai am un simplu motiv :ca mi-e lene sa le fac:smile26: :cow: :p ,insa astazi m-am cumintit si am facut la yebra de mi-am inverzit frumusete de degetele:cow:
P.S:reteta e super tentata,seamana un pic cu ciulamaua,nu?Hai ca poate fac si eu sapt. viitoare!

dunia
07-09-2006, 03:24 AM
Sora genan a iesit buna mancarea???:smile06:
Inseamna ca o bucatareasa buna e in pregatire aici la noi pe rasarit;)
O sa incerc si eu sa fac asta ca pare usor si dau apoi feedback aici sa va spun cum a iesit

genan
07-09-2006, 05:44 AM
Sora genan a iesit buna mancarea???:smile06:
Inseamna ca o bucatareasa buna e in pregatire aici la noi pe rasarit;)
O sa incerc si eu sa fac asta ca pare usor si dau apoi feedback aici sa va spun cum a iesit


al7mdolillah eu zic ca a iesit bine.... m-am descurcat....:cup1: deobicei gatesc ,nu am probleme, insa nu prea am timp, plus ca e fff usor sa mananci ce gateste mama ta.... :smile16: :smile16:

dunia
07-09-2006, 02:59 PM
vai de-as avea mama aici sa imi gateasca bine ar fii. pana atunci o sa incerc reteta asta sa vad ce a iesi ca talentele mele nu prea sunt vaste la gatit

nour_alaa
07-16-2006, 01:07 AM
assalam alaikum...ce sa mai aude p-aci? sunt fff multe retete numai sa ai timp sa le faci pe toate :D .... vin si eu cu o reteta marocana,gustoasa si ff usor de preparat


Salată marocană
Reţetă tradiţională din Maroc

Timp de preparare: 10 min.

Complexitate: redusă

Ingrediente: 250 g măsline, 3 lămîi, 1 linguriţă rasă de chimen, piper după gust.

Mod de preparare: Se curata maslinele de samburi si se taie rondele. Se curata lamaile de coaja si se taie in patratele mici. Se amesteca maslinele cu lamaile, piperul si chimenul.
Lamiile se pot inlocui cu portocale.

nour_alaa
07-16-2006, 01:16 AM
Orez fiert după reţetă egipteană
Reţetă tradiţională din Egipt

Ingrediente: 250 g orez, 600 ml apa, 2 lingurite Vegeta, 25 g unt sau margarina.

Mod de preparare: Se fierbe apa cu Vegeta. Se spala orezul si se lasa sa se scurga bine. Se incinge untul/ margarina intr-o cratita si pune 1/5 din orez. Se amesteca pina se rumeneste usor. Se pune restul de orez si se amesteca cam 1 minut. Se toarna apa cu vegeta. Se pune capacul. Se lasa sa fiarba fara sa se amestece cam 12 minute. Orezul trebuie sa fie uscat si stralucitor.

Pofta Buna :)

nour_alaa
07-16-2006, 01:20 AM
Kishk
Reţetă tradiţională din Egipt

Ingrediente: 3 catei de usturoi taiati marunt, 3 linguri faina, 3 cepe medii tocate, 1 l supa de pasare, 450 g iaurt gros, 50 g unt, 2 linguri ulei (pt. prajit ceapa).

Mod de preparare: Se prajeste ceapa intr-o tigaie mica in ulei pana devine usor maronie. Separat, intr-o oala se prajeste usturoiul la foc mic in unt (sa nu se maroneasca), se adauga faina si se amesteca. Se adauga iaurtul cate 1-2 linguri o data si se amesteca, se creste focul, se adauga putin cate putin din supa de pasare si ceapa prajita. Se fierbe cca 5 min amestecand din cand in cand, se sareaza si se pipereaza dupa gust, se mai fierbe pentru 5 min (se adauga apa daca devine prea groasa). Se ia de pe foc, se lasa sa stea 5 min si se serveste.

nour_alaa
07-16-2006, 01:23 AM
Sos Rishta
Reţetă tradiţională din Liban

Ingrediente: 200 g linte rosie, 3/4 l apa, 2 linguri ulei de masline, 2 catei de usturoi tocati, 2 cepe tocate, 1 lingurita coriandru macinat, 1/2 lingurita chimion in cruce (Cumin) macinat, sare, piper, 2 linguri sos de soia.

Mod de preparare: Se fierbe lintea. Intr-o tigaie se caleste ceapa, usturoiul cu praful de coriandru si chimionul.
Se rastoarna lintea peste condimente, se amesteca bine si se potriveste de gust cu sare, piper si sos de soia.
Se poate rade niste parmezan pe deasupra si adauga cateva masline
:36_1_21:

KENZO
07-20-2006, 08:32 PM
http://img207.imageshack.us/img207/1647/mamaligaso7.jpg
Mamaliga

Ingrediente pentru 3.5 kg de mamaliga

1 pachet de malai
sare
apa
Preparare


Puneti la fiert o oala cu 3.5 l de apa.
Adaugati sare: o lingura mare cu varf.
Adaugati malaiul treptat (ca sa nu se "cocoloseasca"); traditional este sa adaugati malaiul cand apa fierbe in clocot, dar se poate si in apa rece.
Mestecati in continuu cu o lingura de lemn ca sa nu se prinda mamaliga de oala. Dati focul mai mic daca mamaliga fierbe prea violent! Arsurile cu mamaliga sunt foarte dureroase, deci incercati sa folositi niste manusi de bucatarie.
Cand mamaliga este suficient de consistenta, opriti focul, varsati mamaliga intr-o tava de inox, lasati-o un pic sa se mai racoreasca si serviti-o. "Suficient de consistenta" depinde de gust; simtul acesta se formeaza in timp :)
Foarte important: imediat ce ati eliberat o oala, puneti-o in chiuveta si lasati apa fierbinte sa curga peste ea; altfel, este foarte greu de curatat ...Succes si pofta buna!
http://img321.imageshack.us/img321/9906/02garnituri04porumbxk4.jpg

Anna
07-21-2006, 12:07 AM
mashAllah
shoukran kenzo pentru reteta
acu vazui porumb fiert e clar maine ma duc la piata sau prin campuri..:D:D:D
mai eu pofte am,ameteli zic ca sunt de la caldura ...poate ii fac vreo bucurie lu barbatumiu cand s-o intoarce...un bebe ii lipseste...:36_1_21: :36_1_21:

Saira
07-21-2006, 12:16 AM
mashAllah
shoukran kenzo pentru reteta
acu vazui porumb fiert e clar maine ma duc la piata sau prin campuri..:D:D:D
mai eu pofte am,ameteli zic ca sunt de la caldura ...poate ii fac vreo bucurie lu barbatumiu cand s-o intoarce...un bebe ii lipseste...:36_1_21: :36_1_21:

insha'Allah...yupiiiiiiiiiiiiiiiii....ti-am spus eu ca vleau bebe de la bebe ana!:beberon: :beberon: sa vezi ce rasfatata o sa fii dupa-aia....te alinta el si acu,iti face papica....cand o auzi de bebe (daca e)...heheeeeee...sa vezi lenevit pe tine!

dar sa stii ca sunt suparata...mie nu mi-ai spus merci ca ti-am scris cum se face mamaliga...desi io zic ca am nimerit-o!:smile26:

Anna
07-21-2006, 12:52 AM
mai bebic rasfatat....prea esti rasfatata:D:D
stii ca iti multumesc tie si vroiam sa iti dau si un pupic...da sa nu ne vada nimeni si sa nu auda nimeni acu nu il mai primesti:D:smile06: :smile06:

Saira
07-21-2006, 01:02 AM
mai bebic rasfatat....prea esti rasfatata:D:D
stii ca iti multumesc tie si vroiam sa iti dau si un pupic...da sa nu ne vada nimeni si sa nu auda nimeni acu nu il mai primesti:D:smile06: :smile06:

si tu esti bebic mic....si poate faci si u un bebic mic mic mic...sa ma joc cu el....ce scumpete!!!:give_rose: :give_rose: dar parca si tu esti prea "bebe" ca sa fii mamica....te pupic habibtica mica :give_rose:

Anna
08-28-2006, 03:26 AM
rosii Cherry
telina
1 conserva de ton, in sos propriu
1 lamaie, stroasa
piper negru, praf
sos de salata (optional)
crutoane

Preparare:

Intr-un castron, pune 2-3 foi de salata verde si 2-3 rosii.
Rade un pumn de telina.
Deschide conserva de ton si amesteca 2 linguri de ton cu telina, sucul de lamaie si piperul.
Daca mai ai inca 1 minut la dispozitie, presara cateva frunze de ierburi aromate.
Amestecul se pune peste foile de salata verde si se adauga crutoane dupa preferinta.

Anna
08-28-2006, 03:29 AM
2-3 rosii mari
ton in sos propriu
ciuperci, porumb, mazare – din conserva
sucul de la 1 lamaie
piper negru
sos de salata (optional)


Taie rosiile si aseaza-le pe marginile unui castron.

Adauga peste 2 linguri de mazare, 2 linguri de porumb, 2 linguri de ciuperci sau orice combinatie preferi.
Deschide conserva de ton si amesteca 2 linguri de ton cu sucul de lamaie si piperul negru.
Cateva foi de menta si gustarea ta este gata.

aneres
08-28-2006, 06:21 AM
Muschi de vita cu crusta de piper

Carne frageda si picanta, servita cu salata verde proaspata, sos de hrean si felii de mamaliga, incinse pe gratar: un dejun usor si extrem de gustos.

4 portii
Timp de gatit: 35 min.
790 calorii, 25 g grasimi per portie
Ingrediente:

2 linguri mustar
600 g muschi de vita
2 linguri piper negru si alb, zdrobit
100 ml smantana
3 linguri hrean, ras


Mod de preparare:

1 Preincalziti cuptorul la semnul 6/200 grade C. Ungeti carnea cu mustarul si apoi tavaliti-o prin piperul zdrobit. Asezati-o in tava de friptura si dati la cuptor timp de 25 minute, pana se face "in sange". Inainte de a taia friptura felii, lasati-o sa stea timp de 5 minute.
2 Intre timp, amestecati smantana cu hreanul ras si cu un praf de sare si pregatiti salata. Apoi, taiati friptura felii subtiri si serviti-o cu o lingura de sos de hrean, salata verde si felii de mamaliga incalzite pe gratar.
Pofta buna!