PDA

View Full Version : Barbatul "gospodin"



aiscia
02-04-2008, 01:19 PM
Salam aleikum dragele mele surioare.
Ma gandeam sa deschid acest nou subiect,unde sa putem discuta de modul in care sotiorii nostri dragi ne ajuta in treburile casnice.

Am observat ca sunt atatea tipuri de barbati, de exemplu:

1. Sotul care se intoarce acasa de la munca, si, chiar daca casa luceste de curatenie , el tot cauta ceva care sa nu fie in regula pentru a putea critica sotia, chairdaca nu o ajuta niciodata la nimic.....:mad:

2.Sotul care se intoarce acasa,si nici macar nu observa ca sotia a schimbat total design'ul casei, pentru ca e prezent doar fizic ...:smile18:

3. Sotul care, chiar daca casa e mizerabila, nu ii reproseaza nimic sotiei, ba chiar o respecta foarte mult si o apreciaza.....:confused:

4. Sotul care, chiar daca e rupt dupa o zi de munca grea, cand ajunge acasa este amabil si o ajuta pe sotie la orice tip de munca casnica fara sa i se para anormal.


Daca vi se pare interesant subiectul , va invit sa participati cu parerile voastre.:give_rose:

maryam
02-04-2008, 09:47 PM
Mi s-ar parea interesant in masura in care am putea impartasi experientele noastre in asa fel incat sa nu jignim, barfim, sau in masura in care vreo sora mai putin "norocoasa" nu ar varsa o lacrima in plus.:(
Insa din punctul meu de vedere este imposibil sa nu faci vreunul din aceste lucruri, chiar si fara intentie, asa ca am sa spun doar ca , desi schimbul de experienta este bun:p, acest lucru face parte din intimitatea despre care nu putem vorbi, sau nu in public, asa incat cred ca doar la nivel teoretic mi as putea permite o astfel de discutie.

Insa exista pentru noi toti femei sau barbati un tip exemplar de sot si acela este profetul *salat*, Inshaa ALLAH sa fie asa fiecare barbat.

sara
02-05-2008, 02:52 AM
4. Sotul care, chiar daca e rupt dupa o zi de munca grea, cand ajunge acasa este amabil si o ajuta pe sotie la orice tip de munca casnica fara sa i se para anormal.


:36_1_21::36_1_21::36_1_21::36_1_21:

S.F. Cred ca numai in povestile cu zane mai exista asa ceva . Mai ales daca sotia sta acasa , nu lucreaza , el cand vine de la serviciu sa faca si mancare sau curat , ne creste nasul
:36_1_21:

P.S. Sunt de acord cu Maryam , "in masura in care vreo sora mai putin "norocoasa" nu ar varsa o lacrima in plus " .

dunia
02-05-2008, 12:09 PM
Exista, exista sa stii cel putin sotul dupa ce vine de la servici face mancare, altceva nu ii cer decat ca eu sa nu ma apropiu de bucatarie ca am alergie:D
Asta este trebuie sa ne intelegem unul pe altul, orice altceva fac insa asta nu, lui ii place sa gateasca enorm, toate programele culinare le urmareste. Pe deasupra cred ca s-a prins de figura pana acuma, nu gateste = nu mancam :p
Nu stiu nu imi place sa gatesc deloc nu am nici o tragere de inima si nu vad nimic rau in a gati el ca doar ii place. Singura problema e ca are doua taisuri problema asta, bucataria arata apoi ca dupa razboi imi trebuie 2 zile sa o recuperez, dar na nu le putem avea pe toate
In rest pe mine nu ma deranjeaza sa fac orice altceva singura ca ce fac eu e lucru bine facut si e facut temeinic nu pe jumatate. De aceea foarte rar il mai rog cate ceva si doar cand e necesar si chiar nu pot face singura

ummraschid
02-05-2008, 01:57 PM
assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,


... as dori sa adaug, inshaAllah, categoria aceea in care sotia se ocupa de treburile ei casnice, de tot ce intra in atributiile ei, in privinta caminului, sotului si copiilor...iar sotul isi vede de munca sa, ( de parca ar fi putin lucru! ) si de tot ce mai intra in atributiile sale, in casa si caminul lui, si ma refer la munca pe care o femeie nu ar trebui sa o faca ... reparatii, instalatii, inbunatatiri, etc ...

...subscriu surioarei Maryam intru totul si adaug, inshaAllah, fie ca tot ceea ce facem, ca musulmance, sotii si mame, sa intentionam si sa facem numai pentru Allah subhanahu wa ta'ala , Amin

gabriela guettat
02-07-2008, 07:46 AM
:salam:

Parerea mea personala este ca in cazul

1Sotul care se intoarce acasa de la munca, si, chiar daca casa luceste de curatenie , el tot cauta ceva care sa nu fie in regula pentru a putea critica sotia, chairdaca nu o ajuta niciodata la nimic.....


Aici este deja vorba de un cuplu care ``ceva NU mai functzioneaza``ESTE FOARTE CLAR!
NUMAI INTR-UN ASTFEL DE CAZ este explicabil un astfel de comportament;nu se poate ca intrun cuplu normal in releatzii bune,el, omul casei ,sa intre shi sa gaseasca totul in regula ,shi sa inceapa sa tranteasca sa bufneasca???


2.Sotul care se intoarce acasa,si nici macar nu observa ca sotia a schimbat total design'ul casei, pentru ca e prezent doar fizic....


Nici acest caz nu se indeprteaza foarte tare de primul.
DARRR....SA DAM omului shansa shi sa analizam din alt punct de vedere;
ACEST SOTZ inseamna ca are probleme FOARTE MARI,SHI intradevar e prezent numai fizic in propria lui casa,in mijlocul propri sale familii.Deci ttrebuie cautata cauza.

3. Sotul care, chiar daca casa e mizerabila, nu ii reproseaza nimic sotiei, ba chiar o respecta foarte mult si o apreciaza.....


Aici avem de a face cu doua cazuri;
a)posibil sa ascunde ceva shi pentru a ascunde bine acest lucru ``putzin il intereseaza ce e in jurul lui.
b)unde a crescut ,nu este departe de ceea ce are acum in casa lui cu sotzia lui.


4. Sotul care, chiar daca e rupt dupa o zi de munca grea, cand ajunge acasa este amabil si o ajuta pe sotie la orice tip de munca casnica fara sa i se para anormal.


ASTA NICI MACAR IN FILME NU MAI EXISTA.


Dregele mele noi ca musulmane nu se cade sa vorbim de sotzii noshtri,dar intr-un cuplu fiecare membru al familie joaca un rol important.
Allah subhanahu ne-a ``distribuit ``fiecarui un rol care trebuie sa il punem in aplicare foarte bine.
Niciodata, un barbat nu va face ceva mai bine ca o femeie(in tot ce e educatzia copilului shi oranduirea in viatza interioara a caminului);cum dealtfel niciodata o femeie va fii capabila sa faca ceea ce face un barbat in afara casei(caratul, munca grea shi asha mai departe).
Totzi barbatzi sunt incantatzi sa gaseasca o mancare calda,casa ingrijita,copii curatzi shi u lectziile facute.
Cum dealtfel toate femeile sunt incantate cand sotzi lor intra in casa de la munca (lasand problemele in pragul casei)zambind shi schimand cuvinte frumoase cu sotzia shi copii.

Viatza ne ofera shi bune shi rele,alhamdulillah,DOAR daca fiecare dintre noi ishi asuma responsabilitatzile care le are,problemele shi pasele mai rele sunt mult mai ushor de dus!


Allah iahdina inshallah.

batool391
02-07-2008, 02:21 PM
Surioara Gabriela, ai foarte mare dreptate in ceea ce ai postat. Sunt total de acord cu tine. Oricum sotii ar trebui sa isi aminteasca ca Profetul desi era foarte ocupat si avea un statut diferit fata de ceilalti oameni isi ajuta sotiile la treaba. Am asistat candva la o lectie cu aceasta tema ,, Barbatul musulman,, si imi rasuna si astazi in urechi ceea ce a spus atunci eminenta sa un vestit sheih din Qatar ,, barbatul nu este regele casei......,,

amal
02-07-2008, 04:06 PM
1Sotul care se intoarce acasa de la munca, si, chiar daca casa luceste de curatenie , el tot cauta ceva care sa nu fie in regula pentru a putea critica sotia, chairdaca nu o ajuta niciodata la nimic.....


Aici este deja vorba de un cuplu care ``ceva NU mai functzioneaza``ESTE FOARTE CLAR!
NUMAI INTR-UN ASTFEL DE CAZ este explicabil un astfel de comportament;nu se poate ca intrun cuplu normal in releatzii bune,el, omul casei ,sa intre shi sa gaseasca totul in regula ,shi sa inceapa sa tranteasca sa bufneasca???


sau sotul respectiv sufera de o tulburare compulsiv-obsesiva si atunci i-as sugera fie un remediu homeopat fie sa mearga la un psiholog...cel putin:p

sau problema lui este in realitate alta (cum a sugerat si gabriela) dar asa se "elibereaza" el.


2.Sotul care se intoarce acasa,si nici macar nu observa ca sotia a schimbat total design'ul casei, pentru ca e prezent doar fizic....


Nici acest caz nu se indeprteaza foarte tare de primul.
DARRR....SA DAM omului shansa shi sa analizam din alt punct de vedere;
ACEST SOTZ inseamna ca are probleme FOARTE MARI,SHI intradevar e prezent numai fizic in propria lui casa,in mijlocul propri sale familii.Deci ttrebuie cautata cauza.


da, poate sa fie foarte ocupat sau sa aiba ceva probleme, sau poate ca este obisnuit ca daca comenteaza nu obtine nici un rezultat. sau poate este extreeeeeem de distrat; un geniu cu mintea mereu la preocupari din sfere "inalte".


3. Sotul care, chiar daca casa e mizerabila, nu ii reproseaza nimic sotiei, ba chiar o respecta foarte mult si o apreciaza.....

ca nu ii reproseaza pot sa inteleg ca este obisnuit cu aceasta situatie; poate si sotia este ocupata cu servici, copii, etc, sau poate este bolnava, dar ca o respecta si o apreciaza nu cred ca este posibil.
oricum, cred ca ar fi normal ca o femeie sa se jeneze daca este mizerie in casa. chiar daca nu are timp si are alte responsabilitati, nu cred ca se poate simti bine in mizerie.


4. Sotul care, chiar daca e rupt dupa o zi de munca grea, cand ajunge acasa este amabil si o ajuta pe sotie la orice tip de munca casnica fara sa i se para anormal.


Asta e imposibil.
Sunt barbati care ajuta sotiile la unele/ multe treburi dar nu cred ca la orice, si nu fara sa comenteze de obicei:D Sau si daca nu comenteaza, nu vred ca le convine.


tare as vrea sa citesc mai detaliat despre viata profetului*salat*, despre cum si-a ajutat sotiile. mi-am tot propus sa o fac dar ma iau cu altele. cred ca ar fi "educativ" si pentru barbati sa citeasca mai des...

batool391
02-12-2008, 05:19 PM
Subscriu la ceea ce spus sora AishaA. Fiecare femeie are limitele ei si uin sot ar trebui ca din cand sa ii ofere mici vacante sotiei, de exemplu poate cumpara o zi pe sapt mancare de la restaurant si ii poate angaja 1 zi sau 2 pe luna o menajera . Sotia are si ea nevoie de odihna ca sa nu se simta depasita de situatie.

aiscia
02-13-2008, 02:20 PM
Da , sigur..aceasta este o solutie buna...

Am vrut, sa intreb, in legatura cu acest ajutor in casa...este jignitor sa ii ceri unei alte musulmane, care sti ca face aceasta munca sa vina sa te ajute?
Ptr ca aici majoritatea care lucreaza, fac menaj in casa la nemusulman, dar daca le ceri sa vina la tine ,se supara foarte tare...

Niciodata nu am inteles de ce prefera casa nemusulmanilor....

suleiman
02-15-2008, 06:04 PM
Nu stiu ?!

Eu cred ca trebuie sa se vada de ce :
- Poate musulmanii platesc mai putin .
- Poate ii rusine sa lucreze la cineva care o cunoaste ..

Sunt multe posibilitati , mai mult psihice cred eu ...

huda_alrahim
02-15-2008, 06:23 PM
Assalamu alaikum!
InshaAllah am sa continui eu pe linia threadului inceput, caci de cateva zile imi doream,...
Eu nu as putea sa il vad pe sotul meu facand curat!!! Daca l-as vedea dand cu aspiratorul sau spaland vasele, parca nu ar mai avea acelasi farmec.... Cred ca nici eu nu as mai avea acelasi farmec daca m-ar vedea reparandu-i masina sau reparand instalatiile... :36_1_21::36_1_21:Pentru mine este de ajuns ca el sa fie multumit de ceea ce gaseste acasa, o data foarte bine, alta data mediocru, dar alhamdulillah...

raluca
02-15-2008, 07:20 PM
Barbatii gurmanzi gatesc mai bine decat femeile, au rabdare, dar fac multa mizerie la locul faptei, le imprastie pe toate...de-ti vine sa pleci in lume

iman99
02-15-2008, 08:35 PM
As salamu aleikom wa rahmatu lahi


Huda avem aceleasi idei..asta se poate vedea si dupa..ce am ales:D:D

Alhamdulilah la fel ca si tine vreau in casa mea un barbat puternic care sa nu faca lucruri care il feminizeaza...la calcat de rufe la spalat de haine...mancare imi place sa faca...sa ma ajute la vase la spalat da..dar sa-l vad cu matura in mana sau sa-mi stearga praful etc..nu as suporta:D

Asta e:D