PDA

View Full Version : O alta blasfemie, un alt atac...



maryam
02-04-2008, 02:18 PM
Din nefericire pentru Ummah, cum spunea cineva, atunci cand musulmanii tac in privinta religiei si credintei lor, altii se grabesc sa o atace si sa spuna doar minciuni...

In Ro a aparut la:
http://www.proeditura.ro/shop/default.aspx

o carte execrabila despre care nici nu am sa comentez, sper si ma rog doar ca Bunul ALLAH sa ne deschida tuturor inimile pentru Da`wah si sa ne ajute doar catre ceea ce El, Marire Lui, iubeste.
Dar sa nu uitam ca a-l apara pe profet *salat*, viata si personalitatea sa, a companionilor, a sotiilor sale....este obligatia fiecarui musulman.

aiscia
02-04-2008, 04:33 PM
La hawla wa la quata illa bila

Cateodata nu stii nici cum sa intervi.
Allah sa ne ajute....

batool391
02-04-2008, 05:37 PM
am citit jumatate de carte si sunt ff. dezamagita. initial am crezut ca aceasta carte e scrisa cu bune intentii dar dupa ce am citit/o efectiv ma lasa rece.....

gabriela guettat
02-04-2008, 06:05 PM
:salam:

Shi cate o sa mai avem de suportat???
Allah subhanahu o sa aiba grija, inshallah,sa rasplateasca pe totzi,alhamdulillah!

Saira
02-04-2008, 07:17 PM
La hawla wa la quwata illa biLlah !


Am sa caut si eu cartea asta,macar sa stiu cate aberatii mai pot scrie altii...si mai ales pentru ca in mod sigur cei ce privesc islamul din afara si nu cunosc foarte mult,cazandu-le,poate,in mana aceasta carte vor crede ceea ce sta scris in ea si,desi dureros ca noi trebuie mereu sa -----tam anumite mituri si idei eronate,ne ramane totusi aceasta datorie. Caci noi,in zilele noastre,nu putem doar sa le spunem oamenilor ce inseamna islam,noi trebuie intai sa spargem parerile gresite pentru ca apoi sa putem sa construim ceva.InshaAllah !

maryam
02-04-2008, 09:36 PM
La hawla wa la quwata illa biLlah !


Am sa caut si eu cartea asta,macar sa stiu cate aberatii mai pot scrie altii...si mai ales pentru ca in mod sigur cei ce privesc islamul din afara si nu cunosc foarte mult,cazandu-le,poate,in mana aceasta carte vor crede ceea ce sta scris in ea si,desi dureros ca noi trebuie mereu sa -----tam anumite mituri si idei eronate,ne ramane totusi aceasta datorie. Caci noi,in zilele noastre,nu putem doar sa le spunem oamenilor ce inseamna islam,noi trebuie intai sa spargem parerile gresite pentru ca apoi sa putem sa construim ceva.InshaAllah !


:(:(da, din pacate desi natural ar fi fost ca procesul sa se desfasoare invers...insa cum e vorba:
"Somnul natiunii naste monstrii."

Anna
02-05-2008, 12:33 AM
am auzit si eu de ea si in mare asa ce se scrie dar ar fi ultima carte pe care as cumpara-o numai pentru a nu ridica vanzarile si nu a sustine financiar asemenea oameni.
aceste carti nu trebuiesc citite trebuiesc combatute. oamenii trebuie informati de adevaratul islam trebuie sa asezam in rafturi cartile noastre despre islam nu pt vanzari ci pt informarea populatiei pt ca sunt persoane care vor cumpara acea carte din pacate.
cum ei pot primi autorizatii sa publice si sa distribuie cartea asa trebuie si noi sa ne straduim sa facem cu cartile deja publicate sau cu viitoare inshallah.
e o trezire la realitate ca poate in timp ce multi musulmani stau si nu fac du'a altii fac islamul de ras.
Allah sa ne aiba in paza Lui

suleiman
02-05-2008, 12:33 AM
As vrea sa stiu un singur lucru , ca romanul care se oboseste sa traduca cartile din alte limbi de ce nu alege o carte buna ?

"Ca si pilda magarului , cara greutati "

N-as exclude un fond sheit in spatele cartii , ca asa imi suna numele celei care a scris cartea ...

maryam
02-05-2008, 12:37 AM
As vrea sa stiu un singur lucru , ca romanul care se oboseste sa traduca cartile din alte limbi de ce nu alege o carte buna ?

"Ca si pilda magarului , cara greutati "

N-as exclude un fond sheit in spatele cartii , ca asa imi suna numele celei care a scris cartea ...

Si asta ce rezolva?
Shiit sau aufiit sau wahabit sau ce-o fi?
Raul exista si mai rau e ca noi nu avem o carte macar la o singura librarie in tara cu care sa poti sa-i dai lu` ghe sau vas...in cap dc o citeste pe-a lor si nu pe-a ta si mai si trancaneste.

Ideea este ca vezi, de-aia n-ai voie sa fii pasiv.:36_1_21:

batool391
02-05-2008, 02:47 AM
Suleiman am remarcat in carte influiente shiite. La un moment dat autoarea spune ceva foarte urat de Abu Huraira. Voi cauta exact pagina. Si ce e mai grav preia anumite idei din cartea lui Salman Rushidie...... Cel mai grav e ca autoarea cartii e o musulmana. Inca nu am terminat/o de citit......

daniela_muslimah
02-17-2008, 05:57 PM
Suleiman am remarcat in carte influiente shiite. La un moment dat autoarea spune ceva foarte urat de Abu Huraira. Voi cauta exact pagina. Si ce e mai grav preia anumite idei din cartea lui Salman Rushidie...... Cel mai grav e ca autoarea cartii e o musulmana. Inca nu am terminat/o de citit......

Assalamu Alaykum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu...

Eu am citit cartea exact acum 2 zile, gandidu-ma ca poate pot ajuta in vreun in fel la combaterea ei.

Parerea mea e ca fondul nu e shiit, ci ca autoarea este o CRESTINA ....

de ce nu shiit? pentru ca sunt mari insulte chiar si la adresa shiitilor: Fatima, Allah fie multumit de ea, e numita "idioata" (pg 73), lenesa, urata.. (asta e doar putin din ce-mi aduc aminte), Hussein e "otrava", insulte la adresa lui 'Aliyy, la adresa Profetului *salat*, la adresa sotiilor sale, la adresa companionilor.... cartea e dezgustatoare, plina de insulte si de minciuni......

de ce atunci un fond crestin? iata ce scrie, spre exemplu la pag. 32: conform autoarei Leila Mounira, "Aisha" spune: "Unii au plecat si au fost primiti in tara crestina. Sper ca musulmanii sa nu uite niciodata ca au fost ajutati si salvati de acesti nebuni, care spun ca Dumnezeu are un fiu. Nebuni, dar milostivi!"

astfel de remarci de fond crestin apar de-a lungul cartii, nu-mi vin acum in minte... la final, de exemplu, iar sunt amintiti "Oamenii Cartii" in pretinsele "contradictii' ale Qur'an-ului...

Islamul e atacat cu obisnuitele atacuri ale crestinilor: versetele "satanice", "razii" facute de Profet *salat* - Islamul e cu totul altul in aceasta carte, la fel si caracterul Profetului nostru *salat*... musulmanii sunt descrisi drept "prosti, insetati de razboaie, de prazi, de femei" tot ce face cartea e sa dea cu noroi in Islam.....

insa asta prin Minciuni... de aceea Insha'a Allah este usor de aratat ca nu are nimic de-a face cu realitatea, ci totul e bazat pe fictiune si falsificarea adevarului (ahadeeth din Bukhari sunt luate, se citeaza o parte adevarata, dupa care se interpune ceva fals)...

cam asta am spus acum, mai pe fuga...

insha'a Allah revin

Fi Aman Allah.

---
P.S.: eu nu cred ca autoarea a fost macar vreodata musulmana, cred ca e doar o Crestina (!!!) dintre cei ce pretind ca sunt muslmani.... se mai vad din cand in cand crestini "convertiti", care "stiau" tot Qur'an-ul pe de rost, studiasera la universitati islamice... insa fac mari greseli de exprimare, pe care un musulman nu le poate face ... de exemplu, unul stiuse pe de rost Qur'an-ul si "masnad" (!!!)Ahmad !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

huda_alrahim
02-17-2008, 06:46 PM
Assalamu Alaykum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu...

Eu am citit cartea exact acum 2 zile, gandidu-ma ca poate pot ajuta in vreun in fel la combaterea ei.

Parerea mea e ca fondul nu e shiit, ci ca autoarea este o CRESTINA ....

de ce nu shiit? pentru ca sunt mari insulte chiar si la adresa shiitilor: Fatima, Allah fie multumit de ea, e numita "idioata" (pg 73), lenesa, urata.. (asta e doar putin din ce-mi aduc aminte), Hussein e "otrava", insulte la adresa lui 'Aliyy, la adresa Profetului *salat*, la adresa sotiilor sale, la adresa companionilor.... cartea e dezgustatoare, plina de insulte si de minciuni......

de ce atunci un fond crestin? iata ce scrie, spre exemplu la pag. 32: conform autoarei Leila Mounira, "Aisha" spune: "Unii au plecat si au fost primiti in tara crestina. Sper ca musulmanii sa nu uite niciodata ca au fost ajutati si salvati de acesti nebuni, care spun ca Dumnezeu are un fiu. Nebuni, dar milostivi!"

astfel de remarci de fond crestin apar de-a lungul cartii, nu-mi vin acum in minte... la final, de exemplu, iar sunt amintiti "Oamenii Cartii" in pretinsele "contradictii' ale Qur'an-ului...

Islamul e atacat cu obisnuitele atacuri ale crestinilor: versetele "satanice", "razii" facute de Profet *salat* - Islamul e cu totul altul in aceasta carte, la fel si caracterul Profetului nostru *salat*... musulmanii sunt descrisi drept "prosti, insetati de razboaie, de prazi, de femei" tot ce face cartea e sa dea cu noroi in Islam.....

insa asta prin Minciuni... de aceea Insha'a Allah este usor de aratat ca nu are nimic de-a face cu realitatea, ci totul e bazat pe fictiune si falsificarea adevarului (ahadeeth din Bukhari sunt luate, se citeaza o parte adevarata, dupa care se interpune ceva fals)...

cam asta am spus acum, mai pe fuga...

insha'a Allah revin

Fi Aman Allah.

---
P.S.: eu nu cred ca autoarea a fost macar vreodata musulmana, cred ca e doar o Crestina (!!!) dintre cei ce pretind ca sunt muslmani.... se mai vad din cand in cand crestini "convertiti", care "stiau" tot Qur'an-ul pe de rost, studiasera la universitati islamice... insa fac mari greseli de exprimare, pe care un musulman nu le poate face ... de exemplu, unul stiuse pe de rost Qur'an-ul si "masnad" (!!!)Ahmad !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pe mine cartea m-a umplut de indignare!!!! Este incredibila!!!
Dar autoarea este druza si foloseste intr-adevr unele surse shiite... relatarile despre moundir, despre safwan, relatia cu califii si asa mai departe... Cu cat citeam mai mult din ea, cu atat ma suparam mai tare...

batool391
02-17-2008, 11:10 PM
Nu cred ca e o crestina ptr ca in carte vorbeste foarte urat de crestini. Eu cred ca scopul ei e sa semene indoiala. Orice religie ar avea Leila Munir nu ii face cinste. In unele capitole empazizeaza cu evreii. Oricum cartea ei e un mare fiasco.

sara h
02-18-2008, 10:54 AM
Sau poate ca autorul cartii este un ateu :p ....ohh mai fac si caz de necaz dar sob7anallah sa nu uitam ca Allah este Mare si mania Lui nu o poate indeparta nimeni,intocmai oamenii si-o fac singuri cu mina lor !

huda_alrahim
02-18-2008, 12:35 PM
Assalamu alaikum!

Autoarea a fost invitata la Al Jazirah si ea a spus ca este druza...