PDA

View Full Version : Interviu cu fratele Munir.



Nadia
02-05-2008, 02:13 AM
http://i238.photobucket.com/albums/ff128/_NADYA_/ISLAM/bismillah2.gif

Frate Munir si pentru foarte multi dintre noi care va considera fratele cel mare Munir si va multumesc pentru ca imi faceti deosebita placere de a-mi acorda acest interviu.

1. Ne faceti deosebita placere de a va prezenta?
Ma cheama Munir am 51 de ani sunt casatorit si am un baiat.

2. Ce fel de persoana sunteti?
Visator, melancolic, condenscendent(ingaduitor), o persoan caruia ii place sa cerceteze locurile unde toate raspunsurile sunt cunoscute.

3. Ce fel de activitati va plac?
Studiul si cercetarea pe teren. Sa ma plimb prin padure singur sis a contemplez natura; sa pun urechea la pamant sa ascult cu creste iarba.

4. Credeti ca se vor mai citi carti in urmatori 20 de ani?
Da.
In mod sigur DA. Oricat de mult am studia un text pe calculator, nu poti simti adevaratul mesaj al carti decat atunci, cand ochi tai se apleaca peste paginile ei. Lumea are nevoie de carti scrise.

5. De ce nu putem trai fara iubire?
Toata viata noastra se invarteste in jurul unui singur punct, IUBIREA. Ea ne este daruita si trebuie sa o dam mai departe. Cand uitam sa iubim suntem morti fizic si spiritual.

6. Cum va simtiti de cand sunteti musulman?
Pentru mine nu a fost decat o confirmare publica la ceea ce am simtit de mult timp; tinand cont de faptul ca este ceea ce de atat timp mi-am dorit. Am gasit in Islam corolarul cercetarilor mele de o viata.

7. Cum stati cu simtul umorului?
Am simtul umorului foarte dezvotat si imi place sa abuzez uneori de el. Imi place sa rad ca sa uit de suparare sis a nu ii deranjez pe cei din jurul meu cu problemele mele personale.

8. Care a fost primul lucrupe care l-ati facut cand ati intrat in Islam?
M-am descoperit pe mine insumi; mi-am gasit adevarata identitate.

9. Ce ati dori sa schimbati in viata dumneavoastra?
As vrea sa pot fii ca toti ceilalti si prin activitatea mea sa ii pot ajuta pe toti cei care au nevoie de mine.

10. Ce perspective aveti inshaALLAH pentru viitor?
InshaALLAH unul din obiectivele mele este de a termina carte ape care am inceput-o, iar ea sa aduca celor care o citesc drumul catre marele adevar in lumina adevaratei credinte.
Si ar mai fi unul, acela de a ajuta comunitatea musulmana sa-si intareasca sis a isi dezvolte relatiile intre membri ei.

Va multumesc pentru timpul acord. si Allah subhanah wa ta’ala sa va binecuvanteze!

maryam
02-05-2008, 02:18 AM
http://i238.photobucket.com/albums/ff128/_NADYA_/ISLAM/bismillah2.gif

Frate Munir si pentru foarte multi dintre noi care va considera fratele cel mare Munir, imi face o deosebita placere ca sunteti al doilea caruia sa ii accord acest interviu.

1. Ne faceti deosebita placere de a va prezenta?
Ma cheama Munir am 51 de ani sunt casatorit si am un baiat.

2. Ce fel de persoana sunteti?
Visator, melancolic, condenscendent(ingaduitor), o persoan caruia ii place sa cerceteze locurile unde toate raspunsurile sunt cunoscute.

3. Ce fel de activitati va plac?
Studiul si cercetarea pe teren. Sa ma plimb prin padure singur sis a contemplez natura; sa pun urechea la pamant sa ascult cu creste iarba.

4. Credeti ca se vor mai citi carti in urmatori 20 de ani?
Da.
In mod sigur DA. Oricat de mult am studia un text pe calculator, nu poti simti adevaratul mesaj al carti decat atunci, cand ochi tai se apleaca peste paginile ei. Lumea are nevoie de carti scrise.

5. De ce nu putem trai fara iubire?
Toata viata noastra se invarteste in jurul unui singur punct, IUBIREA. Ea ne este daruita si trebuie sa o dam mai departe. Cand uitam sa iubim suntem morti fizic si spiritual.

6. Cum va simtiti de cand sunteti musulman?
Pentru mine nu a fost decat o confirmare publica la ceea ce am simtit de mult timp; tinand cont de faptul ca este ceea ce de atat timp mi-am dorit. Am gasit in Islam corolarul cercetarilor mele de o viata.

7. Cum stati cu simtul umorului?
Am simtul umorului foarte dezvotat si imi place sa abuzez uneori de el. Imi place sa rad ca sa uit de suparare sis a nu ii deranjez pe cei din jurul meu cu problemele mele personale.


8. Care a fost primul lucrupe care l-ati facut cand ati intrat in Islam?
M-am descoperit pe mine insumi; mi-am gasit adevarata identitate.

9. Ce ati dori sa schimbati in viata dumneavoastra?
As vrea sa pot fii ca toti ceilalti si prin activitatea mea sa ii pot ajuta pe toti cei care au nevoie de mine.

10. Ce perspective aveti inshaALLAH pentru viitor?
InshaALLAH unul din obiectivele mele este de a termina carte ape care am inceput-o, iar ea sa aduca celor care o citesc drumul catre marele adevar in lumina adevaratei credinte.
Si ar mai fi unul, acela de a ajuta comunitatea musulmana sa-si intareasca sis a isi dezvolte relatiile intre membri ei.

Va multumesc pentru timpul acord. si Allah subhanah wa ta’ala sa va binecuvanteze!


MASHAA ALLAH YA RABB!!!!!!!

INSHAA ALLAH!!!!!!!!!!

ALLAH sa va rasplateasca pe amandoi, reporter(a):D si intervievat :D.
Asteptam cartea!!!!!!!!!!

gabriela guettat
02-05-2008, 07:18 AM
Mashallah Nadia :give_rose:,foarte frumos,foarte interesant acest micutz interviu,eu personal ma ashteptam la o descrire atat de simpla shi totushi atat de complexa a fratelui Munir,Allah subhanahu sa fie multzumit de el inshallah shi asha cum spune sora noastra draga Maryam, ashteptam cu nerabdare cartea.

Allah subhanahu sa fie multzumit de voi!

ummraschid
02-05-2008, 02:26 PM
assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu

BarakAllahu fikum!

...fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa va rasplateasca amandouara, toata stradania fi sabilillah, si sa ne ingaduie tuturor sa beneficiem din invatatura si experienta fiecaruia dintre noi si impreuna sa ne indemnam la fapte bune si placute lui Allah subhanahu wa ta'ala...inshaAllah, Amin

Mariyah
02-05-2008, 02:37 PM
Foarte frumos insa doar 10 intrebari................din nou !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Prea putin!

Nadia
02-06-2008, 03:13 AM
As-Salaam Aleikum draga surioara Mariyah, iti promit ptr tine vor fii mai mult de 10 intrebari. http://i238.photobucket.com/albums/ff128/_NADYA_/EMOTICOANE/hula.gif