PDA

View Full Version : Educatia in tarile arabe ramasa in urma...



dunia
02-06-2008, 03:05 PM
Banca Mondiala a publicat un raport cu privire la faptul ca educatia in tarile arabe este ramasa in urma si are nevoie urgenta de reforma.
Gasiti articolul in limba engleza in urmatorul link:

http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/middle_east/7227610.stm

Din pacate nu am deloc timp sa traduc, poate una dintre voi are putin timp sa traduca

Nadia
02-06-2008, 07:10 PM
Banca Mondiala sustine ca; īn lumea araba ar scadea calitatea educatiei si ca sunt necesare reforme urgente pentru a face fata problemelor economice - inclusiv cresterea somajului.

Intr-un raport dat publicitatii luni, Banca Mondiala spune ca īn ciuda faptului ca educatia devine accesibila unui numar tot mai mare de persoane, lumea araba nu se confrunta cu schimbarile pozitive care au loc īn Asia si America Latina - mai ales īn ce priveste alfabetizarea si īncadrarea īn īnvatamāntul secundar si universitar.

Banca Mondiala avertizeaza īn raportul sau ca este necesara īmbunatatirea sistemului de educatie īn lumea araba.

Un reprezentant al bancii a declarat la BBC ca reforma educatiei trebuie sa fie o prioritate a tarilor arabe pentru a se asigura ca tinerii au la īndemāna toate instrumentele necesare pentru a face fata unei lumi īntr-o rapida schimbare.

De asemenea - sustine Banca MondialA - somajul ridicat nu poate fi combatut īn absenta unei astfel de reforme.

Somajul īn lumea araba atinge 14% fiind mai ridicat decāt īn alte parti ale lumii - cu exceptia Africii sub-Sahariene si a teritoriilor palestiniene unde ajunge la 26%.

Conform bancii, reforma educatiei va contribui la dezvoltarea economica - mai ales īn conditiile īn care lumea arabã are o populatie foarte tānara īn raport cu alte regiuni ale lumii.

60% din totalul populatiei are sub 30 de ani si - ca urmare - va fi necesara crearea a aproape 100 de milioane de noi slujebe īn tarile arabe īn urmatorii 10 - 15 ani.

Raportul arata ca cea mai buna situatie din punctul de vedere al reformei īnvatamāntului se īntālneste īn Iordania si Kuweitul, iar cea mai proasta īn Djibouti, Yemen, Irak si Maroc - unde accesul la educatie, eficienta si calitatea acesteia sunt foarte scazute.

Un alt studiu, realizat īn ianuarie de Organizatia pentru Educatie Culturala si Stiintifica a Ligii Arabe arata ca 75% din cei 100 de milioane de locuitori ai tãrilor arabe sunt analfabeti.


Sursa: bbcromanian.com

batool391
02-06-2008, 08:30 PM
75% mi se pare un procent foarte mare. Sunt curioasa daca si alte studii au ajuns la aceasi concluzie.

Nadia
02-07-2008, 03:16 PM
As-Salaam Aleikum

si eu tot asta cred. Parearea mea este ca ei au facut acest sondaj la oamnei de la tara sau in zonele unde posibilitatile de educatie sunt reduse. Dar asta nu inseamna ca oameni sunt inculti.

Am intalnit oameni carora le este de-ajuns sa stie Quranul si Sunnah Profetului.

Sunt oameni care se gandesc "pai de ce sa pierd timpul prin scol;i , cand nu pot gasi servici dupa aceea!"

deci , mi se pare total incorecte aceste rezultate.

amal
02-07-2008, 03:38 PM
nu stiu cat de mare este in realitate procentul, dar banuiesc ca este destul de mare din moment ce multe femei nu merg la scoala, sau daca merg nu isi continua educatia si efectueaza doar cativa ani de scoala uitand astfel ceea ce au invatat.
nu este asa peste tot.

cred ca femeile mai in varsta sunt de obicei cele care nu au avut parte de o educatie adecvata, deoarece au fost crescute in familii traditionaliste. cunosc astfel de femei in varsta, foarte inteligente dealtfel, si unele chiar detinatoare a unor afaceri de familie, care lucreaza inca desi sunt in varsta (deci tin contabilitate , etc), dar care nu au urmat deloc o scoala si sunt practic analfabete. Este ciudat ca nu stiu sa scrie dar calculeaza si stiu sa tina bilantul afacerii lor. Binenteles ca le ajuta cei din jur cand trebuie sa tina o evidenta scrisa.

Nu stiu pe ce baza tatal unei fete ii interzice acesteia sa mearga la scoala.
Stiu ca in islam o femeie trebuie sa se ocupe de tot ce tine de casa, sa fie o sotie si mama buna, o gospodina desavarsita, dar cred ca a interzice unei fete pe acest considerent sa urmeze o scoala este un abuz. Imi cer scuze daca gresesc, dar asta este parerea mea.

Din punctul meu de vedere este mai bine ca o fata sa urmeze o scoala, ca sa fie capabila sa se intretina singura in cazul in care nu se casatoreste sau sotul nu se descurca financiar, sau in cazul in care este divortata si nu o ajuta nimeni; sau in cazul in care ramane vaduva. In islam este precizat un ajutor si pentru femeile divortate/vaduve insa ce soti isi mai ajuta nevestele dupa ce le parasesc? Si sunt tot felul de situatii (de unele sunt sigura ca ati auzit si voi)...se intampla destule, asa ca este mai bine sa aiba siguranta unei formari profesionale.