PDA

View Full Version : 80% din populatia Turciei doreste reintroducerea valului in scoli



amal
02-06-2008, 03:36 PM
http://www.asianews.it/index.php?l=en&art=11393&size=A


Am auzit la Antena 3 stirea in urma cu 2 zile dar nu am gasit pe internet decat acest link.
Voi reveni cu traducerea mai tarziu.

Mariyah
02-07-2008, 01:22 AM
foarte bine.............................................. .......

amal
02-07-2008, 03:13 PM
01/30/2008 15:16
Controversa aprinsa in privinta interzicerii valului in scolile din Turcia

Confruntarea intre cei care sunt pentru si cei care sunt impotriva se extinde in toata tara.
Desi detin majoritatea in parlament, celor care sunt in favoarea anularii interzicerii le este frica de posibilitatea ca Curtea Constitutionala sa blocheze aceasta masura pe motiv ca ar fi incompatibila cu "stabilitatea" seculara a statului.

Ankara (AsiaNews) - Dezbaterea in randul populatiei si a politicienilor continua in Turcia privind anularea interzicerii purtarii valului islamic in scoli si universitati.

Potrivit unor statistici 80% din populatie este in favoarea anularii interdictiei.

Desi procentul necesar pentru a amenda (modifica) interdictia constitutionala este atins, acordul la care s-a ajuns in ziua de luni intre partidul majoritar al prim-ministrului Tayyp Erdogan , AKP, si Partidul Nationalist (MHP) nu a reusit sa puna capat controversei, si nici sa garanteze ca eventuala modificare ar fi pusa in vigoare. Se crede de fapt ca Curtea Constitutionala ar respinde o modificare a interdictiei constitutionale deoarece ar contraveni "stabilitatii" seculare a statului.

Desi nu a fost direct stabilita de constitutia din 1925 de pe vremea lui Kemal Ataturk-tatal Turciei moderne- interdictia aspura purtarii valului a fost aprobata de curtea constitutionala printr-o miscare similara cu cea care interzicea barbatilor sa poarte un acoperamant pentru cap care sa indice apartenenta religioasa.
Pe aceasta baza, in anii 1980 curtea a respins o lege care ar fi permis valul.

Momentan se pare ca se incearca evitarea unui impas:
o solutie propusa ar fi formularea unei norme care ar determina ca discriminarea pe baza imbracamintii (fara a se specifica valul) sa fie ilegala; alta solutie ar fi formularea distinctiei dintre "basortusu" care corespunde unei palarii obisnuite si "turbanul" islamic care acopera complet parul si capul.


Erdogan, a carui sotie si fiica poarta val si care este seful unui partid islamic, a promis sa anuleze interdictia inca din perioada alegerilor din 2002 si acum sustine ca purtarea valului este o chestiune ce tine de drepturile omului.
Dar cei care se opun, care sunt sustinuti de Partidul Popular al Republicii (CHP), cea mai veche grupare politica a tarii, spun ca prezenta fetelor cu val in scoli ar produce o "presiune" insuportabila asupra celor care nu vor sa poarte valul, fortandu-le astfel sa adopte valul si incalcandu-le astfel libertatea.
Problema dezbaterii continua.

imi cer scuze pentru eventualele greseli de exprimare; nu am mai tradus de ceva timp din limba engleza.

Nadia
02-07-2008, 03:17 PM
As-Salaam Aleikum

alhamdulillah, alhamdulillah, alhamdulillah